Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#3201) Sipi válasza birno (#3199) üzenetére


Sipi
addikt

"avahi Add avahi/Zeroconf support
bash-completion Enable bash-completion support"

Mivel ilyenkor azt írja, valami supportot tesz fel, keres rá az adott csomag nevére! Pl. az avahi is egy csomag, a bash-completion is.

links: éppen ezt nem ismerem, de igen, kikapcsolhatod. Egyébként szerintem meg tud képeket is jeleníteni - Linuxon a grafika megjelenítése karakteres konzolon is lehetséges.

A pretend és verbose kapcsolóval az emerge kiírja, az adott csomagot mikkel akarja telepíteni:

emerge -pv csomag

.

net: akkor oké. Annyi és olyan link kell, amennyi és amilyen hálózati csatolód van. Ha csak eth0, akkor net.eth0.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#3202) birno válasza Sipi (#3201) üzenetére


birno
addikt

Hm, ez egyre érdekesebb.
Azonban nem mindegyik flag utal egy konkrét csomagra ha jól gondolom, pl. az X vagy a kde.
Ez már csak puszta kíváncsiság, azt meg lehet tudni, hogy melyik flag használatakor milyen csomagokat rak fel?
Meg ha jól értem ezeket a csomagokat csak egyszer rakja fel, utána már csak felhasználja őket vagyis max. a helyemet foglalják, más "bajom" nem származik belőle ha fent vannak.

(#3203) dr_strange válasza birno (#3202) üzenetére


dr_strange
senior tag

Önmagában egy USE flag csak annyit jelent, hogy amikor lefordul az adott csomag, akkor beleforgassa-e a kde, gnome, gtk, x, akármi támogatást (mintha a configure-nak adnál át fordítási opciókat). Hogy ez jelenti-e konkrétan további csomagok telepítését (azaz függőségeket), az flagenként változik, meg persze függ attól, mi van már a gépen.

Érdemes belenézni néhány .ebuild fájlba, meg esetleg beleolvasni a Gentoo Developers handbook ebuildekre vonatkozó részébe.

Pl. egyes ebuildek DEPEND változójában láthatsz ilyen sorokat, hogy pl.

gtk? (>=x11-libs/gtk+-2.10)

azaz ha a "gtk" use flag be van kapcsolva az illető csomagon, akkor behúz egy legalább 2.10-es verziójú gtkt (mert a csomag azt kéri), persze csak ha nincs még telepítve.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3204) birno válasza dr_strange (#3203) üzenetére


birno
addikt

Köszi, így már érthető.
Egész jól haladok a telepítéssel, már az xfce-t rakom, épp most fordítja.
Volt egy kis blokkolási gondom, sikerült megoldani,a lényeg az volt, hogy az udev csomagot kellett frissíteni.Amit érdekesnek találtam, hogy a próbálkozások közben nyomtam egy "emerge --sync" parancsot, ekkor a legfrissebb ebuild az udev-ből a 117-es számot viselte.
A "device-mapper" csomagnak kellett a frissítés, ebuild-je alapján az "udev-115-r1".
Emiatt nyomtam egy "emerge udev" parancsot és az "udev-117" helyett az "udev-115-r1"-et rakta fel.
Miért?
Olyankor gondolom mindig a legfrissebbet kellene választania vagy megjegyezte, hogy a 115-r1-re lett volna szüksége?
Gondolom az újabbal is ment volna, nem?

(#3205) Sipi válasza birno (#3204) üzenetére


Sipi
addikt

Blokkolás: akkor fordul elő, ha X csomagnak pl. 1.1-es verzió kell valamiből, Y-nak pedig 1.2-es.
Gentoo-nál a stabil ágban leginkább akkor fordul elő, amikor egyes csomagok úgy fejlődnek, hogy átveszik más csomagok feladatát. Ilyen volt pl. a shadow, illetve az udev is. Régebben a hotplug/coldplug külön csomag volt, majd egy újabb udev átvette ezt a feladatot. Ha fenn van a hotplug/coldplug, és frissíteni akarod az udevet, ütközni fognak, hiszen az új udev egyben coldplug is.

Most biztosan van fent olyan csomagod, aminek a régi udev kell. A teljes frissítés viszont látja, hogy van újabb udev is, azt akarja feltenni. Az equery d udev kiírja, milyen csomagok függnek az udevtől, estleg azt is, milyen verzió kell neki.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#3206) birno válasza Sipi (#3205) üzenetére


birno
addikt

Köszi, maszkolva volt a csomag, meg egy másik is amit használni akartam, de aztán megoldottam.
Eddig nagyon bejön a gentoo, csak a fordítási idő hosszú, azt hiszem majd éjszakára betárazok minél több csomagot, hagy szöszöljön vele amíg alszom.

Az a legjobb, hogy a doksikban szinte mindent megtalálni, már kezdem kiigazodni rajtuk, hogy mit melyikben keressek. :)

(#3207) zfarkas


zfarkas
senior tag

Na két téma:

1. xpdf-3.02 másnak is seggfault-ol PDF nézése közben? Kénytelen vagyok az xpdf-3.01-r8 ebuild-et kierőszakolni.

2. Bluetooth. Szeretném azt csinálni, hogy a telóm a notin keresztüli bluetooth kapcsolattal férhessen hozzá a nethez. Van erről valami Gentoo-specifikus doksi?

Raw Dark Pure

(#3208) dr_strange válasza zfarkas (#3207) üzenetére


dr_strange
senior tag

Akkor ezeken mar biztos tul vagy:

http://gentoo-wiki.com/Special:Search?search=bluetooth&go=Go

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3209) zfarkas válasza dr_strange (#3208) üzenetére


zfarkas
senior tag

Háát.. :)

Raw Dark Pure

(#3210) birno


birno
addikt

Miért lehet az, hogy terminálban tudok ő,ű betűt írni, Krusader-ben nem lehet, Wine-ban sem, de a korábban beírt ő,ű-ket helyesen jeleníti meg?
A többi ékezetes rendben van.
Az összes locale en_US UTF8-ra van állítva, ugyanezt csinálta hu_HU UTF8-nál is.
Ja és mondjuk Thunar-ban is helyesen jelennek meg az említett betűk, ha pl. egy cd-t UTF8-as beállítással mountolok.

(#3211) zfarkas válasza zfarkas (#3209) üzenetére


zfarkas
senior tag

Kiderült, hogy a teló nem támogatja az áhított kapcsolatot. Na mindegy.

Újabb probléma: adott gép, 160-as PATA HDD (libata-val, vagy mivel), Intel chipset.
Az az érdekes szitu állt elő, hogy valami HDD igényes progi fut (pl. emerge --sync, rtorrent), az hihetetlen mértékben megfogja a gépet. Pár nap uptime után felfigyeltem arra, hogy a kswapd0 processz jó alaposan ette a prociidőt. Google nem sok mindent mondott róla. IDE driverekkel még szarabb volt a helyzet.
Valami ötlet?
Üdv,

Zoli

Raw Dark Pure

(#3212) Batman


Batman
őstag

Hello!

Ha valaki gondolkodik azon ,hogy az egyik mobilcégnél vesz eggyet a most divatos "internetkártyák" közül akkor azoknak a következőket ajállom:
Huawei E220
Huawei E630
Globetrotter 3G Quad

Ezeket vólt módom kipróbálni tesztelni és Gentoo-n és Ubuntun is egyaránt működőképesek.

Amiket nem tudtam életre lehelni:
Globesurfer Icon
Globetrotter HSDPA

De lehet vanakinek ezek is mennek, de ez már nagy macera.

üdv

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#3213) Sipi válasza Batman (#3212) üzenetére


Sipi
addikt

Köszi az infót!

Esetleg egy rövid leírást tudsz rittyenteni, mit kell feltenni, hogyan kell életre lehellni őket? :)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#3214) Batman válasza Sipi (#3213) üzenetére


Batman
őstag

Igen írtam egy pár oldalas leírást, de nem épp az expert közönséget célozta meg.Majd valamelyik nap feltolom ide is, csak most nincs nálam.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#3215) birno


birno
addikt

Láma kérdés.
Ha 2 verziót akarok felrakni egy adott programból akkor emerge-nél simán csak az adott verzióra hivatkozok és kész?
Más néven fog binárist létrehozni hozzá?
Konkrétan az Opera böngésző 9.50-es verzióját szeretném felrakni a 9.24 mellé, de lehetőleg úgy, hogy ne írja felül.
Win-ben ez alapból így van, viszont ubuntu alatt meg felülírta a stabilt.

(#3216) dr_strange válasza birno (#3215) üzenetére


dr_strange
senior tag

Annyira nem lama a kerdes... alapesetben felulirja, mert azonos foverzioszamuk van es a SLOT valtozo erteke az ebuildben 0.

Azt meg lehet probalni, hogy megkeresed a 9.50-es legujabb ebuildjet a /usr/portage alatt, atmasolod a sajat overlaybe, megkeresed benne ezt a sort:

# Opera's native installer.
./install.sh --prefix="${D}"/opt/opera || die "install.sh failed"

es a prefixet atirod mondjuk opera_test vagy valami mas nevre, es ha igy felmegy (nem vagyok benne biztos, hogy ez eleg, mert libeket is felpakolhat, majd jon Sipi es megmondja jol), akkor megfelelo eleresi uttal indithato a ket binaris

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3217) birno válasza dr_strange (#3216) üzenetére


birno
addikt

Ok, köszi, ez jó ötlet, de akkor azért megvárom Sipi válaszát is. :)
Különben mit értesz a fő verziószám alatt? A 9.x-et?
Ez alapján figyeli az emerge?

(#3218) dr_strange válasza birno (#3217) üzenetére


dr_strange
senior tag

Igen, így lehet pl. egyszerre fent két gcc verzió.

Sőt:

Portage handles different versions of the same installed programs. If you would want, say GCC 2.95 and GCC 3.2 installed at the same time, you would specify the SLOT in each ebuild. Here we would set the SLOT of GCC 2.95 to 2 while we would set the SLOT of GCC 3.2 to 3.
Note: Using 0 as the SLOT value signifies that this package only has 1 SLOT setting (in other words, this package is not SLOTable). (Gentoo Handbook)

Tehát módosítom magam: ennek alapján az Opera két verziója nem tehető fel a SLOT beállításával, más megoldás kell - pl. az, amit írtam.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3219) Sipi válasza birno (#3217) üzenetére


Sipi
addikt

Elméletben lehetséges, csúnya hackeléssel. Ahogy dr_strange írta: átírod az ebuildet, hogy más helyre telepítse.
Az Opera összes fontos cucca alapban a /opt/opera alá megy. Ebben van egy bin könyvtár, ahol a wrapper script van. A lib alatt verziónként eltérő könyvtárak - innen sejthető, hogy fent lehet több verzió is. (Pixmapek, ikonok, kis vackok a szoksásos /usr/share alá mennek, ez nem nagy baj, ha felülíródik más versióval.)

De nem hiszem, hogy minden tökéletesen működne. Az Opera egy közös konfigot használ, a /etc/opera6rc-t, ha ez verziónként eltér, gáz.

Az ebuildet alaposan nézd át, mert nagyon sok helyen hivatkozik a végleges telepítési útvonalra, sok helyen kell átírni. Ezen kívül a kész telepítésben a bin könyvtárban lévő opera scriptet is át kell írni, mert az is hivatkozik. És a /usr/bin/opera linket is nézd meg, melyikre mutat.

Szerintem nem ér ennyit a dolog.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#3220) birno


birno
addikt

Szerintem sem ér ennyit az egész.
Viszont ennek a SLOT-os dolognak utána olvasok, mert még nem találkoztam vele, viszont érdekesnek tűnik, legalább ennyi újat tanultam. :)
Köszi a helpet mindkettőtöknek! :R

(#3221) escie


escie
őstag

sziasztok! :)
ujra itt vagyok...

szerintetek miert van az, hogy a gnome be akarja huzni a firefoxot forrasbol?
mar fent van a firefox-bin, firefox use kikakpcsolva, nem ertem... :U

otlet?

I'm back, baby!

(#3222) dr_strange válasza escie (#3221) üzenetére


dr_strange
senior tag

igen... emerge -pvt gnome es esetleg kiderul, minek a fuggosege a firefox

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3223) escie válasza dr_strange (#3222) üzenetére


escie
őstag

ezt a problemat vermelni kell egyelore, sajnos.

mar a tobbedik emerge dob ilyet:

ACCESS DENIED unlink: /usr/share/pygtk/2.0/codegen/argtypes.pyc
ACCESS DENIED unlink: /usr/share/pygtk/2.0/codegen/definitions.pyc
ACCESS DENIED unlink: /usr/share/pygtk/2.0/codegen/defsparser.pyc
ACCESS DENIED unlink: /usr/share/pygtk/2.0/codegen/scmexpr.pyc
ACCESS DENIED unlink: /usr/share/pygtk/2.0/codegen/override.pyc
ACCESS DENIED unlink: /usr/share/pygtk/2.0/codegen/reversewrapper.pyc

nem talalok ra megoldast... :(

amugy, itt az emerge -pvt gnome kimenete is...

localhost ~ # emerge -pvt gnome

These are the packages that would be merged, in reverse order:

Calculating dependencies... done!
[ebuild N ] gnome-base/gnome-2.20.1 USE="cdr cups -accessibility -dvdr -esd -ldap -mono" 0 kB
[ebuild N ] media-sound/sound-juicer-2.20.1 USE="ogg -debug -flac -test" 1,380 kB
[ebuild N ] media-plugins/gst-plugins-cdparanoia-0.10.15 0 kB
[ebuild N ] media-sound/cdparanoia-3.10_pre0 136 kB
[ebuild N ] dev-libs/libcdio-0.78.2-r1 USE="cddb nls -minimal -nocxx" 1,977 kB
[ebuild N ] media-libs/libcddb-1.3.0-r1 USE="doc" 322 kB
[ebuild N ] app-doc/doxygen-1.5.4 USE="doc tetex -debug -nodot -qt3" 3,675 kB
[ebuild N ] media-gfx/graphviz-2.16.1-r1 USE="X doc gnome gtk jpeg nls perl png python -examples -ruby -tcl -tk" 7,887 kB
[ebuild U ] dev-libs/expat-2.0.1 [1.95.8] USE="(-test%)" 436 kB
[ebuild N ] media-libs/taglib-1.4-r1 USE="-debug" 716 kB
[ebuild N ] media-libs/musicbrainz-2.1.4 509 kB
[ebuild N ] gnome-extra/evolution-webcal-2.12.0 USE="-debug" 190 kB
[ebuild N ] app-admin/pessulus-2.16.3 USE="doc -debug" 174 kB
[ebuild N ] net-misc/vino-2.20.1 USE="crypt jpeg libnotify zlib -avahi -debug -gnutls -keyring" 611 kB
[ebuild N ] app-arch/file-roller-2.20.2 USE="gnome -debug" 1,199 kB
[ebuild N ] gnome-extra/bug-buddy-2.20.1 USE="-debug -eds" 1,046 kB
[ebuild N ] sys-devel/gdb-6.7.1 USE="nls -test -vanilla" 14,741 kB
[ebuild N ] dev-libs/elfutils-0.127 1,239 kB
[ebuild N ] www-client/epiphany-2.20.2 USE="doc python -debug (-networkmanager) -spell -xulrunner" 4,779 kB
[ebuild N ] gnome-extra/gcalctool-5.20.2 USE="-debug" 1,313 kB
[ebuild N ] gnome-extra/gnome2-user-docs-2.20.1 USE="-debug" 9,598 kB
[ebuild N ] gnome-extra/deskbar-applet-2.20.2 USE="-debug -eds -spell" 737 kB
[ebuild N ] dev-python/gnome-python-extras-2.19.1-r1 USE="X doc -debug -firefox -seamonkey -xulrunner" 354 kB
[ebuild N ] net-analyzer/gnome-nettool-2.20.0 USE="-debug" 559 kB
[ebuild N ] gnome-extra/gnome-keyring-manager-2.20.0 USE="-debug -test" 445 kB
[ebuild N ] net-analyzer/gnome-netstatus-2.12.1 USE="-debug" 489 kB
[ebuild N ] gnome-extra/gucharmap-1.10.1 USE="gnome -cjk -debug" 2,502 kB
[ebuild N ] x11-misc/alacarte-0.11.3-r1 USE="-debug" 213 kB
[ebuild N ] gnome-base/gnome-volume-manager-2.17.0-r1 USE="crypt doc -debug" 334 kB
[ebuild N ] gnome-extra/gnome-games-2.20.2 USE="opengl -artworkextra -debug -guile" 12,046 kB
[ebuild N ] dev-python/pygtkglext-1.1.0 341 kB
[ebuild N ] x11-libs/gtkglext-1.2.0 USE="doc -debug" 688 kB
[ebuild N ] gnome-extra/zenity-2.20.1 USE="libnotify -debug" 1,788 kB
[ebuild N ] gnome-extra/gconf-editor-2.20.0 USE="-debug -test" 872 kB
[ebuild N ] gnome-extra/fast-user-switch-applet-2.20.0-r1 USE="-debug" 759 kB
[ebuild N ] gnome-extra/gnome-screensaver-2.20.0 USE="doc libnotify opengl pam -debug -xinerama" 1,967 kB
[ebuild N ] x11-libs/libXScrnSaver-1.1.2 USE="-debug" 215 kB
[ebuild N ] gnome-extra/yelp-2.20.0 USE="-beagle -debug -xulrunner" 882 kB
[ebuild N ] media-gfx/eog-2.20.3 USE="dbus jpeg python -debug -lcms" 1,695 kB
[ebuild N ] mail-client/evolution-2.12.2 USE="crypt dbus doc hal kerberos ssl -debug -ipv6 -krb4 -ldap -mono (-networkmanager) -nntp -pda -profile -spell" 25,330 kB
[ebuild N ] dev-util/gtk-doc-1.8-r2 USE="doc -debug -emacs" 182 kB
[ebuild N ] app-text/docbook-dsssl-stylesheets-1.79 272 kB
[ebuild N ] app-text/docbook-sgml-dtd-3.0-r3 43 kB
[ebuild N ] app-text/openjade-1.3.2-r1 874 kB
[ebuild N ] app-text/opensp-1.5.2-r1 USE="doc nls" 1,486 kB
[ebuild N ] app-text/xmlto-0.0.18 90 kB
[ebuild NS ] app-text/docbook-xml-dtd-4.2-r2 77 kB
[ebuild N ] app-crypt/gnupg-2.0.7 USE="bzip2 doc nls -ldap -openct -pcsc-lite (-selinux) -smartcard" 3,526 kB
[ebuild N ] dev-libs/libksba-1.0.2-r1 514 kB
[ebuild N ] net-misc/curl-7.17.1 USE="kerberos ssl -ares -gnutls -idn -ipv6 -ldap -nss -test" 1,682 kB
[ebuild N ] app-crypt/pinentry-0.7.3 USE="gtk ncurses -caps -qt3" 408 kB
[ebuild N ] dev-libs/libassuan-1.0.4 291 kB
[ebuild N ] app-editors/gedit-2.20.4 USE="doc python -debug -spell -xattr" 0 kB
[nomerge ] gnome-extra/gnome-games-2.20.2 USE="opengl -artworkextra -debug -guile"
[ebuild N ] dev-python/gnome-python-desktop-2.20.0 USE="X doc -debug" 430 kB
[nomerge ] gnome-extra/yelp-2.20.0 USE="-beagle -debug -xulrunner"
[ebuild N ] www-client/mozilla-firefox-2.0.0.11 USE="gnome -bindist -debug -filepicker -iceweasel -ipv6 -java -mozdevelop -moznopango -restrict-javascript -xforms -xinerama -xprint" LINGUAS="hu -af -ar -be -bg -ca -cs -da -de -el -en_GB -es -es_AR -es_ES -eu -fi -fr -fy -fy_NL -ga -ga_IE -gu -gu_IN -he -it -ja -ka -ko -ku -lt -mk -mn -nb -nb_NO -nl -nn -nn_NO -pa -pa_IN -pl -pt -pt_BR -pt_PT -ro -ru -sk -sl -sv -sv_SE -tr -uk -zh -zh_CN -zh_TW" 35,556 kB
[nomerge ] app-crypt/gnupg-2.0.7 USE="bzip2 doc nls -ldap -openct -pcsc-lite (-selinux) -smartcard"
[ebuild N ] dev-libs/pth-2.0.7 638 kB
[nomerge ] gnome-extra/deskbar-applet-2.20.2 USE="-debug -eds -spell"
[nomerge ] dev-python/gnome-python-desktop-2.20.0 USE="X doc -debug"
[ebuild N ] media-video/totem-2.20.1-r1 USE="a52 bluetooth dvd ffmpeg gnome hal mad mpeg ogg python vorbis xv -debug -flac -galago -lirc -nsplugin -nvtv -seamonkey -theora -xulrunner" 0 kB

Total: 57 packages (1 upgrade, 55 new, 1 in new slot), Size of downloads: 150,186 kB

[ Szerkesztve ]

I'm back, baby!

(#3224) escie


escie
őstag

hoho, ez vicces. :DDD

* gnome-base/gnome-vfs-monikers
Latest version available: 2.15.3
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of files: 254 kB
Homepage: http://www.gnome.org/
Description: Monikers from gnome-vfs (whatever that is)
License: LGPL-2

burkolt up. tovabbra is firefoxot akar forditani. :U

I'm back, baby!

(#3225) dr_strange válasza escie (#3224) üzenetére


dr_strange
senior tag

egyelore nem egyertelmu a lenti kimenetbol, miert teszi (ha kiveszed a firefoxtol a gnome USEflaget, akkor is?)

equery depend mozilla-firefox?

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3226) dr_strange válasza escie (#3223) üzenetére


dr_strange
senior tag

szerintem nagyobb frissites ele nezel...

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-617855-highlight-argtypes+pyc.html

[ Szerkesztve ]

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3227) escie válasza dr_strange (#3226) üzenetére


escie
őstag

az acces vioaltion problemara talaltam egy olyan megoldast, pont az iment, hogy

FEATURE=-sandbox emerge valamiprogram

tulajdonkeppen mire jo ez a sandbox? hogy mukodik?
--
a firefoxot akkor is behuzza, ha ki van kapcsolva a gnome flag. :U
a equery depends mozilla-firefox nem talal semmit...

I'm back, baby!

(#3228) dr_strange válasza escie (#3227) üzenetére


dr_strange
senior tag

hat akkor maszkold ki a mozilla-firefoxot az /etc/portage/packages.mask fileban...

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3229) dr_strange válasza escie (#3227) üzenetére


dr_strange
senior tag

http://devmanual.gentoo.org/general-concepts/sandbox/index.html

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3230) escie válasza dr_strange (#3229) üzenetére


escie
őstag

koszonom!

a mask-olas azert bajos, mert akkor meg amiatt all meg az emerge.
vagy "korbe-emergelem", vagy eszembejut, hogy hogyan kell azt megcsinalni, hogy egy programot telepitettnek vegyen.

I'm back, baby!

(#3231) dr_strange válasza escie (#3230) üzenetére


dr_strange
senior tag

ha jol emlekszem, a packages.provided fileba kell felvenni az illeto csomagot

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3232) escie válasza dr_strange (#3231) üzenetére


escie
őstag

igen, erre gondoltam.
--
a kovetkezo problemam az intel gma950 vga-val van.
nem tudom beloni, hogy legyen direct render...

van valakinek ilyen hardvere? vagy van valami altalanos howto? elvileg minden fent van hozza, de megis:

Available OpenGL implementations:
[1] xorg-x11 *

I'm back, baby!

(#3233) escie válasza escie (#3232) üzenetére


escie
őstag

megoldodott.

I'm back, baby!

(#3234) Picco


Picco
addikt

hali

hallottam hogy a gentoonak van valami olyan telepitesi modja ami az adott hardware konfiguraciora vonatkozik es allitolag barominagy sebessegbeli novekedest okoz.
kerdes hogy az en konfigommal lehet e szep kis grafikus feluletet osszehozni beryl vagy berly-vel? :)
masik kerdes hogy ez a hardware optimalizalas hogy mukodik?

elore is koszi a valaszokat, udv: Picco

**Escape from Tarkov EOD account elado!** It's gotta feel so good to moo as a cow. Probably feels really good to moo

(#3235) escie válasza Picco (#3234) üzenetére


escie
őstag

barominagyot nem, csodak nincsenek. :)
annyi, hogy sok distroval szemben, itt eleve i686-ra, es az adott processzorra tudsz forditani.
(ertsd, forrasbol telepul a rendszer.)

ahogy nezem, a te cuccodon lazan menni fog a compiz-fusion, ha nekem megy az intel gma950-en siman.
elobb a telepitesen juss tul, odebb van meg az az eyecandy, de sok sikert. ;]

vedd elo a gentoo handbook-ot, az alapjan szepen fel tudod telepiteni, ha odafigyelsz, es nem kapkodsz, mindent szepen elolvasol, utanaolvasol a dolgoknak. sot, erdemes elore beleolvasni a telepitesi doksiba, hogy vagy idoben elrettenj, vagy legyen nemi sejtesed, mire szamits. (ha jol sejtem, meg nem telepitettel Gentoo-t...)

I'm back, baby!

(#3236) birno


birno
addikt

Két kérdésem lenne.

Linux alatt DRM-el védett filmeket visz-e valami?
Ahogy olvasgattam még semmi, max. wine vagy vmware alatt, de hátha többet tudtok.

A másik, hogy van egy 120GB-os usb-s vincsi, rajta ntfs-el, amit ntfs-3g-vel szoktam mountolni, meg van egy 1GB-os pendrive-om fat32-vel.
fstab-ba beírtam őket, sda1-nek a 120GB-osat, sdb1-nek meg a másikat.
A gáz az, hogy ha a 120-as nincs rádugva akkor a pendrive-ot ismeri fel sda1-nek és ntfs-ként csatolna, ami persze nem megy neki.
Hogyan lehet beállítani, hogy mindig ugyanannak az eszköznek ismerje fel(vagyis sda1-nek az ntfs-t, sdb1-nek a pent)?
XFCE van a gépen, a Thunar volman-jét használom automountra, anno használtam ivman-t, ha jól rémlik ott fel lehetett ismertetni valamely tulajdonsága alapján és speckó parancsokat rendelni hozzá, de most csak ezért nem akarom felrakni(meg már nem is rémlik hogyan kellett belőni :B ).

[ Szerkesztve ]

(#3237) escie válasza birno (#3236) üzenetére


escie
őstag

ha ragaszkodsz a megszokott megaoldasidhoz, akkor nem sokat tudok mondani, nemregota tertem vissza a Gentoo-hoz.
en ugy oldottam meg, hogy dbus+hal mukodik, es amutomatikusan csatoljak az usb-s cuccokat. (user legyen a plugdev csoport tagja!)

mondjuk, most epp szivok, mert csak nem akarja mountolni a beepitett mmc olvasot, hanem csak kezzel tudom. :U nem tudom, mit tehettem, mert mar ment tegnap.

a drm-rol annyi tudok en is mondani, hogy nem megoldott linux alatt, tudomasom szerint. hatha kihal nemsokara, a lopas eme formaja, abban remenykedhetunk.

I'm back, baby!

(#3238) birno válasza escie (#3237) üzenetére


birno
addikt

Én sem régóta használok gentoo-t.
A dbus-hal párossal megoldható az amit írtam?
Mennyire bonyolult beállítani?
Bár gondolom biztos van róla valami doksi gentoo-hoz. :)

(#3239) escie válasza birno (#3238) üzenetére


escie
őstag

hat, figyu, en most egy evet ubuntuztam, megtanultam milyen egy kenyelmes desktop disztro, es elfelejtettem, milyen egy szorakoztato, szeretheto disztro. :D
most, szinte ujratanulom a Gentoo-t, bar konnyen megy. annak idejen is mondtam, lesz meg nekem Gentoom, ha lesz eros gepem, es idom, kapacitasom. most lett kapacitasom, es egy Kor2duplacsovu HaPe subnotim. :D emerge mellet q3-mazok, olyan laza vagyok. :D

ugyhogy, a dbusrol, meg az automountos dolgorol annyit tudok mondani, hogy feltettem a dbus-t, meg a hal-t(halat, hehe:DDD), gnome-ot, gpasswd -a nevem plugdev, es oke minden.
(ez alapjan csinaltam.)
sajna, melybb utmutatot nem tudok produlalni a fentebb leirt *.deb elhajlas miatt bekovetkezett eltunyulas miatt, de remelem nemileg elorebb vagy.
az xfce-t sajna egyaltalan nem ismerem, de ha jol ertem, ami a gnome-nal a gnome-volume-manager, az a xfce-ben a thunar-nak egy pluginja. (link a wikilap aljan!)

[ Szerkesztve ]

I'm back, baby!

(#3240) birno válasza escie (#3239) üzenetére


birno
addikt

Én kb. 2 hónapot használtam Ubuntut, aztán 2-3 hét Debian, azóta Gentoo van, ez tetszik a leginkább.
Mindig azt mondják, hogy először egy egyszerűbb disztrót használjon az ember, de én úgy vagyok vele, hogy minek ha egyszer a másik, amit majd ténylegesen használni akarok hosszó távon, úgyis teljesen másképp működik és épül fel vagyis újra kell tanulni, akkor inkább ezzel a szenvedek az elejétől fogva.

Megnéztem a linket, konkrétan amire én kérdeztem rá arról nem írnak, ettől függetlenül lehet megoldható vele.
A plugin-os dolgot jól érted. :)
Lehet megnézem majd mégis az ivman-t, azzal tuti meglehet csinálni.

(#3241) Proci85


Proci85
senior tag

Sziasztok!

Gentoo alatt szeretném belőni az 5.1-et.
[link] Ez alapján modulba raktam az alsat (eddig kernelben használtam világ életemben:)

cat /proc/asound/cards
0 [SB ]: HDA-Intel - HDA ATI SB
HDA ATI SB at 0xfe020000 irq 18

cat /proc/asound/devices
0: [ 0] : control
1: : sequencer
16: [ 0- 0]: digital audio playback
17: [ 0- 1]: digital audio playback
24: [ 0- 0]: digital audio capture
26: [ 0- 2]: digital audio capture
33: : timer

lsmod

Module Size Used by
snd_pcm_oss 32544 0
snd_mixer_oss 12928 1 snd_pcm_oss
snd_seq_dummy 2820 0
snd_seq_oss 25984 0
snd_seq_midi_event 5760 1 snd_seq_oss
snd_seq 40656 6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi_event
snd_cmipci 26336 0
snd_opl3_lib 7680 1 snd_cmipci
snd_hwdep 6276 1 snd_opl3_lib
snd_mpu401_uart 6144 1 snd_cmipci
snd_rawmidi 16928 1 snd_mpu401_uart
snd_seq_device 6028 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq,snd_opl3_lib,snd_rawmidi
snd_hda_intel 232984 2
snd_pcm 54404 3 snd_pcm_oss,snd_cmipci,snd_hda_intel
snd_timer 16260 3 snd_seq,snd_opl3_lib,snd_pcm
snd 38628 18 snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_seq_oss,snd_seq,snd_cmipci,snd_opl3_lib,snd_hwdep,snd_mpu401_uart,snd_rawmidi,snd_seq_device,snd_hda_intel,snd_pcm,snd_timer
snd_page_alloc 7048 2 snd_hda_intel,snd_pcm
soundcore 5728 1 snd
nvidia 6207728 24

lspci | grep Audio
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SB600 Azalia
03:06.1 Multimedia controller: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture (rev 11)

cat /etc/modules.d/alsa
# ALSA portion
alias char-major-116 snd
alias snd-card-0 snd-hda-intel
# module options should go here

# OSS/Free portion
alias char-major-14 soundcore
alias sound-slot-0 snd-card-0

# card #1
alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss
alias sound-service-0-1 snd-seq-oss
alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss
alias sound-service-0-8 snd-seq-oss
alias sound-service-0-12 snd-pcm-oss

# --- BEGIN: Generated by ALSACONF, do not edit. ---
# --- ALSACONF version 1.0.14 ---
alias snd-card-0 snd-hda-intel
alias sound-slot-0 snd-hda-intel
# --- END: Generated by ALSACONF, do not edit. ---

Ha minden igaz ez egy 7.1-es hangkártya. Hátul 3 csati (alapból line-in, mic-in & out) + előlapon out & mic)
Alaplapon van SPD/IF hely, de nincs kivezetve, vmi átalakitó is kell hozzá ha jól néztem a neten. Szóval ezt első körben kihagynám. Bár ha vkinek van tuti megoldása, jöhet;)
Célom: ha veszek egy 5.1-es hangfalszettet, müködjön vele. :U

Merre kellene állitgatni?

[ Szerkesztve ]

(#3242) dr_strange válasza Proci85 (#3241) üzenetére


dr_strange
senior tag

Helló,

ez talán segít kiindulásnak:

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Surround_Sound

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3243) dr_strange válasza dr_strange (#3242) üzenetére


dr_strange
senior tag

ez is jól jöhet:

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-570332-highlight-alsa+surround.html

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3244) Proci85 válasza dr_strange (#3243) üzenetére


Proci85
senior tag

köszi, bújom a netet, rá vagyok kattanva most rendesen de eddig nem sok eredmény.
Viszont úgy érzem lemaradt egy fontos info még, ami kissé ködös is nekem:

cat /proc/asound/oss/sndstat
Sound Driver:3.8.1a-980706 (ALSA v1.0.14 emulation code)
Kernel: Linux Proci-Computer 2.6.22-gentoo-r2 #21 SMP Mon Jan 7 11:45:58 CET 2008 i686
Config options: 0

Installed drivers:
Type 10: ALSA emulation

Card config:
HDA ATI SB at 0xfe020000 irq 18

Audio devices:
0: ALC883 Analog (DUPLEX)

Synth devices: NOT ENABLED IN CONFIG

Midi devices: NOT ENABLED IN CONFIG

Timers:
7: system timer

Mixers:
0: Realtek ALC883

/etc/init.d/alsasound restart következtében a logban ez szerepel:
Jan 7 13:52:24 Proci-Computer hda_codec: Unknown model for ALC883, trying auto-probe from BIOS...

Na már most az alaplapom Asus, ATI chipsetek vannak rajta, lspci szerint Ati SB600 a hangkari, de tobb helyen is Intel-HD Azila-kent emlegedetik ezeket. Az alaplaphoz járt cd, azon linux driverek is voltak, hanghoz pl. realtek-linux-audiopack-3.5-6
Ezt néhány fórumon emlegették, sajnos nem tudtam feltenni se manuálisan, se az installerjével, és az alsa-utilst, alsalibet is úgy össze kutyulta hogy reemergelni kellett.

Szóval ott vagyok most zavarban hogy mi ez a sok gyártó?:D realtek csinálta hozzá a HD codeket vagy ?? :F

(#3245) Proci85 válasza Proci85 (#3244) üzenetére


Proci85
senior tag

cat /proc/asound/pcm
00-02: ALC883 Analog : ALC883 Analog : capture 2
00-01: ALC883 Digital : ALC883 Digital : playback 1
00-00: ALC883 Analog : ALC883 Analog : playback 1 : capture 2

Akkor csak ez ALC-t kell nézni ezexerint. Találtam most egy ilyet:
modprobe -i snd-hda-intel model=6stack-dig
Melynek hatására kmix-ben előjött valamennyi csatorna, hang azonban még nem hagyja el az aljatot (default outon kivül) erre: speaker-test -D surround51 -c 6 -t wav

(#3246) dr_strange válasza Proci85 (#3244) üzenetére


dr_strange
senior tag

ez alapján igen, úgy tűnik:

http://alsa-project.org/main/index.php/Special:Search?search=ALC883&fulltext=Search

az SB600 viszont nem is szerepel az ATI-s kártyák támogatottsági listáján ugyanezen a lapon

egy ilyet leltem:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=3983746#post3983746

bár nálad ugye van hang, csak a surroundot akarod belőni? alsaból a legújabb 15-ös van fenn?

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3247) Proci85 válasza dr_strange (#3246) üzenetére


Proci85
senior tag

Igen, hang az van hátul & alaplapról is előre vezettem, igy ott is van. Ezt front-nak nevezi, de voltaképp 1:1-ben az szól mint hátul.Mellette egy mikrofon is van, gondolom mindez arra, ha hátul felhasználom a line-in+out+mic kimeneteket az 5.1-hez, simán is tudjam használni.

Tehát ahogy mondod, a Surround-ot szeretném belőni.
Jelenleg ezek vannak fent:
[I--] [ ] media-libs/alsa-lib-1.0.14a-r1 (0)
[I--] [ ] media-sound/alsa-headers-1.0.14 (0)
[I--] [ ] media-sound/alsa-utils-1.0.14 (0.9)

Kernelbe (2.6.22-gentoo-r2) modulként forgattam be a szükséges alsa-s dolgokat.

(#3248) dr_strange válasza Proci85 (#3247) üzenetére


dr_strange
senior tag

akkor én azt csinálnám, hogy a kernelben kikapcsolnék minden alsa-t, csak a sound támogatást hagynám bekapcsolva, és az alsa-driver csomagot tenném fel, abból is a legújabbat

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3249) Proci85 válasza dr_strange (#3248) üzenetére


Proci85
senior tag

Műűűködiiiik!!! De mint a kis angyal!!!:D
El sem hiszem:)
Letöröltem minden alsa csomagot, kernelből is kikapcsoltam, felraktam az alsa drivert, utilst függőségekkel, előtte minden confot töröltem.
Alsaconf minden féle paraméterezés nélkül csontra felismerte hány csatornás, kmix igy néz ki: [link] [link] [link]
Tesztelés: speaker-test -D surround51 -c 6 -t wav
Szépen megszólitja mind a 6 kimenetet úgy,hogy a előlapohoz hozzá sem nyúl. Az utolsó fülön ki/bekapcsolható a fejhallgató ami eddig sosem reagált.
Tökéletes!!! :C

Most már nyugodtan nézhetek egy 5.1-es hangfalat:)

Köszönöm mindenkinek a segitséget!

ui. confokat berakom, hátha nem mindenkinek ismeri fel rögtön az alsa és idetéved:
cat /etc/modules.d/alsa
# Alsa kernel modules' configuration file.

# ALSA portion
# OSS/Free portion

##
## IMPORTANT:
## You need to customise this section for your specific sound card(s)
## and then run `update-modules' command.
## Read alsa-driver's INSTALL file in /usr/share/doc for more info.
##
## ALSA portion
## alias snd-card-0 snd-interwave
## alias snd-card-1 snd-ens1371
## OSS/Free portion
## alias sound-slot-0 snd-card-0
## alias sound-slot-1 snd-card-1
##

# OSS/Free portion - card #1
## OSS/Free portion - card #2
## alias sound-service-1-0 snd-mixer-oss
## alias sound-service-1-3 snd-pcm-oss
## alias sound-service-1-12 snd-pcm-oss

alias /dev/mixer snd-mixer-oss
alias /dev/dsp snd-pcm-oss
alias /dev/midi snd-seq-oss

# Set this to the correct number of cards.
# --- BEGIN: Generated by ALSACONF, do not edit. ---
# --- ALSACONF version 1.0.14 ---
alias snd-card-0 snd-hda-intel
alias sound-slot-0 snd-hda-intel
# --- END: Generated by ALSACONF, do not edit. ---

lsmod
Module Size Used by
snd_seq 35024 0
snd_seq_device 4876 1 snd_seq
snd_hda_intel 201112 1
snd_pcm 48772 1 snd_hda_intel
snd_timer 13444 2 snd_seq,snd_pcm
snd 27384 7 snd_seq,snd_seq_device,snd_hda_intel,snd_pcm,snd_timer
snd_page_alloc 6024 2 snd_hda_intel,snd_pcm

cat /etc/asound.state
state.SB {
control.1 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Front Playback Volume'
value.0 23
value.1 23
}
control.2 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Front Playback Switch'
value.0 true
value.1 true
}
control.3 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Surround Playback Volume'
value.0 0
value.1 0
}
control.4 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Surround Playback Switch'
value.0 false
value.1 false
}
control.5 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 1
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Center Playback Volume'
value 0
}
control.6 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 1
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'LFE Playback Volume'
value 0
}
control.7 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 1
iface MIXER
name 'Center Playback Switch'
value false
}
control.8 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 1
iface MIXER
name 'LFE Playback Switch'
value false
}
control.9 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Headphone Playback Switch'
value.0 true
value.1 true
}
control.10 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'CD Playback Volume'
value.0 0
value.1 0
}
control.11 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'CD Playback Switch'
value.0 true
value.1 true
}
control.12 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Line Playback Volume'
value.0 0
value.1 0
}
control.13 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Line Playback Switch'
value.0 true
value.1 true
}
control.14 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Mic Playback Volume'
value.0 0
value.1 0
}
control.15 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 3'
iface MIXER
name 'Mic Boost'
value.0 0
value.1 0
}
control.16 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Mic Playback Switch'
value.0 false
value.1 false
}
control.17 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Front Mic Playback Volume'
value.0 0
value.1 0
}
control.18 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 3'
iface MIXER
name 'Front Mic Boost'
value.0 0
value.1 0
}
control.19 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Front Mic Playback Switch'
value.0 true
value.1 true
}
control.20 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'PC Speaker Playback Volume'
value.0 0
value.1 0
}
control.21 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'PC Speaker Playback Switch'
value.0 false
value.1 false
}
control.22 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Capture Volume'
value.0 0
value.1 0
}
control.23 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Capture Switch'
value.0 false
value.1 false
}
control.24 {
comment.access 'read write'
comment.type INTEGER
comment.count 2
comment.range '0 - 31'
iface MIXER
name 'Capture Volume'
index 1
value.0 0
value.1 0
}
control.25 {
comment.access 'read write'
comment.type BOOLEAN
comment.count 2
iface MIXER
name 'Capture Switch'
index 1
value.0 false
value.1 false
}
control.26 {
comment.access 'read write'
comment.type ENUMERATED
comment.count 1
comment.item.0 Mic
comment.item.1 'Front Mic'
comment.item.2 Line
comment.item.3 CD
iface MIXER
name 'Input Source'
value Mic
}
control.27 {
comment.access 'read write'
comment.type ENUMERATED
comment.count 1
comment.item.0 Mic
comment.item.1 'Front Mic'
comment.item.2 Line
comment.item.3 CD
iface MIXER
name 'Input Source'
index 1
value Mic
}
control.28 {
comment.access 'read write'
comment.type ENUMERATED
comment.count 1
comment.item.0 '2ch'
comment.item.1 '6ch'
iface MIXER
name 'Channel Mode'
value '2ch'
}
}

[ Szerkesztve ]

(#3250) dr_strange válasza Proci85 (#3249) üzenetére


dr_strange
senior tag

mi az, hogy "mindenkinek", egyedül csápoltam itt :))

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.