Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) BonFire


BonFire
veterán

Talán korlátozni kéne a terjedelmét. 15 perc az alsó hangon 3000 szó, ami egy kisebb novella. A száraz jogi paragrafusokkal teletűzdelve meg olyan, mintha direkt az lenne a megfogalmazás és a terjedelem célja, hogy soha ne olvassa el senki, és bele lehessen csempészni akármekkora disznóságot.

Ráadásul vannak olyan cégek (pl a Telekom), hogy kábé mire végigolvasod az egyik ÁSZF-et, már kijön a másik. Szinte naponta módosítják. És küldik SMS-ben.

[ Szerkesztve ]

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#2) Apollyon válasza BonFire (#1) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"A száraz jogi paragrafusokkal teletűzdelve meg olyan, mintha direkt az lenne a megfogalmazás és a terjedelem célja, hogy soha ne olvassa el senki, és bele lehessen csempészni akármekkora disznóságot."

Ez a lényeg, pontosan ez a célja.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#3) derive


derive
senior tag

Node azert a felhasznalo annyiban vedve van,hogy ha az ASZFben az adott orszag jogszabalyaival ellentetes kitetel van, az a kitetel automatikusan semmisnek minosul. ;]

(#4) FF23 válasza derive (#3) üzenetére


FF23
senior tag

Ha érdemben elolvasnám bármelyik cég (net vagy más) szerződési feltételeit, akkor nem lenne mobilom, netem, kgfb-m...Kb. hosszan azt részletezik, hogy mindenért engem terhel a felelősség.
Az emberek többsége leginkább abban bízik, hogy ha rendesen fizetnek, akkor nem csesznek ki velük.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#5) VaniliásRönk


VaniliásRönk
nagyúr

Ha regisztrálok olyan helyre ahol bármilyen valós személyes adatot meg kell adnom az csak azért van, mert tényleg szükségem van arra a szolgáltatásra, ergo a választás lehetősége puszta illúzió.
Arról nem beszélve, hogy az ÁSZF akármikor önkényesen megváltoztatható, és ezt sok esetben mindenféle értesítés nélkül teszik meg. Az eBay és a Paypal kivételével soha semmilyen online orgánumtól nem kaptam rendes értesítést ilyen esetben.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#6) Egon válasza VaniliásRönk (#5) üzenetére


Egon
nagyúr

Ha regisztrálok olyan helyre ahol bármilyen valós személyes adatot meg kell adnom az csak azért van, mert tényleg szükségem van arra a szolgáltatásra, ergo a választás lehetősége puszta illúzió.

+1

Egyébként egy igen komoly cég, amely meglehetősen érzékeny adatok birtokában van, olyan adatvédelmi nyilatkozattal rendelkezik, hogy egy szakembernek (mondjuk adatvédelmi szakjogásznak) felállna a szőr a hátán, ha elolvasná. A legkisebb probléma még az, hogy a már cirka négy és fél éve hatályon kívül levő, a személyes adatok védelmérõl és a közérdekû adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvényre hivatkoznak... :U

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7) WildBoarTeam válasza Egon (#6) üzenetére


WildBoarTeam
aktív tag

Találkoztam már olyan ÁSZF-el, ahol egyértelműen le volt írva, hogy az adott cég a vele szerződésben álló marketing cégnek átadhatja a nevem és e-mail címem. Még szerencse, hogy ilyen esetre van alternatív címem... tele is van jó sok szeméttel. :(((

blabla

(#8) kpal


kpal
veterán

Amíg akkora mint egy regény én csak max az elejébe olvasok bele azt is ritkán.

(#9) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

"hiába tennék meg, úgysem értenék meg a szöveget"
Valószínűleg mást sem. Brutál, hogy mennyire nem értik az emberek amit olvasnak, és mennyire nem artják fontosnak, hogy értsék.

Amúgy én sem olvasom el olyan esetekben, ahol rengetegen használják a szolgáltatást probléma nélkül. A sok millió user már kiszúrta előttem a problémás dolgokat, egyszerű gúglizással elég jó eséllyel biztos lehetek a dolgomban.
Ami tényleg fontos, vagy nagyon új dolog, ott azért érdemesnek tartom elolvasni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#10) davidsone


davidsone
addikt

A mai világban figyelmetlenek és könnyelműek az emberek én is az vagyok de próbálok minél biztonságosabb szolgáltatásokat, oldalakat igénybe venni eddig (kopp, kopp) nem volt ezzel problémám...

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#11) joghurt


joghurt
addikt

Vagy mondjuk vessük össze a Facebook 13 éves korlátját azzal, hogy sok debil tanítónő már alsóban (!) kizárólag FB-n hajlandó publikálni a házifeladatokat.

A tej élet, erő, egészség.

(#12) w.miki


w.miki
veterán

Nem.
Mert ha elolvasom, változik valami?

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#13) MaCS_70 válasza Apollyon (#2) üzenetére


MaCS_70
félisten

A jó múltkorában majdnem kaptam egy megbízást egy ÁSZF átszerkesztésére. A kapott, aktuálisan használt anyag kb. 15 oldal volt, és hemzsegett a nyelvtani és nyelvhelyességi hibáktól, ráadásul kifejezetten rosszul szerkesztett, logikátlanul összeállított anyag volt, rég nem hatályos jogszabályi hivatkozásokkal.
Készítettem egy vázlatot és megírtam a megrendelőnek, hogy lenne egy maximum egy oldalas összefoglaló, a részletes anyag meg kijön öt oldalból.
A rövid reakció annyi volt, hogy én nyilvánvalóan félreértettem a feladatot.
Pár hét múlva megjelent az új változat (amit értelemszerűen nem én készítettem), nyelvtanilag és helyesírásilag sokkal, nyelvhelyességileg valamivel jobb lett, javították benne a jogszabályi hivatkozásokat -- és másfélszer olyan hosszú lett, mint az eredeti, egyébként bravúrosan megfogalmazott végtelen körmondatokkal, körbehivatkozásokkal. Még úgy is nehéz volt megértenem, hogy pontosan ismertem a tartalmát...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#14) joghurt válasza MaCS_70 (#13) üzenetére


joghurt
addikt

Régi mondás, hogy a parlamentbe kellene egy Józsi bácsi, és a jogszabály-tervezetek közül csak az mehetne szavazásra, amit ő megért.

De az talán nem lenne túlzott elvárás, hogy egy ÁSZF-et legalább a lakosság fele (tehát mondjuk érettségivel) megértse. Ha nem érti meg, akkor az illetékes jogász lábát két OBI-s vödörbe, körülönteni cementtel, majd kötés után a Dunába. Jöhet a következő.

A tej élet, erő, egészség.

(#15) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Be kéne tiltani az ÁSZF-et. Ami nincs az 1. oldalon vastag betűvel kiemelve, az nem érvényes. És az átverős, kétértelmű "gumiparagrafus" megfogalmazsokat is. Ilyen esetben mindig az ügyfélnek kellene igazat adni. Egyből megtanulnának közérthetően fogalmazni.

(#16) dajkopali válasza joghurt (#14) üzenetére


dajkopali
addikt

Ha jól emlékszem annak idején Reding asszonynak - vagy a másik vasladynek - volt egy ilyen törekvése, hogy az ÁSZF-ek gyakorlatát radikálisan át kell alakítani, vagyis legyenek sokkal rövidebbek és közérthetőbbek
aztán ez elsikkadt

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#17) joghurt válasza dajkopali (#16) üzenetére


joghurt
addikt

"Elsikkadt" = az iparági multik "lobbistái" tettek néhány átutalást pár svájci számlára. :(

A tej élet, erő, egészség.

(#18) pomorski válasza w.miki (#12) üzenetére


pomorski
őstag

Ott a pont!

(#20) erer1000


erer1000
őstag

[link]

south parkból a százlábú ipad jutott eszembe :D
senki se olvasta el az ÁSZF-et, így elfogadták hogy felhasználják őket százlábú ipad-hez :D

mindenre gondoltak

minden esetre én eddig 1x olvastam csak el az ÁSZF-et, de azt is csak azért, mert nem volt jobb dolgom akkor éppen, és azt is úgy hogy amivel kapcsolatba elfogadtam , már évek óta használtam azt az oldalt, szóval időben

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#21) Cs1csó válasza MaCS_70 (#13) üzenetére


Cs1csó
félisten

Itt a pont, aki benne van annak is össze kell szednie magát egy-két nyakatekertekbb megfogalmazás megértéséhez, ez is rávilágít, hogy mennyire is inkorrekt az egész. A kedvence aza fickó aki egy ilyen ÁSZF-et hazvitt, mondván hogy átolvassa, és már aláírva hozta vissza de otthon átszerkesztett egy apró kis bejegyzést biggyesztett hozzá. Eredmény, bíróságon is megállt a dolog és nagyon jól járt, sajnos nem emlékszem már miről is szólt a dolog. Azóta is el lehet vinni átolvasni, de csak a helyszínen kinyomtatott verziót lehet aláírni és beadni. Ugyanis egy szerződés nem más - nem pontos - két vagy több személy egybehangzó kölcsönös joghatás kiváltására irányuló akaratnyilatkozata. Ennek az is a részét képezi, hogy a szerződés tartalmát a felek szabadon állapítják meg. Tehát egy adott szerződés tartalmán - jelen esetben ÁSZF - bármelyik fél módosíthat ha a végén mindegyik fél elfogadja és ugye ez megtörtént,a fickó módosított, és ugye az adott cég képviselője is átolvasta volna ezt az átszerkesztettet rájött volna a turpisságra de nem tette lett is következménye.

Persze a tömeges szerződéseknél kell egyszerűsített forma, a gördülékenyebb ügymenet miatt de ez nem hiszem, hogy 20db 6-os betüméretel teleírt A/4-es lapot jelentene.

(#22) kraftxld válasza Cs1csó (#21) üzenetére


kraftxld
nagyúr

[link]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#23) nyisziati válasza kraftxld (#22) üzenetére


nyisziati
veterán

Ez nagyon jó. :D
Remélem nyerni fog.
Nálunk is lehetne ilyesmi. Akár törvényes megegyezési lehetőség gyanánt.
Ha nem értesz egyet a bank feltételeivel, törvény kötelezhetné őket a megegyezésre.
Kicsit unalmas már, hogy ők bármit megtehetnek, a kisember meg semmit.

(#24) [K2]

"Sum ergo cogito; cogito ergo dubito" - Jonathan Hepburn

(#25) MaCS_70 válasza Cs1csó (#21) üzenetére


MaCS_70
félisten

Esetemben tömeges, on-line szerződések ÁSZF-jéről volt szó.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#26) pomorski válasza erer1000 (#20) üzenetére


pomorski
őstag

Tényleg ez van beleírva?

(#27) #06658560 válasza joghurt (#14) üzenetére


#06658560
törölt tag

Nem jó! A zöldek tüntetnének a vízerőmű ellen, pláne Budapest közepén!

(#28) nemlehet válasza pomorski (#26) üzenetére


nemlehet
őstag

Simán el tudom képzelni, sok játék ASZF-ben benne van, hogy érzékeny információt tartalmazó gépre ne rakd fel, vagy a munkahelyi hálózaton ne játsz vele meg ilyenek. Egy időben elolvasgattam és sok vicces dolog van.

Amúgy tényleg nagyon kéne egy normális szabályozás erre. Főleg a mobilszolgáltatók esetén akiknek még csak nem is 15 hanem 70-100 oldalas ASZF-ük van.. Aztán küldenek egy üzenetet, hogy a 3. pontban változás történt, csak az a pont 40 oldal... Találd meg....

De amíg a kormány is salátatörvényekben hozza az adózási jogszabály változásokat addig mit várunk... Ők is belerejtik 5-800 oldalba aztán találd meg paraszt... És gondolom nem csak magyarisztánban ilyen kreatívak, ha egy kevésbé populáris döntést kell bevezetni.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#29) D1Rect


D1Rect
félisten

Nem lehet annyira leegyszerűsíteni a szöveget, hogy mindenki megértse.
Itthon nagyjából minden második ember képtelen értelmezni egy összetett mondatot, minden harmadik pedig funkcionális analfabéta. (a két halmaz metszi egymást)
Persze lehetne csinálni egy tldr kivonatot, amit bárki át tud futni gyorsan.

(#30) hcl válasza joghurt (#14) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez jó lenne, csak akkor nem sok minden lenne az ÁSZF-ben. A lakosság szövegértési képességei sajnos a többségnél a béka s3gg3 alatt vannak, végzettségtől kb. függetlenül. :(
Van egy doksim, amibe gyűjtöm az érthetetlenül fogalmazott megkereséseket, katasztrófa.

@D1Rect : +

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#31) pomorski válasza nemlehet (#28) üzenetére


pomorski
őstag

Nem ide vág, de egy Amerikában élő ismerősöm egy olyan használati útmutatót (illetve baleseteket elkerülendő "ÁSZF"-et) talált egy láncfűrészen, hogy a láncfűrészt tilos megállítani hímtaggal. Ennek akkor utána is nézett, és kiderült, hogy korábban, amikor még ilyesmi nem volt beleírva, akkor egy ittas ember megpróbálta megállítani/megfékezni a fűrészt, de nem sikerült. Ezután pedig perelt, hiszen nem volt beleírva.

[ Szerkesztve ]

(#32) Teréz Atya válasza pomorski (#31) üzenetére


Teréz Atya
senior tag

Persze, meg a mikroban szaritott macska. Hagyjuk mar!

A hedonizmus egyetlen elfogadható formája a kvadkopterezés! - koptergeza.blog.hu - www.youtube.com/channel/UCLtnLDubykhLEvDX0ZVUM8w - www.facebook.com/koptergeza

(#33) Apollyon válasza hcl (#30) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"A lakosság szövegértési képességei sajnos a többségnél a béka s3gg3 alatt vannak, végzettségtől kb. függetlenül."

Ez semmilyen mértékben nem indokolja a jelenlegi ÁSZF tervezetekhez való hozzáállást. A céljuk nem az általad felsoroltak megtévesztése, félrevezetése, eltántorítása, hanem mindenkié, hogy még annak se legyen türelme végignyálazni, aki egyébként probléma nélkül megértené.

Ha jogilag nem is kifogásolható, de rendkívül etikátlan. Sajnos ez nem is fog változni, amíg az emberek ész nélkül elfogadnak mindent.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#37) davidsone válasza Teréz Atya (#32) üzenetére


davidsone
addikt

az már legenda :DDD

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#38) bambano válasza hcl (#30) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a távközlési szolgáltatói ászf-ek jelenleg azért olyanok, amilyenek, mert:
1. a hatóság konkrét listát tesz közzé, amiben leírja, hogy milyen fejezeteknek, alfejezeteknek milyen sorrendben kell benne lenni az ászf-ben, és azoknak mit kell tartalmaznia.
2. az iparági szövetségek ez alapján ki szoktak adni egy minta ászf-et a tagság részére, hogy ezzel segítsék (főleg a kisebbeket) az ászfírás költségeinek csökkentésében.

a hatóság azért írta elő, hogy mi legyen az ászf-ben, hogy két szolgáltatás paramétereit egyszerűbb legyen összehasonlítani. ez egy méltányolandó cél lenne, de nem érték el.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#39) hcl válasza bambano (#38) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor sem lenne sokkal érthetőbb a félanalfabétáknak, ha a szolgáltató állíthatná össze (viszont akkor lehet, hogy tbb esetben lehetne belekötni).
Amúgy a cél el nem érése nem csak ennyin múlott :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#40) bambano válasza hcl (#39) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ezt nem vitatom, de az egységesítési kötelezettség következménye, hogy egyforma mind. esetünkben egyformán ócska mind. ha minden szolgáltatónak különböző ászf-e lenne, akkor lehet, hogy némelyik jó lenne minden szempontból.

mondjuk így a hatósági ellenőrzés egyszerűbb, ránéz az ellenőr az ászf-re, nagyjából azonnal látszik, hogy mi az eredetije és akkor tudja is, hogy hatósági szempontból milyen. de ez az ügyfeleken nem sokat segít.

egyébként pedig: /lásd .sig :) /

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#41) hcl válasza bambano (#40) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ennyi.

Mutogatni való hater díszpinty

(#42) joghurt válasza bambano (#40) üzenetére


joghurt
addikt

Arcoskodhatsz, hogy semmis az egyedi előfizetői szerződésed, csak épp a többi szolgáltató is ugyanilyennel jön. Aztán eldöntheted, hogy valamelyiket elfogadod-e (a semmissége ellenére), vagy ott állsz internet és tv nélkül, ámde baromira jogszerűen.

A tej élet, erő, egészség.

(#43) bambano válasza joghurt (#42) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

írtam én valahol ilyet, hogy: "semmis az egyedi előfizetői szerződésed"?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#44) szakatsa válasza bambano (#43) üzenetére


szakatsa
csendes tag

Az aláírásodra utal, de mint a mellékelt ábra is jól mutatja, sokaknak egy ilyen összetettségű mondat értelmezése is komoly probléma. Megjegyzem, egy-egy szolgáltatásra nem feltétlen reggel 10 órakor, kipihenten regisztrálok, és bizony este 10-kor munka után szerintem egy fáradt jogásznak is nehezére esne, nem hogy egy átlagembernek.

(#45) bambano válasza szakatsa (#44) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

értem én, hogy arra utal, de kissé erősnek érzem, hogy arcoskodásnak nevezi az aláírásomat, mikor az egy cut&paste idézet a vonatkozó törvényből. tehát nem én mondtam.

de pont ez a lényeg, minek olvasnád el az ászf-et, ha téged nem kötelez erre törvény? vagy a vonatkozó több jogszabály ellentmondásos (mert kizártnak tartom, hogy a ptk-ban ne lenne valami a szerződés aláírásáról).

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#46) joghurt válasza bambano (#45) üzenetére


joghurt
addikt

Nem az aláírásod arcoskodás, hanem ha valaki ezzel nyit be az adott szolgáltató ügyfélszolgálatára.

Egyébként meg az idézett jogszabályt a hajukra kenhetik, mert ugyan a szerződés aláírásakor ugyan mentesítenek az ÁSZF elolvasása és tudomásul vétele alól, viszont ha két héttel később kijön egy módosított ÁSZF, akkor visszajutottunk az eredeti helyzetbe: vagy hallgatólag tudomásul veszel mindent, amit letolnak a torkodon, vagy nem fogadod el (de akkor meg nem lesz neted).

A tej élet, erő, egészség.

(#47) szakatsa válasza joghurt (#46) üzenetére


szakatsa
csendes tag

Eht = Elektronikus hírközlési törvény. A szolgáltatónál amikor bemész aláírni, sajnos ez nem vonatkozik rád.
Ráadásul az eht sem a mentesít a teljes ÁSZF alól, csak azon rendelkezése alól, miszerint te ezt megértetted, és tudomásul vetted. Példának okáért, ha az ÁSZF tartalmaz egy bekezdést arról, hogy a te adataidat mindenkinek publikussá teszik a neten, és te perelsz, akkor bizony miért nem olvastál ÁSZF-et lesz. Ellenben ha abban az van, hogy te minden ingóságodat, és ingatlanodat, valamint a szerveidet felajánlod a cégnek, aki az ÁSZF-et írta, akkor bizony hivatkozhatsz arra, hogy te nem tudtál róla. Ez kulcs, hogy van hivatkozási alapod, hogy te nem tudtál róla.

(#48) kő pí válasza MaCS_70 (#13) üzenetére


kő pí
csendes újonc

közzé tudnád tenni a rövidített változatot, akár megnyírbálva? Mindig is érdekelt hogy kb mi lehet ezekben :D

(#49) MaCS_70 válasza kő pí (#48) üzenetére


MaCS_70
félisten

Sajnos nem tehetem, bár nagy kedvem lenne hozzá. :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.