Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Wolverine


Wolverine
félisten

Ez alapvetően azt is jelenti, hogy lassan el kell kezdeniük trükközni vagy egyéb technológiákat keresni, ha jól értem...

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#2) Bici válasza Wolverine (#1) üzenetére


Bici
félisten

Addig meg a programozóknak kell a progikat optimalizálniuk, vagy új energiaforrás után nézni a tudósoknak, vagy egy hatalmas hűtőbordát szerelni a Földre. :D

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#3) ngabor2 válasza Wolverine (#1) üzenetére


ngabor2
nagyúr

addig még van pár év, és egyéb technológiák már "elő vannak készítve". csak előbb ezeknek kell visszahozni (sokszorosan) a befektetett pénzt.

(#4) Wolverine válasza ngabor2 (#3) üzenetére


Wolverine
félisten

Nyilván, viszont ha valóban elérik a jelenlegi technológia korlátait, akkor már bőven ideje dolgozni valami máson. (mondjuk a 22 nm nekem már elég veszélyes mérettartománynak tűnik... épp nincs nálam semmilyen régebbi könyvem, nem tudom megnézni, ez hány atomréteget jelent :()

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#5) ngabor2 válasza Wolverine (#4) üzenetére


ngabor2
nagyúr

111pm-es atomsugárral számolva majdnem 200 atom.

az elméleti határt én valahol 5 atom szélességnél tudom, az alatt már keményen ott figyel az alagút-effektus.

[ Szerkesztve ]

(#6) Bici


Bici
félisten

A 22nm miért a vége a mostani technológiának? Mi a szűk keresztmetszet?

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#7) ngabor2 válasza Bici (#6) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha jól olvastam, a szivárgási áram. a szilícium nem elég szigetelő itt már. egyéb, iparilag könnyen hozzáférhető alapanyag meg még nem igazán van, a gyémánt egykristály előállítása ekkora méretben nem megoldott.

amúgy ez az egyik út: akármilyen felületen néhány-10, vagy néhány-100 atom vastagságú gyémántfilmet hoznak létre, és erre pakolják a cuccokat. csak az a baj, hogy a gyémánt légköri nyomáson, különösen melegítve nem túl stabil, szeret átalakulni grafittá... ami nem feltétlenül előnyös.

(#8) Bici válasza ngabor2 (#7) üzenetére


Bici
félisten

Légköri nyomáson nem stabil? Miben különbözik ez a gyémánt az ékszeralapanyag gyémánttól?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9) Wolverine válasza Bici (#8) üzenetére


Wolverine
félisten

Semmiben. Légköri nyomáson elég széles hőmérséklettartományban a grafit a szén természetes és stabil módosulata, nem a gyémánt, így utóbbi relatíve könnyen átalakul előbbivé, ami viszont - ha nem is túl jól, de mégis - vezeti az áramot...

szerk: #5: hmm, ilyen méretben már egy-egy hiba a kristályrácsban is durván zavaró...

[ Szerkesztve ]

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#10) Bici válasza Wolverine (#9) üzenetére


Bici
félisten

Ok, elhiszem, de akkor a gyémántkő a gyűrűben miért marad meg évszázadokig?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#11) Wolverine válasza Bici (#10) üzenetére


Wolverine
félisten

Mert a relatíve könnyű átalakulás szobahőmérsékleten elég hosszú ideig tart ;) Viszont a procik működési hőmérsékletén, ráadásul ilyen kis mennyiségben ez gyorsabban lezajlik.

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#12) ngabor2 válasza Bici (#10) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mert az átalakulásnak van egy kellemesen magas kinetikai gátja. adni kell neki egy "kis" energiát, hogy elinduljon az átalakulás. vagy kell bele egy olyan hely, ahol el tud indulni, pl. egy rácshiba, vagy rácshiba-halmaz/szennyezés.

a jelenlegi iparigyémánt-előállítás apró szemcséjű, erősen (fémmel) szennyezett eredményű, ami csiszolásra, vágásra teljesen jó, de félvezetőipar számára szóba se jöhet. van módszer felületi növesztésre, de az egyelőre nagyon vékony, és nagyon kis területű, legalábbis amit én hallottam.

(#13) Cathfaern válasza ngabor2 (#12) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"mert az átalakulásnak van egy kellemesen magas kinetikai gátja"
Jah, lásd a jó öreg tuti-biztos módszert a gyémánt eredetiségének megállapítására: gyújtsd meg, ha elég, akkor biztos gyémánt volt :DDD

(#14) Bici válasza ngabor2 (#12) üzenetére


Bici
félisten

Okés, értem, köszi!

mod: Wolverine: Neked is köszi!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#15) Wolverine válasza ngabor2 (#12) üzenetére


Wolverine
félisten

Az energiaigényét se felejtsd el... meg a sebességét.

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#16) janos1988 válasza ngabor2 (#5) üzenetére


janos1988
addikt

Mijazazalaguteffektushmhmhm? :B

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#18) Chaser válasza ngabor2 (#7) üzenetére


Chaser
titán

"a gyémánt légköri nyomáson, különösen melegítve nem túl stabil, szeret átalakulni grafittá..." Ezt kellene megoldani fordítva :K

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#19) ngabor2 válasza Chaser (#18) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a grafit nagy nyomáson, különösen magas hőmérsékleten, egy kis katalizátor jelenlétében szeret átalakulni gyémánttá. vas-nikkel olvadékban, nagy nyomáson a grafit beoldódik, a gyémánt kikristályosodik. csak ugyebár a zárványok...

(#20) Depression


Depression
veterán

Szóval 2010-2011 tömeggyártás, + max. 3-4 év termelés, és nincs tovább. Azért 7 év nem túl sok egy teljesen új technológia kifejlesztésére főleg, ha még ötletük sincs.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#21) Wolverine válasza Chaser (#18) üzenetére


Wolverine
félisten

Ahogy ngabor is írta, megoldható, csak épp energiaigényes a dolog, és szobahőmérskéleten megint kedve lesz visszaalakulni...

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#22) shabbarulez


shabbarulez
őstag

Depression:

Intel’s 40th Anniversary: Top 4 milestones that shaped our present and four predictions for future [link]

". Moore’s law and Silicon scaffolding. Two decades ago, 1 micron was challenging and 100nm looked impossible and now we casually talk about what it takes to get to 10nm. We have about 10 years of visibility into future until 10nm, after that it’s hard to say. This is similar to driving down a road on foggy night where you are able to see 100 yards and as you cross the first 50 yards, the next 100 yards become clear. We continue to see Silicon as the scaffolding with other materials; earlier we used 10 elements of periodic table and now we use over ½ of periodic table. We also continue to see the economic value of increases in wafer size to reduce die costs – a critical component of the industries ability to scale. We expect the move to 450mm will happen sometime in the early part of the next decade as seen by our recent announcements with Samsung and TSMC in joining with Intel to drive this transition. This shift will continue to provide the opportunity for both scaling and cost reductions. We expect it will also drive further industry structure changes and move to greater models of foundry usage in the industry."

[ Szerkesztve ]

(#23) sh4d0w válasza Depression (#20) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Szerintem már biztosan vannak 5letek és tán már némi fejlesztések is elindultak bizonyos irányokban; az a technika, amit ma megveszel a boltban (tegyük fel, hogy újonnan került piacra), kb. 4-6 év fejlesztésének eredménye.

https://www.coreinfinity.tech

(#24) Depression válasza shabbarulez (#22) üzenetére


Depression
veterán

Nos, ennek egy másik bakija van. Mégpedig a tartósságát illetően. Ugyanis ezeknél 50-100 atom szélességeknél már hamar eltűnnek az atomok a helyükről, és hamarabb működésképtelenek lesznek. Tehát itt már nem csak a szivárgási árammal kell majd foglalkozni. Tudom, már sokszor elkiabálták a végét. Itt viszont már a gyártás ára is az egekbe fog szökni, hiába a kisebb csíkszélesség, ha ritka, és drága anyagokat kell felhasználni. Már a Pentium 100-nál azt mondtąk, hogy ennèl nem kell jobb. Biztos, hogy nem áll meg a fejlődés, de ahhoz már most kellenek az ötletek, amikről még nem igazán olvashattam.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#25) Daveedka


Daveedka
tag

22nm, nem gyengén tolják :D

(#26) Oliverda válasza shabbarulez (#22) üzenetére


Oliverda
félisten

Egy kis Intel márketinget csak sikerült beköpni ide is. ;]

Egy pár IDF-es videót nem linkelnél még be ide eseteg?

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#27) VaniliásRönk válasza Oliverda (#26) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Én kérnék pár egészalakos Paul S. Otellini képet is ha lehet. :))

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#28) Oliverda válasza VaniliásRönk (#27) üzenetére


Oliverda
félisten

Olyat nem kapunk, abból már biztos tapéta lett a hálóba. :DDD

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#29) #06658560 válasza Depression (#24) üzenetére


#06658560
törölt tag

Már bocs, de jelenleg mennyire fontos a tartóság? Figyeld meg, mióta folyik ez a marha nagy éves-féléves ciklusokban történő fejlesztés, s mellé az igények generálása, vegéyl újat, jobbat, mégújabba,t mégjobbat.. S a régivel is bőven ellehetnél, de nem, termeljük a drága hulladékokat. ( energia és pénz oldalon is drága.)

(#30) Depression válasza #06658560 (#29) üzenetére


Depression
veterán

De az már nagy bukás lenne, ha a min. 1 év garancia időn belül jelennének meg a hibásodások.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#31) dezz


dezz
nagyúr

És lőn grafén...

"A mai szilícium-alapú tranzisztoroknál százszor gyorsabb tranzisztorokat építenek hamarosan a világ legerősebb anyagából. Ez a csodálatos anyag a grafén, a mindössze egyetlen atom vastagságú szénréteg." [link]

"optimista felmérések szerint a szilícium-alapú elektronika még maximum tíz évig tud előrehaladni. Addigra a tranzisztorok olyan kicsire zsugorodnak, hogy a fizikai hatások megváltoznak, és olyan jelenségek lépnek fel, amelyek a jelenlegi tranzisztoroknál még nem jelentkeznek. A hagyományos módszerrel bizonyos méretek alá a fizika alaptörvényei miatt nem lehet lemenni. A félvezetőipar már régóta kétségbeesetten keres valamilyen kiutat ebből a zsákutcából. Az egyik potenciális út a szén-nanocső volt, ám ez elbukott a beszélgetésünk elején említett problémák miatt. A grafén azonban új reményt adott a nanocsövekből kiábrándult kutatóknak. Még nem ismerjük kellően ezt az új anyagot, még sok mindent meg kell tanulnunk róla, de ha bebizonyosodna az alkalmassága, akkor akár új típusú tranzisztorként is működhetne. A hardvert át kellene alakítani, de ugyanazok a szoftverek futnának rajta, mint amit a szilíciumalapú elektronikára már kidolgoztak." [link]

(#32) ^Clown


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Igen, ez már tényleg a határon, van, vagy a környékén. Innentől már a nanotechnológia következik.

(#33) shabbarulez válasza Oliverda (#26) üzenetére


shabbarulez
őstag

Ha ennyire szeretnéd van témába vágó IDF video is, mivel ott is téma volt a félvezető gyártás felődése és hogy milyen lehetőségek lesznek 10nm-ig és utána.

IDF Research and Development Keynote [link]

nagyít: [link]

Tudom hogy benneteket rendkívül kínosan érint, ha az általatok imádott AMD egy adott területen nem igazán tud felmutatni semmi érdemit. Ilyenkor nem marad más részetekről mint az állandó offtopic személyeskedés, hisz valamivel bizonyítani kell hogy ti is itt vagytok ezen a fórumon, de ezt tőletek már megszokhattuk. Ezzel stílussal csak saját magokat járatjátok le. De ha netek ez okoz örömet hogy saját hülyeségeket ilyen nyíltan reklámozzátok újra és újra akkor én azt mondom: hajrá. Engem egyáltalán nem zavar, mások is szerintem csak molyogni tudnak a "szellemi nívótokon".

Tudom hogy számotokra totál felfoghatatlan de félvezető kutatás és fejlesztés területén két cég van aki igazán dominál az IBM és az Intel. Így aztán AMD-től nem tudod belinkelni semmi érdemit ami arról szólna milyen kutatás fejlesztéseik vannak 10nm-ig vagy az utáni időszakra.

(#34) Oliverda válasza shabbarulez (#33) üzenetére


Oliverda
félisten

Vedd már észre magad! Az egész topikban te írtad le előszor az AMD és Intel szót. :U

Azt pedig esetleg megkérdezhetem hogy miért nem IBM-től származó infókat linkeltél? Ja hogy az már meghaladja a gigantikus infótárad kapacitását...ahha értem. Nyomjad csak ONban a baromságaidat mindenhova, ezzel csak saját magadat járatod le, de ezt tőled már megszokhattuk. Valamivel bizonyítani kell hogy te is itt vagy ezen a fórumon mivel én téged hardveres probléma megoldásában vagy estleg valaki/valakik tanácsokkal való megsegítésében részt venni még nem láttalak. Csak nyomod a rizsát bele a vakvilágba bármiféle gyakorlati tapasztalat nélkül. Persze ha neked az okoz örömet hogy saját hülyeségedet ilyen nyíltan reklámozod újra és újra akkor én azt mondom: hajrá.

Az off topic kapcsolót pedig az OK gomb mellett találod. Nincs mit.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#35) dezz válasza shabbarulez (#33) üzenetére


dezz
nagyúr

Figyelmedbe ajánlanék egy mondatot a cikkből:
"Az újabb mérföldkövet, a 22 nanométeres csíkszélességet viszont az IBM és a partnerei – az AMD, a Freescale, az STMicroelectronics, a Toshiba és az albanyi College of Nanoscale Science and Engineering (CNSE) – alkotta szövetség érte el először."

Ja, és egy kérdés: az vajon miért van, hogy az Intelnek már 45nm-en be kellett vezetnie a HKMG technológiát, sőt még egyéb változtatásokat is eszközölnie kellett, miközben az AMD-nek enélkül sem jelent gondot a szivárgó áram? (Lásd Deneb fogyasztási adatok.)

Meg van egy olyan dolog is, hogy a kultúrált viselkedés íratlan és írott szabályai. Pl. nem hergeljük feleslegesen a másik oldal szimpatizásait egy hozzájuk közelebb álló topikban (internetes szabály), meg ugye van az a mondás, hogy valamit ne csináljunk mások partyján (általános szabály).

[ Szerkesztve ]

(#36) VaniliásRönk válasza dezz (#35) üzenetére


VaniliásRönk
nagyúr

Már ezerszer meg lett mondva Neki, hogy ne idézzen/linkeljen Intel marketing anyagokat az AMD-hez köthető hírek topikjaiba, de pl. a K10 topikba is betéved néha ilyen céllal, max. akkor fogja abbahagyni ha bannolják, erre viszont nem sok esélyt látok, lévén csak íratlan szabályokat sért.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)

(#37) Integra


Integra
titán

mikor és mit fog ebből profitálni az amd a cpu-jában?
mert egyenlőre nem lesz ennek eredménye.
vagy az ibm egy szép napon bejelenti hogy megvette az amd-t?:))

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#38) Rive válasza Integra (#37) üzenetére


Rive
veterán

mikor és mit fog ebből profitálni az amd a cpu-jában?
Elég soká. Addig OK, hogy ezeket a mintadarabokat végülis a már üzemelő gyártósorok gépeivel csinálják, de azért ez messze van még attól, hogy sorozatgyártásba bevezetető technológiát jelentsen. És, mint a cikk is említi, nem ez a következő lépcsőfok. Először majd jön a 332nm, és utána - talán - ez. Az Intel tick-tock ütemezését alapul véve ez alsó hangon négy év. Mármmint az Intel esetében. Az AMD esetében ismeretlen, sajna.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#39) dezz válasza Rive (#38) üzenetére


dezz
nagyúr

Esetleg meg lehet nézni, különböző cégek nagyobb csíkszélességeken mennyi idő után dobtak piacra procikat ilyen sram-os demonstrációk után. (Úgy tippelek, átlagosan 2 évvel.)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.