Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) Apollyon válasza YASKATIR (#147) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Igen, a profi testépítőknél is volt már ilyen, hogy a nevükkel fémjelzett táplálékkiegszítőket is saját maguk reklámozták, fehér köpenyben. Persze teljesen hihető, a bodybuilder, a dokkmunkás* végzettségvel ott ül a laborban és fehérje mátrixokat fejleszt biológusokat és vegyészeket alázva :D

*ezzel nem a dokkmunkásokat szeretném bántani, csak egy kontrasztos példa volt

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#152) Csapoati válasza agroman (#149) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Igen, ezt ők direkt ki is írták, hogy emiatt úgy is kell kezelni. Pont ezt mulasztják el a csúsztató cikkekben.

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#153) lezso6 válasza Cathfaern (#150) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Azt nem tagadom, hogy a cukor addiktív. De akkor sem olyan, mint a kokain. Bár igaz, utóbbit még nem próbáltam. :DDD

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#154) agroman válasza Apollyon (#148) üzenetére


agroman
senior tag

latom par embernek csinaltam par jo orat amikor kielhetitek a duhotoket vkin/vmin. :DD

Elore leszogezem semmi kedvem felesleges vitatkozasokba , anyazasokba belemenni.
Szivesen megosztom amit az elmult evekben olvastam, tapasztaltam, de annyit tegyetek mar meg, hogy ha kritizaltok vmi minimalis ervelest vagy tenyeket tegyetek melle.

------

(#155) agroman válasza Csapoati (#152) üzenetére


agroman
senior tag

nezd nem tudom milyen cikkekrol beszelsz, de ne bulvar ujsagok cikkeit citaljunk mar ide.
az ujsagiro itthon is meg kulfoldon is egy bombasztikus cimert ami vonza az olvasot szivesen hazudik meg a cikkben is.

------

(#156) Apollyon válasza agroman (#154) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem bántásból írtam.
Egyik nem állati eredetű táplálékforrásban sincs olyan minőségű fehérje (vagy olyan mennyiségű) amire szükséged van. Rá tudsz keresni a zöldségek tápanyagtartalmára, ott láthatod, hogy az aminosav/fehérje tartalmuk töredéke a húsénak, annyit meg nem tudsz bevinni napi szinten csak zöldségből, ami elégséges lenne.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#157) agroman válasza bmwsan (#142) üzenetére


agroman
senior tag

ok. bevallom a testepites sosem volt a vilagom. bar kozepiskolas koromban par evig atletizaltam es rendesen emelgettem a sulyokat is, de az nem ugyanaz.
viszont az mondtad az egeszseged miatt nem vagy vegan..de a soraidat olvasva en "csak" a testepitessel osszefuggesben talaltam osszeferhetetlenseget.

viszont az anyagcsererol irottaknak orulok, mert nekem is ez a tapasztalatom.
a szenhidrattal kapcsolatban igyekszem en is a feldolgozatlan alapanyagokra epiteni es ha nem is kozvetlenul nezegetem a GI indexuket, de arra figyelek hogy ha lehet magas rostartalma legyen (ami vegul is ugyanoda vezet)

------

(#158) Kasya válasza dabadab (#132) üzenetére


Kasya
nagyúr

De, nagyon sok van benne. En a feleig jutottam, es letettem, mert felhuztam magam. Majd talan ma tovabb nezem.

(#159) agroman válasza Apollyon (#156) üzenetére


agroman
senior tag

en sem akarlak megbantani de ez a novenyi alapu etkezesben nincs eleg feherje meg nem olyan minosegu kb. par evtizedes -azota megcafolt- dogma. egy atlagembernek nincs szuksege annyi feherje mint amit allitanak.
raadasul az allati feherje forras kulonosen ha tulzasba viszik a bevitelt rakkelto. ajanlom figyelmedbe a [ Kinai tanulmany] cimu konyvet.
A komplettalast pedig mar a hazai -evtizedekkel lemaradt- dietetika is elismeri.

------

(#160) D1Rect válasza Kasya (#158) üzenetére


D1Rect
félisten

Már kezd érdekelni. :D

(#161) lezso6 válasza agroman (#159) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

"raadasul az allati feherje forras kulonosen ha tulzasba viszik a bevitelt rakkelto"

Nekem semmi bajom nincs azzal, hogy vegán vagy, de féligazságokon, csúsztatásokon alapuló hülyeségeket azért ne terjessz. A forrás nem állítja azt, hogy az állati fehérjétől lettek rákosak az emberek.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#162) Csapoati válasza agroman (#155) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Ott vannak a cikkben a források, a linkelt videóddal ellentétben. Az EFSA-t már csak elfogadod hiteles forrásnak (az európai Nébih kb).

A China Study is vegyesen elfogadott, abban is vannak csúsztatások, meg hamisan levont tanulságok. Persze lehet szelektíven hinni ennek vagy annak, csak ezek nem a táplálkozástudomány Bibliái.

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#163) Apollyon válasza agroman (#159) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ha túlzásba viszik a fehérjebevitelt, azaz a szükségesnél több mennyiséget visznek be mint amennyit a szervezet fel tud dolgozni, akkor testalkattól függően max. zsír lehetne belőle (azért ahhoz elég sok kéne) vagy méginkább, feldolgozatlan állapotban kiürül.

Másrészt, az átlagember nem arról híres, hogy túl sok fehérjét visz be, sőt, inkább arról, hogy még az elégséges mennyiség sincs meg. Így a gyorskaják meg a péksütik korában, ugye. Ugyanez igaz a vegán életmódra is.

Rákos meg nem leszel a makrotápanyagoktól, mint ahogy ha túl sok levegőt veszel, attól sem.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#164) total90


total90
veterán

Én egy dolgot viccesnek tartok ha vegetáriánusról, ha vegánról van szó.

Esznek mindenféle dolgot, ami egyébként húsból (az eredeti recept szerint) van és úgy is néz ki, mint ha hús lenne: fasírt, felvágott, bécsi szelet, steak.
Amikor megkérdezed, hogy miért, akkor valahogy érdemleges választ nem kapsz ;]

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#165) agroman válasza Csapoati (#162) üzenetére


agroman
senior tag

a videohoz is vannak forrasok: [link]

"A China Study is vegyesen elfogadott"

az a jo ebben a mondatban, hogy barki barmire elsutheti azert hogy anulalja annak megallapitasait.
mindannyian kenytelenek vagyunk "hinni", hiszen nem vagyunk a tema kutatoi.

a taplalkozastudomany "bibliai" olyanok mint a magyar granitszilardsagu alaptorveny..
surun valtoznak egyes fejezetei..

------

(#166) Kasya válasza D1Rect (#160) üzenetére


Kasya
nagyúr

Mikros popcornt keszitsd oda, vagy egy pohar tejet, hatha elszegyelled magad a film kozben ;]

(#167) lezso6 válasza agroman (#165) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Szerintem a biológiai vagy egészségügyi részével a vegánságnak épp ezért nem érdemes itt foglalkozni. Nincs egyértelmű bizonyíték, hogy valaki a vegán étrendbe vagy húsevésbe halt volna bele.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#168) agroman válasza Apollyon (#163) üzenetére


agroman
senior tag

[innen] elindulhatsz..mar persze csak ha erdekel a tema.

------

(#169) Rive válasza Apollyon (#163) üzenetére


Rive
veterán

Másrészt, az átlagember nem arról híres, hogy túl sok fehérjét visz be, sőt, inkább arról, hogy még az elégséges mennyiség sincs meg. Így a gyorskaják meg a péksütik korában, ugye.

Összekevered azt, ha valamiből kevés van azzal, ha valamiből arányosan kevés.
Az átlagember (fejlett világ) bőven több fehérjét visz be, mint a szükséglet. Bár azt jellemzően elég gyér minőségben.

Ez attól független, hogy szénhidrátból is sokkal többet visz be a szükségesnél, meg attóll is, hogy ebből eredően szénhidráthoz arányosan a kajában kevés a fehérje.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#170) Cathfaern válasza Rive (#169) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ezt írtad korábban is, de már akkor se értettem: mit értünk "gyér minőségű" fehérje alatt?

[ Szerkesztve ]

(#171) Rive válasza Cathfaern (#170) üzenetére


Rive
veterán

Most az analitikus kérdez, vagy a gyomrod?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#172) Apollyon válasza Rive (#169) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Amikor diétázom, akkor pl. a rizsben lévő fehérjét nem fogom számolni, mert lényegtelen. Ilyenkor csak a szénhidrát mennyisége érdekes, illetve az adott mennyiségű rizs kalóriaértéke. Szóval tökmindegy, hogy a rizsben vagy akár a kelbimbóban mennyi fehérje van, mert a csirkemellhez vagy marhahúshoz képest értéktelen és jelentéktelen.

Ha összeállítod az étrendet, a szükséges fehérjemennyiséget az állati fehérjékből rakod össze, nem pedig növényiből.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#173) Csapoati válasza Apollyon (#172) üzenetére


Csapoati
nagyúr

A rizs pont rossz példa, mert abban relatíve sok a fehérje. 20 deka rizs kb a szükségleted 25%-át fedezi. Ráadásul miért lenne értéktelen? A marhahús aminosavait tökéletesen komplettálja.
A hüvelyesek 10-20 százalék fehérjetartalommal bírnak, a szója meg még ennél is gazdagabb ilyen téren. 20-30 dkg szója fedezi a napi fehérjeszükségleted (az aminosavakat nem tudom így hirtelen).

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#174) D1Rect válasza Csapoati (#173) üzenetére


D1Rect
félisten

Azt mondod, hogy ~50g fehérjére van szüksége egy átlagos felnőtt férfinak?

(#175) Apollyon válasza Csapoati (#173) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem, se a rizs, se a szója, sem pedig bármilyen földből közvetlenül nőtt növény nem tartalmaz olyan és/vagy annyi szükséges tápanyagot, ami pl. a marhahúsban benne van. Most nem fogok neked táblázatot linkelni mert itt melóban korlátos a netem, de majd ha gondolja, Cathfaern megteszi :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#176) YASKATIR válasza D1Rect (#174) üzenetére


YASKATIR
aktív tag

56-58 grammot irnak szinte mindenhol, egy atlagos felnott ferfinak

(#177) Rive válasza Apollyon (#175) üzenetére


Rive
veterán

Ez a dolog most onnan indult, hogy az átlagember (fejlett világ) bőven több fehérjét visz be, mint a szükséglet, azaz: nem a köret és a hús (vega/húsevő) szembeállítás volt a kérdés, hanem a szumma (!) bevitel.

vs.

..se a rizs, se a szója, sem pedig bármilyen földből közvetlenül nőtt növény nem tartalmaz olyan és/vagy annyi szükséges tápanyagot, ami pl. a marhahúsban benne van.

Gy.k. a köret az nem keményítőpor. Illetve, akinek a szemében az, az ne vitatkozzon diatetikáról...
És akkor a húsfogyasztási szokásokról még nem esett szó.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#178) Apollyon válasza Rive (#177) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Akárhogy csavarod, meg kiforgatod, a rizs és a krumpli szénhidrátforrások, a zöldségek (tehát konkrétan zöldségek, nem növények), mint pl. a kelbimbó, brokkoli stb. meg rostforrásnak számítanak. Legalábbis egy kiegyensúlyozott, egészséges étrend szemszögéből. A vegánoknak lehet, hogy nem.

(#176) YASKATIR: Bár ez szerintem a minimum, de így van, kizárólag állati eredetű fehérjéből persze.

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#179) Csapoati válasza Apollyon (#175) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Melyik része nem érthető annak, hogy a szójának és a hüvelyeseknek kb annyi a fehérjetartalma, mint a marhahúsnak?

#178: Jajj, ez így nagyon felületes ám.

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#180) Apollyon válasza Csapoati (#179) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Figyelj, ne rajtam akard kitölteni a dühödet, mert nem helyesen táplálkozol. ;] :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#181) Rive válasza Apollyon (#178) üzenetére


Rive
veterán

:vállvonás:

Má' leszoktam arról rég, hogy vitaképtelennel is vitázni próbáljak...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#182) Csapoati válasza Apollyon (#180) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Ez nem volt válasz. Nézz utána a hüvelyesek fehérjetartalmának.

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#183) Apollyon válasza Csapoati (#182) üzenetére


Apollyon
Korrektor

De már lassan 200 hozzászóláson keresztül azon is vitatkozunk, hogy fehérje és fehérje között is mennyi differencia van. Abba már bele sem mennék, hogy zsírok és zsírok között, sőt ch és ch között is mekkora különbségek vannak :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#184) Woodslave válasza Apollyon (#183) üzenetére


Woodslave
nagyúr

tehát akkor a vega testépítők (vagy tök mindegy legyen átlagember) szempontjából milyen fehérjeforrások számítanak?

[ Szerkesztve ]

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#185) Csapoati válasza Apollyon (#183) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Az imént azt írtad, hogy a zöldségekben fellelhető fehérje jelentéktelen és értéktelen. Ezt cáfoltuk. Most meg azt mondod, hogy differencia van az állati és növényi fehérjék között. Ez bár igaz, de nem feltétlen releváns. A szójában pl megvan az összes esszenciális aminosav ([link] - elég az absztrakt is, de ha az egész érdekel, akkor -> sci-hub). Akkor az most miért lenne rosszabb, mint pl a marhahús? Jó, én speciel nem igazán rajongok a szójáért és imádom a marhahúst, de táplálkozástudományi szempontból miért rosszabb a szója 30%-nyi fehérjéje a fentiek alapján, mint a marhahús 20-30%-nyi fehérjéje?
A zsírok között sokkal nagyobb élettani különbségek vannak egyébként, a szénhidrátok között nemkülönben.

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#186) Apollyon válasza Woodslave (#184) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Passz, az biztos, ha nem ehetek rendes húst, akkor rosszul vagyok :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#187) Cathfaern válasza agroman (#168) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ha a növényi proteinbevitel nem okoz növekedési hormon termelést, az megmagyarázza, hogy miért érzik magukat gyengének a vegán étrendre átálló sportolók.

(#188) Cathfaern válasza Rive (#171) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nem kötekedni akarok, tényleg nem értem :) Gyenge minőségű, ha:
- nem bélszínt eszel, hanem lapockát?
- nem állatit eszel, hanem növényit?
- teljesen átsütöd a húst ahelyett, hogy nyersen / félig átsütve ennéd?
- feldolgozott élelmiszerből (kolbász, szalámi, parizel, szójafasírt, stb.) viszed be ahelyett, hogy friss hús / zöldségekből vinnéd be?
- valami egyéb ami eszembe se jut? :)

Szerk: előző hozzászólásomat nem tudom már szerkeszteni, de ráadásul ha tanulmány igaz, az erősen megkérdőjelezi a tiszta (szteroid nélküli) vegán testépítés (illetve bármiféle izomépítés) lehetőségét. Illetve akkor tilos gyerekeket vegán étrenden nevelni.

[ Szerkesztve ]

(#189) Apollyon válasza Csapoati (#185) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem cáfoltatok semmit, igazából nem olvastam itt semmi olyat, ami meggyőzne, hogy lenne olyan tisztán növényi kaja, ami pótolhatná a csirke vagy marhahúst anélkül, hogy bármiben is hiányt szenvednék. Mondjuk ez nem csoda, hiszen nincs is ilyen.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#190) Cathfaern válasza Apollyon (#189) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Fel tudod sorolni pontosan mik azok a dolgok amik kizárólag húsban találhatóak meg és növényekben nem? Az aminosavakat azt hiszem már lerendeztük, hogy megoldhatóak növényekből, szóval azokon kívül. Többesszám szándékos, mert nyilván egy darab ilyen növényt nem lehet mondani, húsevés ilyen szempontból mindenképp egyszerűbb.

[ Szerkesztve ]

(#191) Csapoati válasza Apollyon (#189) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Ha nem olvasod el, amit linkelek, illetve nem nézel utána (10 perce linkeltem, hogy a szójának teljes az esszenciális aminosavspektruma és van is benne bőven elég, több mint némelyik húsban), azzal én nem tudok mit kezdeni. Csak ezt a hülyeséget ne terjeszd, hogy tisztán növényi forrásból nem lehet fedezni az aminosav/fehérjeigényt. Az egy más kérdés, hogy jó-e vagy érdemes-e.

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#192) Rive válasza Cathfaern (#188) üzenetére


Rive
veterán

Kérdeztem, hogy az analitikus kérdez, vagy a gyomrod? Analitikai szempontból tökmindegy, fehérje = fehérje, ha a klf. fajtákból megvan az adag, akkor pipa.

De ha a gyomrod kérdezi, akkor a szükséges fehérjemennyiség mellett ugye beviszel egy rakás más anyagot is: ez különbözteti meg a tápértéket a kajától.

Pl. ha valaki a fentebb tárgyaltak szerint krumpliból akarná kiegyenlíteni a fehérjeszükségletét, az az én konyha-alapú definícióim szerint 'gyenge minőségű', mer' ugye mire a fehérje összejön, már rég rossz.

Valahol ez akkor 'jó', ha nem csak a pipa kerül ki a napi tápérték-táblázat minden sorába, de ez nem párosul egyik sorban sem túlzott bevitellel. És ha még ízletes is, az pláne 'jó'.

Ez nem túl egzakt definíció, de azért a legtöbb ember akivel összefutok, rá szokott érezni...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#193) Cathfaern válasza Rive (#192) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Így már világos :R

(#194) D1Rect válasza YASKATIR (#176) üzenetére


D1Rect
félisten

Jóvanakkó' :D

(#195) Woodslave válasza Rive (#192) üzenetére


Woodslave
nagyúr

direkt kipróbáltam hogy a napi étrendemből kivettem a húst és tojást meg a tejsavó fehérjét és behelyettesítettem növényi kajával, hát az én nem túl nagy fantáziámmal is 111 gramm fehére mellé 300 gramm ch lett úgy hogy nem ettem gyümölcsöt nagyon, meg a mogyoró (amiben megint van elég nagy mennyiségben fehérje) hozta a zsírt is rendesen az meg 87 gramm lett. (növényi fehérje tápkieg nélkül, azzal lehetne javítani a helyzeten)

szóval ahogy mondod elég sok a mellékzönge mert továbbra is mondom hogy meg lehet csinálni simán és példák is vannak számosan, de olyan "mono" makrós (mint a sovány hús a fehérjére) zöldségben nekem nem jut eszembe - a tofu áll még legközelebb)

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#196) Cathfaern válasza Woodslave (#195) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Vegán étrend != mindenevő étrend - állati eredetű dolgok. Az sose fog működni, ahogy nálad is látszik. Teljesen át kell rendezni az étrendet és a felhasznált alapanyagokat.

(#197) Woodslave válasza Cathfaern (#196) üzenetére


Woodslave
nagyúr

ja elhiszem azért nem fogom soha csinálni, mert kínlódás lenne. Most tudom hogy mit kell és hogyan ennem (ami nem mindig sikerül :D ) aztán reménykedem hogy nem a (fanatikus) vegáknak van igaza és nem leszek a hústól rákos, a tojástól szívbeteg stb.

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#198) Rive válasza Woodslave (#195) üzenetére


Rive
veterán

Hát ja. A vega az viszonylag egyszerű, és ha odafigyel valaki meg át tud szokni az eltérő ízvilágra akkor hibahatárba' megmegy: de a vegánhoz már érteni kell.

De ez a vonal onnan indult, hogy mennyi extra 'jóságot' tol az átlagember, fölöslegesen/károsan. Háááát...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#199) D1Rect válasza Cathfaern (#196) üzenetére


D1Rect
félisten

Ebből a szempontból én kifejezetten csípem ezt a vega dolgot.
A "beleszarokmiteszekcsakfinomlegyen"-től sokkal jobb, hogy valaki figyel a táplálkozásra.

[ Szerkesztve ]

(#200) agroman válasza D1Rect (#199) üzenetére


agroman
senior tag

nem akarom elvenni a kedved a vegansagrol, de rengeteg vegan junk food letezik.
(kulonosen a fejlett nyugaton)

------

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.