Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Az elektroncső (Amerikánusul : Valve vagy Europianusul: Electron Tube) mindig is része volt az audio hi-fi és studio világnak. Úgy gondolom ez nem is fog változni. Az elektroncső nem csak egy tranzisztor helyetesítő a régi világból, hanem egy erősen különböző lelkivilágú dolog. Igen ez is "csak" egy aktív elektronikai elem ami jel erősítést végez, de eltérése lévén a tranzisztortól sok mindenben eltérő gondolkodás módot követel meg!

Az elektroncső története az első világháborút is megelőzi és mégis a mai napig sem tudunk "szabadulni" tőle. Nem csak a zene kedvelők és készítők fogják továbbra is használni, hanem a mikrónk (magnetron) egyik lényeges eleme is ez de hamarosan még a legmodernebb processzorokban is újra megjelenik (vacuumtransistor). De nem is folytatnám itt a felesleges story-t erről majd inkább egy cikk formájában.

Az elektroncső az audio-ban mindig is egy magasabb minőségi szintet képviselt a drágább anyagköltsége miatt. Még akkor is ha manapság már kínai barátaink lévén nagyon olcsó elektroncsöves dolgok is megvehetők. Annak fényében, hogy ezek az eszközök a tízszer olcsóbb félvezetősökkel hozható egy minőségi szintre már érthető, hogy még ezek is miért drágák. Konkrét példa!
Egy ~ 25eft költségű elektroncsővesnek hírdetett hibrid fejhallgató erősítő hangminőségben nem tud többet mint egy 5-10eft-os félvezetős... Így a viszonylag "olcsó" is drágának minősíthető. Feljebb lépve már értelmes vétel is elkapható ahol ugyanazon pénzért ugyanolyan hangminőséget kapunk csak más stílusban.
(pl: 80eft-tól már árban ugyanannyiért kapunk hasonló jó minőséget mindkét világból. Természetesen ügyes DIY emberek rátudnak cáfolni erre, de nagyon ritka!)

Úgy gondolom ez egy érdekes téma ahol nagyon sok kérdés és köd van az emberek fejében.

Topikban témakörei:

- Elektroncső elmélete és történetei

- Végfok erősítők

- Fejhallgató erősítők

- Előerősítők (MC, MM phono fokozatok is)

- Csöves DAC-ok

- Elektroncsöves témát érintő alkatrészek (Kimenő transzformátor, Foglalatok, Nagy fóliakondik)

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#2) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Úgy gondolom ugyan zenehallgatásom 95%-ban PC és 5% bakelit de még így is elértem arra a szintre, hogy csak csöves hifivel szeretnék foglalkozni.
Jelenleg is ami analog jel azt csak csövek erősítik nálam kezdve a DAC chiptől :))

FOgok egy kezdő cikket írni az elektroncső történetéről és egy LINK gyűjteményt is be kellene tennem témába vágóan.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#3) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Amint időm engedi és sikerül bedobozolni és kicsit csinosítanom új csöves DAC-om is beteszem ;)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#4) darvinya


darvinya
titán

Rég nem voltál látokörben. :)

Én kis rádióm vár még egy átalakításra, hogy gitár erősítő legyen.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#5) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#3) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az szép lesz! Egyelőre "kajánul" csak annyit kérdezek: mekkora a felbontása és hány cső lesz benne? :)

(#6) vodkaboy22 válasza darvinya (#4) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Igen igen de új helyre költözök és újra indítom hifis világom. Lesz egy saját "dolgozó" szobám az új helyen (asszonytól kiharcoltam, hehe kár hogy még nem tudja hogy műhely lesz ;] ;] ) és újra indítom kicsi manufaktúrám. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#7) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#5) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Digit oldal természetesn félvezetős :U (ezt elfelejtettem leírni)
Analog oldal viszont érdekes lesz mivel teljesen szimmetrikus jel jön a DAC chipből (AKM4399) csak csöves fokozat követi ahol:
- Aktív LPF filter
- Hangerő szabályzás szimmetrikus jelhez
- PushPull transzformátoros kimenet 1db Szimmetrikus dupla szekunderes kimenet és 1db aszimmetrikus 1 szekunderes kimenet (galván függetlenek). Teljesen egyedi tekercselésű toroid nanokristályos maggal (finemet).

Talán egy fél élet munkája is kevés lenne a digitális oldalhoz csövekkel nem? :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#8) blattida


blattida
nagyúr

Nagyon helyes, hogy elindítottad.
Kell egy kicsit szakmaibb topik is a témában! :R

A dac chip miért pont az akm lett?

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#9) vodkaboy22 válasza blattida (#8) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Mivel +-2.5V-os (5V total) kimenetei vannak 24bit/192kHz-es chip és viszonylag egyszerű.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#10) blattida válasza vodkaboy22 (#9) üzenetére


blattida
nagyúr

Ráadásul nagyon rugalmasan felhasználható és nem utolsó sorban talán a legolcsóbb 32 bites dac... ;]

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#11) binatone válasza vodkaboy22 (#2) üzenetére


binatone
tag

Köszi hogy megnyitottad ezt a topokot remélhetőleg sokat fogok tanulni itt. Három darab csöves erősítőt építettem eddig 2db. otl fejhallgató erősítőt és egy PCL86 SE-t. Remélem jó kis pörgős topik lesz.

(#12) vodkaboy22 válasza binatone (#11) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én is remélem!

Különben milyen OTL-eket építettél? És milyen PCL86-ot?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#13) #71562240 válasza vodkaboy22 (#1) üzenetére


#71562240
törölt tag

Nagyon-nagyon örülök ennek a topiknak. Minden hátrányával együtt, az elektroncsövet eleve jobbnak tartom hifi erősítés (azaz hangminőség) céljára, mint az azóta bevezetett egyéb formákat.

Krichd1 a hifitopikban felhívta a figyelmet, a címbeli ékezethibára.

(#14) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#7) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Talán egy fél élet munkája is kevés lenne a digitális oldalhoz csövekkel nem?

A munka mégcsak a munka, de a villanyszámla! :))

(#15) zatom válasza Lompos48 (#14) üzenetére


zatom
tag

Aki Rolls Royce-szal jar, azt nem erdekli a benzin ara.

(#16) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#14) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Hát igen egy hasonló mennyiséget követelne és még normál ember villanyszámlával se bírná.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#17) #71562240 válasza vodkaboy22 (#16) üzenetére


#71562240
törölt tag

Nem látom rendesen a képen, túl szűk a kivágás: ez egy bitstream DAC vagy multibites?

(#18) blattida válasza vodkaboy22 (#16) üzenetére


blattida
nagyúr

A gigászi jitterről nem is beszélve... :U

Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

(#19) vodkaboy22 válasza #71562240 (#17) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ez az első digitális PC amit újraélesztettek pár éve :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#20) binatone válasza vodkaboy22 (#12) üzenetére


binatone
tag

Az első ezt a te segítségeddel építettem.


A második itt annyi módosítás történt hogy a meghajtó cső az 6N23P a vége pedig 6N13SZ.
kapcsolási rajz

A PCL86.

Mindegyik erősítőben CRLC szűrés van jó minőségű kondenzátorokat igyekeztem használni, és mindegyikben van anód fesz. késleltető. Mindegyik erősítő javarészt légszereléssel készült, a tápok nem. A PCL-nél ezeket a kimenőket használtam
Legszívesebben az E88CC-vel építettet hallgatom nagyon tetszik a hangja Siemens csövek vannak benne.

(#21) bkercso válasza binatone (#20) üzenetére


bkercso
nagyúr

Jó ez a topik, végre! :C

Pont most írtam egy szösszenetet legutóbbi tapasztalatomról, és mivel az általad linkelt két első rajzon az első fokozat is egy invertáló kapcsolás, így talán ott is el lehetne sütni sikerrel ezt a szabadalmaztatott fogást.
( ;] Persze, ha torzítást akarunk csökkenteni, akkor minek a cső? ;] De ez az előítélet nem igaz, hallottam Vodkaboy22 egy-két munkáját!)

A kimenőkről amúgy nem jó a link. :R

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#22) vodkaboy22 válasza binatone (#20) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Na köszi a linket huh már alig emlékeztem, hogy neked "segítettem" volna. De örülök, hogy tovább léptél!
A kis Morgan jones nagyon jó darab. Szép is. :))
A 6n13sz-hez ha teszel egy kisebb negatív visszacsatolást sokat javulhat a hangja. Ez igaz a PCL erősítőre is. Bár ízlések és pofonok. Én ha nem muszáj nem teszek visszacsatolást mivel sok
4-5-6. rendű torzítást generál (ugyan a 2-3 rendűt rendesen csökkenti).
Ha van még kedved akkor csinálj egy 8W körüli végfokot is :))

Én EL84-el kezdeném egyszerű barátságos cső, de lehet EL34-el is. Kimenőt már elég jót lehet találni Indel-től újat kb 10k környékén. :))

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#23) binatone válasza bkercso (#21) üzenetére


binatone
tag

Követem a blogodat le a kalappal, sok jó dolgot lehet tanulni belőle tervbe van véve a CompositeAmp megépítése. A kimenő trafó egy Philips EL3536 szalagos magnóé volt.

[ Szerkesztve ]

(#24) Krissz80 válasza vodkaboy22 (#1) üzenetére


Krissz80
senior tag

Nagyon jó ötlet volt ez a topik, még ha most nem is használok csöves technikát, ki tudja éppen emiatt jön majd meg a kedvem.

Addig is követni fogom, mert érdekel.

Köszönet. :C

(#25) vodkaboy22 válasza binatone (#23) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Huhu volt dolgom ezzel a kis trafóval vateráról vettem egy párt anno. Végül sehogy se tudtam sajnos számomra élvezhetővé tenni egy 6080-as dupla triódával SE-ben, így parafeeding-essé tettem. Meglepően jó lett. Remek méllyel. Az induktor szerepét egy 20VA-s kis trafó 24V-os szekundere adta.

Szerintem a gond az volt ezzel a kis trafóval hogy elég kevés légrést tettek bele így az SE DC terhelése nagyon kilökte a munkapontból.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#26) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Én is örülök neki. Remélem lesznek kapcsolások/építések, amik meghozzák újra a kedvemet. Volt idén egy nagy fellángolásom, GU-50-nel terveztem egy SE erősítőt, de amíg máshol jókat írtak róla, egy itteni teszten lehúzták emlékeim szerint, aztán hagytam a fenébe. :) A másik bajom a kimenőtrafók árával van (saját gyártásához nem érzem magamban az erőt). Esetleg ha van tipp, hol lehet megfelelő minőségben olcsóbban hozzájuk jutni, az jól jönne.

[ Szerkesztve ]

(#27) binatone válasza vodkaboy22 (#22) üzenetére


binatone
tag

A 6N13SZ-eset már eladtam megelégedéssel hallgatja egy fejhallgatós kolléga. Ezt a parafeeding-es dolgot kipróbálom. :)

(#28) vodkaboy22 válasza Ereshkigal (#26) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Értelmes áron az Indel gyárt új trafókat. (pl: lomex-ről tudsz venni). Illetve én sok kimenő trafót veszek bontottat vatera innen onnan. :))
GU-50 nem rossz nem rossz de akkor már EL-34 szerintem ultralinear-ban.
Ami még jó SE-ben (szerintem a legjobb) az a 6c33c. De 2A3 is eszméletlen kár hogy kicsi kakaót lehet kivenni belőle. Bár egy paralel SE-vel már elegendő.

Én amivel kísérletezni akarok még az egy olyan SE ahol a trafó egy kvázi pushpull trafó csak az egyik oldalát nem egy másik cső látja el hanem símán csak egy DC ellenáram folyik ott kompenzálva a trafó felmágneseződését.

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29) #03969024 válasza Ereshkigal (#26) üzenetére


#03969024
törölt tag

Dys-cus?

(#30) vodkaboy22 válasza #03969024 (#29) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem volt még szerencsém dyscus trafókhoz. Pedig már többször feljött nekem. Van valakinek tapasztalata velünk?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31) #03969024 válasza vodkaboy22 (#30) üzenetére


#03969024
törölt tag

Index, Audiodiyers? Sokszor veri a gyári trafókat... Egyszer el kéne jönnöd valamelyik Krizsi-féle talira!

[ Szerkesztve ]

(#32) darvinya


darvinya
titán

Mivel van ez a kifejezetten szak topik, megkérdezném:
Egy Melodia 16 rádióból miként lehetne alkatrészeiből gitárerősítőt készíteni?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#33) ivana


ivana
Ármester

Sub

Akad néhány cső itthon:
van két darab em84-em ezekből menő kivezérlés jelző készülne
két darab ecc8x, azt hiszem 85, ebből lehetne előfok
lenne két ecl84 de az egyik döglött, szóval kellene valami végfok cső ebbe a cuccba :)
ha már lúd legyen kövér valami egyen irányítót is kellene szerezni 6.3-as fűtővel
Illetve szükség lenne valami hangszóróra

Akad tekercs és trafó is.

Nem a csúcs minőség a cél villanymérnök hallgatóként inkább a fun faktor érdekel ebben, meg az, hogy hogyan kell egy ilyet össze rakni.

(#34) vodkaboy22 válasza #03969024 (#31) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Igen tervezem! Már contaxg kollega többször mondta nekem. A baj, hogy ez idáig nem volt időm, de remélem most majd lesz. :))

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#35) vodkaboy22 válasza darvinya (#32) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Huh ennek utána kéne néznem.
De szerintem az EL84-es kimenőtrafós kimenet jó kezdetnek, csak sima pentóda kötésben kell betenni elé meg kell egy valamilyen fesz erősítő fokozat pl ecc88. Így egy kellemes 3-4W-os végfok kapható.
Tehát a foglalatok, a kimenőtrafó, az el84 és még ha jobb állapotban van akkor a hálózati trafó is jó. A többi ha jót akarsz kuka. Kell egy értelmes kapcsolás azt hajrá.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#36) vodkaboy22 válasza ivana (#33) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én is hasonlóan kezdtem aztán VIK végére már 2-3 eladott csöves erősítőm volt. Egy biztos a csöves technika építésénél nagyon óvatosnak kell lenni a nagy fesz DC-vel, mert ez tényleg ŐL!
Viszont ha szeretnél neki vágni a projektnek és van egy kis műhelynek valód pár szerszámmal szerintem szívesen tudunk segíteni elindulni.
Én kezdetnek egy kis EL84-ECC88 végfokot választanék kezdő projektnek vagy fejhallgatóhoz egy 3 ECC88-asból egy MorganJones OTL-t. Aztán lehet ezeket cifrázni EM84-essel stb.
Az ECC85-el nem egyszerű jót de használható az ECL84 kíváló ha a pentóda részét triódaként kötöd be egy steroiddal felhízlalt tuning ECC88-as karakterisztikáját és kis torzítását produkálja. Építhető vele tuning MorganJones. 4db ECL84. Első fokozat SRPP második fokozat 2db Pentódával white-féle katódkövető. Tervezek egy ilyet csinálni van is vagy 20 ilyen csövem és már több is sorba van állítva mert lemértem a karakterisztikájukat. :)) ECL84
SRPP

White-féle katódkövető

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#37) Ereshkigal válasza #03969024 (#29) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Ó, eddig elkerülte a figyelmemet. Ha aktuális lesz, biztos megkeresem. Köszi.
Köszi neked is, vodkaboy22.

(#38) darvinya válasza vodkaboy22 (#35) üzenetére


darvinya
titán

Összes trafója.

Kell egy értelmes kapcsolás azt hajrá.

Hát ez az, ami még nem tudok/tudom hogyan. :D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#39) vodkaboy22 válasza darvinya (#38) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ebben segíthetek :)
De mi a cél? Mit tudjun? Pontosan specifikáld :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#40) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Érdekes cikk az elektroncső napjaink ipari felhasználásából!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#41) ivana válasza vodkaboy22 (#36) üzenetére


ivana
Ármester

Ha valami nagyon durvát kell összerakni max. bemegyek a SEM-be :DDD De itthon is van páka meg alapszintű szerszámok.

Szóval amik akadnak még itthon:
-2db ECH81 szintén valami vidi rádióból bontva :D
-Illetve van egy néprádió lehet abból kellene valamit építeni. [link] Annak a háza is elég jól néz ki, viszont az uy1n-es dióda döglött, illetve nincs rajta bemenet, szóval ebből szerintem könnyen lehetne valamit csinálni, csak nincs rajta bemenet ami viszont azért jól jönne. És lehetőleg olyan formában, hogy a használót ne vágja agyon az áram :)

[ Szerkesztve ]

(#42) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt


Érdekes kép az előző cikkhez. Akinek a méret a lényeg.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#43) vodkaboy22 válasza ivana (#41) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ilyen régi dolgokkal csak óvatosan az idő pusztító erejével nehéz harcolni.

Kérdés: Mit szeretnél?
Fejhallgató erősítő? Kis végfok erősítő (2-4Wrms?) Előerősítő?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#44) ivana válasza vodkaboy22 (#43) üzenetére


ivana
Ármester

Alapvetően szeretnék egy kis sztereó végfokot.

A néprádióból meg talán egy nixie csöves órát hanggal, elég menő lenne :D

(#45) vodkaboy22 válasza ivana (#44) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Kis végfok. A probléma ott kezdődik, hogy legalább két kimenő trafó kell. Amit 1 radioból nem tudsz begyűjteni. Mennyi Wrms-re lenne szükséged? (Mielőtt válaszolnál tanács: nézz utána pontosan Wrms, Wsinus-zenei, Wpmpo stb dolgoknak, mivel a kommersz bolti eszközök nem rms-t adnak meg hanem csoda kamu PMPO-ot meg hasonlót... ezeket legalább 3-4-el kell osztani hogy értelmes adatot adjanak.)

Összehasonlításnak:
4Wrms stereo az egy 86dB/W hangfallal egy asztali hangfalnak PC mellé bőven sok. :R Egy kis 3x4méteres szobába kényelmes esti filmnézéshez.

Én kezdetnek egy EL84 vagy ha van EBL21-es SE végfokot építenék. Ehhez trafót lehet használtan is találni, de lomex.hu 7200ft egy db jó kimenő trafó a célra. Ehhez kell még pár apróság, de ha kérsz holnap este feltöltök egy jó kapcsolást is. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#46) darvinya válasza vodkaboy22 (#39) üzenetére


darvinya
titán

Találtam anno ezt:

De rádióban ECC85 van, 81 helyett.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#47) vodkaboy22 válasza darvinya (#46) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A tápegység részét el kell felejteni az AZ41 miatt is és hogy nincs galván leválasztás.
Az el84-nél van egy lokális frekvenciafüggő visszacsatolás (anod-gate között) azt is el kell tüntetni.
A kimenő trafó szekunderére nem szabad tenni kapcsolót.
A screen-t egy min 100 OHm-on keresztül szabad bekötni, de akkor már kell kondi is.
Az ecc81 nem rossz cső de az eq hálózatot ki kell venni a két cső közül.
Az ilyenhez már dukál egy negatív visszacsatolás is. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#48) darvinya válasza vodkaboy22 (#47) üzenetére


darvinya
titán

1. Meglévő trafót szeretném használni, és ami ki van alakítva rádióban
2. Meglévő trafónál is?
3. Miért?
4. Ezt nem értem, kicsit kifejtenéd?
5. EQ kellene, azaz basszus, közép, magas

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#49) vodkaboy22 válasza darvinya (#48) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Mi a célod vele? Egy kis stereo végfok erősítőnek használnád?

Akkor a tápfeszültségnek galvánmentesen le kell választva lennie a hálózatról mert ha összedugsz 2 eszközt akkor az egyik könnyen kinyírhatja a másikat... Illetve téged. Tehát ezt a hálózati trafót nem használhatod mer ez kvázi autotrafoként üzemel (nincs elválasztás primer és szekunder között elektromosan).

Stereo kell? Van két csatorna a rádióban? Ha nincs akkor két rádio kell (Ezek a radiók Mono-k szoktak lenni)

EQ-ra van szükséged? Ok legyen de akkor normális EQ kapcsolással. Majd kerítek.

A csöves trafós erősítőknél ha úgy kapcsolod be, hogy a szekunderen nincs trafó. Akkor könnyen kinyírhatod az erősítődet mivel akkor a végfok cső számára egy induktor szerepét fogja betölteni a kimenő trafó nem pedig egy impedanciatranszformálás lévén egy ellenállást. Magyarul ha nincs hangszoró kötve a kimenőtrafóra akkor a végfokcső nem megfelelő terhelést fog kapni! Kapcsolót ezért nem teszünk hogy ilyen véletlen se legyen. Felesleges is.

Huh mindent megválaszoltam?

4. Az EL84 2.dik rácsát hívják screen-nek ezt pentoda üzemben tápfeszre emeljük vagy trioda üzemben anodhoz kötjük közvetlen. Na most ez nem visel el túl sok áramot, így nem szabad hagyni számára hirtelen tranziensekből adodó nagy áramfelvételt (bekapcsolás, zaj, bármi), így egy ellenálláson keresztül szoktuk kötni, de hogy tiszta DC-t kapjon az egy kondit is kötünk hozzá, ez a pentodának nagyon nagy zajelnyomást is ad, mivel a pentoda zajosságát (tápfesz felöl) a screen-re érkező zaj adja. Az anód felé majdnem bármilyen zajos tápfesz is mehet ha a screen zajmentes DC-t kap! :R

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#50) darvinya válasza vodkaboy22 (#49) üzenetére


darvinya
titán

Célom egy gitárerősítő(Mono), azaz csöves. (bocs, de ezt már írtam)
Emiatt vettem anno ezt rádiót alapnak.
Működik most is, még a bemenetére kötött gitár szól is rajta.
De ez így nem az igazi, és rendes alap gitárerősítőt szeretnék belőle építeni.

Ami rádióban lévő trafója miért nem jó ehhez?
Külön van egy hangszóró trafó is.

EQ kell a gitárhoz, mert egységesen nem lehet mindig megszólaltatni.

Amit beillesztettem kép egy gitárerősítő lenne.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.