Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) bba


bba
tag

Egyébként grat a cikkhez :C , számomra is érdekes, és jól érthető volt.
Még ilyeneket szívesen veszek tőled vagy bárkitől, műszaki kíváncsiságom kielégítése céljából :D
nem vagyok műszaki végzettségű, csak érdekel a technika.. :)

''Semmi sem állandó, csak a változás örök.''

(#102) bba


bba
tag

Úgy érzem ,hogy ezzel az új technológiával az optika hálózatok létjogosultsága már nemcsak a gerinchálózatra korlátozódik le, hanem a hozzáférési hálózatban is igen jelentősen megnő.
Ezzel együtt ez talán a rézérpár halálát is jelenti, mivel annak fennmaradását a hangátvitel után csak az adatátvitel, pontosabban az ADSL technológia megjelenése jelentette, amelyet az az ADSL2+ technológiák szinte a fizikai határokig kihasználnak.
Az egyre növekvő sávszélesség igények kielégítéséhez, multimédiás tartalmak kiszolgálásához (Triple play, digitális HD tartalamak, stb.) a rézérpárak egész egyszerűen kevesek.
A koaxális (TV) kábelek is eleinte vesztésre álltak, mikor az ADLS megjelent, mivel azon jóval nehezebb volt megoldani a kétirányú adatáramlást, és a műsorszórás kívül másra nem volt jó, de végül sikerült és nagyon jól felfejlődött az is, sőt az új DOCSIS 3.0-as verzióval tovább él, mivel ezáltal adatátvitel sebessége kielégíti a megnövekedett igényeket, és pariban van az optikai hálózatokkal.

Bár pusztán fizikailag az optikai a legjobb szerintem, mivel a fénynél nincs gyorsabb, így előbb-utóbb kiszorít mindent, tán a vezeték nélküli technológiák maradhatnak fenn de sebességben azok se fognak tudni versenyezni és zavar lehetősége is nagyobb, nem beszélve a sugárzás vélt vagy valós veszélyeiről, szennyezéséről.

''Semmi sem állandó, csak a változás örök.''

(#103) PTS válasza dchard (#6) üzenetére


PTS
csendes tag

Szia!

A VDSL-es duruzsolást, hogy érted? Valami nagy fejlesztésre készül a Telekom rövid időn belül?

Amúgy engem kifejezetten az érdekelne a legjobban, hogy nem -e lehet valahol nyomon követni azt, hogy mely településeket szeretnék és mely településeket tették már OptiNet képessé?

Arról esetleg tud valaki valamit, hogy Kaposvárra mikorra tervezhetik az Optikai hálózat kiépítését? Hisz sokan beszélnek arról, hogy hamarosan kell lépni előre hisz a csúcs a 8Mbps-es Adsl még a belvárosban is nem, hogy a szomszédos testvérvárosokban.

Aki mer az csak néha nyer legtöbbször nyel! http://pts-live.net

(#104) dchard válasza PTS (#103) üzenetére


dchard
veterán

SZia,

Természetesen semmi konkrétum nincs, de az tisztán látszik, hogy sok olyan üzletileg fontos hely van, ahová nem éri meg optinet-et vinni, így az egyetlen kézenfekvő megoldás a VDSL, vagy a VDSL2 marad.

A másik kérdésedre a válasz: 1412-n cím alapján mondanak pontos infót, de terjeszkedési térkép értelemszerűen üzleti célból nincsen. Jelenleg kb. 100.000 háztartásban érhető el a szolgáltatás.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#105) bandee1219


bandee1219
csendes tag

Náluk most építik ki a rendszert végre, már várom, elég olcsó lesz, a mostanihoz képest sokkal jobb sebesség! :D (remélem használható is!...)

(#106) leviske válasza dchard (#20) üzenetére


leviske
veterán

Figyelmesen olvastam, de nem gondoltam hogy Agglomeráció vagyunk. :DDD

Amúgy akkor az a lényeg, hogy nem lehetetlen a közeljövőben. Értem. Ez a lényeg. :))

(#22) eziskamu: Invitel? Itt csak T-Home van, meg UPC. Az Invitel, ha jól értelmezem az oldalukat, csak egy utcában érhető el. :F

(#107) alit


alit
tag

Nagyon jó az írásod, mindenkinek ajánlani fogom aki optinettel foglalkozik vagy használja. Viszont az osztási arány nem stimmel, a Telekom 1:64 arányt használ.
üdv,
alit

(#108) dchard válasza alit (#107) üzenetére


dchard
veterán

Az osztási arány nem egy kőbevésett dolog: erősen függ a helyszíntől adott esetben az épületben található lakások számától, meg az előfizetői szám jövőbeni változásától is.

Nem is beszélve arról, hogy ha az MT komolyan gondolja a központok konszolidációját, akkor igencsak szüksége lesz az optikai budzsére, az meg egyre csökken, minél több felé osztják a jelet.

Egyébként honnan tudod, hogy 1:64 a célszám?

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#109) alit válasza dchard (#108) üzenetére


alit
tag

Az 1:64-es osztást a http://forum.t-home.hu optinet topik több hozzászólásában is olvastam. Valamint ebben a bemutatóban is 64-ről van szó. http://vod.niif.hu/player/index.php?q=1556/1M

alit

(#110) BaliBoy


BaliBoy
csendes tag

Grat. Nagyon jó cikk és pontos is.
Annyi megjegyzésem lenne, hogy az előfizető tudomásom szerint a first mile a metro ethernet-ben.

(#111) kukika2


kukika2
csendes tag

kihúzva..

[ Szerkesztve ]

(#112) Myers


Myers
senior tag

Még nem olvastam a cikket, de ez az egész optikai szálazás azt is jelenti, hogy Gazsiéknak nem fogja megérni ellopni a kábelt, mert a MÉH telepen nem veszik majd át? :DDD

[ Szerkesztve ]

http://www.muszaj.hu/

(#113) bjay válasza Myers (#112) üzenetére


bjay
tag

lehet, hogy most majd átállnak az optikára, vagyis megolvasztják a szál(ak)at aztán eladják az optikusoknak jó pénzzé' :)

- Katona! Mit érez, amikor látja hazánk zászlaját lobogni? - Szelet. :D

(#114) anarchoid


anarchoid
csendes tag

Digitv 4500/ho

[pikcsor]

salallalala ;)

[ Szerkesztve ]

Ha meg velem lenne problemad. minden hetfon-kedden, csutortokon-penteken megtalalsz a Telepy uti Pitbull Gymben. Keresd a "kokszost" en vagyok az.

(#115) tommiking


tommiking
csendes tag

Off.:
Oké
Ne legyen szélessáv occsóé vidéken,de te egyél 10x annyiért mint én vidéken.
Ennyi.
Kijárt jobban? Megeheted az optikai kábeledet.

(#116) Tomessz85 válasza dchard (#108) üzenetére


Tomessz85
tag

Hali !!!

Grat a cikkhez !! Nagyon jó lett szerintem ! :C

én azt furcsálom ,hogy az előfizetői végberendezésnél a számítógép ,vagy router felé nem nyújt 1000 Mbps kapcsolatot csak 100 Mbps-at. Szerinted ez változhat majd ?
Illetve érdemesebb a végberendezéstől végig inkább CAT 6os UTP kábelt használni ?

Üdv :DD

(#117) dchard válasza Tomessz85 (#116) üzenetére


dchard
veterán

Tudtommal a következő ONT-n (talán már el is kezdték kiszórni) már giga ethernet portok vannak. De egyébként ha úgy számol az ember, hogy bár "csak" 100 megás port van rajta, de az IPTV(k) ebből nem fogyasztanak el semmit, úgy már nem is olyan rossz az :)

És igen: mindenkinek azt ajánlom, hogy lehetőség szerint Cat6 kábelt használjon. Találkoztam már olyan Cat5e kábellel, amin 10-20 méter után megpukkant a gigabit.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#118) Tomessz85 válasza dchard (#117) üzenetére


Tomessz85
tag

Köszi a gyors választ .... erről a "következő ONT"- ről tudnál írni bármit is ? Gyártó , típus ?

Kábel ügyben ..... javasolni tudnál helyeket ahol minőségi utp kábelt lehet venni ? mert most már akkor az tuti ,hogy CAT6-nál alább nem adom :) :)

(#119) dchard válasza Tomessz85 (#118) üzenetére


dchard
veterán

Huawei lesz az is természetesen, gigabites hálózati interfésze lesz, de többet nem tudok mondani én sem.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#120) Tomessz85 válasza dchard (#119) üzenetére


Tomessz85
tag

A gyártót bármibe lemertem volna fogadni ... csak hát a mai világban semmi sem biztos azért kérdeztem rá :D

ugyanis a "matáv" ettől a cégtől veszi az egész hóbelebancot ami csak kell az optikai hálózathoz ugyebár ....

Kábel kérdésben tudsz segíteni ?

(#121) dchard válasza Tomessz85 (#120) üzenetére


dchard
veterán

Nem is értem miért kellek én ide, ha egyszer ilyen jól informált vagy :)

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#122) Tomessz85 válasza dchard (#121) üzenetére


Tomessz85
tag

:D :DD :DD :DD

Megint kimaradt az utolsó sorom ? ???? :)

Örülök ,hogy jók amúgy az infóim .... csak hoznák már felém is ;) nah persze giga portos "cuccal" :D

(#123) dchard válasza Tomessz85 (#122) üzenetére


dchard
veterán

Azt hittem az az aláírásod :DD

Méterre sehol sem fogsz kapni olcsón, én 100m-t vettem Cat6 UTP fali kábelt, 45Ft/méterért.

Ne jut eszembe a nevük, de a Kacsoh Pongrác felüljáró alatt van az üzlet.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#124) Tomessz85 válasza dchard (#123) üzenetére


Tomessz85
tag

és Te el is használtad azt a 100 métert ? ;) :D mert akkor boltolhatnánk is akár ! ;) :D

Amúgy használatban Te észrevetted a különbséget ? Cirka mennyi pluszt jelent a cat 5 v. cat5e -hez képest ?

Aláírás ??? akkor már inkább ez :

optinet SUPER - :D Super brutal :D

(#125) dchard válasza Tomessz85 (#124) üzenetére


dchard
veterán

Én elhasználtam, mert lakáson belül kábeleztem a falban. Maradt néhány méter, de azt megtartom hátha még kell valahová.

Mivel nálam eddig is Cat5e volt, így nem vettem észre különbséget: eddig is ment wirespeed a gigabit meg most is megy ;] , de mivel relatív kicsik a kábelhosszok, így nem igazán releváns az ilyen irányú tapasztalatom.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#126) Fulmi


Fulmi
senior tag

koszi, hasznos cikk.

(#127) dchard válasza tommiking (#115) üzenetére


dchard
veterán

Erre majdnem elfelejtettem reagálni:

Én most is 10x annyiért eszem, mint vidéken, csak azt sajnálom, hogy ebből a 10-es szorzóból 9 egység az ilyen-olyan kiskerekhez jut el, és nem ahhoz aki a termék előállításával dolgozott. Sokkal szívesebben vennék magától a termelőtől mondjuk tejet, húst, zöldséget, igazából bármilyen élelmiszert. Jobban járna ő is, én is.

Ne legyenek illúzióid: itt nincs kiskert ahová el tudok ültetni pár paradicsomot meg hagymát, pedig szívesen megtenném.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#128) Laca120


Laca120
csendes tag

Sziasztok ilyen gyors nettel utorrenteztek? akarja vki használni közösbe jo torrent oldalt? Ncore

(#129) Dr.Én


Dr.Én
veterán

Remek írás :)

Ebből nekem egy ami zavar, mi felénk nem akarják ki épiteni a az internet a T-család :(
Pedig már többször igyényelte a felu de nem akarják valamiért kiépiteni a falunkban, olyasmire hívatkoznak hogy távol vagyunk.....
de szinte az összes melletünk lévő faluban kíépitették, nálunk meg nem hajlandoak sajnos kíépiteni :O
mostani ikrohullámú net szolgáltató meg olyan drága mint a hét fene :(((
1MBit 5000ft
2MBit 7900ft
3MBit 9900ft :Y
kérdem tőle hogy nem akarja a közeljövöben emelni a letőltés, válasza nem :(((

WOT: kissio

(#130) raider21


raider21
aktív tag

Akkor felénk se lesz egy hamar G-PON technológia.
Nem mintha itt "vidéken" annyira sürgős lenne, csak az ADSL Családi csomag [link] feltöltési sebessége az azért a mai "multimédiás" világban sokszor kevésnek bizonyul. Viszont a rózsaszín T árai jelenleg jónak mondhatóak [link] , és ez nem reklám akar lenni. Mert kb. 2 éve még igen, igen drágák voltak a "drágáim".

Kérdezném dchard -tól, hogy tudsz -e arról valamit, hogy a volt Emitel területen esetlegesen elérhető -e az ADSL2+ helyett, a VDSL technológia?

Mert a T elméletileg kínál ilyen csomagot is a DSL kínálatában [link].
Az itteni (dél Bács-Kiskun) hálózat modern, hisz '94 - 95 környékén épült ki, leváltva a korábbi dugdosós telefonközpontokat. Azért is kérdezem, mert a szerelő szerint bírná a rendszer, és képes is rá, de a T weblapja szerint erre nincs VDSL szolgáltatás.
A váltás nem sürgős, egyenlőre elég a Családi csomag kínálta maximális
15 Mbit/s / 900 kbit/s sebesség, de az Extra csomag 25 Mbit/s / 5 Mbit/s azért vonzóbb.
Vagy válthatnék a FieberNET kábelNET -re ami egy kalap...; drágán; esetleg egy másik kábeles szolgáltató [link] EttH rendszerére ami elméletileg jól hangzik, de a gyakorlatban a működése, és a szerviz eléggé "érdekesen" muzsikál.
És miért is váltanánk a jelenlegi jónak mondható árak, alternatívák megfelelő hiányában, egy már kiépített, saját erőforrásokat (modem) is felhasználó rendszerről.
Ezért is kérdezem, hogy VDSL -ről tudsz -e valami megbízhatót, hogy a volt Emitel területen elérhető -e?

raider21

(#131) BoriszG


BoriszG
csendes tag

hali!

Ha szeretnék egy VPN kapcsolatot akkor jól értem, hogy ugyan úgy kell eljárni mint egy adsl-nél? Ergo VPN képer router rádug beállít és kész?

köszi

http://www.madarasimeheszet.hu

(#132) kiralyp


kiralyp
csendes tag

Üdv mindenkinek!
Láttam elég régóta nem jött új információ, de hátha valaki mégis idetéved, mint én.
Ennek oka, hogy nálam 1 hónap óta működik az optikai rendszer HG 850a-s vevővel. A szolgáltatóm mind a három csomagját ( 3db tévé+internet+telefon ) igénybe veszem. A net olyan sebességgel jön, hogy a routeren keresztűl 4db gépet teljesen kiszolgál. Sőt erre a routerre van kötve még egy média center is, igaz vezetékkel, amin a kedvenc internetes rádióadóm szól. ADSL korban ez meglehetősen sokszor szakadozott volt. Most is vannak hibák, de én úgy érzem mivel az adó francia inkább az útközben keletkező hibákat hallja már az ember. Ami gondot látok a rendszerben felhasználói oldalról, hogy a TV adások minősége még igy is kívánni valót hagy maga után. Ez engem is meglepett. Azt tapasztalom ugyanis, hogy a képminőség bizonyos esetekben és programoknál meglehetősen "zajos". Ez a zaj a lehető legrosszabb, mert digitális és úgy jelentkezik hogy a sötétebb képtartalomnál a digitalizált képkockák "ugrálnak". Bevallom először azt hittem hogy az LCD tévém öregedett már meg ( 6 éves ). De ekkor előszedtem a jó öreg analóg video magnót és vagy 15 évvel ezelőtt készített S-VHS felvételekkel teszteltem SCART bemeneten keresztül. Nos a koncert képanyagok leugrottak a tévéről, a zene meg a hangfalból. A hibát tovább kerestem. Nálam Motorola gyártmányú vevők vannak a TV adás tényleges vételéhez. Eddig SCART csatlakozóval volt a TV-hez kötve. Nosza a HDMI kimenetet és bemenetet összekötöttem egy rövid 1m-es közepes árkategóriájú kábellel. Sajnos a hiba még mindig látható. Ezzel pedig kiiktattam a kétszeres átalakítást. Ekkor még lehetne a TV HDMI bemenete rossz. Sajnos a video nem rendelkezik HDMI kimenettel, de a DVD-m már tartalmaz ilyet. A lényeg, hogy így nem tapasztaltam kockásodást, zajosodást. Megnéztem a TV adást is. A média center-rekorder lazán fogja a kabhegyi digitális adást, legalábbis azokat amelyek nem kódoltak. Igy egy estét eltöltöttem az adások nézésével. És lett csoda a kép az összes adónál tökéletes volt. Nem volt kockásodás, digitális zaj még SCART összekötésnél sem. Innentől fogva csak az optikai kábelbe bepakolt anyaggal lehet a hiba, vagy a MOTOROLA vevők nem a legjobb minőségüek. Ez még megér egy misét. Természetesen mivel 3db ilyen vevőm van elkezdtem cserélgetni őket, de nem egyedi berendezés hiba, mert a jelenség mindegyiknél megmaradt. Vagy a vevők nem megfelelőek, ebben sajnos nem tudtam tovább kísérletezni, mert másik típusú vevővel nem rendelkezem, vagy az optikai kábelbe bekerülő jellel van a hiba. Még a HD adásokra nem fizettem elő, mert azt a földi adóról is megfogom, de érdekes lenne megnézni, hogy mit csinál egy HD felbontású jellel a rendszer. Az az érzésem támadt, hogy azon a ponton, ahol a TV adás digitalizált állapotra vált nem a legjobb minőségű berendezések vannak. Természetesen én is tudom, hogy vannak jobb minőségű és gyengébb minőségű filmek. Amikor a képanyagokat vizsgáltam igyekeztem híradót, vagy élő beszélgetést keresni, hiszen ekkor a legrövidebb az átviteli lánc. Úgy érzem van egy jó technika, amit szokás szerint nem mindenben tudunk kihasználni. Van még mit fejlődni, csak idő, pénz, szakmai tudás és türelem kell hozzá. Nos röviden ennyit. Amennyiben valakinek van valami jó ötlete szívesen kísérletezem tovább.

Üdv.

(#133) n00n


n00n
őstag

Nem rég végeztem az ADSL-es cikkel, most ezt is letudtam. :) Nagyon jó írások, remélem tervezel még írni ilyen cikkeket, mert nagyon jól sikerültek. :)

(#134) n@p@lm


n@p@lm
őstag

köszi a cikket.

(#135) PistiSan


PistiSan
addikt

Köszi a cikket, remek volt olvasni, holnap jönnek kötni az Optikát, nekem most vált aktuálissá a cikked tartalma, egyébként ha azóta van valami új infód, technológia változás, akkor frissíthetnéd a cikket. :DD

(#136) dchard válasza PistiSan (#135) üzenetére


dchard
veterán

Frissítettem már egy párszor, de most nincs újdonság. Ha beindul esetleg a WDM-PON vagy a 10G(XG)-PON, akkor majd írok róla, bár egy kis alapozás már van hozzá a cikkben.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#137) E.Kaufmann válasza ZCoyote (#3) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Hozzánk 2023-ra ért a Digi optikával :D

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.