Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) hcl válasza didyman (#50) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát én még sosem láttam a noti másik felében áramlási vonalakat, amikor szétszedtem őket... ha már ez alapján, akkor pont, hogy magad ellen bizonyítasz. Amúgy meg ha már olyan gyengén áramlik, hogy a port se viszi, akkor kb. semmit ér.
Felőlem is lezárhatjuk...

Mutogatni való hater díszpinty

(#52) Matthu


Matthu
aktív tag

Köszi az írást. Érdekesnek bizonyult:) Megdöbbentő, hogy milyen elégtelen hűtéssel operálnak ezek a notik. Ami a GPU-n van lemez elég viccesen néz ki. A hőcső végén lévő borda is igen pici lehet, bár az nem látszik. Csoda, hogy így is elmennek éveket a notebookok.

(#53) lapa válasza didyman (#45) üzenetére


lapa
veterán

most végigtúrtam az összes historymat, de nem találom. ha megtalálom valahol átküldöm.

a végfok kapcsán csak technikai jellegű volt a kötözködés, mert nem volt ismert számomra a célhőmérséklet.

(#54) lapa válasza hcl (#48) üzenetére


lapa
veterán

minden normális notiban vannak légcsatornák. ezek nem 35w tdp-s processzort hűtenek, hanem 0,5-1w-os vrm-eket meg kisebb chipeket, áramköri elemeket. egy leheletnyi légmozgás ezeknek már elég, mert az elviszi a felmelegített levegőt. ehhez a szükséges nyomáskülönbséget a hűtőventi biztosítja. az áramló levegő mennyisége nem feltétlenül elég a por lerakódásához, meg az sem biztos, hogy pont jól látható helyen rakódik le a por.

ha így van tervezve a hűtés, akkor nem feltétlen jó ötlet belebabrálni, hacsak nem tanulmányoztad át az egész koncepciót töviről hegyire. ez egy atx-nél sem mindig triviális, noti meg netbook méretben (mivel nem látod a pontos belső keresztmetszeteket) jellemzően nem szerencsés. persze nem feltétlen van így tervezve a hűtés, de valószínű.

(#55) Lkristof


Lkristof
csendes tag

Grat! Jó cikk. én laposomat is felkéne polítozni 100fok is megvan néha.

L.K

(#56) DeFranco válasza Lkristof (#55) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Azt mondjuk inkább ki kellene takarítani, meg nem süppedős párnán használni, hogy még véletlenül se jusson ki a levegő... ;) Gondolom a venti meg a borda között van vagy 3-4 mm filccé összeállt por.

(#57) DeFranco válasza Lkristof (#55) üzenetére


DeFranco
nagyúr

dupla dulpa

[ Szerkesztve ]

(#58) bagyusz válasza DeFranco (#56) üzenetére


bagyusz
őstag

Ezek alapvető használati utasítások. :)

(#59) hcl válasza lapa (#54) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jobb gépekben lehetséges, didymannek sem mondtam, hogy mindben ahogy esik, úgy puffan, de léssuk be, amikben tervezve van, azokban valószínű nem jelentkeznek proci hőgondok új korában...

Mutogatni való hater díszpinty

(#60) DeFranco válasza bagyusz (#58) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Amelyek betartásával nem lesz merülőforraló a processzorból.

(#61) KillHates válasza didyman (#49) üzenetére


KillHates
nagyúr

A IBM egyik tanulmányában olvastam, hogy a bordás felület nagyobb felületet ad, így a hővezető anyag több helyen érintkezik, továbbá nyomás hatására is egyenletesebben oszlik el.
Mint mostanság az nVidia :D

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#62) #80517504 válasza didyman (#41) üzenetére


#80517504
törölt tag

Honnan kellene?

Értem a kérdés motivációját, de nyugalom a hosszú élet titka (és a rövidé is)...

(#63) didyman válasza #80517504 (#62) üzenetére


didyman
őstag

Szerintem jelen tárgyban te tűntél izgatottabbnak (vö. kevésbé nyugodtnak). A többit gyanítom, a fantáziád szülte.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#64) didyman válasza KillHates (#61) üzenetére


didyman
őstag

Ez így igaz, de ehhez mindkét felületnek azonos mintával bordázottnak kell lennie. Ha ezt pasztával töltöd ki, az nem lesz jó, mivel a paszta nem vezet olyan jól hőt, mint a réz például. De a CPU felülete sík marad, így hiába áll rendelkezésre nagyobb felület hőt felvenni, ha a leadó felület változatlan nagyságú marad.
Az NV-re meg már ráférne egy rendes lapkakészlet, én mondjuk nem bánom, ha van munka miatta, de baromi kínos dolog rájuk nézve, hogy egy sorozathibaként be nem vallott jelenségre kevés és ritka kivétellel a másik notesz vétele a megoldás, mivel hamisított és régen nem gyártott lapkák apadó raktárkészleteiből nem lehet ennyi lerobbant sz.rt kiszolgálni. :-(

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#65) didyman válasza hcl (#59) üzenetére


didyman
őstag

Mint írtam, a(z éppenhogyra) tervezett hűtés lényege, hogy anyagot spórol. Ezzel az olcsó noteszhez meg is érkeztünk. Irreális nem fektetni időt ebbe, helyette telerakni a burkolat belét drága alamóniummal'. Új korában mennyi notesznél ismersz proci hőgondokat? Komolyan érdekel, hogy mire alapozod ezt a felvetést, mert egy 10-15 fokos eltérés önmagában a mag-borda között az nem gond, hanem hanyag munka, melyet az olcsóbb gyártásért cserébe a belevitt tűrés elvisel.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#66) kerelo


kerelo
senior tag

Köszi az írást.Azt hiszem én is kipróbálom a polírt.

Lássanak hát csodát,kicsik és nagyok,a becsületes ember én magam vagyok "bendeguz"

(#67) didyman válasza hcl (#51) üzenetére


didyman
őstag

"ha már olyan gyengén áramlik, hogy a port se viszi, akkor kb. semmit ér." De, ér. Pont elég annyi!

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#68) #80517504 válasza didyman (#63) üzenetére


#80517504
törölt tag

Erre mondják, hogy a látszat csal. Egy notesz hűtéséről beszélgetni, nem izgató számomra.

A korábbi gépem már el lett adva, a jelenlegi esetében nem lehet a "noooormálistól" eltérő mértékben hűteni garanciavesztés nélkül. Őt csak spray-vel lehet, amit be is szerzek hozzá.
Nekem eszembe sem jutott volna soha, hogy egyes komponenseket eltávolítva (kivéve a panel) csili-vilire suvickoljam őket. Sőt, nem is vagyok meggyőzve ennek értelméről, illetve eredményéről.

(#69) KillHates válasza didyman (#64) üzenetére


KillHates
nagyúr

Na igen. Meg itt is a "hókusz-pókusz"-olás a gyártóknál ahelyett, hogy rendesen méreteznék a dolgokat. Én valami olyasmire emléxem, hogy ezek a kis bordázatok a hővezető anyag egyenletesebb elosztását segítik elő, nem a felületet növelik meg.
Vettem egy MSI GT663R-t és annak megdöbbentem a hűtésén; pont a fos MSI csinált olyan noti hűtést amire azt mondtam, hogy végre: minden FET, stab és tekercs rendesen hőcsöves hűtőbordával van ellátva még a videókártyán is. A ventilátor sebessége kézzel szabályozható: pont a "silent" gomb fordítottja; a maximumra tekeri a hűtést. Szóval ilyen szempontból kellemesen csalódtam, de a HannStar gyártótól még nem tudtak elszakadni :D

Telefonszámom: 0️⃣6️⃣7️⃣0️⃣3️⃣3️⃣9️⃣9️⃣3️⃣3️⃣9️⃣ ... Ha nem válaszolok a privátra, akkor hívj fel...

(#70) didyman válasza #80517504 (#68) üzenetére


didyman
őstag

Mégis beszélsz róla. Kényszer?

Ha nem jutottál el addig, hogy suvickolj, hogy lehet róla véleményed ("nem vagyok meggyőződve")? Merész kijelentés a cikkben konkrétabban leírt tapasztalat mellett.

Csak költői kérdések, ne tölts időt vele ;-)

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#71) didyman válasza KillHates (#69) üzenetére


didyman
őstag

Az MSi tud ilyet, de érdekes módon mégis olyan gyenge pontok merülnek fel generálisan, mintha sose gyártottak volna laptopot (és tényleg :-D ). Tipikusan úgy tűnik, hogy megpróbáltak odafigyelni kiemelten dolgokra, aztán valahogy a végeredmény meg...Sajnos olyan, amilyen. És nem nagyon van kivétel, még a netbukjaik talán jobban összerakottak, bár a wind ventibajai, meg a szokásos atomos nyavaják csak nem kerülik el ezeket sem. A hókusz-pókusz bizony így van, ilyen pengeélre tervezni nem semmi bravúr, a codegen tápok nagyon kiemelkedő példái a spórolás-mégis működik megoldásnak, és azét ez csak egy ATX táp még, nem notesz. A HannStar meg eljutott oda, hogy ha egy alaplapon meglátom, hát ráncosodik a homlokom. A kedvencem egy Acer egérgombjai köré felszitázott "tauchcreen" felirat volt, ez azért elmond valamit a gyártás-tervezés körülményeiről, azt hiszem...

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#78) HXY


HXY
addikt

Nekem :DD :

(#79) bagyusz válasza HXY (#78) üzenetére


bagyusz
őstag

Ez milyen gépet takar?

(#80) HXY válasza bagyusz (#79) üzenetére


HXY
addikt

ThinkPad X200 (2 éves, és még nem tisztítottam ki belülről sose)
Sőt még egy notebookot se tisztogattam ki. Asztali gépet már igen, az is 2 évig bírta, majd amikor kapott WD-40-et, akkor újabb 2 év.
Valószínűleg a szerviz nem tisztogat, hanem cseréli az egész hűtést.
Csak nincs időm-kedvem elvinni a gépet, és mivel most csak ez van, ezért nem is nagyon tudnám napokig nélkülözni. Olyan gar van a gépre, hogy kiszáll hozzám a szervizes, de lehet hogy csak egy futár? :F (A business Delleknél tudom, hogy egyből a szervizes megy, és helyben megcsinálja)
Az lenne a jó, ha hozná magával a cserealkatrészt, és egyből kicserélné! :)

(#81) didyman válasza HXY (#80) üzenetére


didyman
őstag

Honnan veszed, hogy a szervizes nem pucol ki szervizórabérben 5-10k-ért egy hűtést, hanem helyette vetet veled egy másikat 20k-ért? Meg egyáltalán, hogy a koszos hűtőt cserélni kell? Az egyik legalapvetőbb szerviztevékenység a hűtés pucolása. Ha elmulasztod, akkor a géped egyszercsak meg fogja adni magát, esetleg gazdasági totálkárosra, vagyis azonnal és váratlanul gép nélkül fogsz maradni ki tudja, mennyi időre és mennyiért, arról nem is beszélve, hogy ekkora CPU hőmérsékleten már aktív a thermal throttling, lassul a proci. Úgyhogy tervezd csak be a hűtő pucolását, ilyen rutinmunkákat én is helyben végzek el kb. fél órán belül, nagyon felelőtlen dolog így használni.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#82) bagyusz válasza HXY (#80) üzenetére


bagyusz
őstag

Az előttem szólóhoz csak annyit tennék hozzá, ha neked tényleg macerás lenne ez a dolog meg időd sincs, akkor vegyél egy palack sűrített levegőt és lég ki-bevezető nyílások fujkáld meg. Hozzáteszem, hogy a nagyobb darabokba összeállt port nem viszi ki.

(#83) csusza`


csusza`
senior tag

A notit igenis adott időközönként kötelezően pucolni kell. És ennyi. Máskülönben megfő, leég, kidurran... Tapasztalat.

Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

(#85) grc999 válasza HXY (#80) üzenetére


grc999
tag

Lefújtál ásványi olajjal egy gépet belülről? :D:D:D:D:D

"Sometimes it is hard to decide which side of the fence to be on. But to straddle it will just make your balls hurt."

(#86) zelma válasza didyman (#70) üzenetére


zelma
aktív tag

Kényszer? Á, dehogy, gABIKA, csak nem veszem jó néven egy nagyképű, köcsög felesleges kioktatását.

[ Szerkesztve ]

Caedite eos! Novit enim Dominus qui sunt eius!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.