Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  NAS4Free

Hozzászólások

(#501) Brogyi válasza Pali79 (#495) üzenetére


Brogyi
senior tag

A ZFS nem linux. Még rövidebben. Nem.

(#502) Brogyi válasza KaZo (#491) üzenetére


Brogyi
senior tag

''Megoldható, hogy a 2 lemez egy része legyen csak mirror, a többit helyet összefűzzem?"
A ZFS tudja amit akarsz, még file szinten is tud RAID-et. Csináld meg a particiókat, és hivatkozni tudsz rá a "create" parancsnál. Gyanítom kattingatós/menüs felületen is megy.
Csak egy rövid pl.
# zfs create tank/home/bonwick
# zfs create tank/home/billm
zpool create tar mirror c1t0d0 c1t1d0 ### ez mirror. "tar" a neve.
zpool create torr c1t0d0 c1t1d0 ### ez stripe. "torr" a neve. Nem kell "tank"-nak elnevezni.
A meghajtók nevét behelyettesítheted a te file/partició nevedre. Kattingatósan még nem csináltam, de te majd kikeresed. Sajnos jelenleg áll a szerverem. :(

(#503) kkd válasza Pali79 (#495) üzenetére


kkd
tag

szerintem ezt keresed:
https://www.ixsystems.com/documentation/freenas/11.2-U7-legacy/storage.html#extending-a-zfs-volume

(#504) t.zolka válasza Pali79 (#500) üzenetére


t.zolka
aktív tag

A CPU kb. 35%-on, a memóriafelhasználás szokás szerint szinte teljes kihasználtságon.
7.24GiB managed, 6.89GiB used, 355.67MiB available
A legbosszantóbb, hogy pénteken vettem egy új alaplapot, (J3455) és ugyan ez a fagyás van, csak most kb. 35MB/s-nél. :W

(#505) kkd válasza t.zolka (#504) üzenetére


kkd
tag

A memóriakihasználtság nem gond, lefoglalja. Esetleg a vinyót nézd meg, lehet az nem szuperál. WD red, purple, black, de green ne legyen. Csak Gréta meg ne lássa ;)

(#506) t.zolka válasza kkd (#505) üzenetére


t.zolka
aktív tag

A HDD-t teszteltem, az jó, 100/100-as. Most nem ugrik be a pontos típusa, de valami 500GB-os, 2.5-s Hitachi, 24/7 használatra tervezve. :D

(#507) Brogyi válasza kkd (#505) üzenetére


Brogyi
senior tag

Ekkora sebességhez már szerintem nem elég egy HDD. Gondolom torrentről beszélgetünk az pedig nem lineáris ír. Minimum két 3,5" HDD stripe-ba. Sokkal jobb ha Intel LAN chipset-t használsz. Ezek ajánlások. Szerintem nem a CPU erejével van baj. Nekem 60MB/s lejön, de az enyém nagyobb vas Intel LAN-nal.
A RAM kihasználtság torrent esetén max. Minden létező méretet lefoglal. Nálam 32G van, és ha megy a torrent lefoglalja rövid idő alatt, de ez nem új információ. Ez bármelyik linuxon is így van. Windows nem a valóságot mutatja, vagy egész egyszerűen a programozók sz@rul írják meg. Azt meg nem hiszem, hogy a winfos jobban van megírva. Még emlékszem amikor egész kis géppel kezdtem (miniATX) kizárólag linux hozta a megfelelő sebességet. A winfos még utorrenttel se ment, mert a gyenge gépet a winfos leterhelte.

(#508) kkd válasza t.zolka (#506) üzenetére


kkd
tag

s.m.a.r.t. tesztet futtattál rajta? én valami driver bugra voksolok, ha rejtélyes a hiba, általában arra fogják

(#509) kkd válasza t.zolka (#506) üzenetére


kkd
tag

esetleg nézd meg a h a Deduplication ki van-e kapcsolva és a többi beállítást. hátha ...

(#510) Brogyi válasza t.zolka (#506) üzenetére


Brogyi
senior tag

500Mbps netről egy darab 2,5" HDD.re akarsz torrentezni? Szerintem nem fog menni full speed-del.

(#511) t.zolka


t.zolka
aktív tag

kkd, a HDD teszt volt az első, ahogy írtam, az hibátlan.
Deduplication :F azt sem tudom mi az, és hol kéne keresnem :B
Pendrive-on van az Embedded, nem piszkáltam, nem igazán értek hozzá, csak a Transmission lett engedélyezve, és a megosztás, hogy lássam a hálózaton. Ennyi. :)

Brogyi, tegyek bele SSD-t, azon már menne? Azt néztem még, hogy ha a Transmission beállításoknál a cash méretét állítgattam, akkor 128MB-nál tudta a legnagyobb sebességet, alatta kevesebbet, felette meg már belefagyott elég hamar. Nem tudom mi lenne az optimális.

(#512) Brogyi válasza t.zolka (#511) üzenetére


Brogyi
senior tag

Az SSD szerintem ma még gyorsan elhasználódik. Csak próbára tenném bele, hogy biztos legyél a hibába.
A két HDD az jó választás stripe módban. Talán még a 2,5" is pont elég stripe-ban. Nem a transmission-nal lesz a hiba, hiszen nálam is az van. :)
A stripe pont torrentre jó, adattárolásra nem. Tegyél egy próbát SSD-vel, de tartósan nem lesz jó.

(#513) t.zolka válasza Brogyi (#512) üzenetére


t.zolka
aktív tag

Kipróbáltam az SSD-t. SAMSUNG 850EVO, 46.2MB/s :C
És találtam a fiók mélyén egy WD VelociRaptort, 44.4MB/s :Y
Úgy néz ki, hogy ezzel a konfiggal az SSD sem tud többet, úgyhogy most a WD kerül a gépbe, ez a kis különbség már nem számít. :D

(#514) Brogyi válasza t.zolka (#513) üzenetére


Brogyi
senior tag

Ugye-ugye, mondtam, hogy a HDD a szűk keresztmetszet. Örülök, hogy bejött.
Most, hogy működik mennyi a CPU terheltség, vagy load az új miniITX lapoddal? Persze torrent letöltésnél. :D

(#515) t.zolka válasza Brogyi (#514) üzenetére


t.zolka
aktív tag

20-35% között, az maradt annyi, amennyi volt. Csak most legalább nem fagy le. :D
De azért a 62.5MB/s kicsit hiányzik. Ha már fizetek érte, akkor jó lenne kihasználni. :D Lehet veszek két egyforma 2.5 HDD-t, és kipróbálom amit írtál.
Mondjuk van két nem használt 500-as HDD-m, de különböző gyártótól, azzal is működne?

[ Szerkesztve ]

(#516) Brogyi válasza t.zolka (#515) üzenetére


Brogyi
senior tag

Tudod a csajok is szeretnek hivatkozni rá. A méret a lényeg. :D
Ahogy írtam ez nem linux, Ennek mindegy a gyártó. Sőt különböző méretűt is összerakhatsz, de az nem igazán gazdaságos, és nem is nagyon értelmes. A lehetőség előtted, próbálj, és csak utána vegyél HDD-t.
Csak biztatásként nálam a kis miniITX-nél 4db volt a RAIDz-ben, és 4 különböző gyártótól. Igen, nem tudtam megvenni egyszerre, és ahogy jött a lé úgy vettem a következőt. A bővítés kicsit macerás, de nem lehetetlen. Persze nem lehet csak úgy hozzácsapni, mint a linuxban.
Stripe-nál
2 HDD 2x sebesség.
3 HDD 3x sebesség.
.
.
.
A srácomnál valami hasonló van, mint a tied, majd rákérdezek.

(#517) Silious


Silious
tag

Sziasztok!
Sikerült egy kicsit elállítanom a dolgokat..
A probléma az lenne, hogy ha magába a Nas4Free rendszerébe Eszközök/fáj kezelőbe belépek az adott felhasználó fiókommal, sajnos műveletet nem tudok végezni, szürkék az ikonok
[kép]
Mit állíthattam el szerintetek?
A Hozzáférés/felhasználók és csoportok részbe próbáltam mindent, de sajnos nem sikerült visszaállítanom...

(#518) Brogyi válasza Silious (#517) üzenetére


Brogyi
senior tag

User-ként léptél be nem root-ként. Szerintem ennyi.
Ha a file kezelőben akarsz valamit akkor root-ként kell belépned. Igazi tanácsot most nem tudok adni, mert korábban említettem az enyém most HDD hiba miatt áll. :(

(#519) t.zolka válasza Brogyi (#516) üzenetére


t.zolka
aktív tag

A hétvégén már nem volt időm vele foglalkozni, de majd jövő héten kipróbálom. :D

(#520) Silious válasza Brogyi (#518) üzenetére


Silious
tag

Hmm, eddig nem mélyültem bele igazából..
Root-ként hogy tudjuk belépni?

(#521) Brogyi válasza Silious (#520) üzenetére


Brogyi
senior tag

login:root
password: it pedig a jelszavad.

(#522) Silious válasza Brogyi (#521) üzenetére


Silious
tag

Köszönöm!
Így már minden rendben.
Ezt a módot nem is ismertem.

(#523) Brogyi válasza Silious (#522) üzenetére


Brogyi
senior tag

:)

(#524) Silious


Silious
tag

Sziasztok!
Egy újabb kis problémába ütköztem...
Adott egy mappa, abba almappák, valamint több fájl.
Nas4Free-n belül a fájl kezelőben van arra lehetőség, hogy tömegesen módosítsam a fő mappa attribútumát?
Sajnos csak jelenleg úgy tudom megoldani, hogy egyesével mappa majd fájlokét módosítom a dolgokat, de rengeteg fájl lenne, esetleg a Nas-be nincs erre valamiféle parancssor?
Tehát nagy vonalakba annyi lenne, hogy egy mappa attribútumát szeretném módosítani, hogy minden műveletet lehessen vele végezni, és ezt az almappákra fájlokra is legyen érvényes.

(#525) fil válasza Silious (#524) üzenetére


fil
őstag

A chmod parancs lehet a barátod.

(#526) Silious válasza fil (#525) üzenetére


Silious
tag

Köszönöm!
Esetleg egy példa parancssort tudnál nekem írni, amit le tudok futtatni.
Tehát pl. egy mappába lévő összes mappa, és annak fájljai legyenek, -rwxrwxrwx

(#527) kkd válasza Silious (#526) üzenetére


kkd
tag

chmod 777 mappanév -R
-R = rekurzív, azaz az összes fájl és almappa is alatta
rxw = 7

(#528) kkd válasza kkd (#527) üzenetére


kkd
tag

r (read, olvasás)=4, w (write, írás)=2, x (execute, futtatás)=1
első szám a tulajdonosé, a második a tulajdonosi csoporté, a harmadik mindenki más
azaz 777 mindenkinek minden jogot adsz

(#529) Silious válasza kkd (#528) üzenetére


Silious
tag

Valamiért nem akar ez összejönni nekem
mappanévnél, a teljes elérés kell, pl így:
mnt/HDD1/mappa1/mapp2/
Perjelek is elején végén?

(#530) kkd válasza Silious (#529) üzenetére


kkd
tag

ha az elején nincs /, akkor onnan nézi, ha van / a főoldalról
azaz /mnt/...

(#531) Silious


Silious
tag

Valamiért nem akarja módosítani, pedig írja, hogy volt parancskimenet

chmod 777 /mnt/HDD1TB/Mappa1/Mappa2 -R

Tuti valamit én bombázok el, Eszközök/Parancs menübe csinálom.
Admin-ként vagyok bejelentkezve a NAS4free menübe.

(#532) Pali79 válasza Silious (#531) üzenetére


Pali79
aktív tag

Este tudok csak ránézni, de emlékeim szerint a -R a 777 után kell írni.
Megj: a paracs végrehajtását mindig kiírja, de ez nem jelenti azt, hogy eredménye is van.

(#533) kkd válasza Pali79 (#532) üzenetére


kkd
tag

"hivatalosan" chmod -R 777 /mappa
de nálam lefut ha a végén van akkor is ;)

(#534) Brogyi válasza kkd (#533) üzenetére


Brogyi
senior tag

Nekem az a gyanúm, hogy csak a Mappa2 íródik át. Az még kevés, mert az mnt root jogos, és nem tud senki belépni csak a root.

(#535) kkd válasza Brogyi (#534) üzenetére


kkd
tag

-R esetén az alatta lévők is átíródnak
mnt alapból van X jogod, az elég

(#536) Silious


Silious
tag

Lehet valami rendszergazdai hiba lenne a jogokkal?
Most már manuálisan fájl kezelőbe se engedi módosítani a jogokat, (root-ként bejelentkezve se!)

HIBA
HDD1TB: Jogosultságok cseréje sikertelen.

Elvileg ha ezt a parancsot lefuttatom, akkor kompletten az 1 terrás winyó összes mappája és fájl 777 joggal kellene rendelkeznie, de egyszerűen semmi nem történik.

(#537) kkd válasza Silious (#536) üzenetére


kkd
tag

A jogok mellett fontos, hogy ki a tulajdonos. Ezt a chown paranccsal tudod módosítani.
A root-nak mindig joga van tetszőleges mappa, fájl felett átvenni a tulajdonjogot, utána biztosan tudsz chmod-ot futtatni.
:F Bár az igazat megvallva én már az alapoknál elakadtam, hogy miért akarsz változtatni a jogosultságon.... :F

(#538) Silious


Silious
tag

Van pár régebbi sorozat, ami az egyik winyóra lett már évekkel ezelőtt felmásolva.
Most telepítettem a Plex media servert a nas-re, és valamilyen oknál fogva, nagy nehezen sikerült rájönnöm, hogy az a bizonyos régi sorozatokat azért nem tudta betallózni a Plex keresője, mert a NAS-on beül, csak a tulajdonosak volt írási/olvasási joga, amint adtam több jogot egy sorozat résznek, már látta is a Plex keresője.
Innen indult az egész, hogy nem megyek végig egyesével a jogokon, hanem egybe le akarnám tudni.

Ez a chown parancs annyi, hogy parancs-ba beírom, hogy chown és a felhasználónevem?

(#539) kkd válasza Silious (#538) üzenetére


kkd
tag

chown -R felhasználó:csoport /mappa
nálad pl lehet
chown -R root:root /mappa
vagy
chown felhasználóneved: /mappa

ls -al
paranccsal tudod ellenőrizni

(#540) Silious válasza kkd (#539) üzenetére


Silious
tag

2 HDD van a gépbe, és valamiért az ls -al parancsra nem is listázza ezt a HDD-t amin akarok változtatni, egyik HDD-n szereplő mappát se mutatja.
Na és itt lehet a gond!
A másik winyón próbaképpen megpróbáltam egy fájl-on chmod-al változtatni a jogokat és ott azonnal sikerült!

Lehet a HDD-nek kellene valami jogosultság változtatás?
Már nem emlékszek, ez volt az első HDD a NAS-be, lehet mikor megformáztam pár éve, ott valami nem lett jól beállítva?

(#541) kkd válasza Silious (#540) üzenetére


kkd
tag

a HDD konfigot kellene újra beolvasni, valószínű valami formázási, partíciós gond lehet

(#542) Silious válasza kkd (#541) üzenetére


Silious
tag

Igen, Lemezek > Kezelés > HDD kezelés részbe totál más paraméterekkel volt a winchester, letöröltem, újra betársítottam, most már jók a paraméterek, de sajnos így se enged jogokat.
Inkább most lementek róla mindent, és újra formázom, hátha úgy jobba boldogulok.
Köszönöm a segítséget!
Remélem így már nem fog akadozni a dolog.

(#543) St0k1


St0k1
csendes tag

Sziasztok.
Eléggé új vagyok a témában, ezért ne nevessetek ki rögtön...
Van egy használaton kívüli HP laptopom, amiből szeretnék NAS-t csinálni.
Sajnos eddig nem jártam sikerrel, mert az usb telepítők nem indulnak( bios átállítva), livecd-ről elindul a telepítés, de egy kis idő után elkezd futni a szöveg, így nem látom, hogy éppen mi van.
Esetleg valmi ötlet, érdemes ezzel bajlódnom, vagy inkább hagyjam a fenébe??!!
Laptop: intel celeron 1.5gHz, 4Gb ram
köszönöm :)

(#544) kkd válasza St0k1 (#543) üzenetére


kkd
tag

Szia
próbáld ki, hogy eléred-e hálózatról. A default azt hiszem http://192.168.1.250, szóval írd be egy böngészőbe. Ha nem jön be semmi, akkor elakadt a boot, talán van 32 bites alkatrész benne. Másik lehetőség egy külső monitor.
celeron elég gyengusznak tűnik, szóval én nem szórakoznék vele. esetleg csinálj a gépből nas helyett wifi hotspotot.

(#545) St0k1 válasza kkd (#544) üzenetére


St0k1
csendes tag

Szia.
Köszönöm, megpróbálom talán ma este, és jelentkezem.
A kijelző amúgy rendben van, windows alatt nincs gond, itt is csak a telepítés közben kezdi el a szórakozást. A benne levő vinyón közben rajta van a win10, C partíción esetleg ez nem okozhat gondot,, lehet, hogy leformázom először, és úgy állok neki.
Torrent és média kiszolgáló lenne, egyenlőre, aztán ha bejön akkor lehet, hogy veszek egy igazi nas-t.

(#546) kkd válasza St0k1 (#545) üzenetére


kkd
tag

addig felesleges formázni míg el nem indul, ez biztos nem gond.
valószínű a monitorod nem tud olyan felbontást amin a nas indul vagy van benne valami inkompatibilis driver.

(#547) kkd válasza kkd (#546) üzenetére


kkd
tag

nekem megvan az utolsó 32 bites kiadás. csak otthoni használatra, mert elavult, nem biztonságos, ma már könnyen feltörhető. ha gondolod átküldöm a linket.

(#548) St0k1


St0k1
csendes tag

azt megköszönném, mivel sehol nem találok régebbi verziót.
küldtem pü-t. :R

(#549) kkd válasza St0k1 (#548) üzenetére


kkd
tag

válaszoltam. a 10-es mappában lévővel x86-ossal próbálkozz, a 9-es még régebbi.

(#550) St0k1


St0k1
csendes tag

rendben, köszönöm.
jelzem ha sikerült.

üdv.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  NAS4Free
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.