Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) bkercso válasza Mikisys (#550) üzenetére


bkercso
nagyúr

Minden aktív - erősítőelemet ott és úgy kell alkalmazni, ahogy a gyári adatlapján javasolják.
Bármilyen lényeges eltérés csak negatív irányba befolyásolja a működést.
Nem szoktam javaslatokat látni adatlapon, max. példaként. :R

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#552) btraven válasza Mikisys (#550) üzenetére


btraven
őstag

Na akkor igazán sajnálatos hogy a "moslék" hibrideknek jobb mérési eredményeik vannak mint a sima elektroncsöveseknek ;]

(#553) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Miért ragadtok bele ilyen totál idétlen hiedelmekbe és állításokba, hogy egy hibrid moslék és korcs ? Ha az építő tudja, mit csinál, ötletes áramkört hoz össze, gyönyörű hangú kütyü lehet belőle, hogy hogy mérődik, egy erősebb "jó" után már mindegy is, ha csak azt nézem, hogy mondjuk egy jó hangú csöves mennyire alulmarad mérve egy csúcs D osztályhoz képest.

Számtalan hibrid látott már napvilágot, gazdáik legnagyobb örömére. Cső feszre, valamilyen FET (Mosfet, Ganfet) áramra alá, egy okos terv ezek ügyes összehozására és lehet élvezni. Mi tiltja ? Ja tudom, bocs. A tudatlanság.

Amikor a gyertyafejű tömeg akasztja a villanykörte fejűt, sajnos nem találom a képet. Hozza valaki plíz, ha esetleg meglenne. Értem én, hogy csöves topikban vagyunk, de ez nem azt jelenti, hogy a villanykörte nem létezik.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#554) CPT.Pirk válasza btraven (#547) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Inkább ezt nézd meg a témában, ahol a kisfeszültségű cső egy buffer IC-re dolgozik rá: https://audioxpress.com/article/Build-a-Low-Voltage-Tube-Hybrid-Headphone-Line-Amp

Nálam építés alatt van egy ilyen, csak újra kell terveznem a nyákot mert sikerült pár szarvashibát belevinnem, pl. fordított lett a cső lábkiosztása, mert nem figyeltem... :D A kínai hibrideket inkább hagyjuk. :)

Mikisys: öhm, mikor volt alacsony egy csöves erősítő torzítása? Pont a felharmonikus torzítás termelése az egyik oka a különleges hangzásuknak...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#555) bkercso válasza CPT.Pirk (#554) üzenetére


bkercso
nagyúr

öhm, mikor volt alacsony egy csöves erősítő torzítása? Pont a felharmonikus torzítás termelése az egyik oka a különleges hangzásuknak...
Mindkét irányban születnek csövik, de a kis hangerőn kicsi, nagy hangerőn növekvő mértékű és kellemes, puha torzításra valóban a cső való.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#556) CPT.Pirk válasza bkercso (#555) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a karakterisztikájuk "sűrűsödése és görbülése" okán. Hála az égnek ebből olyan torzítás termelődik, amit kellemesnek érzünk.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#557) Mikisys válasza CPT.Pirk (#554) üzenetére


Mikisys
őstag

Téveszme, hogy egy jó csöves többet torzít, persze, hangszererősítőknél ez az a plusz, amiért a csöveset keresik-veszik.
Mérve lehet, hogy bármely félvezetős kevesebbet torzít, de nem úgy szól. A hibridekkel a divat és a többféle aktív elem vegyítése egy dobozban, nem egyértelmű, hogy jobb hangot adna, de hagyjuk.

Üdv!

(#558) Mikisys válasza bkercso (#551) üzenetére


Mikisys
őstag

Dehogynem, az (ajánlott) alapkapcsolások. Műveleti erősítőknél az invertáló, és neminvertáló kapcsolások és a kétféle közötti eltérés is le van írva. Az adatokból sok mindent le lehet szűrni.

Üdv!

(#559) CPT.Pirk válasza Mikisys (#557) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hangszererősítőknél (pl. gitártorzítók) eleve úgy állítják be a fesz. erősítő fokozat munkapontját, hogy már ott igen nagy torzítás keletkezzen. Tisztában vagyok a csöves és a félvezetős torzítások közötti különbségekkel, számszerűen nem is érdemes összevetni őket.

A hibrid témát meg én sem nem erőltetem, inkább legyen vagy ez vagy az, kivéve azt az alacsony feszültségű csövekkel működő fejhallgató erősítőt amit linkeltem, mert arra kíváncsi vagyok.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#560) bkercso válasza Mikisys (#558) üzenetére


bkercso
nagyúr

15 éve tervezek erősítőket és nem így látom. :B A legegyszerűbb megvalósítható kapcsoláshoz szükséges tudás is több application note-ba van elszórva (kapcsolás, bemeneti szűrők, kimenet illesztése, hidegítés, szűrt táp, NYÁK-tervezés alapelvei, pl. ground plane vs csillagpont stb. stb.).

Kis, akár "nem hallható" torzítás mindkét technikával elérhető. Hibridet akkor építünk, ha kell a csöves karakter (torzítás) és az olcsó, hosszú életű és kis tápfeszültségről járó végfok.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#561) Mikisys válasza bkercso (#560) üzenetére


Mikisys
őstag

:K

(#562) bta1 válasza btraven (#547) üzenetére


bta1
őstag

Persze, működnek az ECC-k akár 9V anódfesszel is. Hogy mennyit torzítanak, és milyen paraméterük romlik még..? Egy kínai bölcsesség szerint ocó hibridnek nem nézni fogackáját.

Egyébként fejlesztettek anno 20-30V anódfeszültség mellett is elfogadhatóan lineáris kisteljesítményű triódákat, pl. ECC86 vagy néhány miniatűr, melyeknek a típusszámát nem tudom fejből.

(#563) bta1 válasza bkercso (#555) üzenetére


bta1
őstag

"mikor volt alacsony egy csöves erősítő torzítása?"

Amikor olyanra tervezték. Egyébként nincs sok értelme egyetlen paraméterre kihegyezni, túlhajszolni a dolgot, rendszerint a többi rovására.

(#564) bta1 válasza btraven (#537) üzenetére


bta1
őstag

Ellenőrizd az áramfelvételt, mert csalóka lehet. Egyikben talán kicsit feljebb helyezkedik el a fűtőszál, így nagyobb része világít ki a katód üregéből. Konstrukciótól függően, akár tizedmilliméterek is számítanak.

(#565) Wolfskin válasza bta1 (#431) üzenetére


Wolfskin
őstag

Nem utolsósorban, a HD600 árából rendes, zenehallgatásra való fejhallgatót is lehetne venni ;) Még az SET-átalakításra is maradna pénz.

ez engem is érdekelne :)

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#566) Dißnäëß válasza Wolfskin (#565) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Meg engem is :U

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#567) bkercso válasza Dißnäëß (#566) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mi nem érthető? Rendes fejest kell venni. :P

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#568) Dißnäëß válasza bkercso (#567) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Fején találtad :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#569) Wolfskin válasza bkercso (#567) üzenetére


Wolfskin
őstag

.Mondjuk az enyém tényleg rendetlen. Állandóan szanaszét hagyja a kábeleit... ;]

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#570) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Amikor a DIY elszabadul :)) :C (Tim Mellow OTL, erősítő rész 1:1, nyugati csövek orosz ekvivalensekre cserélve, táp oldal pedig egy marék aliexpress-es SMPS-re + egy másik marék extra kiegészítő, mikrokontrollerek és relék).

Bár nem az én ízlésem, ez így akkoris hatalmas :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#571) Mikisys válasza Dißnäëß (#570) üzenetére


Mikisys
őstag

:DD
Üzem közben aggódva figyeli a tulaj a sok műszer-kijelzőt, hogy biztonságosan működjön, nehogy valamelyik eltérjen a névleges érték mutatásától.
Agybajos megoldások láthatók benne, ezeken orvos nem segíthet. :D
Pénz nem számít, az látszik a képeken.
Hogyan szól? - na az sem számít, a kivitel, a dizájn, az a fontos!
:D
Üdv!

(#572) CPT.Pirk válasza Dißnäëß (#570) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, nem semmi! Van ennek valahol kapcsolása? Kíváncsi lennék a táp részre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#573) Dißnäëß válasza Mikisys (#571) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Én is ezt készülök megépíteni, szintén audio célra alkalmas, kiszajú SMPS-ekkel, és szintén nyugati-ekvivalens orosz input és meghajtó csövekkel, de természetesen emberibb design-ban, meg valszeg fekete dobozba.

Egy mikrokontrollerem nekem is van a mostani füles csöviben, implementáltam azt, amit a bóóóti készülékek tudnak, hogy STANDBY mód. Tehát hátsó főkapcsoló felnyomása után elöl halványan világít a LED-gyűrűs power gombom, ha benyomom 1x, behúzza a toroid primerjén a mechanikus relét és tartja újabb gombnyomásig. Egyszerű, nagyszerű. Mérésre nem használom, sem ehhez köthető biztonsági azonnali-lekapcsolásokra, de a szobai erősítőben már szeretnék ilyet, bár hangszóró védelmet natívan tud, azért bármi megtörténhet, na meg figyelne ezt-azt még. Leginkább az eltelt időt és jelez nekem egy LED-el, ha az X-ezer óra környékén vagyok, hogy cseréljem, így talán megúszom azt a jelenséget, ahogy "kopik" el a cső és ezt teszi annyira sunyin, hogy megy vele az ember agya is és végig jól szól, de mikor kicseréled újra, szinte mellbevág, hogy atyaég, mi a fenét hallgattál hónapokig :D

Ruszkik általában - mint minden cső - eltérnek a névlegestől, 6C33C-ek különösen képesek szórni, de áramkörben ezt lehet okosan kezelni és csodás hangú végeredményt + jó megbízhatóságot elérni. Mint mindennel, ahogy én látom, csak érteni kell hozzá. Azért ne feledjük, ezeket max az idő eszi meg, eredetileg 3x-os hangsebességre tervezett MIG-ekbe készültek, nagy rázkódásokra és G-kre és mostoha körülményekre, elég masszívak.



CPT.Pirk: itt a PDF, a teljes leírás és kapcsrajz. Érdemes szigorúan tartani ezt, hogy ne legyen baj, van 1-2 érdekessége.

Az első cső egy fázisfordító a push-pull üzemhez. A V2 és V3 csövek (EF86) a szintillesztést végzik a totem pole (egymás fölött sorban elhelyezkedő) végcsövek számára. A két végcső úgy vannak totem-pole-ba kötve, mint a tranyós vagy FET-es végfokok (2db NPN eszköz). A visszacsatolást egyetlen R3 ellenállás állítja be. Célszerű ennek értékét kikísérletezni, nyilván kihat a hangra és a torzításra is. Az RC3 BIAS feliratú 10k-s potival lehet beállítani a végcsövek munkapontját.

Amire ügyelni kell: mindkét végső katód-anód feszültsége 150V, de míg az alsó EF86-é 150V, a felső EF86-é viszont 300V. Ez a szinteltolás. A felső és az alsó 6C33C-t mindentől galvanikusan elválasztott tekercsről érdemes fűteni, az egyik cső fűtését GND-re, míg a másikét -150V-ra kell kötni. Nem mehetnek egyazon fűtés tekercsről. (Lásd tápegység) a felső végcső katódja 150V-al magasabb potenciálon van, mint az alsó végcső katódja. Ha a két fűtőszál azonos potenciálra kerülne, túl magas lenne a fűtés-katód közötti fesz, ami akár átütéshez is vezethet.

Az N1 a bemenetnél egy neon töltésű cső, ennek a helyére be lehet tenni egy kb. 60-62V-os Zener diódát a nagyobb áramúak közül (vagy 4db 15V-ost sorban).

Az N2 szerepe a kimeneti feszültség limitálása. Két ellenkező polaritással sorbakötött 90V-os zener diódával helyettesíthető.

A tápban az N3 egy előtét ellenállással együtt szerelt neon töltésű cső, a standby üzem jelzésére. Ha az erősítő be van dugva a konnektorba, a kis csövek már fűtenek. A power kapcsoló a végcsövek fűtését és az anódfeszeket kapcsolja fel. Az N3-at simán lehet helyettesíteni egy LED-es kijelzéssel.

Amire még rájöttünk: A STANDBY üzemmód fontos !
Amikor a konnektorba bedugod az erősítőt, a V1, V2, V3 (kis csövek) elkezdenek fűteni, ez a standby mód itt. Tehát amikor bekapcsolod a hálózati kapcsolót és megjelenik az anódfeszültség, és elkezdenek fűteni a végcsövek, az előfok csövei már azonnal beállítják az egész kütyü munkapontját. Ha ez nem így lenne, hanem egyszerre kapna mindegyik fűtést, akkor csak hatalmas tranziens folyamatokat követően állna be a végállapot. Ergo: nem kényelmi funkció, hanem nagyonis szükség van a leírásban implementált STANDBY üzemre.

Az észt srác, aki megépítette ezt a csodát a maga kis kiegészítéseivel és avantgarde design-jával, azt írta nekem, hogy 4-lépcsős a bekapcsolása az erősítőnek. Valszeg a fentebbi, eredeti STANDBY üzemet egészítette még ki 1-2 plussz lépcsővel (például hogy konnektorba dugva még a kis csövek se fűtsenek, csak egy következő lépésben, és onnantól az eredeti leírás szerint implementált standby mód, de nem részletezte nekem ezeket, lehet tévedek).

Ha rászánnád Magad, sok sikert. :K

A srác ennyit írt nekem a hangjáról és a működéséről:
- nagyon elégedett
- az erősítő síri csendben van, hatalmas tartalék és dinamika van benne
- frekiválaszt csak kipontozta, utalva arra, hogy k* jó :)
- csövek: 6C33C, 6J32P és 6N2P-k
- ECC83-at is próbált, de kicsit túl "frissnek" vélte a hangját, akárcsak a hosszabbított élettartamú 6N2P-EV-két, így maradt a nem-EV sima orosz verziónál (6N2P-re érti)
- tápzaj max. 100mV, amit ilyen feszültségértékek mellett okénak tart
- a fényes határoló falat a kis csövek hőtől való védelmére tette oda, eleinte aggódott is, hogy pont hülyeséget csinált ezzel, mert ha túl közel teszi ezt a fém falat a végcsövekhez, akkor lényegében még le is "szigeteli" kicsit azokat és túlforrósodhatnak, de végül pont kellő távra került minden mindentől
- végcsövek közé minimum 5cm-t ajánl, hogy ne forrósodjanak nagyon fel
- a beton gömb hátulsó oldalára két 24V-os ventit tett 12V-ra kötve, alacsony fordulat és némák, így belül a táp résznek nem fő fel idővel a feje, a benti hőmérséklet hosszabb üzem után is csak 35-38°C.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#574) bkercso válasza Dißnäëß (#573) üzenetére


bkercso
nagyúr

Megvakulok! :D

Felteszem, a STBY helyett késleltetett hangfalkimenet-rákapcsolást is lehet alkalmazni, ha már úgyis lesz benne védelem.

Nem akarod összehallgatni egy kompozit végfokkal (50W/ch, OPA140+LM3886)?

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#575) bta1 válasza Dißnäëß (#573) üzenetére


bta1
őstag

"Én is ezt készülök megépíteni"

Füleshez? Oda kicsit túlzás 4db 6sz33sz :))
Átlag érzékenységű hangdobozhoz viszont kevés. Tucatnyi párhuzamosított végcsővel készülő szörnyetegeknél a dinamika is rendben lenne, csak ott más szokott odaveszni.

[ Szerkesztve ]

(#576) Dißnäëß válasza bta1 (#575) üzenetére


Dißnäëß
veterán

92-95 körülihez ! A PC mellé a dolgozóba szeretnék összelökni "valamit". Szerintem még sok is lehet :)

Szobában is megpróbálom, passzív kétutas + 1-1 aktív sub, nem számítok olyanra, hogy elfogy majd. Ha túl jó lesz, a szobai aktív háromutasom AMT-jét hajtatnám vele (98dB, a rendszer átlaga pedig 94-95, tehát fele teljesítményre lesz eleve csavarva).

Még legózok fejben, de mindenem 92+ débé nagyjából.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#577) bta1 válasza Dißnäëß (#573) üzenetére


bta1
őstag

Nem tudom, milyen 83-akat próbált, de hogy az "túl friss" lenne...
Valós paraméterekben egyébként a 6n2p közelebb áll az ECC81-hez (70-85 közötti erősítési tényező). Ruszki csőadatlapokat nem szabad túl komolyan venni :N
Tetszik a kapcsolásban a DC-csatolt meghajtás, de én kicsit izmosabb minipentódával próbálkoznék... most hirtelen a 6e5p jut eszembe (szintén triódába kötve, véletlenül sem -EV változat!). Fesz.erősítőnek pedig ECC81 (akár Tungsram, ha még lehet olcsón szerezni).

(#578) Dißnäëß válasza bta1 (#577) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ezt elmentettem, majd körbeszaglászom a témát.
Hja, 6N2P-EV helyett a normál kiváló lesz.
:R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#579) bta1 válasza Dißnäëß (#578) üzenetére


bta1
őstag

Van viszont néhány apróság(?), ami nem annyira tetszik. A gyári hifi-erősítőkben sohasem (szabályt erősítő kivételek nyilván akadnak) alkalmazott bemeneti kondenzátorokra nincs ésszerű magyarázat... a tervezőnek vagy Naftalin Ernő-beütése van, vagy pedig a kapitalizmus sunyi összeesküvése állhat a háttérben: adjunk el a diyereknek minél több drága audiofil kondit :)) Hoppá, egy Solen-hirdetés.

(#580) Mikisys válasza Dißnäëß (#573) üzenetére


Mikisys
őstag

Jól vagy? - azért kérdem mert ezt meg akarod építeni?!
Nyilván a pénz akkor nem akadály! :D
Kis zajú SMPS - hmm, ilyennel még nem találkoztam, pedig sok mindent láttam, tapasztaltam, az utóbbi 45-évben.
Sok sikert!

Üdv!

(#581) Dißnäëß válasza Mikisys (#580) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Annyira nem egy nagy vasziszdasz, ha a prognosztizált feltételezett szolgálati idôre, úgy 30-40 évre vetítjük, hmm ? Egy középkategóriás házimozi vas árából megvan. ;)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#582) bta1 válasza Dißnäëß (#581) üzenetére


bta1
őstag

Ja igen, a másik lényeges pont, a standby üzemmód. A tervező, ki tudja milyen megfontolásból, csinált magának egy komoly problémát a fűtéskapcsolóval.

Csöves teljesítményerősítő "rendes" bekapcsolásnál azért nincs hangszóróra veszélyes áramtranziens, mert a csövek felfűtésének folyamata (a lassan (nagy csöveknél még lassabban) meginduló emisszó) nagyon szépen visszafogja. Ebből a szempontból az OTL sem különleges állatfajta, sőt... A 6sz33sz bár nagyáramú csőnek számít, egy az egyben (kimenőtrafó nélkül) nem tudna akkora áramot szolgáltatni, ami gyorsan leégethetné a hangszórótekercset.

[ Szerkesztve ]

(#583) Dißnäëß válasza bta1 (#582) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ne tedd bele :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#584) Bogyó bá'


Bogyó bá'
nagyúr

Sehol senki?! :F
Kipusztult a vákuum a csövekből? :Y

Na, én hirtelen felindulásból össze gányoltam egy kb. 2x2W-os EL84SE-t. (Ennyi a mért kimenő: a rendelkezésre álló táptrafó korlátozza.)

[link]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#585) Mikisys válasza Bogyó bá' (#584) üzenetére


Mikisys
őstag

Nem, nem pusztult ki a vákuum a csövekből, egyre kevesebben csövezünk.
Egyre drágább minden alkatrész, a kimenőtranszformátorok árán - némelyikért persze, - már autót is lehetne venni, nem is rosszat.
Én is próbálok olcsón építeni EL84-hez komplett erősítőt, inkább háttér-zenehallgatásra, semmint HIFI-re, de ennek is van ára. 4W-kimenőteljesítményre mindenképpen megépítem, szóljon!
Na, most azon töröm a fejem, hogy selejt szünetmentes tápokból kiszerelt, de jó transzformátort próbálok kimenőtranszformátorként. Kicsit utána kell számolni, hogy 4, vagy 8Ohm lesz az optimális illesztése a végcsőhöz, meg az induktivitását is meg akarom mérni, ebből "sejthető" lesz a mélyhang-átvitele.
Másik alternatíva a kimenő helyett, gyári hálózati transzformátor alkalmazása, de nem mindegy hogy ki a gyártója, milyen a felépítése-kivitele.
Van min agyalni. :)

Üdv!

(#586) bkercso válasza Mikisys (#585) üzenetére


bkercso
nagyúr

Vegyél nanokristályos szalagmagot és tekerd meg szerintem.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#587) bkercso válasza Bogyó bá' (#584) üzenetére


bkercso
nagyúr

össze gányoltam
Nem vicceltél... :D Hobbitevékenységnek jó, de a WIMA bemenőkondik és az olcsó kimenőtrafók miatt bármilyen jó lehet az erősítő, akkor is ezeket hallod.

Az egyenirányító-diódákon legalább van 10..100nF-os fóliakondi?

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#588) Bogyó bá' válasza bkercso (#587) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Ez jelenleg kizárólag hobbitevékenység: utoljára 20 éve tervezgettem-építgettem csöves erőlködőket. (Van itthon egy 2x4 db EL84-gyel épített, működőképes PP, meg egy végtelenül elbonyolított - ugyanolyan csövekből összetákolt - félbe hagyott projektem. 20 éve ráuntam az egészre, 10 éve be sem volt kapcsolva, most meg azokból "lopkodom" a csöveket az SE-hez.) :B

A nyár végén nézegettem az Aliexpresst, és "rákívántam" a két picike kimenő trafóra és a kis táptoroidra..... :))

Amúgy csak rádiót hallgatok az "újjal", egy 37 éves legendával: Pioneer F99X, amit 20 éve kaptam hibásan, akkor nem is sikerült megjavítanom. Most lett ahhoz is kapcsolási rajz, meg 5,5 dollárért KF-IC az eBay-ről. Két hete javítottam meg, addig csak porfogóként dobálgattam egyik szekrény tetejéről a másikra. (Többször majdnem a szeméttelepre került - de mindig megsajnáltam, hála Istennek!)

High-End nem célom, 58 évesen az embernek már úgysem jó a hallása, meg pénzem sem volna rá. De piszok jókat játszom most vele. (Alakítgatom a szokásos standard alapkapcsolást.)

Lemaradt: ez lesz a végleges doboza, ha egyszer végre ideér. Cipőkanállal kell majd bele passzírozni a cuccost, mert annyira picike: [link]

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#589) bkercso válasza Bogyó bá' (#588) üzenetére


bkercso
nagyúr

58 évesen az embernek már úgysem jó a hallása
Az érzékenység és a magashangok megkophatnak, de a torzításra ugyan úgy érzékeny maradsz.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#590) Bogyó bá' válasza bkercso (#589) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Tudom, és hallom is. :D

Amúgy ilyesféle /lesz/ ha megjön a kínai CNC-mart dobozka:

FET-es áteresztővel stabilizált anódfesz, Schottky-diódákkal egyenirányított fűtés. Az adott táptrafóval ez jött össze.

Két tenyérnyi méretű lesz. Táptrafó kívül, a doboz hátoldalán függőlegesen, árnyékoló serlegben.

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#591) Bogyó bá' válasza Bogyó bá' (#590) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Az egész projekt belül van 100 ezer forinton - ennek kb. fele az aliexpresszes szállítási költség (hogy b@szódjanak meg...) :W

A hangszóró a 91dB érzékenységű ősöreg KEF CODA 7 polchangszóró, a hallgatás helye meg a 6 nm-es dolgozószobám (3,90x1,65m) (Távmunkában, itthonról melózok már 12 éve...)

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#592) bkercso válasza Bogyó bá' (#590) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ha a bemenőkondin nem esik DC, akkor akár át is kötheted. Ha igen, akkor teflont használhatsz helyette, ha nem nagy az értéke.
A fűtést is érdemes megszűrni, és a diódákra kell a ||-os kondi.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#593) Bogyó bá' válasza bkercso (#592) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Az nem bemenő kondi (az nincs), hanem a végcső előtti csatoló. 470nF / 400V MKS.
A fűtés 4 schottky-val egyenirányítva, és 11 ezer mikróval szűrve (több kisebb elkó párhuzamosan). (Sima graetzzel nem tudtam a 6,3 váltóból 6,3 egyent csinálni...)

A diódákon még nincs fólia kondi, csak minden tápelkón 33nF / 630 voltos MKP.

Tényleg, hadd kérdezzek valami szakmait: a készülék dobozát a betáp kábel védőföldjével össze kössem? (Amúgy ki fogja adni a kettős szigetelést - nem életvédelmi, hanem hangzási szempontból érdekelne a dolog).

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#594) bkercso válasza Bogyó bá' (#593) üzenetére


bkercso
nagyúr

Értem. De akkor is a jelútban van. Oda nem MKS-t tennék, hanem polipropilént, vagy sokkal inkább NP0-t (25V-ig kapható) vagy teflont.
A Schottky-k zajosak, és, mint minden diódának, kapcsolási RF-zajt is termelnek, ezért kell minden diódával ||-an 10..100n, hogy alacsonyabb frekvencián zajongjanak, amit könnyebb szűrni. Ha egyzser a dióda RF-zajt termelt, azt már nehéz szűrni.

Hangzásilag nincs jelentősége. Úgy szokás, hogy a ház megy védőföldre (bár kettős szigetelésnél nem kell), és a jelföld 100R/5W||100nF-dal van összekotve a házzal, nehogy földhurok legyen a dologból.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#595) Bogyó bá' válasza bkercso (#594) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Köszönöm a válaszodat - akkor így fogom kialakítani a szerkezetet. :R

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#596) Mikisys válasza bkercso (#594) üzenetére


Mikisys
őstag

Ma már nem javasolják a diódákkal paralel kötött kondenzátorokat, többet árt, mint használ.
A hálózati transzformátor szekunderével kell párhuzamosan kondenzátor, ugyanígy a fűtőtekercsnél, valamint hidegítő MKT, MKP, vagy MKS kondenzátor a nagyobb Elkókkal párhuzamosan.
Üdv!

(#597) Mikisys válasza bkercso (#586) üzenetére


Mikisys
őstag

Nem veszek semmit, de főleg nem ezoterikus anyagokat, nem attól lesz jó egy erősítő.
Én már megmaradok maradi felfogásomnál, amire nagyon sokat kell költeni, az nem lesz jó, ha aranyozzuk, ha bálványozzuk, akkor sem. Persze nem használt-hulladék alkatrészekből építkezek, de nem is elfajzott árú kondenzátorokat-ellenállásokat-egyebet használok.
Üdv!

(#598) bkercso válasza Mikisys (#596) üzenetére


bkercso
nagyúr

Mindenki mást mond. Én intenzíven szűrök, mert nekem az jön be hangra. :)
De való igaz, hogy illik snubberelni a szekundert. A kondi nem elég, kell egy ellenállás is.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#599) bkercso válasza Mikisys (#597) üzenetére


bkercso
nagyúr

Én kerülöm a jelútban a kondit, mert a legjobb, ha nincs. Ha azonban kell, akkor az NP0 olcsó és nem hallom egyáltalán ki.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#600) Bogyó bá' válasza bkercso (#594) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Na, a kínai dobozkához (aminek elvileg a héten meg kell jönnie....) rendeltem most egy EMI-filtert tartalmazó 230V-os csatlakozó/biztosíték/kapcsoló blokkot, amit majd csak a gyári kapcsoló helyére be kell tennem - csereszabatosak. Remélem, ez is segíteni fog valamicskét a zavarszűrésen....

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.