Hirdetés

2024. június 22., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28418) bviktor93


bviktor93
tag

Üdv!

Elgondolkodtam egy Raspberry Pi3-as vásárlásán. Alapvetően torrentezésre, és a letöltött fájlok hálózaton való megosztására (samba) használnám, meg talán majd médialejátszónak. Ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem:
1) Első körben egy külső USB-s HDD-vel (500 GB - 1 TB) tervezném használni. Én viszonylag nagy mennyiségben szoktam torrenteket futtatni, kb. 50-60 torrent szokott itt PC-n futni a kliensben, ezek között jópár 10-20 GB-os fájlok. Mennyire alkalmas a kis Pi arra hogy ezek seedeljem mondjuk 24/7-ben?
2) Ha már torrent: ahogy olvastam interneten alapvetően a 2 legnépszerűbb kliens a deluge és a transmission. Melyiket lenne érdemesebb használni az 1) pont figyelembevételével?
3) Ez az USB-s külső HDD-s dolog mennyire életképes dolog a 24/7-ben való használatra? Aki esetleg így használja: milyen HDD javasolt erre célra, ami viszonylag halk, és alkalmas arra hogy egész nap menjen?
4) Ahogy olvastam a partíciót célszerűbb NTFS helyett ext4-re formázni, mert ez kevésbé erőforrásigányes a Pi-nek. Mennyire igaz ez? Nem fog nagyon melegedni egész napos használat alatt? Ha ext4-et használnék Windows alatt ugyanúgy tudnám a fájlokat másolgatni samba megosztással, mintha NTFS lenne?
5) Tápellátás: Milyennel érdemes használni, anélkül hogy mondjuk külső táp kelljen az USB-s HDD-nek? Ahogy látom van 2,5A-es Raspberry Pi Official táp, érdemes ezt használni?
OS-nek a hivatalos Raspbian-t terveztem használni, még anno egyetemen tanultam egy kis debiant, úgyhogy a linux commandok meg a config file szerkesztgetések szerintem nem okoznak problémát, főleg hogy rengeteg leírás van mindenről neten.

Akinek már van tapasztalata fentiekkel kapcsolatban és válaszol annak előre is köszönöm. :R

(#28423) vadkörte válasza bviktor93 (#28418) üzenetére


vadkörte
addikt

"Alapvetően torrentezésre, és a letöltött fájlok hálózaton való megosztására (samba) használnám, meg talán majd médialejátszónak."
Döntsd el mit akarsz, a kettő együtt nemigazán fog menni Pi-vel. Vagy ez, vagy az.

"1) Első körben egy külső USB-s HDD-vel (500 GB - 1 TB) tervezném használni. Én viszonylag nagy mennyiségben szoktam torrenteket futtatni, kb. 50-60 torrent szokott itt PC-n futni a kliensben, ezek között jópár 10-20 GB-os fájlok. Mennyire alkalmas a kis Pi arra hogy ezek seedeljem mondjuk 24/7-ben?"
A LAN és az USB port ugyanazt a buszt használja, ahogy azt már írták. Így lényegében egymást akadályozzák. Működik a dolog, de nem lesz lángoló farkú gepárd. A LAN-ja amúgy is "csak" megabites.
Az 50-60 torrent, meg szerintem kicsit sok. Bár a fene se tudja. Én 10-20 között használtam, azzal nem volt probléma ~25-40% SoC terheléssel el volt, igaz nem voltak 10+ GB-osak, csak 1-2.

"2) Ha már torrent: ahogy olvastam interneten alapvetően a 2 legnépszerűbb kliens a deluge és a transmission. Melyiket lenne érdemesebb használni az 1) pont figyelembevételével?"
A kettő közül amelyik kézreállóbb. A feladatát ellátja mindegyik, nem a kliensen múlik a történet.

"3) Ez az USB-s külső HDD-s dolog mennyire életképes dolog a 24/7-ben való használatra? Aki esetleg így használja: milyen HDD javasolt erre célra, ami viszonylag halk, és alkalmas arra hogy egész nap menjen?"
Életképes, ha 2,5"-on maradsz. Egy jó erőben lévő 2,5A-es táp elviszi a Pi-t is meg a HDD-t, de egy aktív HUB jól jöhet, mivel, ha még csatlakoztatsz valami energiaéhesebb USB-s perifériát el fog fogyni az NRG.

"4) Ahogy olvastam a partíciót célszerűbb NTFS helyett ext4-re formázni, mert ez kevésbé erőforrásigányes a Pi-nek. Mennyire igaz ez? Nem fog nagyon melegedni egész napos használat alatt? Ha ext4-et használnék Windows alatt ugyanúgy tudnám a fájlokat másolgatni samba megosztással, mintha NTFS lenne?"
Nem kötelező, de célszerű pl. EXT4-et használni. Nem fog melegedni, pláne, ha aluházba kerül (a HDD, a Pi amúgy sem melegedős fajta)

"5) Tápellátás: Milyennel érdemes használni, anélkül hogy mondjuk külső táp kelljen az USB-s HDD-nek? Ahogy látom van 2,5A-es Raspberry Pi Official táp, érdemes ezt használni?"
Ha biztosra mész, akkor célszerű, de bármilyen 2-2,5A-es butatáp elég neki, lényeg, hogy stabil 5V-os tudjon és nem legyenek megfutások.

"OS-nek a hivatalos Raspbian-t terveztem használni, még anno egyetemen tanultam egy kis debiant, úgyhogy a linux commandok meg a config file szerkesztgetések szerintem nem okoznak problémát, főleg hogy rengeteg leírás van mindenről neten."

Raspbian-t javaslok grafikus felület nélkjül - lényegében egy NAS-t csinálsz, oda minek grafikus felület - vagy az OMV-t. Ez egy direkt NAS-okra szabott operációs rendszer debian alapokon. Pi-hez való image-e is van.

A Te általad írt felhasználási területre szerintem egy Pi kicsit vékony. Erre még egy használt ARM-es Syno is jobb választás. Vagy építesz - veszel egy SFF vagy vékonykliens gépet, amiben van 1-2 SATA port -
egy kis alacsony fogyasztású Atom/Celeron CPU-ra egy NAS-t, ezzel ráadásul egyszerre több eszközt is ki tudsz szolgálni úgy, hogy közben dolgozik is. A Pi meg egy szemrevaló házikóban egy opcionális DAC-kal megtámogatva mehet a TV alá/mellé/fölé/mögé médialejátszónak Kodi-val.

(#28419) toth_janika:
De át kell. Mindkét oldalról (NAS felől is és az OSMC felől is) Ha nem sok a megosztás - nem állomány, hanem mappa - akkor pár perc.Nálam 1-1 megosztás a Filmek, a Sorozatok, a Zenei klippek, az egyéb klippek és a nagyon egyéb klippek. De van még NFS-re Zene megosztás is. Ja és ha lúd legyen kövér, mindezek Samba-ra is megvannak.
NFS a Kodinak - ha hiszed, ha nem gördülékenyebb a lejátszás - és a Volumio-nak, a Samba meg a Win-nek.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#28438) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Mekkora maximális hdd méretet kezel a Pi2 usb-n?

Egy 4 TB-os WD Purple merevlemezt vennék hozzá, usb3 külső mobilrackben (saját táppal).

Let the Zone take me if I am.

(#28525) stigi02


stigi02
csendes tag

Sziasztok!

Nem tudom, hogy ez már felmerült-e, de tud valaki ajánlani egy olyan szünetmentes tápot a PI-hez, amire egy 3,5colos külső hdd-t is rá lehet kötni(ami nem usb-n kapja a tápot)
Rákeresve inkább csak powerbankokat találtam, de azokra a hdd-t nem tudom rákötni(ami igazából a lényeg lenne).

A pi jelenleg média lejátszásra és torrentre van használva és sajnos többször meg áll alóla az áram mostanában(ilyen-olyan okból leoldott a biztosítés).

Vagy érdemesebb lenne egy kisebb hdd-ra váltani és átálni a powerbankos megoldásra?

Előre is köszi a segítséget!

(#28613) tt124307 válasza #peter (#28612) üzenetére


tt124307
tag

Beteszed a merevlemezt egy külső HDD házba és USB2-n keresztül bedugod a PI-be. 2.5"-os HDD esetén érdemes egy aktív USB hub-on keresztül rákötni, 3.5"-es HDD esetén pedig úgyis kell adni külön tápot a HDD háznak.
Kábelben is kapsz azonos funkcionalitásút (sata <-> USB), de érdemesebb egyből külső házat használni. Más opciód nem nagyon van / lesz, a PI-n nincs sata interfész.

[ Szerkesztve ]

(#29171) Zoly75


Zoly75
aktív tag

Sziasztok!

Van egy pi3, USB-n külső HDD, Raspbian, Kodi.
Néha felvillan a kis sárga villám, ami, ha jól tudom azt jelzi, hogy kevés az áram. Pontosan mi kevés neki? A feszültség, vagy az áramerősség?
Kapott egy erősebb tápegységet (elvileg 3A), de még mindig jelentkezik a kis villám néha, igaz ritkábban.
Mi a megoldás? Csak az, hogy a HDD kap külső tápot? Ha igen, hogyan?

Köszi

(#29173) Yahoo


Yahoo
aktív tag

Sziasztok!

Az előzőekben említett sárga villám problémába futottam bele én is RPI3-B esetén.
Volt is otthon egy külső tápos USB HUB-om, bekötöttem az USB HDD számára, viszont ha ezen keresztül csatlakozik, nem ismeri fel az RPI.
Tehát ha direktbe megy RPI-be, akkor minden gond nélkül látja az eszközt, ha HUB-on keresztül, akkor nem.

Kipróbáltam ugyan ezt egy PC-n, ott HUB-on keresztül is felismerte az USB HDD-t.

Mi lehet a gond?

Köszönöm!

(#29175) Fecogame válasza Zoly75 (#29171) üzenetére


Fecogame
veterán

Én egy ilyen kábellel oldottam meg az áram dolgot KÉP

Az egyik port megy az RPi3 egyik USB portjára, a másik az USB tápegységbe, az Y alja pedig a külső HDD-be.

Yahoo, a fenti neked is megoldás lehet.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29452) Zoly75


Zoly75
aktív tag

Hali!

Beállítottam egy rpi 3-at külső HDD-vel (nincs külön tápja) média pleyer-nek KODI-val.
A sárga villám néha felvillan, de amúgy nincs gond a lejátszással.
Hogy ne legyen sárga villámom, beszereztem egy USB elosztó kábelt. A közös végét dugtam a HDD-be a külön álló végeit meg az rpi-be, illetve egy USB-s tápra (400mA).
De így belefagyott a boot-ba. Túl kicsi lett volna a HDD-re kötött táp? Vagy a kábel kavart be valahogy?

Aki csinált már ilyet az milyen kábellel, milyen tápokkal használja a rendszerét?

(#29714) zsopu


zsopu
tag

Nekem egy 1A-es töltőről ment villám nélkül!
Sőt, a TV saját USB tápjáról is ment, (villám nélkül)
Ha nem raksz rá külső HDD-t akkor menni kell neki!
Ami fontos az a jó minőségű kábel!
(ha vékony, szar kábeled van, akkor a stabil 5V-ból mire a pi-be ér jó ha 4,8V lesz! és ezért van a villám!)
A 2,5A az a ráköthető táp max. árama akar lenni! (szerintem ennyit bír maga a csatlakozó)

[ Szerkesztve ]

(#29838) vadkörte válasza DIEGO15 (#29832) üzenetére


vadkörte
addikt

Én inkább a 2db USB-s HDD-t találom soknak. pláne, hogy nem 2,5"-ban gondolkodsz hanem 3,5-ben.
Túl sok minden mocoroghat || a rendszerben, ahhoz, hogy kevésbé kötél idegekkel megáldott felhasználónak őszülni kezdjenek a hajtincsei.

Persze, ha mondjuk 17:00-23:59 között nem tölt, csak "készenlétben" (vigyázz, NEM készenléti módban, itt kiegészítő nélkül nincs WOL) vár és stream-eli a letöltött tartalmat, akár még működhet is a dolog.
Amúgy mi indokolja a 2 HDD-t? Egyikre tölt, a másikon tárolsz? Vagy nem csak média tartalmakat tárolna?
A tápellátást én mindenképp külső forrásból oldanám meg, pl. valami olcsó(bb) USB-s HDD házzal. Ezekhez alapból van dugasztáp, így csak a Pi táplálásával kellene foglalkoznia a saját tápjának. Viszont a melegedés problémát okozhat, max nem teszed be a lemezeket a házba, csak az adapter részét használod.
Az, hogy az egész pakk, milyen dobozba kerül, a tervezés ezen szakaszában szerintem még huszadrangú.

(#29836) DIEGO15:
Az OMV teleptítése pofonegyszerű, a belakása kicsit gondolkozót tud lenni, javaslom a VM-os tesztelését. OwnCLOUD v3 OMV-től már nem támogatott, a v2 kifutott, (már a v4 is stable lett) Deluge-gal én csak szívtam a Transmission-t nem tudtam még nem bereszelni. Nagyon el kell cseszni valamint, hogy ne működjön. A Plex működik, de ha nem vagy plex-es lehet elég lesz a miniDLNA is.

OMV-vel itt is tudunk segíteni, szerintem van itt is pár OMV user, de a saját fóruma is eléggé pörgős és informatív.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#29978) Teagol


Teagol
aktív tag

Használ valaki közületek rpi-n openmediavault-ot?

Külső hdd usb-n rákötve, külön kapja a tápot, ext4-re formázva.
Mitől csatolhatja le időnként?

(#29989) Teagol


Teagol
aktív tag

Köszönöm mindenkinek (még ha nem is nekem szólt a válasz :D ) !
Hulla fáradt vagyok már a gyerektől, alig látok ki a fejemből.

Szóval, a hdd 2,5"-os és sajnos igényli a külső tápot, ami rendben eteti is.
Sajnos a log-ban most nem lesz időm turkálni. :(
Megnéztem az energiagazdálkodást és ha jól látom a "Letiltva" van beállítva.
Fogalmam sincsen, miért csatolgatja le. :W

Az én energiagazdálkodásom azt súgja, hogy tegyem vissza a másik kártyát a raspbiannal, azzal megy a torrent, samba, ftp :DDD

Azért köszönöm még egyszer!

(#30418) hpeti2 válasza schferenc77 (#30400) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Inkább a táp a lényeg. Nekem eddig csak a GYÁRI táppal ment a 2.5-ös külső házas hdd.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#30437) DEGU83


DEGU83
tag

Sziasztok, egy kis segítség kellene. Van egy ilyen külső hdd-m. Működik a pi 3-as modellel csak állandón kidobja, majd újracsatlakozik. Eredeti 5,1V 2,5 A tápot használok. Más gépekkel rendesen működik a vinyó, csak az rpi dobja ki. :U mi lehet a gond? (Van benne egy speed szoftver amit külön particionált bele a gyártó, lehet, hogy azzal van baja?)

[ Szerkesztve ]

(#30827) Egy-két válasza Fortitude444 (#30826) üzenetére


Egy-két
tag

Üdv a klubban! Én is így indultam a Pi életben :D
Nos ha atom kezdő vagy ahogy én is hozzákezdtem, akkor ajánlom a DietPi nevű debian tuning cuccot. Az a tuning benne hogy mindent kipakoltak belőle, így gyorsabb, kevesebb helyet foglal, emellett pedig rendelkezik egy csuda menüvel ahonnan lista szerűen kiválasztod milyen alkalmazásokra van szükséged, és ő feltelepíti, és alapszinten be is konfigurálja.
Neked annyi dolgod lesz, hogy a jelszavakat, letöltési mappákat a saját igenyedre alakítod.

Persze ezt nem úgy kell felfogni mint egy gumiszoba, teljes értékű debian, csupán lustáknak lett kitalálva :D
A készítőknek a weboldalán kész leírások vannak hogyan kell bekonfigurálni az egyes programokat, meg hogy mi mire jó. Ha jól emlékszem van egy kész leírás Raspberry + torrent + hálózati adattároló készítés témában, szóval menni fog :) ;)
DietPi - ennyit mondok csak :D

Szerkesztés:
Nope, Ncore mellé nem kell VPN főleg nem kishazánkban. Itt a torrent nem annyira fekete dolog mint mondjuk német országban, de ott is a publikus (thepiratebay) meg ilyesmi oldalakon szemezgetnek a jog védő csoportok IP után.
Szóval VPNt inkább csak olyan célból ajánlom, hogy távolról csatlakozhass az otthoni hálózatodhoz = biztonságosan elérhesd a pi-re kötött HDD-n tárolt adataidat. Opsz még egy info, fölös az SSD ide, a pi lassú proc meg ilyesmi miatt, elég lesz a HDD is, de abból ha teheted külső tápos tokban levőt válassz :)

[ Szerkesztve ]

(#31035) bally4


bally4
tag

Halihó!

HDD tippeket várnék a lelkes fórum lakóktól! :)

Eddig egy 1 TB Maxtor M3 portable tette a dolgát kb. 1 éve, hiba nélkül. A mobil vinyót a pi3 saját tápja hajtott meg, ugye max curren beállítással.

Most sajnos behalt a vinyó, ami garanciás, megy vissza, de újra kell gondolnom, jó volt-e így. Van egy sanda gyanúm, hogy működött ez a konstrukció, de mégis gond lehetett a kevés amper, pl. a felpörgetéssel és ez is okozhatta a hdd halált, nem tudom, majd a szervíz megmondja.

Mit ajánlotok? Külső HDD oké. Y kábel? Külső táp? Külső ház satás hdd-vel? Stb.
Illetve milyen normálisabb "NAS" vinyót vegyek a következő felhasználásra:

Megy a torrent, de nagyon alap felhasználás. Lejön 2-3 film, 2-3 sorozat, aztán egy hónapig semmi, csak csücsül rajta és persze nézem. A pi 24/7-ben megy azért a hálószobában, csöndesebb jobb..

A HDD-n tárolom még az összes családi fényképet, persze felhőben és másik hdd-n is megvan.

Előre is köszi bármilyen tippet!
Üdv!

(#31284) .wantííd


.wantííd
tag

Sziasztok! Előfordulhat hogy a pi-re kötött külső hdd fagyásokat okoz? Értem ezalatt hogy az ssh session megszakad és percek múlva áll csak vissza.
Rpi 3B+, eredeti 5.1v táppal, 2.5' laptop (250gb) winchester

(#32393) wassermann válasza bwin.party (#32389) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A torrent is megy, ha nem ezret akarsz futtatni egyszerre. Valahol van leírás mit, hogy: a jobb-felső sarokban keress a torrentre, ebben a topikban.

A nagy HDD-nek viszont külső táp kell vagy minimum egy Y-USB kábel (így megy nálam egy 2TB-s külső táp nélküli)

(#32926) maestro87 válasza kovisoft (#32924) üzenetére


maestro87
őstag

Igen, csak ilyen hibákat láttam. De kb. vagy 1000 sor volt összesen, csak a hasonlókat töröltem a pastebin-es linkből, hogy ne legyen túl hosszú.

cigam: Annyira tényleg nem fontosak, csak média tárolónak használom, de van amit nem tudok újra beszerezni és azokat lementeném. :)
Egyébként parancssor nélkül hogy lehetne lementeni egyik külső lemezről a másikra olyan 250 gigát az RPi-n keresztül?
Ha WinSCP-vel próbálom, csak 1-2 MB/s-mal másol (mintha wifi-n keresztül másolna egyik usb-ről a másikra :F ). SMB, FTP szintén ilyen lassú. :((( De Transmission-nal pl. a fájl áthelyezés múltkor 40MB/s körüli sebességgel ment.

Külső tápos. Múltkor mondjuk volt áramszünet, lehet akkor sérült meg a fájlrendszere. De a PC-ben lévő NTFS-re formázott 10 éves HDD-nek még semmi baja nem volt, pedig az túlélt már vagy 30 áramszünetet is meg számtalan reset-et.
Itt nincs ilyen, hogy optimalizálás gyorseltávolításra vagy valami hasonló?

[ Szerkesztve ]

(#33128) maestro87 válasza golya87 (#33127) üzenetére


maestro87
őstag

Én HDR-es 1080p filmet próbáltam lejátszani és ugyanezt tapasztaltam, így most én is nézek neki nagyobb hűtőbordát. :DDD Bár szaggat hűtéssel is, szóval nem bírja. :(
De miért emelted ki az LE-t? Más rendszer alatt viszi?
Egyébként ha nincs HDR képes tv-m attól még lehet tölteni ilyen tartalmat vagy rosszabb lesz a képminőség mintha sima x264-et szedtem volna le?

A táp mizériát nem értem. Nekem is két portos Blitzwolf-ról van hajtva (már vagy 3 éve), de még csak nem is langyos. Mióta meg külső tápos HDD van rákötve, azóta a villámjel se jelenik meg... De ugyanilyen jó lehet egy Ugreen vagy Orico töltő is.

(#33671) jerry311 válasza SwissAirplan (#33670) üzenetére


jerry311
nagyúr

Melyik Pi és milyen HDD?
De kb. mindegy is, inkább valami olyat köss rá, ami külső tápos, nem a Pi-tól szívja az áramot.

(#34018) Latitude válasza cigam (#34013) üzenetére


Latitude
tag

Köszönöm az ötleteket. Az egyik mappa nevét rosszul adtam meg (kisbetű/nagybetű eltérés), ezért futott hibára. Most már tökéletes. Már csak arra leszek kiváncsi, hogy ezek után is leáll-e a HDD.

Hardveres kérdésem lenne, hát ha tudja valaki. Ha külső HDD-t rádugom a (akár USB HUB-on, akár Y kábelen keresztül) a tápra (töbféle töltőt és kábelt is kipróbáltam), akkor miért kezd el időnként csipogó hang jönni a winchester-ből? Egyenletes pittyegő hangot ad, nem olyan mint amikor az alaplap különböző "dallamokka" jelzi, hogy melyik periféfiával van baj.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#34052) rosejbli válasza bump3r111 (#34051) üzenetére


rosejbli
senior tag

A válasz nagyvonalakban minden kérdésedre igen, viszont én egy ekkora hdd-hez beszereznék egy külső tápos USB hubot.
Transmission torrent programhoz van webes kliens, illetve telefonra van app is.

(#34281) kobandi


kobandi
csendes tag

Sziasztok,
Az lenne a kérdésem,hogy a raspberry pi 4 ki tud szolgálni két db usb 3as 1 TB külső hdd-t? A külső eszközök nem rendelkeznek saját táppal.
Előre is köszönöm!
Üdv,

(#34440) _q válasza syler123 (#34438) üzenetére


_q
addikt

Nálam egy konyhapultban lenne, ezek szerint hűteni kellene valahogyan.

"Ti hogyan oldjátok meg a HDD csatlakoztatását?"
Úgy értetettem, hogy külső HDD házban van-e a winchester ami akár alvó módot is tud, vagy csak egy sima SATA csatlakozón keresztül mindenféle ház nélkül oda van rakva a Pi mellé? A másik meg az lett volna, amire végülis megadtad már a választ, kell-e külső táp vagy direktbe meg tudja a Pi hajtani USB-n keresztül a HDD-t. Ezek szerint 1-2TB-osat meg tud.

(#34471) Aryes válasza g.gergo (#34469) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azt nem látom be, hogy miért lenne gond, hogy az usb felől visszatáplálja a pi-t egy külső eszköz. Van, aki üzemszerűen használja így a lapot. Ha lenne külső tápos hdd rákötve az enyémre, lehet nem is kapna külön tápot. A lap fogyasztása 800mA-nél nem nagyobb, ha nincs rádugva semmi.
Másrészt az a táp valószínűleg nem tud leadni 2,4A-t, különben el tudná látni azt a vinyót, amit egy 1A-es táp önmagában fel tud pörgetni, mert usb-n 1,2A-t tud a 3b+ leadni. Vagy a táp rossz, vagy a kábel.

(#34483) Latitude válasza cigam (#34478) üzenetére


Latitude
tag

Nekem van egy külső tápos usb hub-om, de nem szereti az rpi3-om (ahogy olvastam külföldi fórumokon elég válogatós evvel az eszközzel a rpi). Viszont az y kábelem tuti táplál vissza valamennyi naftát a kártya felé is. A minap leállítottam a kütyüt és a külső hdd kábele rajta maradt miközben az rpi tápját már kihúztam, a tv-n meg folyamatosan írta, hogy undervoltage. Egy percig nem is értettem mi a franc történik mire rájöttem, hogy az usb-ről vissza táplál az y kábel. Azt hiszem be kell ruháznom valami tisztességes hub-ba...

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#34485) _q válasza Aryes (#34484) üzenetére


_q
addikt

Sokan használnak Pi-t és sokan kötnek rá winchestert. Eddig ez senkinek nem okozott gondot vagy csak nem foglalkozik vele sok ember? Csak azért kérdezem mert most próbáltok rá megoldást találni, hogy ne legyen visszatáplálva a Pi, de közben sokan csak használják mindenféle technikai utánajárás nélkül és panasz meg nem nagyon van tönkrement eszközről vagy igen?

Amúgy külső táp nélküli HDD mennyi áramot igényelhet? Ugyan annyi áramot tud leadni a Pi USB 3.0-n mint egy PC? Ha igen, akkor gondolom ami méretben belefér (1-4TB, esetleg 6 TB) egy külső táp nélküli házba azt megbírja hajtani az USB3.0 igaz?

(#34565) rosejbli válasza AXisBOLD (#34562) üzenetére


rosejbli
senior tag

Annyival bőven elmegy, perifériáknak is elég, viszont ha szeretnél rá hdd-t akkor ahhoz kelleni fog egy külső tápos usb hub.

(#34566) syler123 válasza AXisBOLD (#34562) üzenetére


syler123
veterán

Én pont egy 2,4A-es töltővel használom. Működik, egy külső 2,5-es hdd van rajta, meg egy 3,5-es külső házban (külső tápos), se billentyűzet, se egér nincs rajta. Ez így elmegy. A helyedben inkább megvenném a gyári tápot, 3eFt-ot tuti megér. Ha legközelebb venném, akkor azt is betenném a kosárba.

(#35969) tradeelek11


tradeelek11
aktív tag

Igaz ugye hardver probléma miatt csúszik de pár dolgot szeretnék
kérdezni. az RPIt első sorban NASra szeretném használni OMVvel.
RPIben és Linuxban láma vagyok elnézést előre is ha olyat kérdezek
ami nektek alap.

Először egy Western Digital Red 3.5 4TB os HDD-t:
https://www.arukereso.hu/merevlemez-c3103/western-digital/red-3-5-4tb-5400rpm-64mb-sata3-wd40efrx-p194915407/?gclid=CjwKCAiA9JbwBRAAEiwAnWa4QzgJnjShqXL6YaJ_a06D-30aaQ8zQQ96uC79VmMlW4AIDRO3-CO_cxoC9UMQAvD_BwE

Egy Sharkoon Swift Case PRO házban :
https://kulso-haz.arukereso.hu/sharkoon/swift-case-pro-4044951016310-p300329347/

szeretném rákötni. Ez ugye külső tápos USB3as tökéletesen működik MACos és Win10 alatt is.

1., Ezt gondolom az RPI is kezeli?
2., Ha igen, a külső ház 30perc tétlenség után kikapcsol ezt tudom módosítani, tiltani kell e az RPIhez?
3., Február elején kapok még egy ilyen kombót, ha addig már menne az első utánna megtudom-e
oldani a RAIDet adatvesztés nélkül?
4.,Áprilisban jönne még 2, ekkor átlehet e variálni az egészet mondjuk RAID5-re adatvesztés nélkül?
5., 4 USB3as HDDél érdemes az RPI egyik USB3-as portyára rá tenni egy usb3-as HUBot ha igen
Passzivót vagy külön táposat ha a HDD-ék külön kapják a tápot?

Tanácsokat, válaszokat köszönöm előre is:-)

(#35986) duffbeer válasza zsolt_64 (#35981) üzenetére


duffbeer
őstag

Nekem nem kell kiszámolnod, én ugyanezt írtam, amit most Te. :)

cigam:
Arra célzok, hogy 4 különböző külső USB-s ház, aminek 4 ismert, vagy ismeretlen vezérlője van, 4 különböző táppal, egy db USB3-as portot használva, teljesen összhangban kellene működniük a projekt megvalósításához. Én nem bízok az ilyen feleslegesen túlbonyolított rendszerekben. Úgy gondolom, erre a célra egy 4 lemezes NAS a jó megoldás.

Az általad linkelt megoldással lehet bohóckodni, ha valaki ráér és semmi nem számít, de nem látom értelmét, pláne, ha valaki nincs otthon a parancsorban, ahogy írta is tradeelek11. Ha sebességet akar, akkor akasszon rá egy SSDt, azért nem kell RAID. Én egy alap A400-as Kingstont használok a Pi4-el, hálózaton belül 90-100MB/sec-et hoz, simán kihasználja a gigabitet. Ha nagyobb tárhely kell és egy db WD-RED kerül rá, az is bőven hozza amit kell ( Zyxel-ről olvasás nálam kb 60-70MB/s tud lenni stabilan).

Ha az adatbiztonság a fontos, VÉLEMÉNYEM szerint sokkal biztonságosabb egy rsync script + cron és az érzékeny adatokat egy független rendszerre, vagy akár rendszeren belül egy külön HDD-re menteni, ami aztán elmegy aludni. De ez szubjektív!

[ Szerkesztve ]

(#36749) pungora96


pungora96
tag

Sziasztok!
Azzal kapcsolatban szeretnék kikérni a véleményeteket, hogy működőképes-e az ötlet. Nasként szeretném használni a pimet, ehhez szükség lenne egy nagyobb méretű tárhelyre. Ugye vannak az egyszerű külső 2.5-ös 5400rpm-s külső hdd-k azzal semmi macera nem lenne, csak bedugom és megy. Viszont azt néztem, hogy jobban jövök ki/jobb teljesítményt kapok, ha veszek egy tápos sata-usb3 átalakítót és egy 3.5 7200rpm-s hdd-t (ha jól láttam ~2A kell a felpörgéshez az usb3 port meg 900mA-t tud leadni max). Van amire nem gondoltam és gond lehet?
Az átalakító: https://www.pcx.hu//axagon-adsa-fp3-usb3-0-hdd-ssd-odd-adapter-26278

Köszi előre is a válaszokat!

(#37026) fntastic


fntastic
aktív tag

Sziasztok, szeretnék segítséget kérni tőletek, hogy mit vennétek a helyemben.
Amim már van:
Raspberry Pi 2 Model B Rev 1.1 (a01041)
16GB-os MicroSD kártya (nem tudom a pontos típusát, erre van felrakva a Raspbian)
Táp (2-3 amper között valahol, ha kell pontosabb megnézem)
LG 49SM9000PLA (TV)

Amire használom:
Torrent
Plex (DLNA szerverként próbáltam csak eddig)

A problémám hogy nem tudok 4K HDR tartalmat letölteni, mert kevés a tárhelyem (nem fér rá a MicroSD kártyára). Tehát szeretnék venni valamilyen nagyobb tárhelyet, viszont nem tudom, hogy mit lenne érdemes, amire gondoltam:
Külső HDD (külön tápos?)
Belső HDD + USB-s keret (külön tápos?)
Külső SSD (tápellátás nem is tudom hogyan van ezeknél)
MicroSD kártya (egy nagyobb, ebből milyet érdemes, nem tudom)

Valószínűleg elég lenne 128GB+ tárhely, persze HDD-nél valószínűleg nagyobb lenne. :D
Lehet hogy kihagytam valamit, ti mit vennétek a helyemben és miért? A cél kb. erre a felhasználásra a legolcsóbban kijönni.

(#37031) Keem1 válasza fntastic (#37026) üzenetére


Keem1
addikt

Micro SD-t annyira nem javasolnám, én ki is hagynám teljes egészében a képletből, ha menne már az USB boot teljesen legacy módon. Egyszerűen nem erre lett kitalálva.

Külső vagy belső storage... nos ez tőled függ. Ha jó minőségű házat veszel, akkor gyakorlatilag olcsóbban megúszhatod a belsővel is. A külső akkor igazán jó, ha lecsatolva másra is használod. Többnyire kisebb a külső, plusz tele van olyan szolgáltatáscsomaggal, ami a hordozhatóságra lett kihegyezve. Nekem van egy céges Samsung T5 250 GB-os méretben, minden ízében hordozható. Titkosított (fontos és egyben bizalmas céges adatok vannak rajta), nagyon pici, nagyon könnyű és veszettül gyors.

A 2,5"-os laptop HDD-nek és az SSD-nek nem kell külső táp, bőven elég az USB által produkált. De arra vigyázz, hogy a Pi csak egy darab külső HDD/SSD tápellátására képes, ha többet kötnél rá, külső táp kell nekik.

Én egy belső 1 TB-os Samsung 860 Evo SSD-t (~45k Ft) használok egy minőségi házban (~ 3k Ft), meg vagyok vele teljesen elégedve. Stabil, gyors, ráadásul a ház támogatja a TRIM funkciót (SSD esetén csakis ilyen támogatású házat szabad venni) és nem érdemes az UASP funkciót se kihagyni.

(#37039) cigam válasza cpt rodgi (#37034) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

No és mi volt a megoldás?

Keem1
A 2,5"-os laptop HDD-nek és az SSD-nek nem kell külső táp, bőven elég az USB által produkált.

Vagy nem. Ez erősen függ attól hogy milyen táppal hajtod meg, sőt még az USB kábel is okozhat problémát. Az hogy 2-3 amper van ráírva, még nem biztos hogy ki is jön belőle annyi.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37051) Keem1 válasza _q (#37048) üzenetére


Keem1
addikt

Ez abszolút érthető, sőt még az is, hogy a GPIO a processzorra csatlakozik. Csak én naiv, abból, hogy general-purpose input-output, arra gondoltam, hogy akár még lehet közvetlen kivezetése a board tápellátásáról (is), nem kizárva a fenti állításodat. :)

A laptopos példát mindössze azért hoztam fel, hogy adott egy tök jó szabvány, ami úgy tűnik, még kezd is elterjedni, kezd leváltani több tucat egyedi csatlakozást (okos módon, minek legyen annyi kábel, ha meg cseréled az eszközt, tuti kuka a hozzá készült egyedi csatlakozás), így adott lehetne az, hogy ezen keresztül etetjük a boardot és az összes rá csatlakozó perifériát, hisz a laptopos példából világosan látszik, hogy egy Pi-t annak minden perifériájával teljesen biztosan elbír.

De ahogy golya87 írja, sanszos, hogy az én elképzelésem legkorábban a Pi 5-tel valósulhat meg. És talán akkor eljön az is, hogy tényleg egy tápcsatlakozás kell, és a boardról lesz esetleg külső HDD-nek is, meg a kismillió hivatalos és nemhivatalos fejlesztők által készített kiegészítőnek egységes, megfelelő teljesítményű tápellátás (is).

Mindkettőtöknek köszi a felvilágosítást! :R

[ Szerkesztve ]

(#37345) wassermann válasza L4mie (#37344) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Van külső tápja a HDD-nek vagy a PI táplálja energiával?

(#37347) wassermann válasza L4mie (#37346) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Csodák nincsenek! - főleg, ha már jelzett is.... Ez nem PC: doboznyi, nagy tápegységgel! Használj a HDD-hez külső tápos házat vagy külső tápos USB-hub -on keresztül kösd a PI-re, hogy ne terhelje azt. Ha nincs egyik sem, marad a pendrájv lehetősége. Az kevesebbet fogyaszt...

(#37348) L4mie válasza wassermann (#37347) üzenetére


L4mie
veterán

Mármint telepítéshez usb portról kapta az áramot, azóta adtam neki 2.4A-es dedikált tápot, de lehet megkapja a Op3 4A-esét.
Most nem jelezte a kevés eneriát csak amikor USB port alól ment.
Próbálgatom majd. :B
****de benne van, hogy nem jó a külső HDD kábele, néha PC-n is rosszalkodott, most veszek egy másikat, remélem az a probléma

[ Szerkesztve ]

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#37464) pungora96


pungora96
tag

Korábban írtam már arról ide, hogy a pihez csatlakoztatott dvd lejátszó(külső tápos) sokszor kifagyasztja a kodi ui-t libreelecen és raspbianon is, még akkor is ha nincs semmi a lejátszóban, csak csatlakoztatva van. Az a fura, hogy nem is kell újraindítanom csak kihúzom az usb csatlakozót és rögtön észhez tér. Meg kéne oldanom valahogy, mert szüleim szeretnének dvd-t is nézni. Más lejátszó sajnos nincs, tönkrement, ez amit nem szeret a pi egy LG GSA-E40L, amit találtam a szekrényben. Igazából inkább dvd író. Egy külső hdd van még csatlakoztatva, de az nemhiszem hogy nagyon számítana. Szerintetek tudok kezdeni vele valamit?

(#37559) bnj


bnj
csendes tag

Sziasztok!

PVR szervert csinálnék itthonra, Pi 3B+, Hauppauge WinTV DualHD USB stick, külső 2,5" USB diszkkel. És lett egypár kérdésem, amiben a segítségeteket kérem:
1. Bírni fogja a pi a tuner és a HDD tápellátását, vagy helyből aktív hub-ban gondolkozzak?
2. SSD vagy HDD ? Van bármi megfontolás, ami kizárja az SSD használatát?
2. Tudtok esetleg olyan házat javasolni, amibe a HDD is belefér? A Quattro Case-ről a boltban lebeszéltek. Ha Vesa szerelhetős, külön előny lenne. Illetve, ha mégse jön össze az egybeépített házzal, akkor az általam B-tervnek kiszemelt az Axagon EE25-XAA [link] a kiszemelt - van valakinek akár jó, akár rossz tapasztalata vele?

(#37644) wassermann válasza dnobri88 (#37631) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Sajnos simán előfordulhat, hogy a tápegység gyengült el annyira, hogy a külső HDD-nek már kevés tápfesz jut. Ezen az újratelepítés nem fog semmit javítani. Nekem is van egy kb. 2éves stabil rendszerem és most indításnál néha megjelenik a "sárga villámocska", ami eddig nem volt :-(

(#37815) pvt.peter válasza cigam (#37813) üzenetére


pvt.peter
őstag

Oh, azt elfelejtettem írni.
Egy külső 2,5" -os HDD egy LogiLink UA0115 házban, amely a tápellátást a PI -ről kapja USB -n keresztül.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#37829) wassermann válasza pvt.peter (#37826) üzenetére


wassermann
Topikgazda

De lehet úgy is, erre találták ki az USB Y-kábelt, hogy :

piros dugó (csak energia) a 2.tápba (más ér be sincs kötve),
fekete dugó az RPI-be,
USB aljzatba dugni a külső HDD-t

(#38524) pvt.peter válasza pvt.peter (#38523) üzenetére


pvt.peter
őstag

Közben sikerült riportot lefuttatnom nekem is.
Igazából csak azért kellett mert a domoticz szerint 100% -on pörög a HDD június 9 -e óta :/
Aztán most ahogy csekkoltam, igazából a domoticzban vmi átállítódott a HDD eszköz tekintetében. Sztem pont aznap dugtam rá külső tápellátásra a HDD -t.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38577) Keem1 válasza Fekó (#38575) üzenetére


Keem1
addikt

Egy 2,5"-os HDD-t vagy SSD-t. Minden további eszköz vagy 3,5"-os HDD esetén külső táp kell a diszknek.

(#38636) _q válasza Zhiend (#38635) üzenetére


_q
addikt

Lehet eddig félre értettem. Tehát neked nem a raspberry USB3.0 portjával van akkor gondod, hanem amit rákötsz azzal, de csak akkor ha az egy USB3.0-ás eszköz?

A táp akkor biztos nem gond.

Én USB3.0 külső házat használok HDD-vel a raspberry USB3.0-ás portján és az megy gond nélkül.

(#38801) _q válasza t72killer (#38799) üzenetére


_q
addikt

Y kábel miért kell? USB-ről meg tudja a Pi táplálni az SSD/2.5"HDD-t, ahova meg kevés oda az Y kábel is kevés lesz és külső tápcsatlakozó kell (pl. 3.5" HDD).

Nekem 2.5" HDD folyamatosan megy és nem melegszik túl, a Trim nem tudom megy-e.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.