Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  GPT, MBR

Hozzászólások

(#451) Vesa


Vesa
veterán

Üdv,
Külső HDD-re is előnyösebb a GPT? Csak adattárolásra lesz használva, nem lesz rajta rendszer.

A tudomány a valóság költészete!

(#452) King Unique válasza Vesa (#451) üzenetére


King Unique
titán

Mivel az összehasonlításnál a GPT partíciós sémának több előnye is van az MBR-rel szemben, ezért eleve adott a válasz, meg 2 TB feletti tárolókapacitásnál alapesetben (512e logikai-fizikai szektorméret) amúgy is GPT szükséges a teljes lemezterület particionálásához.
MBR szerint inicializálni egy adattárolásra szánt belső / külső HDD-t leginkább csak a kompatibilitás miatt lehet értelme, mármint ha olyan operációs rendszerrel és / vagy programmal kell használni, ami nem kezeli a GPT séma szerinti lemezeket.

(#453) Misi_D


Misi_D
tag

Sziasztok!

Kérnék egy kis segítséget.
Késői adopter volnék az m.2 nvme ssd vonalon; s egy régebbi, bő 10 éves Asrock z77 Extreme4 alaplapot (Intel i7 3770 procival, 16 GB DDR3-as rammal) bővítettem egy m.2 to pcie átalakítóval, és abban egy 500 GB-os Samsung 970evo-val - azért így, mert bár dedikált m.2 port nincs rajta, de van olyan alaplapi béta firmware, ami ezt támogatja (felrakva).
Az lenne a cél, h az m.2-ről bootoljon a win, azonban a régi rendszer üzemeljen - azaz mozgassam át a rendszert rá.
Jelenleg egy 256GB-os, SATA-s Intel SSD-n csücsül a win10, ami MBR szerinti (volt). A win maga már naqyon régi (még win7-ről upgrade-elt), de vinném tovább magammal, valahogy nem akaródzik a win reinstall. Addig már eljutottam, h Easeus Partition Masterrel GPT-re varázsoltam a régi SSD-t, a CSM kikapcsolva az UEFI-ben, s bootol is így a gép, ez eddig jó. Még át kellene klónozni a "teljes diszket" az új meghajtóra, a méret fixálásval.
Viszont, ránéztem a Lemezkezelőben a GPT-re alakított régi SSD-re, és nem teljesen értem a helyzetet. Három partíciót mutat, első helyen áll a 223GB-os rendszerindító, adatokat tartalmazó alappartíció, utána egy 300MB-os EFI-rendszerpartíció, végül egy 524MB-os adatokat tartalmazó alappartíció. Nem teljesen vagyok képben a GPT-s partíciókkal, de amit eddig láttam itt-ott a neten, az alapján nekem hiányzik pl. egy recovery partíció, meg a végén lévó 524MB-osról fogalmam sincs, h micsoda (ez nyilván meghajtójel nélküli).
Az a kérdés, hogy ezzel a felállással nem lesz gondom a jövőben (recovery nélkül)? Azaz, klónozhatom nyugodtan ezt így, vagy kellene/lehetne még ezzel valamit kezdenem/javítanom?

Köszi előre is!

Ha nem tetszik, ahogy vezetek, akkor tünés a járdáról!

(#454) King Unique válasza Misi_D (#453) üzenetére


King Unique
titán

UEFI/GPT-based hard drive partitions

A tisztán telepített Windows 10/11 rendszereknél a mellékelt leírás és kép szerinti partíciók jönnek létre a telepítésnél, ahol UEFI/GPT sémánál alapesetben (pl. 512e szektorméretű rendszermeghajtó) az EFI 100 MB, az MSR 16 MB, a WinRE partíció mérete pedig ~ 5xx MB körül szokott lenni
Ellenben ha Windows 7/8.1-ről történt in-place upgrade Windows 10/11-re, meg pláne utólagos UEFI/GPT séma szerinti konvertálás (pl. MBR2GPT), akkor előfordulhat az előbbitől eltérés az egyes partíciók méretében, sorrendjében és bizonyos esetekben akár a számában is.

"524MB-os adatokat tartalmazó alappartíció"

Ez lenne elvileg a helyreállítási (WinRE) partíció és akkor "kifogástalan (helyreállítási partíció)" néven kellene megjelennie a lemezkezelőben. Ha nem, akkor lehet az UEFI/GPT-re konvertálásnál ment félre valami, meg ha 3rd party programmal lett csinálva és nem a Microsoft saját MBR2GPT parancssori eszközével...

[ Szerkesztve ]

(#455) Misi_D válasza King Unique (#454) üzenetére


Misi_D
tag

Köszi szépen! Igen, én is ezt a képet találtam, ebből adódott a kérdésem.
Adtam betűjelet az 524MB-osnak, valóban ez lesz/lenne a recovery, megvan a mappa, a wim fájl. Már csak azt nem értem, miért nem annak írja a lemezkezelő...
Az MSR hiánya okozhat gondot? Ha jól értelek, akkor nem igazán, mert akár ez el is maradhat.
Azt kellene valahogy kitalálnom, hogyan tudnám a régi rendszert a fenti kép szerint átmigrálni az nvme ssd-re.

Ha nem tetszik, ahogy vezetek, akkor tünés a járdáról!

(#456) pumukli101


pumukli101
csendes tag

Sziasztok !

A segítségeteket szeretném kérni !

Vásároltam egy Seagate 8TB-os HDD az eBay-en.
Leformáztam az egészet 1 partícióra (NTFS) és "külső" HDD-ként
elkezdtem rámásolni az adataimat egy notebookról.
Utána egy másik notebookra csatlakoztattam (szintén "külső" HDD-ként)
és nem látom ettől a pillanattól a (remélem még) rajta lévő adatokat
(próbáltam több számítógépen és notebookon is).
Pillanatnyilag a lemezkezelőn azt látom, hogy van egy "2048,00GB kifogástalan
GPT- védőpartícióm" és egy "5404,04GB-os nem foglalt" partícióm.

Van rá valami mód/program, amivel vissza tudom állítani az eredeti állapotot
( 1 partíció, adatveszteség nélkül ) ?

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm !

(#457) King Unique válasza pumukli101 (#456) üzenetére


King Unique
titán

Nem derült ki a leírtakból, hogy most egy gyárilag készre szerelt külső HDD-ról van szó, vagy belső HDD-ről, ami USB-s adapterrel / dokkolóval / külső házzal (?) van csatlakoztatva és úgy értendő a "külső" HDD-ként".

Ha 2 külön USB-s adapterrel / dokkolóval / külső házzal történt a külső HDD-ként való csatlakoztatás, ahol eltérő azoknál a logikai-fizikai szektorméret (pl. 4Kn vs. 512e), akkor nem meglepő a probléma. Ami az alábbi paranccsal megtekinthető NTFS fájlrendszerű köteteknél, ahol X = kötet (partíció) meghajtóbetűjele

fsutil fsinfo ntfsinfo X:

Ez esetben a megoldás azzal az adapterrel / dokkolóval / külső házzal használni a HDD-t, amivel eredetileg inicializálva és particionálva + formázva lett, ott újra hozzáférhető lesz rendesen a HDD tartalma.

Ha nem az előbbi a gond és mindenhol ugyanazzal az 1 db USB-s adapterrel / dokkolóval / külső házzal van csatlakoztatva a HDD, akkor viszont érdekes a helyzet. Ilyenkor felmerülhet az USB-s tárolóegység hibája, de akár a HDD hibája is, ha az utóbbi esetleg gyárilag hibás vagy fake példány. Vagy akár az operációs rendszer hibája is, ha pl. GPT-t nem kezelő 32 bites Windows XP-ről van szó.
Na ezért kellene pontosítani a leírtakat, akkor nem kellene találgatni. :B

[ Szerkesztve ]

(#458) pumukli101


pumukli101
csendes tag

bocsánat, lemaradt.
nem gyári a külső HDD, csak egy "ház" egy adapter van benne + tápegység

ugyanazon a gépen is próbáltam, de nem látja sajnos ...

(#459) pumukli101


pumukli101
csendes tag

a szoftevr Win10 x64.
a HDD-t Sentinel programmal teszteltem, nem talált hibát, a HDD-hez kaptam egy
német számlát, még nincs 1 éves, garanciális is ELVILEG

(#460) pumukli101


pumukli101
csendes tag

(#461) King Unique válasza pumukli101 (#458) üzenetére


King Unique
titán

Na és pontosan milyen külső ház, kezel az rendesen 8 TB-os HDD-ket?

Ha igen, akkor normál esetben nyilván nem kellene ilyen GPT-védőpartíció problémának lenni, meg akkor sem ha ugyanabban a külső házban a HDD USB-n egyik majd másik Windows 10-es laptophoz van csatlakoztatva.

[ Szerkesztve ]

(#462) pumukli101


pumukli101
csendes tag

Gembird 3.5'' külső SATA merevlemez ház USB 3.0 fekete (EE3-U3S-3)

Feltételezem, hogy nem a HDD és a ház a hibás, hiszen az első notebookról való mentés
több alkalommal történt, azzal a géppel nem volt probléma, sikerült mindent átmásolni a 8TB HDD-re. A másik notebookhoz ezután lett csatlakoztatva, ami már nem látta, később pedig már egyetlen PC/notebook sem tudta olvasni a HDD tartalmát.

(#463) MM


MM
őstag

Sziasztok,

jelenleg egy WinXP->Win7->Win10->Win11 rendszerem van, amivel semmi gondom nincs.
Még Win10 alatt lett sima NTFS-ről GPT-re konvertálva. 2011-ben telepítettem az XP-t egy Core i5-ön Intel320-as SSD-re, azóta a második SSD-n van (Macriummal költöztettem) és az ötödik alaplapon, egyik költözésnél sem volt gond, illetve az újabb Windows verziók is csak rá lettek frissítve mindig a meglévőre.

Az alábbi látszik most:
Most szeretném egy villámgyors 2TB M.2 SSD-re áttenni a rendszert, amit particionálok, (C: 500GB / E: 1 500GB), hogy a játék könyvtár is ide kerüljön. (most külön drive-on van).

Ami feltűnt, hogy az összes (nem rendszer) drive GPT/NTFS, de itt van egy 100MB Fat32 rész az elején. Ezt használja még a Win11 vajon, vagy csak az XP / Win7 boot hagyatéka, így ha klónozom, akkor ezt ki is hagyhatnám esetleg?
Ha szűzen raknék fel egy Win11-et, akkor is ott lenne?

[ Szerkesztve ]

(#464) King Unique válasza MM (#463) üzenetére


King Unique
titán

UEFI/GPT-based hard drive partitions

Az UEFI/GPT módban telepített Windows 7, 8/8.1, 10, 11 rendszereknél eleve lesz egy alapesetben 100 MB-os EFI-rendszerpartíció (ESP), ami a mellékelt screenshoton a "System".
Tehát ha rendszermeghajtó amit utána bootolni kell, akkor nyilván a 100 MB-os ESP-t is klónozni kell, egy tiszta telepítésnél is létre fog jönni UEFI/GPT módban, stb. Ha a Windows 11 külön SSD-n van és az is UEFI/GPT séma szerint telepítve, annál létrejött a standard partíciókiosztás szerint saját ESP, akkor viszont nyilván elég az és nincsen szükség a másik SSD-n lévő partíciókra.

[ Szerkesztve ]

(#465) MM válasza King Unique (#464) üzenetére


MM
őstag

Köszönöm, akkor csak annyi a kérdés, hogy az miért FAT32?
Vagy ezt rosszul jelzi ki a Macrium?

(#466) King Unique válasza MM (#465) üzenetére


King Unique
titán

A Windows 7, 8/8.1, 10, 11 rendszereknél UEFI/GPT séma szerinti telepítésnél az ESP eleve FAT32 fájlrendszerű, annál az a standard, a BIOS/MBR mód szerint telepített Windows 7-nél volt 100 MB-os rendszer számára fenntartott partíció NTFS fájlrendszerrel (példa).

[ Szerkesztve ]

(#467) MM válasza King Unique (#466) üzenetére


MM
őstag

:R

(#468) kolopele válasza King Unique (#466) üzenetére


kolopele
nagyúr

Szia! Nekem egy olyan problémám lenne, hogy az utolsó frissítés nem ment fel a Win 10 - re, azt írták, kicsi neki az 500 mb - os partíció. Na most külső programmal megnagyobbítottam, de akkor sem lett jó, aztán összevontam a C - be őket, és most ezt mutatja a lemezkezelő:
Hagyhatom ezt így (a gép működik rendesen), csak eltűnt ezáltal két partíció is, viszont a frissítés meg felment :)
Köszönöm előre is.

(#469) kolopele válasza kolopele (#468) üzenetére


kolopele
nagyúr

A külső partíció kezelőn meg így néz ki:

[ Szerkesztve ]

(#470) King Unique válasza kolopele (#468) üzenetére


King Unique
titán

A Windows 10 téma topikjában nemrég újra ismertetve lett erre a probléma a megoldás, vagyis értelmetlenül lett végleg törölve a helyreállítási partíció.
Működhet akár helyreállítási partíció nélkül is a Windows 10/11, viszont akkor elvileg nem lesz használható a helyreállítási környezet, meg ki tudja estlegesen milyen problémát okozhat még később a hiánya, a standard UEFI/GPT partícióelrendezésnek is nem véletlenül a része.

[ Szerkesztve ]

(#471) kolopele válasza King Unique (#470) üzenetére


kolopele
nagyúr

Köszönöm. Akkor most telepítsem újra a Wint, vagy hagyjam ahogy van, és ráérek vele foglalkozni ha valami probléma lesz? Annyi mindent újra kellene tennem, rengeteg oldal, jelszó, nem sok kedvem van hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#472) Mickey5


Mickey5
csendes tag

Sziasztok!

Vásároltam egy 4TB-os WD RED HDD-t:
- kizárólag adattárolásra,
- kizárólag asztali PC-ben,
- kizárólag alaplapi SATA csatlakozóval,
- viszont több, különböző géppel szeretném használni.

Semmi bajom a GPT-vel, de az inicializálásnál figyelmeztet, hogy ezt a Windows rendszer nem minden korábbi verziója ismeri fel.


Van erre valami megoldás? Mit tegyek, ha valamelyik gép mégsem ismeri fel?

(#473) King Unique válasza Mickey5 (#472) üzenetére


King Unique
titán

1. Egy 4 TB-os HDD-t alapesetben (pl. 512e szektorméret) eleve GPT séma szerint kell inicializálni, máskülönben MBR alapon nem lesz particionálható és használható a 2 TB feletti lemezterület (példa).

2. A GPT partíciós sémát manapság kb. mindegyik asztali operációs rendszer eleve kezeli, Windowsok. Linuxok és macOS rendszerek egyaránt. Ez "a Windows rendszer nem minden korábbi verziója ismeri fel" Windowsoknál max. a 32 bites Windows XP és az annál régebbi rendszerekre vonatkozik, ellenben az újabb Windows-verziók 32 bites és 64 bites változatai eleve natívan kezelik a GPT partíciós séma szerinti lemezeket.
Vagyis hacsak nem Windows XP és annál régebbi muzeális rendszerekkel akarod használni az említett HDD-t, akkor eleve nem kell ezzel foglalkozni és alapból GPT séma szerint kellene inicializálni.

[ Szerkesztve ]

(#474) Mickey5 válasza King Unique (#473) üzenetére


Mickey5
csendes tag

Köszönöm gyors válaszodat, bár a kérdés nem egészen erre vonatkozott!

Amikor a kérdést feltettem, már inicializáltam a lemezt GPT szerint, mert az számomra is egyértelmű, hogy csak így használható ki a teljes kapacitás.

A baj az, hogy különböző gépekkel kell használnom (amint azt írtam is) és ezek között bizony lehetnek még XP-s rendszerűek is. Egyébként rengeteg géppel volt már dolgom, de soha, egyiken sem láttam 64 bites XP-t. :(

Minimum 8-10 IDE-vezérlős HDD-ről tudok, amit archiválni kellene. Az én gépemben nincs is IDE-vezérlő. De az különben sem járható út, hogy szereljek szét 8-10 gépet, hozzam haza a HDD-t, mentsem le, majd vissza és újra összeszerelni.

Tehát a lényegi kérdés: lehet-e valahogyan "okosítani" ezeket a régebbi rendszereket? Valami segédprogramra gondolok. Ezért kérdeztem kiemelten, hogy van-e erre valami megoldás.

Még egy adalék: rendszerfrissítés szóba sem jöhet! Sem idő, sem energia, sem technikai szempontból. Van például olyan XP-s gép, ami telefonközpontot kezel. Beláthatatlan következményei volnának, ha egy újabb rendszert próbálnék rátelepíteni (driverek hiánya, összeférhetetlenségek, stb.). További ok, amiért nem szeretnék darabokra szedni egyetlen gépet sem.

(#475) King Unique válasza Mickey5 (#474) üzenetére


King Unique
titán

A legelső hozzászólásban egy szóval nem volt említve, hogy már inicializálva lett a HDD GPT-re, ahogyan az sem, hogy GPT-t nem támogató Windows XP és egyéb muzeális rendszerekkel is használva lesz...

A GPT partíciós sémát nem támogató Windowsokhoz volt korábban Paragon GPT Loader program, de annak fejlesztése és elérhetősége már rég megszűnt, ahogyan a Windows XP támogatása is.
Egyes alaplapokhoz volt korábban ún. 3TB+ Unlock szoftveres megoldás a GPT-t nem támogató 32 bites Windows XP-hez, de hogy manapság elérhető-e még, az passz.
Következő lehetőség olyan USB-s meghajtó használata, ami emulált 4Kn (4Ke) logikai-fizikai szektorméretet használ, amivel az MBR korlátja kitolható egészen 16 TiB-ig (bővebben). Példádul a 2,5" WD My Passport külső merevlemezeknél ezt lehet is állítani a gyártó által mellékelt programmal és ennek köszönhetően pl. egy 3 TB-os WD My Passport külső HDD teljes lemezterülete használható lesz MBR alapon 32 bites Windows XP-vel is (példa).
Egy másik lehetőség a régi PC-ken nem feltétlen a muzeális, elavult operációs rendszert használni, hanem azt megkerülve bebootolni pendrive-ról pl. egy WinPE 10 alapú HBCD PE rendszert, vagy akár egy Linux live rendszert, amelyek eleve natívan kezelik a GPT partíciós séma szerinti lemezeket, valamint natívan olvassák és írják az NTFS fájlrendszerű köteteket is - vagyis egy adatmentés is megoldható egy ilyen live rendszer alól - , stb.

"Az én gépemben nincs is IDE-vezérlő. De az különben sem járható út, hogy szereljek szét 8-10 gépet, hozzam haza a HDD-t, mentsem le, majd vissza és újra összeszerelni."

Ezért lett volna praktikusabb az előbb említett USB-s külső HDD megoldás, akkor nem kellene a PC-kbe nyúlkálni, be / ki szerelni az erre a célra vett belső HDD-t vagy a benne lévő régit, ahol ha egyik-másiknál ráadásul nincs is azokban SATA, vagy a saját PC-ben IDE csatlakozási lehetőség, az nyilván megint problémás.

[ Szerkesztve ]

(#476) King Unique válasza King Unique (#475) üzenetére


King Unique
titán

A végéről lemarad az előbb, hogy pl. egy univerzális IDE/SATA-USB adapterrel (példa) a régi PC-kből kiszerelt HDD-ket lehetne a saját PC-hez is csatlakoztatni USB-n, vagy akár az új HDD-t a régi PC-khez, mert azért egy szabad USB-port vélhetően mindegyiken akad.
A régi PC-kben lévő régi HDD-k meg vélhetően eleve kis tárolókapacitásúak és nem feltétlen kell nagy adatmennyiséget ide-oda másolni, vagyis még ha csak USB 2.0 csatlakozási lehetőség van is a régi PC-ken, az sem feltétlen akkora probléma egy alkalmi adatmentésnél, meg pláne ha nem is HDD-k teljes tartalmára, hanem csak néhány fájlra van szükség.
Vagy lehet akár PC-be építhető IDE-SATA adaptert (példa) is venni, aztán hogy ténylegesen mennyire működne egy ilyen egy modern, UEFI-s, SATA és M.2 SATA / PCIe NVMe formátumok támogatása kihegyezett alaplapnál, az passz.

[ Szerkesztve ]

(#477) Mickey5 válasza King Unique (#476) üzenetére


Mickey5
csendes tag

Köszönöm az értékes ötleteket!

A Live CD-s boot nem jutott eszembe, különben nem is zavartam volna fölösleges kérdéssel. Pedig első körben valóban ez a legjobb megoldás!

Hosszabb távon pedig az USB adapter a barátunk. :) Ami szintén nem jutott eszembe, mert már legalább 15 esztendeje nem használtam.

Köszönöm fáradozásodat!

(#478) Daffchy


Daffchy
őstag

Sziasztok!

Nekem egy olyan problémám lenne, hogy adattárolásra beraktam egy 500-as Samsung SSD-t a gépbe (ami eddig működött problémamentesen egy előző gépemben).
Most nagy nehezen a Lemezkezelésnél megjelent, de Tárolóhelyek védőpartíciója státuszban van.
A helyi menü itt full szürke, minden sor.

Eszközkezelőben is látszik, de az Eszközök és meghajtók-nál viszont nem látszik.

Mit tudok ezzel kezdeni? :F
Előre is köszi! :R

(#479) Daffchy válasza Daffchy (#478) üzenetére


Daffchy
őstag

Siker... cmd-ben valahogy megcsináltam... :R

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  GPT, MBR
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.