Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#107) joghurt válasza Hacked_3891 (#100) üzenetére


joghurt
addikt

Nem tudom, az mikor. Az MTA-n valamikor 1999 körül borult el néhány nyelvész agya, akkor jött ki ugyanis a jelenleg érvényes helyesírási szabályzat. Azóta van ''grépfrút'', ''flopi'', ''Mol'' stb. (azelőtt ''grapefruit'', ''floppy'', ''MOL''), és ha minden igaz, azóta módosult a ''6:3-as'' szabály úgy, hogy a hat szótagból és három szóból összetett szavakat még éppen egybe kell írni (korábban ezeket már kötőjelezni kellett). Gyűjtsünk aláírásokat az MTA ellen! :-)

A másik főbűnös meg persze a PiciPuha, akik számítástechnikához nem értő bölcsészekkel magyaríttattak. Azóta van ''Súgó'' a ''Segítség'' helyett, ''Mégse'' a ''Mégsem'' helyett, ''fájl'' az ''állomány'' helyett, és azóta hívják ''félkövér''nek a bold fontot. [Még mielőtt valaki beszól: Foglalkoztam tipográfiával és tudom, mi a különbség a bold, heavy és black titulus között, de egy átlagembernek a bold az egyszerűen ''kövér'' betű.]

Végül, de persze nem utolsó sorban magunkat szidhatjuk, akik nem terjesztjük eléggé a találó, ötletes magyar kifejezéseket. Vajh ismerőseinkkel való levelezésben milyen szavakat használunk? Pedig hihetetlenül gyorsan elterjednek a dolgok. A ''vazze!''/''gazze'' szavak születésénél például jelen voltam. Egy levlistán kifogásoltuk a vulgáris kifejezések használatát, és valaki a közösülésre való felszólítás helyett a %gazze% karakterláncot kezdte el használni. Pár hónappal később már az IRC-n is polgárjogot nyertek az említett kifejezések, ma pedig már filmek szinkronizálásában is találkozni velük.

A tej élet, erő, egészség.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.