Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#301) #71562240 válasza bkercso (#299) üzenetére


#71562240
törölt tag

(Az én mondataim is hangszerek, tudni kell játszani rajtuk, hehe. :DD )
-.-.-.-

A készülék mint hangszer, az egy hasonlat. A tervező tervezési felfogásának hasonlata.
Ugyebár eredetileg abból indultunk ki, hogy a felvevő mikrofon óhatatlanul csak egy halvány vetületét képezi le az eredeti zenei történésnek, azaz a hangszerek hangjának és a művész művészi hangszerjátékának az adott zenélési térben. Azaz, a mikrofonba óhatatlanul csak valamiféle csökött maradék kerül bele.
A hifi készüléktervezőnek leegyszerűsítve két szélsősége van. Az egyik, a "mérnök" megnézi a tudomány aktuális fizikai, elektronikai ismereteit, és azt mondja, hogy ezt a kapcsolást és ezt az anyagot alkalmazom, és akkor a készüléknek ilyen frekvenciamenete, ilyen THD-je, ilyen kockadiagramja kell hogy legyen, ezáltal viszonylag HELYESEN fog szólni, viszonylag megtartja azt az elektromos jelet, amit a mikrofon hozott létre. A hifi "mérnök" elektronikát tervez. A másik szélsőség a "művész", általában ő is begyűjti a szükséges elektronikai ismereteket, de nem a mikrofon jelének a megőrzése az elsődleges célja, hanem hogy abból teremtsen valami önálló hifi minőséget, mert abból indul ki, hogy a mikrofon jele csak egy szánalmas maradéka az eredeti zenei jelenségnek, ezért hiba a megőrzésére törekedni. A "művész" készüléktervező az elektronikai elveket elsősorban csak arra használja, hogy a készülék ne rázzon meg, ne robbanjon fel, hanem többé-kevésbé tartósan stabilan működjön, de a hifi hangot elsősorban úgy készíti, hogy kipróbál eljárásokat, anyagokat, és meghallgatja, hogyan szól - egyúttal persze meg is méri, de az csak a háttér. Nem elektronikát készít, hanem hangszert.
Csak úgy mellékesen megemlítettem, hogy a hifi bizonyos közép és alsó szintjein a "hangszertervezői" attitűd sokszor szembemegy az "elektronikatervezői" attitűddel, és nem megy a kettő kiegyezése, azaz az "audiofil" "művészi" készüléktervező sokszor alkalmaz olyan eljárásokat, amitől a "mérnök" irányultságú "elektronikatervezőnek" égnek áll a haja, és lesarlatánozza a "művész" irányultságú "hangszertervezőt". A két irány kiegyezése, összeegyeztetése általában a high-end szintjein tud megvalósulni, mert igen, az alsóbb szinteken a "hangszertervező" jellemzően ügyesen megválasztott torzításokkal operál ahhoz, hogy az elektronikából zeneiséget vagy zeneiségnek látszót hozzon ki. Általában a high-end szintjén tud megvalósulni, hogy a torzítások minden lehetséges határon túli csökkentése mellett is zeneiséget hozzanak ki a hifi készülékből, azaz egyszerre tudjon viszonylag hűséges lenni a mikrofon jeléhez, és a zeneiséghez, azaz művészethez, azaz hangszerszerűséghez.

Bizonyos szempontból az eredeti hangszer is attól hangszer, hogy "torzít", azaz rezegtet, felerősít extrém rezgéseket, felhangokat hoz létre, és minden ilyesmit tesz. A mikrofon és a mögötte álló készülékek azonban ezekből a hengszerszerűségekből keveset tudnak megőrizni, tehát a hifi alapdilemmája, hogy mit kezdjen ezzel a helyzettel - itt már visszajutottunk az általad is értett kiindulóponthoz, amiben le is tetted a voksodat, miszerint te ma már inkább "hangszert" tervezel, mint "elektronikát", ha választani kell - márpedig a te készülékeid kategóriájában választani kell, azaz adott esetben például a hangszerszerűbb eredményt hozó torzítást is lehet választani a tisztább paraméterekkel szemben.

Az a baj, hogy túlbeszéltük (túlbeszéltem) egy "mellékszál" hasonlata mentén, pedig végig ugyanarról beszéltem, amit az elején értettél.

[ Szerkesztve ]

(#302) Tomacko


Tomacko
senior tag

Sziasztok.

Egy ilyen Itube Fatman carbon nevezetű portéka a hozzávaló dobozokkal távirányítóstól megérhet a mai világban 30 darab ezrest ? Ismeri ezt valaki ? Elvileg a papírjai szerint 2x25 W a teljesítménye ami nekem elegséges is lenne.

Ha nem ismered meg a barátság titkát, igazán nem is tudsz semmit. Tomi ---ZTE Grand X IN--->Motorola Atrix 4G--->Sony Xperia S--->Huawei Ascend P6 ---> Asus Padfone S --> Xiaomi MI-A2 Lite

(#303) vodkaboy22 válasza Tomacko (#302) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Itt a válasz!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#304) Tomacko válasza vodkaboy22 (#303) üzenetére


Tomacko
senior tag

Szia.

Valahogy tudtam, hogy egy optikai csalódásról szólhat csak a történet :) Ma is gazdagabb lettem avval a tudással, hogy amiben nincs nagyfesz DC az csak szobadísznek jó.

Tomi

Ha nem ismered meg a barátság titkát, igazán nem is tudsz semmit. Tomi ---ZTE Grand X IN--->Motorola Atrix 4G--->Sony Xperia S--->Huawei Ascend P6 ---> Asus Padfone S --> Xiaomi MI-A2 Lite

(#305) Dragon27


Dragon27
senior tag

Sziasztok!

[link] Nobsound MS-10D szerintetek [link]
Vagy ez a kirakós jobb választás :F DIY-6P3P [link]

(#306) bkercso válasza Dragon27 (#305) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ha építenél, inkább DIYAudio-ról vagy AUDIODIYers (magyar) oldalról szerezz olyan KIT-et, aminek ismert a hangja; ezeket a kínai csodákat nehéz ajánlani, ismerve a mérnöki teljesítményüket.
Illetve válaszoltam a másik topikba..

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#307) Dragon27 válasza bkercso (#306) üzenetére


Dragon27
senior tag

DIY-6P3P ez tetszik,. és egy puding lehet belefér :) de lehet hogy a próbálkozás helyett felnézek apróra.... ;)

(#308) bkercso válasza Dragon27 (#307) üzenetére


bkercso
nagyúr

Én csak egy olcsó referenciát linkeltem, amiről sokan azt írták, hogy jibb mindenél, amit pár 1000 $-ig hallottak. Lehet, túlzás, mindenesetre jobb híján ehhez lehet mérni, amit használtan találsz, kiküszöbölve a nagy melléfogásokat (első erősítőnél ugye ez veszély).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#309) Dragon27 válasza bkercso (#308) üzenetére


Dragon27
senior tag

Van 1 Rx-V675 ez a kiinduló pont. ha ezek képes hozni DIY-6P3P,Nobsound MS-10DMKII azt a yamaha minőséget akkor ezek megfelelnek PC-re vagy lehet Pioneer A-10S is ... megteszi

(#310) fehér_ember válasza bkercso (#308) üzenetére


fehér_ember
addikt

"Én csak egy olcsó referenciát linkeltem..."
Elvesztettem a fonalat. Hol és melyiket linkelted?

(#311) bkercso válasza fehér_ember (#310) üzenetére


bkercso
nagyúr

Breeze Audio TPA3116
Aliexpressen még olcsóbb!

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#312) fehér_ember válasza bkercso (#311) üzenetére


fehér_ember
addikt

OK. Köszönöm. Ezt természetesen láttam.
Mivel az elektroncsövesek felé terelődött a téma, azt hittem abból linkeltél valahol valami "best buy"-t, de ezek szerint rosszul gondoltam.

[ Szerkesztve ]

(#313) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Ílyen olcsón is lehet! Érdemes megnézni. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#314) Mikisys válasza vodkaboy22 (#313) üzenetére


Mikisys
őstag

Szép, de van egy komoly hibája, mégpedig az, hogy a két nagy kondenzátorhoz nagyon közel van a két cső és azok bizony, melegítik rendesen a kondenzátort, ami idő előtt tönkre fog menni. Lett volna ott még hely, másféle elrendezéshez.
Azt az árat talán megéri annak, akinek mindenképpen ilyenre van szüksége.

Üdv!

(#315) Dragon27


Dragon27
senior tag

Ennek a felépítése jónak számít :F csöveket lelehet cserélni lp.Orosz csövekre :F

(#316) bkercso válasza Mikisys (#314) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ha az csatolókondi, akkor pont a melegtől szól jól. :K

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#317) Lompos48 válasza bkercso (#316) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Miértis? :F

(#318) bkercso válasza Lompos48 (#317) üzenetére


bkercso
nagyúr

Tapasztalat. Ezért is kell bemelegedés a csatolókondis készülékeknek. Gondolom, hőmérséglekfüggő a linearitása. :F
Tankönyvet nem tudok idézni a témában. :D

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#319) Lompos48 válasza bkercso (#318) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mondjuk fordítva: lineáris a hőmérsékletfüggése. Már csak azért is, hogy milyen más paramétere lehetne hőmérsékletfüggő, mint a kapacitása. Igaz, az ESR is függő. De a kimeneti csatolókondikat mindig a legalacsonyabb frekvencia alapján választjuk meg, ahol az ESR nem nagyon számít.

Itt egy cikk/grafikon a kapacitás hőfüggéséről típusok szerint. Érdekes! [link]

Nem értesz egyet?

(#320) bkercso válasza Lompos48 (#319) üzenetére


bkercso
nagyúr

Engem jobban érdekelnek azok a beszámolók, amiket a legkülönfélébb fórumokon olvasni a csatolókondik bejáratásáról, hőmérsékletéről és hangjáról. Elég jól egybevágnak a tapasztalatok.
Amúgy nem értek hozzá, csak empírikusan közelítem (ez sokszor több eredményt hoz amúgy, mint a hallgatózás nélküli könyvbújás :) ).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#321) Lompos48 válasza bkercso (#320) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Semmi gond. Van, aki hallgatózik és van, aki egy életen keresztül mért. :)

(#322) bkercso válasza Lompos48 (#321) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hozz valamit a találkozóra. ;)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#323) vodkaboy22 válasza Dragon27 (#315) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ezek orosz csövek :DD
A felépítése meg kicsit kérdéses. Mivel az első fokozat az helyi visszacsatolt kaszkód.
A tápba kicsit kevés a kondi és a screen tápfeszét is kérdésesen állítja elő.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#324) xxlongikaxx


xxlongikaxx
aktív tag

Megint gondolkozom csoves epitesen, a lemezjatszo felujitasom lassan a veget jarja, es a phono elofokom megepitese utan jonne egy csoves vegfok.

Eddig egy dynaco ST-35 ot akartam epiteni, a bias beallitas kicsit atlenne alakitva hogy kulon biasolhato legyen minden cso, es talan a tap is csoves lenne ha talalok megfelelo trafot hozza.

A kerdesem az lenne hogy most gondolkozom hogy ha mar epitek akkor lehetne egy KT88 vagy egy 300B-t is epitenem. Ti melyiket javasolnatok, a frontjaim 90dBesek, de majd epiteni akarok egy ket utas nagy erzekenysegu polcsugarzot kulon a csoveshez.

(#325) vodkaboy22 válasza xxlongikaxx (#324) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ha már dynaco én ST-70 ben gondolkodnék egyértelműen.

Viszont az ST-70 és az ST-35-nél is már én a helyedben nem ragaszkodnék a csöves egyenirányításhoz. Az ST-35-nél is már 200mA anódáramra is számíthatsz, míg az ST70-nél akár többre is. Erre a feladatra már nagyon kevés egyenirányító cső van a piacon azok is drágák és kevés élettartammal bírnak. Ha szeretnél mégis csövet a tápba akkor viszont tegyél áteresztő csövet párhuzamosan párat olcsóbb, de könnyen beszerezhető csőből. (pl 3db EZ81-es 6dióda párhuzamosan sorosan ellenállásokkal diódánként).
Így megmarad az anódfeszültség késleltetésed is és nem lesz nagyon drága az egyenirányítás sem.
GZ-34 egyre drágább és nehezen beszerezhetőbb.

Az ST-70-et nyugodtan lehet KT88-al építeni.
De én másban gondolkodnék akkor már.
KT88 -hoz 6db kis jelű cső.
Csatornánként:
- ECC83 SRPP első fokozat.
- ECC82 Longtailed pair
- ECC82 dupla katódkövető egy-egy végcsőnek.
Remek kis erősítő. Ha kell majd csinálok kapcsolás rajzot is. :R

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#326) Mikisys válasza xxlongikaxx (#324) üzenetére


Mikisys
őstag

Maradj az ellenütemű végfoknál, akár a KT88-csövekkel.
Nem kell túlbonyolítani sem a végfokot, sem a tápegységét, a sok fokozat csak árt a hangminőségnek és feleslegesen drágítja az amúgy sem olcsó készüléket.

Üdv!

(#327) bkercso válasza Mikisys (#326) üzenetére


bkercso
nagyúr

A tápegységre vonatkozóan át kellene gondolni ezt az állítást szerintem. :R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#328) Dragon27 válasza vodkaboy22 (#323) üzenetére


Dragon27
senior tag

Ennyiért lehet jó csöves erősítőt építeni vagy készet venni? Vagy egy használt NAD C 316BEE jobban járok :F Vagy ez [BC Acoustique EX 202.1]

(#329) vodkaboy22 válasza Dragon27 (#328) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Mégis mennyiért?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#330) Dragon27 válasza vodkaboy22 (#329) üzenetére


Dragon27
senior tag

Max 200 Euró */ BC Acoustique EX 202 jó lenne,. beépített DAC is jó,. csak hangra :F eddig csak yamaha gépem volt ....

számítógépre szeretném .......

[ Szerkesztve ]

(#331) vodkaboy22 válasza Dragon27 (#330) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akkor maradj annál amit kinéztél,,, :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#332) xxlongikaxx válasza vodkaboy22 (#325) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

ST-70 et nem akarok epiteni, allitolag a hangja nincs olyan jo mint a 35 nek, es nem is kell nekem akkora teljesitmeny.

Van egy olyan maniam hamar csovest epitek akkor egyaltalan ne legyen benne felvezeto sehol, a tapban sem.

Az elso terv az volt hogyha epitek epitsek egy olcso, de jo hangu egyszeru erostiot amihez van trafo is. Ekkor jott a ST35, azota eltelt egy kis ido es nem vagyok benne biztos hogy epiteni akarok a kozeljovoben masikat, ezert inkabb valllava a tobblet koltsegeket epitenek egy komolyabbat.

Nem akarom agyon bonyolitani es telerakni tobb fokozattal, ugy gondolom hogy a koltsegeket is megnyomna mert diszkret alkatreszekben is minosegiekben gondolkodom hamar epitek.

(#333) vodkaboy22 válasza xxlongikaxx (#332) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akkor lehet gondolkodni egy PP EL84-ben. ~ 13W körüli teljesítmény reális tőle. 2db EZ81-el még meg is oldható talán. És még kell 2db ECC832 vagy egy-egy ECC83 és ECC82 vagy 2db ECC88(6n1p stb)

Ez is egy kíváló dizájn csak az EL84-eket mindenképp superlinearba kell kötni nem triódába mint a képen.

Például ez is egy jó dizájn, főleg, hogy itt superlinear a végfokozat bekötése, de én az előzőből vett 6N1P (akár ECC88) előerősítő fokozattal csinálnám.

Tápba meg sajnos 1db EZ81 nem elég, 2 kell párhuzamosan. Vagy lehet GZ34-es is csak azt meg nagyon drágán tudod beszerezni.

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#334) xxlongikaxx válasza vodkaboy22 (#333) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

Mar csak az a kerdes hogy honnan szerzek hozza trafot, a tetemes fesz eses miatt ami a egyeniranyito csovon esik.

Egyebkent a ST35 hasonlo kapcsolas mint amit te ajanlasz.

(#335) vodkaboy22 válasza xxlongikaxx (#334) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Táp trafónak INDEL-t ajánlok lomex.hu -ról!
15-20ezer ft között van jó csövesnek való táp trafó.
Pl: 49-09-35 számú trafó bár 2*200Vac kb 200Vdc-t fog adni ami nem sok sajnos, de ezzel is lehet számolni.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#336) bkercso válasza vodkaboy22 (#335) üzenetére


bkercso
nagyúr

Szerinted olyan trükköt lehet csinálni, hogy egy 18V-os trafó szekunderét rákötjük egy 12V-os szekunderére, így kb. 350V-ot kapunk, és ezzel támadjuk meg a táptrafót? Nagy barbárság vagy beleférhet?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#337) vodkaboy22 válasza bkercso (#336) üzenetére


vodkaboy22
addikt

3 trafó? :DD 1 helyett?
Különben lehet csak túl kell méretezni pl:

120VA 230/18V -os trafó aztán 200VA-s 230/12-es trafó fordítva bekötve és a végén 100VA 230/230-as trafó így kapsz egy 100VA 230/350V-os trafót háromból... (megéri? :) ) Nem...

Akkor már Bp-en van több cég aki csinál egyedi torroidot. 500VA-s 4db bármilyen szekunderrel megáldott toroid kb 20 000ft...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#338) #03969024 válasza xxlongikaxx (#334) üzenetére


#03969024
törölt tag

Volt már itt téma a trafó, olcsón kiváló trafókat tekernek kis hazánkban is. Kimenőt is...

(#339) Dragon27 válasza vodkaboy22 (#331) üzenetére


Dragon27
senior tag

ok

(#340) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

"optimalizált" Morgan Jones OTL erősítő esetén mennyire normális az, ha a csövek vagy az alu doboz teteje érzékenyek a kocogtatásra? [kapcsolás] Úgy értem kihallani az erősítőből ezeket, 32 ohmos fejhallgatóknál (másom nincs).

A földelések egy pontban találkoznak, az pedig rá van kötve a hálózati védőföldre, ahogy a doboz fém háza is. A jack aljzat földje nem találkozik a ház fém részével. A nagyobb érzékenységű Marshall fejhallgatómnál lehet egy kis brummot hallani, de csak nagyon halkan. A másik fejhallgatóimnál ez nincs, de azok nem ennyire érzékenyek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#341) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#340) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ez minden csövesnél jelen van. Mikrofóniának hívják és teljesen normális. Vannak csövek amik kevésbé érzékenyek erre (kis mu-vel rendelkezők) vannak amik jobban (pl ecc83 nagy mu-s csövek).


Nekem elég letenni a fehér asztalra a távkapcsolót és ha nem megy a zene már hallonom is a cincogást a fülesben.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#342) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#341) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nemek az rémlett, hogy a tönkremenetel felé tartó csövekre jellemző a mikrofónia, de akkor ezt rosszul tudtam. Ezen kívül egy Pcl86 SE asztali erősítőm volt (és lesz ha egyszer nekiállok a véglegesnek), ott nem volt ilyen érzékenység, de azt nem is fejhallgatóval hallgattam. :)

Az enyhe brummra mit mondasz? Most felraktam a régebbi Sony fejhallgatómat [link], ezzel semmi brummot nem hallani. Az új meg egy Marshall Major1.
Az erősítő (és kábelezés) lehet a probléma, vagy az új fejhallgató ?feleslegesen? nagyobb érzékenysége?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#343) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#342) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Egy SE kimenő trafósnál más a helyzet mint egy OTL-nél. Az SE kimenő trafósnál az első cső jó nagy művel ami erősít az szedhet fel mikrofoniát, de nem sokat, utána a következő cső már wattokat ad kis művel és a jelet ráadásul még 20-30-al le is osztod a kimenő trafónál.
Míg az OTL-nél esetleg bejön 1Vrms kijön 2Vrms és közben az első cső meg ami erősít az kis jel zaj viszonyt is ad mivel nem kell sokat erősíteni a bemenő jelet is leosztani, míg a kimenő feszültségen már ugyanaz a zaj marad.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#344) xxlongikaxx


xxlongikaxx
aktív tag

Errol van valakinek velemenye tapasztalata?

Jean Hiraga 12AX7 (ECC83) Single-Ended KT88

Szimpatikus az SE felepites, egy KT88 SE ben mekkora teljesitmenyre kepes?

(#345) vodkaboy22 válasza xxlongikaxx (#344) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Kimenő trafótól függően 8-10W reális nagyobb torzítás nélkül.
Ilyet építettem ismerem csak 6550-val.
Van pár ajánlásom is hozzá:
-Az ECC83 grid-jeire közvetlen a lábára kell tenni 1k-ohm-ot.
-A KT88 anodjánál lévő 1-1.5nF kondit nem föld felé kell tenni hanem a kimenő trafót kell átkötni vele, de ne legyen több mint 1nF és mindenképp 650V MKS4 típusú.
- A KT88 screenjére kell 100Ohm-ot kötni közvetlen.
- A KT88 katód ellenállás hidegítését több kondival érdemes megtenni. ( több mint 400mikroF átkötve 1uF MKS4 fóliával).
- Az ECC83 felöl jövő jelet a KT88 gridje felé 1uF MKS4-el kell csatolni.
- A kimenő trafó irány bekötése nagyon fontos a visszacsatolás miatt. (Ne cseréld fel a fázis irányt!)
- Tantál kondit nem kell sehova se tenni... Mindenhova túl méretezve elektrolit kondi átkötve 1uF MKS4-el.
ECC83 hidegítésnél szintén ( több mint 400mikroF átkötve 1uF MKS4 fóliával).
- A tápban az 5U4G után kell 100Ohm-nak a datasheetje szerint.
- A szűrő fojtó induktivitásnak baromi jó minőségűnek kell lennie vagy a basszus nyista... De ezen segíthetsz még azzal, ha a fojtó után több elektrolit kondit kell tenni. (~1000uF)
- A fűtő AC körbe tegyél 4.7uF/63V -os MKP4 fólia kondit hidegítésnek. A hálózat felől jövő nagyfrekis zajt szűrni, mivel sajnos az ECC83 fűtéséről a katód felé könnyű zajt csatolni....

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#346) xxlongikaxx válasza vodkaboy22 (#345) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

huha koszi! Hangja milyen? Kimeno, tap trafora van alami konkret tipus vagy tekerted?

Ugy is kerdzhetnem hogy ennek vagy egy ST35 nak van jobb hangja? Ez a ketto van most kiszemelve.

[ Szerkesztve ]

(#347) vodkaboy22 válasza xxlongikaxx (#346) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Táp trafónak érdemes torroid 300W-osat tekertetni. 15000ft körül van.
Kimenő nehezebb dió. Lehet tekertetni lehet venni is. Ha veszel akkor lehet sok felől nézni érdekeset:
Én 3.5-4kOhm-osat ajánlok 40% körül egy leágazási ponttal az ultralinear kötéshez és legyen túlméretezve!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#348) Mikisys válasza CPT.Pirk (#342) üzenetére


Mikisys
őstag

A mikrofónia főleg az előerősítő fokozatokban fordulhat elő, EF86, ECC83, ECC82, stb. csövek esetében.
Ha erős a jelenség, akkor az a cső, amelyik finoman kocogtatva hangot ad az erősítő kimenetén, az cserélendő, mert hibás lehet, vagy elöregedett.
Ha az egész doboz, vagy a panel érzékeny a kocogtatásra, akkor azon úgy lehet segíteni, hogy nem erősen lecsavarozzuk, hanem valamilyen gumi-átvezetőn keresztül, rugalmasan, lazán fogatjuk fel. Így kevésbé lesz érzékeny a mikrofóniára. Kondenzátorok is lehetnek mikrofóniások, árnyékolás, vagy más gyártó termékére való csere lehet megoldás.
Ha azt a rajz szerinti panelt gondolod, akkor azon a legnagyobb hiba, hogy közel vannak egymáshoz a csövek és fűtik, valamint zavarhatják is egymást, még ha van rajtuk árnyékolóbúra, akkor is.
Makacs brumm, földhurok esetén valamelyik (akár mindegyik) bemeneti csatlakozón az egyik csatornánál le kell venni a hidegpontot és egy 10-100Ohm közötti ellenállást tenni be a bemeneti hideg és a panel hidegpontja közé.
-
Maga a fejhallgató is szedhet össze brummot! - vezetékhiba is lehet, megszórhatja valamilyen transzformátor, vagy egyéb készülék, ezt ki kell tapasztalni, hogy hová kell ülni, vagy állni. :)

Üdv!

(#349) CPT.Pirk válasza Mikisys (#348) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, az előerősítő cső az érzékenyebb nálam is. A kialakításon már nem tudok változtatni, mert a csövek a foglalatuknál fogva fel vannak rögzítve a fedlapra, így is elég nehéz volt felcsavarozni őket. Máshol el se férnének a trafó és a táp panel miatt. :) A nyák meg kicsit zsufi, de az már adott.

A brum és némi zavar forrása az most egyértelműen a fejhallgató csatlakozó, mert azt mozgatva megszüntethető a zaj. Ez a csati rövid úton ki lesz dobva, csak még nincs másik kéznél.
Fejhallgatóból meg pár napon belül jön egy az enyémnél újabb Sony MDR CD-850, kicsit nagyobb érzékenységgel. Kíváncsi leszek. ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#350) #03969024 válasza vodkaboy22 (#347) üzenetére


#03969024
törölt tag

Mire gondolsz túlméretezésen?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.