Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Pompi


Pompi
MODERÁTOR

Sziasztok!

MP4-be rögzítő videókamerákról (illetve ilyen képességgel bíró digitális fényképezőgépekről) szeretnék itt indítani egy topicot.

Tavaly év végi tipródásom eredményét írnám le, hogy kb. milyen lehetőségek vannak, illetve, hogy én milyen eszközökkel találtam magam szemben kutakodásom során.

Tudni kell, hogy én inkább fotózok, mint filmezek, évek óta van egy DSLR rendszerem. Viszont hamar rá kellett jönnöm, hogy vannak olyan helyek / helyzetek, ahol a nagy gépet a különféle kiegészitőivel együtt nem tudom elvinni / használni. Ezért pár éve van mellette egy kis pici gépem. Ennek a kiválasztásánál nekem az volt a szempontom, hogy minél kisebb legyen a gép, viszonylag nagy fényereje legyen és elég a fix fókusztávolság is, viszont az a lehetőségekhez képest leginkább minél nagylátóbb legyen. Ezek alapján először egy Sony DSC-U30-at vettem ([link]), majd ez lecseréltem az utódra vagyis az U40-re ([link], [link]), ezek egyszerü, viszont kicsi, 2 megapixeles képek, 2.8-as fényerővel és fix 33mm-es gyújtótávolsággal.
Aztán 2004 végén megjelent a Sony DSC-L1 ([link], [link]), ami már 4 megapixeles, 3x optikai zoomos (32-96mm) szintén jó kezdő fényerővel (2.8) rendelkező kis gép, és mérete se sokat nőtt az U40-hez képest.

És itt jött képbe a videó felvétél. Ideáig én is azt vallottam mint sokan mások, hogy fényképezni fényképezővel, videózni meg videókamerával. Viszont ez a kis L1 640x480-as MPEG-et rögzít 30 FPS-sel, elég jó minőségben (persze ahhoz képest, hogy fényképezőgép és nem kamera). Úgyhogy egyre többet használtam ezt a featurét. Az így készült kis klippeket leginkább a weben osztottam meg másokkal, tehát még a 640x480-at is lebutítottam 320x240-re és az így készült WMV fileokat osztottam meg. Az így készült végtermék hozta azt a minőséget amit azok a hasonló végtermékek (320x240 wmv) amiket még DV kamerával készítettem, és mivel a fotókat is webre szántam, már nem kellett a nagy tükörreflexes gépet az egyik vállamon a DV kamerát a másikon mászkálnom.
Csak, hogy lássátok kb. miről is van szó: [link], [link]

Viszon ezzel az L1-es videó rögzítéssel két bajom is volt. Az egyik, hogy 1 perc movie kb. 80 megabyte, így egy 1GB-os kártyára is csak 12-13 perc fér fel. A másik és nagyobb baj, hogy vidózás közben nem használható a zoom. Ezért kezdtem el hasonló (azaz kistestü) eszköz után nézni, ami már mgefelel ezeknek a követelményeknek, azaz a helykihasználás miatt rögzítsen MP4-et és legyen legalább 3x optikai zoomja ami használni is lehet a felvétel közben.

A nemrövid :DDD bevezető után lássuk végre mire is jutottam.
Először mivel jó tapasztalataim voltak a Sony háza táján néztem körül.

Így jött képbe a 2004 végén bejelentett Sony DSC-M1 [link], [link]
Ennek főbb paraméterei: 38-114mm (3x) obejktív, f3.5 kezdő fényerő, 640x480 30 fps MP4 felvétel. Méretei: 51 x 114 x 27,8 mm és 215 gramm. Tehát nagyobb, nehezebb, rosszabb a fényereje és az induló fókusztávja mint az L1-nek, de legalább MP4-be rögzít. Itt egy pár felvétel ami ezzel készült: [link]
Mivel a felvételek minősége sem győzött meg, továbbá a beszerzése is nehézkes lett volna hiszen európában nem forgalmazza a Sony ezért tovább léptem.

Sony DSC-M2 [link]
Ez gyakorlatilag az M1 csak még nagyobb (51 x 123 x 32 mm) viszont már kapható itthon is. Számomra ez is kilőve hiszen ugyanazt nyújtja mint az M1 csak még nagyobb.

Képbe került pár Samsung digicam is, mert ezek is tudnak MP4-be rögzíteni és az újabbakban már van képstabilizátor is videó felvétel közben. Ezek közül a legszimpatikusabb a Samsung Digimax L55W ([link], [link])
Dióéjban: Zoomtartomány: 28mm - 135mm ami elég jól hangzik, 99 x 55 x 27 mm, és 16:9-es bazi nagy kijelző és 16:9-es felvételi módok. Sajnos viszont az érzékelő nem szélesvásznu, így a 16:9-es felvétel 640x360-as amit bármelyik másik 640x480-as felvevővel lehet produkálni. Rádadásul az optikai zoom sem használható felvétel közben csak a digitális és a felvétel hangminősége is elég zajos.
Pár felvétel ezzel a géppel is: [link]

Szemlélődésem következő tárgyai a Samsung Miniket szériájába tartozó kütyük voltak. Samsung Miniket VP-M110 [link]
Előnyük, hogy 720x576-os képet vesz fel, 10x optikai zoom, és hogy 1GB beépített memóriája van (ezt Sony Memoriával lehet bővíteni), 2 és 6MBps között lehet állítani a bitrate-et.
Nem olvastam túl sok jót az autófókuszról, fényképezőgépnek gyakorlatilag használhatatlan mert csak 800x600-as képet lehet vele fotózni valamint nem találtam egyetlen értékelhető sample movie-t se a neten. E nélkül pedig nem akartam beleugrani, annál ez nagyobb kiadás.
Viszont érdemes megjegyezni, hogy a Samsung Miniket VP-X110L típus kimondottan extrém sportosoknak találták ki; ennek megfelelően strapabíró(bb) a borítása és ami a lényeg, hogy egy külön kis optika csatlakoztatható hozzá, így magát a készüléket a ruhánk alá rejtve és a kis kamerát a fejünkre vagy akárhova rögzítve tudunk érdekes felvételeket készíteni bringázás, síelés vagy hasonló extrém körülmények között. Erről sajnos csak egy orosz nyelvü review-t találtam, de a képek attól még értelmezhetőek [link]

Még a Sony M1-el kapcsolatos kutakodásom során, külföldi fórumokon találkoztam egy gyártóval akit rendszeresen emlegettek ilyen MP4 rögzítés terén. Ez nem más mint a Sanyo. Gondoltam hát megnézem, hogy ezeknek milyük is van.
Nos annak ellenére, hogy hazánkban a Sanyo névvel viszonylag ritkábban találkozni, nem annyira közkedveltek ill. népszerüek, mint a többi már általam is említett gyártó, azt kell mondani, hogy ők ebben az MP4 kamera bizniszben már a sokadik generációs terméküket dobják ki, tehát viszonylag nagy tapasztalat van a hátuk mögött e téren.
Én az akkor futó Sanyo VPC-C5 modellt vettem górcső alá.
[link], [link], [link], [link]
Dióhéjban: kis méret (68 x 108 x 23 mm, 164 gramm), fém ház normális kialakítással, 5x optikai zoom (38mm - 190mm ). Igaz az kezdő fényerő nem világcsúcs (f3.5), a kezdő gyújtótáv se éppen nagylátószög, főleg ha figyelembe vesszük, hogy a digitális képstabilizátor miatt ez a 38mm videófelvételnél még pár mm arrébb tolódik. Emellett 5 megapixeles fényképezőgép, szuper makró móddal.
A 640x480-as MP4-et max. 3MBps-es bitrattel rögzíti ez azt jelenti, hogy egy 1GB kártyára kb. 42 perc videó fér.
Jópár ezzel és még az elődd C4-gyel készült samplét találtam:
Sanyo VPC-C4 Sample 1 (20 MB) [link]
Sanyo VPC-C4 Sample 2 (23,5 MB) [link]
Sanyo VPC-C4 Sample 3 (4,7 MB) [link]
Sanyo VPC-C4 Sample 4 (7,8 MB) [link]

Sanyo VPC-C5 Sample 1 (3,5 MB) [link]
Sanyo VPC-C5 Sample 2 (4 MB) [link]
Sanyo VPC-C5 Sample 3 (3,2 MB) [link]
Sanyo VPC-C5 Sample 4 (3,9 MB) [link]
Sanyo VPC-C5 Sample 5 (4,5 MB) [link]

Aztán mire eldöntöttem, hogy OK akkor egy ilyen Sanyo C5 kell nekem, addigra forgalomba került az utód vagyis a Sanyo VPC-C6 [link], [link], [link]
Eleinte úgy tűnt, hogy csak a trendnek megfelelően annyi történt, hogy az 5 megapixelről 6 megapixelre emelték a fotók felbontását, ezért nem is érdekelt túlzottan. Aztán fórumokat és user review-kat olvasgatva kiderült, hogy történt ezen kívül más irányú fejlesztés is. Mégpedig az ISO, a zajszűrés és a viszonylag kevés fényben való rögzítés tekintetében. Az eddigi 800-as ISO a C6 esetében 3600-ra nőtt, a további paraméterekről inkább 1-1 felvétel beszéljen:
C5 low light clip (10 MB) [link]
C6 low light clip (10 MB) [link]

További pár C6 sample:
Sanyo VPC-C6 Sample 1 (22 MB) [link]
Sanyo VPC-C6 Sample 2 (6 MB) [link]

Amikor ezeket megláttam rögtön módosítottam az elképzelésemet és december végén egy fekete C6 birtokosa lettem. Azóta jópár felvétel készült a gép többé kevésbé hozza az általam elvárt kívánalmakat. Igazából csak akkor vannak gondjai ha kevés a fény, ilyenkor eléggé zajosodik a felvétel (még jó, hogy nem a C5-nél maradtam, ha ezzel sem vagyok megelégedve). Majd keresek pár publikus felvételt és megosztom veletek ha lesz rá érdeklődés.

Viszont a Sanyonál továbbra sem álltak meg a fejlesztők. Nemrég mutatták be és áprilisra ígérik forgalomba hozni a Sanyo VPC-HD1 [link], [link] nevü kamerát.
Erről azt kell tudni, hogy ez az első pocket size HD kamera. Méretileg egy picit felszedett magára a C6-hoz képest (80 x 119 x 36 mm, 210 g), viszont tudásban is.
1280x720-as MP4-et rögzít 9MBps bit rattel (azaz 2GB-re kb. 28 perc videó fér), 10x optikai zoomja van, a megjelenítésről pedig egy OLED kijelző gondoskodik.
Pár sample:

Sanyo VPC-HD1 Sample 1 (46 MB) [link]
Sanyo VPC-HD1 Sample 2 (60 MB) [link]

Remélem nem volt hiába való írásba foglalni a tapasztalataimat és az összeszedett linkeket, hátha más is profitálhat belőlük ha ilyesmire vetemedik mint én. Úgy néz ki, hogy egyre több gyártó fordul efelé a szallagmentes videó rögzítés irányába ezért talán életképes lehet a topic hosszútávon is :D


[Szerkesztve]

Feel Good Inc.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.