Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#48) ShiTmano válasza Busterftw (#40) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

Elmondanám a gondolataimat a témában. Az adatokat leginkább külföldi oldalakról idézem. (TomsHardware, TPU, Anandtech, CB, Extremetech stb.) Nem szeretnék az adatokhoz linket adni, mert rámenne az estém. Akit érdekel az utánajár.

1. Piaci részesedés. Az Intel valóban visszavett valamit az AMD 2017 óta folyamatosan emelkedő piaci részesedéséből, de: Ha külföldi oldalakat is olvasol, ahol részletezik a processzorok besorolását is, látható, hogy a "csöves" processzoraiból adott el többet. Lásd Celeron, Pentium stb. Magasabb kategóriában folyamatosan piacot veszít. Az AMD gyakorlatilag nem gyárt 3600 alatti processzort, csak mutatóba, így nem tudott annyit eladni. Másrészt: az AMD is jelentősen növelte az eladásait, csak az Intel egy picivel még többet adott el.
Az Intelnek nagy segítség volt a Covid, mert a Home Office miatt laptopvásárlási hisztéria alakult ki emiatt 30%-al nőtt a laptopeladás náluk. Ennek ellenére a piaci részesedésük csak marginálisan nőtt.

2. Profit: Intelnek a rekordeladások ellenére az utolsó két negyedéve komoly bukó volt az egy évvel azelőtti negyedévekhez képest. III. negyedéveben csekély 30(!)%-ot bukott az egy évvel azelőtti III. negyedévhez képest, a IV. negyedévben is tizenvalahány százalékot. És a 2021 első negyedévére még rosszabbat jósolnak. Miközben az AMD (magához képest persze) rekorprofitokat termel, nem gyenge növekedéssel. Szóval lehet játszani a számokkal, de igen is AMD jön felfelé az Intel kárára. Xilinxszel is terjeszkedik és szélesedik a palettája.
Az Intelnek az Apple eltűnése is nagy érvágás lesz. Pár éven belül teljesen függetlenedik. Tudtommal évente pár millió processzorról van szó. És még piacot is rabol előle.

3. Ellátási gondok: Intelnél minimális volt, AMD-nél 2-3 szorosát is el tudták volna adni, de nem tudtak annyit biztosítani. Ennek több oka is volt. Szubsztráthiány, TSMC kapacitáshiány és (ami szerintem a legnagyobb gond) a konzolokra való extrém igény. Míg csak PS5 chipből 5milliót gyártottak, addig Ryzen 5000-ből alig 1 milliót. És az Xbox chip nincs is benne. Erre a problémára több megoldást is látok. 1. Egyrészt a konzolok hosszútávra készülnek (6-8 év), ezért valszeg folyamatosan csökken az érdeklődés irántuk a debütáláshoz képest, így kapacitás szabadul fel. 2. Az AMD tudtommal idénre kétszer annyi kapacitást kötött le a TSMC-nél, mint tavalyra. 3. Tárgyal a Samsunggal is. Szóval valszeg ott is gyártatnak majd vmit. Pl. Radeon. 4. A pletykák szerint a Warhol már lehet, hogy 6 nanon fog indulni, szóval nem a 7 nanoból vesz el kapacitást. 5. A ZEN4 5 nanon érkezik, és a régebbi procik(meg talán az APUk maradnak régebbi technológián, szóval ez sem vesz el a bevált 7 nanoból. Lisa szerint az év közepére rendeződik az ellátás. 5600 és 5800-ból már most is van kínálat(legalábbis külföldön). A skalperek árai is zuhannak emiatt.
Szóval a tendencia azt mutatja, hogy nem hülye az AMD, és tudja, hogy kapacitás nélkül nincs jövője. Azonkívül Xilixszel is vannak komoly tervei. Nem garázscég az sem.

Zárás: Ha így folytatódnak a piaci tendenciák akkor kiegyenlítettebb lesz a verseny, piaci részesedés, profit stb. Ha nem jön közbe semmi extra, akkor az AMD sokkal feljebb fog zárkózni.

Ui: Nagyon sokáig Intel a gyártástechnológiai fölényéből profitált, ami mostanra teljesen megszűnt. Sőt lemaradt, és a közeljövőben nem várható visszaelőzés.

[ Szerkesztve ]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.