Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  NAS4Free

Hozzászólások

(#551) St0k1 válasza St0k1 (#550) üzenetére


St0k1
csendes tag

Sikerült, és működik a rendszer, de sajnos annyira win felhasználó vagyok, hogy sok minden kínai, pedig magyar a felület.
Esetleg valami szájbarágós egyszerű leírás van ehhez?
bittorrent cserélhető, vagy jó ez így?

köszönöm

(#552) kkd válasza St0k1 (#551) üzenetére


kkd
tag

:C
sajnos én nem torrenteztek, így ebben nem tudok segíteni.
Talán ez:
https://www.xigmanas.com/forums/viewtopic.php?t=5913

(#553) St0k1 válasza kkd (#552) üzenetére


St0k1
csendes tag

Köszönöm megnézem, remélem jutok valamire.
Köszönöm a segítséget, a tegnapit különösen.
:R :C

(#554) Brogyi válasza St0k1 (#551) üzenetére


Brogyi
senior tag

Először maradj a "jó ez így"-nél. Látom kezdő vagy. Le lehet cserélni a Transmission-t akár Qbittorrent-re is, de ahhoz már sok tapasztalat kell. Főleg FreeBSD. Jó sok időbe fog telni míg megszokod a felületet, de szerintem érdemes. Használd a Youtube-t. Sok esetben még a nyelvet se kell érteni, mert mutatják. :D

(#555) St0k1 válasza Brogyi (#554) üzenetére


St0k1
csendes tag

Oké, kicsit ismerkedem a rendszerrel, de még egyáltalán nem kész a teljes konfig.
Talán majd esténként ráérek kicsit, és a youtube biztosan több kérdésemre ad megoldást.
köszönöm

(#556) St0k1


St0k1
csendes tag

Tegnap sikerült a live usb verziót cserélnem egy embadded-re!
Így megmaradtak a beállításaim egy újraindítást követően.
Lemezt tudok csatolni, formázni, vannak könyvtárak is, de valamiért a hálózat többi gépe számára nem látható a nas.
Esetleg valami ötlet, hogy mit kell még beállítani?!
dlna, torrent, cifs/smb fut

[ Szerkesztve ]

(#557) kkd válasza St0k1 (#556) üzenetére


kkd
tag

a webes felületet eléred? IP-t jól beállítottad? smb-ben mappát megosztottál?

(#558) St0k1 válasza kkd (#557) üzenetére


St0k1
csendes tag

Igen weben konfigoltam, ip-t kellett módosítani, ez sem volt gond, csak a megosztás.
Lehet, hogy ott lesz a bibi, de csak este tudom megnézni.

(#559) kkd válasza St0k1 (#558) üzenetére


kkd
tag

esetleg ezt olvas el:
https://www.xigmanas.com/forums/viewtopic.php?p=23718#p23718

Talán ez a legfontosabb belőle:

3.2 Megosztások (én itt azt a trükköt csináltam, hogy létrehoztam egy nem böngészhetőt, majd windows alatt rátallóztam, létrehoztam aegy mappát, azon beállítottam a jogokat, majd azt is megosztottam, majd azt használtam élesben. megosztott mappán én nem tudtam jogot változtatni, így trükköztem ki)"

(#560) Brogyi válasza St0k1 (#558) üzenetére


Brogyi
senior tag

A megosztás megy. Nézd meg a képet milyen egyszerű. Éppen írom az IP cimet, és már meg is jelenik.

(#561) St0k1 válasza Brogyi (#560) üzenetére


St0k1
csendes tag

Köszönöm, de sajnos csak most olvastam így kipróbálni nem tudom majd csak este, vagy a hétvégén. DLNa tv-n látom a szervert, filmet is indítja, tehát ez működik. A sajátgép/hálózatnál ha beírom az ip-t akkor azonnal bedobja a webes felületet. Hosszú játék lesz azt hiszem, de közben kicsit megismerem a rendszert.
Transmision probléma, hogy a letöltéskor szerver hibát jelez, és lefagy, közben a webről sem érem el a nas_t. Lehet, hogy gyenge lesz a gép!? Pár filmet tudtam letölteni, azoknál nem volt gond, de azóta megbolondult.
KKD: ezt kerestem , mert már egyszer olvastam, de nem találtam vissza!

[ Szerkesztve ]

(#562) seger


seger
addikt

Lomtárat hogyan lehet a legegyszerűbben üríteni?

(#563) Pali79


Pali79
aktív tag

Szaisztok! Elkezdtem összerakni egy új NAS-t. Leszedtem már mindenféle verziót a telepítőből, USB, CD minden megvolt már, de mindig megakad a telepítés egy ponton nemcsak, hogy elakad, hanem teljesen lefagy az egész gép, csak a kikapcsolás segít. Van valakinek ötlete mi lehet a gond?

(#564) kkd válasza Pali79 (#563) üzenetére


kkd
tag

Szia
lehet 32 bites a géped, a telepítő 64. Esetleg valami driver/hardware probléma.

(#565) Pali79 válasza kkd (#564) üzenetére


Pali79
aktív tag

Hmm. Ennek, hogy lehet a végére járni? A gép még "csupasz" csak egy Asrock Q1900 ITX lap és 2×2GB ram.

(#566) kkd válasza Pali79 (#565) üzenetére


kkd
tag

leírás alapján tuti 64.
próbálj ubuntu-t vagy windows-t felrakni rá, nyilván 64 biteset de vszinu menni fog:
https://www.asrock.com/MB/Intel/Q1900-ITX/index.hu.asp

próbáld ki a live usb-t? avval megy? azaz ne telepítsd

(#567) Pali79 válasza kkd (#566) üzenetére


Pali79
aktív tag

Nem megy. Rosszul fogalmaztam, nem a telepítésnél akad el hanem már a bootoláskor. Megjelenik a nagy Xigmanas felirat és a menü, pár másodperc múlva folytatja a bootolást és egymás után írja ki, hogy miket tölt be. Ekkor kb a 15. sor után áll meg. Kipróbáltam egy 11-es verzót is amit még le lehet tölteni, azzal is ugyanez, ott pont kiírja kékkel, hogy booting és onnan se kép se hang.

(#568) kkd válasza Pali79 (#567) üzenetére


kkd
tag

itt van nekem nagyon régi, még 32 bites
https://drive.google.com/drive/folders/1rJih92qWUSn5lSzxAdFMa4s7IO8PGvrz
hátha segít talán több infót ír ki

(#569) Pali79 válasza kkd (#568) üzenetére


Pali79
aktív tag

Köszönöm, holnap este tudom kipróbálni.

(#570) Pali79 válasza kkd (#568) üzenetére


Pali79
aktív tag

Ezzel bootol rendesen. Viszont megy nálam egy régi NAS amin szintén valami 9-es verzió fut pendrive-ről, de 64 bites. Kíváncsiságból azt a pendrive-ot áttettem arról is simán elindult.

[ Szerkesztve ]

(#571) kkd válasza Pali79 (#570) üzenetére


kkd
tag

:C
valószínű valami driver/kernel változás. ha nem teszed ki internetre, akkor használd evvel szerintem, biztonsági okok miatt én csak a legfrissebbet tenném nyilvánossá :F

(#572) kkd válasza Pali79 (#570) üzenetére


kkd
tag

opsszz... a LAN Network fura, mintha nem lenne hálókártya...

(#573) Pali79


Pali79
aktív tag

Hát a torrent kell rá, igazából azért van az egész. Esetleg más tipp?

(#574) Pali79 válasza kkd (#572) üzenetére


Pali79
aktív tag

Nincs bedugva kábel, szerintem azért.

(#575) kkd válasza Pali79 (#573) üzenetére


kkd
tag

eléred hálózatról? 192.168.1.250 a default ip

(#576) kkd válasza kkd (#575) üzenetére


kkd
tag

elsőként próbáld ki, lehet avval nem ok valami és azért akad el a boot/telepítés... hátha

(#577) kkd válasza Pali79 (#574) üzenetére


kkd
tag

hát sztem akkor sem így kellene kinéznie..
https://www.xigmanas.com/wiki/doku.php?id=documentation:setup_and_user_guide:basic_configuration

(#578) Pali79 válasza kkd (#577) üzenetére


Pali79
aktív tag

Hát nem tud csatlakozni a hálózatra...

(#579) Pali79 válasza kkd (#577) üzenetére


Pali79
aktív tag

Próbából felraktam egy Win10 x64-et, simán megy van net is. Tudok még valamit tenni az ügy érdekében?

(#580) kkd válasza Pali79 (#579) üzenetére


kkd
tag

valószínű a hálókártyát nem ismeri. a 9-es még láthatóan ezen túllendül, a 11-es már úgy látszik nem.
Nézd meg az alaplapon van-e valami állítási lehetőség, esetleg rakj bele egy másik hálókártyát és kapcsold ki az alaplapit.

(#581) Pali79 válasza kkd (#580) üzenetére


Pali79
aktív tag

Van estleg valami lista, hogy mi az amit támogat? Ha sikerül olyat vennem aminek szintén nincs támogatása, az nem lesz vicces. :N

Szerk: Az alaplap leírásában ez van van: LAN: Realtek RTL8111GR
A FreeBSD leírásában meg ez:
The re(4) driver supports RealTek RTL8139C+, RTL8169, RTL816xS, RTL811xS, RTL8168, RTL810xE and RTL8111 based Fast Ethernet and Gigabit Ethernet adapters including:

Ez nem jelenti azt, hogy működnie kéne?

[ Szerkesztve ]

(#582) kkd válasza Pali79 (#581) üzenetére


kkd
tag

szerintem igen, bár van egy including rész után.
a fórumon több helyen írnak róla és megy nekik ilyen nic-cel:
https://www.xigmanas.com/forums/search.php?keywords=RTL8111GR

de az alappal valami nem ok, pl itt írnak róla:
https://www.xigmanas.com/forums/viewtopic.php?t=6708
https://bugs.freebsd.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=230172

sztem próbálj mást:
https://www.openmediavault.org/ debian alapú
windows preview (az ingyen van)

(#583) Pali79 válasza kkd (#582) üzenetére


Pali79
aktív tag

Kicsit még erőltetném, ha tudsz egy picit segíteni. Hosszú évek óta használom ezt a rendszert még nas4free néven, nem szívesen váltanék.

A linkelt freebsd fórumon írnak talán megoldást. Sajnos az angolom nem túl erős a Linux rendszerekhez meg aztán végképp nem
értek. Szóval azt hámoztam ki, hogy a videó kártyával van baja. Itt írnak valami ami megoldás lehet: I ended up having to set hw.vga.acpi_ignore_no_vga="1" in the loader to get it to boot.
Csak ez nekem nem sokat mond. Gondolom neked többet. :DD

(#584) kkd válasza Pali79 (#583) üzenetére


kkd
tag

ha fut a webes felület, akkor oda be tudod írni. ha nem fut, az gázosabb, mert hát ugye nincs hogyan megadni ezt a parancsot/paramétert, csak telepítés után tudok rá módot.. legalább is én nem tudok rá módot.
de kétlem, hogy nálad ez a gond, mert nincs IP címed, azaz a hálókártyáddal van valami gond, nem a videokártyáddal. a bios-ban van valami állítási lehetőség, ami a hálókártyára vonatkozik? esetleg próbáld a bios-ban a acpi (energiatakarék) környékén keresgetni, kikapcsolni valamit.

(#585) pali923


pali923
tag

Üdvözlet a kedves fórumlakóknak, még új vagyok itt. Most kezdtem ismerkedni egyáltalán a NAS világával is, és ezzel a programmal is. Olvasmány-élményeim alapján választottam ezt, egyelőre nem bántam meg. Szorgalmasan végigolvastam az összes hozzászólást, köszönöm a tanácsokat mindenkinek.
Azért leírom az én esetemet, hátha idetéved valami laikus kezdő, mint én vagyok. Egy régi Core2 gépből csináltam nast, "sok" hdd-val és memóriával. Ebbe csak 8giga megy bele, és azt tapasztalom, hogy ez kell is neki. Sajnos usb-vel nem tudtam elindítani valamiért, pedig tudnia kéne. Ezért live-cd-ről telepítettem, de a 12.1 verzió nem volt hajlandó települni, nem értem, de ez van (can't load kernel, és megállt...). A 11.4 verzió ment fel, az viszont gond nélkül. Aztán a böngészőből 2 perc alatt sikerült frissíteni a legújabbra. A beállításoknál sokat segített ez a videó is.

Sajnos van 2 kérdésem is: beállítottam a bittorrentet, igazából csak a saját fejem után. Működik is, tölt, meg minden, még fel is. Viszont a seedelésnél szerintem csak azt az időt számítja, amikor valaki tölt tőlem is. Márpedig vannak oldalak, ahol bizonyos korlátig meg kell osztani a fájlokat, így meg nem számolódik az idő. Mit kellene még beállítani rajta?
A másik a tűzfalra vonatkozik. Van-e valami varázslatos beállítás, ami jobban megvédi a fájlokat az illetéktelenektől? Erre nem találtam megnyugtató megoldást.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#586) gyulazsolti válasza pali923 (#585) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Szia!

Egyre tudom a választ.
Nem az a lényeg amit a kliens számol, hanem amit az oldal. Ott nézd meg az aktivitás menüben.

[ Szerkesztve ]

(#587) pali923 válasza gyulazsolti (#586) üzenetére


pali923
tag

Éppen az a gond, hogy az oldal nem számol semmit, pedig a megosztás él, az seedel, aki akar. Azoknál látom, hogy csökken az eltöltendő idő, amiből töltöttek is, a többinél áll.
Gyakorlatilag én csak engedélyeztem a xigmanasnak a bittorrent szolgáltatást, és beállítottam a könyvtárakat, működik. Kell még valami más is?

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#588) gyulazsolti válasza pali923 (#587) üzenetére


gyulazsolti
senior tag

Port rendben van, nyitva, amit nyitottál a kliensnek? Itt letudod ellenőrizni. [link] [link]
Upnp ne legyen engedélyezve.

(#589) utas666


utas666
tag

NAS4Free-x86 10.3.0.3.4374-et használom egy régi laptopon, aminek az ehhez használt ethernet csatlakozója mellett van egy szabad wifije is. Network interfaceknél van egy olyan hogy WLAN, azt ott fel tudom venni wlan0 néven és a beállításainál van egy olyan hogy Wifi AP mode, SSID-vel, jelszóval. Bepipáltam, kitöltöttem és tényleg megjelent a kívánt wifi ap, androidos telóval csatlakoztam is hozzá (csak statikus IP-vel engedte, hol a DHCP?), de eddig jutottam, el vagyok tévedve, semmi infó. Ezt hogyan lehetne használni? Kellene valami static route, ami összeköti a laptop ethernet csatija és a router felé?

(#590) utas666


utas666
tag

Vana arra valami parancs hogy lekapcsolja a laptop a kijelzőjét? Régi ketyere, épp hogy csak 64 bites, de pár vinyót elhajt, akár usb-n keresztül is lehet toldozgatni és folyamatosan kéne mennie, amihez pont elég csöndes és energiatakarékos és nem utolsó sorban ingyen rendelkezésre áll, plusz állandóana hálon figyelve a nagy NAS-t tudná ébreszteni. Újraindulás után még ha le is van csukva a fedele, akkor is világít a kijelzője, ami +5W fogyasztás, fizikailag fn+sötétítést kell enki nyomni és jó lenne ezt egy indulás után autómatikusan lefutó parancsal megoldani így egy esetleges leállás/reset után niuncs az hogy sutyiban ott világít, amíg valaki rá nem néz (persze le is szerelhetetm a kijelzőt, de néha azért meg pont jól jön hogy ott van kéznél).

Másik kérdésem, hogy wake on lan csomagot hogyan tudnék indítani róla, illetve földrajzilag távolról külső nentről ez hogyan lehetséges. VPN, vagy forwaldolni kell egy portot a nas webguijának, esetleg van valami egyzserű beépülő/script/api, ami csak ezt az egy belsőhálós magic packet broadcast indítást publikálja?

(#591) utas666 válasza utas666 (#589) üzenetére


utas666
tag

Ezt a leírást követtem wifi access point létrehozásához a Nas4free-t futtató laptop wifijén, de nem jutottam sikerre:

I've found an AP capable WLAN stick and applied the following configuration in a test environment:

A LAN, using the existing physical interface, fully configured with static IP and internet access (here: em0).interfaces_lan.pngAdded WLAN, using the AP capable stick, AP enabled and configured.interfaces_wlan_edit.pngAdded a bridge with em0 and wlan0 as members.interfaces_bridge_edit.pngSelected the bridge as the LAN interface in the last step.interfaces_assign.pngI rebooted the box after each step.
Accessing shares from both networks was successful.
Accessing the internet via WLAN was successful.

A daemon logban látszik, hogy próbálna csatlakozgatni a wifire, de eldobálja, ez megy a végtelenségig:
IEEE 802.11: associated
RADIUS: starting accounting session 603D0B6A-00000008
WPA: pairwise key handshake completed (RSN)
IEEE 802.11: disassociated
IEEE 802.11: associated
RADIUS: starting accounting session 603D0B6A-00000009
WPA: pairwise key handshake completed (RSN)
IEEE 802.11: disassociated

Ha hibás jelszót írok be, akkor csak egyet próbál, authentication error a kliensnél és ez a server logban:
IEEE 802.11: associated
IEEE 802.11: disassociated
Szóval valami ezzknél a dolgokánl romolhat el, ami miatt nem jön létre a kapcsolat:
RADIUS: starting accounting session 603D0B6A-00000009
WPA: pairwise key handshake completed (RSN)

[ Szerkesztve ]

(#592) utas666 válasza utas666 (#590) üzenetére


utas666
tag

Végül az openmediavaultra váltottam, mert fű alatt van friss x86 verziója, mégha a Docker miatt korlátozott is (kevés az 386-os konténer, de pl van qbittorrent, urbackup, pihole), de a Linux miatt több forrás van a hackelgetéséhez, például fedél lecsukás hatása itt, vagy pár apt-get SSH-n keresztüli elsütése után a wifi ap is működött, ráadásul egy olyan régi sticken keresztül, aminek xp óta nincs win drivere. Kicsit szöszölősebb, mig a Nas4Free/XigmaNas, az 5 perc alatt kulcsra készen feltelepül, OMV-vel meg órákig megy a játszadozás, de a vége szolid és szintén megy csak pendriveról is (16-ost ajánlok, 8-ra is ráfér, de Docker konténerekkel hamar betelik, az install pendrive-on át kell írni configot, hogy az elején kézzel partíciónálhass és ne foglaljon helyet fölöslegesen a swap, meg a home).

[ Szerkesztve ]

(#593) seger


seger
addikt

Nem érem el a xigmanast. Ipcím megvan, de böngészőből nem érem el. Vagyis nem emlékszem milyen port lett beállítva. Nincs valami kereső progi mint a synology-nak?

(#594) eketomy


eketomy
senior tag

Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne, hogy miért van az, hogy csak és kizárólag a megosztott mappákat FTP -vel tudom elérni. Tehát ha a windows-on keresztül belépek a hálózatba ott nem látom a megosztott nas4free mappáit!
SMB2-vel illetve SMB3-al is próbáltam már, de simán az is elképzelhető hogy csak nem kapcsoltam valamit be, sőt lehet hogy valami letilt. Tudna esetleg valaki valami érdemleges infóval szolgálni? Köszönöm

Peace! - !!!PC/PNA/NOTEBOOK SZERVÍZ!!!

(#595) Pali79 válasza eketomy (#594) üzenetére


Pali79
aktív tag

Esetleg SMB1-et próbáltad?

(#596) eketomy válasza Pali79 (#595) üzenetére


eketomy
senior tag

Igen, próbáltam!

Peace! - !!!PC/PNA/NOTEBOOK SZERVÍZ!!!

(#597) fil válasza eketomy (#596) üzenetére


fil
őstag

XigmaNAS-on lehetséges google drive szinkronizálás? Freenason azt hiszem van cloudsync, de itt nem találok erre lehetőséget.

(#598) pali923


pali923
tag

Nem nagyon pörög ez a topik, de azért reménykedem egy kis segítségben.
Azt vettem észre, hogy azt írja a rendszer, hogy az állapota "degraded", ami azt jelenti, hogy a 4 egyforma vincseszterből csak 3-at lát. Az adatok megvannak a vindózos fájlkezelő szerint, de a rendszer háborog itt nekem. Elkezdtem szerelgetni, és arra a furcsa eredményre jutottam, hogy a biosban látszik mind a 4 HDD, és amikor bootol a nas, akkor is kiírja az összes lemezt, de a web gui szerint csak 3 lemezem van, és sehogy nem hajlandó a negyediket felismerni.
Van erre valami varázslatos megoldás?

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  NAS4Free
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.