Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) tha_answer


tha_answer
őstag

http://elpj.com/stylus-vs-laser-why-the-laser-turntable-excels/

(#2) Tulku


Tulku
veterán

" az viszont biztos, hogy ha jó az alapanyag, akkor dinamikusságban és részletességben szinte bármilyen digitális felvétellel szemben felül tud kerekedni a vinil,"

Ezt jól meggondoltad?
Ezért kapni fogsz hideget-meleget :D

Egyébként szerintem is lehet nagyon jó hangja egy analóg (vinyl) lemezjátszónak, csak azok árban egy 0-val feljebb szereplnek....

(#3) edward2 válasza Tulku (#2) üzenetére


edward2
addikt

Valószínűleg mint mindig az egész topik egy vitába fog torkollni :)

(#4) cinemazealot


cinemazealot
addikt

szentkuti11, nem mondod komolyan, hogy ennek a 140e Ft-os lemezjátszónak nincsen fedele? :Y Vagy mást értettél porvédő alatt az utolsó előtti bekezdésben? Furcsa, mert a fenekén meg mintha ott volnának a fedél felfogatásához szükséges csavarhelyek.

Egyébként öröm volt olvasni a cikket. Ugyan soha nem hallottam még ki a különbséget a CD és az LP között, de nekem is van egy fatertól megörökölt AKAI lemezjátszóm. Egyszer azt is szeretném majd még feltámasztani, mert most csak porfogóként pihen a vitrinben. :))

(#5) CaNNa3IS válasza Tulku (#2) üzenetére


CaNNa3IS
senior tag

ebben az 1db plusz nullában minden benne van.
Nekem csak egy olcsobb project volt goldring eroica MC-ven saját riaa-val de azon órákig tudtam zenét hallgatni. De a lemezvásárlás és tárolás nekem már sok volt. 3-5k volt egy jó lemez átlagban. Volt pár ami 10k vagy felette. Sokat buktam rajta mikor eladogattam. :-(.
Kb egy 60 lemezt megtartottam többek között ilyeneket : [link]

Nem vagyok nagy szakértő de pl ennél a lemeznél :[link]
Az ágyúdörgés olyan volt hogy néha elugrott a tű :-) A bordázat jóval nagyobb volt mint a szokásos esetben.
Gondolom kicsit kitolták a riaa korlátait vagy nem tudom. Lehet hülyén magyarázom.
Egyszer majd hátha...

[ Szerkesztve ]

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#6) Strezi


Strezi
őstag

PinkFloyd: The Wall LP dupla albumra ajánlatokat várok ;]

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#7) edward2 válasza CaNNa3IS (#5) üzenetére


edward2
addikt

Gondolom az ágyúdörgés milyensége inkább a mélynyomón / hangfalon múlik mint inkább a bemeneti forráson.

(#8) schawo válasza CaNNa3IS (#5) üzenetére


schawo
titán

Az a Csajkovszkij felvétel az egyik első, kísérleti, digitálisan rögzített anyag volt. Utólag DA konverzió után vágták lemezre. Szóval ez pont a digitális technológia előnyét volt hivatott megmutatni, és amiatt ekkora a dinamika.

Szentkutinak
Ha egy hanganyagot digitálisan vettek fel és tároltak, utána kívágták vinilre, majd te azt visszarögzíted pécére, és meghallgatod, akkor az analógnak örülsz, vagy a digitálisnak?

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#9) IamMenyus válasza edward2 (#7) üzenetére


IamMenyus
tag

ezt rosszul gondolod :)

Van a karnak-tűnek egy követési képessége; bitang nagy különbségek vannak abban hogy melyik - mekkora barázdát képes még lekövetni, nem véletlen vannak akkor árkülönbségek hardverben.

(#10) SylverR válasza cinemazealot (#4) üzenetére


SylverR
senior tag

A CD (44100 hz) és az LP (ugye nincs felbontás, hisz analóg) könnyű különbséget észrevenni szerintem. Legalábbis volt szerencsém 192 khz-es felvételhez. Xonar D1 + ATH M40x + SACD anyag = gyönyör. ;] :U :B

Nem!

(#11) edward2 válasza IamMenyus (#9) üzenetére


edward2
addikt

Remélem olvastad a kommentem. Fentartom hogy elsődlegesen a mélynyomó hangfal befolyásolja egy mély mélységét.

(#12) szentkuti11 válasza cinemazealot (#4) üzenetére


szentkuti11
addikt

Jól látod a helyzetet, a gyári csomagnak nem része a fedél. Utólag beszerezhető extra, ezért vannak rajta a felfogatócsavarok.

(#2) Tulku Lehet, hogy ezzel magamra zúdítottam valamit, de csak a véleményemet reprezentálja. Az anyatejjel ivódott belém a vinillemez, én személy szerint nagyon szeretem a hangját. De lehet, hogy csak azért érzem így, mert sok régi kedves lemezem fordult meg ezen az AT-n, mikor nálam volt.

(#8) schawo Annak örülök, hogy meglesz a lemez digitális formában is, ha tehetem, akkor nyilván analóg módon hallgatok egy LP lemezt, viszont a nálam töltött két hét alatt elég sok olyan LP-t tudtam digitalizálni, amiket egyébként is nagyon szerettem volna.

(#13) schawo válasza edward2 (#11) üzenetére


schawo
titán

Rajtad kívül senki sem beszélt az ágyúdörgés mélységéről. Amihez hozzászóltál, ott csak arról volt szó, hogy a dinamika miatt annál a felvételnél a gyengébb lemezjátszók tűje kiugrott a sávból.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#14) edward2 válasza schawo (#13) üzenetére


edward2
addikt

Ja nem értem ezeket az LP-s problémákat hogy elugrik a tű de akkor aztán főleg minőségi a zenehallgatás élménye....

(#15) Analog303


Analog303
tag

Meh-Meh-MEHHHNNYIII??? 144e :Y

"Minden másképp van..." (Karinthy Frigyes)

(#16) dabadab válasza SylverR (#10) üzenetére


dabadab
titán

"LP (ugye nincs felbontás, hisz analóg)"

Ezeket el is hiszitek? Akkor ezek szerint a Kossuth beszédét tartalmazó viaszhengernek is végtelen felbontása van, mert analóg? Az analóg fényképeket is a végtelenségig lehet nagyítani, mert analógok?...
Természetesen az analóg formátumok felbontásának is van határa, csak az nem olyan szépen definiált, mint a digitális formátumoknál.

"A CD (44100 hz) és az LP (ugye nincs felbontás, hisz analóg) könnyű különbséget észrevenni szerintem."

A vaktesztes mérések meg pontosan ennek az ellenkezőjét hozták ki, ha beraktak a hang útjába egy 16/44100-es ADC-t meg DAC-t, akkor nem jött ki az ABX tesztekben, hogy mikor megy át ezen az LP hangja és mikor nem.

DRM is theft

(#17) dabadab válasza szentkuti11 (#12) üzenetére


dabadab
titán

A dinamika meg a részletesség nem vélemény, hanem ténykérdés, és az legfeljebb fogalmatlan "audiofilek" házi legendája lehet, hogy az LP nagyobb részletességet meg dinamikatartományt tudna produkálni, mint a CD - valójában jóval szerényebbek a képességei.

DRM is theft

(#18) zsopu válasza SylverR (#10) üzenetére


zsopu
tag

"A CD (44100 hz) és az LP (ugye nincs felbontás, hisz analóg) "
Hát amire te gondolsz az a kvantálás (igen a lemeznek az nincs)

de frekvenciatartománya az van....
"A kétcsatornás stereo információt a hordozó hanglemezek átlagos frekvenciatartománya a –3 dB-es pontokhoz képest 40...15 000 Hz."

[ Szerkesztve ]

(#19) muxi-muxi


muxi-muxi
senior tag

Marha sok múlik a shell-en meg a befogott tűn is (egy tisztességes tű ára horror, és még kopik is). Egy pöttyet túlárazottnak tartom, a cég olcsóbban is gyárt (ráadásul tágabb tartományban paraméterezhetőbb - pl toronyemelés) lemezjátszókat. Hogy az DJ-zésre van szánva szerintem nem akkora vész, vissza az első mondatra. Jól tartja a sebességét, nehéz, mint a dög, és kevéssé érzékeny a gerjedésre.

Szeretem a viylt, de idejétmult hipszterkedésnek tartom. Mostanában újra kezd felpörrenni a kiszolgálóipara dacára annak, hogy nagyon kevés nagyteljesítményű nyomógép van - ellenben kevés szakember, aki "tűre tudja lőni" a végtermék hangzását.

Mondom az egészet úgy, hogy a lábamnál hever a lemezestáskám...

Kijöttek különben az új arany Tekák is (oké, ez megint nem az audiofil kategória), négyezer dollárét mér lehet is venni aranybú". - négyszáz fontból meg tip-top SL1200-asakat. Valahogy minden hobbi (ez is) kezd átmenni a "fílingkedés" kategóriájába, és túlontúl nagy érzelmi töltetet akarnak azok a cégek sugallni, kiket csak egyvalami vezérel csupán, és az a profit.

Mindegy, milyen gép, csak fagyjon...

(#20) r4z válasza dabadab (#16) üzenetére


r4z
nagyúr

"ha beraktak a hang útjába egy 16/44100-es ADC-t meg DAC-t, akkor nem jött ki az ABX tesztekben, hogy mikor megy át ezen az LP hangja és mikor nem."

Mutass csak egyetlen hifist, aki a lemezjátszót nem az erősítőbe köti, hanem egy ADC-be, amit aztán DAC-ba. Tök felesleges torzulást okozna, az analóg forrásnak pont az a lényege, hogy máshogy szól, mint a digitális egy bármilyen DAC-kal.

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#21) dabadab válasza r4z (#20) üzenetére


dabadab
titán

:U

Szerintem olvasd el újra, amit írtam.
Nem arról volt szó, hogy a hifisták hogyan kötik be a cuccukat, hanem arról, hogy végeztek egy kísérletet arra vonatkozóan, hogy a 44100/16 bit okoz-e hallható változást a hangban.

"az analóg forrásnak pont az a lényege, hogy máshogy szól, mint a digitális egy bármilyen DAC-kal."

A fenti kísérlet pont ezt az állítást volt hivatott tesztelni és az eredmény egyáltalán nem támasztja alá az állításodat.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#22) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Amúgy amikor a lézer és a számítási kapacitás filléres tétel, miért nem lézerrel tapogatják az LP-ket? A japcsik csináltak is amúgy ilyet, ami hagyományos lemezt lézerrel tapogat le. Valami feltörő kínai cég lekoppinthatná, pardon fejleszthetne hasonlót :)
Én digitális párti vagyok amúgy, de egy lézeres vinil lejátszó pl érdekelne, ha volna rá zsém :D

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#23) DarkByte


DarkByte
addikt

(#24) r4z válasza dabadab (#21) üzenetére


r4z
nagyúr

A fenti kísérlet azt bizonyítja csak, hogy egy jól összelőtt ADC-DAC kombó nem változtatja meg a hangot. A CD esetén viszont a fene se tudja, hogy mivel digitalizálták, így nehéz hozzáilleszteni DAC-ot úgy, hogy pont olyan legyen a végeredmény, mint egy full analóg láncon.

[ Szerkesztve ]

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#25) Dhampir válasza cinemazealot (#4) üzenetére


Dhampir
félisten

ennek a 140e Ft-os lemezjátszónak

Mennyiiii? :Y

Ötezerért már vannak régi Teslák.

(#26) E.Kaufmann válasza r4z (#24) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Az a baj, hogy sokan még mindig a CD-audióval azonosítják a digitálist, meg rosszabb esetben az MP3-al. Mindkettő már régóta túlhaladott, már a legolcsóbb HD-Audio hangkeltő is sokkal nagyobb felbontású (persze a körítéssel még így is elcseszik), de parasztnak elmegy kategória.
Egy biztos, én személy szerint nem sírom vissza az analóg korszakot, sosem jutott normális analóg lejátszóeszközre, a legolcsóbb árkategóriában meg a digitális drámai ugrást hozott minőségben.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#27) RetepNyaraB


RetepNyaraB
veterán

Engem összevetésben érdekelne -az előző hozzászólóhoz hasolnóan- egy régi NAD-Tesla5120-szal, amely anno verhetetlen volt a kifizetett pénzért. Jó tudom, azt nem lehetett direktben digitalizálni (itt is érdekes lenne megszemlélni a direkt digi kimenetet, mit tud).

E.Kaufmann@
Az a baj, hogy sokan még mindig a CD-audióval azonosítják a digitálist

Egy jó felvétel még Mp3-ban is üt, nemhogy CD-n. A fő gond az egyre szutyokabb hangmérnöki trend :(((
Azt mindegy min játszod le. Érdekes pl, hogy a mostanság vinilre nyomott dolgokat gyakran újrakeverik, "tiszta" formában, megszabadítva a loudness war "előnyeitől".

[ Szerkesztve ]

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#28) schawo válasza RetepNyaraB (#27) üzenetére


schawo
titán

A loudness war megy ki a divatból. A múltkor egy zenekarnak az egész albumra új mastert kellett csinálni (dr16-dr10), mert az első nekifutást az ő elképzelésükhöz képest túlkomprimáltuk (dr9-dr6).:)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#29) tecsu


tecsu
addikt

"Vinillemez". LOL
A bakelitlemez már egy kialakult magyar szó, mégha nem is pontos anyag-meghatározás, a köznyelv és a műszaki szleng része, a szaknyelv pedig hanglemezként utal rá. A vinillemez szó viszont egyáltalán nem jó, mégha valamivel pontosabb az anyagra való utalása, mint a "bakelitnek".

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#30) DoxaM


DoxaM
aktív tag

én azt mondom, hogy laikusnak tök mind1, hogy cd vagy wav vagy 320mp3 szól. aki meg ki akarja hozni az analógból a pluszt a digihez képest, annak milliókat kell ráköltenie. megéri? lehet van akinek igen....de sztem átlagban elmondható, hogy nem. főleg, ha pl. az alap zene is sz@r :D annyi mindentől függ az a különbség a digi meg analóg között, hogy szerintem sosem teljesül a különbözőség csak rengeteg pénzből és profi szerkóknál.
pl. kezdjük ott, hogy eleve több tízezer W-n kellene küldeni az anyagot (minimum) kapásból, h értékelhető különbség legyen (és még akkor is csak azok veszik észre, akik tudják miről van szó!). egy olyan anyagot, ami profin kivan keverve, mert ha sz@rul van kikeverve a master akkor megint cseszheti......nem jön át. és akkor még ott van az erőlködő, a limiter...a hangfalak, kábelek, etc amik mind mind befolyásolhatják megint a hangzást...fingreszelés over 9000 %.
A dinamikussággal megint lehet játszani jó kompresszálással, keveréssel digitális anyagoknál, itt megint az "alkotó" ügyességén múlhat simán, h bőven jó anyagot hozzon össze, sok korlát nincs már....ha meg akarom teszek rá sercegést, már van rá vsti :DDD de szvsz, fölöslegesnek tartom. én megmondom őszintén (égszakadásföldindulás!) inkább hallgatok 192kbs mp3-at, de rohadt különleges, ritka és jó zenét (persze ilyen azért ritka nyilván), mint egy csillogó überdinamikusansercogó sz@rt....
annyira képlékeny és túl sok szubjektivitás van ebben a témában, h szerintem tökéletes gumicsont ;] :DD

én egy jó dolgot láttam a vinylben, szabályozta a piacot a költsége miatt, rgo nem jöhetett minden sz@r ki, úgy mint mostanában digiként....tele hulladékkal a piac.

[ Szerkesztve ]

(#31) schawo válasza tecsu (#29) üzenetére


schawo
titán

Vinil a neve. Pont.

( #30 ) DoxaM
Nem.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#32) tecsu válasza dabadab (#16) üzenetére


tecsu
addikt

A nincs felbontás nem azt jelenti, hogy az végtelen lenne. ;-)
Egyszerűen az analóg és digitális jel különbségére utalt, miszerint a digitálisnak van egy meghatározott felbontása a fokozatosságból adódóan, míg az analógnak nincs, a folytonosságból adódóan. Ennyi.
Ez a különbség a kettő között és mindkettő lehet rohadt sz@r és fantasztikus minőségű is - más-más előnnyel és hátránnyal.
Én jobban preferálom az analóg hangzást - amit sajnos már nem fejlesztenek érdemben - de azt kb. egy könyv terjedelmében tudnám elmagyarázni hogy miért...

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#33) CaNNa3IS válasza schawo (#31) üzenetére


CaNNa3IS
senior tag

Nem, mert Vinyl. :-D

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#34) tecsu válasza tha_answer (#1) üzenetére


tecsu
addikt

A lézeres lejátszó gondolom digitális, így pont a lényege veszik el a hanglemeznek. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#35) tecsu válasza CaNNa3IS (#33) üzenetére


tecsu
addikt

Az anyag neve magyarul: acetilcellulóz-polivinilklorid. Tehát egyik sem.

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#36) schawo válasza tecsu (#35) üzenetére


schawo
titán

Többféle, vinilgyököt tartalmazó polimer vegyület változó arányú blendje. Maradjunk a vinilnél.

Vinyl az angol nyelvű elnevezés.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#37) Analog303 válasza schawo (#36) üzenetére


Analog303
tag

Ottapont :)

"Minden másképp van..." (Karinthy Frigyes)

(#38) DarkByte válasza tecsu (#34) üzenetére


DarkByte
addikt

Attól hogy valami lézer még nem jelenti hogy digitális. :N Lásd még: LaserDisc. A videó sáv modulált koaxiális analóg jel.

(#39) access_denied


access_denied
senior tag

Nekem nem tetszett a cikk. Elnézést. Azt megtudtam, hogy nincs fedele (opcionális) és lehet vele digitalizálni. Illetve hogy jó a hangja. Nagyon laikusoknak is kevés hasznos infó van benne.

Na itt aztán van tér a whitefülűeknek és a laikusoknak a kibontakozásra. Hajrá!

(#40) tecsu válasza DarkByte (#38) üzenetére


tecsu
addikt

Hiszek neked, biztos analóg, különben nem lenne sok értelme (hacsak nem a digitalizálás).

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#41) Degeczi válasza E.Kaufmann (#22) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem olyan egyszerű, mert több komoly hátránya is volt (a csillagászati ára csak az egyik), nem is terjedt el. Pl. a hagyományos hangszedő a mechanikai tehetetlensége folytán egyben zajszűrő is, míg a lézeres letapogatás nem tudja megkülönböztetni a porcicát a barázda hasznos jelétől, lelkesen lejátsza azt is - jókora durranással...

[ Szerkesztve ]

(#42) CaNNa3IS válasza schawo (#36) üzenetére


CaNNa3IS
senior tag

Érdekes, hogy jutunk el a kellemes vinyl zenehallgatástól ilyen "hülyeségekig". :DDD

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#43) User64476


User64476
őstag

Felül tud kerekedni, aha. Ugorgyunk már, olyan uncsi.

(#44) SylverR válasza dabadab (#16) üzenetére


SylverR
senior tag

Te pedig mi lenne ha a saját tapasztalatoknak hinnél, és nem másnak?!
Marhára függ a dolog, hogy a studió milyen minőségű rögzítésre képes, és épp mit produkálnak az ott dolgozók. Tapasztaltam olyat, ahol rosszabb a magasabb minőségű hanganyag hallgatása - felvételi hibák -, de van ahol nem hallani különbséget, és van ahol lehet hallani, hogy jobb. Ennyi.
Nem hiszek semmit. Hallom a különbséget. Mint fentebb írtam, nem mindig lehet.
Nem mondtam egy szóval sem, hogy a Doors bakelit lemezeit kell hallgatni, mert azon a legjobb.

[ Szerkesztve ]

Nem!

(#45) schawo válasza dabadab (#16) üzenetére


schawo
titán

ha beraktak a hang útjába egy 16/44100-es ADC-t meg DAC-t, akkor nem jött ki az ABX tesztekben, hogy mikor megy át ezen az LP hangja és mikor nem.
Normális AD-DA esetén ez teljes mértékben elvárható. Egy zene egy csomó (2-10) AD-DA cikluson megy át a felvétel, keverés és mastering során, mire elkészül a végtermék. A normális minőségű AD-DA AB-zhetetlenül transzparens.

(#44) SylverR
Fogd meg a dolgot a másik végéről. Halld meg az AD-DA ciklus transzparenciáját. Ha csak a vinil lejátszót hallgattad, akkor csak az igazság felére voltál kíváncsi. Annyira sok a változó egy lemezjátszót hangja és egy CD/DAC hangja között, hogy sosem tudod meg, hogy egyik miért jobb, mint a másik. A hanghordozó típusán kívül különbözhet a keverés, a master, az analóg jelút. A legvalószínűbb különbség az analóg jelútban van. A lemezjátszóknál sokkal összetettebb a jelút, ami sokkal több módosulást eredményez a hangban, mint egy DA-nál. És ez a módosulás lehet pozitív, kellemes. Ezért tetszik jobban a lemezjátszó hangja. Az gyakrolatilag egy szűrő, egy hangszer. De egy CD-t sosem lehet olyanra megépíteni, mint egy vinil lejátszót. A CD-ben sosem lesz tű, szedő, hangkar. Épp ezért is szólnak mesterkélten a lézeres vinil lejátszók.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#46) Degeczi válasza schawo (#45) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Pontosan!

Sokan nem is tudják (mondjuk manapság már semmi jelentősége), hogy az analóg lemezjátszó valójában egy hangszer, ahol tényleg szerepe van a hangzásban nem csak a hangszedőnek, de a hangkarnak, a lemeztányérnak, az azon lévő alátététnek, a meghajtásnak, a mechanika felfüggesztésének, sőt, az egész készülék házának: minden apró részlet hallhatóan befolyásolni képes a hangzást.

Nincs ebben misztikus, hiszen a mechanikus letapogatás során a hangrezgések tovább terjednek (aki használt lemezjátszót, az tudja pl, h odahajolva erősítés nélkül is hallani a hangszedőnél, éppen mi szól!) és a hangzás szempontjából nagyon nem mindegy, mi történik ezekkel a rezgésekkel, azok kihatnak a letapogatott jelre is - ez pedig jó és rossz irányba is tudja színezni a hangzást (de mivel szubjektív a megítélés, nem mindenkinek egyformán tetsző).

A CD-nél (és tényleg: a lézeres analóg lemezjátszónál is) ilyesmi persze valóban kiesik.

[ Szerkesztve ]

(#47) Tulku válasza Degeczi (#46) üzenetére


Tulku
veterán

Na végre!

Megérkeztünk, a te illetve az előtted szóló (Schawo) hozzászólását kellene egyféle alapul vennünk az LP (vinil,vinyl, bakelit) hangjának megítélésekor.
Vagyis HANGSZER, sok függ az összetevőktől és SZÍNEZ.

Az hogy ez az összkép egyeseknek tetszik, másoknak nem SZUBJEKTÍV.

Kérem ne keverjük bele a felbontást, megaherzeket...stb mert igen rossz irányt vesz az egész, kissé f..z méricskélés szerűvé válik az egész polémia...

Az pedig hogy mi serceg, mennyire hallható és zavaró erőst lejátszó (hangszedő, egyensúly...stb) függő, illetve a lemez karbantartásának is függvénye...egyébként egy nagyon enyhe, ritkán felbukkanó sercegés tud megnyugtatóan is hatni az elmére...persze ez is egyén függő.

(#48) tecsu válasza Tulku (#47) üzenetére


tecsu
addikt

Egy lejátszó berendezés az nem hangszer. A lemezjátszót lehet hangszerként használni, mondjuk DJ Krush scratcheléseikor, de alapvetően lejátszás esetében nem az.
Az erősítő (pl. ad egyfajta "meleg", analóg torzítást a csöves, ami kellemesebbé teheti a hangot) a hangsugárzó (leginkább ez módosítja a hangot egy átlagos cuccban) sőt kis mértékben az audiokábel is módosítja a hangot, egyik sem hangszer.
Rosszabb esetben a digitkábel is :-) vagy egy közelben működő hegesztő, és azok sem hangszerek.
A hangszeren egy ember játszik (így vagy úgy)...

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#49) MZperX75 válasza dabadab (#17) üzenetére


MZperX75
addikt

Szerinted.
Ez számszerű technikai paraméterben lehetséges,de a valóságban ezt nem tudtam alátámasztani.
mert szarabbul szólt kihalhatóan Sony CD-m ,mint az LP-m.(persze a hanganyag ugyan az)

Minthogy a Pioneer LP-m 1992-ben 5Hz-34Khz ,a Sony CD-m 20Hz-20Khz ,ami már csak technikailag vissza fojtottnak tekintem. Bár nincs meg így pontosabban nem emléxem a dinamika tartományra ,de még a 3 fejes Technics dekkemen is volt digitális bemenet ,hogy alap CD-k hangját feljavítsam mentéskor,másoláskor a saját DA konverterén keresztül történjen meg. Az így kapott felvett hangminta kazetta mondjuk TDK MA-XG -n alapon szebben szólt mint a saját CD hangja ugyanazon forráson.
Persze hangminőség ,vagy a hangzás minősége hallás után szubjektív .

(#45) schawo : +1

[ Szerkesztve ]

(#50) schawo válasza tecsu (#48) üzenetére


schawo
titán

Ha azért hallgatsz rajta keresztül zenét, mert neked úgy jobban tetszik, akkor TE zenélsz rajta. Ez nem csak filozófiai kérdés. Gyártáskor gyakran használatos mindenféle analóg eszköz (szalagos magnó, előfokok, csöves erősítők) csak azért, hogy a hangja hozzáadódjon a zenéhez. Magyarul az eszköz hangszer. Ilyen eszköz lehetne a LP is. Ha egyszerűbb volna vinilt vágni, én is használnám.

(#49) MZperX75
Ezt tényleg lehet igazolni azzal, hogy az lemezátszó hangját AD-DA után hallgatod meg. Ha utána is "lemezjátszó" hangja van, akkor nem a technológia korlátoz, hanem az adott eszköz, amit te használtál. Ezt a tesztet Revox szalagossal megcsináltam. (A lemezjátszó sokkal gyengébb technikailag, mint a Revox mastering szalagosom).

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.