Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) customer114 válasza #33253120 (#50) üzenetére


customer114
senior tag

Hát így most moshatta a plafont is, ha nem volt elég gyors a fedővel. ;]

(#52) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

A gonosz iperialista nyugaton kezdodott a palyafutasom a nyolcvanas evekbol mar van emlekem onnan. Midig fura volt onnan idejonni. Rendezett tiszta terek, epuletek, kozvilagitas, utcak stb. Tv adas dogivel, mangak is mentek kiskoromban. Bevasarlokozpontok, tesco szeru kepzodmenyek akkor ott alap volt.

Aztan a Magyar hatar fele kozelitve elkeztek szetesni a dolgok. Rendezeltelenseg, szurkeseg, nehol szemet. Korforgalom nem is letezett, Budapest meg akkor nagyon szurke volt.

TVben olyan mesek mentek amitol szabalyosan paraztam. Gyurma meg bab karakterek egyenesen felelmetesek voltak. Meghogy a Dragon Ball elbujhat mellette :D

Nagyon nagy kontraszt volt a ket vilag kozt.

Arakra amugy itthon nem nagyon emlekszem. Gyorsan emelkedtek. Egyszer Dagobert bacsinak ereztem magam amikor locsolasok utan volt egy koteg szazasom :)

Viszont sokat cipeltek piacra. Negy kornyeken keltunk es nem sokkal kesobb mar ott voltunk a kicsomagolo arusoknal, hogy lecsapjunk a portekakra :D Orak, porcelanok, antik bigyulak stb. Olyan hevvel mentek az alkudozasok mintha egy regebbi wall streeti jelenetet latnek ahogy orjongeneg a tozsden :).

Egy alkalommal sikerult komoly uzletet is kotnom. Kemenyen alkudoztam egy adag semic kepregenyert, elso Pokemberek, Robotzsaru es Batman pedanyok is koztuk voltak. Meg Kockasok. Imadtam oket.

Volt C64-unk is. Szinten a piacon lehetett hozza vasarolni jatekokat. Asztalok tele voltak masolt jatekokkal, semmi BSA para meg ilyenek.

Nyari szunetek abbol altak kb, hogy bandaba verodve bicajoztunk egy nehany tiz kilometeres korben. Faluban - foldeken. Horgaszni jartuk. Aratas utan szena balakat szedtunk szet amikbol bunket epitettunk. Aztan megrohamoztuk egymaset :D

Meg focizni is jartunk, volt egy tisztas szeruseg ami megfelelt palyanak, azon rugtuk a bort, vagy epen egymast.

Havonta vartam, hogy megjelenjenek az uj szamtech magazinok (Guru, 576, PC World) vagy eppen kepregenyek.

------ szakadas jon a kozepsulis korszak -----

Sokan elosszor mentek A varosba (Bp). ELso utazasok alkalmaval meg a villamosrol se mrtek mashol leszalni egyesek. Szivatuk ezzel egymast :). Igaz a Jozsefvarosi palyaudvar es kornyeke akkor meg ennyire se volt bizalomgerjeszto mint ma :)

Kozepsuliban amikor delutanos voltam imadtam hazafele mindig a kettes villamossal mentem a kozvagohidtol a Kossuth terig. Budapest egyik legszebb szakaszan megy vegig. Lelazultam es neztem ki a fejembol. Esti fenyekben nagyon hangulatos volt (ma is az, igazabol nem tudom megunni). Aztan onnan Keletibe majd haza vonattal. Ma mar a gondolattol is elfaradok :).

Akkori bartnom gyakorlati idejet pont arra toltotte egy cukraszdaban a parlament kornyeken. Jaszain meg aluljaroban gyakran breakesek porogtek es magnobol szolt a zene.

Se mobiltelefon se semmi kutyu. Villamoson ha valaki telefonalt meg feltunest keletett akkor (bunkofon). Szulok utadra engedtek aztan vagy hazatertel vagy nem. Nem lehetett pingelni, hogy vaccap :)

Vonat + ho = keses. Ilyenkor igazolast lehetett kerni az alloason, a suli szamara. Na z egy ezerszer fenymasolt papirfecni volt, amit valamikor husz evvel elotte irogeppel irtak meg talan. Biztos ami biztos mi is fenymasoltunk par peldanyt ilyenekbol es hasznaltuk :)

Elso "komoly" szilveszter. Szinten elso kozepiskolai evben tortenik meg ugye. Haverek pont egy nagy hazba koltoztek es akkor mar bulit is tartott. A vonatrol tekert le egy halom egot amit a buli elotti orakban sorbakotott otthon. Azt akart, hogy a basszus ritmusara valtozzon a fenyerejuk az izzoknak.

Ami persze akkor igazan meno ha szinesek is. Ezert baratunk lefujta oket kuonbozo szinu sperkkel. Miutan elkeszult a muveletel, elegedetten csettinthetett az eredmenyen.

Tok jok lettek az egok. Node arra nem gondolt, hogy valami ujsagpapirt kene alajuk tenni mert a permet mast is fest. Meg lehet nem haloban kene ezt csinalni...

A frissen fektetett padloszonyeg is a szivarvany minden szineben pompazott utana. Bar eredetileg valami rozsaszinos paszteles szine lehetett :)

Szulei nem lattak, a buli jo volt. Utana allitolag nem engedte be a szuleit a szobaba. Ami ideig oraig sikerulhetett is. Aztan O tunt el egy idore, nem lattuk par hetig :D

------------ korai internet 2000 kornyeken ----------

Valamiert ez az irc-s sztori jutott az eszembe, akkor mar megosztom. Ne csak en vigyem magammal a sirba :D

Akik nem vagjak az irc-t kepzejenek el egy chat.hu szeru chatelos alkalmazast. Lehet kozosbe irni, vannak szobak es pivizni is lehet egymassal.

Haverom mar fuzott egy csajt egy ideje. Talalkoztak is meg minden, chaten valahogy en is felvettem a lannyal a kapcsolatot. Csini volt. Jol alakultak havernak a dolgai mar ami a kiszeelt holgyet ilette.

Jo gyerek volt amugy, csak szeretett egy picit "gizdabbnak" adni magat haverok elott.

A chaten is.

Elkezdte leirni nekem, hogy miket fog csinalni a csajjal stb, ilyen laza srac stilusban. Csak egy problema volt.

Nem nekem irta hanem a csajnak. Az nem szolt neki, vart nehany percet, addig megtudta, hogy az uj lovag hogyan is akarja majd Ot "levarni".

Hat, nem jott ossze :D Cserebe sokaig romma rohogtuk magunkat a sztorin, foleg, hogy logot lany is megosztotta velem :)

---------vissza a multba---------

Olvassatok Diskmageket, tok jo dolgok ezek. Pl ezt - ftp://ftp.scene.org/pub/mags/terror_news/
---------------------------------------

Na, miutan szetoffoltam mindent lepek aludni :D

(#53) EmberXY válasza bambano (#47) üzenetére


EmberXY
addikt

Kiskoromból rémlik ez a korszak, a '90-es évek eleje, közepe, a boltokban darálták a kávét, nem volt még elterjedt a szeletelt kenyér sem, de a boltban lehetett szeleteltetni.
Konyhában szinte semmilyen komolyabb berendezés nem volt, főleg mikró, vagy bármiféle automata gép, mosógép is még a forgótárcsás klasszikus volt, mellé külön centrifugával.
Tv is fekete-fehér volt még, de néhol már volt színes is, számítógép csak az iskolában volt, illetve 1-2 tehetősebbnek volt C64-e otthon.
Mindez vidéken, persze a fővárosban vagy nagyobb városokban kicsit fejlettebb volt a felszereltség, pl pesti ismerősöknél már láttam mikrót és színes tv-t is, de nekünk ez még sci-fi volt... :D

customer114: Nem az alkohol, hanem a lustaság (valóban nem volt elmosva a serpenyő) és a fejlődés iránti vágy, azt hittem, így sokkal praktikusabb és gyorsabb... A fizika persze másként gondolta, kb mint a repeszgránát, úgy viselkedett a tojás, de én nem adtam fel, ha egyenként nem megy, akkor majd egyszerre... A többit beleütöttem egy tálba, és munkavédelmi kesztyűben beleöntöttem a sütőbe, majd gyorsan lecsuktam a tetejét. Alapkoncepcióm, miszerint a sok olajban majd szépen egyben marad, és könnyebb lesz kiszedni, megdőlt, mert a sütő rácsos kosarára teljesen rákötött, plusz a víztartalomnak se tetszett a hirtelen 190 fok, legközelebb marad a serpenyős módszer. :D

Up the Irons!

(#54) customer114 válasza EmberXY (#53) üzenetére


customer114
senior tag

:C Hatalmas. Kár, hogy nincs videó az esetről.

(#55) EmberXY válasza customer114 (#54) üzenetére


EmberXY
addikt

A robbanások közben nem a filmezés járt az eszemben, hanem a menekülés, de miután az összes víz kirobbangatott belőle (de ekkor már csukva volt), semmi extra nem volt, az egész kb fél perc alatt elkészült. (Levakarni persze tovább tartott a kosárról). :D
Egyébként lehet, hogy ha a kosár nem lett volna benne, akkor tényleg nem lett volna ideje leérni az aljára, és egyben maradt volna, de ezt már nem próbálom ki...

Up the Irons!

(#56) bambano válasza RexMaximus (#48) üzenetére


bambano
titán

amikor én "kicsi" voltam, alsós, akkor még volt négy évszak. szeptemberben még volt egy kis meleg, utána jött az ősz, ami jól láthatóan ősz volt. majd jött a tél.

télen már sokszor mikuláskor hó volt, ami megmaradt a téli szünet végéig minimum, de volt, hogy tovább is. falun nőttem fel, ott divat volt a mikuláscsomagokat kitenni az ablakba. celofán vagy nejlon zacsiban kaptuk, mellé egy csokimiku. mikulástól karácsonyig karácsonyfa díszeket gyártottunk színes papírból, meg sütemény alapanyagokból, mikor miből. anyám szerzett narancsot meg banánt, azt dugdosta előlünk, hogy maradjon a mikulás csomagba is, meg karácsonyra is.

karácsony előtt gyakran volt friss hó, kihordtuk a szőnyegeket és a havon kiporoltuk őket.

volt a falu határában egy kis folyócska, ami az egyik helyen egy öböllé szélesedett ki. az ilyenkorra már befagyott, azon korizott a falu apraja-nagyja, főleg karácsony és szilveszter között, amikor a szünetben mindenki ráért.

emlékszem, az ünnepek alatt "hangulatjavító" intézkedéseket tett a párt és a kormány. ez, az akkori színvonalhoz képest, menő külföldi filmek beszerzését és vetítését jelentette, így lett egy életre nagy kedvenc Piedone meg THill. Egyik legszebb emlékem abból az időszakból, ahogy a bátyámmal átmentünk a szülői ágyba, és pizsamában nézi a család, ahogy Piedone kocsikázik az étteremben. Utána meg mentünk rokont látogatni.

Egyik télen szenteste akkora ónoseső esett, hogy másnapra 5-10 centi körüli jég fagyott minden útra. Az egész falu egy koripálya volt, mindenki korizott az utcán.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#57) bambano válasza EmberXY (#53) üzenetére


bambano
titán

nekem a kiskorom az a hetvenes évek :)
színes tv-t nagyjából a 70-80 forduója környékén vettünk, 1982. november 30-án indult a teletext, akkor már tudtuk nézni. Szerintem a 90-es években már nemigen volt tömegesen fekete-fehér tv az országban.

számítógép egyáltalán nem volt. az országban összesen is nagyon kevés gép volt, néhány nagyvállalatnak volt, mint pl. az áramszolgáltató, illetve a 80-as évek elején a költségvetési intézményeknek volt központosított bérszámfejtő rendszere, az már számítógépen ment. de ezek terem méretű gépek voltak, nem személyi számítógépek. Úgy hívták ezeket, hogy tanácsi költségvetési elszámoló hivatal. na próbáld meg a borsodi hivatal nevének a rövidítését gyorsan kimondani :P

A spectrumot is, a c64-et is a 80-as évek legelején dobták piacra, utána kezdődött nálunk az otthoni számítógép terjedés. nyolcadikos koromban járhattam a gimibe számtech szakkörre (kis programozók baráti köre, ha valakinek rémlik). kiemelt gimi révén volt egy nagy dög tpa, valami tpa/128L vagy ilyesmi néven, meg volt egy abc-80-as, meg egy versenyen nyert aircomp. Amikor elsős voltam a gimiben, akkor jöttek a ht-k, meg volt egy vic-20 is, és valamikor év vége felé szereztek egy c64-et is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#58) EmberXY válasza bambano (#57) üzenetére


EmberXY
addikt

Én egy kis faluban töltöttem a gyerekkorom, a 90-es évek elején bizony nem nagyon volt színes tv a környéken, legalábbis én nem találkoztam vele sehol, pedig sokat szomszédoltunk, lógtunk együtt a többi sráccal. Az utcák szinte teljes mértékben a híres "Kádár-kockákból" álltak, nem túl változatos utcaképpel.
A házak nagy részénél még pottyantós kinti wc is volt, plusz derítőaknák, szennyvízhálózat még nem volt kiépítve, minden más közmű igen. Volt egy Lada 1200-asunk, az volt az elterjedt autó és a Trabant.
Az iskolában volt még 1-2 C64-es, de már voltak az akkori kornak megfelelő gépek DOS-sal, számtech órán mi már a DOS parancsokat tanulgattuk, és ketten ültünk egy gépnél, mert csak úgy volt elég gép. Lehet, hogy az akkori korhoz képest is elmaradott térségben laktunk, de pl. akinek MTB kerékpárja volt, arra istenként tekintettünk, mindenki más a klasszikus "ruszki biciklivel" járt.

Szerk.: Ja igen, '98-ban találkoztam először Windows-zal, amikor egy másik iskolába kerültem különféle családi okok miatt Szegedre, ott mintha 100 évvel jártak volna előrébb.... :D

[ Szerkesztve ]

Up the Irons!

(#59) somogyib


somogyib
őstag

(#47) bambano: "mifelénk palackos gáz volt csak, 1-2 havonta palackcserével."

Gázpalackot én is cserélgettem, még '99-ben is! (Miskolc, kertváros)

(#53) EmberXY: "nem volt még elterjedt a szeletelt kenyér sem, de a boltban lehetett szeleteltetni."

Ez a korszak felénk visszatért, reggelente 5-10 emberes sor áll a boltban, hogy a friss kenyeret felszeleteltesse.

...

Első színes TV: szüleim nyerték Lottó (totó?) tárgynyereményen. Hatalmas élmény volt!

[ Szerkesztve ]

(#60) EmberXY válasza somogyib (#59) üzenetére


EmberXY
addikt

Felénk is van ilyen, de az előrecsomagolt szeletelt kenyérből több fogy, mármint azok körében, akik nem az egész kenyeret veszik.
Régről még az is rémlik, hogy volt 2 kilós kenyér is, és a boltban lehetett szendvicset is csináltatni. Nem volt ennyiféle péksütemény, legalábbis a boltban nem, ahol a gyerekkorom töltöttem, ott a 90-es évek közepe táján "tört be" a piacra a több féle töltött réteske, amit dekára lehetett venni, elsőként a barackos, úgy ettük, mintha muszáj lett volna, akkora szenzáció volt. Akkor még nem tudhattam, hogy 20 év múlva gyártanom is kell majd és megtudom, miből készül... :D

Up the Irons!

(#61) bambano válasza EmberXY (#60) üzenetére


bambano
titán

amikor én kicsi voltam, a 70-es években, akkor még csak kétféle péksütemény volt, kifli meg zsemle, további jelzők nélkül. se sóskifili, se semmi. néha lehetett kapni óriáskiflit. nem volt bagett, francia kenyér sem. kenyérből is csak fehér kenyér volt, később lett barna, meg kukoricás, meg házi.

a "húsos pultban" volt parizer, turista szalámi, meg nagyon ritkán téliszalámi. azokban az időkben, amikre emlékszem, hús már volt rendesen. tehát csirkét vagy karajt tudtunk venni.

nálunk a nagy durranás a dobozos kóla volt. mikor anyám először kefírt hozott, kirohantam megnézni, hogy mi az. jaaaa, csak aludttej :P mackósajt/kockasajt már volt, de az ilyen krémszerűen kenhető sajtok még nem. olyan negyedikes-ötödikes lehettem, mikor megnyílt a faluban az első magán fagyizó, jó fagyival. meg nagyjából ugyanekkor az első privát butik is. a fagyizó még megvan a guglimaps szerint, a butiknak már a bódéját is elbontották.

Somogyib kolléga biztos emlékszik a Búza téri aluljáró mellett a bácsikára, aki kukoricát pattogtatott :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#62) somogyib válasza EmberXY (#60) üzenetére


somogyib
őstag

"úgy ettük, mintha muszáj lett volna"

Nálunk a patikában kapható ostya, és a tejpor ment így. :)

Viszont 2 kilós kenyér nagyon ritkán van nálunk, pedig baromi finom, és 3 nap után is olyan, mintha abban a percben vetted volna.

(#61) bambano: "Somogyib kolléga biztos emlékszik a Búza téri aluljáró mellett a bácsikára, aki kukoricát pattogtatott"

A Búza térről nekem ma már csak a "Kasza" söröző jut eszembe :D

[ Szerkesztve ]

(#63) bambano válasza somogyib (#62) üzenetére


bambano
titán

Valamikor felsős lehettem, amikor az Ady hídon megnyílt a Matróz grill, ami az első hamurger áruda volt Miskolcon. rendesen, csalamádéval, ahogy retróul illik. 20 forintért vettem életem első hamburgerét, imádtam.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#64) somogyib válasza bambano (#63) üzenetére


somogyib
őstag

Ha jól emlékszem kb. a mai Szinva Park helyén volt. Jó nagy adag volt egy hambi.

(#65) #33253120 válasza somogyib (#59) üzenetére


#33253120
törölt tag

Mifelénk meg még mindig csak palackos gáz van. Vezetékes az egész faluban nincs. :) Ez nekem nem retro. :)

(#66) koshmar


koshmar
őstag

Csak azt tudom ismételni, a 2000-es évek elején 10km-es diákjegy 29 (!!) forint volt, ma ez 125.
(Hozzátartozik az is, hogy régen 67,5%-os volt, most 50)

Ezt eddig hányszor írtam le?

Amit talán még nem, apám 20-as éveiben a benzin literje 18 forint volt, és a kutak még tudtak olyat, hogy előre bekeverték az olajat a kétüteműeknek, neked csak az arányt kellett megadni.

[ Szerkesztve ]

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#67) EmberXY válasza bambano (#61) üzenetére


EmberXY
addikt

A parizer akkoriban minőségibb volt, mint ma, vagy ugyanolyan? Ma ugyebár tele van minden adalékkal, és a fő alapanyaga sem igazán hús, hanem mindenféle nyesedék/hulladék és szója...

T_chris: A palackos gáz valóban nem retro, mert ahol nincs vezetékes, ott is főzni kell valamivel (én speciel villanyrezsót használok, nem sokat főzök, de nagyobb volumennél talán mindig a gáz a hatékonyabb és olcsóbb).

Up the Irons!

(#68) Apollyon válasza EmberXY (#67) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A mai feldolgozási eljárások mellett van rá esély, hogy még nagyobb hulladék mint régen volt. Például a tartósítószer és ízfokozók miatt, meg főleg, hogy a gyártók ma már bármeddig képesek elmenni, hogy minél többet spóroljanak az ellőállítási költségeken. De szerintem régen sem számított kiegyensúlyozott, testépítő kajának :D

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#69) bambano válasza EmberXY (#67) üzenetére


bambano
titán

alapvetően átalakultak a húsfogyasztási szokások, régen valamivel több volt a marha és sokkal több volt a sertés, mára nagy eredményeket könyvelhet el a csirkelobbi. úgyhogy amellett, ahogy Apollyon is mondta, nemcsak a jobb vegyipari cuccok miatt gagyibb a parizer, hanem azért is, mert az a kis hús, ami belekerül, az is gagyibb. régen sertés nyesedék lehetett, most meg csirke.

szerintem a mostani parizer teljesen ehetetlen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#70) #33253120 válasza bambano (#69) üzenetére


#33253120
törölt tag

+1
És ráadásul a drága parizer is gyenge minőség.
Régen egy szeletet belevágtál a zsírba, kérgesen tölcséresre sült, beleütöttél egy tükörtojásnak valót, és kész volt a reggeli. Ma belevágod a zsírba, olajba, rögtön elmállik, és ha tud letapad ahova bír. :D

(#71) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Én még jártam a boltba tejért. 25 literes kannákban volt, mérőedénnyel öntötték a literes kannámba. Kétféle tej volt, az egyik "sima", kannatej volt a neve és 3 Forint volt az ára, a másik pasztőr tej 3,60-ért.

A melósok a hentesnél 20 deka főtt kolbászt kértek, 1 Forintért kenyeret, meg két kovászos uborkát, amit az étkező pultnál jó étvággyal megettek.

Ó a jó kis önkiszolgáló éttermek. Csontleves, kelkáposzta főzelék 1 fasírttal, 2 szelet kenyér, kijött 10 Forintból, amikor 1.500 volt a fizetésem.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#72) #33253120 válasza Vakegérke (#71) üzenetére


#33253120
törölt tag

Kb most 150000 a fizum, de azért kiszállítós menüt házhoz jelenleg bőven 1000 alatt hoznak a kifőzdék. Persze az olcsó az gagyi, de 7-800 Ft körül már működhet...

(#73) koshmar


koshmar
őstag

Ezt überelje valaki

Mamám mesélte, hogy az ő lánykorában (cirka 50-es évek) EGY FORINT volt egy mozijegy.

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#74) bambano válasza koshmar (#73) üzenetére


bambano
titán

amikor én gyerek voltam, két forint volt egy buszjegy, egy forint egy villamosjegy, két forint volt egy tantusz, ötven fillér egy gombóc fagyi.

szerintem a mai ifjúság google nélkül már nem tudja megmondani, mi az a tantusz :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#75) koshmar válasza bambano (#74) üzenetére


koshmar
őstag

Megmondom őszintén, magam is rágugliztam. :B

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#76) customer114 válasza bambano (#74) üzenetére


customer114
senior tag

Valami elég rosszul elhelyezett dolog lehet, mert mindig leesik. :D

(#77) Vakegérke válasza bambano (#74) üzenetére


Vakegérke
veterán

Mikor apró gyerek voltam, háromféle jegy volt. A villamoson 50 fillér volt a vonaljegy, 70 az átszálló, és 35 a gyerekjegy. A buszjegyek a duplájába kerültek.
A tantusz 1 forint volt, és nem volt időlimit a telefonálásnál.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#78) EmberXY válasza bambano (#74) üzenetére


EmberXY
addikt

Én speciel tudom, mi az a tantusz, gyerekkoromban gyűjtöttem érméket, régi pénzeket és bélyeget is, a "telefon érmé"-ből sárga és fehér kivitelűre is emlékszem, nagyszülők mondták, hogy az a tantusz, azóta tudom.
Azóta a gyűjteményem nagy részét már elkótyavetyéltem, mert kiábrándultam belőle (inkább a jelenleg is forgalomban lévő pénzeket gyűjteném, ha tudnám :D).

Up the Irons!

(#79) RexMaximus válasza koshmar (#73) üzenetére


RexMaximus
aktív tag

Neha fater meselt a gyerekkorarol, lehet hasonlo koru volt ('29-ben szuletett)

Pestujhelyen szuletett (ez van a papirjaiban is :) ) villamosra folkapaszkodva mentek csavarogni meg strandolni a varosba. Kalauzok (akkor meg villamoson is az volt) nem nagyon foglalkoztak a szegeny kolkokkel, azok igy kozlekedtek.

Garay utca kornyeken setaltam vele parszor amikor dolga akadt arra. Egyik mellekutcaban egy regi berhazban laktak a nagyszulei hozzajuk is jart fel. Mutatta is melyik az.

Negy vagy hat elemit jart, kiskoromban lattam meg a bizonyitvanyat, csupa jeles. Ami erdekes, hogy nagyon sok mindre emlekszik a tanultakbol.

Amikor a Karriérek sorozatot olvastam (1910-es evek kornyeken nyomtak) akkor pár dolgot meg kellett tole kérdeznem mert nem ertettem. Akkor ismertem ezt fel.

Szegeny csaladok gyermekei akkor tizenvalahany evessen inasnak alltak es dolgoztak. Legalabis O igy jart, elsoszulott volt.

16 evesen, '46ban meg par barattal egyutt nekivagtak a vilagnak es nyugatnak indultak.

Egy generacio kimaradt koztunk, de hallas vagyok annak, hogy igy alakult. Amikor foleg korombeliek meg fiatalabbak panaszkodnak a rossznak velt korulmenyek miatt, akkor picit elmosolyodom. Mert igazabol baromi szerencsesek vagyunk, hogy ma itt elhetunk.

(#80) customer114 válasza EmberXY (#78) üzenetére


customer114
senior tag

Gyűjteményről jut eszembe, nekem van valahol 500 telefonkártyám. :D

(#81) somogyib


somogyib
őstag

Amikor a PH! még PLUSABIT volt. :)

(#82) EmberXY válasza somogyib (#81) üzenetére


EmberXY
addikt

Ezzel most feladtad a leckét... ;]

Up the Irons!

(#83) koshmar


koshmar
őstag

Használ még ilyet BÁRKI BÁRHOL??
Én cirka 10 éve nem, már szifon sincs hozzá. Pedig mindig nagy mágusnak éreztem magam, ahogy becsavartam egyet, és szisszent egy nagyot, ahogy a tű átszúrta :D

[ Szerkesztve ]

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#84) EmberXY válasza koshmar (#83) üzenetére


EmberXY
addikt

Nekem az a hang tetszett, amikor elkezdett vegyülni a vízzel, egyfajta "buborék" hang, plusz ekkor már odafagyott a tenyerem is. :D

De a valódi mágia nem ez, hanem az, amire ma jöttem rá: a munkahelyen a raktárban az asztalom alatt van egy olajradiátor, amit fűtés rásegítésnek használok, namármost amellett van egy teli 20 literes műanyag kanna.
Ma szembesültem vele, hogy nem vízzel, hanem acetonnal van tele. Extrém élet rulez... :D

Up the Irons!

(#85) somogyib válasza koshmar (#83) üzenetére


somogyib
őstag

Ezzel a patronnal már én is régen találkoztam.

De ahogy EmberXY is írja, erről nekem is a "kézráfagyásos" tünet ugrik be. :)

(#86) koshmar válasza somogyib (#85) üzenetére


koshmar
őstag

Igen, a szén-dioxid kiszabadulása endoterm reakció, hőt von el. :P

Van itt helyben egy múzeum, ott volt/van egy egész doboz CO2 patron (de nagy részük már használt), ezt onnan "loptam", mikor ott dolgoztam :D

[ Szerkesztve ]

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#87) customer114 válasza koshmar (#83) üzenetére


customer114
senior tag

Ejj ejj ejj...

Akkor lássunk hozzá:

A képen habpatront vagy szódás patront látunk? Két különböző dolog.

Szóda: Jól tudjátok = CO2 gázzal töltött partron, nincs is mit írni róla. ( CO2 + H2O = H2CO3)

De mi van, ha ez habpatron, az pedig ugyebár N2O.

Namost.. mit lehet tudni erről? Tejszínhabot készítettek vele régen/most. De mi másra lehet még jó?

Kevesen ismerhetitek, de ez a kéjgáz. Bizony. (sok probléma volt belőle anno, hogy mentősök ráfüggtek az "altató, nyugtató, felvidító(?)" gázra a mentőautóban, és nem jelentették, hogy elszipkázták az N2O-t a tartályból..

Szóval a képen látható patron mire való pontosan? :U

(#86) Tibii91: Belekötnék. A nyomáscsökkenés eredményezi a hideget, nem úgymond a "reakció". ;]

[ Szerkesztve ]

(#88) koshmar válasza customer114 (#87) üzenetére


koshmar
őstag

Szén-dioxid patron! :D
Habpatronról én speciel soha nem is hallottam, nemhogy használtam volna.

Szerintem a dinitrogén-oxid az, amivel altatnak. Utóbbi években háromszor is volt rá alkalmam, jól működik a cucc.
Első belélegzés semmi, másodiknál már elnehezedik a mellkasod, harmadiknál mintha egy teherautó állna rajta, és ezzel egy időben jéghideg érzést veszel észre, negyedikre már KO.

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#89) EmberXY válasza customer114 (#87) üzenetére


EmberXY
addikt

De a dihidrogén-monoxid tud a legtöbbet ártani, ha belélegzed..... ;]

Up the Irons!

(#90) #33253120 válasza koshmar (#88) üzenetére


#33253120
törölt tag

Pedig a normális helyeken a mai napig szifonos hab jár a kávéhoz. :)
És egyre többen térnek vissza a szifonokhoz akiknek elegük van a bolti műanyag habból, és a semmilyen ízű palackos vizekből.

A mai napig lehet kapni ezeket a patronokat elég sok helyen.

(#91) customer114 válasza #33253120 (#90) üzenetére


customer114
senior tag

Oldalakat tudnék ezekről írni. Tudományos hangvételben.

(#92) EmberXY


EmberXY
addikt

Ha már így pörög a topik, leírok egy friss élményt.
A raktárunk kiköltözött a város szélén található korábbi laktanyába, ott lett erre kialakítva egy rész. Néhány beépített szekrény átvészelte a felújítást, nagyon jó állapotban maradtak meg, csak ki kellett takarítani, azokat is belaktuk. Az ajtókon belül még mindig ott vannak a kiragasztott nőcis poszterek, amiket anno a katonák ragasztgattak ki. Egy-két poszter még fekete-fehér, és láthatóan retro, sokat agyaltunk rajta, mikoriak lehetnek, mire megtaláltuk a választ: találtunk egy kiragasztott falinaptárat 1974-ből. :Y
Bakker, ekkor döbbentünk rá, micsoda műemlékekre bukkantunk, és durva, hogy azóta mennyi időt átvészeltek ezek a dolgok, hiszen azután még jó ideig működött a laktanya. Belegondoltunk, milyen lehetett ott, főleg abban az időben, ez is egyfajta nosztalgia, pedig akkor még anyám is csak 8 éves volt...

[ Szerkesztve ]

Up the Irons!

(#93) bambano


bambano
titán

már a nosztalgia topic sem a régi...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#94) EmberXY válasza bambano (#93) üzenetére


EmberXY
addikt

Já-já-je kokkódzsámbó, já-já-je... ;]

Up the Irons!

(#95) customer114 válasza bambano (#93) üzenetére


customer114
senior tag

Nem történt senkivel semmi vagy fél megosztani. :B

(#96) bambano válasza EmberXY (#94) üzenetére


bambano
titán

seri seri lédi,
takarító néni
hol a budi kulcsa
mittudomén...

más: híres költő híres verse:
vécserom, vécserom
ki ki szpaty
ki ki szpatty
málenkij bogárki
züm puff platty
züm puff platy

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#97) customer114 válasza bambano (#96) üzenetére


customer114
senior tag

Falu végén kurta kocsma, icérom..

(#98) EmberXY válasza bambano (#96) üzenetére


EmberXY
addikt

Hit me Béla one more time..., vagy a Sing hallelujah Szeged.... :D

Up the Irons!

(#99) bambano válasza customer114 (#97) üzenetére


bambano
titán

?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#100) somogyib


somogyib
őstag

Ventilátor:

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.