Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) merkucyo


merkucyo
aktív tag

Én egyértelműen a húsevők pártján állok, és végtelenül tiszteletben tartom azokat, akik ebben a kontextusban nem így állnak a táplálkozáshoz, mint én.

Nekem, mint a mezőgazdaságban jártas és aktívan dolgozó egyénnek a leginkább ambivalens feltevésem a vegánokkal szemben, az, hogy vajon tudják-e, hogy a háziasított állattok kb. 100%-a kihalna az ember nélkül, ugyan akkor ezek az állatok nemigen állnak a kihalás szélén, sőt.

Mellesleg csak érdekességként megjegyzem, hogy minden állat gond nélkül megissza a másik tejét, csak én még nem láttam macskát tehenet fejni…

Vágjátok ki az erdő leghatalmasabb fáját ezzel a kis heringgel !!

(#2) D1Rect


D1Rect
félisten

Engem az bosszant, hogy meredeken zuhan a hús minősége.
Nem tudom bizonyítani, de ha 10 évvel ezelőtt megsütöttem a csirkemellet, szinte biztos vagyok benne, hogy több maradt mint most.
Ugyanannyi terméknek "magasabb volt a szárazanyag" tartalma.

[ Szerkesztve ]

(#3) hNp88


hNp88
aktív tag

etikai okokból szeretnék vegetáriánus/vegán lenni évek óta, de sosincs meg hozzá a kellő akaraterőm még nekem sem.

pedig nem lenne rossz.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#4) buherton


buherton
őstag
LOGOUT blog

Nehéz kérdés. Szvsz a teljes vegánság csak rosszat tesz az emberrel. Kell a változatos táplálkozás. Az persze más kérdés, hogy az ember alapvetően elég szívós és akár teljes egyoldalú táplálkozáson is el van elég sok ideig.

Hogyan tudom bizonyítani? Sehogy Legalább annyi cikk van arról, hogy milyen jó vegánnak lenni, mint amennyi azt mondja, hogy nem.

Egyet kérek. Ne akarj hitet téríteni. Alapvetően az ember nagyon hülye és valamit a fejébe vesz azt önigazolás végett másra is ráakarja erőltetni. Ne tedd!

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#5) snecy20 válasza D1Rect (#2) üzenetére


snecy20
veterán

Pedig elvileg szigorúbb a húsokra vonatkozó szabályzás manapság, mint 10 éve.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#7) muszurkefal


muszurkefal
aktív tag

Egy februári disznóölés miatt augusztus közepéig vegán voltam. Anyám nagy örömére, mert nem tudott mit kitalálni nekem :P
Tapasztalat: semmi változást nem tapasztaltam a fél év alatt.
Tapasztalat 2: amikor visszaálltam a húsevésre, hirtelen kordában tarthatatlan energiám lett olyan 3-4 napig. Aztán megint semmi változás.

[ Szerkesztve ]

(#8) hNp88 válasza muszurkefal (#7) üzenetére


hNp88
aktív tag

hja, disznótoron én is voltam egy szilveszter alkalmával - hát, úgy, hogy láttam előtte élve, nem nagyon akaródzott enni belőle :o néztek is furcsán az erdélyi vendéglátóink, mint valami űrlényre :D hát még mikor beközöltem, hogy antialkoholista vagyok, és én bizony se pezsgőzni, se pálinkázni nem fogok :DDD

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#9) muszurkefal válasza hNp88 (#8) üzenetére


muszurkefal
aktív tag

Same here :D
Én a perzselés után ott is hagytam a francba az egészet. Menekültem vissza a szobámba. Pedig falusi gyerek vónék... de van olyan rokonom, aki úgy megsértődött azon, hogy eljöttem, hogy azóta se beszéltünk :DDD

(#10) prolad


prolad
őstag

A vegánságról nem tudok túl sokat mondani, de én (és szerintem még sokan mások) nem a vegánokat vagy a vegánságot nem szeretjük és ellenezzük, hanem azokat a vegánokat, akiknek meggyőződése, hogy a vegánság az egyetlen járható út és ezt folyamatosan mások tudtára adják, ha kell, ha nem. És érdekes módon az utóbbi pár évben egyre több ilyen szélsőséges vegánnal találkozom, akik csak arra jók, hogy a vegánok rossz hírét terjesszék (pont mint a "femninisták" akik a feminuzmust rombolják, sokan csak a frusztrációjukat akarják így levezetni).

Amúgy szoktam néha én is vegán kaját enni, nem rossz, de a húst nehéz pótolni. Még úgy is, hogy a húsok (főleg a csirke, ami tele van vízzel) minősége mintha egyre gyengébb lenne.

(#11) Kalandor


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Google: vegán dietetikus. A szimpatikussal konzultálsz, kipróbálod, ha tetszik, bírod, vega maradsz, ha nem, nem.

(#12) Csapoati


Csapoati
nagyúr

A szokásos vegán vs húsevő témában nem szeretnék részt venni (élelmiszermérnökként végzek hamarosan, ha érdekel valami ezzel kapcsolatban, inkább privátban), de egy dolgot máris megcáfolnék: az állatok is megisszák másik állat anyatejét, gondolj csak a tehéntejet iszogató kismacskákra vagy kismajmokra. A nyers húst pedig simán ette az ember a tűz megszelidítése előtt, sőt még azután is. Nekem is undorító a nyers hús evése, de ez már egy evolúciós változás bennünk.

merkucyo: Na igen, nem csak a háziasított állatok, a háziasított növények se bírnák sokáig ember nélkül. A kukorica pl nem tudom mennyire lenne vonzó sokaknak az eredeti állapotában, ahol egy cső akkora, mint egy búzakalász (persze a búza se lenne olyan szép, mint most).

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#13) dabadab válasza Csapoati (#12) üzenetére


dabadab
titán

Ráadásul ez amúgy se egy nagyon értelmes érv, mert mi vagyunk pl. az egyetlen állatfaj, amelyik süt meg főz meg internetezik - vagy akkor most ne írjak a PH-ra, mert a denevérek sem?

(Egyébként a macskáknál sem ritka a laktózérzékenység, őket nem feltétlenül jó ötlet tejjel itatni.)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#14) D1Rect válasza dabadab (#13) üzenetére


D1Rect
félisten

Denevérnek vallom magam.
Nyugodtan írhatsz a ph!-ra.

(#15) Csapoati válasza dabadab (#13) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Gyakorlatilag nem is szabad a legtöbbjüknek tejet adni, de ők ettől még megisszák, mert ízlik nekik. :)

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#16) dabadab válasza D1Rect (#14) üzenetére


dabadab
titán

Oké, megkönnyebbültem :)

DRM is theft

(#17) total90


total90
veterán

Nekem egy nagyon jó barátnőm egészségügyi szaktanácsadó. Tanulta is meg minden, ért hozzá.
Ő azt mondja, mint mindenben a mérték a lényeg. Húst nem enni nem jó. Vannak vitaminok, rostok amik csak a húsban vannak és az egy bizonyos szinten kell a szervezetnek és nem lehet bevinni másképp. Pl. a húsban levő vas tartalom. Az van pl. a céklába is, csak 200 gramm húsba van annyi mint 25 kg céklába. Szóval na :DDD

Én személy szerint nem tudnék meg lenni hús nélkül. Heti 3-4 alkalommal eszem húst, ebbe a halat is beleértem.
A többi zöldség, talán havi 1 alkalommal tészta.

[ Szerkesztve ]

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#18) snecy20 válasza Csapoati (#12) üzenetére


snecy20
veterán

"tehéntejet iszogató kismacskákra"

Na ez az ami egy jó nagy tévhit, urbánus folklór vagy nem is tudom micsoda. Tom & Jerry-ben még elment a dolog, valójában messzemenőkig ellenjavalt dolog kismacskáknak tehéntejet adni. :)

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#19) wwenigma


wwenigma
Jómunkásember

Ha az allatok vedelmeben vagy vegan, miert zabalod meg a kajájukat?

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#20) szakatsa


szakatsa
csendes tag

Nem olvastam el az összes kommentet, csak egy gondolat:

Emberként széttépni és nyersen fogyasztani állatok húsát évezredekkel ezelőtt tette az ember, akkor a testalkata / felépítése / stb. teljesen más volt. Az evolúció nem állt le attól, mert eszközöket használunk, sőt...

Tehát hibás azt feltenni, hogy a természetes ember nyersen fogyasztja a húst. Őszintén valószínűleg a gyomrod már nem is nagyon tudná (gond nélkül) feldolgozni, sosem volt kitéve ennek.

Viszont hamár a természetességnél tartunk, a mindenevő állatok mindegyike fogyasztja a teljes spektrumát annak, amire teremtetett, szóval nem tudsz olyan állatot mondani, ami képes húst fogyasztani, de nem teszi.

Szóval a logikád mentén természetesebb húst (is) enni, mint nem.

(#21) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Annak kell utánanézni, hogy a szükséges tápanyagok (összes aminosav, ásványi anyagok, összes vitamin) szerepeljenek az étrendben. A többi ízlés/divat/hit kérdése.

Hirtelen nem tudok olyan komponenst mondani, ami egyáltalán nem oldható meg hús nélkül - de fel kell kötni az alsóneműt, ha semmit se akar kihagyni az ember.

#20: a "természetes ember" tudtommal dögevő volt inkább, nem? Nincs a ragadozókra jellemző tarajos zápfogunk, ami a friss hús tépéséhez kell. Döghústól a modern ember pár napon belül feldobná a talpát egy sornyi fertőzésben, sehol sincs az immunrendszerünk az ősökéhez képest.

#18: "messzemenőkig ellenjavalt dolog kismacskáknak tehéntejet adni. " - hoppá, ezt jó tudni:R Gondolom náluk is az lehet, mint az embernél, x hónapos kor alatt még gondok vannak a tehéntej emésztésével.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#22) pengwin


pengwin
addikt

Pár észrevétel azokhoz, amiket felettem írtak:

1. Városi gyerek vagyok, de vidéki rokonoknál szívesen veszek részt disznó vagy borjúvágáson. Sokkal emészthetőbbnek, mi több gusztusosabbnak tartom az akolban, megfelelő körülmények között tartott állat levágását, mint a bolti, gyógyszerekkel telitömött ipari termelésű hús vásárlását.

2. Az elsőből már kiderült, hogy húsevő vagyok, de emellett imádom a zöldségeket. Van, hogy napokig nem kívánok húst, hanem elvagyok zöldségekkel meg egy kis sajttal.

Viszont a vegánságot nem tudom értelmezni... sem az olyan széplelkeket nem értem, akik elvi okoból nem esznek húst, sem azokat a debileket, akik szerint a vegánság az emberiség természetes létformája.

3. Tessék megnézni mi lett a nem háziasított és a háziasított szarvasmarhák sorsa... igaz a kezdeti populációk között hatalmas eltérés volt az utóbbiak javára (az európai háziasított szarvasmarhák zömükben kb. 80-100 háziasított felső-mezopotámiai egyedtől származhatnak), mégis ők pusztultak ki, míg háziasított rokonaik elterjedtek az emberrel együtt. Igaz a modern ipari hústermelés nekem sem tetszik, de ettől még ezek az állatfajok az embernek köszönhetik elterjedésüket.

4. Kedvencem, amikor a vegánok az ősember vegánsága mellett érvelnek, bizonygatva, hogy a húsevés nem volt természetes őseinknek... elvégre minden szükséges tápanyag megtalálható növényekben!
A vitamin ebben, B vitamin abban, vas amabban... igaz, hogy a példaként felhozott növények közül az egyik Közép-Amerikában, a másik Kelet-Ázsiában, a harmadik meg Európában őshonos, az ember meg Afrikában, de sebaj! Többnyire az a tény sem zavarja a vallásos vegánokat, hogy olyan növényeket hoznak fel ilyenkor példaként, amiket az ember csak évezredek múltán háziasított.

Szóval lehet undorodni a modern húsgyártástól, de igazából semmilyen modern ipari körülmények között előállított táplálék mögé nem szabad akkor benézni, mert nem fog tetszeni amit ott találsz! A "vallásos vegánság" pedig csak egy túlreagálása ennek az undornak. Ha undorodsz, akkor sokkal egészségesebb reakció a húsfogyasztásod csökkentése, több tenyésztett hal fogyasztása, és ha teheted akkor háztáji/kistermelői hústermékek fogyasztása.
Lehet teljesen feleslegesen erölködni a teljes leszokáson meg a "spirituális gyümölcsevés"-en, de szerintem teljesen felesleges és nagyon-nagyon álságos.

Üdv, pengwin

(#23) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Én el tudom képzelni, hogy mondjuk 300 év múlva az emberiség, vagy legalábbis a fejlettebbnek tekinthető része etikai alapon vegán lesz. Az ember választhat, hogy eszik-e húst vagy sem, s ezt szerintem pont elég érv a vegánság mellett, bár én nem vagyok az, s valószínűleg nem is leszek. A biológiai / egészségi részébe nem akarok belemenni, mert az ember húsevő mivolta mellett és ellen is fel lehet hozni rengeteg bizonyítékot.

Tegyük fel, hogy megvalósul, amit fent írtam, és emellett maxiállatvédők is leszünk, azaz törvény szerint az állatok is rendelkezni fognak jogokkal ebben a világban.

Mi lesz a húsevő állatokkal?

Hétköznapi példa: a macska is az. Pl egereket, madarakat eszik. De én nem készíthetem neki elő evésre azokat a kisállatokat, hisz állatvédő vagyok, az állatgyilkosság nem erkölcsös. De neki meg lehet, hisz mást nem ehet? Vigyem oda neki az élő egeret, hogy egye meg? De akkor meg bűnrészes vagyok. Ha látom, hogy elkapja és megeszi az egeret, nem avatkoztam közbe, akkor megint bűnrészes vagyok. Ne nézzek oda?

Durva példa: van egy tigris haverom (nem tulajdonom). Ő ugye csak húst eszik. Mi van ha megeszi az egyik nyuszikát, akivel nagyon jó barátságban vagyok? A tigris vadállat, tehát fogalma sincs mit csinált, továbbá nem lehet eltiltani a húsevéstől, mivel az egy biológiai szükséglet. Továbblépek és ennyi? És mi van, ha épp embert eszik? Akkor is lépjek tovább?

Megoldás: vajon lehetséges-e az, hogy közeli állatbarátainkat olyan növényi alapú eledellel etessük, amibe nem betegednek bele, teljes és egészséges életet élhetnek? Ha ez lehetséges, akkor mennyire morbid dolog lenne már, hogy az állatokat is vegánokká tesszük? :D

Nem a vegánságot és az állatvédést szeretném aláásni, csak arra lennék kíváncsi, hogy fenti problémákat hogyan oldanánk fel, ha megvalósulna az állatvédők álma.

***

Alternatív világ: feltalálják az ételszintetizátort, ami a Star Trek-ben is van. Tehát a szemetet úgy hasznosíthatnánk újra, hogy a szubatomi részecskéik átrendezésével ételt alkotunk belőlük. Ekkor a húsevés nem lenne etikátlan, hisz nem kell hozzá ölni. :) Persze itt az lesz majd izgalmas, hogy mi van akkor, hogy ha valaki emberhúsra éhezik. ;]

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#24) YASKATIR


YASKATIR
aktív tag

Mi lesz a veganokkal akkor, amikor elterjed a mestersegesen tenyesztett hus? Az egesz vegan elgondolas borul, mivel egyetlen allat sem fog szenvedni, viszont a vegtermek, azaz a hus jelen lesz. Az pedig ketsegtelen, hogy ez lesz a jovo, ha etetni akarjuk az embereket

[ Szerkesztve ]

(#25) Csapoati válasza snecy20 (#18) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Pont ezt írtuk később, hogy nem annyira jó nekik, mégis megisszák, mert ízlik nekik (bár pl édes ízt nem is éreznek).

lezso6: Nevetni fogsz, de láttam már olyan baromságot, hogy a vegán gazdi kérdezgette, hogyan lehetne vegán az ő kiscicája is. :D

[ Szerkesztve ]

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#26) Hieronymus válasza Csapoati (#12) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A nyers húst pedig simán ette az ember a tűz megszelidítése előtt, sőt még azután is. Nekem is undorító a nyers hús evése, de ez már egy evolúciós változás bennünk.

A mai napig eszünk nyers húst.
A Tatár beefsteak, nyersen darált marha bélszín, nyers tojássárgájával elkeverve. Sózva és fűszerezve kerül a pirítós tetejére.
Egyes kagylófélék is fogyaszthatók nyersen.
A németeknek van sertéshúsból és hagymából kevert nyers kenőhúsuk. Egyszer kipróbáltam, nem ízlett,
A tatár nagyon finom, bár a magyar bélszín ár mellett, kezd kikopni az étkezésből.

(#21) t72killer: Hirtelen nem tudok olyan komponenst mondani, ami egyáltalán nem oldható meg hús nélkül - de fel kell kötni az alsóneműt, ha semmit se akar kihagyni az ember.

Nem kell felkötni az alsóneműt.
Negyed évenkénti vérvizsgálat mellett tudni lehet mely vitaminok vagy ásványi anyagok kezdenek kritikus szintre csökkenni. Ez persze nem olcsó mulatság, de legalább nem ámokfutás - teljesen vakon, a vegánságban.

Azt gondolom nem is lehet általános választ adni a vegetárius és vegán étrend egészségességére.
Nagyon függhet a megörökölt tulajdonságoktól.
Én gond nélkül megeszem az összes vízben élő, ehető állatot. De egy pohár tej már kiüt.
A laktóz érzékenységemmel a Földön élő emberek többségéhez tartozom. A Magyarországon élő emberekhez viszonyítva viszont a kisebbséghez tartozom.

Nyilván a vegán étrendet is változó mértékben tolerálják az emberek és nem lehet általános választ adni arra, hogy jó vagy rossz a vegán étrend.
Egy teljesen biztos. Ha csak a könnyen beszerezhető húsmentes ételeket fogyasztja valaki, akkor megemelkedik a gabona és cukorfogyasztás mértéke. A megnövekedő szénhidrát fogyasztás sokfajta betegség kockázatát emeli meg.
A kiegyensúlyozott vegán étrend drága és sok időt és energiát igényel. Ha bőven van a környéken vegán étterem, akkor csak drága.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#27) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Jó témába nyúltál bele :). Hasonló utat is kipróbáltam, kb 2-3 évig nem fogyasztottam húst.

„ha az embert mint állatot vizsgáljuk…”

Milyen logikusnak tűnik, ugye? Mint ez - a föld nem lehet gömbölyű, mert ha az lenne, leesnénk róla. Végülis logikus érvnek tűnik.

Node pár dologba azért belefutottam közben. Azt is mondják mennyi (civilizációs) nyavalyát okozz a húsfogyasztás. Aztán ott vannak ezek a fránya természeti népek (máramennyi maradt de a régebbiekről is írtak feljegyzéseket). Bőven fogyasztanak húst aztán őket mégsem kínozzák ezek a nyavalyák.

Húsfogyasztás és agyunk mérete közt is van összefüggés. Azaz elődeinknek sok húst kellett fogyasztania ahhoz, hogy ma egyáltalán gondolataink szülessenek a húsfogyasztással kapcsolatban.

Nabumm és még csak bele se merültünk.

Valamikor olvastam, hogy megvizsgálták Nagy Károly csontjait. Nem ma tevékenykedett az „öreg”. Ami érdekes, hogy meglepődve tapasztalták, alig találtak olyan nyomot rajtuk ami ízületi meg egyéb, ma elterjed degenerativ nyavalyákra utalt volna. Közel 70 évesen hunyt el. Pedig akkoriban a királyok nem irodai munkát végeztek. Húst is ettek. Csak érdekességképpen írom, nem reprezentatív, de érdekes.

Ja még egy érv, az egyik kedvencem. Ha senki se fogyasztana húst, egyből megoldaná az éhezés problémáját. Csupa szipi szupi grafikákat is mutatnak erről. Ugyanezt mondták a GMO-rol is, hogy majd megoldja az éhezés problémáját.

Miért is nem oldotta meg? Mert a legtöbb hely ahol éhezés van, ott az okok közt azért találni mást is ezen felül, ami inkább tehető felelősé a kialakult helyzetért.

Az a szitu, hogy sokan úgy igyekeznek befolyásolni a véleményünket, hogy becsomagolják a kis személyes érdekeiket és a közjóra hivatkozva meggyőznek arról, hogy tartsunk velük. Igazából nem könnyű kihámozni, hogy mi a tuti, mert időt, energiát kell rá szánni.

A miértekkel van a gondom. Azokkal a miértekkel amit a fentiekhez hasonló félrevezetésekkel támasztanak alá. Az általad írt etikai megközelítés az más. Az egy szép dolog, megértem.

De ettől függetlenül érdemes boncolgatni a témát, csak, hogy pontosabban tudjuk, hogy mit is csinálunk.

(#28) Csapoati válasza Hieronymus (#26) üzenetére


Csapoati
nagyúr

A tatár bifsztek nekem is beugrott, de azért az nem a "klasszikus" nyers hús, tehát nem körítés nélkül harapdálod le a csontról. :D Ettől függetlenül én a nyerssége miatt nem is szeretem és azt a kenőhúst se kóstolnám meg semmi pénzért. :)

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#29) Steve_Brown


Steve_Brown
aktív tag

Szerintem rengeteget segítene rajtunk, ha a tesco-s húsok helyett inkább mondjuk halat ennénk.
Én eléggé (értsd nagyon) falun élek, ezért kb minden évben két disznótoron részt veszek. Már az egész hűhó felesleges mert lassan a házi kolbász amennyivel jobb, annyival drágább is. Engem nem igazán zavar, hogy az előbb még láttam élni a malacot aztán már a belében taposok, persze sokan nem bírják. Egyébként ha malac lennék szívesebben halnék meg egy üzemben mint egy tyúkudvaron.

(#30) KISDUCK válasza Csapoati (#25) üzenetére


KISDUCK
addikt

Van olyan vegán gazdi aki vegánként eteti a kutyáját. Szerintem ez már elmebeteg kategória.

(#31) pengwin válasza Csapoati (#28) üzenetére


pengwin
addikt

Lehet kapni mindenféle szárított húst szerte a világon (ettem már így struccot, antilopot).

Üdv, pengwin

(#32) ncc1701 válasza szakatsa (#20) üzenetére


ncc1701
veterán

Kolbászt nyersen simán meg tudsz enni, és darált marha husit is fűszerezve, ezt hívják tatárnak. Bukik az elméleted.

Részemről tapasztalat annyi, h egyik rokon a felesége nyomására leállt a húsról (tejfélékről, tojásról), és egyik disznóvágáson már 5 perc után kidőlt, mikor tekerni kellett a húsdarálót, egyszerűen nem volt ereje.

Részemről nem érdekelnek a vegák, ne egyenek húst, annál több marad nekem. Edzés miatt úgyis kellene ennem napi 1 kiló csirke mellett legalább.

(#33) total90 válasza ncc1701 (#32) üzenetére


total90
veterán

Tatárt semi mindenféle húsból lehet... pl. szárnyasból no way.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#34) dugo_ válasza Csapoati (#25) üzenetére


dugo_
veterán

Nekem van olyan öko-vegán ismerősöm, aki nem adott húst a macskájának sem.

Még akkor sem kapcsolt, hogy gond lehet a tápanyagbevitelével, amikor 9 hónapra fiút szült egy koraszülött lány súlyával.

Majd ha belerokkan a család az ostobaságába, akkor talán megvilágododik.

(#35) Rive


Rive
veterán

Ehavi vega-topik...

Mindig a szélsőségek generálják a legtöbb problémát. Vegetáriánusnak lenni nem egyszerű: vegánnak lenni - ahhoz már érteni kell.
A másik szélsőség: nehéz vitatni, hogy a hús sokkal több ráfordítást igényel, mint a tápérték-egyenértéke nem-hús forrásból. Az is tény, hogy az átlagember biz' a szükséges többszörösét bezabálja húsból, gyenge minőségben.

Egy kiegyensúlyozott vegyes táprend ~ 90% körül hozza egy átlagos 'ideális' szintjét. A többi a genetikai lottó, nomeg pénz és hit kérdése.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#36) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Sajnos az a baj, hogy semmilyen ténylegesen valós indok nem szól a vegánság mellett.

Már írták, a legfőbb gond, hogy ha nem eszel húst, akkor olyan fehérjéktől vonod meg a szervezeted, amire alapvetően szükséged van, és a növényekben/gyümölcsökben nincs benne.

Persze lehet fehér kenyéren és vizen is élni, csak minek. Kizárólag gyümölcsökön is lehet élni, sőt, még izmosabbnak is lenni, kérdés, hogy egy ilyen étrend hosszútávon mennyire lesz kifizetődő. (Semennyire.)

A tested fehérjékből épül fel, így el lehet rajta gondolkodni, hogy mennyire fontos ezek bevitele. A zöldségekben kevés fehérje van, és/vagy egyáltalán nem olyan minőségű és aminosavprofilú, amire valóban szükséged van.

Ahogy olvastam a vegetarianizmusról, meg különféle ágairól, abból az jött le, hogy túlnyomórészt valamilyen ideológiát tesznek mögé, illetve erkölcsi és/vagy morális elhatározásból nem esznek húst. Ez nagyon nemes, azonban nagyon kevés az egészséghez, főleg egy eszme miatt tönkretenni a szervezeted nem nyerő.

Persze az egészség nem sokakat érdekel, maximum akkor, amikor már beütött valami nagyon kellemetlen, és akkor hirtelen megbánjuk, hogy nem figyeltünk rá oda. (Már aki.) Csak akkor már késő lesz, és lehet gyószereket szedni a túlélésért.

A tejjel kapcsolatban: azért ma már mégsem a tehén tőgyéből kell kiszopkodnod, hanem megveszed a boltban, feldolgozott, szűrt stb. állapotban.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#37) YASKATIR válasza Apollyon (#36) üzenetére


YASKATIR
aktív tag

En szinte mindig megkerdezem azt, hogy mit szolnak a veganok a mesterseges hushoz (ami mar letezik), de valaszt sosem kapok, ha kapok akkor a szokasos "ne jaccuk azistentet" hulyeseget..

En tokre elfogadnam a vegansagot / vegetarizmust, ha nem azzal indokolnak, hogy "szegeny allatok".

[ Szerkesztve ]

(#38) Apollyon válasza YASKATIR (#37) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem hangzik túl jól ez a mesterséges hús dolog egyébként :D Bár egyelőre még nem néztem utána. De szerintem inkább neveljék a csirkét mintsem termesszék :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#39) YASKATIR válasza Apollyon (#38) üzenetére


YASKATIR
aktív tag

Miert nem hangzik tul jol? Pontosan ugyan olyan hus, mint amit akkor kapsz, ha levagod az allatot.

(#40) alkatraz3000


alkatraz3000
senior tag

Ezt a vega dolgot, amennyiben az egészségünk megmaradása nem indokolja, hanem csak hobbiból csinálja kiröhögöm.

1. Furcsa mód a vegánok valamiért mindig a hús ízére akarnak törekedni. Egy közeli ismerősőm (hölgy), kb féléve állt át.

2. Szerinte csak Németországban 600.000 bocit mentettek meg tavaly. Hogy honnan ez a "hiteles" infó nem tudom.

3. Mióta a csaj nem eszik húst, azóta csúnya módon összeesett a teste, erőtlen és állandóan fáradt. Full betegnek tűnik.

Én úgy vagyok vele, hogy nem hiába lettünk mi "mindenevők", amik a boltban vannak húsok, azok már nem fognak kint szaladgálni soha többet és amennyi vegán ezen szeretne javítani, totálisan jelentéktelenek.

Vigyázz a szervezetedre, mert ha egyszer elveszíted az egészséged, lehet többet nem kapod vissza.

"Nincs pénzünk olcsó sz.rt venni ... !"

(#41) Apollyon válasza YASKATIR (#39) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ez egyelőre nagyon kevés információ, és még nem meggyőző. Mondjuk nekem mindegy, ha biológiailag megegyezik az igazival és az emberi emésztőrendszer is ugyanolyan jó hatásfokkal tudja feldolgozni.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#42) #56573440


#56573440
törölt tag

Én is osztom, hogy a mérték a kérdés és a radikalizálódás a táplálkozásban is káros. Nem kicsit, nagyon.

Etikai meg érzelmi alapon mellőzni a húsevést lehet, de nem ehet mindenki biocuccokat, megtermelni meg elég nehéz ha az ember a tömbházban lakik. Innentől marad az "ipari" szint megint, ahol rengeteg a növényvédő szer, a műtrágya, ami megint irdatlan terhelés a földnek.

A húsevés élettani hatásait se nagyon lehet jelenleg szerintem behatárolni, mert a modern orvostudománynak elég kevés adata van még mindig ezzel kapcsolatban. Attól, hogy most már tudjuk, hogy a falusi bácsi pozsgás arca nem az egészség kicsattanása miatt nézett úgy ki ahogy, és már nem a megütötte a guta a helyes diagnózis minden esetre, még nagyon messze állunk ilyen szinten a hosszútávú hatások vizsgálatától.

Arról nem beszélve, hogy az életvitel is megváltozott egy kb 50 éve radikálisan. Továbbra is tartom, hogy Miska bácsi egy norbi update 1-es reggelit becsavarva ki nem jutott volna a kaszálóig, nem hogy estig kapáljon. Mostanában viszont amikor kocsival megyünk a szomszédba is, és a napi 5000 lépés egy komoly achivement, nos ilyenkor kicsit más a felállás.

Egyébként mindenki úgy eszik meg azt, amit akar, ez is számomra olyan, mint a vallás. Amíg nem akarja letolni a torkomon a sajátját, addig tőlem lehet lvl 4 vegán, aki nem eszik semmit aminek árnyéka van...

(#43) nicsefrigyes


nicsefrigyes
kezdő

A vegánság egészségügyi része megkérdőjelezhető, az ideológiai része pedig kifejezetten taszító számomra.

(#44) KISDUCK válasza YASKATIR (#39) üzenetére


KISDUCK
addikt

Ez most mi? Nem igazán volt számomra érthető hogy ez most klónozott hús vagy valami zöldség pogácsa.
Nem ezzel kéne megoldani a jővőbeni éhezést, inkább túlnépésedést kéne visszafordítani.

(#45) dynamicrossh


dynamicrossh
tag

Alapvetően nincs gond a vegánsággal, csak mélyen a zsebedbe kell nyúlni hogy neccesen fedezni tudd a tested tápanyag, vitamin ásványi anyag és nyomelem szükségletét(a B12-t kivéve persze). És ha nincs egy jól összeállított étrended csontsoványra fogysz és szellemileg is leépülsz. Utóbbi mondjuk így is úgy is bekövetkezik táplálék kiegészítők nélkül csak hosszabb idő alatt. De ha ettől jobban érzed magad akkor hajrá.

(#46) dabadab válasza Apollyon (#38) üzenetére


dabadab
titán

"Nem hangzik túl jól ez a mesterséges hús dolog egyébként :D"

Gyakorlatilag tenyésztett izomszövet. Úgyis azt esszük meg, akkor most minek gyártsunk egy komplett tehenet?
Egyfelől rendes húst csinálni így nem teljesen triviális a dolog, mert az izomszövetet nem csak táplálni kellene, hanem dolgoztatni is, hogy megfelelő textúrája legyen, másfelől viszont teljesen kontrollálhatóak a körülmények, szóval ha sikerült a technikai kérdéseket megoldani, akkor viszont így lehet a legjobb húst előállítani.

DRM is theft

(#47) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Személyes véleményem az, hogy teljesen rendben van ha valaki vegetáriánus vagy vegán akar lenni spirituális / lelki okokból. De senki se legyen vegetáriánus és főleg ne vegán azért, mert az egészséges. Vegánsághoz mindenképp figyelembe kell venni, hogy egy olyan népcsoport se létezik amelyik vegán lenne. Vegetáriánusok vannak.
Illetve szerintem ezeket mindenképp célszerű átolvasni (ha az angol nem gond):
[Zöldségek]
[Gabonák, magok, magvak]
[Gyümölcsök]

"Mi vagyunk az egyetlen állatfaj a földön, ami hajlamos meginni más állat anyatejét. :F"
Ennek nagyon praktikus okai vannak, nem pedig étrendi okai. Legtöbb állat gond nélkül meginná más állat tejét, viszont:
- Az emberi kézen és szájon kívül kevés állat rendelkezik olyan eszközzel amivel a fejés megoldható. Ne felejtsük el, hogy az emlős kölyköknek még nincs foga amikor szopnak, legtöbb állatnál a fog kinövése után nem lesz a száj alkamlas arra a tevékenysége amivel a tej kinyerhető lenne, mancsuk meg egyértelműen alkalmatlan rá.
- Ha az állat nem háziasított, de legalább nem szelidített, akkor sose fogja hagyni, hogy megfejd. Tehát ha egy állat meg akarná inni a másik állat tejét, előbb meg kéne ölnie. Ha már megölte, akkor sokkal hatékonyabb ha úgy ahogy van megeszi, mint hogy csak kiinná a tejét.

"ha az embert mint állatot vizsgáljuk, félretesszük az eszközhasználatot és mindent természetes formájában próbálunk fogyasztani, akkor sokkal inkább a növényi étrend tűnik nyerőnek."
Először is kérdés, hogy mennyire jó ötlet félretenni az eszközhasználatot, ugyanis kőeszközöket (tipikusan vágásra alkalmas eszközök) már a homo sapiens előtt is készítettek az előemberek. Tehát gyakorlatilag kijelenthető, hogy a homo sapiens eszközhasználat mellett fejlődött ki. Márpedig ha tudsz vágni, akkor rögtön nem állja meg a helyét amit írsz ("Nekem nehéz elképzelni, hogy a fogammal széttépek egy állatot (miután segédeszköz nélkül levadásztam)"). Ha pedig már egy késszerű eszközöd van, akkor rögtön tudsz lándzsával vadászni (ma is teszik), illetve a nyúzás / darabolás se jelentősen más, mint jelenleg.
De ha félretesszük az eszközhasználatot, akkor tegyük félre a növénytermesztést is, mivel az sokkal-sokkal később alakult ki, mint az eszközhasználat. Tehát akkor azt képzeld el, hogy beveszed magad az erdőbe, és annyi növényt gyűjtögetsz magadnak, amennyi elég ahhoz hogy életben maradj. Ja és ne csak magadnak, a gyerekeidnek is. És ne felejtsd el azt se, hogy a gyümölcsök a trópusokon se egész évben teremnek. Mindezt a mostani genetikáddal, szóval a levelek / fakérek nem tekinthető érdemi tápanyagforrásnak, kizárólag a gyümölcsök, magvak és bizonyos gyökerek. Biztos, hogy ez annyival könnyebben elképzelhető?

D1Rect
"Engem az bosszant, hogy meredeken zuhan a hús minősége.
Nem tudom bizonyítani, de ha 10 évvel ezelőtt megsütöttem a csirkemellet, szinte biztos vagyok benne, hogy több maradt mint most."

Ennek könnyen az lehet az oka, hogy szó szerint vizet pumpálnak a húsba. Ami persze pillanatok alatt kisül belőle.

Csapoati
"Nekem is undorító a nyers hús evése, de ez már egy evolúciós változás bennünk."
Dehogy evolúciós, pusztán szokás kérdése. Ahol elterjedtebb a marhahús fogyasztása, ott elég gyakori az épp hogy átsütött hús. Ekkor lényegében kap egy kérget, a belseje pedig nyers marad. De sarkköri népek is rendszeresen esznek nyers húst. Vagy említhetném a sushit is. Szóval nincs itt semmi evolúció, gyerekkorodban csak átsütött húst kaptál, ezért furcsán hangzik a nyers.

"A kukorica pl nem tudom mennyire lenne vonzó sokaknak az eredeti állapotában, ahol egy cső akkora, mint egy búzakalász (persze a búza se lenne olyan szép, mint most)."
És ez egy nagyon fontos szempont kéne hogy legyen akkor, amikor az ember vegán akar lenni azon az alapon, hogy az ember eredendően növényevő volt (ami így nem igaz, de lásd később). Ugyanis az az előember amelyik növényt evett, tuti hogy nem evett (vagy ha valami hasonlót evett is, nem abban a formában és tápanyagtartolammal, mint jelenleg boltban kapható): búza, rozs, kukorica, rizs, hüvelyesek, szója, gyümölcsök nagyon nagy része, ugyanis a bogyósokat leszámítva a mai gyümölcsök mind úgy lettek kinevelve növénytermesztés kialakulása után. Gyümölcsök cukortartalma töredéke volt a jelenleginek, az előtte felsoroltak pedig nem léteztek a jelenlegi formájukban. Szóval egy tipikus vegán étrend közelében sem jár annak, amit annó az ember ehetett.

Amúgy az ember legrégebbi közös őse rovarevő volt. Aztán ebből lett a fent említett gyümölcs / mag / gumó / levél evő vonal, amiből később (amikor globális felmelegedés hatására erdők helyét puszták vették át) a vadászó, illetve picit később a nomád állettenyésztő vonal. Majd ez után jóval később jött a növénytermesztés.

total90
"Nekem egy nagyon jó barátnőm egészségügyi szaktanácsadó. Tanulta is meg minden, ért hozzá.
... Vannak vitaminok, rostok amik csak a húsban vannak és az egy bizonyos szinten kell a szervezetnek és nem lehet bevinni másképp."

Nagyon remélem, hogy ilyet nem mondott, mert a húsban nincsen rost :)

szakatsa
"Tehát hibás azt feltenni, hogy a természetes ember nyersen fogyasztja a húst. Őszintén valószínűleg a gyomrod már nem is nagyon tudná (gond nélkül) feldolgozni, sosem volt kitéve ennek."
Lásd amit korábban írtam, a modern ember szervezete tökéletesen alkalmas arra, hogy a nyers húst megeméssze. Tulajdonképpen a hús a legkönnyebben emészthető táplálék, már a gyomorban befejeződik az emésztése (ellentétben a növényekkel). Megjegyzem sütéssel amúgy csak keményedik a hús, nyers húst sokkal könnyebb megenni / elrágni (magát a húst! porcok, inak, kötőszövetek puhulnak sokáig tartó hőhatásra. Lásd pörkölt). A hússütés nem azért alakult ki, hogy a hús ehetőbb legyen, hanem hogy bizonyos fertőzéseket elpusztítson (többek között szalmonella, trichinella), ami főleg a korabeli higiéniás körülmények között volt evolúciós előny.

t72killer
"Hirtelen nem tudok olyan komponenst mondani, ami egyáltalán nem oldható meg hús nélkül - de fel kell kötni az alsóneműt, ha semmit se akar kihagyni az ember."
B12. Állatokon kívül csak baktériumok tudják előállítani (ezt használják a vegán B12 étrendkiegészítőkben), embernek pedig létszükséglet. A többi megoldható, ha feltételezed a globális árukereskedelmet, meg kint vagy a napon napi 5-6 órát (D vitamin sincs növényekben). Kizárólag helyben termeszthető növényekkel már macerásabb, őshonos növényekkel szinte lehetetlen (ha nem a trópusokon élsz).

"#20: a "természetes ember" tudtommal dögevő volt inkább, nem? Nincs a ragadozókra jellemző tarajos zápfogunk, ami a friss hús tépéséhez kell. Döghústól a modern ember pár napon belül feldobná a talpát egy sornyi fertőzésben, sehol sincs az immunrendszerünk az ősökéhez képest."
Tudtommal az ember sose volt alkalmas dögevésre, vadászott, szóval friss húst evett. Amúgy csimpánzok is esznek húst, nekik sincs tarajos zápfoga.
Amúgy ez nem immunrendszer, hanem emésztőrendszer kérdése. Dögevő állatoknak gyomorsava teljesen más, mint az emberé. Homo sapiens tuti vadászott már, és hozzá képest drasztikus biológiai eltérés a mai emberben sincs.

RexMaximus
"Húsfogyasztás és agyunk mérete közt is van összefüggés. Azaz elődeinknek sok húst kellett fogyasztania ahhoz, hogy ma egyáltalán gondolataink szülessenek a húsfogyasztással kapcsolatban."
Inkább zsírt, de természetes körülmények között a kettő egy és ugyanaz. Az agy nagy része zsírból előállított dolog. Az emberi agy 60%-a zsír.

kisvakond111
"Szerintem rengeteget segítene rajtunk, ha a tesco-s húsok helyett inkább mondjuk halat ennénk."
Halevés nagy tételben csak vízparton kivitelezhető. Hal nagyon nehezen szállítható, hamar romlik, főleg azok a fajták amiket jó lenne megenni, mert alacsony a nehézfém tartalmuk. Ragadozó halakból nem nagyon kéne nagy mennyiséget enni. Jelenleg se olcsó a hal mondjuk egy Magyarországon, de ha tényleg megnőne a halfogyasztás, akkor pillanatok alatt elszállna az ára.

dugø
"Nekem van olyan öko-vegán ismerősöm, aki nem adott húst a macskájának sem."
Remélem akkor ad étrendkiegészítőt a macskának (pl. taurin), macskák ugyanis tényleg nem tudnak megélni hús nélkül, szóval akár fel is lehet jelenteni állatkínzásért, mert bele fog pusztulni az állat. Egyébként általában az ilyen "vegán macskák" titka az, hogy a) nincs bezárva és vadászik magának, max a gazdája nem tud róla, b) van a családban aki hússal eteti, csak a gazdája nem tud róla.

total90
"Tatárt semi mindenféle húsból lehet... pl. szárnyasból no way"
Japánban tenyésztenek "sushi szintű" csirkét. Az a titka, hogy higiéniára nagyon figyelni kell, és akkor nem fog elszaporodni benne a szalmonella. Csak nyilván az ára is olyan :) Átlag magyar boltokban kapható húsokból a marha / bárány az ami biztonságosan fogyasztható nyersen / nem teljesen átsütve (feltéve, hogy a hűtésláncot betartották, nem keveredett más nyers hússal, stb, stb, szóval olyat semmiképp se állítanék, hogy random hentestől megvéve nyugodtan meg lehet enni nyersen). De mondjuk liba / kacsamellet is szokták rozéra sütni (nem teljesen átsütni).

Rive
"A másik szélsőség: nehéz vitatni, hogy a hús sokkal több ráfordítást igényel, mint a tápérték-egyenértéke nem-hús forrásból. Az is tény, hogy az átlagember biz' a szükséges többszörösét bezabálja húsból, gyenge minőségben."
Mihez képest sokkal több ráfordítás? Ne a Magyarországon elterjedt szárnyasokat és sertést nézd, mert azok pontosan a növénytermesztés elterjedése miatt lettek népszerűek (növénytermesztés "hulladékát" el tudják fogyasztani). Rideg tartáson egy marha vagy juh szinte semmilyen erőforrást nem igényel.
Illetve mit értünk "gyenge minőség" alatt?

Apollyon
"Már írták, a legfőbb gond, hogy ha nem eszel húst, akkor olyan fehérjéktől vonod meg a szervezeted, amire alapvetően szükséged van, és a növényekben/gyümölcsökben nincs benne."
Ez ebben a formában nem állja meg a helyét, változatos táplálkozással növényekkel is gond nélkül be lehet elég proteint vinni a szervezetben. De pl. krumplinak teljes az amino profilja, minden protein megtalálható benne ami az embernek szükséges (bár az arányok már nem ideálisak).

YASKATIR
Videót nem tudom megnézni, de amikor legutóbb találkoztam mesterséges hússal az egy ízetleg szagtalan színtelen valami volt, csak telenyomták adalékanyaggal, hogy hasonlítson a húsra. Nyilván vitamintartalma se nagyon lehetett, mert mitől.

(#48) #56573440 válasza dabadab (#46) üzenetére


#56573440
törölt tag

Persze, aztán kolbászt, pacalt meg társait is fogunk növeszteni :DDD A párizsi se lesz már olyan mint volt :D

(#49) YASKATIR válasza Cathfaern (#47) üzenetére


YASKATIR
aktív tag

Nyugi, te sosem talalkoztal meg mesterseges hussal, mivel nincs kereskedelmi forgalomban. Egyetlen kg ilyen hus 18 millio ft volt par eve. Nem valami szojas utanzatra gondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#50) snecy20 válasza YASKATIR (#49) üzenetére


snecy20
veterán

Furcsa, én már gyerekkorom óta úgy érzem hogy mesterséges húsokat eszem... :DDD

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.