Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Tünde


Tünde
csendes tag

S.O.S.!
160 GB-os Samsung:
Win XP mellé felraktam egy SuSE Linuxot (9.1)
A Wint azóta nem tudom elindítanai.
A WinXP-t nem is tudom újra telepíteni, mert telepítés közben amikor újra akarja indítani a rendszert kiírja, hogy... (az Istne tudja már mit ír ki) a lényeg hogy nyomjak Ctrl+Alt+Del-t.
Ekkor már a Linux sem indul.
Be a Linux 1. CD / helyreállítás
Ekkor indításkor ismét felajálja már a Win és a Lin közötti választást, a Lin el is indul, de ha a Win-t választom, akkor a következő hibaüzit kapom:

root (hd0,0)
Filesystem type unknown
patricion type 0x7
chainloader +1

Mit csináljak?
Vagy legalább abban segítsetek, hogy hogyan tudom az egész merevlemezt törölni és mindent újrakezdeni. Egy PMagic-el kellett volna kettéosztanom a merevlemezt, nem pedig a Linuxra hagynom.
Az érdekesség az, hogy már sokszor telepítettem Linuxot és ez csak most jött elő a Samsungnál.

(#2) Sikoly


Sikoly
tag

Hi!
Egy az egyben ugyanez a bajom! Életemben először telepítettem Linux-ot és kicsit nagyon megszívtam...
Eredetileg egy XP volt fent, majd PM-el létrehoztam egy partíciót (ext2) a Linuxnak a swap fájlnak meg hagytam, h a telepítés közben csípjen le magának egy szeletet egy másik partícióból (Nem arról, amelyikre a win volt felrakva)!

Ezután a Linux simán indult a win viszont a fent ''Filesystem type unknown'' üzenettel fogadott...
Végső elkeseredésemben, gondoltam, ha a win telepítése közben törlöm az összes partíciót és szépen leformázom az egészet NTFS-re, akkor minden megoldódik...

Tulképp semmi sem oldódott meg, mert így egy ''Hiányzó oprendszer üzenet'' fogad, mikor be akarnám fejezni az XP telepítését... :Y

Van vkinek 5lete, h tudnám rendbehozni a dolgokat, mert ez így elég idegesítő dolog!

[Szerkesztve]

---

(#3) Sikoly


Sikoly
tag

Hopp!
Most látom, h ennek a topiknak inkább az Oprendszerek témakör alatt kéne szerepelnie!

---

(#4) ReJim


ReJim
őstag

windows cdről elvileg belehet bútolni nem? vagy az xp-be már nincsen az a verzió, hogy ne a telepítő induljon el, hanem a win?? valami cdrom támogatással, vagy ilyesmi címszó alatt is lehet próbálkozni...
ha bejött a win, akkor meg egy

fdisk /mbr

kóddal egyszerűen vissza lehet állítani a bootpartíciót!

a hiba valószínű, hogy a bootmanaggernél van, az ntfs miatt!

tönde: Ugye nem raktad más csatornára a winyót! szóval nincs átjumpizva telepítés óta, vagy másik ide-re rakva (primary, secundary) ???

[Szerkesztve]

</end.?>

(#5) Sikoly válasza ReJim (#4) üzenetére


Sikoly
tag

Azt nem lehet megcsinálni, h ne a telepítő induljon el, hanem a win! (Ha jól tudom)
Viszont telepítés előtt felkínál egy helyreálíttási üzemmódot, amelyet elindítva egy dos-os konzol jön be!

Azonnal kipróbálom, mire jutok az fdisk-kel!

---

(#6) ReJim válasza Sikoly (#5) üzenetére


ReJim
őstag

doson átváltasz c:-re aztán, bepötyögöd az fdisk /mbr-t, vagy ha értessz az fdiskhez, akkor még particionálhatsz is vele!
én linux telepítés elött inkább PMaic-kel szoktam partitionalni, bár UHUnak jó a particionálója!:U

</end.?>

(#7) Sikoly


Sikoly
tag

Namarmost!
Miutan atvaltok dos-os konzolra, akkor szembesulok azzal, h fdisk parancs nem letezik!
Van helyette viszont egy fixmbr parancs, de azzal nem megyek semmire!

A win-es telepito, a fajlok felmasolasa vmint az ujrainditas utan egy ''Hiba a rendszer inditasa kozben'' hibauzenettel fogad!

Ha jol vettem, ki akkor a tovabbiakban szuksegem lesz egy windows-os inditolemezre!

---

(#8) Sikoly


Sikoly
tag

Namarmost ay a baj, h nem took kislemezrol bootolni....
Linux alol nem tudnam vhogy helyrehozni?

---

(#9) ReJim válasza Sikoly (#8) üzenetére


ReJim
őstag

biosban állítsd be, hogy előszőr flopiról ,aztán pl cdről, végül meg hddről bootoljon...

</end.?>

(#10) Sikoly válasza ReJim (#9) üzenetére


Sikoly
tag

Azert ennyire sik nem vagyok :)
Nem tom mi lehet a kislemez meghajtommal... A LED folyamatosan vilagit rajta...

Eddig sosem volt bekotve, tehat kell azonkivul vmit csinalnom, hogy a gephazban ''bedugom'' a 2 kabelt a megfelelo helyre, vmint a BIOS/ban beallitom, hogy 1.44-es tip-u legyen?

---

(#11) Sikoly


Sikoly
tag

vagy varjunk csak!
Most vettem esyre, h van egy win98 telepito CD-m!!!
Ezzel hatha tobbre megyek!

---

(#12) ReJim válasza Sikoly (#11) üzenetére


ReJim
őstag

akkor a floppyd hulla, vagy legalábbis rosszúl van felkötve...
de inkább használd a win telepítőlemezt...
ott válazd a gép indítása cdrom támogatással, és akkor kapsz dos prompt!
vagy lehet ezzel sem mész semmire, mert ntfs-t nem tudja a 98 kezelni... :(
bár fdisk van rajt, és lehet törölni vele, a linux particiókat...

</end.?>

(#13) Sikoly


Sikoly
tag

Kilatastalan 1 helyzet...
A win98-as CD-rol nem took bootolni, lehet, h annakidejen nem boot CD-kent artam meg. :O

De ezt nem ertem! Az XP telepitoje latja a particiokat, csak a tipusukat nem ismeri fel!

Ha torlom az osszes particiot, akkor miert nem tud normalisan feltelepulni a win??

---

(#14) ReJim válasza Sikoly (#13) üzenetére


ReJim
őstag

másik gépben nem tudod letesztelni, letörölni a winyót?

</end.?>

(#15) Sikoly válasza ReJim (#14) üzenetére


Sikoly
tag

Elkepzelheto, h az lesz a vege...

De:
1.) konkretan mit allithatott el a Linux telepitoje?
2.) Ha sikerulne vegrehajtatnom a rendszerrel az fdisk /mbr parancsot, akkor nagy valoszinuseggel megjavulna?

---

(#16) ktmt válasza Sikoly (#15) üzenetére


ktmt
aktív tag

Nekem is volt hasonló kalandom pár éve. ReJimnek igaza van, a mrb formázással visszajön az XP, aztán le lehet vakarni a linuxot. Legegyszerűbb, ha van boot floppyd (2005-ben már nem evidens), de megy a telepítő cd konzoljárol is.

(#17) Sikoly


Sikoly
tag

Nahh elmondoma haditervemet:
itt van a kezemben egy tokeletesen mukodo win98-al ellatott winchester!

Bekotom a 2 vinyot a gepre, de elotte torlom a linuxos winch. osszes particiojat, mivel nem vagyok benne biztos h az NTFS-t latni fogja a 98 majd szepen elinditom, a 98-at, atvaltok DOS modba, majd fdisk es megprobalok vmi szepet rarakni a gepre!

Majd megirom, h sikerult a hadmuvelet! :DDD

---

(#18) ktmt válasza Sikoly (#17) üzenetére


ktmt
aktív tag

A 98 nem fogja látni az NTFS-t, így max. leformázni tudod a vinyót.

(#19) Sikoly válasza ktmt (#18) üzenetére


Sikoly
tag

Tudom!
Ezert formaztam fat-ra! Majd 98 alatt ramasoltam a vinyora, a szukseges file-okat, elinditottam ms-dos uzemmodban majd mikor kiadtam neki az fdisk /mbr parancsot, akkor csak egy uj ures sort irt ki, de mas nem valtozott...

Vmint probaltam az XP telepitoje alatt kiadni, a fixmbr parancsot, erre meg kiirt vmi szoveget es az uj eleresi utvonalat: /device/hda0/... khmmm nekem nagyon ugy nez ki, hogy a linux szorakozik velem... :(((

Kezdek mar belefaradni ebbe sok telepitesbe/formazasba/particionalasba...
Max megprobalok felrakni egy oprendszert 98 alatt az el*******tt vinyora, de mar lovesem sincs mit tudnek meg csinalni...

---

(#20) vati válasza ktmt (#18) üzenetére


vati
senior tag

Win98-ra van egy jo kis cuccos, NTFS98 néven.
A DOSos párja az NTFSdos

Ezzel egy WinNT/2K/XP rendszerlemez birtokában (ami az ''eredeti'' NT DLL-ek miatt kell) be lehet mountolni NTFS partíciókat Win98/DOS alól.

Az izgalmas, hogy létezik boot floppyról tölthető verziója is, átlátszó neki az NTFS tömörítése, jogosultságvédelme - összekombinálva pl. egy mini ftp szerverrel, csúnya dolgokra is lehet használni... a publikus formája, amikor utoljára láttam csak olvasta NTFSt, a fizetős írja is.

Ha mindenáron újraformázás kell, így le lehet húzni a fontos adatokat ''döglött'' XP alól is. De a jelen esetben arra tippelnék, csak a mbr ment tönkre.

XP-hez egyébként ha nem készült vele (előzőleg) boot floppy, a Microsoft oldaláról le lehet húzni boot floppy image-eket (talán 3 v. 4 floppy) azokkal lehet megejteni egy rescue-t.

Ha folyamatosan világít a floppy lámpája, valószínű, fordítva van bekötve az adatkábele, vagy tényleg hulla. Persze, felteszem a BIOSban engedélyezve van, és A:-val kezdődik a boot sequence.


[Szerkesztve]

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#21) nkpolip


nkpolip
tag

Próbáld meg egy win98 rendszerlemezzel indítani a gépe. De ahogy olvastam szerezz elötte egy kislemezmeghajtót. Aztán válazd a csak parancssort. Maradj az A meghajtón és akkor írd be hogy fdisk /mbr. Ha nem segít akkor vedd ki a vinyód vidd át haverhoz és összes partició törlés majd létrehozás. Ja egy jótanács. Soha ne engedd meg hogy a linux vagy bármi magától particionáljon azt csináld mindig te manuálisan.

(#22) eddie303


eddie303
őstag

Linux alatt jó partícionáló a qtparted is. Az XP recovery consoleban a fixboot-ot is próbáld meg kiadni, ne csak a fixmbr-t

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#23) Sikoly


Sikoly
tag

Na hi!
A fixboot nevezetu parancs csak kiirja a keprenyore, h uj rendszerbetolto szektort hoz letre, melynek a fajlrendszere: NTFS
Viszont, mikor atallitom, h HDD-rol bootoljon, ugyanazt a hibauzenetet irja ki: Nem talahato operacios rendszer

Kozben keresgeltem a neten, es rabukkantam erre:
Bővebben: link
Itt a fixmbr parancsot, a kovetkezo formatumban adjak meg: fixmbr [device_name]

A device name-et a rendszer automatikusan ismeri fel, vagy nekem kene tudni?

---

(#24) Gabesz84


Gabesz84
őstag

Szerintem, a hiba az, hogy a linux telepiteskor a win particiojat NTFS-rol, hidden NTFS-re allitotta, ezert nem indul a win. Nekem is volt ilyenem.
Meggyozodni ugy tudsz rola, hogy bebutulsz monnyuk egy acronis partition expert cd-rol, es itt megnezed a particiok tipusat.
Ha tenyleg ez van, akkor linux alol az /etc/lilo.conf -ban be kell allitani valamit, de erre mar sajnos nem emlexem....
man-ban megtalalod ra a valaszt talan, asszem enis onnan szedtem anno:)

(#25) fifi_addict válasza Sikoly (#23) üzenetére


fifi_addict
tag

Linux alatt mit látsz a vinyón? Mert ha nem látod az ép XP-s rendszert, particiót, (mountolod valahogy és megnézed a könyvtárakat) akkor kezdheted formázni... vagy meghagyod a Linuxot, és fan leszel.:))
Ha látod, akkor inditólemez (win98 még kislemezről indult anno, nem cd-ről), ez lehet cd is, ha tudsz ilyet, és az fdisk /mbr helyreállítja, ha van még mit. Valószinűleg az xp particiót a linux elrejtette... pl. De floppis meghajtó nélkül nehéz lesz megoldást találni... én kipróbálnám a mrbootert nevű progit abban van egy efdisk, illetve felrak egy bootmanagert (azt is megmondja, milyen müködő op rendszer van a vinyón, de floppis progi).

hoppsz, más is próbálkozik...:)

[Szerkesztve]

hoppsz, emlékeim szerint a 9.1-es Suse-val volt valami gond, ebben a témakörben... nem biztos, hogy lesz megoldás;] de lehet, hogy másik suse volt (9 feletti, az tuti)

[Szerkesztve]

...........................???

(#26) Gabesz84 válasza Gabesz84 (#24) üzenetére


Gabesz84
őstag

monnyuk, ha mar ujraformaztad a vinyot, es nincs rajt se linux, se win, akko ne csodalkozz hogy nem indul egy oprencer se ;]

(#27) Sikoly


Sikoly
tag

Naja :DDD szoval ezert nem indul semmi!!!
A helyzet az, h egy masik gepbe be tudom kotni a vinyot es ott mukodik a kislemez meghajto! Es probaltam is mar az fdisk /mbr-t de nem vezetett semmi jora!

Linux alatt latszanak az XP/s dolgok, sot ezt meg azt meg el is tudtam inditani, pl: zeneket!
De azota mar leformaztam egy parszor az egesz winchester, es most pedig csak egy szimpla SUSE Linux 9.1 LiveCD-vel nyomulok!
Gondolom, ahhoz hogy ezt a lilo.conf-os dolgot kiprobaljam, fel kell telepitenem ujra a Linuxot, vagy ez mukodik LiveCD alatt is?

---

(#28) Gabesz84 válasza Sikoly (#27) üzenetére


Gabesz84
őstag

ööö, most teljesen leformaztad az egesz 160 gigas vinyot? Mert ha igen, akkor ne telepits semmit, hanem torolni az osszes particiot XP telepitojevel, ujra letrehozni oket, megformazni xp-t telepiteni es csokolom.
Ha nem gyilkoltad leaz egesz vinyot, akkor meg szerezz valahonnan valami olyan particionalo progit, amit ki tudsz irni cd-re es arrol bootolni (acronis partitionexpert, Partition magic STB...).
Ezzel meg megnezni hogy melyik particio aktiv, nincs-e rejtett particiod... stb es javitani.
Ja, vindozrol meg tudni kell, hogy csak az aktiv particiorol szeret indulni.

(#29) Sikoly


Sikoly
tag

Teljesen leformaytam az egesz winchestert (azzal a kulonbseggel, h csak 80Gb-os vinyom van )
Viszont a meg igy is csak egy olyan hibauyenet fogad, miutan az XP CD-rol atmasoltam a file-okat, h nem talalhato operacios rendszer!

(Ellenben a Linuxot meg gond nelk-l fel tudom telepiteni es inditani...)
Akkor lehet, h rejtett vagy inaktiv lett a rendszerindito particiom?

---

(#30) Gabesz84 válasza Sikoly (#29) üzenetére


Gabesz84
őstag

hat, nezd, en eddig azt tapasztaltam, hogy a win telepiteskor aktivalja azt a particiot, amire rakod, szal ez nem lehet gond.
hameg nincs adat a vinyon, akkor telleg, mint mondtam, xp telepito cd-vel torold az osszes particiot, es hozd oket ujra letre.
ezutan xp telepites utan nem lehet vele gondod.
(esetleg nincs egy masik vinyo is a gepben? mert elofordulhat hogy arrol akarna bootolni.... több ötletem ecceruen nincs)


szerk: most nezem nem is te inditottad ezt a topicot :)



[Szerkesztve]

(#31) Sikoly


Sikoly
tag

Az mar megtortent, h toroltem minden particiot a winchesterrol, majd szepen leformaztam az egeszet ntfs-re, de igy sem volt jo!

---

(#32) Sikoly


Sikoly
tag

Es az szerinted, jo megoldas, h letrehozok egy ilyen strukturat:

1.) WinXP 10GB prim. NTFS
2.) Linux /boot 15MB prim. ext2
3.) Linux /root 5GB log. ext2
4.) Linux swap 256MB log.
5.) Egyeb 65GB log. FAT32

Majd felrakom az XP installjat, valszeg HDD-rol nem fog engedni bootolni, mert azt eddig sem tette, ezekutan pedig felpakolom a Linuxot es megprobalok azalol ugykodni vmit!

Kerdes: Milyen programmal lenne erdemes particionalni es formazni?
(Gondolom XP telepito CD-rol annyira nem erdemes, mert nem tul sok konkretumot arul el!)

---

(#33) Gabesz84 válasza Sikoly (#32) üzenetére


Gabesz84
őstag

jo, de en szemely szerint nem csinalnek kulon /root es /boot particiot linuxnak.
meg linuxnak adnek 512MB-os swap particiot.
a tobbi sztem jo.
eztan eloszor XP, es utana linux telepites.
(milyen linuxot akarsz telepiteni? ajanlom a Debian-t)

de most nem ertem, nem tudsz xp-t telepiteni, vagy amit telepitesz xp-t az nem indul el?

(#34) Sikoly


Sikoly
tag

Telepitenek en szivesen XP-t, csak nem indul a lelkem!

Akkor leirom a problemamat ujra:
Tegnapelott gondoltam felteszek az XP melle egy Linuxot (Nevszerint SUSE Linux 9.1), ediig nem is volt semmi gond!
Telepites utan a Linux boot manager-e megkerdezte, h Linux v. Windows en kivalasztottam a Linuxot, nem is volt semmi gond, majd gondoltam bejelentkezek a Windows-ra!
Na ez mar nem volt olyan zokkenmentes, mivel a topik elso hsz-ban szereplo ismeretlen particio hibauzenet fogadott, ha el akartam inditani a Windowst!

Gondoltam minden gondom megoldodik, ha csinalok egy XP reinstallt!
Nem igy lett!
Az XP-t nem is tudtam teljesen feltelepiteni, csak a CD-rol bootolni, particionani, formazni, fajlokat atmasolni, majd atalitom, h HDD-rol bootoljon es allandoan az a hibauzenet fogad, h Hiba az operacios rendszer betoltodesekor!

Tovabbi probalkozasok: XP CD - Konsol: fixmbr, fixboot, nem jutottam veluk semmire!
(Ezekhez nem kell vmi parameter? Pl: a fixmbr device_name)

fdisk /mbr - Ezzel sem jutottam sokra! De a sima fdisk.exe-vel sem, mikor particiokat lehet letrehozni! (Lehet, hogy regi verzio?)

Istenigazabol itt tartok most...
Van egy 80GB-os egybefuggo NTFS-re formazott particiom, meg rajta egy fel XP install... (+ egy Linux LiveCD a CD meghajtoban.)

Es nem tudok Windows inditani HDD-rol, ellenben Linuxot tudok (telepiteni es inditani is!)

---

(#35) fifi_addict válasza Sikoly (#29) üzenetére


fifi_addict
tag

MOst másoltad a filékat, vagy telepítettél? Nem mindegy... bár hogyan másolnál, ha formáztál... ha formáztad a teljes vinyót, akkor NINCS oprendszer, és nem is lesz, amíg nem telepítesz egyet. De akkor honnan netezel?:R

...........................???

(#36) fifi_addict válasza Sikoly (#34) üzenetére


fifi_addict
tag

Wow! Szóval Suse liveCD, ami megy... az XP sorsa még mindig zavaros nekem, hogy tudtál NTFS-t formázni XP nélkül? Valami linuxos fájlrendszer lesz az, nem?

Már látom 34#, akkor miért nem megy a telepítés XP-vel ? Elvileg menne, leformázott vinyóra...

[Szerkesztve]

...........................???

(#37) Sikoly válasza fifi_addict (#36) üzenetére


Sikoly
tag

nahhh!!
Az XP telepito CD-jerol particionalok es formazok!
Majd kivalasztom, h melyik particiora telepitse az XP-t es ekkor elkeydi masolni a fajlokat, a kivant helyre!

Ha ezzel vegzett jon egy ujrainditas, de ekkor mar HDD-rol kene bootolni, es folytatni az XP telepiteset, viszont nekem nem bootol HDD-rol, hanem a 2hsz-el fentebb levo hibauzenettel kerget a halalba a sz.gep!

---

(#38) Sikoly válasza fifi_addict (#36) üzenetére


Sikoly
tag

''...akkor miért nem megy a telepítés XP-vel ? Elvileg menne, leformázott vinyóra...''

Pont ebben kertem ki a segitsegeteket! :DDD

---

(#39) fifi_addict válasza Sikoly (#37) üzenetére


fifi_addict
tag

XP csak elsődleges partició, és a lemez eleje is benne kell, hogy legyen (röviden c a meghajtó jele, előtte csak mbr)... máshonnan nem indul. De gyanús a dolog... formázásnál is van olyan, hogy teljes, + mbr rá (?) azt is érdemes esetleg megnézni, ha valahogy rá tudsz keresni.
De nem értem, teljes ntfs vinyóra miért nem megy fel.

...........................???

(#40) Gabesz84 válasza Sikoly (#38) üzenetére


Gabesz84
őstag

mondom, nezd meg acronis partitionexperttel azt a vinyot... valami tuti maradt ott aminek nem kene...

(#41) fifi_addict válasza Sikoly (#38) üzenetére


fifi_addict
tag

ez a vinyó a win98-as gépben van még? Mert akkor nem fog róla indulni az xp. Csak ha az első op az xp.

...........................???

(#42) mobal válasza Tünde (#1) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

windows xp helyreállító konzol -> fixmbr vagy bekonfigolod a linux alatt a grubot. ez ccerűbb és jobb is.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#43) mobal válasza Sikoly (#34) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

emiatt reinstall! :) hülyeség. csak be kell lőni a grubot. bazz ennyi és eccerű is!

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.