Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#77) VS461


VS461
tag

Érdekes felvetések. Én hét éve vettem 23 wattos ("=125 wattos normál izzólámpa!") Tungsram kompakt fénycsöveket. Próbáltam őket nem fel-lekapcsolgatni, a mai napig működnek; bár akkor nem voltak olcsók, nekem fényerő kellett. Aztán kipróbáltam a LandLite LED-cuccokat, kb. egy ezres volt darabja. Alig van fényük, és nem egy tönkrement közülük. Ma már csak ott van, ahol nem létszükséglet a fényerő, pl. előszoba, WC. Kipróbáltam a drágább LED-eket is, az Osram 8-11 wattos cuccai sajnos akkor a watt értékkel megegyező darab ezresbe fájtak, és most sem filléreket kerülnek. Nagyon jó fényerővel bírnak ugyan, de pl. a nappaliba és a hálóba kevés az is. Oda tehát mentek vissza a 23-as kompaktok, azoknak aztán van fényerejük.

Megoldás lenne az egy erős helyett több gyengébb fényerejű lámpatest alkalmazása, és azok igény szerinti használata, de ezekhez totál át kellene túrni a lakás elektromos hálózatát (kezdve a betonfal vésésnél), meg kellene venni a falikarokat, szóval fene tudja, hogy a 8-10 darab jó minőségű "LED-izzóval" együtt ez a költség mikor hozná be az árát a fogyasztáson.

Szóval, lehet propagálni az energiatakarékos dolgokat, ha az átlagember kompromisszumra kényszerül (itt a fényerő csökkenése miatt), és/vagy nem térül meg a befektetés a beruházás miatt. Ha a tévém régebbi fajta, x wattot eszik, és én lecserélem egy újra, amely csak a felét, és ez volt a fő indok a cserére, akkor spóroltam a fogyasztáson, de mondjuk, 47 év alatt térül meg az ára miatt. Ha csak egy kicsit is buta vagyok, akkor észre sem veszem, hogy lehúztak.

Ezt persze árnyalja, hogy a tévét nem gazdasági tevékenységre használom, hanem szórakozni. Az energiatakarékos világítás, fűtés, hűtés, mosás stb. esetén már inkább játszik a megtérülés dolog, de sajnos, az emberek nagy része nem engedheti meg magának, hogy "úri passzióból" takarékoskodjon, ahhoz állami, illetve globális támogatás kellene. Nem beszélve a nagyfogyasztókról, mint pl. a közvilágítás. Meg az akarat, hogy ugyan most kiadunk xyz milliárdot, de ez 50-100 év után megköszönik az unokáink. Akkor értelmet nyernének a "kihúztuk a tévét a konnektorból, ma is spóroltunk egy kisváros éves világításához elegendő energiát" kampányok is.

[ Szerkesztve ]

Helicopter pilots are different... "За всю историю никто и никогда не сумел завоевать Афганистан. Hикто и никогда" - 9я рота

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.