Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  GPT, MBR

Hozzászólások

(#401) Hammon Serra


Hammon Serra
senior tag

Sziasztok!

Megragadtam....egy rászoruló családnak összeraktam egy gépet és egy istenért nem tudok rá USB-ről telepíteni win10-et.
Próbáltam már GPT-re, Próbáltam már MBR-re semmi.
Asus P5B deluxe lap. Hiába választom ki az USB-t( amit lát a rendszer) semmi...csak a fehér kurzor villog a monitoron :-(

Valakinek lenne valami ötlete?
:R

Itt a vége fuss el vége! 5 év bazározás után........

(#402) King Unique válasza Hammon Serra (#401) üzenetére


King Unique
titán

A Windows 10 pendrive-ról történő megfelelő telepítésével kapcsolatban, lásd az alábbi bejegyzésben és hozzászólásban leírtakat. Ahol eseteben nem derült ki az sem, hogy CSM/UEFI szerint próbálsz-e tudatosan telepíteni, BIOS bootolási beállításai, pendrive-ra az ISO kiírása a boot módhoz passzol-e, maga az ISO és pendrive jó-e, stb.

[ Szerkesztve ]

(#403) Hammon Serra válasza King Unique (#402) üzenetére


Hammon Serra
senior tag

Valamikor erre is pakoltam win10-et. Rufussal vagy Win7 usb-dvd-toolal. Akkor sikerült. MOst 3 pendrive-al küzdök. Lemezről menne a win 7-de azt most nem lenne jó:-) Sajnos az alaplap nem tud még UEFI és Legacy módokat megkülönböztetni ezért egy kicsit vakon tapogatózom... Megnézem az írásokat hátha segít.
:R

Itt a vége fuss el vége! 5 év bazározás után........

(#404) Hammon Serra


Hammon Serra
senior tag

Tudatosan próbálom telepíteni erre a biosra. [link] De itt nincs UEFI/Legacy mód...ez túl öreg ahhoz. De emlékszem,hogy többször sikerült már addig variálnom a beállításokkal,hogy sikerült. De ez már rég volt :-)

Itt a vége fuss el vége! 5 év bazározás után........

(#405) Hammon Serra


Hammon Serra
senior tag

Nem fordulhat elő az,hogy régebben 32 bites rendszert tettem fel és most 64-est és ezért nem megy?
MBR-módban ez fogad.

Itt a vége fuss el vége! 5 év bazározás után........

(#406) Hammon Serra


Hammon Serra
senior tag

Itt a vége fuss el vége! 5 év bazározás után........

(#407) King Unique válasza Hammon Serra (#406) üzenetére


King Unique
titán

A mellékelt screenshoton világosan látszik mi a probléma: ha a Rufus esetében a GPT-UEFI séma szerint írod ki az ISO-t a pendrive-ra, akkor az eleve UEFI only telepítőt kreál, amihez meg értelemszerűen UEFI-s hardver, alaplap kell, máskülönben legacy BIOS-os gépnél nem lesz használható, nem lesz bootolható a telepítő. Az utóbbinál ilyenkor értelemszerűen az MBR-BIOS sémát kell választani, vagy a már linkelt leírás alapján MCT-vel létrehozni a telepítési adathordozót, ami jó mindkettőhöz (CSM + UEFI).
Na ezért is kérdeztem, hogy tudatosan próbálsz-e telepíteni, a beállított/támogatott bootolási módnak megfelelően, illetve úgy létrehozni a telepítési adathordozót, de ezek szerint eddig nem. :B

[ Szerkesztve ]

(#408) Hammon Serra válasza King Unique (#407) üzenetére


Hammon Serra
senior tag

Na akkor......leszedtem egy másik Win10 64 bit verziót és láss csodát....felment. Szóval nem kell mindig elhinni amit kiír a gép. Hidd el a létező összes beállítási lehetőséget végigpróbáltam...semmi más lehetőségem nem maradt csak az,hogy egy másikat telepítsek. Érdekes mód az azonnal felment. Szóval azért valamilyen szinten "tudatosan" próbáltam telepíteni, nem csak úgy majd lesz valami. Azért köszönöm a segítséget. :D
Jah a Sz@r verzió egy B..men nevű oldalon van fent és többen panaszkodtak,hogy telepítés után nem indul el. Na nekem még addig sem jutott :-D

Aranyszabály: Legyen mindig más verziód is :-D
:R

[ Szerkesztve ]

Itt a vége fuss el vége! 5 év bazározás után........

(#409) King Unique válasza Hammon Serra (#408) üzenetére


King Unique
titán

Az előzőleg linkelt hibaüzenet alapján esetedben a GPT-UEFI telepítő volt a gond, ami reális, ha az adott gép legacy BIOS-os és csak azt támogatja, ellenben az UEFI szerinti bootolást és telepítést nem. Azaz oké, hogy letöltöttél egy másik W10 ISO-t, de ha annál is a Rufus GPT-UEFI sémáját használtad, akkor úgy nyilván nem bootolható a telepítő egy legacy BIOS-os gépen. Max. úgy, ha az adott gép, alaplap nem legacy BIOS-os, hanem UEFI-s és a korábbi CSM mód helyett most UEFI szerinti bootolás lett beállítva. Vagy most az MBR-BIOS sémát használtad, vagy MCT-vel kreáltad a telepítési adathordozót, vagy a BIOS-ban a bootolást átállítottad Legacy/CSM opcióra, vagy UEFI-re, vagy mi? :F

Egyébként hivatalosan egyféle konzumer W10 ISO, telepítő van, ami a Microsoft weboldaláról tölthető le. Valamint még hivatalos forrásként pl. az MWOIDT és TechBench, amik a Microsoft szervereire mutató letöltési linkeket generálnak, meg ha az aktuális 2004-esnél régebbi verzió kell. + A 3.5-ös verzió óta a Rufus is képes letölteni a standard (install.wim) W8.1 és W10 ISO-kat ugyancsak microsoftos forrásból.
Szóval nincs olyan, hogy "A" / "B" Windows 10-telepítő, max. más verziójú (pl. 1909/2004), meg a Microsoft weboldaláról direkt módon letölthető standard (install.wim) ISO és MCT-vel letölthető ESD (install.esd) ISO. :N Ha eddig esetleg egyéb, nem hivatalos forrásból töltötted le a W10 ISO-t, akkor azt a továbbiakban eleve mellőzni kellene és legközelebb inkább a linkelt microsoftos letöltési forrásokat használni. ;) Meg ugye ha eleve letölthető közvetlenül a Microsofttól a telepítő, akkor semmi értelme xy kétes oldalról, nem hivatalos forrásból levadászni.

[ Szerkesztve ]

(#410) horvai válasza kriszitan (#262) üzenetére


horvai
csendes tag

Szia! Megoldódott a probléma? Ebben a cipőben járok én is! Köszi ha válaszolsz! 😀

(#411) King Unique válasza horvai (#410) üzenetére


King Unique
titán

Mármint milyen cipőben, nem tudsz NVMe SSD-re Windowst telepíteni, az MBR/GPT a gond, támogatja egyáltalán az alaplapod, annál az UEFI BIOS a bootolást PCIe NVMe SSD-ről? :F

(#412) peter889


peter889
őstag

Sziasztok!

Az MBR-ről GPT-re váltást (konvertálást) ill. fordítva bármikor meg lehet csinálni probléma nélkül?
Akár azon a meghajtón is, amin éppen a működő rendszer van?
Adatvesztést nem eredményezhet?
Ez ugye független attól, hogy HDD-ről vagy SSD-ről van szó?

Konkrétan arról van szó, hogy SSD-re telepítettem a Win7-et és automatikusan MBR-re állította be az SSD-t. Az jó lesz úgy? Vagy konvertáljam át GPT-re?

Elnézést, ha már sokszor le volt írva.

Köszönettel várom a választ.

[ Szerkesztve ]

(#413) King Unique válasza peter889 (#412) üzenetére


King Unique
titán

Adatlemezeknél a Windows 7 beépített particionáló eszközeivel nem lehet megcsinálni az MBR —► GPT konvertálást adatvesztés nélkül, max. csak destruktív módon. Ellenben külső particionáló programmal már igen, lásd pl. MiniTool Partition Wizard.

Rendszerlemezeknél viszont már körülményesebb lehet, meg ott nem szimplán az MBR/GPT a lényeg, hanem ahhoz igazodva a CSM/UEFI szerinti telepítés és bootolás is. De egyébként annál is megoldható, illetve pl. Windows 10 esetén viszonylag egyszerűen, ahol a natív MBR2GPT parancssori eszköz is rendelkezésre áll ehhez. A Windows 7-nél viszont nincsen MBR2GPT, meg annál maga az UEFI szerinti telepítés és bootolás is problémásabb lehet (példa), a telepítőt is tákolni kell hozzá stb., szóval annál nem feltétlen kellene erőltetni. :N

[ Szerkesztve ]

(#414) peter889 válasza King Unique (#413) üzenetére


peter889
őstag

Köszönöm a választ, akkor MBR-ren hagyom.

(#415) Tappancs2001


Tappancs2001
senior tag

Sziasztok! Újra kellett telepítenem a Windows 10 64 bit op. rendszerem, ami így sikerült: [kép]
Az op. rendszer tökéletesen működik, A C meghajtón található, ami egy Samsung 970 EVO plus 1 TB SSD. Szerintetek ez a telepítés jól sikerült, vagy próbáljam meg újratelepíteni a rendszert? Előre is köszönöm a segítséget.

(#416) King Unique válasza Tappancs2001 (#415) üzenetére


King Unique
titán

Hogy akkor ne maradjon lógva és megválaszolatlanul a kérdés, a másk topikban kaptál választ szintén ugyanerre. 1 kérdést legközelebb elég lesz 1 topikban feltenni. Köszi!

(#417) default.


default.
őstag

Szervusztok.
"UEFI mellett automatikusan GPT partíciót készít a rendszer"
Akkor ha jól értem, Win10 esetén, UEFI-re állított BIOS-szal nem kell foglalkoznom a kérdéssel, igaz?
Köszönöm előre is!

(#418) King Unique válasza default. (#417) üzenetére


King Unique
titán

Ha Windows 10-et akarsz telepíteni, akkor azt UEFI módban GPT partíciós séma szerinti lemezre (nem szimplán a partíció MBR/GPT) lehet (példa), meg 64 bites rendszer kell ehhez.
Az adattárolásra használt HDD/SSD meghajtót meg 2 TB felett alapesetben (pl. 512e szektorméret) GPT-re kell inicializálni a lemezkezelőben a teljes lemezterület használatához, 2 TB és az alatt lehet MBR és GPT szerint egyaránt.

[ Szerkesztve ]

(#419) ChrisFamm


ChrisFamm
csendes tag

Sziasztok,
Előre elnézést kérek ha már előfordult a topikban hasonló probléma és én elsiklottam felette.Külföldi fórumon belebotlottam hasonló problémába de a megoldás kifejtése előtt lezárták a topikot.

Még kb. egy éve telepítettem a windows 10 alapú rendszeremet az akkor vadiúj ssd-vel.
AMD ryzen 5 2600
Asrock B450M pro4 alaplap
Kingston A2000 1TB M2 NVME SSD
illetve egy 500GB 2.5" SATA HDD amin a telepítés idején sajnálatos módon a rendszerben tartózkodott.

A telepítés rendben zajlott a windows telepítőre bíztam a particionálást és meg is voltam elégedve a végeredménnyel amíg a benne hagyott HDD-t el nem akartam távolítani.
Ugyanis a rendszer nem bootolt ha ezt kivettem. Mint később kiderült erre telepítette a windows a boot managert. Így visszatettem a HDD-t. De az idővel elkezdett köhögni nyekkenni időnként. A napokban viszont egyre több 10s-et visszaszámolós system crash történt - valószínűsíthetően a haldokló HDD - ről történő lemezműveletekből fakadóan.

Elmentettem az adataimat, rászántam magam az újratelepítésre. Elkészítettem egy hivatalos mediacreation tool -os pendrive-ot. Mint kiderült az SSD-t az előző telepítés GPT-re alkotta. A telepítőben látszik egy kb 16MB-os 0. partíció illetve a 900GB környéki 1. partíció amiből 110GB szabad.

Ami a lényeg:
-------------------
Az SSD partícióit a telepítőből nem tudom törölni, formázni. Az előhívható parancssoros DISKPART tool-ból nem tudom clean all paranccsal lesikálni avagy format c: paranccsal formázni. Hibaüzenet sem a telepítő felületén avagy a cmd parancsoknál nincs. A formázás végigmegy majd újraindítás után az adataim látszanak ismét, a szabad hely 110GB.
Próbáltam az EASUS partition master bootolható rendszerével is rendbehozni de sikertelenül. A surface test szerint az ssd hibátlan, átalakítani MBR-re nem hagyja, partíciót törölni, formázni nem tud.
Próbáltam elkövetni pár releváns UEFI bios paraméter módosítást - ezzel lehet rontottam az ügyön de egyenlőre változást nem érzékeltem.

Elnézést a hosszúra sikerült meséért de le akartam írni precízen a körülményeket. Köszönöm a végigolvasást!
Szóval ebben szeretnék ötletet kérni, hogy mitévő legyek?

(#420) King Unique válasza ChrisFamm (#419) üzenetére


King Unique
titán

Lásd egy másik topikban leírtakat.
Az első esetnél nem megfelelően telepítettél és ilyesmit sikerült összehozni a normális elrendezés helyett, azért nem bootolt a Windows a másik fizikai meghajtó eltávolítása után.
A másodiknál meg esélyes az újabb felhasználói hiba, pontosabban az előbb linkelt válasz 2. pontjában leírt dolog, meg ha ilyen probléma volt, van.

Igen, valóban kissé hosszúra nyúlt, jobb lett volna inkább pár konkrét screenshot a problémáról.

[ Szerkesztve ]

(#421) ChrisFamm


ChrisFamm
csendes tag

Köszönöm az útbaigazítást. Elolvastam a mellékelt hozzászólásokat és a cikkeket, próbáltam összegezni a releváns megoldásokat.
Jól értelmezem, hogy az installert/particionáló rendszert tartalmazó adathordozónak GPT -nek (és FAT32 másik forrásban)-nek kell lennie ahhoz, hogy változtatni tudjon a GPT-s SSD partíciókon? Mindkét esetre van találtam paramétert a Rufus-ban.

(#422) King Unique válasza ChrisFamm (#421) üzenetére


King Unique
titán

Akkor fussál neki még egyszer, mert úgy látszik nem sikerült a lényeget megérteni! Meg itt 2 külön dolog a hogyan kell pendrive-ról Windows 10-et telepíteni, valamint egy másik hogy esetedben most miért nem engedi az SSD-re, amire szintén linkelve volt egy lehetséges ok, azt kellene megnézni.

De akkor válaszolva a mostani kérdésre is, a telepítési adathordozón (pendrive) akkor kell GPT partíciós séma, ha a Rufus programot használod és ott is csak akkor, ha célirányosan UEFI/GPT séma szerinti telepítés a cél, akkor kell a GPT-UEFI sémát választani, egyéb esetben nem. De amúgy UEFI-s telepítéshez nem kötelező a pendrive-on a GPT séma, lehet az MBR is, meg pl. a microsoftos MCT is MBR szerint csinálja, aztán mégis jó Legacy/CSM és UEFI szerinti bootoláshoz és telepítéshez egyaránt. A Rufus GPT-UEFI megoldása az UEFI only telepítéshez való.

[ Szerkesztve ]

(#423) ChrisFamm válasza King Unique (#422) üzenetére


ChrisFamm
csendes tag

Nekigutottam de nem ezzekkel van a probléma.
Tegnap vettem egy új SSD-t, egy 870-es 500GB samut. Benyomtam kikapcsoltam aCSM-et készítettem egy GPT sémás rendes UEFIs pendrive-ot a leírtak szerint, kiszedtem a réfi NVME SSD-t és minden egyebet csak az új volt benne. A windows 10 egyből felment rá mint egyébként eddig is az elmúlt 30 alkalommal amikor telepítettem egyéb gépekre.
Ezután visszanyomtam az NVME-t. Minden adatot tudok róla olvasni, de nem tudok róla törölni, nem tudom formázni, particionálni. Nincs hibaüzenet a próbálkozásoknál, csupán frissítés után minden visszaáll a művelet előtti állapotba. Az easus surface test szerint a lemez ép. Ezek után szerintem csak vírus vagy lemezhiba lehet. Szerintetek? Amúgy gariztatásra csak az adataim védelme végett nem adnám be szívesen... de egy low level format lehet működne.

(#424) ChrisFamm


ChrisFamm
csendes tag

(#425) King Unique válasza ChrisFamm (#423) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt ha újratelepítetted a Windows 10-et, akkor az NTFS fájlrendszerű NVMe SSD tulajdonosa a korábbi Windows felhasználója volt ami már nem létezik, vagyis az újnál megfelelően be kellene állítani a hozzáférési engedélyeket a mostani felhasználónak, saját tulajdonba venni a meghajtót, stb.

Másrészt az előzőleg már említve volt, hogy célszerű megnézni nem-le lett tárolóhelyként beállítva az NVMe SSD és szükség esetén eltávolítani onnan, bár az törléssel járhat. Illetve nem világos mit akarsz particionálni, formázni, ha jelenleg majdnem teljesen tele van másolva adattal. :F Meg amúgy ott van a parancssor, ott pláne működni kellene a törlésnek és újraparticionálásnak, már ha az a cél.

Az LLF-et inkább hagyjuk, meg pláne SSD-knél. :B Illetve ha már SSD, akkor ugye adja magát a Secure Erase.

[ Szerkesztve ]

(#426) gézu


gézu
őstag

Hali, átkonvertálnám az MBR-es rendszerlemezt GPT-re. A BIOS-ban /asus z490f/ ha szimplán csak kikapcsolom a CSM módot, veszítek olyan képességeket, amire később szükség lehet, vagy hagyjam bekapcsolva és csak a boot device controlt tegyem UEFI and Legacy oprom-ba?

If you can't be a good example, then you'll just have to be a horrible warning.

(#427) King Unique válasza gézu (#426) üzenetére


King Unique
titán

Nem derült ki milyen OS esetén, ha pl. Windows 10, akkor annál könnyen megoldható az átkonvertálás az MBR2GPT parancssori eszközzel, mert ugye nyilván nemcsak szimplán a céllemezen lévő partíciós sémát kell ilyenkor GPT-re konvertálni, hanem magát a telepített Windowst is UEFI-sre. + Ugye ezt az átkonvertálást is akkor, ha nem opció a clean install a 0-ról és célirányosan ki lesznek használva az UEFI előnyei, meg ha pl. a közelgő Windows 11 rendszerkövetelménye miatt van rá szükség egy későbbi W10 —► W11 upgrade-hez, mert ellenkező esetben nyilván felesleges, meg ha X évig legacy/CSM módban telepítve működött a rendszer. és eddig nem zavart :))
Azt neked kellene tudni, megnézni, hogy van-e jelenleg olyan hardverelem, aminek működéséhez legacy mód, illetve legacy OpROM kell (példa), majd annak megfelelően beállítani a Legacy + UEFI vagy UEFI only opciót. Meg alaplaptól, gyártótól stb. függően a pontos beállítás értelemszerűen inkább a megfelelő alaplapos topiknak és nem kifejezetten ennek a topiknak a témája.

[ Szerkesztve ]

(#428) gézu válasza King Unique (#427) üzenetére


gézu
őstag

Köszi! Nyilván /nekem :D / win 10-ről van szó, és mivel nemrég cseréltem platformot reinstall nélkül, ezért gondoltam a biztonságosabbnak és modernebbnek mondott GPT sémát is alkalmazni. Maga a konvertálás nem probléma/eltekintve a bármi előfordulhat faktortól/, a validálással meg már megnéztem menni fog-e a buli. De ahogy olvasom, érdemes a csm-et bekapcsolva hagyni és csak a controlt meg a storage device-t uefibe tenni. :R

If you can't be a good example, then you'll just have to be a horrible warning.

(#429) Dekko


Dekko
tag

Sziasztok! nekem is lenne egy kérdésem, nem vagyok nagy telepítgetős, de én is elakadtam, nekem semmi gondom a az UFI és ilyesmi beállításokkal.
Annyi a gondom, hogy egy HP lapotpba M.2-es 512-es SST van gyárilag freedos-ként lett eladva, /rendelésemagról/ erre próbálom felküzdeni a Win10-et nálam annyi a gond, hogy telepítés során nem látja a meghajtót. pedig bioszban megnéztem ott megjelenik és felismeri. mi lehet a gond? még midig lehet beálítási problema a bioszban? közben tovább próbálkozom, csak már sok időmet elvette így megpróbálkoztam egy kommenttel, hátha már volt másnak is ilyen baja.
Pontos típus: HP 15s-fq2017nh 15.6"
Köszönöm az esetleges segítséget! Üdv :R

További szép napot kívánok!

(#430) Dekko válasza Dekko (#429) üzenetére


Dekko
tag

Köszi google :)
Bocsánat a kommentemért, de közben megtaláltam nálam mi lehet a gond, a driver nem volt található a telepítőbe emiatt nem mutatta meg az M.2-es SSD-t.
Itt találtam meg a megolsádst a második hozzászólásban.
Üdv
https://oprend.hu/infusions/help_panel/index.php?question_id=2527

További szép napot kívánok!

(#431) d.tiborz


d.tiborz
aktív tag

Sziasztok,
Sok-sok olvasás után megcsináltam az MBR-GPT konvertálást, minden OK.
Viszont létrejött egy 50MB méretű "D" partíció ("Rendszer számára fenntartott", "Adatokat tartalmaz")

Kérdésem az, hogy törölhetem csak a betűjelét ennek a partíciónak?
Másik SSD-n ("D") és HDD-n ("E") (jelenleg kábelek széthúzva) használtam ezeket a betűjeleket. Vagy akkor azokat kell átneveznem?
:R

(#432) King Unique válasza d.tiborz (#431) üzenetére


King Unique
titán

Mármint gondolom MBR2GPT vagy egyéb hasonló módszerrel, aminek kis szépséghibája, hogy a C után jönnek létre az UEFI/GPT sémánál szükséges kicsi rendszerpartíciók, a korábbi BIOS/MBR szerinti telepítés "maradéka" pedig ott maradhat a lemez elején, lásd 50 MB-os System Reserved partíció.
A meghajtóbetűjel eltávolítása az kb. semmi, annak törlése ilyenkor nem oszt nem szoroz, sőt normál esetben a rendszer számára fenntartott kicsi partícióknak (pl. SR, ESP, WinRE) nem is kellene meghajtóbetűjellel rendelkezni. Ha új meghajtó lesz csatlakoztatva, akkor annak pedig ábécébe rendezés szerint osztja ki az új meghajtóbetűjelet a Windows attól is függően hogy éppen melyik szabad, ami szükség esetén tetszőlegesen megváltoztatható.

(#433) d.tiborz válasza King Unique (#432) üzenetére


d.tiborz
aktív tag

Köszi a választ!
Igen, Win alatt, MBR2GPT paranccsal konvertáltam.
Akkor megnyugodtam, törlöm a D betűjelet, és visszaadom a többieknek.
Köszönöm mégegyszer.
:R

(#434) Tito62


Tito62
csendes tag

Nemrég kaptam egy SSD-ét,ami használt,widows-10 volt rajta. Az SSD márkája goodram SX400 256GB-os csatlakoztattam az asztali gépemhez és le ellenőriztem ez eddig rendben is volna . Az SSD kettő particióra volt osztva próbáltam windows-10 alatt leformázni,de nem sikerült látszatra mutatta a formázást ,de újbóli beolvasásra csak nem törölte le a fájlokat. Az SSD-én GPT, NTFS formátumban windows-10 rendszer volt telepítve ezt szerettem volna le formázni és a particiókat egyesiteni és végül az SSD-ét adattárolásra használni. Se dos-ban se külön beépítve a gépen nem tudom átkonvertálni MBR -re. A gépen a műveletek szépen parancs szerint működnek csak vissza áll GPT formátumba mintha semmi sem történt volna. Más programokkal is próbálkoztam ,mint pld: AOMEI patrition assistant, Aomei backupper,emp patricion manager. De egyik programmal sem tudom letörölni a kapott SSD-ét bármit is csinálok visszaáll az eredeti formátumba nincs titkosítva sem. Valakinek valamilyen tippje van-e? Nem tudom a problémát megoldani pedig még az SSD-ét szentinel progival is le ellenőriztem nincs semmi baja. Ilyennel még nem találkoztam. Ez az SSD nem egyszerü eset ahogy látom.

(#435) apszi


apszi
őstag

Sziasztok!
Jól látom, hogy egy frissen GPT-re telepített rendszerrel (Win10), nem látom a másik meghajtó MBR-es partícióit? Van erre valami olyan megoldás, hogy ne keljen törölni a lemez tartalmát? Előre is köszönöm!!! :R

(#436) King Unique válasza apszi (#435) üzenetére


King Unique
titán

Egy másik topikban is feltetted ugyanezt a kérdést és ott választ is kaptál rá. Legközelebb 1 kérdést elég lesz egyszerre 1 topikban feltenni, meg akkor most a folytatás is legyen a linkelt topikban, felesleges egyszerre 2 topikban futtatni ugyanazt a témát.
Köszi!

(#437) kercelece


kercelece
csendes tag

(remélem) egy érdekes kérdés:
Egy windows 10 install pendrive-ról meg lehet állapítani, hogy UEFI vagy MBR módban készítették elő?

(#438) King Unique válasza kercelece (#437) üzenetére


King Unique
titán

A partíciós séma és a fájlrendszer típusa alapján esetleg lehet rá következtetni, de hogy maga a telepítés CSM / UEFI szerinti lesz-e, ez nem kizárólag csak ezen múlik, meg ugye maga a 64 bites W10 ISO eleve támogatja mindkettőt.

Ha pl. a microsoftos MCT-vel lett kreálva a telepítési adathordozó, akkor az MBR | FAT32 | aktív partíció formátumot állít be a pendrive-on és bootolható legacy (CSM) és UEFI módban egyaránt. Ahol a BIOS/UEFI bootolási beállításaitól és/vagy F12/egyéb billentyűvel előhívható gyorsmenüben a megfelelő boot eszköz kiválasztásától függően dől majd el, hogy végül CSM / UEFI mód szerint fog bootolni a pendrive-ról a telepítő.
Ha pl. Rufus által lett kreálva a telepítési adathordozó, akkor ott az MBR-BIOS séma (MBR | NTFS | aktív partíció) esetén adja magát a legacy (CSM) mód szerinti bootolás és telepítés, de ha támogatja a PC UEFI-nél az NTFS-t és az előbbiek értelmében UEFI van beállítva a boot menüben vagy az UEFI kezdetű pendrive kiválasztva, akkor UEFI szerint is lehet arról bootolva telepíteni. Ha GPT-UEFI séma (GPT | FAT32 / NTFS) szerint lett kiírva az ISO-fájl a pendrive-ra, akkor az viszont csak UEFI only bootolást és telepítést tesz lehetővé, ellenben legacy (CSM) módban értelemszerűen nem fog bootolni és leáll az alábbi hibaüzenettel.

[ Szerkesztve ]

(#439) kercelece válasza King Unique (#438) üzenetére


kercelece
csendes tag

Köszönöm a részletes választ, de én anélkül szeretném megállapítani egy pendrive-ról hogy UEFI vagy MBR, hogy telepíteném.

(#440) King Unique válasza kercelece (#439) üzenetére


King Unique
titán

Le lett írva az előző válaszban világosan és screenshotokkal, útmutatókkal is szemléltetve, hogy meg lehet nézni a pendrive-on pl. a partíciós sémát, fájlrendszert, + hogy CSM / UEFI szerint lehet-e arról bootolni és telepíteni az egyéb beállításokról is függhet, max. a pendrive-on GPT partíciós séma esetén van csak UEFI only lehetőség, stb. ;)
Másik lehetőség értelemszerűen új telepítési adathordozót készíteni és akkor nem azt kell találgatni, más vajon hogyan, milyen programmal és milyen módban írta ki a pendrive-ra az ISO-fájlt, stb. :))
Az "UEFI vagy MBR" helyett meg inkább UEFI vagy legacy BIOS / CSM mód, GPT vagy MBR, UEFI/GPT vagy BIOS/MBR.

[ Szerkesztve ]

(#441) kovy79


kovy79
őstag

Sziasztok!
Adott pár db különböző 4TB-os külső, backup vinyóm, amik évente pár alkalommal vannak rendeltetésük szerint használva.
A gondom az, hogy rendszeresen azzal találkozok, hogy a vinyót rádugva a gépre a képembe tolja a win, hogy inicializálni kell a vinyót. MBR-t, vagy GPT-t óhajtok e. Majd formázás és az összes adat újramásolása...
Van ötletetek, hogy pár hónap állás után ez miért van?

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#442) King Unique válasza kovy79 (#441) üzenetére


King Unique
titán

Mivel egy másik topikban is fel lett téve ugyanez a kérdés és ott ment rá válasz, akkor itt már nem aktuális, folytatás a másik topikban.

(#443) Begbi


Begbi
csendes tag

Sziasztok. Asus tuf b660m-plus d4 lenne az alaplap de sehogy sem tudom feltelepíteni rá a windowst. Boot menure azt írja the system cannot find any bootable devices. A meghajtó információknál látszódik a két ssd és a windows pendrive de a bootnál nem. Nem nagyon vagyok otthon a biosban ezért kérnék egy kis segítséget. Csatolok egy képet is. A win 10 eredeti usb-n van. Alaplap elvileg frissítve lett a pcxnél.

(#444) King Unique válasza Begbi (#443) üzenetére


King Unique
titán

Ez nem MBR / GPT, hanem inkább Windows telepítési téma, ahol nemrég lett a téma topikjában újra elmagyarázva, hogyan kellene Windows 10-et telepíteni pendrive-ról bootolva.
Az ASUS specifikus BIOS-beállítások meg értelemszerűen a megfelelő alaplapos topik témája.

(#445) p@gabi


p@gabi
tag

Sziasztok
Segítsetek nekem legyetek szívesek,hogy mitévő legyek
Visszaolvastam néhány oldalnyi hozzászólást,de így sem tudok dönteni,hogy mit csináljak
Adott egy 1.5 TB os hdd amit klónozni szeretnék ssd re
Csak adatok vannak rajta,meg néhány arra a meghajtóra telepített nagyobb helyigényű játék
A kérdésem az lenne,hogy klónozás előtt van e értelme átkonvertálnom mbr ből gpt be?
Op rendszer nem lesz rajta,az egy m2 es ssd n van és azon is marad majd
Az már természetesen gpt,azt is át kellet konvertálni,amikor be akartam a rendszeren a sam ot kapcsolni
Az ssd amire klónoznék pont 2 TB os
Azon kívül,hogy látnám a biosban a hdd-t/ssd-t (mert most ugye az mbr miatt nem jelenik meg a meghajtók listájában) lenne valami hasznom,előnyöm az átkonvertálásból?
Előre is köszi a válaszokat!:R

(#446) djcool


djcool
tag

Sziasztok!

Érdekes problémával fordulok hozzátok, remélem tudtok segíteni:

vettem egy használt 5TB-os HDD-t. A PC-n tökéletesen látszott, egyből megjelent a tartalma a,miután a külső dokkolóban (USB) áramot kapott. Ezután átraktam egy másik USB-s dokkolóba, ami laptopomhoz van kötve (ventimentes laptop, torrenthez). Ott nem jelent meg, a Kezelőben GPT védőfájlosnak látszott, ráadásul 16TB mérettel. Mindkét gépen ugyanolyan Win10 van.
A laptopon sikerült NIUBI programmal használatba vennem, az 5TB-os mérettel. Szerencsére üres vinyó volt....

De ezután jött a meglepetés! A laptophoz csatolt eddigi vinyót a PC-re USB-s dokkolóban rakva nem jelent meg a vinyó! A Kezelőben GPT védőfájlosnak látszik, ráadásul 2 particíóra szétszedettként (egyébként 6TB és egyben van formázva).

Na ennek már nem mertem nekiugrani NIUBI-val, mert a 6TB anyag kellene....holnap megpróbálom a laptopos dokkolóba visszatenni, hátha ott látszani fog a rajta levő anyagom.

Van vmi ötletetek, hogy a 2 gép között mi különbség lehet?

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

A gyógyítás lényege, hogy úgyis elszúrjuk...

(#447) King Unique válasza djcool (#446) üzenetére


King Unique
titán

Ennek oka az eltérő logikai - fizikai szektorméret az USB-s tárolóeszközök között, lásd a téma topikjában bővebben kifejtve: [link], [link].
Vagyis vagy csak az adott USB-s dokkolóba / külső házba téve kellene használni a HDD-ket, vagy olyan USB-s dokkolókat / külső házakat használni, amelyeknél eleve megegyezik a logikai - fizikai szektorméret (pl. 512e).

"holnap megpróbálom a laptopos dokkolóba visszatenni, hátha ott látszani fog a rajta levő anyagom."

Abba a dokkolóba / külső házba kell visszahelyezni a HDD-t, amiben eredetileg inicializálva (GPT) és particionálva lett, ott újra hozzá lehet majd férni a meghajtó tartalmához. Mármint ha nem lett módosítva, mert ha ezzel a "NIUBI" programmal meg lett piszkálva, akkor nem feltétlen.

[ Szerkesztve ]

(#448) djcool


djcool
tag

Szia!

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, lesz mivel művelnem magam a következő napokban....

Sajnos, alap userként nem is gondol rá az ember, hogy ilyen gond is lehet, mert mindkét dokkoló a Fantec cég gyártmánya. Csak az egyik USB3-as HDD Sneaker, a másik meg USB-C-s HDD Sneaker2....majd szétkapom mindkettőt és megnézem a benne levő chipeket a frissítéshez.

A vett vinyóval nem volt gond, mert úgyis üres volt, a gond inkább a korábbi vinyókkal lesz (vagy nem , mert a Sneaker-be mennek akkor vissza (nem a 2-esbe). Talán menni fog...

Köszönöm: Misi

A gyógyítás lényege, hogy úgyis elszúrjuk...

(#449) djcool válasza King Unique (#447) üzenetére


djcool
tag

Szervusz!

Közben nem hagyott nyugodni a probléma, ezért mindkét dokkolót szétkaptam. Hát elég aprók a chipek....Szóval: a régi Fantec Asmedia 1053, az újabbik Fantec Asmedia 235CM.
Még nem álltam neki fw-t frissíteni egyikben sem. A kérdésem az lenne (az egyik), hogyha a régit (AS1053) megfrissítem, akkor az visszafelé kompatibilis marad, vagy keresztet vethetek az adataimra? Tehát fw frissítés előtt álljak inkább neki ellenőrizni, hogy valóban látja-e a régi vinyóimat a gép vele,vagy frissítés után is ok lehet?

Véleményed szerint akkor ez az út majd járható lesz-e a z adataimhoz: veszek vmi 5.25-ös vinyó dokkolót vagy rack-et,ami a pc alaplapi SATA protjáta csatlakozik és erre mentem rá a dokkolóban levő vinyóról az adatokat (az USB-s Fantecről). Így gondolom nem kavar be majd az USB vezérlő, ha más gépbe akarom tenni a vinyót (a rackból). A dokkolós meg marad abban (úgyis 5TB,elég egy darabig). Van-e ajánlott márka, típus?
Vagy van egy régi hátlapi kivezetésem, amin van két ESATA port és egy molex tápcsati. Az ESATA-k az alaplap SATA portjaira csatlakoznak, a molexhez vettem anno átalakítót 2x SATA powerre. Elméletileg ha ide teszem a tárolós vinyót és az USB dokkolóból ide is rámehet az adat, nem? Itt sincs kavarás, csak átalakítás...

Elég sok kérdés egyszerre, bocsánat, de megoldást keresek....A szomszéd számtech bolt anno azt mondta jó tanácsként: format....tőled már most több tanácsot, infót kaptam.

Üdv: Misi

A gyógyítás lényege, hogy úgyis elszúrjuk...

(#450) King Unique válasza djcool (#449) üzenetére


King Unique
titán

A firmware frissítése az ilyen eszközöknél alapesetben nem destruktív, sőt akár a HDD nélkül is lefuttatható. Viszont ez már a linkelt topik témája, aminek a téma összefoglalójában vannak információk ASMedia chipeknél a firmware frissítésével kapcsolatban. Ahol az is le van írva, hogy kizárólag csak saját felelősségre alkalmazandó, meg ha találni egyáltalán megfelelő firmware-t az adott chiphez, meg hogy ott is melyik 512e és melyik 4Kn az nem feltétlen van a leírásban megadva. Ahol első körben nyilván azt kellene megnézni, hogy melyik dokkoló / külső ház használ 4Kn (4Ke) megoldást, majd annál megpróbálni átállítani 512e-re a firmware módosításával.

Vagy ugye másik lehetőség nem piszkálni a firmware-t és az adott HDD-t a cserélgetés helyett csak az adott dokkolóba / külső házba téve használni.
Vagy amelyiknél nem létszükséglet az USB-s használat, akkor azt a PC-be téve SATA-n csatlakoztatva használni, előtte szükség esetén törölni és újraparticionálni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  GPT, MBR
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.