Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3551) Panthera válasza F34R (#3550) üzenetére


Panthera
őstag

Az alsamixer grafikus felületére gondolsz? Ott nem tudtam kártyát váltani. Kicsit hibásan is nézett ki (szerintem) a felülete.

(#3552) F34R válasza Panthera (#3551) üzenetére


F34R
nagyúr

Igen arra, ami terminalbol mukodik... ott siman tudnod kellene kartyat valtani, F4 vagy hasonlo. asoundrc-ben kell mokolnod ha nem megfeleloek a beallitasaid.

(#3553) Panthera válasza F34R (#3552) üzenetére


Panthera
őstag

Sikerült Windows alól is elérni ssh-val (régi puttyot használtam, ez volt a gond).
Hangkártyát nem kell váltanom, mert ugyanaz a kártya. A master kézi módosításával lejátszás közben is változik a hangerő, ez a része működik. A rendszer grafikus felületén viszont akármit választok ki (analóg/digitális), az alsamixer alatt az SPDIF kimenet "00" szintű és nem tudom változtatni.

[ Szerkesztve ]

(#3554) Panthera válasza Panthera (#3553) üzenetére


Panthera
őstag

Megnéztem egy másik gépet, bármi állítgatás nélkül szól mindkét kimenet (jack/SPDIF). Az SPDIF hangerő ott is 0. Úgyhogy ennek nincs jelentősége elvileg.

(#3555) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Próbálkoznék Viirtuális gépként telepíteni egy gentoo-t csak, hogy ismerrkedjek vele. Már másodszorra futottam neki, de újraindításnál eddig mindkétszer ez fogadott:
"!! Block Device UUID=xxx is not a valid root device...
!! Could not find the root block device in UUID=xxx.
Please specify another value or:..."

Első nekifutásra magam konfiguráltam a kernelt, utána találtam egy fórumot ahol hasonló problémánál egy kimaradt driver okozta a hibát. Így másodszorra nekifutva már inkább a genkernel-t választottam, hogy az telepítse a kernelt, ne nekem kelljen. Viszont ezután is ugyanez a hiba fogadott.

MBR-es partíciós táblát használok, 2 db partícióval, a telepítési segédlettől annyiban térek még el, hogy a /boot partíciónak nem ext2-t, hanem ext4-et használok:
/dev/sda1 /boot
/dev/sda2 /

Amikor a genkernel lefutott láttam egy olyan részt a végén, hogy a ROOT-ot nekem kell kézzel megadnom, bár nem volt világos a mikéntje, és a wiki sem írt erről, hogy bármi dolgom lenne kernel telepítés után, így a genkernel all parancs után rátértem az fstab szerkesztésére. Illetve találtam egy fórumot ahol pont azt javasolták, hogy nem kell megadnom, hogy mi a root.

Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem:
1. Hogy tudom indulásra bírni a rendszert? Mit kellene még beállítanom telepítéskor, hogy ne ütközzek ebbe a hibába?
2. Ha nem szeretném újra telepíteni az egész rendszerrt, akkor hogyan tudoma már meglévő, de nem boot-oló rendszerben megváltoztatni a root partíciót? Chroot az egyetlen lehetőség ilyenkor, vagy a rescueshell-t is lehetne használni?
Ezután végignéztem a youtube-on Distro Tube jóvoltából egy telepítést ahol szintén genkernel-el lett telepítve a kernel, és kb. én is ugyanazokat a lépéseket követtem mint ő, ott sem lett megadva genkernel all parancs után kézzel a root partíció, és míg nála elindult a rendszer, nálam megakadt.

Ebben esetleg tudna segíteni valaki?
Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#3556) F34R válasza Véreshurka (#3555) üzenetére


F34R
nagyúr

blkid parancsal kitudod a meghajtok UUID-jet listazni... majd /etc/fstab-ban megnezed egyezik-e.. ha nem, atirod. Grub-ot hasznalsz? Nem distrotube kell, hanem gentoo wiki, meg gentoo forum. Ott tudnak segiteni egeszen biztosan. a handbookot itt talalod. [link] atneznem meg, nem-e kimaradt valami.

[ Szerkesztve ]

(#3557) Véreshurka válasza F34R (#3556) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Distrotube csak a végső megoldás volt, hogy vizuálisan is lássam, hogy jól csináltam-e :). Alapvetően a handbook-ot követtem. GRUB-ot telepítettem, a sys-boot/grub:2-t.

A forum-ot olvasgattam, de mindeenhol azt írják, hogy pl. a /boot mappában nézzem a grub.conf-ot. Te is azt írod, hogy az /etc/fstab-ban írjam át a csatolást. De hogyan tudom ezeket elérni? Mert amikor kiírja boot-kor, hogy nem ismeri fel a root fs-t, akkor 3 lehetőségem van:
1. entert nyomok és megpróbálja újra, de ugyanaz lesz az eredmény
2. beírom, hogy shell és átvisz a rescueshell-be,
3. "q"-t nyomok és uyganaz leszu az eredmény, mint ha entert nyomtam volna.

Tudom, hogy talán nem nekem való a gentoo, mert nem vagyok még elég járatos a linux világában, de arra gondoltam, hogy talán pont egy gentoo telepítésével és használatának próbálgatásával egy virtuális környezetben ezen tudnék változtatni.

El Psy Kongroo

(#3558) Véreshurka válasza Véreshurka (#3557) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Driver hiba volt. Viszont lehet én értem félre, de a genkernelnek nem az lenne az egyik feladata, hogy úgy állítsa be a kernelt, hogy az mindent felismerjen? Azaz ha működik valami a live cd alatt akkor működnie kellene boot után is? Ebből nekem legalábbis ez jött le:
"genkernel works by configuring a kernel nearly identically to the way the installation CD kernel is configured. This means that when genkernel is used to build the kernel, the system will generally detect all hardware at boot-time, just like the installation CD does."

De lényeg, hogy meglett a hiba, és bootol is a rendszer.

El Psy Kongroo

(#3559) F34R válasza Véreshurka (#3558) üzenetére


F34R
nagyúr

Hat, en mindig manualisan forgattam.. mondjuk nem is volt egzotikus hardver alatta.
Genkernel az kenyelmes, max ennyi az elonye.

(#3560) Véreshurka válasza F34R (#3559) üzenetére


Véreshurka
senior tag

A cél nálam is majd a manuális forgatás lenne, de ebbe jobban el kell majd mélyednem, mert rengeteg lehetőség van a kernel beállításában.

El Psy Kongroo

(#3561) shina válasza Véreshurka (#3558) üzenetére


shina
csendes tag

Mi volt a driver hiba? Virtuális gépben lehet, hogy az emulált chipset vagy hasonló nem része az alap kernel kofignak (pl. VirtualBoxban még mindig alap a PIIX3, de ICH9-az általában jobb választás).

Wiki szerint: "It is a common misconception that genkernel will "automatically" generate a custom kernel configuration. genkernel automates the kernel build process and assembles the initramfs, but does not generate a custom kernel configuration file. If a kernel configuration is not provided, genkernel will use a generic kernel configuration file which will produce a general purpose kernel suitable for daily usage (at the expense of a large modular kernel)."

A genkernel alapvetően automatizálja a kernel, initramfs fordítását és telepítését, de mindenképpen kell hozzá egy induló kernel konfig. Ezt vagy te magad készíted el vagy használhatod azt amit az adott kernel verzió ad neked mint alap.

Ha már van egy működő konfigod, akkor minden további kernel építésnél (pl. új verzió esetén) ezt már újrahasználhatod, pl. így:

genkernel --kernel-config="/etc/kernels/kernel-config-$(uname -r)"

[ Szerkesztve ]

___________________/\_____________\0/_______

(#3562) Véreshurka válasza shina (#3561) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Qemu/KVM alatt próbálkoztam a telepítéssel, így a VIRTIO driverek hiányoztak. A genkernel --virtio all paranccsal már minden rendben volt. Én voltam a hülye, mert amikor kerestem az okokat nem tettem hozzá a kereséskor, hogy Qemu/KVM, itt sem említettem, hogy mi alá szerettem volna telepíteni.

Köszi a konfigra vonatkozó info-kat! :R Hasznosak leszenk a későbbiekben.

El Psy Kongroo

(#3563) csixy


csixy
addikt

Feltettem egy sabayon linuxot. Még halvány lila szellentésem nincs az egészről.Tudna valaki segíteni, hogy a realtek 8821ce wifi kártyámat hogy kell neki megtanítani? A wiki oldalát, ha fejjel lefelé olvasom akkor sem tudok kihámozni belőle semmit se.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#3564) F34R válasza csixy (#3563) üzenetére


F34R
nagyúr

linux-firmware fel van telepitve?

(#3565) csixy válasza F34R (#3564) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, már nem tudom, mert feladtam. Látom, hogy ez direkt olyan disztró, hogy pöpeczül rá kell szabni a vasra. Nekem ez még sok. Most egy suse tumbleweeddel próbálkozom.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#3566) F34R válasza csixy (#3565) üzenetére


F34R
nagyúr

pedig a sabayon eleg kulcsrakesz a gentoo helyett.. viszont eleg regi a telepitojuk ezert nem ajanlott hasznalni.

(#3567) csixy válasza F34R (#3566) üzenetére


csixy
addikt

A calculate linux telepítője frissebb. Egy desktop cinnamont tettem fel. Ennek a telepítése kicsit jobban sikerült. Csak a partíció kezelése miatt majdnem feladtam. Végül felment uefiben, grubbal. Pont így szerettem volna. Ez kulcsra készebb. Rolling. Azt hiszem, hogy ezt megtartom.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#3568) F34R válasza csixy (#3567) üzenetére


F34R
nagyúr

Oksa.. az is fasza.

(#3569) Sonja


Sonja
veterán

(#3570) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Van valami parancs arra, hogy a teljes tree-t ellenőrizze le a portage MD5 checksum-okra, ne csak egy frissítéshez előkészített download quaranteen-t?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#3571) shina válasza janos666 (#3570) üzenetére


shina
csendes tag

Mit próbálsz elérni? A portage tree-t szeretnéd ellenőrizni (azaz az ebuild állományokat), vagy a portage tree Manifest állományaiban lévő hasheket amik a forrás tarballokra vonatkoznak?

___________________/\_____________\0/_______

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.