Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  NAS4Free

Hozzászólások

(#451) mr_ricsi válasza mr_ricsi (#450) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Van két induló embedded XigmaNAS-om. A CF2sata és a Pendrive is működik. :C

Két dolog kellett hozzá:
1, A GPartedben gpt-re formáztam a kártyát. Ez mindent törölt róla.
2, A liveCD-ről bebootoltam, és a rendszer telepítésnél az OS/EFI telepítést választottam.

Így sikeresen végigment a formázás, és aztán bootolni is lehet róla.

Az USBlive verziót viszont továbbra sem tudom végig futtatni. :W

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#452) kkd válasza mr_ricsi (#451) üzenetére


kkd
tag

Az embededet nem szabad kiirni kozvetlenul. Liveusb rol kell telepiteni. Ha nem igy csinaltad az gaz.
Livecd is ok, ha nem megy az usb. De teleiptes fontos. Menu #9

[ Szerkesztve ]

(#453) kkd válasza kkd (#452) üzenetére


kkd
tag

https://sourceforge.net/projects/xigmanas/files/XigmaNAS-11.2.0.4/11.2.0.4.6026/

(#454) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

Azt szeretném kérdezni, hogy van-e lehetőség másik HDD-kről adatokat tölteni a XigmaNAS-ban lévő HDD-re a gigabites LAN-nál gyorsabban? USB3-mal vagy SATÁn keresztül tudok csatlakozni.

Illetve a későbbiekben ha hirtelen menteni kellene a NAS-ról, akkor milyen lehetőségek vannak? Itt -ugye- szóbajöhet a NAS hibája is, vagy ha a SMART a HDD közelgő meghibásodását jósolja.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#455) fil válasza mr_ricsi (#454) üzenetére


fil
őstag

Szerintem a SATA III. sebesség jobb mint az USB3. Nem is beszélve a stabilitásról.

(#456) kkd válasza mr_ricsi (#454) üzenetére


kkd
tag

Szia. Nezz utana az rsync-nek, szerintem valami olyasmit keresel.

(#457) mik-oca


mik-oca
tag

Sziasztok!

Van egy kis problémám remélem tud valaki segíteni. kb. 2 éve használom a Nas4Free-t, nem volt vele gondom. Biztonsági mentésre használtam. Most először fordult elő, hogy nagyobb adatmennyiséget töröltem le. A probléma, hogy nem szabadította fel a helyet! Hol lehet ezt véglegesen törölni, van egy puffer (mint a szemetes) ahol tárolja még?
Windows alul töröltem a fileokat.

Köszönöm előre is!

mok-oca

(#458) tjsz válasza mik-oca (#457) üzenetére


tjsz
senior tag

Szia!

Keress egy ".recycle bin" mappát, oda rakta át. Egyébként ezt ki lehet kapcsolni menüből (tehát, hogy egyáltalán ne legyen "kuka").

(#459) mik-oca válasza tjsz (#458) üzenetére


mik-oca
tag

Szia!

Tehát a a Nas4Free-nek is van valahol ilyen, akkor megnézem!
Köszi!

(#460) kkd válasza mik-oca (#459) üzenetére


kkd
tag

szia
Szolgáltatások > CIFS/SMB > Megosztás > Szerkesztés alatt van a beállítás
Eszközök > Fájlkezelő részben tudsz törölni

(#461) mik-oca válasza kkd (#460) üzenetére


mik-oca
tag

Köszi!

(#462) kkd válasza mik-oca (#461) üzenetére


kkd
tag

hátha segít:
https://www.xigmanas.com/wiki/lib/exe/fetch.php?media=faq:automatically_empty_the_recycle_bin.pdf
leírás egy ütemezett, automatikus lomtárürítőről

(#463) mik-oca válasza kkd (#462) üzenetére


mik-oca
tag

Köszönöm!

(#464) mik-oca válasza mik-oca (#463) üzenetére


mik-oca
tag

Köszi a segítséget, megtaláltam, és megoldotta a problémát!

(#465) GreenIT


GreenIT
tag

NAS4Free-re rakeresve csak XigmaNAS-t talalok, es csak FreeBSD-re akar telepulni. :((

(#466) Zsötie válasza GreenIT (#465) üzenetére


Zsötie
tag

Mert nevet váltottak. De az lesz az.

(#467) seger


seger
addikt

Sziasztok!
Csinaltam egy gépet tesztre. 2db hdd van benne. Usb-ről bootol. Próbaltam egy dolgot. Mindkét hddre szeretnék egy mappát. 1, közös; 2, Backup;
Elvileg megcsinaltam. De ha a Backup hdd-kiveszem, nincs rajta semmi....
Mit ronthatok el?

(#468) kkd válasza seger (#467) üzenetére


kkd
tag

Szia. Mi az h kiveszed? Probald a fajlkezelelovel. Rsync? Raid? Zfs?

(#469) seger válasza kkd (#468) üzenetére


seger
addikt

Csak próbálom. Kiveszem a hdd-t és win alá beteszem. Ezért most ntfs-re van formázva. Ha az elsőt kiveszem (közös), látom a file-okat. Ha kiveszem a másodikat (backup), üres. Pedig filekezelővel a nasba látom, hogy van benne pár dolog

(#470) kkd válasza seger (#469) üzenetére


kkd
tag

Snapshottal csinaltad? Pillanatkep asszem magyrul

(#471) seger válasza kkd (#470) üzenetére


seger
addikt

Nem! Rsync-el!

(#472) seger


seger
addikt

embeded-et kell telepíteni, vagy full installt?

[ Szerkesztve ]

(#473) seger


seger
addikt

Segítsetek!

Csinálok megosztott mappát. Másolok bele adatot. Újraindítás után nem látom amit odamásoltam...

(#474) seger


seger
addikt

Az normális, hogy minden jól működik látszólag, de ha pl windows alatt megnézem a winyókat, akkor formázatlannak látom?

(#475) kkd válasza seger (#474) üzenetére


kkd
tag

Szia. Nem. Valoszinu nem NTFS lett. Nezd meg a lemezek kezeles menu alatt.

(#476) kkd válasza seger (#472) üzenetére


kkd
tag

Embeddet. Ekkor a pendriveon van a xigmanas. De tenyleg telepiteni kell, azaz 2 pendrive kell hozza. Egyiken liveusb, es telepited a masikra. Utana a liveusb-t kiveszed, majd a lemezeket egyebeket konfiguralod.

(#477) seger válasza kkd (#476) üzenetére


seger
addikt

Úgy csináltam, csak cd ről telepítettem pen-re. Mivel írod ki a telepítőt penre? Rufus?
Ha ntfs-re rakom, akkor felcsatolás után megcsinálom az ntfs-t, és megcsinálom a megosztott mappát. Viszont ha másolok bele, akkor ha újraindul a nas, nem latom a megosztott mappa tartalmát.
Most zfs-re formáztam és a zfs menü alatt hoztam létre virtual diskeket. Mindent megcsináltam, adatot másolok, újraindul, és minden szépen megy. Megvannak az adatok. Csak kipróbáltam, ha esetleg valami beszarna, hogyan tudom lementeni az adatokat. Ezért átraktam a winyókat asztali gépbe. De formázatlan winyókat látok.

(#478) kkd válasza seger (#477) üzenetére


kkd
tag

ok a cd-ről telepítés, csak kár a cd-ért ;)
az NTFS-t talán csak olvasni tudja, nem próbáltam sohasem. A xigmanas menüben nem is láttam NTFS-re formázási lehetőségét.
a ZFS jó választás, de azt nem látja a windows, hiába rakod be alá. csak hálózaton keresztül, nas-ról. Az adatok rajta vannak, ha mindenképpen le akarod ellenőrizni, használd a cd-s xigmanast.
ui: a windows FAT, FAT32, NTFS fájlrendszert kezel alapból, a FreeBSD (xigmanas) ZFS-t.

(#479) kkd válasza seger (#477) üzenetére


kkd
tag

Ha valami beszarna, nem mind1 mi (alaplap, vinyó, vélelten törlés, ellopják a géped (fizikai védelem), stb..
Megoldások: RAID, rsync, backup
de az nem fog menni, hogy a FreeBSD rendszer ZFS fájlrendszerű lemezét Windows alá berakod. talán https://openzfsonwindows.org/ vagy valami kiegészítő, de szerintem az csak olvasni fogja, írni biztonságosan nem.

(#480) kkd válasza seger (#477) üzenetére


kkd
tag

telepítőnek itt az .iso fájl + https://wiki.ubuntu.com/Win32DiskImager
de a rufus is jó, ugyanazt csinálja.

(#481) seger válasza kkd (#479) üzenetére


seger
addikt

Köszi! Win alá csak azért lett volna erdekes, ha megállna a rendszer, az adatokat hogy tudnám lementeni. De config file lementve, ha valami gebasz van, 5 perc és megy a rendszer. 2hdd van benne, risync tolja át az adatot a masikra. Így nagy baj nem lehet...

(#482) kkd válasza seger (#481) üzenetére


kkd
tag

rsync helyett én inkább RAID-et használnék, főleg, ha minden adatot írsz mind2-re.
pl: ha az első vinyód kezd haldoklani, a 2.ra a RAID még kiírja az adatokat.
ha nem minden adatot akarsz duplikálni, főleg akkor jó a rsync, vagy ha nem rögtön, hanem csak a nap végén (ennek vannak előnyei és hátrányai)
de ha az a célod, hogy hdd hiba esetén is megmaradjak az adatit, akkor a RAID jobb neked.

(#483) dozsa43974


dozsa43974
friss újonc

Üdvözlet! Pici segítséget szeretnék kérni. Nas4Free szerverem van.Sajnos aki eddig tákolta "kihalt".Elég zöld vagyok a témában.Szóval a kérdés az lenne, hogy lehet beállítani a fájlkezelőben a jogosultságokat, konkrétan fájlok és mappák törlésének megakadályozása. Nem belelépve, hanem meghajtóként csatlakoztatva. Adminba és vendégben is.Köszi.

(#484) KaZo


KaZo
csendes tag

Sziasztok! rejtegetem egy ideje a shuttle xs35v3 gépemet, 4GB memória, intel atom, 2 mag 4 szál elvileg 64 bit, , de a win / linux csak 32 bites ment fel, nincsenek 64 bites grafikus driverek. (mindegy, lényegtelen)
Most, hogy elkezdett köhögni a dlink dns320l NAS-om, úgy gondoltam ez a gép pont elég NAS-nak. Passzív hűtésű, nem "berreg" benne ventillátor. Van itthon egy 320GB lemezem, elkezdtem kísérletezni.
Először a freenas-t próbáltam telepíteni, népszerűbbnek tűnt. Újraírható DVD-ről telepítve pendrive-ra a 64 bit verzió nem indult el, csak az utolsó 32 bites 9.2.?.?.
Tesztelgettem, de a beépülő modulokat sem mutatta, mindent kézzel kellett leszednem, telepíteni, plusz a jail-ekben is kézzel kellett a könyvtárakat létrehozni, nem ment automatán. Ráadásul web-es fájlkezelője sincs, ami pedig előnyös, ha a letorrentezett filmet kell átmozgatni szerveren belül a média könyvtárba a DLNA megosztáshoz.
Kipróbáltam a xigmanas-t, itt is a 64 bitessel próbálkoztam. Ez sem akart elindulni elsőre, viszont kipróbáltam pendrájvon az MBR telepítést is (3. menüpont a telepítőben). Így elindult a 64 bites. Szuper.
Ég és föld a beállíthatóság. Mindenhol a freenas-t ajánlották, hogy jobb a támogatottság, jobban pörög a fórum, ehhez képest a xigmanas sokkal felhasználóbarátabb, csak meg kell érteni a logikáját plusz megnézni néhány youtube videót a telepítésről. Nekem CIFS (a Windowsos gépek miatt), torrent (biztonsági másolat készítése céljából :D ) és DLNA (az okosTV-nek médiamegosztás) kell, illetve web-es fájlkezelő a szerveren belüli műveletekhez. Ezek megvannak benne.
Jelenleg várom a két új WD RED vinyót, hogy véglegesítsem a konfigurációt és újratelepítsem, beállítsam.
Viszont ha valaki hozzáértőbb van, aki már üzemeltet xigmanas-os NAS-t, szívesen venném a jelentkezését, hátha lesz kérdésem. :)

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#485) kkd válasza KaZo (#484) üzenetére


kkd
tag

Szia
Esetleg itt talalsz infot:
https://www.xigmanas.com/forums/viewforum.php?f=92
A xigmanas-t telepiteni kell, celszeru 2 db pendrive: az egyik liveusb, a masikra telepitesz. Utana a liveusb-t kiveheted. Ha jol olvasom igy csinaltad.

(#486) kkd válasza KaZo (#484) üzenetére


kkd
tag

Nekem volt 2 erdekes tapasztalatom 32 bittel: van egy nagyon regi xeon szervere, ami 32 bit, igy regi 9-es nas fut rajta, nem frissitheto.
Van egy msi atom procis freebone gep, ahol a memoriabusz 32 bit, igy azon sem megy minden 64 bites rendszer, de erdekes h van ami igen, pl ősrégi ubuntu a 64 bit elfut rajta :Y

(#487) KaZo válasza kkd (#485) üzenetére


KaZo
csendes tag

Szia kkd! Kösz a fórum linket!
Én az ISO-t írtam ki DVD-re, arról telepítettem a pendrive-ra, még bent a gépben a DVD meghajtó. Annak a helyére kerül majd a második vinyó.
Valójában a 64 bites linux elfutott rajta, illetve a win10 is, de nem volt csak alapértelmezett driver, így nem tudtam kihasználni a HW videolejátszást, így a 32 bitest telepítettem. A xigmanas újabb verziói már csak 64 bitesek, ezért próbáltam ki, hogy elindul-e? Hál' isten elindult. A NAShoz nem kell speckó video driver :) Plusz a nas4free 32 bitest nem is találtam meg sehol.
KaZo

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#488) kkd válasza KaZo (#487) üzenetére


kkd
tag

nekem talán megvan a 32 bites, de zoon-nak (xigmanas developer) biztos, multkor is tole kértem el.floppy-n kuldte el galampostával :)
a legnagyobb gond, hogy régi, nem is az h 32 bites, még a 96 éves nagyanyam is feltöri 3 perc alatt ;)
ZFS raid 1 lesz rajta?

(#489) KaZo válasza kkd (#488) üzenetére


KaZo
csendes tag

Igen, ZFS raid1-et tervezek (mirror). Megy az új 64 bites, így annál maradok :)
Még nem tudom, hogy kell beállítani, majd rájövök, ha itt a vinyó. (esetleg némi youtube segédlettel)
Kicsit aggódom a ZFS memóriaigénye miatt, de azt írják, a xigmanas nem olyan finnyás. A 4GB a 2x4TB vinyóhoz elvileg pont elég.
A hálókártyával van még bajom, Elvileg tudná a GB-es netet, de csak 100MB-esként hajlandó működni. Konzol módban az összes GB-es beállítást kipróbáltam, amit az ifconfig -m jme0 kiír, de csak a 100MB megy. Elvileg minden kábelem cat5e vagy cat6 és az eszközök is GB-esek a régi NAS kivételével.
Persze a gép nem mai, így a beépített driver lehet, hogy csak ennyit tud kihozni belőle..

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#490) KaZo válasza KaZo (#489) üzenetére


KaZo
csendes tag

OK, ennek az oldalnak az alján megtaláltam az ethernet sebesség probléma leírását.
https://nxmnpg.lemoda.net/4/jme

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#491) KaZo


KaZo
csendes tag

Megoldható, hogy a 2 lemez egy része legyen csak mirror, a többit helyet összefűzzem?

A sorozatoknak, mozifilmeknek felesleges a védett, duplázott tároló, így pazarlás lenne az összes lemezterületet mirror-ra állítani.

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#492) KaZo válasza KaZo (#491) üzenetére


KaZo
csendes tag

Megy az új szerver... Nincs valami jó leírás, hogyan célszerű/kell a felhasználói jogosultságokat (tulajdonos / csoport / jogok) beállítani? Eddig PuTTyal (SSH) beállítottam a transmissionnak létrehozott könyvtárnak a User: Énnevem Group: Users tulajdonost, különben nem mentette le a torrent fájlokat. A Webes grafikus felületen nem lehetne?
Ki akarom irtani a vendég hozzáféréseket (CIFS/SMB), de ahhoz rendesen be kellene lőni a tulajdonosokat, jogokat.

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#493) kkd válasza KaZo (#492) üzenetére


kkd
tag

Szia
a webes GUI-n szerintem ezt tudod állítani, de a torrentnek alapból jónak kellene lennie.
Az SMB-nél én azt a trükköt csináltam, hogy az alatt lévő mappát (szülőmappát) osztod meg nem böngészhető/tallózható módon. Windowsról tallózz rá, hozz létre egy mappát, így már tudsz jog állítani rajta, majd ezt oszd meg a xigmanas-on böngészhető módón. SMB-n a linux-os jognak nincs jelentősége, én nogroup-ot én nouser-t állítottam.

(#494) KaZo válasza kkd (#493) üzenetére


KaZo
csendes tag

Köszi! Megpróbálom így.

Amíg csak fizetgetnek, addig csak dolgozgatunk... Intel(R) Core(TM) i5-4300M CPU 8GB

(#495) Pali79


Pali79
aktív tag

Sziasztok!
Évek óta használom a Nas4free 9.1.0.1-es verziót minden gond nélkül. Szinte soha nem kellett hozzányúlnom. Az egyik tárolót régen egy vinyó adta, aztán ezt bővítettem kettőre. Most megint eljött a bővítés ideje, de nem emlékszem már, hogy mikért kell ezt csinálni. ZFS tárolók vannak, mutatja a meglévő két vinyót, de nem tudom hogyan kell hozzácsatolni a 3.-at. A lemez formázott és online. Valaki tudna tanácsot adni?

(#496) t.zolka


t.zolka
aktív tag

Sziasztok!
Nemrég 500-as NET-re váltottam, és az eddigi, integrált procis Celeron J1800-as alaplap, XigmaNAS-sal már nem bírja ezt a letöltési sebbességet, és úgy kb. 30MB/s-nél elhasal, belefagy, és nem elérhető. Csak az újraindítás segít. És, hogy ne ez legyen folyamatosan vissza kell venni a sebességet. :O
Ezért most nagyon érik az alaplap csere. És akkor itt jön a kérdés, de milyet kéne vennem? Melyik lehet az az integrált procis alaplap, ami már megbírkózna ezzel a sebességgel?

(#497) Pali79 válasza t.zolka (#496) üzenetére


Pali79
aktív tag

Több kérdés is felmerül bennem:
1. biztos vagy benne, hogy az a gond, hogy túl sok az 500 neki? Ha jól láttam gigabites hálókártyája van... annak azért bírnia kellene.
2. miért kell, hogy integrált legyen?

(#498) t.zolka válasza Pali79 (#497) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Nem tudom mi lehet a gond, csak azt látom, hogy amióta 500-as lett, azóta csak akkor működik rendesen, ha a letöltési sebességet korlátoztam kb. 25MB/s-re. Hardveresen semmi nem változott, (router maradt a régi) csak a szolgáltató emelte a sebességet.
És, hogy miért integrált? Ezt szoktam meg, az első letöltős gép is integrált volt, (VIA) kompakt, kis fogyasztású, és maradnék is ennél a vonalnál. :D

(#499) kkd válasza t.zolka (#498) üzenetére


kkd
tag

valószínű driver hiba, azt kiküszöbölni nehéz: leírás és tesztelés.
például: https://www.freebsd.org/releases/12.0R/hardware.html segíthet
sajnos nekünk volt hálókártya driver hiba, gigabitet nem bírta.

(#500) Pali79 válasza t.zolka (#498) üzenetére


Pali79
aktív tag

Hmm. Elég érdekes. Nem nézted esetleg a processzor, memória foglaltságot mielőtt megfagy?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  NAS4Free
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.