Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4856) King Unique válasza izomhod (#4854) üzenetére


King Unique
titán

Jó, nem gond,válaszolok én szívesen! Életképes lehet a dolog,de kicsit felturbózva inkább pl. 2,5" 7200-as vinyó usb 3.0/esata-n;3.0 pendrive (esetleg külső SSD lenne a legjobb,csak drága :U .)
De,ha nem muszály ne erőltesd (bár kivitelezhető elméletileg)szerintem,inkább belső vinyón új particióra,v.+ külön belső vinyóra (olcsóbb is).

[ Szerkesztve ]

(#5334) King Unique válasza Vasinger! (#5333) üzenetére


King Unique
titán

Igen,SSD-re regálva sajnos ez a helyzet,mikor jut el odáid a dolog,h nem csak rendszernek valót,nem is már külső hdd-t veszek adattárnak,hanem külső SSD-t,mert azért az a több 100 MB/s v akár több GB/s írás-olvasás nem lenne rossz.1,8 GB/s-hez milyen interface lenne elég,Intel Lightpeek 10 Gb/s,MACBookon már van,más néven igaz,v majd kitalálnak vmit..lesz SATA 4,USB 4.0,ki tudja... :D

Addig marad HDD,pár-néhány éven belül nevetségesen olcsó lesz,sebességen sokat már nem tudnak növelni,v ki tudja mit találnak még ki addig,főleg "erőszakos-nyomúlós-bekebelezős" amerikaiak,Seagate,WD,akiknek HDD a specialitásuk,bár már SSD-t is gyártanak...

[ Szerkesztve ]

(#5458) King Unique válasza camalot (#5456) üzenetére


King Unique
titán

Hát nem tudom,egyébként nem hiszem.
Gondolj bele: egy sima hdd (pl.3,5")sata II-n max 100-150 MB/s közötti tempót tu,amit esata-usb3.0 képes bőven kiszolgálni. Thunderbolt 10 Gb/s=1250 MB/s sebessége egyértelműen SSD--nél jön jól,pl. egy külső adattároló SSD-nél,ami nem 2 fillér. Lacie-nél láttam ilyet,v már akad több helyen is,biztos jó drága lesz.

Másrészt vannak bajok Thunderbolttal (korábban Lightpeek) is, pl. költséges előállítás,új MacBook-okon kisebb - nagyobb (PC World-Április-biztonsági rések) kellemetlenségek.

Bár ígéretesen hangzik,de úgyis továbbfejlesztik majd 2015-re állítólag,ill.akkor lesz majd jelentősége igazán pl. adattárolás szempontból (v akár belsőként használva),ha SSD árak még jobban lemennek és tisztes kapacitású külső SSD-t használunk majd külső HDD helyett,ami nem mostanában lesz,de reméljük nem is 2015-ben,v ki tudja... :F ,illetve HDD,usb 3.0 sem fog csak úgy eltűnni... :D

[ Szerkesztve ]

(#5926) King Unique válasza Fera_27 (#5925) üzenetére


King Unique
titán

Lejátszáshoz elég a sima usb 2.0 is (HD filmekhez is,rpm-től függetlenül),combosabb műveletekhez, pl.videovágás kell a többlet,de amúgy is eSATA-ról menne gondolom a dolog és a nagyobb adatáteresztés is számít,elég lehet az oda,bár tény fordulatszám sem utolsó szempont ilyen téren.
Viszont 5400 rpm energiatakarék,kisebb melegedés miatt amúgy is ajánlottabb külső adattárnál,sokan 3,5" mobilrackbe is 5400 rpm-es hdd-t javasolnak,de,ha annyira nyúzni akarod,bizonytalan vagy elég-e vegyél racket+7200-as hdd-t,azt kész,bár szerintem video szerkeztéshez esata-ra kötve 5400 rpm is elég lehet,nem olyan lassú az egyáltalán (elég kell legyen) :K
Vagy,akkor már külső SSD lenne arra perfekt,csak az még drága ugye... :( :D
Azért akadnak még jó esata-ok,csak "más-drágább" árszegmensben,meg most ugye usb3 van nagyon nyomulóban,divatosabb mostanság - ez is betesz esata-nak,azt ott a Thunderbolt is - bár az inkább SSD-hez... ;)

[ Szerkesztve ]

(#8133) King Unique válasza Atlantis (#8131) üzenetére


King Unique
titán

Programfuttatásra külső eszköznek külső hdd helyett (adattárnak való inkább) , pendrive,v külső SSD ajánlott,2 közül inkább SSD,ha van rá keret,meg,ha igazán gyors cucc kell. Azt betenni egy fém usb3-as 2,5" mobilrackbe,h melegedéssel se legyen gond. (Pendive-ok is tudnak 100 MB/s körüli olvasást,de SSD akár dupláját is,viszont SSD-k sokx írást annyira nem szeretik,de prografuttatádhoz főként olvasáshoz kéne úgyis)
Nem próbáltam,de elvileg betehető,usb-sata átalakító van,sata 2 csatija SSD-nek is az ,mint 2,5" HDD-nek gondolom.
Amúgy mekkora kéne,meg mennyire combos progikhoz :F ,mert egyszerűbbekhez sima usb3-as pendive is megtenné,olcsóbb is.

Hogy/mire adnak VIP-t,mert alapban nincs a rangok közt :F Zeg-i vagyok én,de most máshol tengetem ;)

[ Szerkesztve ]

(#9011) King Unique válasza kerekfej (#9007) üzenetére


King Unique
titán

Azért kicsit túlzás,inkább áradások után max,meg itthon,v küldöldön is hasonló Aldi-mizéria lehetett,de jó volt... :DD

(#9008) olasz1969 : Így van,ahogy (#9010) Teaway írta :K ,+ezek inkább adattárnak valók,rendszernek 7200 rpm,ahogy mondták ajánlottabb. Megoldhatónak megoldható erővel,ha lapod támogatja (v win8-ban már benne van usb3 driver gyárilag),de usb3.0-án érdemes csak futtatni (v esata jobb lenne,ami sok apró rendszerfile-nál gyorsabb is),bár napi szintű huzamosabb használatnál hűtés híján melegedéssel is gond lenne ( adható neki külső venti hűtés akár),de amblock inkább felejtős ez szerintem,főleg egy combos win7-nél... Erre a célra külső SSD lenne a tutibb,de az meg drága,bár egy 64 GB már nem is annyira

[ Szerkesztve ]

(#11326) King Unique válasza Cutthroat (#11309) üzenetére


King Unique
titán

Pedig működnie kell,restart volt utána? Készült auto regfile is (mosz nem, keresném vissza a hsz-t...),vedd fel vele a kapcsolatot ő csinálta.
Külső SSD-re nemtom,de ez a beállítás,csak annyit csinál,h leválasztás után elveszi usb portról az áramot,tehát annyira nem zavarhat bele menet közben.

(#13252) King Unique válasza Tigerclaw (#13250) üzenetére


King Unique
titán

Hát igen, Thunderbolt ára még mindig elég húzós, mert mac kiegészítő...erre szoktam mondani, akinek arra volt pénze, ezekre is legyen :DDD
Van ugyen TB csatis külső vinyó - Lacie, Buffalo, Freecom stb. - de nyilván SSD-vel éri megvenni, promise is gyárt rackeket, raid házakat. Szerintem elég lesz neked a korábban említett újabb generációs 5400-as notivinyó kombó, v rack, WD-nél van külön mac széria FW800, v usb 3 [link], fenti Freecom is pofás. :K
Külső SSD-nél fontos , h TRIM megfelelően működjön ott is, amiról másik topicban diskuráltunk [link], ill amit ott linkeltem kütyüt, tetszetős, csak ár... :)

(#14708) King Unique válasza MaxxDamage (#14707) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Manapság USB 3.0 a sláger, jobban elterjedt, lényegében szinte egyforma gyors eSATA-val, mert már a korábbi SATA 2-re épülő változatnak megjelent a SATA 3 verziója=eSATA 6G is. Nyilván a mai merevlemezek (max külső SSD-k) egyik említett interfész határait se nagyon feszegetik, tehát egyazon eszközön kb. ugyanolyan gyors lesz mind a 2 csatival.
Max nyers erőben és apróbb fájlok másolásában eSATA kicsit jobb, mert ott nincs az a SATA-USB átalakítás miatt konverzió, mint a 3.0 port esetében. [link]
Nyilván egyik fajta portba, csak egyik féle csatlakozó működik, olyan van, h tápolt USB+eSATA = eSATAp / eSATApd port, amibe USB-csatlakozó is beledugható, de az főleg 2.0 szabványra épül. a Delock gyárt spec "Multiport" eszközöket (2,5" főleg), amiknél 1 db aljzatba csatlakoztatható, minden fent említett interfész.[link].

Ha ki akarod használni többi interfészt is, akkor inkább olyan külső házat érdemes venni, amint több port van, viszont ezek eléggé drágák általában, főleg 3,5"-os méretben...ahogy gyári kompakt megoldásoknál is.

[ Szerkesztve ]

(#16475) King Unique válasza saiyajin (#16472) üzenetére


King Unique
titán

Ekkora tárhelykapacitásnál, 2,5 colos méretűt célszerű venni, alternatívák visszaolvasva vannak: [link].

(#16474) vajdacs01: van annak is külön topikja, ezen hsz-ben ott van az is, ahogy a fölső linkben rackre is van alternatíva [link].

(#16473) bluobluo75: Thunderbolt nálad eleve ki van csukva, mivel nincs is ilyen csatlakozó a lapodon, de Maced sincs, v legalábbis nem említetted... Ilyen szinten egyhamar biztos nem fog lemenni belső/ külső SSD-k ára, de valóban sebességet azokkal lehet igazán kiaknázni. Egy külső vinyónál + még maga a Thundebolt interfész is elég komoly felárat jelent.

[ Szerkesztve ]

(#16638) FR33


FR33
aktív tag

Volt már valakinek hasonló Win7 problémája? Külső SSD-t (és USB pendrive-val is előfordult már) nem látja a Win7. Google-ben rákerestem, mindenhol azt írják, hogy ha nem látom a Sajátgépben, akkor a Start menü / Számítógép jobb klikk / Kezelés / Lemezkezelés ablakban ki kell választani egy meghajtó betűjelet. Sajnos nálam ez is inaktív. A lemezkezelőben látom a meghajtót de nem lehet betűjelet váltani, csak a törlés menüpont elérhető. Átdugtam már az összes USB aljzatba, reboot...de nem látható. (más gépben látható illetve a Win eredeti).

(#16639) King Unique válasza FR33 (#16638) üzenetére


King Unique
titán

Azért pontosabb leírás nem ártott volna:
• mégis milyen gyári külső SSD, esetleg SSD + 2,5" külső rack kombó, utóbbi pontosan milyen, milyen chipes?
• milyen fájlrendszer van rajta, vagy netán vmi OS?
• amikor először csatlakoztattad, az eszközillesztő sikeresen települt hozzá, eszközkezelőben rendben volt?
• Windows lemezkezelő pontosan mit mutat a partícióra, kifogástalan elsődleges, RAW stb.?

Mert ennek több oka is lehet, ha nem ismeri fel rendesen:
• vannak olyan külső rackek, amiknél, ha kivették belőle a merevlemezt és gépbe SATA-ra dugták, akkor ott nem ismerte fel, betűjelet kellett neki adni, vagy teljesen újra kellett partícionálni, vagy éppen fordított eset állt fenn.
• előzőhöz kapcsolódóan, van amikor egy másik OS, akár egy másik Windows nem megfelelően ismeri fel, az előzőben partícionált, vagy xy programmal titkosított meghajtót és újra kell formázni.
• ha olyan fájlrendszer (ExtFS, HFS+), esetleg adott OS helyi titkosítása van rajta (LUKS, FileVault), akkor azt a Windows értelemszerűen nem ismeri fel és fájlkezelőben sem jeleníti meg a meghajtót.
• nem megfelelően lett leválasztva (hardver biztonságos eltávolítása), mert ez is okozhat felismerési problémákat.

[ Szerkesztve ]

(#17905) King Unique válasza tvamos (#17902) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Hát erre nem nagyon tudok mit mondani...eleve a legtöbb külső Wi-Fi meghajtó HDD alapú. Gyári külső SSD-be, nem is láttam annyira olyat, ami wifis, aztán lehet van...
Olyan külső HDD, ami Wi-Fi és SD kártya képes, az megint ritka, talán a WD My Passport Wireless modellen kívül, nincs is sokkal több.

Ráadásul a 2,5" Wi-Fi meghajtókban eleve van akksi, így nagyobb és vastagok. Ha kicsi drive kell, akkor ott a Samsung T1 Portbale SSD, ami egész pici. Viszont nem tud se wifit, se SD kártyát + nem éppen olcsó.
Amúgy az SSD-t én sem értem, mert ha lassú az SD kártya, akkor eleve nem fogja gyorsabban SSD-re rátolni a tartalmát, mint HDD-re, mivel a kártya fogja limitálni az adatátvitelt. Valamint külső SSD használatnál USB 3.0-án eleve TRIM sincs, az csak eSATA-m keresztül működik.

Szerintem mond meg a barátodnak, hogy márpedig jobb, ha megbarátkozik a WD-vel, mert ilyen feltételekkel, nemigen fog annyival jobbat találni. :D

[ Szerkesztve ]

(#18158) King Unique válasza Hmmm1 (#18155) üzenetére


King Unique
titán

Hi,

a #18112 hsz-t ajánlanám, ha 2,5" hordozható kell. Ilyen játék / program futtatás kategória ugyan nincs :D , de felesleges is lenne, mert lényegében alkalmas rá mindegyik. Én oprendszert (WIndows & Linux) már futtattam külső HDD-ről, az ok. Persze külső SSD-ről még gyorsabban megy.
Játék, külső vinyóról való futtatása terén nincs tapasztalatom... Azért nyilván egy aluházas gyári, vagy E. kategória fémhazás megoldása előnyösebb hőelvezetés terén. Mert, ahogy OS, úgy játék futtatásánál is gondolom meleged(het). Sebesség terén, ha megnézed az említett pontban linkelt topik tesztjeit, vagy rákeresel itteniben néhányra [link], [link], akkor láthatod, hogy USB 3.0-án is elég gyorsak. Hozza szinte az azokat az értékeket, mintha SATA3 csatlakozón tesztelnéd.

(#18331) King Unique válasza Ueda (#18330) üzenetére


King Unique
titán

Szép és jó, csak van pár kontra, amit SSD topikos hsz válaszában is megemlítettem [link]. Na meg, eleve gyanús ez a 450 MB/s is, mert ez az USB 3.0 vége [teszt]. A 3.1 Gen 2-nek még SATA3 SSD-vel is ennél többet kéne tudnia. Lehet aztán csak a Type-C lett az új szabványra épülő, de a vezérlő meg maradt ASMedia ASM1153E, mint a T1-ben [teszt], vagy fene tudja?

Árakat tekintve, nem tudom a 2 TB-os mennyi lesz, de az 1 TB-os T1 Portable SSD sem olcsó [link]. Ennek kb. a feléért lehet venni 2,5" 4 TB-os külső merevlemezt [link]. Illetve, ha már USB 3.1 külső SSD-t kéne vennem, akkor biztos M.2 alapút választanék, amivel normálisan ki is tudnám használni az új szabvány sebességét.

[ Szerkesztve ]

(#18332) Daywalkerke válasza King Unique (#18331) üzenetére


Daywalkerke
aktív tag

Először is nagyon köszönöm a #18318 hsz-ben nekem írt válaszodat, nagyon sokat segített.
A mostani hsz-ed szintén hasznos és teljesen egyetértek vele, mert ezen Ueda által linkelt cikk olvasása után megnéztem árkereső-n, hogy milyen árakon vannak ezek a külső SSD-k és hát a legolcsóbb 120GB-os Sandisk 27e Ft, aminek az árából pont egy 2TB-os 2.5" kivitelű Samsung HDD-t lehet venni, tehát ugyanazon árért 16-szor több tárhelyet lehet kapni, ami(legalábbis szerintem) még hatalmas különbség, szerintem még ha a mostani felére csökken a külső SSD-k ára még akkor sem igazán lesz versenyképes, mert külső tárolónál szerintem a gyorsaság annyira nem fontos, hogy 16-szoros árat fizetnének érte.

[ Szerkesztve ]

(#18333) King Unique válasza Daywalkerke (#18332) üzenetére


King Unique
titán

Ok, örülök, ha segített valamit.

Egy külső SSD nyilván olyan téren jobb, hogy eleve gyorsabb, kihajtható vele az USB 3.0/ 3.1. OS is elég gyorsan futtatható róla. Bár a TRIM hiánya nem kis kontra és emiatt idővel (jelentősen) belassulhat. Nincs benne mozgó alkatrész, így a hordozást, esetleges leejtést is jobban bírja. Viszont az ár-érték, valamint Ft/ GB aránya még mindig nem elég jó...kell ennek még pár év biztosan.

Utóbbi terén egy külső HDD nyilván sokkal kedvezőbb és valóban elég fontos maga a tárolókapacitás is. USB 3.0-án már viszonylag értelmes sebességgel lehet adatokat is mozgatni. Hordozáshoz meg eleve vannak tokok és gyárilag ütésálló modellek. Tehát ezek sem jelentenek feltétlen akkora problémát, HDD alapnál sem.

[ Szerkesztve ]

(#18341) King Unique válasza Roxkex (#18339) üzenetére


King Unique
titán

Na igen, az USR ugyan kiírja, de az sem tudja minden esetben leállítani a leválasztást akadályozó folyamatot, ha a Windows (system) megmakacsolja magát...ha erőltetett leállítással sem megy, akkor várni kell x percet, utána hátha engedi.

(#18337) nlpK: az ok, hogy általánosan PC-n nagyobb teljesítmény érhető el, mint egy notebookon, de ez esetben több paramétertől is függ a dolog. Azért a szintetikus teszteknél, megfelelő felszereltséggel egy laptop is hozhatja az adott értékeket, én is azon csináltam (belépő szintű modell) a külső SSD tesztemet. A gyakorlati fájlmozgatásnál meg eleve meghatározó a forrásmeghajtó (gépben) teljesítménye. Pl. egy 2,5" notebook HDD is eleve lassabb, mint egy 3,5" asztali merevlemez. Aztán persze alaplapi USB vezérlő, driverek, OS, hardver teljesítménye is számít valamennyire.

(#18709) King Unique válasza junior11 (#18708) üzenetére


King Unique
titán

Igen, a rendszer sebességét valóban rendesen megdobja és más érzés használni. Majd a jövő lesz érdekes, ha a nagyobb tárolókapacitású modellek ára lejjebb fog menni és egyre többen használnak adattárolásra belső / külső SSD-t. Akkor már kevesebben fognak itt kérdezni, vagy lehet át kell írni majd a topik címét... :DDD De az még odébb van, kell neki pár-néhány év biztosan. Illetve SSD-nél nem is feltétlen a cellakifáradás, hanem a vezérlő meghibásodása okozhat problémát. Ilyenkor állítólag az adatmentés sem olyan egyszerű és elég drága is.

[ Szerkesztve ]

(#19013) King Unique válasza ropijoe (#19010) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Normál 2,5" SATA házaknak van külön topikja, de mSATA | M.2 típusokkal nincs tapasztalat.
A Delock 42508 esetén sok extra infó nincs a gyártói oldalon, de a 42569-nél megadják, hogy ASM1153E chipes. Ez általánosan jónak mondható, bár akkor az igazi, ha PID: 55AA azonosítós. De arról nincs infó.

Külső SSD-nél az alábbi teszt alapján valószínűleg mSATA - USB 3.0 esetén sem fog működni a TRIM. Állítólag USB-n csak OS X alatt lehet működésre bírni [link].

(#19011) VVoid: elég jó áron van, bár maga a gyártó / márka számomra ismeretlen külső házaknál. Eddig csak USB 3.0 kábeleket nézegettem ilyen márkanév alatt. De attól még lehet ok és működhet jól.

[ Szerkesztve ]

(#19166) King Unique válasza busimi0 (#19165) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Elsősorban adathordozásra és adattárolásra valók. :K

Persze, ha nagyon muszáj, akkor lehet rájuk programokat telepíteni, vagy akár kompletten operációs rendszereket is. Viszont intenzívebb használatnál eleve melegedni fognak, illetve sebesség terén alapból egy 3,5" | 5400 / 7200 RPM külső HDD lenne előnyösebb, mivel a 2,5" típusok lassabbak. Bár a legtöbb notebookban is még utóbbiak vannak, az is igaz.

Szóval, ha nem létszükséglet a külső meghajtó ezen célra, akkor inkább vegyél a gépbe még egy / nagyobb HDD/SSD-t, aztán arra telepíts, azt használd.
Amúgy, ha fontos a külső használat, a minél gyorsabb működés és nem kell nagyon nagy tárhely, akkor programok és OS futtatásához egy külső SSD lenne az igazi. A cikkben lévő 120 GB-os megoldás 13k + 4k = ~ 17k körüli áron összerakható.

[ Szerkesztve ]

(#19242) King Unique válasza Bnorbu (#19239) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Ha olvastad az összefoglalót, akkor bizonyára láttad feltüntetve a téma topikját. Ott vannak beszámolók és tesztek, illetve akad olyan is, amelyikben 2,5" Red a belső merevlemez.

A WD10JFCX 9,5 mm magas, így a legtöbb 2,5" külső rack megfelel hozzá. Viszont abban azért egyénileg is kéne dönteni, hogy az egyes paraméterek, dizájn és ár alapján kb. mely típusok azok, amik szóba jöhetnek. Ehhez ez a kis összegzés is segítségül lehet. Amúgy a kinézett LogiLink jó választás lenne és a felszereltségéhez képest az ára is kedvezőnek mondható. :K

Egyes külső házak alján szoktak lenni gumitalpak, amiknek csúszásgátló és rezgéselnyelő szerepe van. A zajszint pedig nagyrészt a HDD-től is függ és a 2,5" Red esetében ilyen téren vegyes tapasztalatok vannak. Belső / külső merevlemezként használva volt, aki szerint csendes, más viszont éppen az ellenkezőjét panaszolta. Illetve normál esetben ez nem igazán a külső házon múlik, bár léteznek speciális, "zajelnyelő dobozok" is [link]. Amúgy, ha annyira halk megoldás kell, akkor legjobb a külső SSD, mert annak aztán tényleg semmi hangja nincsen.

[ Szerkesztve ]

(#19341) King Unique válasza rayoliviero (#19339) üzenetére


King Unique
titán

Amelyikben kevesebb lemeztányért tartalmazó HDD van, azok valamivel halkabbak lehetnek. Viszont egy bizonyos tányérszám alatt eleve a tárkapacitás rovására megy a dolog, amelyről ebben a cikkben is van némi infó.

Ha teljesen némát szeretnél, akkor külső SSD-t kell használni, ahogyan a fórumtárs is javasolta. Vannak már ilyenek több gyártó kínálatában, volt cikk korábban a Samsung, illetve most egy friss az ADATA termékeiről. De akár össze is lehet rakni egyet, mint ahogyan én is csináltam —► teszt.

[ Szerkesztve ]

(#19344) rayoliviero válasza King Unique (#19341) üzenetére


rayoliviero
veterán

Külső SSD-vel az a bajom, hogy az 1 TB-os drága és szerintem tönkremenne a sok írástól.

Belső winchesterben is gondolkodom, most ideiglenesen egy 3,5-es Toshiba van a gépemben, de az úgy zúg, hogy fáj a fejem tőle.

(#19345) King Unique válasza rayoliviero (#19344) üzenetére


King Unique
titán

Igen, ekkora tárkapacitásnál valóban drága még nemhogy a külső, de a belső SSD is. A sok írás miatt nem feltétlenül menne tönkre, mert azért elég sokat kibírnak. Illetve rendszerint előbb szokta megadni magát a bennük lévő vezérlő. Bár azért a külső használatnál akadnak olyan hiányosságok is, mint pl. USB 3.0-án általában a TRIM sem működik...

Egy 3,5" | 7200 RPM HDD-nél azért annyira nem meglepő, ha nem éppen a legcsendesebb. Viszont a másik topikban javasolt megoldást érdemes megfontolni, mert egy 2,5" merevlemez nyilván halkabb. Viszont azért ezek sem lesznek teljesen zajtalanok (némák), mert azok eleve a belső / külső SSD-k.

[ Szerkesztve ]

(#19353) King Unique válasza DJosef (#19351) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A külső SSD csak a zajtalan működés miatt volt feszegetve. Nagyobb mennyiségű adat tárolására még nyilván ideálisabb a belső / külső HDD.

Illetve jól mondja a fórumtárs, van a topiknak összefoglalója. Igaz, még nem teljes, de az ilyen jellegű kérdéseket bőven lefedi. Valamint az elmúlt néhány nap hozzászólásai között is van sok hasznos információ. A megadott min. 500 GB-os tárkapacitást illetően pedig inkább a 2,5" típusok között érdemes nézelődni. Sőt, azokból is inkább már 1 TB-os modelleket célszerű venni, mivel utóbbiak ár-érték aránya jobb.

[ Szerkesztve ]

(#19410) King Unique válasza rayoliviero (#19409) üzenetére


King Unique
titán

Igen, ha azt feltételezzük, hogy más dolog nem kavar be, akkor nagy valószínűséggel a telítettség az oka a kisebb sebességnek. Ezek sajna ilyenek, a 2,5" | 7200 RPM típusok is ugyanúgy belassulnak, ha meg vannak pakolva. De telemásolva még egy belső / külső SSD sem feltétlen hozza az üres állapotban mért értékeket.

Az USR programot én is használom és néha előfordul, hogy nálam sem megy a leválasztás még kényszerített leállítással sem. A Windows beépített megoldásával meg pláne nem... Ilyenkor xy programon túl még foghatja egy / több komolyabb rendszerfolyamat, amiket macerás csak úgy kilőni. Ilyenkor jobbára tényleg csak az x perc várakozás, vagy leállítás / újraindítás marad.

[ Szerkesztve ]

(#19673) King Unique válasza lalakov (#19668) üzenetére


King Unique
titán

OS, programok, virtuális gépek stb. futtatása külső merevlemezről

Én futtattam 2,5" | 5400 RPM | 1 TB | USB 3.0 külső HDD-ről virtuális gépeket, illetve telepítettem rá közvetlenül Windows / Linux operációs rendszereket is. Viszont hiába volt USB 3.0 portra csatlakoztatva, azt azért nem mondanám, hogy olyan hű de gyorsan futott róla minden OS. Nyilván számít a hardver (gép) erőssége is, de az előbbi esetekben a külső meghajtó, illetve pontosabban a benne lévő lassú HDD is visszafogta a sebességet. Az USB 3.0 nyilván nem, mert az jóval nagyobb tempót tesz lehetővé, mint amire egy ilyen 2,5" külső merevlemez képes —► [link]. Persze, ha valakinek nem fontos annyira a kifejezetten gyors működés, akkor a célnak nyilván megfelelnek ezen típusok is.

A sebességet illetően ilyen használatra azért valamivel jobb választás lehet egy 3,5" | 5400 / 7200 RPM külső HDD. Illetve, ha mindenképpen 2,5 colos méretű kell, akkor abból is egy 7200 RPM-es megoldás —► HGST Travelstar 7K1000 + LC-25U3-Becrux. Utóbbinál a full alumínium külső házban a melegedéssel sem lenne gond, illetve USB 3.0 porton használva a tápellátással sem.

Amúgy a legjobb nyilván egy klasszisokkal gyorsabb külső SSD lenne, pláne egy USB 3.1 Gen 2 típusú. De, ha csak Gen 1-es (USB 3.0) portok vannak a gépen, akkor nyilván elég az előbbi is. Illetve akár egy olyan megoldás, mint ami az alábbi tesztben van. Én direkt operációs rendszerek futtatására vettem és ilyen célra mondhatni tökéletes.

Egyébként a korábbi SSD tesztek alapján a legtöbb típus elég sok írást kibír, illetve külső meghajtóként funkcionálva a TRIM hiányától sem feltétlen kell tartani. Én lassan 1 év használat után sem tapasztaltam semmilyen problémát, de persze ez csak egy eset és nyilván az az ideális, ha működik. Amúgy bizonyos körülmények között erre lehet esély, mármint működhet a TRIM akár külső SSD-nél is.

A külső HDD-k alapvetően adathordozásra, illetve adattárolásra valók. Persze használhatók nyilván a rajtuk lévő viszonylag nagyobb méretű multimédia tartalmak (zenék, videók, filmek, képek) lejátszására is. Viszont a kimondottan sok apró fájlt érintő műveletekhez - mint pl. operációs rendszerek, programok futtatása - már kicsit lassúak a (normál) HDD alapú megoldások. Valamint tartós üzem közben felmerülhetnek akár olyan problémák is, mint pl. a túlzott melegedés stb.

Ilyen célra nyilván előnyösebb a sebességet illetően például egy SSD alapú külső meghajtó. Továbbá ezek a zajszint, fogyasztás, melegedés, fizikális méret tekintetében szintén kedvezőbbek lehetnek. Viszont az igaz, hogy ha az árakat nézzük, akkor egyelőre még kompromisszumot kell kötni a tárkapacitást illetően.

[ Szerkesztve ]

(#19674) lalakov válasza King Unique (#19673) üzenetére


lalakov
senior tag

Köszönöm a részletes javaslatodat. :R

Azt meg tudnád mondani, hogy kb. mekkora a sebesség különbség a 3,5" 7200 RPM külső HDD és az USB-s külső SSD sebessége között?
- SEAGATE Barracuda 500GB 7200rpm 16MB SATA3 + RAIDSONIC IB-373U3 External enclosure for 3.5" SATA HDDs with USB 3.0 interface and UASP Support
- HyperX 120GB FURY SATA3 2,5" SHFS37A/120G

Leírom mi a helyzetem:
Jelenleg egy 12 éves gépen (HDD) fut az XP-re írt program ami miatt az egészre szükségem van. A gép sosem volt gyors és mivel idővel minden elromlik, így előre fel kell készülnöm, mert a programra napi szinten szükségem van a vállalkozásomhoz. Viszont amíg a régi gép fut, nem látom értelmét új gépet, illetve inkább már egy W10-es laptopot venni. Így átmenetileg a "gamer" gépem kapná az áthidaló szerepet, a régi gép tönkre menetele és az új laptop megvásárlása közötti idő áthidalására. Elgondolkodtam azon is, mi lenne ha csak a "gamer" gépem venné át végleg a program futtatását (Virtualbox+XP-k). Ami azért is egyszerűbb lenne, mert a házam egy COOLERMASTER RC-692A-KKN5 CM 690 II Advanced (USB 3.0 version), aminek a tetején van egy SATA kivezetés (SATA 3-ra dugva), ami tökéletes az SSD számára is. De..., mivel ez a gép is bármikor elromolhat, az a 100%-os biztonság, ha két gépen van lehetőség a Virtualbox+XP-k használatára és kényelmesebb is lenne.
Mivel a "gamer" gépemben SSD van, tudom hogy milyen villámgyors tud lenni, de azt is hogy nekem, laikus embernek mennyivel macerásabb a kezelése.
Nem tudok dönteni. :W

[ Szerkesztve ]

(#19695) King Unique válasza ra^ven (#19691) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ilyen célra jó lehet az említett külső HDD és ennél a típusnál a 3 év gyártói garancia is előnyös. Bár egyesek inkább más típusokat, vagy éppen a külső házas megoldást preferálják bizonyos okok miatt. De kimondottan fontos adatoknál úgyis a nemrég említett dolgok, vagyis a biztonsági másolatok készítése a lényeg.

Egy külső SSD jó dolog és kevésbé sérülékeny a felépítése miatt, így nyilván a külső fizikai hatásokkal szemben is ellenállóbb, mint egy (külső) merevlemez. Ez pedig nyilván az adatok védelme szempontjából is előnyös lehet például egy leejtésnél. Viszont ezen meghajtóknál általában a vezérlő szokta megadni magát és utána elég macerás róluk visszahozni az adatokat. Ellenben a HDD-ről való mentés mondhatni kiforrottabb és az adatmentő cégek árlistái alapján általában valamivel olcsóbb is. Egyébként a fizikális védelmen a HDD alapú 2,5" külső meghajtóknál is lehet javítani egy hordozótok közbeiktatásával, vagy ha eleve ütésálló modellt választunk.

Nemrég említettem, hogy operációs rendszerek futtatásához használok külső SSD-t. Oda tökéletes és jól jön a gyorsasága, bár nem ártana, ha a TRIM is működne. Viszont szimpla adattárolásnál, főleg ilyen ritka használat esetén (még) nem feltétlen érdemes ilyenekben gondolkodni. Nem beszélve arról, hogy egy nagyobb tárkapacitású modell egyelőre még jóval drágább, mint egy ugyanakkora külső merevlemez.

[ Szerkesztve ]

(#19717) King Unique válasza Dexter-2000 (#19715) üzenetére


King Unique
titán

Külső HDD / SSD-e a jobb választás adattárolásra, az függ az alábbiaktól:

Mekkora tárolókapacitásra van szükség?
Mekkora a vásárláshoz rendelkezésre álló összeg?
Mekkora adatátviteli sebességre, milyen gyors működésre van szükség?
Ki tudjuk-e használni az adott háttértár sebességét?
Milyen igénybevételnek lesz kitéve a külső meghajtó?

stb.

Arról nemrég volt szó, hogy egy külső SSD nyilván jobb választás lehet OS, programok stb. futtatására, mint egy külső HDD. Illetve előbbinek akár adattárolásnál is lehetnek bizonyos előnyei. De például másolásnál csak akkor tudjuk kihasználni a sebességét, ha a forrásmeghajtó is van olyan gyors. Illetve (napi) 10 GB adat nem sok, az USB 3.0 csatlakozásnál hamar átmásolható külső HDD-re is. Valamint, ha nagyobb mennyiségű adatot kell tárolni, akkor nyilván költséghatékonyabb lehet egy HDD alapú megoldás.

Továbbá az korábban szintén említve volt, hogy fontos adatoknál eleve a biztonsági másolatok készítésén van a hangsúly. Ugyanis egyik fizikális adattárolónál sem garantálható, hogy (idővel) nem fog tönkremenni. Egy külső HDD esetében például sok múlik a megfelelő használaton, mivel érzékeny lehet bizonyos dolgokra. De egy USB 3.0-s külső SSD-nél ott van még pl. a TRIM működésének hiánya, a vezérlő tönkremenetelének lehetősége, illetve akár ezek is. Persze a megbízhatóságon lehet javítani mindkét megoldásnál például az átlagnál minőségibb és strapabíróbb típusok használatával, de még ez esetben sem lesz rá 100%-os garancia.

[ Szerkesztve ]

(#19721) King Unique válasza Dexter-2000 (#19719) üzenetére


King Unique
titán

Hát akkor ez kb. el is dőlt, mert 25 ezerből jelenleg nyilván nem jön ki egy 1 TB-os külső SSD... :N

Külső HDD-t illetően az összefoglaló, illetve egy korábbi hozzászólásban említettek átnézését tudnám javasolni. Valamint ezen cikket, mert ennyi pénzért akár még 1,5 - 2 TB-os 2,5 colos külső merevlemezt is lehet venni.

A sok kicsi fájl másolása nyilván lassabb lesz USB 3.0-n is és tovább fog tartani, mint a nagyméretű fájlok mozgatása. Viszont azért 10 GB nem akkora adatmennyiség, hogy ne lehetne kivárni, amíg végez vele.

[ Szerkesztve ]

(#19773) King Unique válasza kardkovacsi (#19772) üzenetére


King Unique
titán

Azért az eSATA egy ideje már háttérbe szorulóban van és az újabb gépeken inkább az USB 3.0 a jellemző. Illetve manapság már eSATA interfészes kompakt külső HDD-t nem nagyon találni, de egylemezes külső házat is kb. nagyítóval kell keresni. Továbbá az eSATA egyik hiányossága, hogy tápot nem biztosít, csak a hibrid változata —► eSATAp / EUHP. Utóbbi viszont kevésbé elterjedt és a normál változattal szemben nyilván előnyösebb az USB 3.0 ilyen téren. Például egy 2,5" külső meghajtónál mindenképpen.

Amúgy névlegesen nem gyorsabb az átlag eSATA (3 Gbps), mint az USB 3.0 (5 Gbps). Előbbinek ugyan van SATA 6 Gbps alapú változata is, de az mondhatni kevésbé elterjedt. Viszont ezen teszt alapján a gyakorlatban valóban lehet némi különbség még a lassabb eSATA szabvány javára is. A CPU terhelése terén is lehet valamivel jobb, de ez egy mai gépnél már egyre kevésbé számít.

Vannak már Type-C aljzatot, illetve csatlakozót használó külső merevlemezek, mint pl. ez a Lacie. Viszont az ilyeneknél maga a vezérlő általában csak USB 3.0 alapú, mivel az USB 3.1 (Gen 2) sebességét nyilván csak egy külső SSD tudja kihasználni —► [link].

[ Szerkesztve ]

(#20020) King Unique válasza makoss (#20018) üzenetére


King Unique
titán

Az a korábbi hozzászólásban is ki lett fejtve, hogy itt maga a gazdagép (tablet) a gyenge láncszem tápellátás szempontjából. Illetve egyik 2,5"-os külső HDD esetében sem nagyon garantálható, hogy egy ilyen eszköz 1 db USB 2.0 portról stabilan meghajtja. Amelyiken van USB 3.0, az viszont már ok lehet. De, ha az a helyzet, mint ami az egyes routereknél, akkor még azoknál sem teljesen biztos.

Illetve egy tablethez a tápellátást illetően egy mSATA / M.2 külső SSD talán jobb választás lenne. Több típusnál a gyártói oldalakon is reklámozzák az ilyesfajta használatot —► ADATA | Samsung.

[ Szerkesztve ]

(#20114) King Unique válasza IG55 (#20110) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A zajszintet nem tesztelgettem részletesebben, illetve egy külső HDD-nél nem feltétlen ez szokott számomra a legfontosabb tényező lenni. Tehát általánosságban csak azt tudom mondani a magam részéről, hogy ha valami halkabb megoldás kell, akkor célszerű egy 2,5"-os külső merevlemezt venni. Illetve a kevesebb adattányér megint előnyös lehet ilyen terén, de bizonyos esetekben a tárolókapacitás rovására mehet. Erről az alábbi cikkben is van némi infó a 2,5 colos modelleket illetően. Továbbá, ha teljesen zajtalan megoldás kell, akkor nyilván egy külső SSD lenne a legjobb választás.

Egyébként, ha már 24/7-es üzemről van szó, akkor például felmerülhetnek olyan dolgok, mint mondjuk a melegedés, stabil tápellátás, strapabíróság stb. Nem említetted, hogy milyen készülékre lesz csatlakoztatva, de tápellátás terén egy 2,5"-os típusnál nyilván előnyös az USB 3.0 port. Vagy egy 3,5"-os külső HDD, amelynek eleve külső tápegysége van. Illetve azokon általában szokott lenni tápkapcsoló (be / ki), amely megint hasznos lehet bizonyos esetekben. Aztán nem tudom milyen intenzív terhelésnek lesz kitéve, de egy alumínium ház, illetve néhány szellőzőnyílás nyilván jobb lehet hőelvezetés terén, mint egy zárt, műanyag burkolat. Továbbá a benne lévő HDD-t illetően megint lehetnek különbségek egy normál, illetve egy 24/7-es üzemre tervezett modell strapabírása között.

[ Szerkesztve ]

(#20398) King Unique válasza jolti05 (#20396) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Volt szó már ebben a topikban sok mindenről, többek között a különféle operációs rendszerek futtatásáról is. Vagyis ilyen téren nemcsak az USB 2.0/3.0/3.1 csatlakozás és adatátviteli mód, hanem magának az eszköznek a sebessége is számít. Tehát, ha fontos a minél gyorsabb működés, akkor egy külső SSD jobb választás lehet ilyen célra. Ahogyan az SSD például SATA-n is egy HDD ellenében. Továbbá a pendrive-oknál vannak ilyen használatra hivatalos WTG modellek, illetve egyéb, komolyabb sebességet produkáló típusok.

[ Szerkesztve ]

(#20480) King Unique válasza Kowax (#20476) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ha ilyen megoldás kell, akkor a 2,5"-os külső házaknak és a merevlemezeknek is vannak külön topikjai.

24/7-es használatra nem árthat egy full alumínium külső ház az esetleges melegedés miatt. Például ezen modell jónak mondható, van rajta be/-kikapcsoló gomb és külső tápbemenet is, ha netán szükség lenne rájuk. De, ha nem kellenek ilyen extrák, akkor vannak egyszerűbb és olcsóbb külső házak is.

Működési zaj tekintetében egy 2,5"-os (külső) HDD rendszerint előnyösebb egy 3,5"-os típusnál. Viszont azért némi hangja az előbbieknek is van. Igaz, egy kevesebb adattányért és olvasófejet tartalmazó típussal elvileg még kedvezőbb hatást lehet elérni ilyen téren. De ez meg a tárolókapacitást korlátozza le 500 GB-ra, illetve az SMR technológiás modelleknél 1 TB-ra. Viszont nyilván ezek sem némák, tehát ha teljesen zajtalan megoldás kell, akkor egy külső SSD lenne a legjobb választás.

Egyébként gondolom valami megosztás lesz és a külső HDD routerhez, vagy egyéb eszközhöz fog csatlakozni. De, ha esetleg közvetlenül a TV-hez is, akkor annál az alábbiakat érdemes számításba venni.

[ Szerkesztve ]

(#20526) King Unique válasza scope2007 (#20519) üzenetére


King Unique
titán

Elvileg tökmindegy melyikbe csatlakoztatod, hiszen az egyes USB-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek. Tehát az USB 3.0 eszköz értelemszerűen az USB 3.1-es (Gen 2) portban is működni fog. Viszont, ha az adatátviteli sebességet nézzük, akkor egy ilyen HDD-alapú kétlemezes külső házhoz elég az USB 3.0 is. Az USB 3.1 Gen 2 maximális sebességét úgyis csak pl. egy ilyen külső SSD-vel lehet kihasználni.

[ Szerkesztve ]

(#20874) King Unique válasza bartucz911 (#20872) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Ez ügyben az összefoglaló mellett ezen és ezen hozzászólások átnézését javasolnám! Egyébként 40 ezerből 2,5"-os fizikális méretben akár egy 3 TB-os modell is kijönne. Sőt, pl. a Maxtor esetében a 4 TB-os modell alig kerül többe, mint a 3 TB-os.

A lassúság oka egyébként lehet az is, ha nagyon tele van másolva a külső drive, illetve nagyon töredezett pl. az NTFS fájlrendszer. Illetve, ha sok apró fájlról van szó, akkor azok beolvasása nyilván lassabb, pláne egy HDD esetén. De, ha irreálisan lassú minden, akkor a HDD állapotát sem árt lecsekkolni pl. a HDS programmal, hogy nincsenek-e rajta szektorhibák!

Amúgy mindegyik külső HDD-nek van működés közben némi hangja, ugyanúgy a 2,5"-os típusoknak is. Azonban, ha egy viszonylag halkabb 2,5"-os típus kell, akkor az előbb említett Maxtor modellek elvileg azok. De a zajszint függhet a HDD felépítésétől (adattányérok & olvasófejek száma), amely utóbbi egyébként a tárolókapacitással is összefüggésben van. Erről ezen bejegyzésben szintén van infó. Egyébként, ha valakinek olyan külső háttértár kell, amely szinte zajtalanul működik, akkor ilyen téren a külső SSD a jobb választás. Viszont a jelenlegi árak alapján a megadott keretbe 2 TB-os tárolókapacitással csak a HDD-alapú megoldás férne bele.

[ Szerkesztve ]

(#20990) King Unique válasza SunMount3r (#20987) üzenetére


King Unique
titán

Általánosan 10% lemeztöredezettség felett szokták javasolni a futtatását pl. egy rendszermeghajtónál. Ellenben egy külső HDD esetében nem feltétlen olyan kritikus hatású ez, mint az az előző válaszokban már említve volt. Illetve nálam több NTFS fájlrendszerű külső meghajtónál is rendszerint csak 0-6%-os töredezettséget mutatott a Windows úgy, hogy X év alatt soha nem volt rajtuk defragmentálás futtatva. Igaz, rendszerint nagyobb méretű fájlok tárolására vannak használva, torrentezésnél be van állítva a fájlok előre lefoglalása stb. Extrém példaként egy régebbi generációs és sokat használt My Passport esetében ugyan 62%-os volt a töredezettség mértéke, de ennek használat közben nem különösebben érezni a hátrányát. Maximum talán a fájlok / mappák tallózása itt-ott kissé lassú. De amúgy is már jobban tele van másolva a külső drive, ami eleve lassító tényező. Illetve a sok elemből, főleg apróbb fájlokból álló tartalom tallózása pl. egy külső SSD-nél nyilván jóval gyorsabb.

Tehát attól, hogy NTFS fájlrendszerű a külső merevlemez, még nem feltétlen jelenti azt, hogy X naponta, vagy hetente kötelező jelleggel töredezettségmentesítést kellene futtatni rajta. Pláne, ha 10% alatt van a töredezettség mértéke. Továbbá egy ilyen művelet a nagyobb tárolókapacitású lemezeknél eleve sokáig tarthat. A Windows beépített eszköze ráadásul amúgy sem a leggyorsabb, illetve eleve több menetben dolgozik, amelyek között pl. összevonások is vannak stb. Az előbb említett 62%-os töredezettségű My Passport (1 TB) esetében USB 3.0-n csak az 1. menet + az összevonás futott majd 3 órán keresztül. Nem vártam meg a teljes művelet végét, mert lehet kb. egy fél napig elszöszölt volna vele. A külső programok talán hatékonyabbak és gyorsabbak valamivel, de ez esetben nyilván azok sem zavarták volna le 5 perc alatt. A hosszas töredezettségmentesítés egyébként a külső HDD-nek is nagyobb igénybevételt jelenthet, a kelleténél jobban felmelegedhet közben stb. Tehát már csak ezért sem szerencsés túl sűrűn futtatni.

[ Szerkesztve ]

(#20996) Kékes525 válasza King Unique (#20995) üzenetére


Kékes525
félisten

Most kétszeresen van meg mindet az adat. 1x a gépbe (2TB-os HDD-ék) és egyszer külön 1 TB-os külső vincsesztereken (10x1TB). Ehhez lenne az 1x 10TB lemez, mint második külső backup. A legeslegfontosabbak, pedig a külső SSD-én is pluszként (mint külső backup), amiről már írtam a Flash SSD topikban.
Tudom, hogy a második backupot is jobb lenne 1 TB-osokra tenni, de kényelmetlenebb a mentés (állandó cserélgetés) és több helyet foglal, mint az egyben variáció.

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.