Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Milyen projektort és kiegészítőket javasoltok házimozi vetítés kialakításához?
Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
Mindenképp szeretném felhívni a figyelmed, hogy ez a topik kifejezetten vászonra való vetítést támogatja, így annak megléte feltétel! Továbbá fontos kihangsúlyoznom, hogy a szoba/terem megfelelően sötétíthető legyen.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#199) gyulaipal


gyulaipal
tag

Amint azt a "Projector topic"-ban jeleztem, mostantól itt írom le az "általam igaznak vélt" dolgokat a projektorok belső működéséről, elméleti korlátairól, tuningolási lehetőségeikről. És persze arról, hogy (szerintem) miért a DLP az "igazi" vetítési rendszer, amivel a legjobb képminőséget el lehet érni, ha valóban "besza-behu" minőségű kép vetítése a feladat.

Én bizonyos szempontból elméleti emberke vagyok, mat-fiz-inf szakokat végeztem az ELTE-n, tehát eredetileg tanár lennék. 5 évet tanítottam is (mérnököknek) matematikát egy budapesti egyetemen, de ennek gyorsan vége lett, azután informatikusként tengettem a napjaimat egy ideig, illetve (autodidakta módon) kitanultam az optikai tervezést és mostanában (főleg) csillagászati távcsövekhez, alkalmanként vetítési rendszerekhez tervezek optikákat.

A "projekjeim" a múltból:

- (akromatikus) anamorf prizmarendszer tervezése és építése házimozi vetítőkhöz (ez a terv a valóságban meg is épült és páran még ma is használják)

- terveztem halszem optikát planetáriumokhoz (gondoltam vicces lenne ha a mozi plafonján a csillagos ég nem csak ott lenne statikusan, hanem mozogna is. tehát mindig azok a csillagképek lennének a plafonon, amelyek a valóságban is ott "figyelnek" az égen). A terv elkészült de végül nem épült meg a rendszer.

- "pixel-tologató" (E-shift, XPR) rendszer tervezése és építése a ház körül található anyagokból. A rendszer meg is épült (a garázsban) és évekig használtam. Rengeteget tanultam az építése közben, pl. a szükséges képfeldolgozás kapcsán.

- mostanában (DLP) projektorok (belső) optikai rendszerének a (házimozira) optimalizálásával foglalkozom. Ennek része az:

- UHP fényforrások "tuningolása" (bár a ma egy átlagember számára racionális feltételekkel beszerezhető, legjobb kép vetítésére alkalmas projektorokat 6-10 éve építetre az ipar, az UHP lámpák technológiájának időközben bekövetkezett fejlődése is komoly pluszt adhat ezek működéséhez).

A vetítők működésének elméleti hátterét én nagyon fontosnak tartom, mert pl. ezzel biztosítható, hogy az ember ne dolgozzon feleslegesen. Sokan látnak kihívást abban, hogy lehetetlennek tűnő feladatoknak állnak neki én viszont nem szeretnék feleslegesen dolgozni. Ha nem tudom bebizonyítani, hogy egy ötleg működőképes, akkor (B-tervként) csinálok rá számítógépes szimulációt. Pont ezért tanultam meg pl. alapszinten avisynth script-et írni, mert így szimulálni tudtam, hogy a pixel-tologató rendszernek milyen hatása lesz a képre (ez még akkoriban történt, amikor nem voltak XPR technológiát használó DLP-k a boltokban, én pedig inkább fél évig "szimulálgattam" azt, hogy mit fog csinálni a képpel a pixel-tologatás, mielőtt eldöntöttem, hogy ez tényleg okos dolog és nekiálltam volna megépíteni). A vicc az, hogy kb. mire a dolog jól működött otthon, megjelentek az új, 0,66'"-es 4K DLP chip-ről szóló első tudósítások, ami szintén pixel-tologatást használt, csak gyárilag. Onnantól kezdve kb. senki nem kételkedett a dologban, előtte pedig mindenki hülyének nézett amikor azt mondtam, hogy ennek lenne értelme. Vicces az élet ... :-)

Értem én azt is, hogy az elméletet egyesek marhaságnak tekintik. Viszont ha egy elméletre alapozott műszaki megoldás a gyakorlatban jól működik, akkor az elméletet el kell fogadni (mindaddig, amíg egy olyan esetet nem találunk, amikor az elmélet csődöt mond). Akkor viszont egy új elmélettel kell...

A fizikában amúgy sem lehet bebizonyítani kb. semmit, de a rakéta mégis felszáll, a mikrohullámú sütő megmelegíti az ételt, és az LCD projektor (többé vagy kevésbé de) mindig homályos képet vetít. És igen, sajnos a kisméretű DLP chip alkalmatlan a kontrasztos (és fényes, éles, nagyfelbontású) kép vetítésére. Ezek olyan állítások, amelyeket mindenki a saját szemével lát és (talán) sokakat érdekelne az, hogy ezeket a tapasztalati tényeket milyen természeti törvények alakítják ki. Nem biztos, hogy csak az elmélet kedvéért, hanem főleg azért, mert ezen elméletek alapján lehetne a gépek gyakorlati működését közelebb vinni az elméleti maximumhoz. Ki ne szeretné, ha a projektora fényesebb és kontrasztosabb képet vetítene? Vagy hogy élesebbet? Nem lehetetlen úgy elérni ezt, hogy véletlenszerűen "módosítgatjuk" a gép optikai alkatrészeit és talán egyszer véletlenül javulni fog ettől a kép (nem pedig romlani). Ismerek olyan emberkét, aki a hangfalával, erősítőjével is kb. ezt csinálta. Én viszont nem ebben hiszek, én a szilárd elméleti alapokon nyugvó ötletek gyakorlati megvalósításában hiszek és eddig ez működött is ... nagyjából ... de elfogadom mások véleményét is. :)

Folyt köv...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.