Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20381) td


td
senior tag

Üdv!

Tudja valaki, hogy a legújabb külső vinyók hogyan vannak gyárilag megformázva? Konkrétan egy WD Elements-re lennék kíváncsi, amit most vettem, de egy régi, Win2000-es gép csak felismeri, a tartalmát már nem látja. A dobozon annyi áll, hogy "Windows 8.1 and Windows 10" a kompatibilitás, és amúgy a kapacitása 500 GB.

Amit nem értek, az az, hogy kb. másfél éve is vettem egy ilyet, de ott még nem volt gond. Pont ugyanez a fajta, csak még a dobozán a "Windows 8.1 or higher, Windows 7 or Vista" szerepelt a kompatibilitásnál.

Amennyire ki tudtam most gyorsan deríteni a neten, az NTFS-verziók azért többé-kevésbé kompatibilisek egymással, esetleg a Volume Shadow Copy jelenthet gondot, de szerintem 1 partíciót azért ott is látnom kellene. Más géppel még nem néztem.

Szóval a kérdésem az, hogy hogyan (és milyen clustermérettel) formázzák ezeket gyárilag, és hogy mit csinálhatok vele? Pl. egy Win10-es géppel lehet natívan partíciókat menedzselni (a gyárit a rajta lévő tartalommal lezsugorítani, majd a felszabaduló területen egy újat létrehozni, és azután a régi géppel megformázni)?

[ Szerkesztve ]

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#20407) td válasza King Unique (#20393) üzenetére


td
senior tag

Jutott egy kis időm a dologra. Egy kicsit más még az a felület a W2K-nál, de lényegileg ugyanez, mint a képeden. Nálam viszont nem ír semmit a lemez (volume) nevénél (holott van neki: Elements), és ott sem, ahol a partíció típusát írná (NTFS).

Viszont rákötöttem egy W10-es gépre, és ott kiadva az fsutil fsinfo ntfsinfo <drive> parancsot, kiderült, hogy NTFS 3.1-es (ez jött ki az XP-vel 2001 őszén), és 512 a byte per sector, de a byte per physical sector 4096, illetve ennyi a clusterméret is. Most akkor ez 512e?

A W2K-n megnéztem egy testdisk nevű parancssori tool-lal is, ami a partíciót EFI GPT-nek írta, illetve egy másik részén a proginak MS data-nak is. Ez egy 2011. novemberi verzió.

Ellenben a W10 zsugorítása max ugye a szabad hely méretével engedné csökkenteni a partíciót, ami rendben is van, csak úgy annak mérete 3122 MB lenne, holott csak kb. 165 MB van rajta gyárilag... A Recyler-be és a System Volume Information-be meg már csak nem pakolt annyit alapból a W10...

Ez mit jelent? Ebben lennének jobbak az általad ajánlott eszközözök, pl. az AOMEI? Nekem nincs nagy igényem, csak legalább azt csinálja meg normálisan, amire szükségem van: zsugorítsa le kb. 200 MB-ra.

A meghajtó-betűjelet majd még megnézem, de úgy emlékszem, nem volt aktív a menüpont. És igen, a sima hub az egy egyvezetékes volt, de amúgy "aktivizálható", van rajta egy csatlakozó (Omega márkanévvel gyártották). Egy 1,8 m-es USB-hosszabbítónak sem örülne szerinted?

[ Szerkesztve ]

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#20417) td válasza King Unique (#20410) üzenetére


td
senior tag

A kimenet nálam is olyan volt, ugyanúgy W10-en.

Nekem is olyan a HD Sentinelben, hogy látszik, de betűjel ott sincs - viszont a lemezkezelőben sincs ott nálam, hogy NTFS (és a volume név sem látszik).

A méretek, amiket írtam, úgy értendők, hogy ez egy zsír új HDD, 500 GB-os, és gyárilag van rajta kb. 165 MB cucc. Ezért nem értem, hogy a W10 miért csak 3122 MB-ig engedné visszaméretezni. Nekem kb. 200-ig kéne, hogy a gyári cuccok megmaradjanak, és a többi hely szabad legyen a formázásra.

Az előlapi USB-vel, gondolom, egyenértékű a hátlapi is, ha az egy alaplapra kötött USB-panel. Van olyanom is, de ott más gondok adódtak (nem igazán érintkezik, sőt, ha nagyon mozgatom, még képes, és pikk-pakk resetel a gép...).

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#20498) td válasza King Unique (#20418) üzenetére


td
senior tag

Nekem is úgy fest Win2K-nál a Lemezkezelő. És megnéztem, egyik menüpont sem aktív a gyorsmenüben (csak a legalsó, a help). Ez a jobb oldali rész alul, ahol a partíciókat rajzolja. Tehát formázni sem enged. A bal fele, a Disk 2 rész, a properties-t engedi lekérni.

Azt, hogy MBR-e vagy GPT, mivel nézhetem meg, és mivel lehet az utóbbiból az előbbit csinálni? (Mintha annak a korábbi problémának itt nem született volna megoldása a kérdezőtől.)

Egyébként a legjobb az lenne, ha minden nagyobb bűvészkedés nélkül működésre lehetne bírni a hdd-t. Az már csak az én mániám, hogy minden tartalom maradjon meg úgy rajta, ahogy gyárilag van, innen az átméretezés és új partíció gyártás ötlete - ha másképp nem megy. Különben meg nem értem, miért tettek volna egy 500-as vinyót GPT-re...

[ Szerkesztve ]

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#20513) td válasza King Unique (#20504) üzenetére


td
senior tag

Köszi az infókat! Megnézem akkor majd úgy, ahogy írtad. Nekem is úgy festett egyébként, mint a képen, amit mutattál, és az egy SP4-es W2K-n. Lehet, hogy ez magyarázza az XP-hez hasonló viselkedést...?

Majd elválik, hogy tényleg GPT-e. Nem is emlékszem, mi volt azon a W10-en, igaz, már bőven az éjszakába/hajnalba nyúlóan foglalkoztam vele. :S

Az a hátlapi kivezetéses USB-panel, amiről írtam, egyébként olyan, hogy ki van kopva úgymond az egyik port rajta, és nehéz rá HDD-t kötni, ha lehet még egyáltalán. A másik portban is necces kissé az érintkezés. Bár fura az egész. Az alaplapi kettő, ami hátul elérhető, a manuál szerint nem is tud USB2.0-át, aztán mégis felcsatlakozik olyan módban HDD is, meg más is. De pl. a kártyaolvasóval szokott vacakolni, hogy csak sokadjára sikerül, és lehet, hogy akkor is csak USB1-es sebességgel megy, vagy csak az egyik ilyen portban hajlandó USB2.0-ára, ezt most nem tudom pontosan - mindezt úgy, hogy pl. újfajta, 16 GB-os Kingston, azaz márkás pendrive mindig egyből felcsatlakozik, és USB2.0-ára. De HDD is volt, hogy nem érintkezhetett jól, mert csak lassabb átvitellel ment.

[ Szerkesztve ]

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#22623) td


td
senior tag

Üdv!

Csinált itt már valaki GPT->MBR átalakítást az AOMEI toollal (USB-s HDD-re)? Kíváncsi vagyok, sikeres volt-e adatvesztés nélkül.

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#22636) td válasza King Unique (#22628) üzenetére


td
senior tag

Az az igazság, hogy én nem csináltam semmilyen partícionálást, a lemez gyárilag GPT-s. ;)

A 4Kn-nél viszont valami nem tiszta. Miért támogatja USB-n már az XP is, és miért támogatják csak az újabb rendszerek a belső HDD-k esetében?

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

(#22640) td válasza King Unique (#22638) üzenetére


td
senior tag

Azt értettem, amit írtál a GPT-nél, én csak azt akartam mondani, hogy gyárilag volt olyan, én pedig nem számoltam semmivel előre. :) (Végső soron csak a gyári tartalom ugyanolyan állapotbeli meghagyása miatt nem radíroztam mindent le róla egy újrapartícionálás kedvéért, erről az átalakításról meg nem tudtam, hogy mennyi ideig tart elintézni, illetve azt sem, hogy mennyire megbízható.)

Köszi a linkeket, elolvasom akkor majd őket!

''Pre-visualization hardware by AMD Opteron processors.''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.