Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) haddent válasza MongolZ (#98) üzenetére


haddent
addikt

Nem, nem viccelünk. Sőt mondok jobbat. Kezd kevés lenni a Intel(R) Pentium(R) CPU G2130 @ 3.20GHz proci. Ha jön lefele akár csak 4-5 torrent net sum 60-70Mb/s -kel és néznek ketten Kodi -t 1080p -ben, akkor bizony van, hogy néha 1 fél pillanatra 99% a cpu és meg is akad. Képzeld ezt el egy fos ARM -en, USB 2 -es HDD -vel, úgy, hogy az szintetikus tesztben sem tud WAN->LAN 1Gbits még NAT nélkül sem :C

MongolZ pontatlanul fogalmaztam. Nem stream, Emby direct play, azaz kb. SFTP -én keresztüli fájl-elérés. Egy-egy videófájl kb. 20-25GB normális 1080p -ben

[ Szerkesztve ]

(#102) haddent válasza MongolZ (#100) üzenetére


haddent
addikt

Az említett szituban a deluge kb a felét eszi meg a procinak. Nem akarlak megsérteni, de szerintem nem tudod, hogy milyen bődületes terhelést jelent pár ezer szál (pár tíz torrent "végtelen" connection limitekkel). Brutális

(#103) emvy válasza haddent (#101) üzenetére


emvy
nagyúr

A nem tul hajend Cavium-os routerem sima letoltesnel 900 megabitet NAT-ol, torrentnel kb. 500-600 Mbit jon at max.

Szerk.: ja most olvasom, hogy szerinted 200 dolcsi sok egy otthoni routerre. Oke, igy mar ertem.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#104) haddent válasza emvy (#103) üzenetére


haddent
addikt

Ha semmilyen feature nincs bekapcsolva, akkor nagyon látványos számok tudnak kijönni hardveres NAT -tal, mutatok példát: Oldal közepe, Archer C5 V2 amit én 3 éve is 12.000Ft -ért vettem, 900Mbits+ NAT

$200 nem sok? 50.000HUF + -ról beszélünk és továbbra is egy fos kommersz Csingcsang által gányolt buta-linux fut rajta, ki tudja milyen szabályokkal, ki tudja mikori kernellel, milyen sebezhetőségekkel és backdoorokkal :F Mindebből kb 100$ a márkanév meg a dobozka, 50$ a WiFi :DDD

[ Szerkesztve ]

(#105) Kansas válasza haddent (#102) üzenetére


Kansas
addikt

És mindezt azért, hogy pár másik ember torrentjében 1-gyel több seeder legyen... ezt nevezem én altruizmusnak :R

Másik oldalról: nem csoda, ha ez tényleg az átlagfelhasználás, hogy a másik oldalról az ISP-k meg nyafognak hogy nincs az a sávszél amit a nép ki ne maxolna, még ha non-stop fejlesztenék is az infrát...

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#106) emvy válasza haddent (#104) üzenetére


emvy
nagyúr

Ja, nekem a router az csak routol (Linksys LRT224). Van kulon switch meg kulon wifi.

while (!sleep) sheep++;

(#107) #90088192 válasza haddent (#90) üzenetére


#90088192
törölt tag

Bocs az ismétlésért, de tényleg érdekel

Miért nem a optikai szálat húzod be egyenest az új forgalomirányítódba?
Meg kevesebb eszköz kisebb késleltetés, kisebb fogyasztás.

Tudni kell a protokollt/jelszavakat hozza, azt értem, de kinyerhető az eredeti eszközből SZVSZ :R

(#108) vicze válasza haddent (#90) üzenetére


vicze
félisten

Ebben speciel MT van, és AES-es CPU-t kapsz mellé, amit pl. nem gyaknak le a torrentejid a https miatt. Nem azt mondtam, hogy mocsok olcsót kell venni, és mindenképp drágább lesz, mint a tied, ez is tiszta, de a célnak jobban meg fog felelni, mint amid most van. Drasztikusan kisebb CPU terheltség mellett.
Gondol végig, hogy 100+ torrent esetén mekkora mennyiségű hash számítás van, amihez te ezzel a HW-val adtál 0 HW gyorsítást, ami nélkül halálra terheled a procit, olyan számításosakkal, amit egy ARM-es csuklóból lekezel egy segéd procival vagy egy ARMv8 HW gyorsítással, ami kb. 100x gyorsabb mint a 3,2GHz-s x86-osod.
Arról most nem is beszélek, hogy ugye a PC-den lévő 3 port nem nagyon alkamas több eszköz csatlakoztatására, és jön még mögé egy swtich vagy AP ami ugyan olyan fékező erővel fog rendelkezni, bár szerintem továbbra is a x86-os CPU a legnagyobb probléma, és a megfelelő hálózati vezérlő hiánya. A CT bőven kevés ekkora terheléshez szerintem.

Amúgy a 100 torrentnyi hálózati forgalmat kb. bármi lekezel, csak megint ésszel kell csinálni. Pár éve még 100/??? Digin a Linux distró ( ;) ) gyűjtögetős időszakomban, úgy 200-250 torrentem futott egy WRT54G2-n, amit nem bírt az alap SW, állandóan kifagyott. Kapott DDWRT-t jobb lett, de még mindig lassú. Egyértelműen a torrent dugította le, mert ha leállítottam, minden fasza volt. Na most pusztán annyit kellett tenni, hogy a az alap kapcsolati korlátot feltoltam 1000-ről 4000-re és lás csodát minden tökéletesen ment innentől, egy fostalicska 200MHz ARM-en. Igaz 50-70%-os terheltsége volt, de bírta. Megint csak többet ésszel mint erővel.
A router utódján már csak át kellett állítanom, a kapcsolati korlátot és ment simán, nem olyan jól mint a DDWRT, de bőven használhatóan gyári fos SW-vel.

Egyszóval inkább a célnak érdemes HW-t venni, és nem csak bármire rácímkézni, hogy router. :)

Remélem 1éven belül én is a Gigabit problémájával küzdök majd, és kb. ugyanezeket a problémákat kell majd megoldjam mint neked, és hát okoz fejtörést az ideális megoldás.

(#109) vicze válasza #90088192 (#107) üzenetére


vicze
félisten

Digi UTP-t ad PPPoE-n és ennyi választásod van. GPON-t nem tudom ki szolgáltat otthon egyáltalán.

(#110) hcl válasza MongolZ (#100) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Simán szoktak ennyit tolni...

Mutogatni való hater díszpinty

(#111) Male válasza haddent (#90) üzenetére


Male
nagyúr

Köszi a cikket, érdekes volt! :R

Szintén mini szerverrel oldottam meg a net osztást, csak nálam Celeron G1610, ami még kevesebbet eszik. Jól választott lappal, stb. simán 20-25 watt körül van az átlagos terhelése alatt egy hozzá kötött gigabites switch-csel együtt... ráadásul nálam Win Server van erre befogva ( 180 napig használhatóak az MS-től letöltöttek, szóval 0 Ft ez a része, és még meg is ismered a különböző verziókat félévente :) ), így érdekes volt, hogy Linux alatt hogy oldod meg ugyan ezt.

A gyári routerekkel nekem az volt a gondom, hogy egészen addig bírják, amíg nincs szükség rengeteg kapcsolat használatára... ha ez elkezd megnőni, akkor vagy iszonyúan belassulnak, vagy le is fagynak. A PC-s megoldással ebbe még nem futottam bele :)

Ha még kihívást keresel :), ami engem érdekelne egy esetleges következő cikkben, hogy két WAN port + 1 LAN felállás hogyan valósítható meg Linux alatt? Load Balance vagy backup WAN formájában.... utóbbinál az is, hogy milyen lehetőségek vannak az elsődleges WAN port ellenőrzésére. ( pl látszólag él az elsődleges WAN porton is a kapcsolat, csak éppen nem jön be semmi... ezt annyira nem reagálják le a boltban kapható backup WAN porttal rendelkező routerek )

(#112) bambano válasza vicze (#108) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Gondol végig, hogy 100+ torrent esetén mekkora mennyiségű hash számítás van": tényleg, gondoljuk csak végig, hogy a torrent esetén mekkora mennyiségű hash számítás van, amit a hardveres aes gyorsító gyorsítani tud?

a 100/20-as digi hálózaton nem ütötte agyon a torrent a routeredet? derék.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#113) hcl válasza Male (#111) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

2 WAN lazán megy, akár teaming vagy ilyesmivel.
Ugyanígy megy az is, hogy csak backup legyen az egyik WAN.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#114) Teasüti válasza haddent (#101) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Elfogadom az érveidet. Ezekhez az igényekhez valóban indokolható egy házi szerver.
Azért egynél több fHD/4k stream-et nem sok minden szolgál ki egyszerre, mellette néhány ezer torrent kapcsolattal.
Ezt aláírom.
Megkockáztatom, hogy itt már a háttértárak is simán jelenthetnek szűk keresztmetszetet; főleg, ha nincs szétdobálva több meghajtóra a forgalom.

A cikkhez kapcsolódóan, szerintem túlságosan érződik rajta a hetyke hozzáállás, nagyon sok a személyes vélemény (egy szakmai cikknek tárgyilagosnak kellene lennie, szerintem), amivel sokan nem értenek egyet és így sok a támadási felület.
Ezeket módjával be is támadta mindenki.
Sokat segítene a közérthetőségen, ha megindokolnád a felhasználást az otthoni igényeiddel egy házi szerver felé, ahogy azt tetted itt most. Illetve alátámasztanád egy terhelésteszttel, összehasonlítva a konzumer termékekkel. Így mindenki számára világos lenne miért is indokolt ez a megoldás egy hasonló árkategóriájú célhardver ellenében.
Ez egy sarkalatos pontja a cikknek. Kár, hogy el lett intézve annyival, hogy "érzésre" tudod csak elmondani.

Ami engem érdekelne még egy következő írásban, az a QoS. Hogyan oldod meg, hogy a torrent és a lokál forgalom ne fojtsa meg a normál böngészést, online hang-, videó stream-et miközben 20 ms a ping CS:GO alatt?
Nem tudom mit lehet elvárni attól a kapcsolattól amúgy. :B

[ Szerkesztve ]

(#115) bambano válasza Teasüti (#114) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért gond az, hogy nem a te szádíze szerint írta meg a cikkét?

ha nem tetszik, írj jobbat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#116) vicze válasza bambano (#112) üzenetére


vicze
félisten

Attól függ hol fut a torrent, nyilván 200 a gépen ment, és csak a kapcsolatok száma érintette a routert, azt nem tudom elképzelni, hogy valami ne kezelje le értelmes HW-val és megfelelő beállításokkal. Mint írtam izzadt a router, de bírta, és nem volt érezhető mennyiségű lassulás máshol. Amúgy 100/30 volt minimum, de sokat variáltak vele, nem követem, 10 éve volt már.

[ Szerkesztve ]

(#117) bambano válasza vicze (#116) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tehát akkor gondoljuk meg, hogy mennyi hashelést csinál a torrent, amit az aes hw engine gyorsítani képes?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#118) Kansas válasza bambano (#115) üzenetére


Kansas
addikt

Ja, éljen a post-fact kor, ahol semmilyen állítást nem kell tényekkel alátámasztani, meg elegendő mérőszám az "érzésre"...
Jó szórakozást hozzá!

A "ha nem tetszik, készíts jobbat" a legótvarabb érv . Ha nem bírod a kritikát, ne publikálj! Csendben jegyzem meg, hogy a cikkíró nem adta jelét, hogy ne bírná, te ellenben mintha kicsit túlreagálnád, SJW style...

További jó vitázást, én itt kiszállnék...

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#119) Teasüti válasza bambano (#115) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Neked amúgy elgurult a gyógyszered?
Vagy személyes ügyednek érzed hadat üzenni itt mindenkinek, aki ellenérvel OP diy routere ellen?

[ Szerkesztve ]

(#120) bambano válasza Kansas (#118) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

gyengébbek kedvéért: ez egy magánblog, ahol nem tudományosan alátámasztott tényekről megy a vita.

csinált magának egy rendszert, leírta. azon vekengeni, hogy miért így csinálta, értelmetlen, számon kérni pláne. szabadon dönthetsz, hogy elolvasod vagy sem, megvalósítod magadnak vagy sem.

"Ha nem bírod a kritikát, ne publikálj!": akkor nem lenne semmiféle tartalom a neten, mert tetszőleges poszthoz mindig akad néhány pályát tévesztett troll, aki személyes sértésnek veszi, ami történt.

"én itt kiszállnék...": elegáns elsasszézás, még mielőtt meg kellene magyaráznod azt az ökörséget, hogy mitől nem router a két lábú gateway...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#121) emvy válasza bambano (#115) üzenetére


emvy
nagyúr

> ha nem tetszik, írj jobbat.

ez milyen erv mar? :D

while (!sleep) sheep++;

(#122) bambano válasza emvy (#121) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

opensource :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#123) Teasüti válasza bambano (#120) üzenetére


Teasüti
nagyúr

gyengébbek kedvéért: ez egy magánblog, ahol nem tudományosan alátámasztott tényekről megy a vita.

Nem értek egyet. Ez a "magánblog" a Logout főoldalán jelent meg címlapos írásként a Tudástár részeként.
Nem egy sima blogbejegyzésről van szó. Remélem nem szorul további magyarázatra miért is van itt helye a kritikáknak.

(#124) bambano válasza Teasüti (#123) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

vajon a logout egy tudományos akadémiai folyóirat, vagy magánblogok gyűjtőhelye?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#125) Kalandor válasza Teasüti (#123) üzenetére


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Azért a Logout nem valami tudományos folyóirat, hanem hosszabb, igényesebb blogposztok, de nem tudunk szakmailag átnézni cikkeket.

[ Szerkesztve ]

(#126) Kansas válasza bambano (#120) üzenetére


Kansas
addikt

OK, akkor egy hsz erejéig segget csinálok a számból.

A te legtágabb definíciód szerint router, de aszerint egy L3 switch is az. Szerintem meg ami nem tud választani útvonalak közt(merthogy 1 van neki "oszt jónapot") az nem útvonalválasztó. Ami "csak" annyit tud, hogy elválasztja a WAN-t a LAN-tól, az gateway. Ha van rajta tűzfal/IPS/VPN végpont, akkor hívhatjuk akár "security gateway"-nek.

De ha neked ez ennyire fontos, akkor hívd csak nyugodtan router-nek. A cikknek nem ez a legnagyobb problémája.

A maradék kapcsán pedig lásd a (#123)-as hozzászólást.

(#125) Kalandor OK, de azért ezzel elütni minden kritikát kicsit túlzás. A cikkek többségét nem is vegzáljuk, de az hogy valami a Logout szakmai részén "tudástár" jelzéssel jelenik meg, meg kellene feleljen egy magasabb szakmaiségi követelménynek egy sima Logout cikkhez képest, de te tudod, ti adjátok a hírneveteket meg az olvasótáborotokat hozzá...
Én pl szinte 100% hogy nem olvastam volna el, ha az író magánblogján jelenik meg(már ha van neki egyáltalán), és nem a minősége okán, hanem mert nem olvasok magánblogokat. TechNet blogot vagy Logout-ot igen, főleg ha a PH-címlapon van linkelve.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#127) Teasüti válasza Kalandor (#125) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem is a staff-ot érte a kritika. :)

Az itt lévő hozzászólások zöme érdemben kritizálja a cikk tartalmát a tényszerű kijelentésekért tények nélkül, illetve megkérdőjelezi a témát mivel a cikkben nem lett kitárgyalva saját felhasználói igények szerint (nem esett szó róla, mire is kell neki pontosan, csak megy a ködösítés, hogy gagyi és ki van spórolva belőle az alkatrész), se alátámasztva annak jogosultsága tesztekkel.
Amennyire én megfigyeltem többnyire szakmai szempontból támadták az olvasók, köztük magam is.
Aztán a hozzászólások egy jelentős részét Bambano generálta, amikor módszeresen nem értett egyet a kritikákkal. És akkor elérkeztünk oda, hogy sok ember véleménye vs egy ember véleménye.
Úgy gondolom voltunk egy páran, akik kritikával illették a cikket (nevezzük már cikknek könyörgöm, ha címlapos írásról van szó egy szakmai blogon! :U ); és nem alaptalanul.
Azt is gondolom, hogy ezek között nem volt se személyeskedés, se trollkodás (de hozzá kell tennem a kolléga[nő] utolsó hozzászólásai kicsit kezdtek leadni a színvonalból). Mindenki érvekkel támasztotta alá a nézőpontját így kijelenthetjük, hogy a közösség érdekét szolgálja a vita.
Nem ez volna a fórum lényege?

[ Szerkesztve ]

(#128) Kalandor válasza Kansas (#126) üzenetére


Kalandor
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

" "tudástár" jelzéssel jelenik meg, meg kellene feleljen egy magasabb szakmaiségi követelménynek egy sima Logout cikkhez képest"
A tudástár csak egy besorolás, hogy nem bemutató, nem teszt, nem videó, nem elemzés. Nem akarom elütni a kritikát, ez a helyzet, fizetett szakmai korrektúrára nincs lehetőség. Közösségire pedig megnézném, hogy milyen lenne, ha például példának okáért esetleg tegyük fel, hogy te is szakmai lektor lennél meg bambano is és akkor ha egyszerre nézitek át, akkor örökké vitatkoznátok és a cikk sose kerülne ki, ha pedig csak egyikőtök nézi át, akkor a másikótok meg bedobná a törölközőt, hogy ő nem vállal közösséget a másikkal :))

Ehelyett annyi van csak, hogy megnézzük, nincs-e benne meztelen nénis kép, törvénytelenség, helyesírási hiba, óriási tévedés vagy közveszély. A többit meg lehet beszélni a topikban az cikkíróval.

ti adjátok a hírneveteket meg az olvasótáborotokat hozzá...
Nem adjuk hozzá a hírnevünket, nem a Prohardveren jelenik meg, hanem a Logouton.

(#129) Kansas válasza Kalandor (#128) üzenetére


Kansas
addikt

Amikor azt írtam, hogy "meg kellene feleljen", akkor nem teljes központi minőségszabályozásra gondoltam, hanem egyfajta belülről fakadó igényességről az írók részéről(hiszen nyilván nem magának írja), amit aztán a közösség kér számon, ahogy ebben az esetben is történt.
Bambano valamiért most felvett egy SJW pózt, védjük a "kisebbet" alapon, de ettől még személyes problémám nincs vele, nem gondolom, hogy ebben a thread-ben azért nem értenék vele egyet, mert ő mondja. Lehet hogy máskor, másban egyetértünk majd...

Amit ti tehetnétek az ügyben az esetleg az hogy a kiemelt szekciókba(pl. Tudástár) kerülő cikkeken lehetne valami alap szakmai kontroll, akár közösségi bejelentésre mint a moderáció(esetleg minimum bejelentői szám megadásával, mégse csak egy fórum hozzászólás lélegzetű mind), és ha nem üti meg a mércét akkor maradna normál blogbejegyzés.

Ami ott vigyorog az arcomba a PH címlapján az nem csak a LO-n jelenik meg, hanem a PH-n is. Szerintem.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#130) vicze válasza bambano (#117) üzenetére


vicze
félisten

Leírtam az eseteket, amennyiben minden áron kötekedni akar kizárólagosan, nem óhajtom folyatni.

Ha a "ruteren" fut a torrent, mint ahogy említve lett, így ekkora számnál igen magas titkosítás és hash-t számolgat a CPU mivel a teljes torrent forgalom tokosított(csak https-es trackert használok + a protokol "titkosítás", bár az nem gyorsítható), minden egyes kapcsolat és minden egyes csomag. A hash számolás meg attól függ mekkorák a szeletek, ha valamilyen elembeteg 64k-t csinált akkor elszórakozgatod a CPU-t nagyobb fájl esetén. Láttál már egy torrent szerver újrahashelni? Jó móka 1TB-nél... Meg azt is megrugdosnám, aki 64k-ba rakja a 20GB-s Linuxokat...

De minél tovább megyünk annál fontosabb lesz az AES gyorsítás, IPv6/IPSec, VPN, manapság minden tokosított. Egyszóval egy routerbe szerintem esszenciális. Az általad linkelt Mikrotic-be se poénból van HW offload AES/SHA-nak.

(#131) bambano válasza Kansas (#129) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az nem sjw, hogy amikor szakmai marhasággal fárasztjátok a többi olvasót meg az írót, akkor szólok

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#132) Kansas válasza bambano (#131) üzenetére


Kansas
addikt

Miért, az alap felvetésemre hol reagáltál? Belekötöttél egy félmondatomba, ennyi.

Ha nem tiszta, mi az alap problémám, hát ez:

"akár 20-30 ezer forintból is építhetünk egy olyan gateway-t, amit sem tudásban, sem nyers erőben, sem funkcionalitásban nem fog soha utolérni egyetlen kommersz router sem"

Jelen cikk leírása ezt az állítást nem támasztja alá.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#133) bambano válasza Kansas (#132) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

érdekelne, hogy szerinted a hex (mikrotik RB750gr3) az most akkor router vagy gateway?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#134) Kansas válasza bambano (#133) üzenetére


Kansas
addikt

Ígérem, hogy amint hazaértem, megnézem és megkapod a választ.
Addig is, válaszolnál érdemben a (#132)-re, ha szépen kérlek?

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#135) ZnVjaw0K válasza bambano (#133) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Amúgy ez a dolog nem "szerinted" kérdése.

1. Végez útvonalválasztást IP szinten?
- igen: router
- nem: nem router

2. Összeköt eltérő protokollokat használó hálózatokat? (pl LAN-WAN)
- igen: gateway
- nem: nem gateway

Ennyire egyszerű.

Amit az ifjú kolléga összerakott, az egy számítógép, amit gateway-nek használ (és többfunkciós home server-nek is egyben), de router-nek hív. A hálózati eszközt amit bekötött mögé, pedig router-ként (és wifi AP-ként) használja, de switch-nek hívja.

(#136) bambano válasza ZnVjaw0K (#135) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

és akkor szerinted a posztban szereplő két ethernet kártyás csoda az router vagy gateway?
szigorúan a te véleményedre vagyok kíváncsi, ami ebben az esetben egy szó.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#137) ZnVjaw0K válasza bambano (#136) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Ha képes vagy az értő olvasásra és nem csak write-only módban "vitatkozol", akkor légyszíves erőltesd meg kicsit az agytekervényeidet, próbáld meg értelmezni amit az előző hozzászólásomban leírtam és megkapod a választ.
1. Az elősző hozzászólásom első feléből triviálisan következik.
2. Az utolsó bekezdésben konkrétan le is írtam a választ a kérdésedre.
Ha ezek alapján nem jössz rá, akkor nincs miről vitatkozni.

(#138) Male válasza hcl (#113) üzenetére


Male
nagyúr

Köszi, már csak a megvalósítás érdekel :) / ha lesz rá szabadidő, akkor nekiállok egyszer /

(#139) buherton


buherton
őstag

Az ugye meg van mindenkinek, hogy routernek elég egy-egy port? Úgy látom nincs. Sebaj legalább hülyeséget tolják ezerrel write-only módban.

Tovább borzolom a kedélyeket. Az igazi routernek csak és kizárólag két portja van. Ha több is van, akkor az már nem csak router.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#140) Kansas válasza buherton (#139) üzenetére


Kansas
addikt

Esetleg valami magyarázatot ha mellékelnél eme ex-cathedra kinyilatkoztatásod mellé?

Csak így write-only módon ideköpve kevés értéket tudok hozzárendelni...

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#141) Male válasza buherton (#139) üzenetére


Male
nagyúr

Na igen, az otthoni routerekhoz szokva amikor körülnéztem a Cisco cuccoknál az egyetemen, akkor meg is lepődtem, hogy dehát ezeknek csak két portjuk van... vagyis hát volt még rajtuk port, pl konzol port.

Kansas kedvéért, hogy link is legyen: katt.

[ Szerkesztve ]

(#142) bambano válasza buherton (#139) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Az igazi routernek csak és kizárólag két portja van. Ha több is van, akkor az már nem csak router.": kevered a bridge-dzsel.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#143) bambano válasza ZnVjaw0K (#137) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

én képes vagyok az értő olvasásra, egyedül is érzem magam ezzel itt...
viszont a hitetlenkedő kolléga meggyőzését segíthette volna, ha konkrét egyszavas választ kap.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#144) ZnVjaw0K válasza buherton (#139) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Az útvonalválasztás azt jelenti, hogy legalább két útvonal közül kell tudnia választani, hogy milyen irányba küldje tovább a csomagot. Nem, az egy útvonal kötelező megválasztása nem számít választásnak! Nem a kommunizmusban vagyunk, hogy az egyetlen induló pártot megválasztva örüljünk, hogy választottunk.
Rá lehet fogni hogy router, ha ismeri a hálózati/IP réteget (meg választ, hogy továbbküldje-e a másik hálózatra vagy ne), de azért érezhető hogy erős a sarkítás. Ne hívjunk már kurvának valamit ami nem baszik pénzért!

(#145) Kansas válasza bambano (#133) üzenetére


Kansas
addikt

Router.
A portok körüli színkód ellenére tudtommal a MikroTik RouterOS képes akár az összes Ethernet porton egy-egy külön hálózatot kezelni, azok közt routolni.
Btw emlékeim szerint az OpenWRT is.

Remélem, kielégítő a válaszom, és felfeded a logikai csapdát is amibe bele szánékoztál vezetni.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#146) Teasüti válasza ZnVjaw0K (#144) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Vigyázat! Én úgy tudom router az, ami címfordítást végez. Tökmindegy hány úton küldi tovább.
Amúgy ha a gép mögötti routeren ki van lőve a címfordítás és switch-ként működik, akkor a pc-n lévő NAT táblában vannak a hálózat gépei, ergó a te gondolatmeneted szerint is útválasztóként működik, és ez egy meddő vita.
HA nincs kikapcsolva a NAT és a pc is és a router is címfordítást végez... Nos attól a pc még routerként működik, de mi a fenének! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#147) Kansas válasza Male (#141) üzenetére


Kansas
addikt

Nem tudom, milyen Cisco routerekhez szoktál az egyetemen, az általam eddig látott Cisco routerek egyike sem csak két portos.
Igaz, nálunk az egyetemen inkább a 3Com volt divat emlékeim szerint, Cisco-kat nem ott láttam.

A linkeden levő definíciók semmiben nem mondanak ellent nekem, az pedig abszolút nem következik belőlük, hogy a routereknek csak 2 portjuk van.

Itt egyébként a hivatalos definíció-gyűjtemény, a lehető legáltalánosabb definíciókkal.

"
3.15 Router

Definition:
A system which forwards data frames based on
information in the network layer.
"

Igaz, nem készülékeket definiál, hanem hálózati szerepköröket. Ez kicsit olyan, mint amikor Palik Laci személygépjárműnek nevezi a Forma1-es versenyautókat. A definícióba belefér, de ha elmész "személygépjárművet" venni, 99,99%-ban nem F1-eseket fogsz se keresni, se találni.

[ Szerkesztve ]

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#148) bambano válasza Kansas (#145) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tehát a két portos hex az router, a kolléga által itt a poszt előzményeképpen megépített két portos pc az gateway.

mielőtt bármiféle érdemi vitára tennék kísérletet veled kapcsolatban, ezt az ellentmondást ki kellene bogoznod.

a hiba, amit vétettél az az, hogy a hexben egy két ethernet csatolós proci van, ami elé odapakoltak egy switch chipet. így tehát a saját állításod szerint az egy gateway. vagyis a saját állításod szerint egy router. uhhh, szóval micsoda? blokkdiagrammok

"felfeded a logikai csapdát is amibe bele szánékoztál vezetni.": bele is mentél, le is koccoltad a végén a falat :P

maradjunk annyiban, hogy amelyik eszköz egynél több ip subnet között képes csomagokat átpakolni, az router. amelyik eszköz l3 szintű gateway, ott a gateway szót a szóismétlés elkerülése érdekében használják írói eszközként, ahol pedig l3-nál magasabb szintű cuccról beszélünk, az application gateway. és igen, az l3 switch is router, mert layer3-on csomagokat pakol át egyik hálózatról a másikra ip cím alapú döntések segítségével. azért lett az l3switch marketing név, mert ezzel akarták reklámozni, hogy hardveresen routolnak, nem szoftverből.

és figyelembe vesszük azt a tényt, hogy az ip hálózatok alapvetően, tervezési szempontként nem kliens-szerver hálózatok, hanem egyenrangú hostok hálózata. ettől egy független tény, hogy a hostokon lehetnek szerver funkciót megvalósító szoftverek is. meg kliensként ezeket igénybe vevő szoftverek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#149) bambano válasza Teasüti (#146) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Én úgy tudom router az, ami címfordítást végez": rosszul tudod.
az ip réteg nem végez címfordítást, a router pedig nem mászik feljebb.
a címfordítás az a linux kernel egyéb rétegeinek a szolgáltatása ip cím takarékossági okból. az egy másik vitára adhat okot, hogy a linux kernelben a címfordítást a tűzfalba integrálták.

"a gép mögötti routeren": a gép mögötti router egy pontatlan megfogalmazás, mert amit te routernek hívsz, az egy integrált eszköz: van egy proci benne, amin router funkció is fut, tűzfal is fut, meg switch is van benne, stb. a router marketing névvel emlegetett eszközt be lehet kötni úgy, hogy csak switchként üzemeljen, illetve bridge-ljen a wifi és a lan között (ami, egyébként tökre nem szabványos feature, de ezen most ne akadjunk fel).

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#150) ZnVjaw0K válasza Teasüti (#146) üzenetére


ZnVjaw0K
tag

Persze, minden csak definíció kérdése. De ha a router az ami címfordítást végez, akkor miért router-nek hívják és miért nem "address translator"-nak?
Ebből kiindulva írtam amit írtam. Meg mert 10+ éve még így tanították az egyetemen, hogy a router hálózati rétegbeli útvonalválasztó. A switch pedig nem is ismeri az IP csomagokat, csak az ethernet kereteket. Lehet, hogy azóta megváltozott a definíciója, csak nem lenne logikus...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.