Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  --== LINUX ==-- (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Dr.Momo


Dr.Momo
tag

CsovaZZ! Jo volna, ha mindenki leirna tapasztalatait amit linuxal szerzett. Mivel szopott, hogyan (nem) sikerult megoldania a problemakat, milyen disztribuciot hasznal, hasznalt mar, es hogy vegul is melyiknel taborozott le. Milyen extrem dolgokat sikerult veghezvinnie (kernel hack, WINe, stb.)
Koszike
u.i.: debian rulez!!!

(#2) andorpapa


andorpapa
őstag

Hát én abszolút kezdő vagyok, tegnap merészkedtem először a netre Linux alól, eddig csak konfigurálgattam, abszolút Windowsra áll a kezem.

Ami zavaró volt: SuSE 7.3 van, és a monitor beállításával megszenvedtem. Mindent tök jól felismert (Voodoo 3-at is), de folyamatosan halszemoptikához hasonló képet kaptam, de végül meg tudtam csinálni.

A másik zavaró dolog a LILO, mivel van egy WinXP partícióm, meg egy natúr, üres FAT32 is, és nem tudom rávenni, hogy betelepüljön a MBR-ba, nem megy. Csak a boot floppyval tudok bejutni Linuxba.

Aztán további zavaró dolog a modem volt, én hülye nem tudtam, hogy belsővel nem megy, és 2 napig szarakodtam vele, aztán végre felvilágosítottak, és vettem egy külső modemet. Azóta megy.

Zavaró, hogy a magyar SuSE 7.3 is sok helyen angolul van, ami nem lenne probléma, mert vágom a nyelvet, csak az érdekes, hogy magyarul kezdek el valamit, a végére pedig angol panelek fogadnak. Nekem még szokatlan az is, hogy nem lehet közvetlenül elérni a FAT32 meghajtókat, előtte mountolni kell, meg ilyesmi. Szóval ez a Windowsos fejemnek kicsit sok.

A mellékelt programokkal kapcsolatban annyit, hogy jók, meg vagyok velük elégedve, csak kicsit rosszul esik, hogy egy csomó program a Windows koppintása. Mert gondolom előbb volt Outlook Express, mint KMail, és a KMail kinézetre 95%-ban az OE-re hasonlít.

A böngészés kellemes, csak pár honlap (prohardver.hu) nem jön be teljesen hibátlanul, de gondolom ez a sok php meg egyéb varázscuccok miatt van így. Az extra.hu/coolness viszont hibátlan! :)

A böngészés közben minden cookie-t külön kapcsolhatok, nagyon biztonságos és segítőkész ilyen szempontból, szóval elégedett vagyok a böngésző teljesítményével. Ja, és amúgy biztosan Operával vagy Netscape-pel jobban menne, de én csak Konqueror alól próbáltam, egyelőre még a Windows képezi a netes bázisomat, főleg a hálózati netmegosztás miatt.

Végre sikerült a hálózatot is beállítani, a Win98-as gépet már tudom Linux alól tallózni, és ez nekem jó.

Amit viszont nem tudok: hogyan kell megosztani a netet Linux alatt? Hallottam valami Samba nevű cuccról, de lövésem sincs erről, és nagyon sokat segítenétek, ha beavatnátok, mert akkor a Windowsról át tudnék állni Linuxra netmegosztás ügyileg.

Amúgy én egy tipikus GUI ember vagyok, a konzolhoz nem értek, meg totál kezdő is vagyok, szóval ismerkedő szakaszban vagyok. Amúgy szerintem jó ötlet a Linux, de nem mint a Windows alternatívája, mert más kategória.

Ja, és aki tud, az legyen szíves segítsen a netmegosztás kérdésében!

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#3) Dr.Momo


Dr.Momo
tag

Szep dolog a kezdeti lepesek, de talan ahoz hogy megtanulj linux-ozni nem a legjobb valasztas a SuSE 7.3. Szerintem elosszor az alap szoveges modban kell megtanulni, hogy mit hol talalsz.
Ami a a lilo-t illeti, nem muszaj az MBR be telepiteni... Ahoz, hogy automatikusan minden inditasnal bemountolja a fat32-es particiot, meg a tobbi cuccot a /etc/fstab -ban tudod beallitani.
Ott talalsz ra mintat hogy hogyan kell beirni. Editalo proginak jo a pico, mcedit, joe stb, amelyik epp fel van rakva. Ha nincs berakod a lemezt es rpm -i /suse/... .rpm kiterjesztesu csomagok kozott megtalalod a neked valot.
Net megosztast iptables-al vagy ipchains al tudsz csinalni. Ehez sajna meg kell tanulni a kernel forditast, mert alapban nem tamogatja a kernel. egyszerre csak az egyiket tudod hasznalni...
kernel forditast a kovetkezo parancsokkal tudod megcsinalni:
1. belepsz a /usr/src/linux konyvtarba. ha nincs ilyen, bar ezt ketlem, akkor szedjel le a kernel.org -rol kernelt. (2.4.18 at ajanlom) tar.gz kierjesztesu, ezt igy tudod kibontani> tar -xvzf linux-2.4.18.tar.gz Ezt bemasolod a /usr/src/linux ala. ha megvan '' make menuconfig ''
beallitod a hardvered * itt lehet valasztani, hogy mit akarsz kernelbe ill. modulba forditani. en alt mindent kernelbe forditok, de ami kiveheto, ill. halokartya azt modulba forditom, mert igy kenyelmesebb, majd '' make dep '' ha elozo forditasbol marad szemet akkor '' make clean '' majd
'' make modules '' utana '' make modules_install '' vegul make '' bzImage '' . A lefordult kernelt /usr/src/linux/arch/i386/boot/bzImage alatt talalod ez kb max 1 mega. ezt masold be a /boot ala mas neven mondjuk linux-2.4.18 nevre. editald a /etc/lilo.conf -ot. csinalj uj valaszthato opciot (minta van a fileban) majd beirod hogy lilo. hozzaadja a tobbihez. ujrainditasz es boot-olod az uj kernelt ennyi. Eloszor nehez lesz a menuconfigba lepkedned, de majd hozzaszoksz. a forditashoz szuksege csomagok GCC, ill. NCURSES librarik. ha ezzel megvagy, es muxik az uj kernel akkor mar csak egy ket dolog van hatra. a netmegosztast MASQUERADING-nak hivjak. ez azt jelenti, hogy portokon keresztul forwardolja a kernel a csomagokat a kliens gepeknek, ugy, hogy nem latszik a belso ip cim. ajanlatom, hogy valaszd a belso ip cimeket 192.168.1.x nek. csinalj a /etc/router.conf file-t es ezt ird be:
echo ''1'' > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
ipchains -A forward -j MASQ -s 192.168.1.0/24

ehez a conf filehoz biggyesztye egy symbolic linket a /etc/rc5.d -be ln -s /etc/router.conf S10ipfwd mondjuk. de lehet mas nev is, csak arra vigyazz, hogy az Sxx a network init-nel nagyobb legyen mert a szam nagysagaban hajtja vegre a kernel a linkeket...
ha minden igaz mar megy is a megosztas. a kliens gepeken atjaronak a server belso kartya ip cimet kell megadni.
a samba a windows-os megosztasok programja. ha ezt nem rakod fel nem tudja kezelni a windowsos megosztast a linux. a kernelforditasnal mindenkepp forditsd be az SMB file system tamogatast. Most ennyi roviden :)))
udv!

(#4) Adi válasza Dr.Momo (#1) üzenetére


Adi
senior tag

Az nem férne be ide. :))) A problémákat meg úgy sikerült megoldani, hogy olvastam sok doksit, levelezőlistákat használtam és kreatív voltam. :)
A disztribúció Debian, előtte egy ideig Slackware volt, nagyon az elején.

Extrém dolog? Attól függ, hogy mit tekintesz annak. :) Mondjuk az elég extrém, hogy negyedmagammal kezdtünk el csinálni '96-ban egy ma is működő ISP-t, pusztán két éves linuxozással a hátunk mögött? :D

ldm start-reconf primary

(#5) Adi válasza andorpapa (#2) üzenetére


Adi
senior tag

A Lilo probléma egyszerű, írd át az /etc/lilo.conf-ot:

boot = /dev/hdaX

helyett

boot = /dev/hda

-ra és akkor az MBR-be teszi magát. De olvassál manualt, mert az mindennél jobb, ha megtanulod. Az utóbbi időben ha néha belenézek a magyar Linux listába, nagyon ki tudok bukni rajta, hogy olyan kérdéseket nyomnak emberek, hogy üvölt róla, bele se szagoltak a dokumentációba.

Winmodemmel nem megy a Linux, ez valóban így van. Mivel az egy software-es gány és csak kevés változathoz van vezérlőprogram, ezért a legjobb az ilyeneket kidobni. Windows alatt is csak az erőforrásokat rabolja. A külső soros modem a frankó, azt más platformon is lehet használni. :)

A KDE és a programjai nem véletlenül hasonlítanak a Windowsra. A célja többek között az is, hogy kényelmesen tudjon Linuxot használni az, aki eddig pl. Windowson nyomult, ne legyen annyira különböző, hogy elriassza a meredek tanulási görbe.

A böngészés nem a Linuxtól függ, hanem a böngésződtől. A legjobbak jelenleg Linux alatt a Mozilla (és az egyéb Gecko-alapú cuccok), Opera, Konqueror, de mindegyiknek vannak hiányosságai. Persze az m$ Exploiternek is, csak minden site-ot ahhoz igazítanak, ezért ott nem jönnek elő.

A netmegosztás valóban úgy megy, ahogy a kolléga itt feljebb megírta, SuSE esetén a tűzfal-beállításoknál turkálj talán, hátha ott lesz ilyen is. Személy szerint nem ismerem a SuSÉ-t, de a barátnőm a tanárPC program keretében ilyet kapott (az XP-t kidobjuk :D), nem tűnt rossznak.

ldm start-reconf primary

(#6) Vertic


Vertic
aktív tag

Hát, kb. 1-2 hete van fenn egy Red Hat 7.1. Csak azért raktam fel, mert egy házit linux alatt kell ''fejleszteni'' :)))) ). Persze muszály megtanulnom, mert biztos, hogy kelleni fog, de nem lesz soha csak linux a gépemen.

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#7) agentkgb


agentkgb
csendes tag

Udv! Én is Debiant használok, és úgy gondolom, hogy valóban mindennel megszenved az ember amit linux alatt újat csinál. De szerintem ez abszolút nem negativ. Egy emberke, aki segített nekem a linux megismerésében azt mondta: Ha a win-t sokat használod tapasztalt leszel, ha a linux-ot akkor okos. Persze ezen ne sértődjön meg senki, érts jól kategória... Red Hat-tel kezdtem de egy idő meg tapasztalat után vált az ember a kényelmesebb disztribről a megbízhatóbbra. Ilyenkor akármilyen tapasztalt vagy megint szívsz!!! Nekem bejön mind a kettő /win-linux/és baromság a kettőt egymáshoz hasonlítani. Nem egy kategóriában vannak. Egyébként a linux GUI-ját is meg lehet szokni, de valóban akkor érzed magadénak, ha konzolon már büfé vagy. Szerintem nem érdemes itt advanced tanácsokat adni lásd előbbi nettables/masq opciók és egyebek, mert ha teljesen kezdő akkor úgyse ért semmit az egészből (inkább a manok meg a levlisták), az adsl-ről meg annyit, hogy linux alatt is csak egy kattintás, ugyanis a dsl technológiának is a unix volt a bázisa /ppp over ethernet kernel-level-driver/... a legjobb ha van otthon két gép: win->game+egyéb mult.med. linux-> server funkciók, net elérés, megosztás, tanulás, persze akit érdekel... Persze linuxnak elég a gyengébb vas.

Üdv - Agent /középhaladó/:-)

(#8) guest


guest
veterán

Miert ne lenne valo desktop rendszernek? Tobbet is meg lehet vele csinalni, de erre is boven jo. En nagyon orulok neki, hogy elkezdtem Linuxozni, igy jobban atlatni a windows hibait, es az egesz m$ rendszer gyermekbetegsegeit. Es jot lehet rohogni, vagy epp atkozodni rajtuk. :)

Egy atlag user, aki meg a win-re sem tud feltelepiteni semmit, az tuti nem fog kezdeni a linux-al semmit. Viszont ha vki megcsinalja neki, beallitja, es nem ad neki jogot semmire, akkor soha nem fogja tudni szetbarmolni, es nagyon meg lesz elegedve vele. KDE, vagy explorer, tok mind1, grafikus felulet mindketto, csak ikonokra kell kattingatnia. :)


leslie

prohardver vendég

(#9) guest


guest
veterán

Ja, meg megegy.

Olvasgattam az longhorn-rol, vagy mirol, hogy milyen vas kell neki. 1GByte memoria, 2Ghz proci, 128Mbyte-os videokartya.

Konyorgom. Egy OS-nek? Ez mar nevetseges. Minek ennyi csicsa? En mar az XP-t sem birom, mert tul csicsas, es X-et is csak akkor inditok Linuxon, ha bongeszni szeretnek...

Szoval a mostani vasam nagyon sokaig boven sok lesz a Linuxnak. Jatszani mar nem jatszom, igy ki tudok szallni ebbol a hw fejlesztesnek hivott mokuskerekbol, amibe az m$, es a jatekok kenyszeritik bele az embert.

Linuxot hasznalva megerti az ember, hogy mi-miert van, es hogyan mukodik. Nem lustit el, nem ad mankokat, amihez az embernek ragaszkodnia kell, mert mar hozzaszokott, es nem tud nelkule letezni. Szal Linux rulz! :)

prohardver vendég

(#10) Szeni válasza Vertic (#6) üzenetére


Szeni
aktív tag

Ezzel, hogy nem desktop rendszernek való, nem tudok teljesen egyetérteni.
Azt aláírom, hogy tényleg többet kell tudni róla, jobban ki kell ismerni, és persze mindenki a windows-sal találkozik először, az ''ismerősebb''.
De! A linuxon szinte nincs olyan dolog, amit ne tudnál megcsinálni. Konkrétan: vannak X alatt is normális fontok, felbontást sem csak a config átírásával lehet váltani (lásd pl. yast2, sax2 a'la SuSE). Ez mind a telepítés megfelelőségének a kérdése. Ez tényleg elég időigényes.
Én kiépítettem egy Linuxon alapuló rendszert egy cégnél, elég érdekes az összeállítás. SoSE 7.3 szerver, x db Windows kliens, y db Windows+Linux kliens és z db vinyó nélküli X kliens, fájl és nyomtatómegosztás, internet-megosztás (ISDN), stb. Ehhez még annyit, hogy a könyvelőprogram Linuxos Sybase-en fut, de Windows-os felületen!

(#11) Szeni


Szeni
aktív tag

Valamint még lemaradt, hogy irodai programcsomagnak OpenOffice fut minkét oprendszerű gépeken. A korábbi Word és Excel-es állományok átkonvertálásával pedig semmilyen probléma nem volt.

(#12) Dr.Momo


Dr.Momo
tag

Mindenkinek igaza van, a linuxot tenyleg nem erre a desktop-izekra talaltak ki. De ha mar irtak ra grafikus feluletet akkor miert ne hasznaljuk? De teny, aki csak arra hasznalja a gepet, hogy netezzen meg jaccon az hasznaljon windows (nem kell megkovezni erte). De aki komolyabb dolgokat vegez (fejlesztes, kutatas, programozas, rendszergazdi stb.) annak melyen bele kell merulnie a dolgokba... Nem szolva a legfontossabrol, hogy open source, tehat teljesen ingyeeeee kapod az egeszet, amit ha a ms software-kbol venned 100e ft alatt biztos nem usznad meg, es ha nem tetszik benne valami ird at :)))))!

(#13) McJames válasza Dr.Momo (#12) üzenetére


McJames
senior tag

''...Nem szolva a legfontossabrol, hogy open source, tehat teljesen ingyeeeee kapod az egeszet,...''
Persze, persze, de egyes disztrib. esetén, illetve ha ''gyári'' cucc kell, meg a nyomtatott man, meg a support az már nem ingyen van, sőt elérheti mondjuk az WinXP árának egy- vagy majdnem kétharmadát ugye... Nem beszélve egyes programokról, pláne ha komoly hálózati alkalmazásról, vagy ha fejlesztésről van szó...
Szerintem a téma szépen indult, mindenki gyakorlatiasan nyilatkozott, ne misztifikáljuk még linuxot sem...
Az viszont tökéletesen igaz, hogy lényegében szabadon terjeszthető, elérhető a forráskód, sőt átírható, fejleszthető, és remek közösség alakult ki, aki egy emberként segíti a tagokat és a frissen belépőket, érdeklődőket is.

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#14) Szeni válasza McJames (#13) üzenetére


Szeni
aktív tag

Az nyilvánvaló, hogy a szolgáltatásért, illetve kereskedelmi termékért itt is fizetni kell. Csak nem mindegy, hogy x összegért, mit kapunk. Maga az oprendszer ingyenes, a fenntartás mindkét oldalon költség. Azon kívül az MS igen borsos árat kér minden egyes licenc-ért, amit ráadásul rendszeresen meg is újíthatsz. Sok - főleg kisebb - cég ezt nem akarja/tudja kifizetni: marad Linux. A nagy cégek meg ezáltal a 22-es csapdájába esnek Windows alapú hálózatuknál, mivel az MS rákényszeríti a váltásra.

(#15) dshk


dshk
aktív tag

Azt megoldották már, hogy magyar karaktereket lehessen használni? Magyar billentyűzet, magyar fontok, és hogy használni is lehessen ezeket egy text editorban, browserben, levelezőben. Unixos emberektől még mindig rendszeresen ékezetmentes leveleket kapok, meg reklamálnak, hogy 10 évnél fiatalabb email formátumokat ne használjak, mert azt már nem tudják elolvasni.

(#16) Barton


Barton
senior tag

Na már mostan :

YAST2 hát rakás sz@r, mindig helyettem akar mindent beállítani idióta winfosos júzereknek jó.

Sajna kicsit vegyes felvágott a dolog nálunk.

Lotus Domino szervereim 7.0-ás RedHattel mennek minden nagyobb gond nélkül !!!

Az Oracle szervereink meg Debian és SuSE.

Van nálunk tehát minden és persze AIX is.

Apt and Smitty rulez !!!

Mindent egybe véve AMD & Linux rulez !!!

(#17) McJames válasza Szeni (#14) üzenetére


McJames
senior tag

Nézzük: az teljesen mindegy, hogy a termék_1+csomagolóanyag_1+support_1=x HUF vagy a termék_2+csomagolóanyag_2+support_2=x/2 HUF, még ha a termék_2=0 is. A második esetben sem mondhatod, hogy a cucc ingyen volt, hiszen a pénztárcádból - így vagy úgy, de - hiányzik ''cash''.
Az MS, sőt M$ nem szégyenlős, valóban borsos árat kér, de egy csomó supportot is nyújt (persze az sem tökéletes, de mi az?), olyat is, amit a linux egyelőre nem tud, de ingyen nem is tudhat... :(
A váltásról: a fogyasztói társadalom már csak ilyen, fejlődik és ezt a fejlődést a vásárlók tartják fent, a gyártók és a marketingesek pedig igyekeznek, hogy a mókuskerék le ne álljon, mert akkor borul az egész... A kényszerítés igaz is meg nem is: igaz, mert a fejlődés igen gyors még most is, és nem mert vannak alternatívák is, de a régi cuccok is működnek még.

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#18) McJames válasza dshk (#15) üzenetére


McJames
senior tag

Nem teljesen, de folyamatban van.
Egyébként az emberek rettenetesen kényelmesek, pláne a ''régi harcosok''. Sajna kezdenek öregedni, ha ilyen ''hüje'' kérésekkel jönnek. A felhalmozott, de nem használt tudás előbb-utóbb slack-ként lesz jelen, értéktelen szemétté válik.
Nyugodtan meg is kell mondani nekik, a normálisabbja erre meg szokott mozdulni... :D

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#19) Szeni válasza McJames (#17) üzenetére


Szeni
aktív tag

Az, hogy melyik mennyibe kerül, szvsz az adott rendszerre kell megnézni. Persze szem előtt tartva az egyszeri beruházási és a fenntartási költségeket.
Meg azért már egy-két Linux disztrinek is van egészen tűrhető support-ja.
A régi MS cuccok is működnek valóban, csak a M$ a két generációval régebbi rendszereire már nem vállal támogatást!
DE! A fő kérdés akkor is az marad, hogy az adott rendszert a lehetőségek közül melyikkel mennyiért, illetve milyen minőségben tudjuk/ják megvalósítani. Itt azért már szóba kerül a megbízhatóság és biztonság is. A nagyobb cégeknek pedig ez fontosabb (vagy legalább is annak kellene lenni), mint a közvetlen anyagiak.

(#20) McJames válasza Szeni (#19) üzenetére


McJames
senior tag

Részemről az árhoz történő hozzászólás esetében ez az utolsó.
Szeni! Én nem állítottam, hogy az M$ olcsóbb, pláne nem, hogy ingyen volna. Arról sem kell meggyőzni, hogy melyik a jobb, melyiknek ''erősebb'', esetleg ''tűzoltó a bátyja'' vagy ''látott már repülőt'' vagy mi... (óvodai szint):)

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#21) Szeni válasza McJames (#20) üzenetére


Szeni
aktív tag

Oké, ezzel én is egyetértek, mármint, hogy nincs ingyen. Meg nem is akarok meggyőzni senkit a Linuxról. Próbálja ki mindenki és döntsön! Azt meg el kell dönteni, hogy mire akarjuk használni gépünket.
Azt még azért hozzátenném, hogy gyakorlati tapasztalataim szerint a cégek jó része nem (mindig) logikus érvek alapján dönt egyik vagy másik mellett, hanem érdek(eltség)ből. Vagy a főnök láma a számtech-hez és az dönt, akit megbízott a rendszer megépítésével (igen, ilyet is láttam!). Vagy egyszerűen azt mondja, elvből nem hajlandó fizetni a szoftverért. (A megvalósításért persze fizet.) Úgyhogy, azt hiszem 1000+1 indok szólhat mindkettő mellett.

(#22) McJames válasza Szeni (#21) üzenetére


McJames
senior tag

Van benne valami... :)

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#23) Dr.Momo


Dr.Momo
tag

Skacok, en ugy vagyok vele, hogy imadom a linuxot, bar sok szopas van vele az teny, de az otthoni gepeken mind windows van, mert sokkal egyszerubb es konnyebb vele dolgozni, meg jaccani, videozni, zenet hallgatni stb. De ha valami olyas fajta dolog merul fel, hogy halozati dolgokat valositsak meg (ftp server, www server, netmegosztas) csak a linux johet nalam szamitasba... Aki komolyabban foglalkozik a szamitogepekkel nem art itt is ott is otthonosan mozogni.. Ennek a forumnak nem azt a celt tuztem ki, hogy lefikazzuk a windows, hanem csak az erdekelt, hogy hogyan reagalnak az emberkek a ''linux'' szo hallatan, es hogyan boldogulnak linuxos gondjaikkal. Csacsi!

(#24) McJames válasza Dr.Momo (#23) üzenetére


McJames
senior tag

Mostanában, ha végre sikerül beszereznem egy új meghajtót, akkor megint lesz linux, most pl. az UHU-t szeretném kipróbálni. Ha lesz tapasztalat, akkor ''mondom''. :)

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#25) Szeni válasza Dr.Momo (#23) üzenetére


Szeni
aktív tag

Azzal, hogy nem árt(ana) otthonosan mozogni mindkettőben tökéletesen egyetértek. Itt elsősorban arra gondolok, hogy a Linuxban is!
Még mindig kevés emberke akad, aki professzionális szinten tudna bűvészkedni benne.
Egy példa: x cég Linuxra alapozta rendszerét (mely viszonylag kicsi), elsősorban a beruházási költségek miatt. Nem alkalmazott főállásban rendszergazdit, valaki rendszeresen kijárt hozzájuk. Egyszercsak a szerver feldobta a talpát (nem oprendszer hibából), a fószer meg elköszönt abban a pillanatban, s ott áltak, mint sz** a fűben. Fűhöz-fához rohangált a főnök, mire talált valakit a feladatra, a rendszerük meg addig nem ment!

(#26) andorpapa


andorpapa
őstag

Ismét itt vagyok, a kezdő. Szóval én csak pár gondolatomat szeretném megosztani, ugyanis a Windows vonalon már szinte mindent kipróbáltam, ami benne van, szóval nem okoz már túl sok meglepetést, a Linuxot viszont csak most tanulom.

A véleményem az, hogy a Windows 100x kényelmesebb, és ez tény. Ugyan jóval kevesebb a lehetőség, de a Windows alapvetően a multimédiáról szól, és ahhoz minden megvan. Windows alatt nem okoz gondot egyetlen videó lejátszása sem, minden játék fut, az összes grafikus cuccomat tudom futtatni, és ha valamelyik beállítást módosítanom kell, pár kattintás, és már készen is vagyok.

Ezzel ellentétben a Linux sokkal inkább a hálózatra van elkészítve, és nem a home-usereknek, hanem a profiknak. Mert tényleg szép és jó a GUI, de ha valamit nagyon gyorsan akar elérni az ember, akkor szerintem a szöveges mód sokkal nyerőbb, viszont ehhez rengeteg tanulásra és időre van szükség, amit egy Windowsos fazon nehezen tűr el.

A netmegosztással kapcsolatban pedig annyit, hogy a jelek szerint sokkal egyszerűbb Windows beépített szolgáltatása, elvégre csak 2 gépem van, ahhoz meg bőven elég. Én eredetileg úgy terveztem, hogy amikor hamarosan meglesz a 3. gépem, akkor a régi 233-as MMX átalakul Linuxos ADSL internetelosztóvá (persze ehhez az is kellene, hogy végre bekössék a hónapok óta várt ADSL-t :) ), és boldogan élek a biztonság és a megbízhatóság tudatában.

De sajnos rá kellett jönnöm, hogy ez így nem fog menni, nekem jelenleg nincs annyi időm, hogy parancsokat tanuljak meg, és manuálisan editáljam a config fájlokat, nekem a Vezérlőpult és az msconfig, legrosszabb esetben pedig a Registry az elfogadható pont, a YaST2 enyhén rendezetlen, a Windows valahogy sokkal összeszedettebb.

Persze nem fikázom a Linuxot, mert be kell hogy valljam (nehezemre esik :) ), hogy szeretem, tetszik. Nem is gondoltam volna, hogy mindent meg tudok valósítani rajta, amit ma Windowson. SZövegszerkesztés, böngészés, CD írás, mp3 hallgatás, mind megy. És jól, na meg stabilan. Viszont nem ismerem eléggé, és emiatt kicsit idegen vagyok benne. Hiába olvastam el a 900 oldal mellékelt anyagot, mégis sok kérdésre vagy nem értettem a választ, vagy nem is találtam!

Szóval egyelőre szerintem maradok Windows párti, de tudom, hogy kell érteni a Linuxhoz is, mert valószínűleg szép jövő előtt áll, és használható oprendszer, a KDE 3 pedig biztosan sokat lendíthet rajta.

Jó találmány, de aki Counter Strike és IE párti, annak kicsit szoknia kell! :D

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#27) Vertic


Vertic
aktív tag

Na. Valaki kérdezte, hogy miért nem jó a linux desktop rendszernek, és mondta, hogy sokkal többet is tud, de arra IS jó.
Hát szerintem pont ezért nem való otthoni gépre a linux. Mert jóval többre képes, és nem arra van kitalálva, hogy bárki leül, és egyszerűen csak használja.
Félreértés ne essék, szerintem kurva jó a linux, mint olyan.
Mindenki azzal jön, hogy bármit meg lehet alatta csinálni, és ez valószínűleg igaz is. De sokkal többet kell szívni, hogy sikerüljön. Persze lehet mondani, hogy gondolkodni kell legalább, használni az agyadat, stb. Csakhogy egy otthoni rendszer nem erre való a legtöbb esetben. Vannak persze emberek akik direkt ezt imádják, és tisztelem az álláspontjukat, na nekik való a linux. Annak, aki pedig azt szeretné, hogy menjen a gépe, és nem érdekli, hogyan és miért, nem ő akar a gépért lenni, hanem azt akarja, hogy a gép legyen őérte, na annak nem való. Az használjon windowst. És ezért nem kell hülyének nézni senkit, sem az előbbi, sem az utóbbi típust. De szerintem az utóbbiak vannak többségben, és ezért nem terjed futótűzként a linux, minden előnye ellenére. Ettől persze még nem lesz jobb, vagy rosszabb egyik sem, egszerűen látni kéne, hogy nem ugyanarra vannak kitalálva és kész. Bár az utóbbi időben a SuSe nagyon nyomul, hogy otthon is linuxot használjanak az emberek, és lehet látni, hogy a KDE is egyre csicsásabb, erőforrászabálóbb, és persze instabilabb is :)
Otthon egyébként sem tudod kihasználni azokat a szolgáltatásait, amik oly naggyá teszik a linuxot (az árán kívül persze): sokfelhasználós különböző jogosultságok kezelésével (otthon kicsi ennek a jelentősége), direkt hálózatos működésre találták ki (lássuk be, otthon senkinek sincs 2-3-nál több gépe), egyfolytában tud biztonságosan üzemelni (az sem jellemző, hogy valaki egy hónapon keresztül bekapcsolva tartaná a gépét, mert otthon ugyebár nem üzemeltet szervert, akkor meg minek...).
Azt akartam ezzel szemléltetni, hogy a legtöbb ember számára a számítógép használati tárgy, amelyet a szórakoztatóelektronika kategóriába sorolhatunk, és nem pedig egy olyan játék, ami hasonlít a legóhoz, és a kémiai kísérletdobozokhoz, ahol az a lényeg ugye, hogy kiismerd a játékot minél jobban, és profi legyél a kezelésében. A számítógépet a legtöbb ember otthon nem főképp munkára, vagy tanulásra használja, hanem internetezésre, filmnézésre, zenehallgatásra, játékra, és esetleg kisebb szövegek szerkesztésére (nem feltétlenül ebben a sorrendben). Ehhez egyszerűen nincs szüksége linuxra senkinek, és mivel a windowsok kezelését jelentősen könnyebb megtanulni, érthető, ha nem akarnak maguknak kellemetlenséget az emberek.
Hát ennyi. Ez nem jelenti azt, hogy a linux ellen lennék, mert szeretem én is, de tudni kell, hogy mire való, és arra kell használni (ha meg valaki imád barkácsolni a gépén, hát rajta, neki nem arra kell a gép, mint az átlagusernek -- ettől még nem kell fikázni egyik oldalról sem a másikat)!

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#28) andorpapa válasza Vertic (#27) üzenetére


andorpapa
őstag

Rohadtul igazad van, egyetértek, a Windows az otthonra, a Linux meg a speciális szolgáltatásai miatt hálózatra és megbízhatóságra termett. Különböző kategória, különböző szaktudású és érdeklődésű userek, különböző felfogások.

A PC-sek nagy részének nincs szüksége Linuxra. Ez tény. Ettől még jó, de a Windows is jó, mert megfelel azoknak a céloknak, melyekre használni szokták.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#29) guest


guest
veterán

Szomorúan olvasom a 'topikot'...
Mert azt látom, hogy a többség véleménye, hogy jó az a linux, de nem ért
hozzá, nem akar vele bíbelődni, stb. De mi ennek az oka: hogy amikor
először számítógépet adtak a keze alá akkor M$ volt rajta.... Amikor az
iskolába számítástechnikát ''tanítanak'' akkor is csak az M$ -ről
beszélnek, hogy miért az megint több részre oszlik:
1. az iskolákat bekebelezi a Microsoft olyan szerződésekkel, amik eleve
kizárják, hogy mást is tanítsanak :)

Játékok: Mivel a fent részletezett okok miatt a M$ uralja a piacot,
ezért játékot nem éri meg másra fejleszteni (Lásd a Loki is becsődölt :(((

Szóval ez az egy ok amiért még nekem is van windózóm....

zrubi

prohardver vendég

(#30) Dr.Momo


Dr.Momo
tag

Csak egy kerdesem van... Ha te Bill Gates helyeben lannel, nem pont igy csianltad volna? Kiszoritod a konkurenciat. Most meg egye amit fozott. Ot fikazzak minden miatt, meg pereskedesek 1000-ei.

(#31) andorpapa válasza guest (#29) üzenetére


andorpapa
őstag

De azért gondolj bele, hogy a Microsoft nem alaptalanul lett sikeres.

El kell ismerned, hogy a Windows igazán univerzális oprendszer, és a ma elterjedt feladatköröknek (játék, zene, videó, böngészés stb) megfelel. Ami pedig szintén fontos: egyszerű.

Jó a Linux, de amég a szoftverek 95%-a Windowsra jelenik meg, a hardverek nagy része pedig csak Win alatt fut rendesen, addig nem tudsz mit tenni. Gondolj bele: lehetsz linuxos forradalmár, de a nép a Windows mellett áll, és csupán elvek miatt nem fogok váltani, egyszerűen a személyes érdekeim a Windowst kívánják.

Viszont pont azért kezdtem Linuxozni, mert érdekel. Kíváncsi vagyok, hogy van-e élet a Windowson kívül. És természetesen van, csak teljesen más.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#32) guest


guest
veterán

Udv mindenkinek!
Anno 6 evesen kezdtem szamitastechnikaval foglalkozni, akkor meg DOS alatt jatszottam, kesobb lett egy Commodore gepem, de azon soha nem programozta csak jatszottam. Aztan lett egy PC-m, persze DOS volt rajta, kesobb Wirus95, majd Suse 5.3. Ekkor kezdtem Linux hivo lenni. A mai napig is Quake fanatikus vagyok, es e jatek miatt is probaltam ki a Linux-ot. (meg egy jobaratom is eppen ekkor kezdett kacsingatni a Linux fele)
Megtudtam, hogy a Linuxot olyan konnyen kezre lehet ''igazitani'', mint a Quake-et a scriptekkel es mivel mar untam a kekhalalt, bootltam a Suse 5.3-as CD-rol. Hetekig szenvedtem mire belottem a Quake-et Linux ala, hang nulkul, de haloval! Majd hetekig bongesztem a netet magyar doksik utan, es igy vegul belottem a hangot egy kernel forgatas utan. Kesobb atalltam Debian-ra, amit a mai napig is hasznalok.

A tapasztalataim azt mutatjak, hogy az emberek csak feluletesen foglalkoznak a Linux-al es nem mejednek bele a filozfiajaba. Mindenki csak azt hajtogatja, hogy a Wirust egyszerubb kezelni, meghogy a Linux halozatban nyero, es nem is ingyen van. (netkolcseg, CD iras, egyeb terjesztesek, stb..) Teny, hogy a Wirust egyszerubb kezelni, es teny hogy az M$ a Wirus 95-el eljutatta a szamitastechnikat a hozza nem erto emberekhez is. De milyen aron!!?? Manapsag valaki feltelepit egy Wirus 98-at, megszerkeszt egy korlevelet Word-ben es maris informatikusnak hiszi magat. Hameg mar ki is tudja nyomtatni meg szamtech tanarnak is elmegy, hogy o milyen ugyes csavo! Nemnehez elkepzleni egy ilyen ''informatikust'' aki viszi a gepet a szervizbe, mert fagy a gep es uj winyot kell bele venni...
Az a baj, hogy az embereket nem erdekli a szamitastechnika, csak hasznalni akarjak, konnyen es egyszeruen. Ebbol kovetkezik, hogy egy oprendszer csak akkor lehet jo ha 128Mb ram kell hozza es legalabb egy 500-as P3. Ha a dragalatos Wirus 95 meg olyan okadek, 32M rammal a swap fileba cache-eli a vinyot, akkor az ''informatikus'' nemazt mondja, hogy de lassu ez Wirus, hanem azt, hogy kene egy jobb gep. Vegulis a vasarlas viszi elobbre ezt a civilizaciot, de ez csak ugy megy ha mindenkit hulyenek nezunk es azza nevelunk? (oktatas + M$-Wirus = Office Pro Secund Edition 2000 Gold Ultra-fasza 3500.0 + szerviz pek 4000 -bol evi 500 millio eladott peldany)
Erre kinal megoldast a GNU! www.gnu.hu
Amelybol kinott a Linux is (meg jonehany egyeb probram).

Szerintem nem a szoftverekben van a hiba, meg az m$-ben hanem bennunk emberekben. Mi hadjuk, hogy a TV-ben ne hangozhasson el, hogy szamitogep csak az hogy komputer. Mi vagyunk azok akik a hackert bunozonek hisszuk, pedig ok alkottak meg az Internetet es sok egyeb dolgot.
http://debian.szintezis.hu/old/hacker/hacker-howto.html
Mi vagyunk akik nezzuk ahogy egy mai diak a suliban programozast tanul Dbase-ben es informatika szakon memoriazabalo Pascal dolgozatokra kap 5-ost, de fingja nincs arrol miaza Unix, mert csak a vak-ablako(ko)n lat ki. Mi hadjuk, hogy Star-menu Hacker-eket kepezzenek rendszerprogramozoi szakon. Szerintem nemcsak azzal kene foglalkozni, hogy mi a jo a Linux-ban hanem azzal is ami mogotte van. Miert csak ugy lehet felhasznalobarat oprendszert irni, hogy az hulyenek nezze a felhasznalot? Koztes ut miert nincsen? (Szerintem a Linux lesz az jo par ev mulva)
Szerintem egy rendes oprenszernek rugalmasnak kene lennie, stabilnak, gyorsnak. A rugalmassag alatt a kovetkezoket ertem:
- Ket kattintassal megoszthassam a netet tobb gep kozott ha ugy tartja kedvem, de ha akarom komoly tuzfal rendszert is epithessek.
- Amit csak lehet megoldhassak konzolrol is. (Minek csitti-fitti grafikus GUI ha tomoritek egy filet?)
- Ha valamit megakarok csinalni/oldani akkor egy tobbnyelvu adatbazisban par-perc kereses utan megtalalhassam a szukseges dokumentaciot. (ami hasznalhato is)
- Egy gepet hasznalhassak egyszerre tobb mindenre is. (bongeszes + ftp szerver + mozi + jatek + munka) Az en rekordom QuakeWorld szerver + kliens + Quake 2 + netscape egy 250Mhz-es P1-esen 32Mb rammal!!!

Es ne legyen:
- Pofatlan (a Wirus install miert irja felul kerdezes nelkul boot manageremet?)
- Kocsog (Nekem ne irogassa egy oprendszer, hogy a program szabalytalan muveletet hajtott vegre es kilepett a rendszerbol, mert ez hulyeseg!)
- Draga (legyen ingyen)
- Lassu (900-as Duron-on 384Mb rammal ne kelljen varnom a vezerlopult megnyitasara mikor semmi mas nemfut)
- Buta (Wirusban hogy nevezel at 4000 .htm filet .html-re?)

Ja es egy erdekes hir ami a www.linux.hu-n jelent meg meg regen:
''Idézet a Gazdasági Versenyhivatal A Microsoft Magyarország Kft ellen indított eljárás megszüntetése: Vj-165/2000'' című határozatából:
''Az operációs rendszerek három típusa ismert: a Microsoft, a Linux és az IBM. A Linux operációs rendszer elsősorban a programozók körében elterjedt, míg az IBM és a Microsoft programozói ismereteket nem igényel, működtetésükhöz programozói tevékenység nem is szükséges, miután a hozzájuk illő programok CD lemezeken, CD-romokon fizikailag rögzítettek, s a hozzájuk illő operációs rendszerrel ellátott gépeken lejátszhatók.''''
No comment......
Megneztem a GVH honlapjat meg regen ott volt a hatarozat teljes egeszeben, ma neztem, de nemtalaltam a Vj-165/2000-es hatarozatott (164 utan a 168-as jott es a keresoje se dobott ki semmi hasznosat)
Idaig jutottunk...

Elnezest kerek mindenkitol ha neha eltertem a forum temajatol, de ez valahogy nagyon kikivankozott belolem.

-Orgi-

Ui.: A Forraskod legyen veletek!! :-)

prohardver vendég

(#33) Dr.Momo válasza guest (#32) üzenetére


Dr.Momo
tag

Ellege sajatos a vilagnezeted! Sokmindenben igazat adok neked, de most nezzuk a masik oladalat a dolgoknak. Te hol fogod megtanitani egy nagyon alltalanos felhasznalonak azt, hogy kernel forditas, meg stb. amikor ahoz is szerelot hivnak, hogy egy hangkartyat rakjanak a gepbe. Az teny, hogy tanitani kene az erre szakosodott emberkeknek, hogy mi is az a UNIX, de ez sajnos mar ott megvan love, hogy az oktatasi intezmegyek ugy kapnak csak kedvezmenyt a MS-tol, hogy csak az o szoftware-it hasznalhatjak (ill. tanithatjak ) (bocs, ha mashol nem igy van). Nalunk a Fosulin tanitjak a Linux-ot, de nagyon lightosan es inkabb a halozati dolgok miatt (tantargy nev: szam.gep.halo). Az teny, hogy a windoze-t konnyu kezelni, epp ez a celja (osszeeskuves elmelet). A szamitastechnikahoz buta embereket is oda tudjak csabitani a gep ele, es nem igazan tudnak azok se tovabbfejlodni, ha csak kattogtatnak az egerrel, nem ugy mint a jo oreg dos-os idoszakban, amikor az embert az is osztonozte, hogy parancssorba irta be a mar jol megszokott ARJ -X -VA ... .arj /y :))))) stb.
Meg az a szerencse, hogy vannak olyan vallalkozo szellemu emberkek, akik veszik a faradsagot es irnak jo kis kerneleket, fejlesztenek GNU-s cuccokat, meg irjak a HOWto-kat :) mert, hogy nem a penz miatt csinaljak az is zold! UDV mindenkinek!
*egy keres: legyszi ne terjetek el a tematol, inkabb csinalok egy uj forumot, ahol mindenki kiadhatja magabol azt ami epp a lelket nyomja, ide inkabb linuxon belluli probalkozasokrol, ill. megoldasokrol beszamolokat! köszi

(#34) Adi


Adi
senior tag

Ezeket tenném csak hozzá:

1) Könnyű kezelhetőség. Ha az autóhoz kell jogosítvány, nem ártana a számítógéphez is érteni, mielőtt valaki leül eléje. A két szerkezet célja ugyan különbözik, de bonyolultságban vetekednek egymással. Önámítás azt hinni, hogy egy számítógépet pik-pakk lehet kezelni.

Igencsak kíváncsi lennék egy olyan teszt eredményére, amit számtech szempontból szűz embereken végeznének: fele csoport Windowst tanul, a másik fele pl. KDE-t Linuxon. Kérdés, ki boldogul hamarabb a géppel? :)

2) Akkor fogtok mind áttérni Linuxra, amikor a Windowsról túl sok turpisság derül ki, hogy miket csinál a háttérben, valamint a jó drágán vett PC-teket egy set-top boxszá degradálja. :D

ldm start-reconf primary

(#35) guest


guest
veterán

Többször telepítettem már a RedHat 7.2-t custom-ba és workstation-ként is, szöveges módban minden Oké, de én nagyon szeretném a grafikus felületet alá, - lévén kezdő.

Indítottam Xconfiguratort, xf86configot, de soha nem indul el az X, hibás az X configom, azt üzeni.

Most frissítettem az Xfree86 4.2-es verziójára.
De még mindig nem indul az X.
Szerintem nem tudja kezelni a videókártyámat:
ATI Radeon 7500 TV out

Gyári driver nincs hozzá.

Ezzel a kártyával hogyan lesz nekem graf. felületem 7.2 alatt? (7.3 tudja már kezelni?)

Linux guruk, minden ötletet szívesen vennék!
Köszi: Sztrovacsek

prohardver vendég

(#36) Vertic válasza Dr.Momo (#33) üzenetére


Vertic
aktív tag

Hát nálunk a BME-n tanítottak UNIX-ot, meg volt ilyen tárgy is, hogy operációs rendszerek... és igen, lightosan tanították (mármint a UNIX-ot), de pl. win-ről szó sem esett (aki akarta elolvashatta az NT-ről szóló részt a könyvben) :))
És ez nem feltétlen lustaság, csak praktikus okok miatt erre vagyok kényszerítve. Bocs az offtopicért.

Egyébként nagyjából egyetértek, de mivel lassan mindenhol megkövetelik azt, hogy tudd alapszinten kezelni a gépet (mármint munkához), nem biztos, hogy rossz az, ha kapásból lehet kezelni. És ebben a win ott van. Nem tudom miért baj az, ha valaki nem akar érteni a dolgokhoz? A linux kényszerít erre, az m$ meg nem. Persze engem is idegesít, hogy vehetek új gépet folyton, de azért a linux is felvette a versenyt úgy gondolom (legalábbis a KDE2 nálam lassabb, mint a win98 felülete).

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#37) Vertic válasza Adi (#34) üzenetére


Vertic
aktív tag

1) Manapság az autód is mindent megcsinál helyetted, és ha ledöglik esélyed sincs, hogy egyáltalán tudd, hova kéne nyúlni. Ez a számítógépekre is áll (mivel a bonyolultság egyre növekszik - oprendszerek terén is). Persze kezelési ismeretekkel kell rendelkezni, mielőtt nekiállsz használni, de nem mindegy, hogy ez mekkora ráfordítást igényel. Erről azt hiszem már írtam

Egy ilyen tesztre én is kíváncsi lennék azért :) (csak mert én nem tudom objektíven megítélni, hiszen wint sokkal régebben ismerem)

2)Nem. Én szívem szerint már most áttérnék, de majd akkor fogok, ha normálisan fel tudom rakni (a package leírásoknál nem 1 mondat lesz, ami elismétli gyakorlatilag a package nevét :) ), mindent tudok benne csinálni, amit akarok, és lesz egy normális help hozzá :) mert a man page-ek, és a howtok nem azok (bár utóbbiak kicsit jobbak)

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#38) Vertic


Vertic
aktív tag

Ja, egyébként az egyik guestnek:

4000 db .htm file .html-re átnevezni pl. wincommanderrel lehet win alatt egy mozdulattal (na jó kijelölöd, aztán rename, az kettő :) ).

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#39) guest


guest
veterán

Minek ez gyerekek?
Aki nem akar linuxot használni az ne használjon. Nem kell itt filozófia meg ilyesmi. Kit érdekel, hogy egy vadidegen mit használ? De még a haverjaimat sem térítem, bár van aki az én hatásomra állt át és qvára nem volt ám programozó (mint ahogy én sem). Ennyi a történet.
A topichoz:
Én kb 6 éve kezdtem linuxozni. 2 év Redhat után a Debian van fent és senki kedvéért nem váltanék. Sok szívás volt nem is tagadom, de aki nem játszik annak ugye van ideje ilyesmire. Amit nem sikerült belőni az a TV-Out a vadi új videókártyám alatt. Köszönhetően annak, hogy nem adják ki hozzá a tech infót és drivert sem ír hozzá a matrox, vmi jogi akármire hivatkozva. Amúgy minden meg van oldva.

Guest akinek nem megy az X:
Nem lehet, hogy vmi olyasmi gondod van, hogy az xf86config (meg lehet, hogy az Xconfigurator is, bár én debianos vagyok) a 3-as X-hez való? Mert ahhoz való. Hogy a Red6 hogyan konfigurálja a 4-est, nem tudom, de ha áttérnél debianra akkor szólj és már írom is. :-)

prohardver vendég

(#40) SAJT válasza guest (#39) üzenetére


SAJT
tag

No, közben regisztráltam.

Én voltam a guest, akinek nem ment az X.
Az eredeti X-et a 7.2-es telepítőjével raktam fel saját lemezéről, így azt gondolom az stimmet(bár az X nem indult vele).

Az xfree86 4.2-es verzióról pedig annyit tudok, hogy az a legújabb és konkrétan radeon 7500 tv outhoz nem találtam támogatást a leírásában. A gépen pedig classic és new X window system van.

''...De a legnehezebb megmutatni, hogy mennyire vagy férfi! Ezt onnan látni, hogy meddig pisál az ember. ...'' Szőke A.-Tündérdomb

(#41) #66908928


#66908928
törölt tag

Hello!

Lenne 1-2 kérdésem a 8.0-s Suse Linux-al kapcsolatban. Hogy tudom beállítani a loopback interface-t? Ui nem sikerül az istennek se és nem látom emiatt a koleszhálót. Se az ifconfig, se a route parancs nem segített.
Másik kérdés : hogy állíthatnám be a cd írómat. Ui azt se sikerült beállítanom.
Ja meg még egy észrevétel : az xmms player néha egész egyszerűen leáll, kiír hülyeségeket(ellenőrizze a hangkártyát, stb) és vége a zenének egy újraindításig. Szarul van beállítva a hangkártya?

Köszi

(#42) sh4d0w válasza #66908928 (#41) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Mind a loopback, mind a CD-író támogatásának a kernelben kell lennie. Ha nincs fordítasz egy új kernelt, beállítod a LILO-t, bebootolsz a friss kerneleddel és mennie kell.

https://www.coreinfinity.tech

(#43) baroczp


baroczp
tag

Én Debian-nal kezdtem a suliban és ott kedveltem meg a linuxot. Otthon sokáig win volt a gépemen (a párom nem igazán kedvelte a parancssort és az mcedit-et :) ), de hosszas rábeszélés eredményeként felraktam egy SuSE 7.3-t StarOffice-al, és most már teljes a családi béke. :)
Elöszőr tényleg fura volt a windózról (GUI) átszokni a parancssorra, de a konfigurálhatóság kárpótolt ezért. Aztán persze én is elkezdtem használni GNOME-ot, KDE-t...

(#44) baroczp


baroczp
tag

Ha már erre járok, itt is megkérdezem:
rendelkezik-é valaki SuSE 8.0 kézikönyvvel PDF formátumban?

Fontos lenne, köszi!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  --== LINUX ==-- (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.