Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) launcser válasza Don Vittorio (#49) üzenetére


launcser
senior tag

aha jó
akkor csaknem az irásom tántorit el téged :)
majd irok 777ről sokatsokat

tütüü

(#52) Satan-Claus válasza Don Vittorio (#50) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Ahhh, ez az ''íly módon'' tényleg csúnya volt. :(

A p.s. 3-mal pedig az utolsó szóig egyetértek. Ennek ellenére nem szeretem, ha egy cikkíró, az éppen szabad 10 percében szalad írni hír egy PH-ra, és a munkáját azzal honorálják, hogy belekötnek a helyesírásába. Kicsit demoralizáló lehet... :(

Na mindegy. Nem hiszen, hogy ki tudunk mondni egy általános igazságot a dologgal kapcsolatban, és mint rendesen, marad az arany középút. Törekedjünk, de ha nem megy, hát elnézzük. :)

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#53) Don Vittorio válasza Satan-Claus (#52) üzenetére


Don Vittorio
őstag

''A p.s. 3-mal pedig az utolsó szóig egyetértek. Ennek ellenére nem szeretem, ha egy cikkíró, az éppen szabad 10 percében szalad írni hír egy PH-ra, és a munkáját azzal honorálják, hogy belekötnek a helyesírásába. Kicsit demoralizáló lehet...''

(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a cikkeknél (is) van mód az utólagos javításra. Meg is történik gyakran, tehát azért _annyira_ nem tragikus a helyzet.)

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#54) emvy válasza Don Vittorio (#53) üzenetére


emvy
nagyúr

OFF

a cikkeknél hogy van mód?
csak azért, mert csak a hírekben látom ezt a lehetőséget.

ON

while (!sleep) sheep++;

(#55) Sidaries


Sidaries
őstag

Én a ''mijen''-től és a haverjaitól mászok a falra.

OFF
Grétsi (így írja?) László azt hiszem sírna örömében, ha ezt látná
ON

I am the Visionaire, follow me if you dare...

(#56) WN31RD


WN31RD
addikt

Én is úgy gondolom, hogy igyekezzünk helyesen írni, bár nem tartom ezt egy olyan szabálynak, amit tűzön-vízen át mindenképpen be kell tarta(t)ni.

Van egy megjegyzésem a következőkhöz:
- bepótol
- átkonvertál, eldeformál
- megtapasztal

Nem tudom, a nyelvészek mit mondanak erre, és azt sem, hogy a szótárakban mi áll erre vonatkozólag, de nekem az a véleményem, hogy az ilyen jellegű szavaknak igenis van létjogosultságuk. A köznyelvben mindenképpen, ugyanis más jelentésárnyalatuk van, mint az igekötő nélküli változatuknak. Az igekötő ilyen esetekben általában nyomatékosító szerepet tölt be, vagy azt hivatott kifejezni, hogy az adott tevékenység befejeződött illetőleg eredményes volt. A csinál/megcsinál pároshoz lehetne az ilyeneket hasonlítani, csak nem annyira erős a különbség, és (egyelőre) kevésbé elfogadott az igekötős változat.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#57) morzsa


morzsa
aktív tag

Szerintem a magyar ember legalább magyarul tudjon helyesen írni! Különösen igaz ez, ha diplomás, vagy hamarosan diplomássá váló egyénről van szó. A BME és hasonszőrű társai nem adnak felmentést az anyanyelvedből, vagy mégis?:P

https://linktr.ee/wbteam21

(#58) Don Vittorio válasza Sidaries (#55) üzenetére


Don Vittorio
őstag

Én is, de pl. ennek is csak a tárgyas ragozását szokás írásban alkalmazni, mivel ikes ige:
mászik->mászom
iszik->iszom
eszik->eszem
etc.

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#59) Don Vittorio válasza WN31RD (#56) üzenetére


Don Vittorio
őstag

Szerintem van igazság abban, amit mondasz. Tény, hogy van néhány olyan - egyébként feleslegesen - bővített igekötős ige, amely más színezetű, mint maga az alap, és emiatt a köznyelvben helye van... Csak hát ugye az írás egészen más műfaj. Írásban pl. már a ''megcsinál'' sem túl szép, hanem - ha lehetséges -, a ''megtesz'' irányába kell tuszkolnunk fogalmazási ösztöneinket.

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#60) Don Vittorio válasza emvy (#54) üzenetére


Don Vittorio
őstag

A hírekre gondoltam, nem a ''nagy'' cikkekre. A nagy cikkeket nem figyeltem, de gondolom a kijavított verziót fel lehet újra tölteni...

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#61) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Fantasztikus!
Nyelvápoló és hagyományörzô forum a PH-n.
Bár nem vagyok nyelvész és néha förtelmes dolgokat írok le én is,
de a beszéd közben ejtett hibáktól ideges leszek.
Nyelvtan érettségin például leírtam az elnök szeme láttára azt hogy ''bagoj''
....de átmentem.
Apám soroksári akcentusától pedig falnak mentem régebben:
-nyóc = 8
-zôd = zöld
-szappany
-anterna
...és hasonlók.
Az index cikkeiben szoktak förtelmes mondatokat kreálni néha, frankó szóismétlésekkel.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#62) Don Vittorio válasza rup1u5 (#61) üzenetére


Don Vittorio
őstag

Az Index cikkeiben azért van szóismétlés, mert az átvett, pl. MTI-s hírt fogalmazzák át, és a nagy kapkodásban elnézik a mondatokat. Olyan helyeken láthatóak olyan szóismétlések, amelyeket teljesen lehetetlen lenne ''csak úgy'', rossz fogalmazással létrehozni... Persze ettől még röhejes. :)

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#63) deepwell


deepwell
aktív tag

hi ....

Egy keresem lenne. En Vajdasagi szuletesu vagyok, szinte anyanyelvi szinten beszelem a Szerbet, a Horvatot, meg a Magyart, ezen kivul beszelek Angolul meg egy picit Nemetul is. A prohardvert nem a szep magyarnyelv megismerese vegett olvasom, hanem a Hardveres problemak miatt. Szvsz sokkal nagyobb bun ha valaki helyesen irkal zoldsegeket, mint ha hejtelenul :), de olyasmit amivel esetleg megoldja valakinek a gondjat. Sokszor hibazok en is, de nem szeretem ha ezert megszolnak. Ez a ''topic'' tema :) okes, mert itt alltalanosan van irva a helyesirasrol, de amikor vellemnyt irok valamire, mire a masik fel mar nem tud hogyan visszavagni, es a helyesirasommal jon, az kiborit.

Jah a keres :) nezzetek el a helyesirasi hibaimat:) koszi.

Framerate is LIFE !

(#64) rup1u5 válasza Don Vittorio (#62) üzenetére


rup1u5
nagyúr

A dolog mikéntjét én is vágom, de ha már ujságot szerkesztek legalább ellenôrizzem le amit ki akarok tenni.
....vagy nem jut rá idejük a feszített munkatempó mellett ? :)

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#65) emvy


emvy
nagyúr

Rhadeon külömségek

:(((

while (!sleep) sheep++;

(#66) rup1u5 válasza deepwell (#63) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Gondolod, hogy ha valaki kritikával illet annak más oka van?
A ''kritika'' az egyén értékrendjének vagy gondolatainak megnyilvánulása kell hogy legyen mert akkor ôszinte.
Azokat az embereket meg én sem állhatom akik csak azért kritizálnak mert más vagy jobb vagy náluk valamiben.

Laza a nyelvtudásod!:))

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#67) Den


Den
veterán

Hm, asszem nem lenne rossz biznisz egy nyelvészeti portált indítani, lenne látogatottság úgy látom :D


Don, ha már magyar helyesírás, BTW-t úgy írják helyesen, hogy mindazonálltal (vagy ezzel együtt), az etc.-t pedig úgy hogy stb. ;)

www.simson4t.hu

(#68) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Világosítson föl valaki, hogy mit jelent a PH-s forumokban is közkedvelten használt ''flém'' vagy ''flame'' vagy ''flémelés''.

elôreiskösz.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#69) rup1u5


rup1u5
nagyúr

A századik hozzászólásomnál vajon elô leszek léptetve újoncá?

ujság=újság

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#70) Satan-Claus válasza rup1u5 (#68) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Nagy általánosságban olyan veszekedés, vagy vita, aminek nincs vége a két fél ellenkező meggyőződése miatt.

Itt a PH-n azt jelenti, hogy mindenki (köztük én is :D) buzerálja Egon-t azzal, hogy milyen sz@r az Intel, szerencsétlen pedig próbál védekezni. :))

p.s.: Pedig nem is olyan sz@r az Intel...:(

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#71) rup1u5 válasza Satan-Claus (#70) üzenetére


rup1u5
nagyúr

aham!

és lelkes újoncból mikor léptetôdök elôbbre?

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#72) Satan-Claus válasza rup1u5 (#71) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Nem tök mindegy?! Írj sok okosat, aztán egyszer csak azt veszed észre, hogy már őstag vagy. :)

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#73) Hacked_3891 válasza WN31RD (#56) üzenetére


Hacked_3891
tag

Re: átkonvertál, eldeformál

Bár valóba sok igasság vagyon abba, amit ezekrű írsz, nekem a fennntiek vhogy báncsák a fülemet (óvasva a szememet).

Re: csinál vs. megcsinál

Szerintem ezeknél éppoly erős a különbség: folyamatos/befejezett cselekvés.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#74) Hacked_3891 válasza Don Vittorio (#59) üzenetére


Hacked_3891
tag

Akkor mostantól nem megcsinálom, hanem megteszem a leckémet :D

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#75) Hacked_3891 válasza rup1u5 (#69) üzenetére


Hacked_3891
tag

Jajjj, csak ezt ne és itt ne!

Újonccá.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#76) Hacked_3891 válasza Den (#67) üzenetére


Hacked_3891
tag

Lehet, hogy csak nem értem a humort és akkor bocsánat. De a BTW az angol by the way rövidítése és a magyar jelentése nem ''mindazonáltal'' (1 darab l-lel) vagy ''ezzel együtt'', hanem ''erről jut eszembe'' vagy ''apropó''.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#77) rog válasza Hacked_3891 (#76) üzenetére


rog
addikt

vagy ''mellesleg'', vagy ''különben''
vagy amit csak akarsz...

(#78) Hacked_3994


Hacked_3994
csendes tag

Kedvenceim:
Karácsony, Húsvét helyesen: karácsony, húsvét
ÁFÁ-t, ELTÉ-t helyesen: ÁFA-t, ELTE-t

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#79) Den válasza Hacked_3891 (#76) üzenetére


Den
veterán

Hallottam már mindre. De lettől még lehet hogy rosszúl tudom.

www.simson4t.hu

(#80) Hacked_3891 válasza Den (#79) üzenetére


Hacked_3891
tag

Nézd meg szótárban, a ''way'' alatt keresd.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

(#81) Zolcsy_3298 válasza Deadeye (#2) üzenetére


Zolcsy_3298
tag

Ott a pont!! Aki igénytelenül ír magát minősíti!

Analfabétáknak: Egyébként nem tűnsz nagyon laza csávónak, csak mert nem vagy képes normálisan írni. (ez persze nem azt jelenti, hogy célszerű rövidítéseket ne lehetne használni, főleg ha poénosak is...)

(#82) Manta


Manta
tag

Emvy, találtam rólad egy képet:

(#83) Satan-Claus válasza Zolcsy_3298 (#81) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Azt hiszem ezt hívják szűk látókörnek...

Ha úgy gondolod, hogy amit írtál az igaz, akkor aki helyesen ír az a laza csávó?! Vagy aki rossz helyesíró az menjen a francba, mert nem való ide a sok okos és művelet ember közé?! És egyébként is csak az szóljon hozzá a témákhoz aki maradéktalanul magáénak tudja a magyar helyesírás és stilisztika minden szabályát és fortélyát???

Azzal én is egyetértek, hogy törekedni kell a hibamentes írásra, de nem hiszem, hogy bárki azért ír helytelenül, mert laza csávó akar lenni.

p.s.: Bocsánat, ha nagyon nyers voltam, de egyrészt ma rossz napom van, másrészt Te sem bántál kesztyűs kézzel a rossz helyesírókkal...

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#84) launcser válasza Manta (#82) üzenetére


launcser
senior tag

ez milyen rajzfilm amugy? :)
ezek az uj figurák érdekesssek..

tütüü

(#85) emvy válasza Manta (#82) üzenetére


emvy
nagyúr

Áhh, rossz a kép, a csajnak nem vörös, hanem barna haja van.
Huh, micsoda buli volt amikor ezt fényképezte a harmadik csaj...

while (!sleep) sheep++;

(#86) Satan-Claus válasza emvy (#85) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

OFF

Emvy mi a helyzet azzal az FTP szerverrel? Eltelt egy hét, és te hallgatsz mint pók a lucernásban...:)

ON

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#87) launcser válasza Satan-Claus (#86) üzenetére


launcser
senior tag

csinájjak én? vagyis van
van is rajta sok cucc
megadom neked sátán kapsz majd accot
hétvégén ugyis kihasználatlan a sáv .)

tütüü

(#88) emvy válasza Satan-Claus (#86) üzenetére


emvy
nagyúr

OFF

Ahogy visszakapom a videokarim, megcsinálom. De eltelt 4 hét, és a srác hallgat mint pók a lucernásban...:(((

ON

while (!sleep) sheep++;

(#89) Satan-Claus válasza launcser (#87) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

OFF

Akár. :) Küldj mail-t. Bár így a többieknek kimarad a Boney Nem. Na nem baj majd Emvy.

ON

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#90) emvy válasza Satan-Claus (#89) üzenetére


emvy
nagyúr

Ne sírjatok már, lesz ftp, nem is akármilyen.
(nem adsl, ugye launcser ;] )

while (!sleep) sheep++;

(#91) Satan-Claus válasza emvy (#88) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

OFF

Ok. Én is most kaptam vissza, pontosabban azt amire cserélték garban...Azóta pörgök mint béka a tejfölben. BIOS update, meg minden. Csak sikerül ezt is kinyírni.:DDD

Megszereztem a komplett Boney Nem dupla albumot. Így már nem csak az a tizen x van meg amit neked küldtem. :)

ON

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#92) tomcs


tomcs
őstag

jajj de pofas kis nyelvesz forum...

es arrol mia velemeny ha az ember nekikezd spontan nyelvujitani pl porszivonzi helyett porszivni stb

mondjuk ezeket a ''hivatalosnak'' latszo izeket is szoktam hasznalni bar ez inkabb a beszedemre jellemzo (''gyere, eszkozoljunk egy cigit'', ''tanar ur mi az a zh-nak latszo targy?'')

ja+ ekezetek.. ha olvasok pl 1 nyomtatott szoveget akkor eszre sem veszem hogy vannak-e benne ekezetek vagy nem, annyira hozzaszoktam mar az ekezetmentes dolgokhoz, viszont ha epp nem ''lazazok'' akkor probalok pontosan irni es legtobbszor csak par betu felcserelodik stb meg ilyen eluteseket sikerul eszkozolnom na+ ha sotetben irok akkor viszonylag sokat :]
viszont piszkosul tud idegesiteni mas szovegeben valami komolyabb hiba (komojabb, eggy stb)

szal ez hogy nem hasznalok se nagybetuket se ekezeteket forumhozzaszolasban (volt magyar billzetem egy ideig, azon se birtam megszokni) ez kit mennyire zavar?

ps. bolic nem azert ir ugy ahogy mert hulye hanem azert mert hallasserult bar el kell ismerni vannak nala mas gondok is :]]]

(#93) emvy válasza tomcs (#92) üzenetére


emvy
nagyúr

nyugodtan szívj port
én inkább maradok a porszívónál
:D

while (!sleep) sheep++;

(#94) launcser válasza emvy (#90) üzenetére


launcser
senior tag

hát télleg nem adsl .))
512/512 a sávom
ez azért turheto

tütüü

(#95) Don Vittorio válasza Den (#67) üzenetére


Don Vittorio
őstag

Den! Hogy jön a magyar helyesíráshoz a btw és az etc.? A btw (értsd: egyébként) ugyanolyan, mint az egérpad vagy a klikkelés, nem is beszélve a többi tipikus számítógépes hozományról és ''viveményről''... :)
Btw :) az etc. régebbi fordulat a magyarban, mint a stb., tudniillik latin eredetű (az alapszó és a rövidítés is), és csak később keletkezett a hasonló rövidségű fordítás a stb. formájában, valószínúleg német mintára (usw.).

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#96) Don Vittorio válasza rup1u5 (#64) üzenetére


Don Vittorio
őstag

Úgy tűnik nem. Az a helyzet, hogy a korrektúra - főként, ha nem papíron, hanem monitoron van a szöveg - rém fárasztó tud lenni...

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#97) Don Vittorio válasza Hacked_3891 (#74) üzenetére


Don Vittorio
őstag

Elsőre megtaláltad azt a variációt, ahol a ''csinálást'' kell választani! :) Nem semmi! :)

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#98) tomcs válasza emvy (#93) üzenetére


tomcs
őstag

jolvan, koltoi ize volt... szejjelneztem a szobaban mit latok porszivo.. na tomika elkezd ragozni aztan gepeljunk jol :))

(#99) Don Vittorio válasza Hacked_3994 (#78) üzenetére


Don Vittorio
őstag

A Karácsony, Pünkösd, Húsvét és Újév mind nagybetűs, mivel ezek - ahogy mondani szokták - nagybetűs ünnepek. :) Mellette mint általános időhatározók (karácsonykor, húsvétkor, újévkor) írhatók kisbetűvel.
Az általános forgalmi adót pedig néhány éve nyugodtan írhatod áfának, és ragozhatod, ahogy csak akarod. (Pl. áfát, ávával, etc.)

40 éve csillagász akartam lenni, de kiderült, hogy színtévesztő vagyok, így nem lehettem. Az élet furcsa fintora és öröme is egyszerre, hogy mióta emberi lelkekkel és tudatokkal foglalkozom, megtaláltam a sötétségnek azt a fokát, amit csillagászként sose tudtam volna testközelből tanulmányozni.

(#100) Hacked_3891 válasza Don Vittorio (#99) üzenetére


Hacked_3891
tag

Én pirosbetűs ünnepeknek ösmérem őket.
Mivel nem akartam égni, mint a kompatibilissal, utánanéztem. Részlet a helyesírási kézikönyvből:

145. Kis kezdőbetűvel írjuk az ünnepeket, a nevezetes napokat ... a történelmi eseményeket jelentő szavakat, szókapcsolatokat ...: mindenszentek, karácsony, húsvét...''

Ez a Scriptum GIB Anyanyelvi könyvespolcából való, lehet, hogy azóta változott a helyesírási szabályzat erre vonatkozó része, ezt nem tudom. Neked van frissebb? - most már kíváncsivá tettél.

A november 24-én történt hackertámadás miatt elvesztek az adataim...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.