Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Gazdasági világválság (téma lezárva)

Hozzászólások

(#301) fordfairlane válasza concret_hp (#300) üzenetére


fordfairlane
veterán

ilyen nemtudunkfizetni sry téma az nem lesz. legrosszabb esetben beindítják a bankóprést, mint az usákoknál.

Ha bankókat préselnek, akkor tovább romlik a forint, ez nem megoldás. Az a gond, hogy el vagyunk adósodva, a külföld finanszíroz minket. Ha a forint elértéktelenedik, akkor a kutya nem fog többet hitelt adni, illetve a kutya nem fogja továbbra sem lejegyezni az államkötvényeket. Inkább az a valószínűbb, hogy majd lesz újabb IMF hitel 2010-től.

x gon' give it to ya

(#303) Dubmaster válasza tildy (#291) üzenetére


Dubmaster
aktív tag

Abban igazad van, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk összeesküvés elméleteket gyártani.

Az is valószínű, hogy vannak érdekcsoportok, akik ügyesen kihasználják a jelenlegi helyzetet, itt is, külföldön is.

De tények mellet sem érdemes elsiklani.

pl. USA-ban 4,5 millióval nőtt a munkanélküliek száma....Obama 700 milliárd USD-t tol bele a gazdaságba, munkahelyteremtésre...és szociális támogatásra (hosszabb ideig tartó munkanélküli segély)Európa szerte gyors, hatékony válságkezelés indult, pl. Német o.. Ha csak az autó eladásokat nézzük, idén 22%-kal több autót adtak el - köszönhetően az állami szerepvállalásnak (2500Euro támogatás a 8 évnél idősebb autók lecserélésére) mint 2008 azonos időszakában.Közben persze az Opel összeomlik, mint GM tulajdon...

Szal vannak tények és vannak sejtések.

Mi pedig? 200 milliárd USD a hitelállományunk. ( 1990-ben 20 Milliárd volt)
Közgazdászok tömegei szerint ezt már nem lehet visszafizetni, csak az átütemezés lenne a megoldás.
Persze a legnagyobb baj, hogy valódi reformok sem születnek, csak foltozgatják a lyukakat, de egy mellett kettő új keletkezik...

Nem hallgatok rádiót, ugyanazt a 300 számot, én láttam sírni a srácot, mikor a zenekar Hendrix-et játszott

(#304) Dubmaster válasza concret_hp (#300) üzenetére


Dubmaster
aktív tag

Ne felejtsd el, hogy pénz nyomni csak aranytartalékkal a háttérben szabad ( nálunk nincs), mert egyébként Pengő-ügy lesz belőle.

Az osztrákokat marhára nem érinti, ha mi bedőlünk, ill. ahogy kezd leválni rólunk a többi volt szoc. ország, alssan már ezeket sem tudjuk adott eetben magunkkal rántani.

Az pedig gyér vigasz, hogy az ukránoknál még jobban állunk. Az ukránok sem vigasztalják magukat azzal, hogy az afrikai országok zöménél jobban állnak

Nem hallgatok rádiót, ugyanazt a 300 számot, én láttam sírni a srácot, mikor a zenekar Hendrix-et játszott

(#305) lajafix válasza Dubmaster (#303) üzenetére


lajafix
addikt

Azé pár dolog nem stimmel:
1. mi nem vagyunk az USA, pénzünk messze nem menekülővaluta, vagy a világ de facto standard pénze. Sajnos kishazánkat max a visegrádi 4ekkel lehetne összehasonlítani, ha almát almával szeretnénk.
2. mi inaktív transzferekkel toljuk bele a pénzt a gazdaságba évek óta. :D Szóval megelőztük őket már vagy 6 éve. (szépséghiba, hogy gyakorlatilag az importot erősítjük ezzel és a magyar gazdaságot romboljuk)
3. hitelállományunk 19000 Milliárd FT, ami 80 Milliárd dezsőke, nem 200. GDP arányosan még jóval kisebb volt egy éve, mint az 1990es adósságunk. (na ezt a szintet elérjük, pont a mai nap hírei szólnak erről) Az imf hitellel épp az átütemezésre nyílhat lehetőségünk ha az intézményi befektetőknél lejáró állampapírokat az imf hitellel váltjuk ki. MErthogy az imftől lehet kérni átütemezést, a japán háziasszonytól -akinek a férje fizetéséből származó megtakarítása fekszik a magyar állampapírban-nem. Még 1 ha: ha nem költjük másra az imf hitelt.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#306) fokukac


fokukac
nagyúr

megszólalt a nagy ő :)
[link]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#307) lajafix válasza fokukac (#306) üzenetére


lajafix
addikt

nem poltopik pubi, töröltesd please. :D a gazdaságról szól, tudod amit egy nagy Duna parti épületben is oktatnak. :))

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#308) fokukac válasza lajafix (#307) üzenetére


fokukac
nagyúr

és az, hogy a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjének (aki valszeg hamarosan kormányozni fog) ilyen szinten lövése sincs a gazdaságról, az nem aggaszt? :U

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#309) lajafix válasza fokukac (#308) üzenetére


lajafix
addikt

ez má megint politika kukac, hagyad már, zárják a topikot. Egyébként: játékelmélet, gyáva nyúl játék. beszéltük már soxor, javaslom részletes tanulmányozását.

Rock'n Roll

(#310) Mawyx válasza Dubmaster (#303) üzenetére


Mawyx
senior tag

Olyat nem lehet, hogy kérjük, hogy engedjenek el Magyarország hiteléből, hogy ne legyen olyan sok?

Egy nő gondjait amúgy sem megoldani kell, hanem meghallgatni./Eastman/ | Ami árammal működik, vagy rá lehet tenni egy számítógép tetejére, az informatikusi munka :)

(#311) concret_hp válasza Dubmaster (#304) üzenetére


concret_hp
addikt

én csak anynit mondtam, hogy a pénzt mindenki megkapja :D :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#312) fokukac válasza lajafix (#309) üzenetére


fokukac
nagyúr

áh, namindegy, a lényeg, ha jön bokros, és netán rendet tesz, akkor váltsuk át minden pénzünket euróra :DDD

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#313) fokukac válasza lajafix (#309) üzenetére


fokukac
nagyúr

kétszer ment, pedig elsőre szerverhibát dobott ki... :(

de akkor más : ez is vicces :))

[ Szerkesztve ]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#314) Wolverine válasza Dubmaster (#304) üzenetére


Wolverine
félisten

Ha pánik tör ki a magyar bankpiacon, akkor az viszi magával a Raiffeisent meg az Erstét, márpedig ezek osztrák bankok :U Ők komolyan megéreznék, ha nálunk omlana a rendszer. (az OTP is érzi, hogy az ukrán leánybankja miatt kockázatosabbnak veszik a piaci helyzetét...)

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#315) lajafix válasza fokukac (#312) üzenetére


lajafix
addikt

szerintem nem tesz rendet, most se hagynák, ahogy 13 éve. A parlamenti többséggel rendelkező, de a közvélemény kutatásokban rosszul álló pártoknak már ez is érdekük lenne, kár hogy a jelenlegi parlamentnek nincs hitelessége ahhoz hogy ezt megtegye és értelme sincs 1 évvel a választások normál ideje előtt.
Bajszit 2006ban kellett volna kinevezni, bezárt örömtopikunkban évődtem is ezen anno.

abban viszont biztos vagyok, hogy több adót fogsz fizetni, ha máshol nem a főtáv főrészvényességed okán. :P

Rock'n Roll

(#316) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Nehéz lesz felzárkóznunk Kelet-Európához

"Heim Péter szerint az ország gazdasági és pénzügyi állapota alapján legkorábban 2010-ben tud belépni az ERM-II árfolyammechanizmusba, és legjobb esetben is csak 2017-ben vezetheti be az eurót. Jelenleg pedig a depresszió és az infláció felpörgetése között választhatunk."
-Vicces lesz amikor a Szlovákok után 10 évvel esetleg bejelenthetjük, hogy igen megcsináltuk. :))

[ Szerkesztve ]

(#317) Flashcash válasza fokukac (#306) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Szerintem teljesen jól mondta.
Jönne Bokros és a válságkormány egy évig, majd az év lejárta a választások előtt mindenki EUR-ra váltana gyorsan. :))

[ Szerkesztve ]

(#318) tildy válasza Flashcash (#316) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem tudom mekkora analógia Válságkezeléssel , meg lehet hülyeség, de nem lehetne azt a eurót hamarabb bevezetni?

Szóval annak idején a volt munkahelyemen elszállt a levelezési rendszer. Úgy a cégé, ala komplett. az okokat most ne firtassuk, a lényeg, hogy 2 nap alatt kikerült a prágai IT alá az egész, ment, jó volt és működött

Szóval arra gondoltam, nem lehetne ezeket az ERM-es meg egyéb megkötéseket skippelni, és egy sürgős EUR-ba belépést megtenni? Hogy ne szaladjon el az Euróárfolyam, egy felső korlátot, (mittudomén 320Ft) megszabni, de szvsz fél-egy éven belül EURóval fizethetnénk...

Hülyeséget beszélek? :F

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#319) Kraptor válasza tildy (#318) üzenetére


Kraptor
őstag

Hát eléggé, ha minden csóró ország belépne ez Euró övezetbe az elértéktelenítené az Eurót és ez Nyugat-Európának nem igazán érdeke.

(#320) tildy válasza Kraptor (#319) üzenetére


tildy
nagyúr

EU tagokról beszéltem.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#321) Kraptor válasza tildy (#320) üzenetére


Kraptor
őstag

Én is:)

(#322) Flashcash válasza tildy (#318) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Az eur csatlakozásnak feltételei vannak, GY.F. is felvetette, hogy tegyék lehetővé nekünk a gyors eur bevezetést, amire ezt a választ kapta: [link]

Az EUR bevezetésének feltétele,hogy az államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát, kivéve ha szintje megfelelő ütemben csökken, és kielégítő sebességgel közelíti a 60%-os ref. értéket, és a költségvetési hiány nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát. A belépés előtt a tagjelölt országnak kötelező belépnie az ERM–2-be, és legalább két évig kell ott tartózkodnia. Ez alatt az idő alatt a valutaárfolyam a ±15 százalékos sávon belül ingadozhat.

-Államadósság: A magyar államadósság tavaly év végén 73 százalékos volt (a régiós államok átlaga 30 százalék), tovább rontja a helyzetet majd az idén felmutatott 4-7%-os GDP csökkenés, 10év múlva pedig sokan GDP arányosan 100%-os nemhogy csökkenő hanem fenntarthatalan adósságpályát várnak.

Fogalmazzunk, úgy hogy mint sokminden másról erről is lemaradtunk. Szlovákia azzal, hogy a lehető legjobb időzítéssel be tudta vezetni az €-t, végleg lehagyott minket. Nekünk saját erőből akkor lesz 10éven belül eurónk, ha egy szakértő kormány óriási kiadáscsökkentést, teljes szociális rendszer leépítést, nyugdíjlefaragást, valódi adórefromot hajt végre, vagy ha megszánnak minket az EU övezetből.

De minek engednének be minket, nekik bőven elég ha ilyen-olyan kölcsönökkel nem dőlünk be gazdaságilag a következő 2-3 évben. Nem hiányzik ott senkinek, még egy EUR övezetet gyengítő teljesen eladósodott ország.

[ Szerkesztve ]

(#323) lajafix válasza tildy (#318) üzenetére


lajafix
addikt

nem lehet, nem véletlenül vananak az ismert feltételei az € bevezetésnek. Az € egy külön hajó az EUn belül, ahova csak tiszta cipőben, ápoltan, fehér egyenruhában lehet felszállni, részeg matróznak tilos a bemenet. röviden: az € övezetnek nagyon nem érdeke, hogy olyan ország rontsa a pénzét, amelyik nem tud gazdálkodni, amelyik a jóval nagyobb kockázatával(lásd állampapír kamatok) veszélyt jelent a közösségre. A szegény leprást sem veszik be sehova, hisz ez a közösség érdeke, max dobnak neki néha egy kis kenyeret. Ráadásul ha a leprás nem érti ezt meg és követelőzik, akkor ki is röhögik.

Rock'n Roll

(#324) dabadab válasza lajafix (#323) üzenetére


dabadab
titán

Azert tildy vedelmeben ;) elmondanam, hogy ez nem csak neki jutott az eszebe, hanem hozzaertoknek is.

DRM is theft

(#325) tildy válasza lajafix (#323) üzenetére


tildy
nagyúr

Meglehet.

Visszatérve az analógiára: nálunk az email rendszer behalása a cég munkáját tette volna lehetetlenné, mondhatni igen súlyos anyagi hátrányokkal járt volna . Mivel ez egy nemzetközi cég, így azért a többi ország telephelye is érezte volna a nehézséget. Gyors megoldás kellett.
Még akkor is, ha ezért valakinek ott fenn meg kellett kicsit erőltetniük magukat.
Magyarán : muszáj volt, különben itthoni telephely kiesik a vérkeringésből.

Másrészről: azért érdemes megnézni a feltételeket. Norvégoknál volt olyan, mikor 0 és -1% volt az infláció. (tudom ők nem eu tagok)....Azért jobb lenne valami konkrét értékhez kötni ezt a bekerülést, nem pedig egyes eu tagok inflációjának értékéhez...

viszont ezt most láttam:
Egy sor szja-kedvezményt eltemetünk
A személyijövedelemadó-kedvezményeket három éve kezdte el ritkítani a kormányzat. Idén év végével csak kettő marad: a nyugdíj-előtakarékossági kedvezmény és a családi kedvezmény. Megszűnne többek között az idén januárban bevezetett háztartási kedvezmény, a biztosítások kedvezménye, a tandíjkedvezmény vagy a fogyatékosok kedvezménye.

Azt hiszem , szüneteltetem az életbiztim...

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#326) tildy válasza tildy (#325) üzenetére


tildy
nagyúr

Mielőtt nekemesnétek, tudom, hogy egy világméretű cég egyik telephelyét nem lehet államokhoz hasonlítani, ;)

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#327) lajafix válasza tildy (#325) üzenetére


lajafix
addikt

azaz cégeketek is megoldotta házon belül, a saját kontójára!
Az € kritériumok bizony prosperáló időszakra vannak kitalálva, megállapításuknál gazd vilválság fel sem merült. Ugye mennyire jó nekik, hogy csak a jó időkkel számolnak! ? :)

szerk: az adókedvezmények ilyen szintű leépítésével nem lenne gond ha az adók nem a csillagos eget súrolnák, node a kiadásokat fedezni kell, ha már leépíteni nem akaródzik.

dabadab: a rákövetkező vasárnap eldőlt, hogy a leprást segítik hogy életben maradjon, de a hajóra könnyített felszállási engedély nincs, a lepra gyógyítható, gyógyuljon ki a kedves beteg.

Az idézett cikk is taglalja az € megadását:
"Unilateral or accelerated adoption of the euro would make far less sense for a third group of bigger countries with floating exchange rates: the Czech Republic, Hungary, Poland and Romania. None of these is ready for the tough discipline of a single currency that rules out any future devaluation. Their premature entry could fatally weaken the euro. But as their currencies slide, the big vulnerability for the Poles, Hungarians and Romanians, especially, arises from the debt taken on by firms and households in foreign currency, mainly from foreign-owned banks. What once seemed a canny convergence play now looks like a barmy risk, for both the borrowers and the banks, chiefly Italian and Austrian, that lent to them."

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#328) nyunyu válasza tildy (#325) üzenetére


nyunyu
félisten

Másrészről: azért érdemes megnézni a feltételeket. Norvégoknál volt olyan, mikor 0 és -1% volt az infláció. (tudom ők nem eu tagok)....

Norvegok 2 dolog miatt nem akarnak belepni az EU-ba:
-be kene tartaniuk az EUs halaszati kvotakat. (jelenleg alanyi jogon mindenki annyit halaszhat, amennyi belefer, ebbol el a norvegok 20%-a.)
-oveke az eszaki tengeri olaj, igy sokkal tobb penzt kene berakniuk a kozos kasszaba, mint amennyit visszakapnanak onnan.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#329) tildy válasza nyunyu (#328) üzenetére


tildy
nagyúr

Tudom, a norvégokat csak azért hoztam példának, mert onnét voltak információim.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#330) Dubmaster válasza Mawyx (#310) üzenetére


Dubmaster
aktív tag

Átütemezést lehet kérni, ahogy Lajafix írta. Ezt nem tették meg Antallék 90-ben, ellentétben a volt szoc. országok zömével.

Nem hallgatok rádiót, ugyanazt a 300 számot, én láttam sírni a srácot, mikor a zenekar Hendrix-et játszott

(#331) lajafix válasza Dubmaster (#330) üzenetére


lajafix
addikt

90ben az adósságunk intézményi befektetőknél volt, NEM lehetett ésszerű halasztást vagy akár törlést kérni. Ácsingózni államoktól felvett hitelek esetén vagy az imfnél lehetett volna, de a mi adósságaink zöme nem ezeknél volt, hanem japán háziasszonyok megtakarításaiból származott. (talán még az imfnél sem az ő hiteleik elég keményen számon vannak kérve, még Argentína is visszaperkálta )

Hagyjuk már ezt az urban legendet, hogy ha eltörlik az adósságunkat, akkor itt minden Kánaán.
dehogyis, ugyanitt tartanánk, a páratlan képességű magyar nép még prímább választott vezetői az akaratnak engedelmeskedve ugyanide juttatták volna az országot. Az meg sehol sincs még a Bibliában sem leírva, hogy a hülyéknek kegyelem jár, maximum az elesett szegényeknek.

a volt szoc országok közül a lengyelek léptk meg tudtommal az adósságuk törlését, na vagy 8 évig közelébe se ment semmilyen komoly befektető a lengyeleknek, eljátszották a hitelességüket, lement a bizalom irántuk a béka segge alá. Ismerős a probléma?

Átütemezést tehát max az imf és eus hittelekre kérhetünk most, ha jól sikerül kiváltani a lejáró adósságokat, de isten mentsen meg attól, hogy ne fizessük vissza a lejáró állampapírokat.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#332) viharhozo válasza fordfairlane (#294) üzenetére


viharhozo
addikt

Sztem az aru/ertektozsde nem tul szerencses pelda. Termeszetesen kothettel durva tokeattetelekkel uzletet, de ha elkezdodott a bukas, a brokerceg likvidalt, amikor elfogyott a leteted.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#333) tildy


tildy
nagyúr

Frisshírek a nagyvilágból: Baltikum a gazdasági szakadék szélén

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#334) fokukac


fokukac
nagyúr

Támogassák inkább a vibrátort! :))

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#335) fordfairlane válasza viharhozo (#332) üzenetére


fordfairlane
veterán

Igaz, talán tényleg nem jó példa, a bankrendszer lufijainak arányaira nincs rálátásom.

x gon' give it to ya

(#336) lajafix válasza fokukac (#334) üzenetére


lajafix
addikt

ojvé egyetértünk, szegény Keynes . :)

Tildy: azé' nem semmi hogy az országok kockázatát az € országok között akarják teríteni. megeszem a kalapom ha ez működne hosszútávon.

[ Szerkesztve ]

Rock'n Roll

(#337) lorcsi


lorcsi
veterán

az RTL-es esti oknyomozós műsorban megszólalt az egyik bank szóvivője (?) habogott össze vissza
bazz 3%-os CHF-ben számolt és emelt kezelési kts WTF :W

(#338) lúzer válasza fokukac (#334) üzenetére


lúzer
veterán

elég lenne a "törvénytelen" regadó megszüntetése

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#339) glutamin válasza lorcsi (#337) üzenetére


glutamin
őstag

Azon én is nagyon felhúztam magam. Igazából nem is válaszolt a kérdésre. Kb: azért szívatjuk az ügyfelet mert megtehetjük.

„When you have money in hand, only you forget who are you. But when you do not have any money in your hand, the whole world forget who you are. It's life.“

(#340) nyunyu


nyunyu
félisten

Ma voltam Bekason munkanelkuli seg..., ize allaskeresesi tamogatast, vagy hogy a faszomba hivjak most, intezni.

Aprilis 2-re kaptam idopontot a munkaviszony igazolasok beadasara. :Y
Annyian vannak :(

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#341) MIFtIli


MIFtIli
aktív tag

Érdemes-e elgondolkozni azon, hogy bár bukással is, de a felhalmozott forint megtakarításom euróba váltsam át? (300 ért tudnék eurót venni)
Vagy maradjon forintban és hátha nem értéktelenedik el..

(#342) syC


syC
addikt

Bocs, de most olvastam ezt a hülye autóválság cikket valahol és felba**ták az agyam. Könyörgöm! A mutik azért sírnak,mert csak 70%-os bevételeik vannak a válság előtti időszakokhoz képest? Autóválság van, mert senki nem akar autót venni? Beetetik a sok reklámmal a népet, hogy vegyél autót. Igaz,csak hétvgégn a temetőbe használod, oda-vissza, meg néha kimenni a teszkóba... A sok proli meg rohan autót venni, és a kereskedők kétségbe vannak esve, hogy nem úgy fogynak a szuzukik... :W

[ Szerkesztve ]

(#343) syC válasza MIFtIli (#341) üzenetére


syC
addikt

Váltsd át, ez csak átmeneti erősödés.

(#344) Dzsez_


Dzsez_
tag

Nincs gazdasági válság. Önbeteljesítő jóslatok vannak. És teljesülnek is szépen.

Ilyenkor lehet a legjobban tőzsdézni! :K

http://szabadforum.com/

(#345) lajafix válasza Dzsez_ (#344) üzenetére


lajafix
addikt

mindig tudtam hogy a sok közgazdász hülye, csak bratyiból kapják a Nobel prize-t, most hogy megnyugtattál jobban is érzem magam! :)

Rock'n Roll

(#346) tildy válasza lajafix (#345) üzenetére


tildy
nagyúr

Ezt most kaptam :D
Háááát. :D:D



Mandy, akinek Berlin-Kreuzbergben van kocsmája, fejébe veszi, hogy megnöveli a forgalmát. Ettől kezdve hitelre is ad innivalót a törzsvendégeinek, a főleg szociális segélyből élő iszákosoknak. Egyszerűen felírja a söralátétekre, hogy ki mennyit ivott.

Ennek gyorsan híre megy a környéken és ugyanabból a társadalmi rétegböl egyre többen tódulnak a kocsmájába. Amikor Mandy látja, hogy a vendégeket egy csöppet sem izgatja, hogy egyszer majd fizetniük is kell, apránként megemeli az árakat, így jelentősen megnöveli a forgalmát.

A környékbeli bank dinamikus, fiatal alkalmazottja felfigyel Mandy sikerére, és korlátlan hitelt kínál fel neki. A fedezet miatt nem aggódik, mert úgy véli, hogy az iszákosok tartozása bőven fedezi majd a hitelt.

A Heti Italgazdaság című lap "Az év üzleti vállalkozója" címmel tünteti ki Mandyt, a szövetségi kancellár pedig fogadja és nyilvánosan átöleli.

A befektetésekre szakosodott, kiválóan képzett bankárok a söralátétek alapján PIA, ALKO és HÁNYA fantázianévvel ellátott kötvényeket bocsátanak ki. Ezeket PAH befektetési alapként forgalmazzák, amelyért egy üzbegisztáni online biztosítótársaság e-mailben vállalt kezességet.

Ezt követően (annak fejében, hogy életük végéig ingyen ihatnak sört Mandy kocsmájában), az értékpapíroknak több minősítő ügynökség is a kiváló AAA minősítést adja.

Bár senki sem tudja, hogy mit jelent a PAH befektetési alap rövidítése, és főként azt nem, hogy valójában mi áll a kötvények mögött, mivel azonban a tőzsdén folyamatosan növekszik az értékük, a hozamuk pedig rendkívül magas, a befektetők kedvence lesz.

A bankok vezérigazgatói és belső tanácsadói milliós nagyságrendben kapnak prémiumot.

Egy nap, jóllehet az értékpapírok értéke még mindig emelkedik, egy idősebb könyvvizsgáló, akit mellesleg a negatív beállítottsága miatt már elbocsátottak a munkahelyéről, úgy gondolja, hogy itt az ideje kifizettetni a legrégibb söralátéten lévő adósságot Mandy vendégével.

Meglepő módon sem a legrégebbi, sem az időrendben öt követő, szintén szociális segélyből élő törzsvendégek nem tudják kifizetni az adósságukat, amely közben az éves bevételük sokszorosára duzzadt. Hiába kutatják fel az adósokat, hiába küldözgetnek nekik fizetési felszólítást, azok nem törlesztenek, így Mandy csődbe megy.

A PIA és az ALKO nevű kötvény 98,8%-ot veszít az értékéből. A HÁNYA nevű kötvény, amely jobban tartja magát, megáll az eredeti értékének a 3,62%-nál.

Mandy szállítói, akik szintén a PAH kötvényekbe fektettek be, rendkívül hosszú fizetési határidőt szabtak.

A bor és a pálinka szállítók tönkremennek. A sörkereskedés csak azért nem megy csödbe, mert egy nagy állami támogatásnak köszönhetően felvásárolja egy külföldi befektető.

A bankot az adófizetők pénzéből megmenti az állam.
A bank vezetősége pedig
idén szolidaritásból lemond a prémiumának 15%-ról.

Az iszákosok viszont azon keseregnek, hogy Mandy kocsmáját tönkretették a bankok.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#347) lajafix válasza tildy (#346) üzenetére


lajafix
addikt

:K :C

Rock'n Roll

(#348) lúzer válasza tildy (#346) üzenetére


lúzer
veterán

az a baj hogy 1000 becsületes emberre 1001 iszákos ingyenélő jut abban a messzi-messzi városban, szóval a demokratikus többség megvan a bulihoz

már várom mikor lép hozzám két rabló és fenyegetés helyett 2/3 arányban megszavazzák az értékeim átadását

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#349) Overlocker válasza tildy (#346) üzenetére


Overlocker
veterán

Ez jó :C

A témához hozzászólva, pedig nem is bánom hogy válság van.., legalább rájön 1-2 ember hogy addig nyújtózkodjon, ameddig a takarója ér..Itt most elsősorban azokra gondolok akik több hitelt is felvesznek egyszerre..felelőtlenül..Viszont abban is biztos vagyok, lesz olyan ember aki nyerni fog vele, remélem én is közéjük fogok tartozni:D

Amúgy egy tipp:

Nem feltétlen kell belemenni lakásvásárlásba, tudom saját lakás, az sajátlakás, de egy jó albérlet épp olyan jó lehet, sőt..Egyrészt nem kell kell hitelt felvennem egy lakásra és X évig fizetni, és függni egy banktól, másrészt nincs árfolyamkockázat (lásd lakáshitel). Ezenkívül most a válságban elég jó albérleteket lehet találni, nem egy ismerősöm épp költözik..

[ Szerkesztve ]

(#350) lajafix válasza Overlocker (#349) üzenetére


lajafix
addikt

lol, nem semmi, hogy pont az fedi meg a hitelfelvevőket, aki nyerni akar belőlük. Ugyanis épp a hitelek miatt felhajtott árak esnek most épp annyit, hogy lehessen nyerni.

válságban jó albérleteket lehet találni, és jó tulajdonokat is. Ráadásul az egész subprime lufi kiindítója ugye az volt, hogy olcsóbb volt a hiteltörlesztés, mint a bérlet. Magyarországon is épp ezért futottak fel a lakáshitelek.

Rock'n Roll

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Gazdasági világválság (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.