Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  GPT, MBR

Hozzászólások

(#301) Foley101 válasza Foley101 (#300) üzenetére


Foley101
tag

Ez után is lefuttattam a Win10 telepítő rendszerindítás javítását, de most sem tudta megjavítani.

[ Szerkesztve ]

(#302) King Unique válasza Foley101 (#300) üzenetére


King Unique
titán

Ha a leírás szerint csináltad és mindent jól, akkor azután normál esetben indulnia kellene a Windowsnak. Igaz annál a WinRe partíciót nem törölték, de a rendszerindítás szempontjából az ESP a lényeg. A hibaüzenet alapján a BIOS-ban jók a beállítások, a megfelelő boot eszköz / bejegyzés van kiválasztva, első helyre rakva? Illetve a pendrive-ot előtte el kellene távolítani, majd úgy próbálni, nehogy az kavarjon be. Ha a Windows telepítője nem tudja javítani a rendszerindítást, akkor pl. a Macrium pendrive-ról bootolható WinPE változata is használható ilyen célra, annál is van javítási opció. Innen pedig letölthető közvetlenül a bootolható ISO.

Aztán olyan gond szokott még előfordulni, hogy nem aktív a partíció és amiatt nem indul a Windows. Példa: [link], [link]. De aktív állapotú System MSR / rendszerpartíció (C) a lemezkezelőben BIOS-MBR telepítésnél szokott lenni, ellenben UEFI-nél nem mutatja annak őket. Külső particionáló programok viszont az ESP-nél aktív státuszt írnak, valamint a C-n boot flaget.

[ Szerkesztve ]

(#303) Foley101 válasza King Unique (#302) üzenetére


Foley101
tag

A boot sorrendet mindig ellenőriztem, az rendben volt, sőt, pendrive és az optikai meghajtót is kivettem, csak az ssd maradt.

Megnéztem Gparted-ban látszik-e a boot flag az ESP-n, és igen:

"Külső particionáló programok viszont az ESP-nél aktív státuszt írnak, valamint a C-n boot flaget."
Gpartedben az nem látszik, hogy az ESP aktív vagy inaktív lenne. Tudsz javasolni másik programot ami ezt megmutatja?

Utána lefuttattam a Marcium boot helyreállító lehetőségét, de a helyzet továbbra is változatlan, a Windows nem tölt be, és a hibaüzenet is ugyanaz.

Sakk Matt?

(#304) Foley101 válasza Foley101 (#303) üzenetére


Foley101
tag

Biztos ami biztos alapon újra megcsináltam a teljes helyreállítást a dirtywindows cikke alapján, de a helyzet változatlan.

(#305) King Unique válasza Foley101 (#303) üzenetére


King Unique
titán

A GParted nálam ezeket mutatja a rendszerpartícióra, illetve a rendszer számára létrehozott kisebb partíciókra.

WinRE —► hiddern, diag
EFI (ESP) —► boot, esp
MSR —► msftres
Windows (C) —► msftdata

A korábban említettet Windows alatt néztem meg a MiniTool particionáló programmal. Az az alábbi felsoroltakat mutatta.

WinRE —► status: none
EFI (ESP) —► status: active & system
MSR —► status: none
Windows (C) —► status: boot

Nálad egyébként valami nagyon nem stimmelhet, ha egyik helyreállítási módszer sem működik. Lehet próbálgatni ezt-azt, de egyrészt ilyenkor szokás előtte mentést készíteni a rendszerről. Bár, ha úgysem bootol és nem destruktív a művelet az adatokra nézve, akkor nem feltétlen van értelme. Másrészt, ha nálad ennyire nem megy, akkor lehet inkább újra kellene telepíteni. Ahhoz elég lenne csak az sda1,2,3, partíciókat törölni, de ha fontos adatok vannak a C-n, akkor azokat előtte nyilván le kellene menteni másik fizikai lemezre, vagy átmozgatni az sda4-re, ha azon van annyi hely.

[ Szerkesztve ]

(#306) Foley101 válasza King Unique (#305) üzenetére


Foley101
tag

Én is arra jutottam, hogy újratelepítem, mert a kollégának hétfőn kell a gép. Így is szívni fog mire mindent visszaállít, telepít...

Mivel a partíciós tábla GPT-re lett konvertálva a korábbi USB-re kiírt, MBR partíciós sémával rendelkező win10 telepítőm nem használható, ezért Rufussal készítettem egy UEFI-s Win10 telepítőt egy másik pendrive-ra. Amikor bedugom a gépbe, és bekapcsolom, akkor el is indul a telepítő, de mindjárt az elején "befagy", a nyelv választásig sem jut el.

Ha berakok az optikai meghajtóba egy gyári Win10 telepítőlemezt, akkor ki kellene tudni választani a Boot menüben, hogy "sima" vagy UEFI-s a lemez. Ezt eddig egyszer ajánlotta fel, akkor még nem a telepítés irányába mentem, sajnos.... azóta ott a boot menüben nem ajánlja már fel az UEFI-s módot, csak a sima (MBR mód) választható, így indul el a telepítő, úgy meg ismét csak nem lehet telepíteni, hiszen a lemez már GPT.

Én ezt egyszerűen nem értem.

Azt hiszem lassan inkább új gépet kap ezt meg lezúzom 0-ra és mindent újrakezdek rajta. De szívem szerint inkább kalapáccsal verném ripityára :)

(#307) Foley101 válasza Foley101 (#306) üzenetére


Foley101
tag

UPDATE: Betettem egy másik Win10 lemezt, annál már lehetett UEFI-s módot választani a Boot-ban... de ennél is megáll a telepítő...

A gépekkel csak a baj van. Lehet a biost kéne frissíteni, mert nem 100% támogatja ezt az egész UEFI-s hóbelebancot. Azt tudjuk, hogy - a konvertálás, bár kiírta, hogy sikeres volt - nem futott le jól, lehet okozott más galibát is....

Na mindegy, azt hiszem másik gépet kap a kolléga.

(#308) Foley101 válasza Foley101 (#307) üzenetére


Foley101
tag

Bios update kellett :)

Köszönöm az eddigi segítséget, innentől kezdve már csak offolnám a fórumot, amit jöttem azt a témát kellően kiveséztük. A tanulság, hogy csinyán kell bánni az mbr2gpt konvertáló programmal, mert olykor akkor is hibásan fut le, ha azt írja ki, hogy minden sikerült.

(#309) King Unique válasza Foley101 (#306) üzenetére


King Unique
titán

A leírtak alapján ennél a gépnél eleve bugos lehetett az UEFI BIOS, pláne ha már a Windows telepítőjét sem lehetett bebootolni pendrive-ról. Úgy pedig annyira nem meglepő, hogy ez eddig említett dolgok sem működtek rendesen. Vagyis nem feltétlen az MBR2GPT cseszte itt el a dolgokat, hanem eleve inkább a régi BIOS-verzió volt a gond, ha az újabb megoldotta a problémát.

Egyébként magán a telepítési adathordozón (pendrive) nem kötelező UEFI módban a GPT partíciós séma, lehet az MBR-es is. Ilyenkor MBR és FAT32 alapon csak rá kell másolni a pendrive-ra az ISO-fájl tartalmát, majd utána már lehet is róla bootolni EFI módban. Ha a Rufus segítségével lesz elkészítve, akkor annál viszont valóban a GPT-UEFI opciót kell ilyenkor választani, mert az MBR-es eleve NTFS-re formázza a pendrive-ot. Arról pedig EFI módban korántsem minden hardver támogatja a bootolást, a FAT32 úgymond a standard.

De mindegy, az a lényeg, hogy végül sikerült megoldani. :)

[ Szerkesztve ]

(#310) Spec


Spec
őstag

Sziasztok! Lenne egy kérdésem UEFI/BIOS - GPT/MBR témában. Adott egy GA-Z68P-DS3 (rev. 2.0) típusú alaplap, ami jelenleg egy sima, mondjuk úgy legacy BIOS-al működik. Adott hozzá egy WD Blue 1 terrás vinyo, és egy Samsung 860 EVO 250 GB SSD. Jelenleg a HDD és az SSD is MBR módban van particionálva értelemszerűen, NTFS-re formázva. Windows 10 Pro 64 bit fut a gépen.

Sajnos ez a lap nem mai darab, de azért elérhető rá UEFI, igaz csak egy beta verziós. Kérdésem az, hogy van-e bármilyen értelme/hozadéka/előnye (pl. lehet-e tőle gyorsabb a rendszer) annak, ha megpróbálok vele áttérni az UEFI-re, és átparticionálok mindent GPT-re, vagy nem éri meg jelen felállásban a vesződséget.

Előre is köszi a választ!

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#311) King Unique válasza Spec (#310) üzenetére


King Unique
titán

Vannak az UEFI-nek bizonyos előnyei (bővebben), amit a Windows 10-zel elvileg ki is lehetne használni. Viszont, ha ennél az alaplapnál az UEFI BIOS csak béta állapotú és feltételezhetően még bugos, akkor nem érdemes annyira erőltetni. Itt a topikban a legutóbbi esetnél is BIOS-t kellett frissíteni a másik fórumtagnak ahhoz, hogy annál a hardvernél EFI módban normálisan működjenek a dolgok. A mostani alaplapnál a gyártó weboldalán viszont a legutolsó BIOS-verzió is elég régi (2013), plusz ráadásul béta állapotú... Szóval, ha most minden OK legacy BIOS módban, akkor az előbbiek értelmében így nem nagyon lenne érdemes váltani.

[ Szerkesztve ]

(#312) Spec válasza King Unique (#311) üzenetére


Spec
őstag

Igen, ez egy régebbi lap. 2012-ben vettem a gépet, még 3. generációs i5 proci fut benne. Ennél újabb BIOS/UEFI már nem is hiszem, hogy lesz rá, ha eddig nem adtak ki, úgyhogy éppen ezért kérdeztem, hogy van-e egyáltalán értelme feszegetni a dolgot, vagy használjam, ahogy eddig, gond nélkül.
Az említett előnyök közül max. a "Gyorsaság. Az UEFI gyorsabb rendszerindítást és hibernálásból való visszatérést tesz lehetővé." lehet érdekes, de ez se hiszem, hogy hozna olyan áttörő változást a jelen állapothoz képest. De akkor végülis megerősítettél a dologban, hogy maradok a BIOS/MBR megoldásnál továbbra is.

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#313) Zso83


Zso83
tag

Sziasztok!
Elég sok olvasás után kicsit zűrzavaros lett nekem ez a GPT és MBR páros. Adott nekem egy Win 8.1 x64-es rendszer SSD-vel, ami nálam MBR módban van. Kérdés: ez maradhat így vagy célszerű GPT-be váltani?
UEFI van már a gépen...

"Egész életedben egy dolog lesz, ami mindig kitart melletted: az árnyékod..."

(#314) King Unique válasza Zso83 (#313) üzenetére


King Unique
titán

Ha eleve UEFI-s a gép, akkor kérdés, hogy miért nem úgy telepítetted rá a Windows 8.1-et, mi oka volt az elavult legacy (CSM) módot választani? Az nemrég másnak már linkelve volt, hogy vannak bizonyos előnyei az UEFI-nek, amiket Windows 8.1-gyel ki is lehetne használni. Viszont egyrészt azért óriási pluszt ettől nem kell várni, másrészt ha BIOS-MBR módban lett telepítve a rendszer, akkor utólag már mindegy. Ugyanis normál esetben csak újratelepítéssel lehetne váltani UEFI-re, vagy esetleg némi tákolással (pl.), de annak eredménye kérdéses lehet. Illetve hivatalosan a Windows 10-nél támogatott ez az MBR2GPT parancssori eszközzel.

Ha most jól működik a rendszer legacy módban, akkor nem muszáj megpiszkálni, maradhat úgy.

[ Szerkesztve ]

(#315) Zso83 válasza King Unique (#314) üzenetére


Zso83
tag

Szia!
Köszi a válaszod. Jól működik, semmi gond nincs eddig vele, de lehet később lehúzom a rendszert és GPT formátumban felrakom újra. Eddig nem vettem észre hátrányt, szóval marad így. Köszi még egyszer! :R
Amúgy utólag is lehet GPT-re váltani (adatvesztés nélkül) a MiniTools nevezetű programmal, bár még ezt nem próbáltam még ki,.. :))

[ Szerkesztve ]

"Egész életedben egy dolog lesz, ami mindig kitart melletted: az árnyékod..."

(#316) King Unique válasza Zso83 (#315) üzenetére


King Unique
titán

Amit linkeltem leírást, az abban lévő eszközzel (gptgen) is át lehet váltani MBR-ről GPT-re adatvesztés nélkül. Valamint külső particionáló programokkal is, mint pl. a MiniTool. De az utóbbiaknál az ingyenes verziók általában csak adatlemezeknél engedik ezt, míg rendszermeghajtók esetében a programok fizetős változata szükséges. Viszont ez csak 1 lépés a több közül és ettől még nem fog EFI módban bootolni és működni a Windows... Ahhoz többek között pl. EFI-rendszerpartíció (ESP) is kell.

(#317) thunder1991


thunder1991
tag

Sziasztok!
Van egy régebbi Dell OP775-ös pc-m,benne egy 500gb satas hdd.
Rufussal megcsináltam rá egy win7-et és hibakóddal megáll,azt mondja nem olvasható.
Az lenne a kérdésem hogy olvasgattam mbr,uefi,gtp particíó sémát de ezeket én annyira nem vágom. Egy másik gépre viszont fel ment a win7 megy is vele,csak egy idő után kékhakált kap,most akkor nincs jól beállítva a rufus? És hogy lehet hogy a dellre nem ment fel a másikra pedig igen? ( a másik egy Asrock Conro hibrid deszka egy 250-es ide-s hdd-vel )

(#318) King Unique válasza thunder1991 (#317) üzenetére


King Unique
titán

A Rufus esetében sok mindent nem kell állítgatni, max. azt, hogy milyen telepítést akarunk és annak megfelelően kiírni vele a telepítőt a pendrive-ra. Vagyis az aktuális 3.X verzióknál az MBR-BIOS és a GPT-UEFI módot, ennyi. Magát a célmeghajtót (HDD / SSD) meg előtte lehetőleg törölni grafikus felületen / parancssorban, ha nincsenek rajta fontos adatok. Majd aztán a Windows telepítője újraparticionálja a telepítés során. De parancssorban lehet akár konvertálni is MBR / GPT séma szerint attól függően, hogy Legacy (CSM), avagy UEFI-s telepítés lesz-e, mi van beállítva a BIOS-ban stb.

A jelen topik témáját az előbb leírtak érintik. Ha egyéb kérdés van, meg nem sikerül telepíteni a 7-est (jó a pendrive, HDD?), akkor az ügyben értelemszerűen már a hardver, illetve az OS topikban kellene érdeklődni, nem itt!

[ Szerkesztve ]

(#319) thunder1991 válasza King Unique (#318) üzenetére


thunder1991
tag

Értem,rendben!
Akkor felteszem a kérdésem ott...hátha :)
Köszönöm a válaszodat!

(#320) mzsolty87


mzsolty87
csendes tag

Sziasztok. Windows 10 alatt egy 6-8 TB-s külső tárhelyként használt vinyót, hogyan tudok a legegyszerűbben átkonverálni a megfelelő formátumra? Csináltam már ilyet régen de már nem emlékszem hogyan kell.

(#321) King Unique válasza mzsolty87 (#320) üzenetére


King Unique
titán

Nem mutattál screenshotot a lemezkezelőről, nem írtad le, hogy pontosan mi a gond, milyen formátumra akarsz konvertálni... Valamint az sem ismert, hogy USB-n használva jelenleg milyen (MBR / GPT) partíciós séma szerinti a lemez, 512e / 4Kn szektorméret szerint működik-e USB-n stb. Szóval ezen információk híján max. találgatni lehet, meg leírni pl. egy általános esetet, ami alább olvasható.

Ha nem megfelelően inicializáltad a lemezt és az MBR —► GPT átkonvertálásra célzol, akkor egy másik topik hozzászólásában le van írva a megvalósítás módja. Vagyis destruktív módon lehet a Windows beépített particionáló eszközeivel is, nem destruktív módon viszont csak külső programokkal. Ez alól Windows 10-nél max. az MBR2GPT megoldás kivétel, de az csak rendszermeghajtóknál, illetve a Legacy (CSM) telepítés UEFI-sre történő átkonvertálására használható, ellenben adatlemezeknél nem, pláne nem USB-n csatlakoztatva.

[ Szerkesztve ]

(#322) mzsolty87 válasza King Unique (#321) üzenetére


mzsolty87
csendes tag

Ez igaz, kicsit hiányos a kérdés. De az MBR-GPT formátum a kérdés tárgya. Köszi a segítséget.

(#323) Ghostman78


Ghostman78
senior tag

win7 boot SSD-nél szeretném a GPT-t átkonvertálni MBR-re
adatvesztés nélkül, hogyan oldható meg ? :F

(#324) King Unique válasza Ghostman78 (#323) üzenetére


King Unique
titán

Miért akarod átkonvertálni, pláne nem destruktív módon? Nem lenne egyszerűbb inkább a megfelelő (Legacy / UEFI) bootolási mód szerint telepíteni rá a Windows 7-et? Ha jelenleg GPT séma szerinti a lemez, akkor nyilván UEFI-s telepítés kell. Akkor nem kellene törölni a lemezt, megmaradna az adatokat tartalmazó partíció. Mert gondolom ez lehet az oka, ha nem akarod a telepítő grafikus felületén / parancssorban destruktív módon törölni. Az meg a másik, hogy ha rendszermeghajtóként használt SSD-ről van szó, akkor gondolom nem X TB-os, hanem kisebb tárolókapacitású. Vagyis le lehetne róla menteni az adatokat egy HDD-re és akkor már nem téma, hogy utána törölni kell az SSD-t.

GPT-lemezt MBR-re konvertálni adatvesztés nélkül egyes külső programokkal lehet, de azoknak is rendszerint csak a fizetős verzióik tudják ezt. Illetve némelyik külső particionáló programnál a free verziók adatlemezt még engednek átkonvertálni, de rendszermeghajtót már nem (példa). Az utóbbihoz ingyenes program nem nagyon akad, max. pl. a GDisk, de az meg MBR —► GPT átkonvertáláshoz való. Illetve pl. a Windows 10-ben az MBR2GPT szintén.

[ Szerkesztve ]

(#325) cocka


cocka
veterán

Sziasztok!

Nem találtam jobb topicot, de szerintem félig-meddig témába vág. Szóval a kérdésem. A régi XP CD meg Win7-es DVD az MBR vinyókat miért partícionálta úgy, hogy ha a boot- és a rendszerpartíció mellé még akartál egy újabbat, akkor azt már csak kiterjesztett partícióként hozta létre? Miután ugye amúgy is négyet lehet, miért nem primaryre állította az összest és ha még azon felül is akartál, akkor azt kiterjesztettre?

Más:
Azt értem, hogy a régi BIOS-ok GPT lemezről nem tudnak bootolni. De miért van az, hogy az UEFI BIOS-ok MBR lemezről nem tudnak bootolni?

Illetve miért van az, hogy UEFI BIOS GPT-s lemezen lévő 32 bites rendszert nem tud bebootolni?

(#326) King Unique válasza cocka (#325) üzenetére


King Unique
titán

Azért ez attól is függ, hogyan csinálod. Olyat tapasztaltam már én is, hogy ha MBR-lemezen a lemezkezelővel partíciókat hozok létre, akkor a 4. eleve logikai lesz egy kiterjesztett partíción belül. Viszont parancssorban (DiskPart) megoldható, hogy mind a 4 elsődleges legyen, de akkor több partíciót nem lehet létrehozni, míg az előbbi esetben igen.

Ha UEFI BIOS-os a hardver (gép), akkor legacy (CSM) módban lehet a Windowst MBR-lemezre is telepíteni, arról bootolni. Ha UEFI only, akkor viszont nem. Ha 32 bites Windows telepítése a cél, akkor ahhoz rendszerint megint CSM mód szükséges. Az, hogy lehet-e UEFI módban 32 bites Windowst telepíteni, alapvetően a hardvertől (alaplap), illetve az UEFI firmware-től függ, ami pl. ennek a leírásnak a végén össze van foglalva. Az asztali PC-knél és laptopoknál általában a 3. eset (boot only 64bit OS/PE from any interface) jellemző, azaz 64 bites Windows szükséges az UEFI/GPT telepítéshez.

[ Szerkesztve ]

(#327) cocka válasza King Unique (#326) üzenetére


cocka
veterán

Köszi.

Ezt úgy értettem, hogy XP-nél pl. ugye nincs szükség még a mini partícióra sem, ezért ott eleve a 4-ből csak 1-et használ fel rendszerpartíciónak, a maradék hármat (ha akarsz még...) pedig csak kiterjesztetten belül logikaikként engedi létrehozni. Szóval azt nem értem, hogy miért ez a telepítő CDken/DVDken az alap? Miért nem addig hoz létre primaryket, amíg túl nem léped a 4 darabos határt?

(#328) King Unique válasza cocka (#327) üzenetére


King Unique
titán

Azért általánosítani nem feltétlen lehet, hogy az összes Windows telepítőjénél így működne. Az XP meg eleve régi, a telepítésnél a grafikus particionálási felület sem éppen ugyanaz, mint az újabb Windowsoknál, ahol még Shift + F10-zel parancssort is lehet nyitni és ott van a DiskPart. Amúgy meg kérdezd az XP telepítőjét, hogy miért úgy hozza létre... Mármint a telepítésnél, mert utólag a lemezkezelőben létre lehet hozni 4 db elsődlegeset, sőt annál még világosan fel is kínálja, hogy elsődleges, vagy kiterjesztett partíciót hozzon-e létre.

(#329) trichie16


trichie16
csendes tag

Sziasztok!
Most van egy 500GB-os HDD-m, amin MBR partícióra van telepítve Windows 10. Ma délután veszek egy SSD-t, nyilván ezután erre is rápakolok egy Windows-t, és erről fog a rendszer menni, nem a HDD-ről. Kérdés: Az SSD-re telepítendő Windows-t is inkább csináljam MBR-re, vagy mehet GPT-re? Nem tudom hogy férnének meg egymás mellett vagy ilyenek.
(Egyébként alaplap UEFI, Gigabyte 970A-DS3P)

Köszi!

(#330) King Unique válasza trichie16 (#329) üzenetére


King Unique
titán

Amit te írsz, hogy tesztőlegesen MBR /GPT legyen-e, az adatlemezeknél még oké, de 2 TB felett már ott is nyilván GPT szükséges.. De ha rendszermeghajtóról van szó és arra lesz telepítve a Windows, akkor az MBR / GPT sémát eleve az határozza meg, hogy Legacy (CSM) / UEFI bootolási mód szerint lesz-e telepítve. Ha UEFI-s az alaplap, akkor nyilván lehet annak megfelelően, azaz GPT séma szerint. A másik meg az, hogy nem szükséges a telepítés előtt előparticionálni, formázni stb. az SSD-t. Majd particionálja és formázza a Windows telepítője. Ami mind BIOS/MBR, mind UEFI/GPT módban létrehoz kisebb partíciókat a rendszer számára, ezért sem célszerű előre, fixen 1 db partíciót létrehozni a lemezen.

[ Szerkesztve ]

(#331) trichie16 válasza King Unique (#330) üzenetére


trichie16
csendes tag

Köszi! A telepítés előtt nyilván hagynám, hogy a Windows csinálja, a kérdésem most csak annyi, hogy Rufus-al pendrive-ra készítek Windows 10 telepítőt, és ott kér Partíciós sémát. De akkor gondolom ott simán kiválaszthatom a GPT-t.
A mostani HDD-n lévő Windows-om volt anno MBR-re csinálva, azért mert már azelőtt is ez volt, és nem akartam formázni csak azért hogy GPT legyen, meg értelme sem volt. De ezt a rendszert úgy sem fogom használni, szóval ez a Windows menni fog a levesbe és az SSD-re megy egy új, ezt HDD-t pedig csak adattárolásra használom majd, stb.
Bocs ha hülyeségeket beszélek, értem is meg nem is, szóval lehet hogy olyanokat írok ami egyébként egyértelmű.

(#332) King Unique válasza trichie16 (#331) üzenetére


King Unique
titán

Az előbbi kérdésedből elsőre inkább azt lehetett kiolvasni, hogy a telepítéshez használt célmeghajtónál (SSD) legyen-e MBR / GPT. Ha csak a telepítéshez használt adathordozó (pendrive), a letöltött Windows 10 ISO kiírása a kérdés, akkor arról az OS topikjában pl. ebben a hozzászólásban volt szó, valamint a Rufus használatáról ebben. Ha UEFI bootolási mód szerint akarsz telepíteni és az ISO kiírásához mindenképpen a Rufus programot használni, akkor annál értelemszerűen a GPT-UEFI opciót kell választani. Már csak azért is, mert az FAT32-re formázza a pendrive-ot, míg az MBR séma NTFS-re, ellenben UEFI-nél a Windows-telepítő NTFS fájlrendszerű pendrive-ról történő bootolását eleve nem minden hardver támogatja. A GPT séma amúgy nem kötelező, UEFI-nél is lehet MBR a pendrive-on, ha pl. a fájlkezelős másolással, vagy a gyári MCT-vel történik a telepítési adathordozó elkészítése. A GPT akkor indokolt és egyben praktikus a pendrive-nál, ha eleve a natív UEFI only telepítés a cél.

[ Szerkesztve ]

(#333) Rick4


Rick4
félisten

Sziasztok!
Tegnap SSD csere volt a gépemben, ( Asrock H110M-itx, i7-6700, 2X 8GB DDR4 RAM) a régi Samsung 830-as helyére egy új 250GB-os Samsung 860 EVO került, felcsúszott a rendszer, minden frankó, de most vettem észre, hogy nem GPT-re, hanem snassz MBR-re formáztam. Csak ez az SSD van a gépben, minden más a hálón lévő nap felcsatolt mappáiban van.
Kérdés az, mi előnyöm származna a GPT-s újratelepítésből ebben az esetben?

[ Szerkesztve ]

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#334) King Unique válasza Rick4 (#333) üzenetére


King Unique
titán

Mármint ha ez a rendszermeghajtó és MBR, akkor nyilván a Windows telepítője particionálta olyanra a telepítésnél, mivel Legacy (CSM) módban volt futtatva UEFI helyett. Ha eleve az utóbbi volt a cél, akkor nyilván annak megfelelően kellett volna beállítani, telepíteni. Az, hogy milyen előnyei lehetnek az UEFI-s telepítésnek, le van írva pl. ebben a cikkben, valamint magára a GPT-re vonatkozóan ITT.

Ha most minden jól működik a BIOS/MBR módban telepített Windowsnál, akkor viszont csak azért nem feltétlen érdemes megbolygatni, hogy UEFI/GPT legyen. Ha már be van lakva a Windows, akkor meg pláne macerás lenne a reinstall. Bár ha Windows 10-ről van szó, akkor annál az MBR2GPT parancssori eszközzel 1:1-ben át lehet konvertálni a telepítést UEFI-sre adatvesztés és újratelepítés nélkül. De az utóbbi is csak opcionális, meg csak szükség esetén alkalmazandó!

[ Szerkesztve ]

(#335) Rick4 válasza King Unique (#334) üzenetére


Rick4
félisten

Tehát akkor az én két partícióra osztott 250-es SSD-mmel, majdhogynem mindegy, mit használok... Köszi, akkor egyelőre marad, újrarakni nem nagy ügy, tegnap pakoltam fel erre, a belakás se gond, minden program, beállítás fejben van, csak katt- katt- katt.

Köszönöm!

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

(#336) Leavemealone


Leavemealone
tag

Sziasztok! Rendeltem egy WD40EFRX Red 4TB winyót, SSD mellé tárolásra. Windowsbol hogyan tudom megformazni GPT-re?

Koszi

PC: ASUS ROG Strix-H Z790; Intel i7 14700k+Be Quiet Silent Loop2 360mm; 2x16 GB G.Skill Trident Z 6000 Mhz, Samsung 990 Pro, Be Quiet Straight Power 11 1000W, XFX Merc 310 Black Edition 7900XTX , Phanteks NV7, WD Red 4TB, Windows 11 Pro 23H2

(#337) King Unique válasza Leavemealone (#336) üzenetére


King Unique
titán

Hát mondjuk ahhoz grafikus felületen meg kellene nyitni a lemezkezelőt, majd ott az inicializálásnál a GPT-t választani. Majd a nem lefoglalt területen az új egyszerű kötet létrehozásával egy NTFS fájlrendszerű partíciót létrehozni a merevlemezen.

(#338) Leavemealone válasza King Unique (#337) üzenetére


Leavemealone
tag

Köszönöm!

Király vagy... :D

:)

PC: ASUS ROG Strix-H Z790; Intel i7 14700k+Be Quiet Silent Loop2 360mm; 2x16 GB G.Skill Trident Z 6000 Mhz, Samsung 990 Pro, Be Quiet Straight Power 11 1000W, XFX Merc 310 Black Edition 7900XTX , Phanteks NV7, WD Red 4TB, Windows 11 Pro 23H2

(#339) Lemmesmash


Lemmesmash
újonc

Sziasztok!

Egy új gépet raknék össze, amiben a régebbi gépemben lévő ssd-t szeretném használni, és arról szeretnék bootolni.

Jelenleg erről bootol a régi gép, és MBR-re van partícionálva.
Az új gépnek az alaplapja már UEFI-s lesz, így GPT-n szeretném ha futna az ssd(úgy tudom az gyorsabb).
Odáig megvan, hogy a boot usb készítésénél partíció sémánál GPT-t kell kiválasztani, de ehhez akkor az ssd-t is át kell rakni GPT-be? És ha igen akkor ezt hogy csinálom?

A régi gépem pedig a benne lévő HDD-ről fog bootolni a továbbiakban, akkor azzal gondolom semmi dolgom nincs azon kívül hogy MBR-es boot usb vel felrakom rá az op rendszert.

Válaszokat előre is köszi!

(#340) King Unique válasza Lemmesmash (#339) üzenetére


King Unique
titán

Az UEFI-s gépeknél maga a POST-folyamat lehet jóval gyorsabb, mint a régi, BIOS-os gépeknél. Meg az olyan UEFI-s funkciók, mint pl. az Utra Fast Boot gyorsíthat még a bootoláson. De azért itt hardvertől függően rendszerint max. csak pár, esetleg néhány másodpercről van szó, meg SSD-ről amúgy is gyorsan bootol pl. a Windows is. Bár azt pont nem írtad, hogy milyen OS-ról van szó, csak sejteni lehet, hogy vsz Windows. :))

Ha a Rufus használatával írod ki a pendrive-ra a telepítőt, akkor kell a GPT-UEFI opciót választani. De amúgy UEFI-s telepítésnél magán a telepítési adathordozón (pendrive) nem kötelező a GPT partíciós séma, lehet az MBR-es is, illetve ilyenkor a fájlkezelős másolás is opció (bővebben). A célmeghajtón (SSD) kötelező a Windows UEFI-s telepítésénél a GPT.

Az célmeghajtót nem szükséges előre MBR / GPT séma szerint inicializálni, particionálni, majd megoldja a Windows telepítője. Ha már particionálva van és pl. MBR séma szerinti, akkor (az adatok lementése után) törölni kell a telepítővel grafikus felületen / parancssorban a lemezt. GPT-re konvertálni nem szükséges, max. ha esetleg a törlés utáni továbblépésnél problémázik a telepítő, de amúgy normál esetben elég a törlés.

Ha a régi gép legacy BIOS-os, akkor annál, illetve a HDD-re nyilván BIOS/MBR módban kell majd telepíteni a Windowst.

[ Szerkesztve ]

(#341) JHC válasza cocka (#325) üzenetére


JHC
tag

Valószínűleg a Win7 telepítőd régi. Az XP még a DOS sémát követi, ami pedig úgy néz ki, hogy lehet 4 elődleges partíciód, vagy 3 elsődleges és egy kiterjesztett, és azon belül sok logikai partíciód. Viszont van egy kitétel. Az elsődleges partíciók közül az aktívnak jelölt partíció a boot partíció, a többi elsődleges nem látható a bootolt oprendszer alól legalábbis DOS-ban, csak a logikai meghajtók. Éppen ezért ha speckó DOS-os dualboot kellett, akkor a két rendszer között az adatcserét logikai meghajtón keresztül oldották meg.

[ Szerkesztve ]

(#342) Tomi7887


Tomi7887
aktív tag

Sziasztok, segítséget kérnék mert win 8.1 (eredetileg win8) uefi-s gépet kellene helyrehoznom, mert összeomlott helyreállítás közben (korábban vírusos volt, a lemez ok, de a fájlok sérültek).

Ha jól értem az uefi-s gépnél csak teljes újratelepítéssel megy (vinyóról minden le aztán teljesen új uefi-s telepítés), de a következő nyugtalanít.
Korábban win 8.1 32 bit volt rajt, ha jól gondolom ezt is kellene feltenni, de ezt lehet? Sok helyen írták, hogy uefi csak 64 bit-es rendszerrel működik. Én rufussal feltettem egy 32 bites 8.1-et egy pendrive-ra, itt nem volt gond. Később lesz?

-

(#343) King Unique válasza Tomi7887 (#342) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt UEFI-s gépen, olyan módban telepített Windowsnál is van lehetőség a rendszerindítás javítására, illetve vannak kifejezetten UEFI specifikus leírások ehhez. Példák: [link], [link] + [link]. Valamint Windows 8 óta a gépházban van lehetőség "felújításra", a gép alaphelyzetbe állítására is. De ha vírusos, akkor lehet célszerűbb lenne inkább újratelepíteni a 0-ról.

Másrészt ITT le van írva az UEFI-s telepítésre és támogatásra vonatkozóan a lényeg.

"For example, I have used hardware with the following EFI application allowances:

1. boot 32bit or 64bit OS/PE from any interface
2. boot only 32bit OS/PE from any interface
3. boot only 64bit OS/PE from any interface
4. boot 32bit OS/PE from any interface, boot 64bit OS/PE only from removable device interface (booting 64bit OS/PE from HDD was not allowed)"

Asztali PC-k és laptopok esetében általában a 3. igaz, azaz az UEFI módban történő telepítéshez 64 bites OS szükséges, vagyis Windowsnál (is) ez értelemszerűen a 64 bites változatoknál lehetséges. 32 biteset ebben az esetben max. legacy BIOS, más néven CSM módban lehet telepíteni és bootolni UEFI-s gépen, de akkor nyilván nem UEFI/GPT, hanem BIOS/MBR szerinti Windows-telepítés történik. Viszont a gép típusát pont nem írtad, mert ha netán esetleg pl. tablet, amin 32 bites UEFI van (2 .eset), akkor ott nyilván reális UEFI-s telepítésnél a 32 bites Windows. Bár a "vinyóról minden le aztán teljesen új uefi-s telepítés" alapján nem arról lehet szó, ha magára a rendszermeghajtóra vonatkozott.

Tehát tudsz arra a gépre akár 32 bites Windows 8.1-et is telepíteni, ha van CSM mód az UEFI BIOS-ban a boot opcióknál. Aztán az más dolog, hogy mi értelme van akkor, ha a gép feltételezhetően 3. típusú UEFI-s és a CPU is támogatja a 64 bitet... :F Mert ez esetben nyilván nem sok és eleve inkább 64 bites Windowst lenne célszerű telepíteni, valamint nyilván akkor is, ha ténylegesen UEFI és nem CSM mód szerint akarod telepíteni.

A Rufus egyébként 32 bites Windowst alapesetben MBR-BIOS séma szerint enged kiírni MBR | NTFS | aktív partíció beállítással, ami CSM telepítéshez való. Vagyis az UEFI-s telepítéshez eleve nem jó, max. akkor, ha támogatja a hardver NTFS fájlrendszerű (FAT16/32 a standard) eszközről is a telepítést.

[ Szerkesztve ]

(#344) Tomi7887 válasza King Unique (#343) üzenetére


Tomi7887
aktív tag

Nagyon köszi King a részletes leírást!!!!! Elöljáróban rögtön a javításom: tabletről van szó (Asus Transformer).

Így már világos minden. Nagyon félrevezető volt, hogy csak a 3. opcióról olvastam/találtam cikkeket. Újratelepítettem végül 32 bitessel a pendrive-ról. Ennek az oka az volt, hogy a Gépház rögtön kilépett, tehát nem tudtam belépni, Windows alatt nem tudtam sehogy korrigálni. A Windows indítási helyreállítások (beleértve a teljes fájlvesztéses mély reinstallt) mind leálltak, az sfc scannow is kidobott egy idő után.

Csak érdekességként jelzem, hogy megkérdeztem közben az Asus supportot, ők csak a rendszer újrahúzását írták (tehát, nem a teljes vinyóét, én óvatossági elven így haladtam) és bejött, működött az aktiválás is. Mégis féloldalasnak érzem a megoldást, mert így a következő hasonló esetben ugyanúgy nem fog működni a helyreállítás, legközelebb is hibásnak jelzi majd a helyreállító partíciót.

A célom az lett volna igazándiból, hogy legközelebb ne kelljen szöszölni, ha ilyen van.

-

(#345) Szabi®


Szabi®
addikt

Üdv adott egy ilyen ASUS TUF Gaming FX505GE-AL402 laptop rendszer nélkül (új) GPT-be vagy MBR-be érdemes a win 10-et felrakni ?

(#346) King Unique válasza Szabi® (#345) üzenetére


King Unique
titán

Az MBR és GPT csak szimplán a partíciós sémák. Az hogy a telepítésnél majd melyik lesz a HDD / SSD meghajtón, attól függ, hogy CSM / UEFI mód szerint lesz-e telepítve rá a Windows. Ha UEFI-s az a laptop, akkor lehetne akár aszerint is telepíteni a W10-et, nem feltétlen muszáj a régi és elavult CSM, más néven BIOS/MBR telepítést erőltetni. Az utóbbi inkább a W7-nél lehet indokoltabb, annál lehetnek bizonyos esetekben gondok az UEFI miatt. Ellenben a W8,1 és W10 modernebb rendszerek, azok inkább fel vannak készítve az UEFI-s telepítésre és általában a támogatottságuk is jobb szokott lenni ilyen téren.

[ Szerkesztve ]

(#347) Szabi® válasza King Unique (#346) üzenetére


Szabi®
addikt

Köszönöm Gpt-be raktam uefivel telepitettem :R

(#348) boby13friend


boby13friend
csendes tag

Üdv.!
Kérnék egy kis segítséget ha lehet, (ha rossz topicba szólok akkor elnézést mivel nagyon rég jártam már a prohardver fórumán) nem tudok már mit tenni a rendszeremmel. Az elmúlt kb 2 hétben eset át a réggi ssd-m 4 míg az új csak 3 win10 pro 64 bites telepítésen (formázással). Már ott tartok hogy a telepítés nem halad de előfordul hogy 3 percig is eltart mire a telepítőnél lekreálja a 4 partíciót telepítés megkezdéséhez.
Jelenlegi állapot: -8GB Flash drive (kingston) ntfs uefi/bios legacy előkészítéssel mbr-ben Win10 AIO x64. A fájlok előkészítése 1% és megáll (kép van, egér mozgás van nincs lefagyva) és addig az 1%-ig is 4 perc alatt jut el. (minden rendszeremet mbr-esen uefivel használtam eddig a pillanatig semmi gond nem volt vele)
Előzmények: -Nemrég kapott egy frissítést a win10 nálam 2 hete csütörtökön, ezután reset és meglassult a boot is (P4 szintű maxtor hdd-s boot idő) ott voltam vele hogy jó akkor újrateszem. 4x újratelepítés mert amint beért a frissités rá megint lassú a bootolás (megjegyzem hogy egyéb más is). Új ssd új rendszer szintúgy beért a frissítés halál, 1,5 hetembe telt mire kiderítettem hogy ja igen hát a 100%-os lemezhasználat a windows seach szolgáltatás miatt volt, kiiktattam. Egy restart és jó elvoltam vele még aznap. Mai nap hazaértem indítanám a rendszert bootolás jól megy semmi gond windows welcome képernyő, asztal betölt nagyon jó. Igen ám csak minden másra nehezen reagált. Újra telepítés már megint, hurrá akkor megint nem alszok jól. Betölt a telepítő formázás, törlés, új partíciók készítése boom 1% és stop, cmdben próbáltam már kiegyensúlyozottról teljesítmény centrikusra rakni, semmi eredmény. Tettem már bios resetet is, bootolásnál elsőnek helyeztem az ssd forcoltam a biost hogy 8gbról indítson, semmi. HDD kihúzva semmi, amíg megvolt a korábbi ssd-m az még tett egy "thug lifeot" elém és meghalt rajta az oprendszer egyik kikapcsolástól a másnap indításig. Kábelek nem lazák (ennyire azért már nem vagyok figyelmetlen)
Konfig:
Asus Strix Z270-F
i5 7500
8GB DDR4 2666mhz
RX 580
Kingston Uv400 120GB volt (85% kondíció miatt cserélve lett)
600W Psu
Hardverekkel semmi gond nincs. OCzva sose volt.
Erre nekem valaki tud-e megoldásokat sorolni (nem veszek semmit se, SSD 4 napos, Lap, Cpu, Ram fél évesek.)?
Nem akartam fenyegetően sugallni a problémát, csak már álmatlan nappalaim és éjszakáim mennek rá.
Előre is köszönöm a válaszokat.
Kingston Uv500 120GB van

(#349) King Unique válasza boby13friend (#348) üzenetére


King Unique
titán

Pendrive jó, másikkal nem próbáltad, meg a más által tákolt AIO helyett normális ISO-val a Microsoft weboldaláról letöltve? Aztán ha van rá lehetőség, akkor másik HDD / SSD meghajtóval, másik SATA porton és / vagy adatkábellel, esetleg az eddig próbált helyett másik W10 verzióval, meg lehet egy BIOS update sem ártana.
Az MBR-UEFI párosítás olyan szempontból lehet reális, hogy maga a telepítési adathordozó (pendrive) lehet MBR séma szerint particionált is, valamint UEFI-s gépen a céllemezre legacy, azaz CSM módban telepíthető BIOS/MBR módban a Windows. Viszont ha eleve UEFI-s a gép, akkor lehetne akár UEFI/GPT szerinti telepítést is csinálni.

Aztán normál esetben attól nem kellene belassulni a Windows bootolásának, hogy kapott egy frissítést, bár az nem derült ki, hogy pontosan milyen frissítésről van szó. Meg hogy a reset utána mit takar, mert amúgy restart kell a véglegesítéshez. Továbbá akkora mértékű lassulást önmagában a Windows Serach szolgáltatás sem szokott okozni, pláne nem SSD-n. Nálam minden Windows rendszeren be van kapcsolva, illetve semmi ilyen nincsen erővel letiltva, aztán mégis évek óta jól működnek, megfelelő sebességgel.

[ Szerkesztve ]

(#350) Findzs


Findzs
addikt

Van egy noti amin a win 10 frissites utan nem indul.
Csak azt irja ki hogy frissites ne kapcsolja ki a gepet aztan ujraindul, es ezt vegtelenszer.
Pendrivrol bebootolva akartam telepiteni ra a win10 et ujra. Ugyanaz a pen ugyanaz a win ami eddig volt. Adatok nem kellenek tehat gondoltam torlom a particiokat az a tiszta es ugy telepitem. A win 10 telepitoje azt irja ki aparticio nem torolheto hiba. Jo akkor formazom de csak villan a kep es nem tortenik semmi. Mondom jo akkor ratelepitem a c meghatora. Erre azt irja, hogy a win 10 nem telepitheto mert a partico gpt.
Ok, ssd kivettem be az asztali gepbe amin szinten ugyanolyan win10 fut es mondom torlom akkor a lemezkezelobol. Ugyan ugy nem csinal semmit nem torolheto. Ha magara hagyom a pc ben es ugy bootolok akkor el akar indulni rola a win 10 de mindig kiirja hogy ujraindulas. Probaltam kulso programmal a particot torolni bootolos kingston ssd masolo programmal, hiren boot cd vel a rajta talalhato programokkal de semivel sem sikerult. Vagy azt irtak hogy ismeretlen particio vagy nem csinaltak semmit. Volt amelyik nem is latta.
Ez a gpt szorakozik vagy mar arra is gondoltam hogy az ssd ment tonkre. Bar ezt nem hiszem mert indulna rola a win ha nem nyirta volna ki egy frissites.
Koszi a segitseget.

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  GPT, MBR
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.