Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) gardener


gardener
senior tag

Két egymás utáni hír Nelsonéktól az érdekesség kedvéért:
I.
A hónap elején(2007 szeptember) volt Barcelónában a NELSON európai disztributorainak találkozója.

Ennek során szóba került a cég 2006. évi teljesítménye. Az európai forgalom 2006-ban 19 %-kal növekedett az előző évihez képest annak ellenére, hogy az időjárás nem volt kedvező az öntözésre. Ebben az évben ennél nagyobb mértékű növekedés van kilátásban, leginkább az MP Rotorok forgalmának bővülése következtében.

II.
A népszerű MP Rotator fúvóka gyártása ebben az évben átkerült a Hunter Industries céghez.
Az utóbbi időszak legérdekesebb és legjelenősebb újítását a parköntözésben a Nelson, Walla Walla cég fejlesztette ki. A Nelson W. fő tevékenységi köre a mezőgazdasági miniszórófejek, lineár öntözőgépek szórófejeinek és csévélődobos öntözőgépek vízágyúinak előállítása. A parköntözésben is használható fúvókák előállítása egy érdekes kihívást jelentett a cégnek. Az MP Rotatorok gyártására önálló céget hoztak létre. Ez a cég forgalmazta a Rotatort az USA-ban.
A nemzetközi terjesztéssel az LR Nelson céggek kötöttek szerződést, mivel van némi családi kapcsolat, valamint az LR Nelsonnak van jól működő nemzetközi hálózata a termék paképítőkhöz történő eljuttatására.
Az MP Rotator nagy sikereket (piaci részesedét) ért el úgy az USA-ba, mint a nemzetközi piacokon. A termék felkeltette a Hunter cég érdeklődését, mivel az USA piacon jelenleg csak a másodhegedűs szerepét tölti be a Rian Bird cég mögött és szeretne cserélni ezen pozíción.
A Nelson W. nem kívánt részt venni a parköntözési piacon, így elfogadta a Hunter vásárlási ajánlatát és eladta a technológiát. A vételi szerződés 2007. 09. 04. vált véglegessé.
Az LR Nelson és a Hunter szerződést írt alá 3 évi időtartamra a fejek további forgalmazására.
A csomagoláson nem jelenik meg a Hunter felirat, csak az MP Rotator név szerepel rajta.

Turbinás feje a Nelsonnak Meg a Hunter PGP-je lett....
Vicc ez a márka teljesen :D

(#152) jeges válasza gardener (#150) üzenetére


jeges
senior tag

"Én is szoktam beszélgetni kertépítő srácokkal... " nem akarom (nem is tudnám) kétségbe vonni a szakmai tudásodat, ismereteidet, csupán több véleményt is igyekszem meghallgatni a döntés előtt. ha így jött volna le, elnézést, nem állt szándékomban.

"Remélem aki a Toro-t szidta nem a Nelsont favorizálta?" - nem, nem volt benne üzleti érdek.

"NEM! Te félreértesz ÉN nem a turbinás fejeket favorizálom. Minden szórófej adott szórástávlságra lett kifejlesztve. Egyszerűen 10m-ert nem tudsz kiöntözni spray fejekkel. Turbinás fejet meg nem tudsz visszafolytani 1,8m-re." - rendben, de átfedések vannak a távolságok között, és a mi pici kertünkre nincs szükség 10-20 métert öntözni képes fejekre, sőt, van, ahol 4 méter már túl sok (durván 17*35 a telek, és durván a közepén van a ház)

"Sose olyanokkal beszélj akik üzleti érdekből beszélnek." - beszélek én olyannal is, max nem veszem figyelembe a véleményét ;]

"Amúgy meg az öntözőrendszer elemek 25%-a "márkaelem". Mágnesszelepkaknák,kötőelemek,vezérőkábelek,csövek, mind-mind azonosan egy helyről jönnek Izraelből ill. magyar gyártmány. IRRITROL,UNDELTA,ASTORE,POLIEXT,stb.
Tehát a költségvetéseket, ha összehasonlítod,(természetesen megegyező anyagkiírásra),
általában 5-12% költségvetés különbséget találsz."
- azér' a költségek nem jelentéktelen hányadát teszik ki a fejek+fúvókák, valamint a szelepek és a vezérlőegység. ezt "első blikkre" inkább 50-60%-nak mondanám 10-20 helyett (itt most a pőre anyagköltségről beszélek). viszont érdekes, amit mondasz, mer' az általad is említett márkák (toro, hunter) amerikaiak inkább. vagy én tudom rosszul?. ha jól tudom, a k-rain izraeli cég, mégsem említetted az "ajánlott" kategóriában. igaz, én is azt hallottam, hogy inkább második vonalas, ettől még lehetnek korrekt termékeik.

"Teljesen kompatibilisek a márkák. Elektromos vezérlések 24v váltóárammal működnek.
A kötőelemek pedig col alapúak (1/2",3/4",1",stb)."
- igen, a tápfeszülség egyforma, de az elektromos impulzusok is, amiket a vezérlők adnak? nem vagyok villamos szakember sem. :B

(#153) gardener válasza jeges (#152) üzenetére


gardener
senior tag

Azért javaslom,hogy egy márkát válasz,mert több márkát forgalmazó cégből kevesebb van(nagyker ill. importőr természetesen). Kisker szinten össze tudsz válogatni különböző márkákból jó és olcsó dolgokat,de ehhez vagy szakember hosszú szakmai tapasztalattal kell hogy segítsen vagy elbuksz. Felsorolhatnám a márkákat,hogy melyik márkából melyik termékeket szabad ill. javasolt vagy kötelező megvenni, de nem egyszerű.

Költségvetésnél persze én a munkadíjat is számoltam ami anyagköltség 35-55%-a.
Ha pedig szivattyúrendszert is hozzászámolok, akkor már rég a szivattyún akarsz sprórolni és nem a szórófejeken...
Többször készítettem költségvetést észerűen megválogatott alkatrészekből,különböző márkákból mégsem volt igazán nagyban mérhető különbség. Azzal szoktak emberek spórolni,hogy szórásképtől-szórásképig öntöznek. Nah így születnek a nagyon olcsó költségvetések. Trabant 2,5 kerékkel....

"rendben, de átfedések vannak a távolságok között" remélem ez nem gondolod komolyan. Vagy én értem félre. :F

Nem ipulzust adnak hanem tápfeszültséget a behúzó tekercseknek és kész.
Vannak impulzusszolenoidok,de azokat Te nem fogod használni.
Oda-vissza mehetnek a mágneszelep-vezérlő párosítások. (persze vannak kivételek,amik megmagyarázhatalnul csak a saját márkájukkal hasnálva nem hülyülnek be. De ez nagyon kis %)

K-Rain minőségben leveri a Nelsont. Viszont picike a termékpalettájuk. A vezérlőjük nem nagy durranás. Hasonló az orbithoz. Talán még az Irritrol Junior max ami kellemes. Viszont nem modulárisak. Toro TMC-212 ugyan drágább,de amennyi pluszt ad (főleg ha kifejezetten szükségünk van a plusz szolgáltatásaira),hogy veri a kategóriát.

De mindig vedd figyelembe,hogy: Az adott feladathoz választjuk a rendszerelemeket!
Ezért is sokszor keverjük a rendszerelemeket,de favorizáljuk az olyan márkákat, akik a lehető legjobban lefedik az alkalmazadó megoldásokat,lehetőségeket!

(#154) jeges válasza gardener (#153) üzenetére


jeges
senior tag

hja, az egy márka elvvel egyetértek, már csak azért is, mer' egy helyre köll vinni gariztatni :D mindenesetre a lehetséges márkák között még nem választottunk, nyilván maj' valaki kigyön, megnézi, tervez, megmondja mennyi, aztán vagy megcsinálja, vagy nem.

nálunk nincs szükség szivattyúra, ezér' számolok eleve más arányokkal, de ha vízvételt is ki köll alakítani, akkor természetesen értem az említett arányokat.

"rendben, de átfedések vannak a távolságok között" - mint írtam, nálunk nincsenek nagy távolságok, és pl egy 4-méteres távot több fej is tud, esetleg sprayben és rotorosban is van olyan, amelyik ezt képes beöntözni, így értem az "árfedést", inkább a választás szabadságára gondoltam.

nyilván nem elvetendő szempont a gazdaságosság, de ha egyenetlenül öntöz, akkor nem teljesíti a feladatot.

(#155) gardener válasza jeges (#152) üzenetére


gardener
senior tag

egy mini turbinás

és egy másik mini turbinás

milyen érdekes :D

és rakosgathatnék itt több dogot is egymás mellé. pl. Az említett Hunter-Nelson turbinás fej. vagy Irritrol-Toro mágnesszelep....

sok alkatrész egy gyárban készül.
Többször találkoztam már olyan alkatrésszel -pl.: fúvókák Hunter-, ami Logo nélkül volt.. még :)

(#156) tkazmer válasza gardener (#146) üzenetére


tkazmer
addikt

a gardenával mi a baj? nekünk kb 5-800m2-en van gardena rendszer, és semmi baj vele...

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#157) gardener válasza jeges (#154) üzenetére


gardener
senior tag

4 métert nem tusz turbinással öntözni. Ha a porlasztást maxra tekered, szétmos mindent a vízsugár,pocsolyát készít,stb. ha ne magyarázzam.

4m-re: spray fej 12PC-es fúfókával 3,5bar mellett 3,7m.
vagy PC(nyomáskompenzált) nélkül 4,1m, ha jó emléxem.

Mini turbinás-t még 5m-re vissza tudsz folytani,de már annak se lesz szép szórásképe :P

(#158) gardener válasza tkazmer (#156) üzenetére


gardener
senior tag

Nagyon jó minőség, jó drága áron. Tipikusan németeknek kifejlesztve. :)
És szép is. Annyit nem ér.
Annyiból jó,hogy törekszik a cég a saját kezű telepíthetőségre.
Külön kategória. Jó minőségű hobby. Manapság már elég jól összeszedték a rendszert. El is csodálkoztam rajta. 30% pluszért már le is telepít neked egy jó rendszert egy olcsó telepítő.
Néhány kertépítő telepít gardenát, de azt láttam főleg azok ,akik félnek a komolyabb műszaki feladatoktól.(És nem lenézve ezeket az embereket! Nekik szimpibb a könnyű praktikus szerelés.)
Találkoztam egyszer LEGO öntözési alkatrészekkel is. Mókás volt. Viszont szépen ki volt dolgozva :). A végén mégse telepítette le a tulaj.

[ Szerkesztve ]

(#159) tkazmer válasza gardener (#158) üzenetére


tkazmer
addikt

ja, ok, csak a felsorolásba nem írtad bele, tehát a hsz-ed alapján az idézőjeles "márkák" közé soroltad, és megijedtem, hogy esetleg az öntözési szezon elején már nem indul majd el :))

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#160) gardener válasza tkazmer (#159) üzenetére


gardener
senior tag

Áhh. Mondom tényleg nagyon jó minőség! Nem lesz vel gondotok.

(#161) gardener


gardener
senior tag

Lassan lehet füvet nyírni. ;]

(#162) tkazmer válasza gardener (#161) üzenetére


tkazmer
addikt

én még csak néhány hóvirágot fedeztem fel:)

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#163) gardener válasza tkazmer (#162) üzenetére


gardener
senior tag

Azt is le lehet nyírni :DDD

Már várom a tavaszt piszkosul.

(#164) Dylen


Dylen
aktív tag

Augusztus végén segítettünk nővéremnél (de csak a 3. fázisnál szálltunk be:D) :
1. ilyen volt
2. tisztítás
3. ilyen is volt
4. és ez lett belőle

ja, és a csobogó:
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#165) gardener válasza Dylen (#164) üzenetére


gardener
senior tag

Nálam az első kép a nyerő.

(#166) Dylen válasza gardener (#165) üzenetére


Dylen
aktív tag

A egyik cél az volt, hogy nagyobb legyen a tér, a másik pedig hogy ne kelljen a gazzal foglalkozni, ezért nem akartak növényeket.
Az első képen már kicsit ápolatlan a kert, mert nem foglalkozott vele az előző tulaj. A kép bal oldalán lévő növényzet alatt nagyon sok dudva volt + olyan gyökérzetrendszer, hogy az valami félelmetes. Ráadásul valami háló is volt a föld alatt szétterítve, jó meló volt.

bagoly vagyok! ...de azért királylány is!! ;-)

(#167) gardener válasza Dylen (#166) üzenetére


gardener
senior tag

Sajnos igen. Mindenki szép kertet szeretne,de ne kelljen vele sokat foglalkozni.
Csak rohan a világ.... :(((

(#168) Dirtyz


Dirtyz
őstag

Milyen fünyírót ajánlotok kb 400m2-hez heti egy nyírásra kellene, illetve van valakinek tapasztalata a :Gardematic cég termékeivel?

Védd a fákat, egyél hódot!

(#169) gardener válasza Dirtyz (#168) üzenetére


gardener
senior tag

Elektromos v. benzines?
(400m2 még simán elmegy elektromossal is)

Gardematic: Vannak elég jó dolgaik. Mi tervezel onnan?

(#170) Dirtyz válasza gardener (#169) üzenetére


Dirtyz
őstag

Most elektromos van, de csak 32-es Black and Decker, de ezt úgy kivágom, hogy a kereke sem éri a földet..., csakis benzines jöhet szóba, nagy fűgyüjtővel :D

Gardematicnál már bevásároltam automata öntözőcuccokat, csak azért kérdeztem, szart vettem vagy nem :F

Védd a fákat, egyél hódot!

(#171) gardener válasza Dirtyz (#170) üzenetére


gardener
senior tag

ok.

Főbb tulajdonságok:
Benzineseknél főképp 3 féle motorral szerelnek,márkától függetlenül.
Tecumsech - Eldobhatós olcsó motor. Forgattyús ház és a henger egy anyagból kiöntve,kimarva.. gondolhatod...
Bride & Station - Középkategória, nem teljesen jól kiegyensúlyozott motor, relatíve javítható, könnyen beszerezhető alkatrészek
Honda - Drágább motor. Nagyon szépen ki van egyensúlyozva. Talán jobban birja az erősebb szögű lejtőket a "kanalas" olajozás miatt. Ha egyszer hallottál egy honda motort járni az előző kettő hangja tuti nem fog tetszeni :)
A teljesítmény különbségek a nyírási szélességhez vannak kalibrálva ill. van e önjárós lehajtás.

Házak:
Műanyag házas - Olcsó könnyű,nem rosdásodik,köveket nem szereti,nehezen javítható házilag
Fémházas - Korrodálódik, rezonanciától általában reped,de javítható egy hegesztővel :)
Csapágyazott fémházas - luxus, árát nem nagyon éri meg

Önjáró: enyhén közepesen lejtett területnél nagyon hasznos.

Márkánál kerülném a Tescos-akat, AL-KO-hoz pl. találsz alkatrészt mindenhol.

Gardematic:
Valószínű kellemesen jó cuccokat vettél jó árban.
Irritrol Junior Max vezérlőt adtak?
Turbinás?
Spray?
Mágnesszelep?
Ha belinkelnéd őket....

[ Szerkesztve ]

(#172) gardener válasza Dirtyz (#170) üzenetére


gardener
senior tag

pl. egy jó ár/teljesítén arányú fűnyíró: esetleg

(#173) Dirtyz válasza gardener (#171) üzenetére


Dirtyz
őstag

Na, szépen sorban, Junior Max-ot vettem, egyelőre a 4 körből kettőt használunk.
Az egyikben spray fejeket használok (hosszú, de keskeny területen, ill. egy háromszög részen), a másikon CR500-as rotoros fejeket (10×20-as terület). 12024-es szelepek vannak. a csövekre már nem emlékszem... :B

A fünyíróból én is hasonlót néztem, de kacérkodom egy önjáróval.

Védd a fákat, egyél hódot!

(#174) gardener válasza Dirtyz (#173) üzenetére


gardener
senior tag

Junior max-ban szeretem,hogy tud cyklikus öntözést. Az nagyon hasznos gyepesítéskor.
Stabil jószág. Nem lesz vele gondotok.
CR500 egy jó kis fej. Határozott az állítása. Régen még kedvezőbb volt az ára, a "nagyokhoz" képest. :K
Ezt a szeleptet nem ismerem. Stabilnak tűnik,de a mágnesszelepek sok márka gyenge pontja. Cső lényegtelen.
Ha nem szabdalt a terület,akkor jók az önjárók.

Mikroöntözés nem is lesz?

(#175) Dirtyz válasza gardener (#174) üzenetére


Dirtyz
őstag

A terület nem szabdalt és teljesen sík, kicsit unalmas 6-7 naponta tologatni ide oda a nyírót és 5 percenként kivinni a fűgyűjtőt.
Mikroöntözést nem tervezek, a fejek úgy vannak beállítva, hogy az egyéb (fa, cserje...) növényeket is érje a víz, nem óhajtok (mégha az asszony szeretné is) többet foglalkozni vele.
Az egészet én terveztem, kinyomtattam, hogy mit szeretnék, csináltam tervrajzot, így mindent elvittem a Gardematichoz. Ott a hölgy megkérdezte, hogy csináltam ilyet régebben? :D 1-2 dolgot átírtunk, összeszedte a dolgokat hazajöttem és egy ráérős hétvégén, elkezdtem ásni. Csak ástam és ástam aztán meg szereltem, de végül kész lett.

Így utólag néhány fejet máshová raktam volna, de még1× nem állok neki.

Védd a fákat, egyél hódot!

(#176) gardener válasza Dirtyz (#175) üzenetére


gardener
senior tag

Pedig mikroöntözés jó dolog.
Fejeket átrakni meg nem ördöngősség.
Látom már nagyon le akartad tudni :)

Fűgyüjtéshez meg jó dolog lehet egy talicsa+egy ruháskosár.
Talicskába is elfér két adag+ruháskosárban is 2 adag fű,azt meg egymásra.
Így 4 gyüjtő füvet tudsz egyszerre kitolni.
Ha van egy ideálisen elhelyezett komposzt tároló, akkor pedig meg egyszerűbb az ürítés.
(és nem lesz tele a kuka :) )

[ Szerkesztve ]

(#177) Dirtyz válasza gardener (#176) üzenetére


Dirtyz
őstag

Az ideálisan elhelyezett komposzttároló a néhány telekkel arréb levő üres placc :B , nem akarok még egy komposztálót is. A BD-hez kaptunk fűgyűjtőt, 1 nyírás alkalmával, vagy 4-5× viszem ki.

[ Szerkesztve ]

Védd a fákat, egyél hódot!

(#178) gardener válasza Dirtyz (#177) üzenetére


gardener
senior tag

Pár év és jó talaj lesz ott :D
Akkor nem is olyan kicsi a gyüjtóje.... :)

(#179) gardener


gardener
senior tag

Nem pörög a topik. :(

Süss fel nap,fényes nap,....trallala :))

(#180) ML320 válasza gardener (#179) üzenetére


ML320
aktív tag

Még messze a nyár ;)

De addig egy kérdés: Az öntözésekre furattam egy kutat pár éve. Egy házi vízmű szépen hozza a cuccot is, viszont a telkem elég hosszú, kb 150m. A végétől 50m-re csináltam egy állványt, amire feldobtunk egy egy-köbméteres tartályt. Ezt feltöltöm a vízművel, de onnan milyen szivattyút javaslnátok? A tartály így buffer szerepet töltene be.

Ember tervez, Isten perverz...

(#181) gardener válasza ML320 (#180) üzenetére


gardener
senior tag

Tartály jó dolog,de nem így ahogy leírtad.
Gondolom sima "raklapos" 1m3 tartály.
Algásodni fog piszkosul benne a víz.
Mennyi a kút átmérője,mélysége,vízhozama, nyugalmi vízszintje,üzemi vízszintje?
Ami rendszer alapjait Te lefektetted,az igencsak költséges, valmint bonyolult műszaki megoldás sok hibalehetőséggel. Lehetőség szerint közvetlen a kútból öntözz! Maga a vezérléssel egybeépített szivattyúvédelem,ami elvégzi a kútszivattyú,a tartályban lévő szivattyú védelmét(szárazon futás védelem,túlterhelésvédelem,stb.) valmint vezérli mikor induljanak el ill. álljanak le a szivattyúk 110k+áfa csak a vezérlés. És ebben nincs se elekktromos kábel se munkadíj. A hagyományos szintérzékelő bolyákkal relézve,hővédelem..blablabla pedig könnyen hibásodik és pontatlan megbízhatatlan megoldás.

Ha a kutad paramétereit megadod, ajánlok hozzá neked szivattyút inkább. Jóval olcsóbb megoldás lesz. Ráadásul üzembiztosabb. A tartályba inkább gyüjtögess lágy esővizet amivel az egynyáriakat ill. muskátlikat öntözöd!

(#182) ML320 válasza gardener (#181) üzenetére


ML320
aktív tag

A vezérlős öntözésre nem gondoltam, az iszonyat drága megoldás.
Jelenleg manuális a megoldásom. Azt legalább át is passzolhatom a mütyűröknek, legyenek is inkább a kertben, a mai gyerekek még a bújócskát is neten, multiplayerben nyomják.
A kút nem más, mint egy 20-as cső, 8m-re lefúrva, abban egy 6-7m-es vízszintem van. A 1000W-os házi vízmű felhozza, és hozza, és hozza... Két-három órás állandó menet mellett sem csökkent a vízszint. Na jó, legyen kb 1/2 méter... A gond, hogy hosszú a telek, 90m-en már kicsi a nyomás, a vízsugár is csak 3-4m-es távolságra viszi el a nedűt. A raklapos tartály egy kb 1,5m-es acél vázra lett felrakva, úgy 45m-re a kúttól. A magassabb mivoltja végett árasztásos öntözésre jó. Este feltöltöm, éjszaka "átmelegszik" másnap anyám/asszony/gyerekek locsolnak, vagy inkább csak locsognak, mert nincs nagy nyomás. Algásodást nem tapasztalatam, gyakran cserélődik a víz. És innen jött az ötlet, hogy ha a tartályból szivattyúval kiszippantom, úgy hatékonyabb lenne. Sima, slagos módszer maradna.
Ilyen formában is a kúthoz tennél egy nagyobb szivattyút?

Ember tervez, Isten perverz...

(#183) gardener válasza ML320 (#182) üzenetére


gardener
senior tag

"20as cső"? PVC?

Nem 200mm-es KG cső?

A "slag" milyen keresztmetszetű? 1/2" v. 3/4"?

A többit ezek tekintetében írom.

(#184) ML320 válasza gardener (#183) üzenetére


ML320
aktív tag

Hehe... Ennyit a hozzáértésemről :B
200mm átmérőjű műanyag cső. Azt hívják PVC-nek? :B
A "slag"-ot viszont tudom: 3/4-es!!!!

Ember tervez, Isten perverz...

(#185) gardener válasza ML320 (#184) üzenetére


gardener
senior tag

Ha szürke lenne akkor PVC,de valószínű narancssárga KG cső.

"90m-en már kicsi a nyomás, a vízsugár is csak 3-4m-es távolságra viszi el a nedűt."

A probléma forrása a súrlódási veszteség.
nyomásveszteség/100fm
Ha komolyabban érdekel, van egy számológépem (excel file)is:
HYDRAULIC CALCULATIONS FOR WATER FLOW IN PIPES

Ha megméred a vízhozamot a szivattyúnál utána tudsz számolni.
Előre megsúgom 2,5-3bar nyomásveszteséged is lehet a 3/4"os tömlő esetén!

Nézd meg a szivattyúnál közvetlen egy 2-3m-es tömlővel mekkora a szórástávolság!
Nah ha lecsökkented a súrlódási veszteséget megközelíted ezt az értéket. :K

Mint ahogy a táblázatban is látod, ugyanazon vízszállításnál nagyob keresztmetszetű csőnél csökken a súrlódási veszteség.
Tehát megoldás: Vásárolj KPE csövet 32mm-est,de még jobb lenne a 40es. Azt fektesd le a fix szakaszon és csak az utolsó pár méteres mobil szakaszon használj 3/4"os tömlőt!

Ráadásul, ha a kút bírja vásárlj nagyobb vízszállító képességű szivattyút!
Legjobb lenne,ha megmérnéd a kút vízhozamát. És ahhoz paramétereznéd a szivattyút.
Ha érdekel leírom a házilagos módszert.

(#186) Dirtyz


Dirtyz
őstag

Tesco-ban lehet most kapni az AL-KO 46B FLA fűnyírót 38990 Ft.-ért, megéri ennyiért? Nem tudom érdekes, de nem Brigss motor van benne...

Védd a fákat, egyél hódot!

(#187) gardener válasza Dirtyz (#186) üzenetére


gardener
senior tag

Az jó ár.Gondolom Tecumsech motoros.

NE nírj füvet vele erős lejtőn semmféleképp! Nem szeresse, főleg 4ütemes is.
Figyelj nagyon az olajszintre és sűrűbben cserélj! Ennyi. Ha lehet normálisabb olajat rakjbele!
Ennyi.

Mert, ha betojik a Tecumsech motor az eldobós. Neméri meg javítani.

(#188) ML320 válasza gardener (#185) üzenetére


ML320
aktív tag

Thx! A vízhozam megfigyelése még odébb kerül, most még téliesítetten szét van szedve mindenem. Majd ha tartósan jobb idő lesz...
Végülis egy régi tervem volt egy KPE csöves rendszer :D Legalább beadhatom a családnak. Van néhány fixen lerakott vasoszlopom, ami szőlőlugasként is jó szerepet tölt be. Ha ott felül (kb 1,8m magasan) rögzítve viszem el a csövet, az is jó? Csak arra gondolok, hogy lenne lejtése, és ha ősszel szétszedem, akkor a víz szépen kicsurogna belőle. A slagokkal szívás a víz kicsurgatása. Diófás módszer :D 4 méter magas faág villáján húzom át a csöveket. Brrr... A KPE-t így akárt télre is kint hagyhatnám...

Ember tervez, Isten perverz...

(#189) gardener válasza ML320 (#188) üzenetére


gardener
senior tag

Kpe csőben maradhat víz. Az tágulékony annyira,hogy nem nyomja szét a fagy.
Egyébként meg ha van egy kompresszor otthon,akkor nem kell szenvedni a lejtésekkel...

(#190) ML320 válasza gardener (#189) üzenetére


ML320
aktív tag

Bakke :W Mindig tanul az ember. A legkézenfekvőbb megodásra nem gondoltam csak.

Ember tervez, Isten perverz...

(#191) tkazmer


tkazmer
addikt

ki kellene építeni a kertben elektromos hálózatot, hogy ne kelljen mindig 100m-nyi hosszabbítókat huzigálni szegélynyírásnál, gyepszellőztetésnél, illetve laptopozásnál.

Van valami jó kis földbe építhető rendszer ilyen célra?

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#192) lorcsi válasza tkazmer (#191) üzenetére


lorcsi
veterán

ezt a gyepszellőztetst nem ismerem, mi lenne ez ?

(#193) jeges válasza lorcsi (#192) üzenetére


jeges
senior tag

(#194) tkazmer válasza tkazmer (#191) üzenetére


tkazmer
addikt

van esetleg egy erre járó kóbor kertész valahol? :U

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#195) jeges válasza tkazmer (#194) üzenetére


jeges
senior tag

én ugyan nem vagyok kertész, de szerintem erősáramú hálózatot nem kertész épít, hanem villanyszerelő. a szakemberes-javítós topikba járnak olyanok.

[ Szerkesztve ]

(#196) tkazmer válasza jeges (#195) üzenetére


tkazmer
addikt

a hálózat kiépítése egy dolog, ami sokkal jobban izgat, az az, hogy létezik e speciális kertbe tervezett, esztétikus és biztonságos konnektor.
de akkor benézek abba a topicba is.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#197) KrAt válasza tkazmer (#196) üzenetére


KrAt
veterán

Én úgy csinálnám, hogy vennék valami 40 centi magas faféleséget, arra vennék egy IP60-as (asszem az a kültéri) konnektort. A földhöz nézve függőlegesen beásnám a fát, hogy kb 20 centire kilógjon, arra a konnektort. A földben meg kpe vagy hasonló csőben elvezetni a "kanócot" :)

De ez szigorúan szvsz, valszeg van jobb megoldás is :)

(#198) tkazmer válasza KrAt (#197) üzenetére


tkazmer
addikt

ez egy nagyon jó ötlet, csak rém ronda az a gond vele:)
talán egy konnektor lesz enélkül is, a kerítésen, mert ha minden igaz, az emberek akik a kaput csinálták, vezettek anno oda drótokat, csak aztán lehet, hogy a kerítést burkolók leburkolták.
de a kert hatalmas, több, mint 2500m2, és jó lenne, ha több részén lenne áram, ráadásul most, hogy ebből kb 1200m2-t ellátunk locsolórendszerrel, a locsolórendszer árkait kihasználva lehetne konnektorokat is telepíteni.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#199) KrAt válasza tkazmer (#198) üzenetére


KrAt
veterán

Hát ha alacsonyra teszed, (csak a konnektor látszik szinte ki) akkor nem oly' para :) Azért nem ajánlanám vízszintesen a konnektort, meg akkor megállhat benne a víz :( De a kerítés az talán mégjobb ötlet :)

(#200) jeges válasza tkazmer (#196) üzenetére


jeges
senior tag

atesz jól mondja, bármely kültéri szabványú aljzat jó a kertbe is (én spec ip4x-re emlékszem, de a "kültéri" kifejezés alapján mindenki fogja tudni, milyen köll). kérdezz meg villanyszerelőt, ők szokták tudni, mik a lehetőségek, de a határ nyilván a csillagos ég attól függően, hogy mennyi, milyen áramforrást szeretnél a kertbe, esetleg távirányíthatót, vagy valamilyen egyéb vezérléssel működőt...
földkábel a tuti állítólag, a csövezés meg opcionális.
mindenképp fix állvány a jó, hogy véletlen se rúgja/ássa ki a gyerek vagy macska. konnektorokból a csukható célszerű.

jut eszembe: van olyan beltéri konnektor, ami süllyeszthető, lehet, van ilyesmi kültéribe' is. vannak jó nagy választékkal bíró villanyszerelési anyagokat áruló bótok, érdemes ilyeneknél próbálkozni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.