Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) Reggie0 válasza Ren Hoek (#395) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat ehhez kene vmi hivatkozas, mert nem hangzik valami tudomanyosnak.

5x villogtatni inkabb azert kell, hogy nagyobb legyen a villogas frekvenciaja, mert annak kevesebb mellekhatasa van (Fejfajas, szemszarazsag, egyebek.) es kevesbe eszlelheto.

(#402) Ren Hoek válasza Reggie0 (#401) üzenetére


Ren Hoek
veterán

Eye tracking blur,
[link]

Bocs rosszul írtam, persistence blur a neve.

A lényeg, hogy a 24p nem csak szaggat ha svenkelsz, hanem ha OLED-en vagy LCD-n nézed, akkor a képkockák élessége sem lesz tökéletes.

BFI-vel ez orvosolható, de attól még aki a 120 Hzes Trúmósönhöz szokik hozzá, a judder ugyan úgy meglesz és még vibrál is a kijelző :D

[ Szerkesztve ]

(#403) PuMbA válasza Ren Hoek (#402) üzenetére


PuMbA
titán

"A lényeg, hogy a 24p nem csak szaggat ha svenkelsz, hanem ha OLED-en vagy LCD-n nézed, akkor a képkockák élessége sem lesz tökéletes"

Vígasztaló, hogy LCD-n folyamatosabb érzésű az elmosódás miatt, főleg az alsó kategóriás LCD-ken, ahol 8-10 helyett 15-18ms a panel válaszideje :)

[ Szerkesztve ]

(#404) Reggie0 válasza Ren Hoek (#402) üzenetére


Reggie0
félisten

Itt mar jol irjak: nem a retina es az idegrendszer mozgasfeldolgozasarol van szo, hanem arrol, hogy a szem mozgasa soran az adott pillanatkep kitartva a kovetkezoig a retinan a koztes idotartamban a mozgas iranyaval ellentetes iranyban levo "pixeleket" is besugarozza. Ez akkor is igaz, ha nem a retina, hanem egy folyamatosan forgatott kamera a fogado fel. Ebbol a szempontbol az a jo, ha a felvillanas ideje minel rovidebb es nem ismetlodik a koverkezo kepkockaig, de nyilvan ettol vibralni fog a kep, szoval ennek a jo megoldasa a minel nagyobb frissitesi frekvencia es felbontas, mert a mozgas annal kevesbe lesz kvantaltabb, aka a szem mozgasabol adodo athallas hossztartomanya csokken.

[ Szerkesztve ]

(#405) Ren Hoek válasza Reggie0 (#404) üzenetére


Ren Hoek
veterán

Én csak arra gondolok, hogyha 1 kHz-es BFI-t használsz annak már nincs jelentős hatása a persistence blurra, mert brutálisan nagy fehérjemolekulák változtatják az alakjukat és pattognak ide-oda mire a fényből elektromos jel lesz. Egyébként a retina és az látókéreg sok trükköt kifejlesztett hogyan lehet mégis gyors mozgásokat észlelni, mivel az sokkal fontosabb a természetben - mint az álló kép. Összességében 60-120 Hz között tényleg van értelme a kijelzőknek...de van egy határ amit már nem tud lekövetni a kémia. (Nem tudom csak hasraütésszerűen mondtam 1 kHz-et)

Másrészt az AMOLED PWM pont azért van beépítve, hogy alacsony telefon fényerőn ne kelljen a drágább analóg feszvezérléssel lehúzni a pixeleket (ami inhomogén sötét részleteket és bebukást eredményez. Nem tudom LG hogyan oldja meg a TVkben)

Viszont a PWM a fényerőt hivatott csökkenteni a fűrészfoggal, míg a pixelek max fényerővel mennek, a szem sötétebbnek látja szummálva. Ezért ha BFI-t akarunk akkor fel kell húzni az OLED fényerejét durván. Akár duplázni is kell... attól függ milyen BFI hatást akarsz. Rövid fekete hosszú kép stb...

(#406) Reggie0 válasza Ren Hoek (#405) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze, hogy nincs, de a kemiatol fuggetlenul, ugyanis a kezdeti idopont utan minel tobb felvillanas van, annal tobb alkalommal megy a retinan rossz pozicioba a feny, mikozben elfordul a szem. Ez a jelenseg kameranal is ugyan ugy megvan.

A szem integralja a nagyobb frekvenciaju villogast, van egy holtideje, ezt hasznalja ki a PWM es persze ezert nem latjuk villogni a CRT-t egy adott freki felett. A masik problema az OLED-nel, hogy a pixelek teljesitmeny/fenyerosseg karakterisztikaja nagyon nem linearis, tehat 2x nagyobb fenyero 50%-os kitoltessel tobbet is fog fogyasztani, mint az analog szabalyozas. Viszont az alacsony intenzitasu pixeleknel a szinten nem linearis karakterisztikat, aminek a gyartasi szorasa is joval nagyobb, kikuszoboli. Ezek a problemak jelen lesznek a szervetlen ledes (mikroled, directled) kijelzoknel is, csak a nyitofesz es intenzitas karakterisztika kozelebb lesz az idealishoz, mint OLED eseten, illetve a hatarfrekvencia is joval nagyobb.

[ Szerkesztve ]

(#407) Ren Hoek válasza Reggie0 (#406) üzenetére


Ren Hoek
veterán

Hát ezaz, van egy holtideje a szemnek. Ami első körben a retina, és a benne lévő lassú kémiai folyamat. Ez biztos, mert a rhodopszinoknak van egy ilyen tulajdonsága. Egy éve pont stimulációs ledeket terveztünk egy mikroszkópba, ami opszinokat stimulál. Dióhéjban a retinában is található fényérzékeny fehérjecsalád átvihető vírussal bármibe. Pl mozgató idegsejtekbe.... és egy adott színű LED-el vezérelhető lesz az a neuron. (Mondjuk távirányítható egér hozható létre, vagy kikapcsolható a félelem) Itt nagyon nem mindegy, hogy hány Hz-es PWM-el villogtatod - mert egy idő után nem tudja követni.

Lehet vele játszani, hogy hány Hz-es villogás hány akciós potenciált csinál a sejtben. Ez így van a retinán is... persze ez sokkal bonyolultabb... de a lényeg hogy van egy időbeli felbontása.

Aztán jön még egy rakás tényező, a mikroszakkád, különfééle nemlineáris integrálások... Pl a periféria is sokkal érzékenyebb a vibrálásra.

Inkább offba rakom 😃 de érdekes téma.

[ Szerkesztve ]

(#408) Yany válasza Ren Hoek (#399) üzenetére


Yany
addikt

Ez kb. arról a jelenségről beszél, de ha a black smearing-re rákeresel, sok köztük az általam is említett jelenséget taglalja: [link]

Meg ez: [link] Bár lassabb mozgásnál én jobban látom. Nézd meg este lekapcsolt lámpafénynél alacsony fényerőn. És VR-ban ez sokszorosan feltűnő.

A BFI-vel az a baj, hogy habár a képélességre jó hatással van, de éppúgy, ahogy elsők közt váltam meg a PWM-es monitoromtól és kerültem a vibráló LED izzókat, ugyanúgy a 85 Hz alatti BFI megoldások sem jöhetnek szóba. De még olyan okos trükkökkel sem, hogy részleges BFI frame-eket szúrkálnak be a TV-k pl. Azonnal észreveszem és jobban zavar, mint bármi más vizuális degradáció. Amíg nem natív 85 Hz+ kijelzőkről beszélünk, számomra nem tekinthető piacképesnek a BFI.

[ Szerkesztve ]

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#409) Yany válasza Ren Hoek (#399) üzenetére


Yany
addikt

Na, sikerült a TV-den lecsekkolni? Telefonokon ugye a fenti linkekkel elég szépen reprodukálható, de az LG eléggé más módon alkalmazza az OLED technológiát TV-iben, mint mondjuk a Samsung a telóknál.

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#410) MZperX75 válasza nuke7 (#296) üzenetére


MZperX75
addikt

Néha a használati útmutató segít,1 nap után feladtam ,mert nem találtam meg hol lehetett kikapcsolni true motiont.A netről szedtem le a használati útmutatót 3 perc volt megtalálni az off-ot.Olyan Tv nincs szerintem a piacon amin gyári ON van,A True motion-el kapcsolatban egyetértek, idegesítő használhatatlan számomra(maxiumum természetfilm dokumentum film stb használható)
Véletlenül nem 2 betűs márkájú 65"tévéd van ?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.