Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Thunderzolee

Pedig itt köztünk is van már egy. :D

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#2) bambano válasza Thunderzolee (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

bíztam benne, hogy mindenki számára nyilvánvaló, mekkora ökörséget írt az index.
lehet, hogy tévedtem?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3) sztanozs válasza bambano (#2) üzenetére


sztanozs
veterán

Nem hülyesg, csak fordítási hiba.
Geostacionárius pálya helyett geostacionárius helyzet (magyarul huzamosabb ideig a földfelszín adott pontja fölött tartózkodik). Mondjuk még pályának is (röp)pálya, csupán nem a wiki-ben behivatkozott Geostacionárius pálya, hanem annál jóval alacsonyab - 22 000 láb (és nem 22 000 mérföld) magasan.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#4) bambano válasza sztanozs (#3) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

egy léghajót kiengedni a világűrbe, az olyan súlyos tévedés, amire valakinek házon belül rá kellett volna jönnie.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#5) Crystalheart válasza bambano (#4) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Valószínűleg egyik sem volt tisztában a geostacionárius pálya pontos jelentésével. :)

(#6) sztanozs válasza Crystalheart (#5) üzenetére


sztanozs
veterán

Mondjuk pont be is hivatkozták a cikkben... elolvashatták volna. Afganisztán/Irak felett elég nehéz geostacionárius pályát találni :DDD

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#7) bambano válasza sztanozs (#6) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hova?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8) sztanozs válasza bambano (#7) üzenetére


sztanozs
veterán

Ide:
A tervek szerint a járművet a küldetések során geostacionárius pályára állítanák, hogy segítséget nyújtson a műveletek során a parancsnokság számára.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#9) bambano válasza sztanozs (#8) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

olyan szó, hogy behivatkozták, nincs. A helyhatározással kapcsolatos igekötőket teljesen helytelenül használják. A legrosszabb, amit el lehet ide képzelni, az a meghivatkozták, de magyarul valójában hivatkoztak rá.

Bevizsgál, behivatkozták, drágább ár, gyorsabb sebesség, stb. ezek mind olyan kifejezések, amik nem magyarosak.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10) sztanozs válasza bambano (#9) üzenetére


sztanozs
veterán

:U

Crystalheart: Ne állj le vele vitatkozni nyelvtani kérdésben...

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#11) Crystalheart válasza bambano (#9) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A behivatkozás valóban furán hangzik, ellenben az ugyanolyan igekötőjű "belinkelés", akár helyes, akár helytelen, a netes szleng része. :)

A bevizsgál pedig abszolút helyes, nem helyettesíthető a megvizsgállal, sem egyéb egyszavas igekötős szerkezettel.

Nagyon grammarnazi lettél? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#12) bambano válasza Crystalheart (#11) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Nagyon grammarnazi lettél?": igen :) bár mindig is az voltam, most max annyi történt, hogy a másik topic miatt ez is előtérbe került.

akkor kérem a választ: bevizsgál? hova?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#13) sztanozs válasza bambano (#12) üzenetére


sztanozs
veterán

bevizsgál - leellenőrzi, hogy az adott eszköz, folyamat (akármi) mérési eredménye ellenőrzéskor a kívánt tartományon belül található-e.

Amúgy, ha már hülye kérdések: kivizsgál - hova vizsgál ki?

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#14) bambano válasza sztanozs (#13) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

kivizsgál: kiszedi belőled a kérdésekre a választ.
ez a bevizsgál csak az utóbbi években került elő.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15) Crystalheart válasza bambano (#12) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az lényegtelen, a bevizsgálnak nincs alternatívája, csak hosszabb kifejezés. Olyasmi lehet, mint mondjuk a "lerendez".

De tudod mit, kikerestem a neten egy nyelvészprof tanulmányát az esetről, én magam nem vagyok hivatásos lektor, csak rá szoktam érezni.

Ezt írja a 7. oldalon:
"Az igekötők használatának újabb jelenségei. Az igekötők mozgékonyságát, kimeríthetetlen jelentésárnyaló szerepét bizonyítja, hogy állandóan keletkeznek újabbnál újabb igekötős igék. Szokatlanságuk és vélt helytelenségük ellenére nem tudjuk korlátozni alkalmazásukat, legföljebb arról lehet szó, hogy a művelt köznyelvben kerüljük a stilisztikailag nem odavaló formákat. Az új változat ugyanis a legtöbbször valóban hoz jelentésbeli vagy stílusbeli eltérést, és így meglehet a létjogosultsága. Különösen szembeötlő a le igekötő elszaporodása:" stb.

LINK

[ Szerkesztve ]

(#16) bambano válasza Crystalheart (#15) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tehát ő is azt mondja, hogy helytelen a használat, de azt is mondja (amit mástól is olvastam már), hogy szerinte a beszélt nyelv irányát el kell fogadni.

Szerk: a lerendez meg a rendez ige befejezett alakja, ami nálunk nincs :)

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#17) Crystalheart válasza bambano (#16) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hogy ne volna, ott írja a jegyzetben is. :) A nyelv alakul, ezek pedig helyessé váltak. Jelentésükben árnyalatnyi különbség van a korábban használatos szószerkezetekhez képest, akár tartalomban, akár hangulatban, és ez, ahogy írja is, megadja a létjogosultságát. Annak idején sok ilyesféle új igekötős szerkezetet a fővonalbéli írók vezettek be, csak ma már nem olvasnak annyian irodalmat, hogy ez megtörténhessen, így a köznapi beszédből maradnak meg az új szavak.

(#18) ZCoyote válasza bambano (#14) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ha az utóbbi évek alatt tizenx évet értesz akkor tényleg csak azóta került elő. Legalábbis én akkor találkoztam vele először.

Romani ite domum.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.