Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#651) bkercso válasza CPT.Pirk (#650) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ezt biztos kihallod. :K

Ötlet: az mindig jót tesz, ha a negyfrekvenciás áramtüskéket nem engedjüük megindulni. Nem szennyezik a chipet. Processzoroknál beszélnek erről az app note-ok, de DAC-oknál is fontos tapasztalatom szerint. Ki kell próbálni dolgokat...

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#652) CPT.Pirk válasza bkercso (#651) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mikrovezérlőknél csak az analóg táp részt szabad ferrite beaddel és kondival szűrni, különben ha a digitális tápon is van akkor az instabilitáshoz vezet, ott pont nem nyalhatod el az áram tüskéket. Ott csak a sok kis X7R kerámia kondi feltevése marad a számos betáp láb mellé.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#653) bkercso válasza CPT.Pirk (#652) üzenetére


bkercso
nagyúr

Így van!
De a charge pump analóg táp. És DAC-oknál is az analóg tápra értettem.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#654) CPT.Pirk válasza bkercso (#653) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na igen, ezt majd így kipróbálom. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#655) bkercso válasza bkercso (#653) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ja, az analóg Vcc-hez is tegyél soros bead-et a hidegítőkondi és a chip közé! (1ohm ide nem kell.) Ezzel a 2 moddal szerintem jobb tud lenni a PCM5102, mint egy drágább DAC-chip adatlapi kiépítésben.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#656) CPT.Pirk válasza bkercso (#655) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ferrite bead után is kellene még egy kondi, nem? Ilyen 1uF - bead - 100nF CLC felállásban.

Egyébként LDO-k kimenetén kezdtük el alkalmazni a beadeket, mert magasabb freki tartományban még az RF LDO-k is megadják magukat, ott jön be az LC szűrés és akkor fasza zavarelnyomásod lesz az egész spektrumban. - csak volt ami igényelte a CLC kiépítést, nem mindegyiknek volt jó a sima LC kiépítés a kimenetén.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#657) bkercso válasza CPT.Pirk (#656) üzenetére


bkercso
nagyúr

Semmiképp. Pont az a lényeg, hogy ne induljanak meg áramtüskék.

Tudom. :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#658) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Urak, nem csövi, de tudom, innen többen talán SMPS-eznek: kellene nekem 24V DC, audio célra alkalmasak a Meanwell-ek ? Pl. ez.: [link] 2db D osztály cibálná. Köszi.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#659) bkercso válasza Dißnäëß (#658) üzenetére


bkercso
nagyúr

Meg kell hallgatni LC-szűrve (pl. 470uH-10.000uF) és anélkül. Ha nincs hallhatü diffi, akkor igen, különben meg marad a szűrő.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#660) Bogyó bá' válasza bkercso (#659) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Én is valami kapcsoló üzemű inverteren agyalok: kéne a kocsiba is EL84SE-t építeni, mert mióta a szobában ezt a vackot hallgatom, ugyanazok a rádióadások a kocsiban hallgatva elviselhetetlenül pocsékul szólnak.... :))

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#661) Dißnäëß válasza bkercso (#659) üzenetére


Dißnäëß
veterán

140mV körül van a zajuk. Köszi amúgy.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#662) bkercso válasza Dißnäëß (#661) üzenetére


bkercso
nagyúr

Az nem mond semmit. A nagyfrekvenciás kapcsolási tüskék okozzák az igazi bajt.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#663) bkercso válasza Bogyó bá' (#660) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hát kocsiban erős a rezgés, szóval oda meggondolnék valami félvezetőset. Azt is meg lehet csinálni jól, mondjuk komplementer kapcsolásban (2, egymásba ágyazott visszacsatolóhurokkal).

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#664) CPT.Pirk válasza Bogyó bá' (#660) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem lenne jobb kifejezetten autós üzemre kitalált alacsony anódfeszültségről járó késői csövekből dolgozni?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#665) Bogyó bá' válasza CPT.Pirk (#664) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Csak bohóckodtam, na! :B

Első körben a gyári Arkamys hangrendszer hangszóróit kellene nagyon sürgősen lecserélni valami értelmesebbre (Renault Clio 5.)

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#666) Bogyó bá'


Bogyó bá'
nagyúr

Komolyabbra fordítva a szót: ilyen, abszolúte Low budget DAC-ot (csak a csupasz NYÁK-ot....) érdemes lenne berendelni "játszós projektnek"? Ismeritek a chipet? Kiegészítve a végén egy egyszerű SRPP csöves kimenettel, ugyanolyan dobozba szerelve, mint a kis végfokot?
Akkor tudnék PC-ről is rendesen nyomulni vele.

Biztatóak a szép nagy kvarcoszcillátorok rajta, na meg hogy van optikai bemenete.... :D

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#667) bkercso válasza Bogyó bá' (#666) üzenetére


bkercso
nagyúr

Igen. Ismerem, korrekt. Most nem jut eszembe a DAC-chip típusa és nem is írják, de van ilyen chippel szerelt kínai panelem és OK.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#668) Bogyó bá' válasza bkercso (#667) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Köszönöm szépen! :R Akkor meg lesz a téli unatkozós projektem is. :D

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#669) Dißnäëß válasza bkercso (#662) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nekem a 'ripple' annyit mond azért, hogy a hálózatból ez az kb, ami megmarad. A nagyfrekist könnyû szûrni. :K

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#670) bkercso válasza Dißnäëß (#669) üzenetére


bkercso
nagyúr

Könnyű lenne, helyesebben. :B Van a neten egy csomó kimeneti zaj-jelalak, nézegesd. Sajna szőrösek.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#671) Dißnäëß válasza bkercso (#670) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:(( :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#672) Dißnäëß válasza bkercso (#670) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Óbazz már nem tudom szerkeszteni..
Azt kellett volna írnom, hogy "nem akarok szôrszálhasogató lenni"... :))

Maradok a lineárnál akkor, lehet.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#673) bkercso válasza Dißnäëß (#672) üzenetére


bkercso
nagyúr

Miért? Akkora költség egy LC-szűrő?

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#674) Dißnäëß válasza bkercso (#673) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem. Csak szeretek keccsölni :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#675) Bogyó bá' válasza bkercso (#667) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Fizunap után szerintem megrendelem a DAC-ot, az SRPP csöves kimenetéhez meg itt van már egy kínai NYÁK-lap az asztalomon (előfoknak szántam az SE-hez, de oda semmi szükségem rá, így ide pont jó lesz szerintem. Direkt fejhallgató erősítő amúgy, lehet hogy annak is csinálom meg....)

A klasszikus Morgan Jones féle kapcsolás, max. az alkatrész értékekkel kísérletezem majd.

A NYÁK szerencsére nagy kedvencemhez, az E88CC-hez is alkalmas. :))

A padlásról elő túrtam a kissé romos állapotú, 20 éve nem használt Sennheiser HD480 fejhallgatómat: kicsit viharvert, hiányoznak a szivacsok is róla, de így a PC-be dugva nem szól rosszul. Ez még a legelső kiadású, nem a "Classic II.", ennek 70 ohmosak a tekercsei - sima ohmmérővel megmérve. Anno LAN-partykon használtam, soha semmi egyébre - használt, kidobásra ítélt tárgyként jutottam hozzá ingyen, legalább 25 évvel ezelőtt. Annyit megért! :D

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#676) CPT.Pirk válasza Bogyó bá' (#675) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Íjj, ez a nyák szakmai szemmel borzalmas. Különösen az, ahogy a sehová be nem kötött plain darabokat otthagyták mindenféle hegyes csúcsokkal...
Ezek nem túl bonyolult kapcsolások, érdemes megtanulni egy Eagle vagy hasonló egyszerűbb nyáktervező használatát és legyártatni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#677) Bogyó bá' válasza CPT.Pirk (#676) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Az otthagyott "darabok" nekem sem tetszenek - viszont csillagpont-földelésű végig.

20 évvel ezelőtt az ősrégi Traxmakerrel terveztem a NYÁK-okat (és egy bajai szitanyomó kisiparos haver csinálta meg a szitákat hozzá "kis pénzért") de erre már nem vagyok hajlandó, túl sok a kihagyásom ezen a területen. Ez most csak egy amolyan nosztalgia-fellángolás, erre meg jók az olcsó kínai kacatok szerintem.

Nem villanyász vagyok, hanem gépészmérnök - bár vagy 10 évig rengeteg (ipari) elektronikát (is) terveztem. Most csak simán "görbe vasakat" rajzolgatok távmunkában, már 15 éve semmi közöm a forrasztópákához....

Más: a Te csöves végű DAC-od milyen impedanciájú fejhallgatót tudott jó minőségben kihajtani, mire számítsak? A 70 Ohmos Sennheiser-t bírhatja?

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#678) CPT.Pirk válasza Bogyó bá' (#677) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem nincsenek fejhallgatóim 32 ohm felett (Audio Technika ATH-M40X-et vettem, ár / érték téren nagyon jó). Én az "optimalizált" verziót csináltam meg a a Morgan Jones kapcsolásból, az eredeti fórum már nem él, de itt pl. beszélgetnek erről: [link]
De elég valószínűnek tartom, hogy 70 ohmot meg sem fogja érezni. :)

Viszont Vodkaboy22-t kérdezd meg, ő több ilyet is épített, biztosan tudja a pontos választ. Anno nekem is ő segített összehozni az erősítőt. [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#679) Bogyó bá' válasza CPT.Pirk (#678) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Megkérhetnélek valami egészen személyes dologra?

A DAC-od csöves végének a végleges állapotáról tudnál feltenni / küldeni egy skiccet, pontos alkatrész-értékekkel? A cikked végére már többször átépült ha jól értem, de valahol elvesztettem a fonalat.... :B

szerk: a rajzodon sok minden nem szerepel - amire a cikkben viszont utalsz (kimenő elkó II Wima MKP, stb....)

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#680) CPT.Pirk válasza Bogyó bá' (#679) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi érdekel, a kapcsolási rajz, beültetési meg BOM? Mai szemmel már nem vagyok büszke arra a cikkre, meg magában a kapcsolásban is vétettem itt-ott hibát, pl. schottky diódákat akartam használni egyenirányításra amiknél nem néztem meg a Vr értéket és hát fel is robbantak instant... :D

Holnap előkeresem a projektet. Már jó rég nem használtam Eagle-t, az Altium Designer meg nem tudta hibátlanul importálni, így egyszerűen csak úgy hagytam, ahogy anno volt és elfeledkeztem róla. Valahol fent van a külső hdd-men tartalékban.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#681) Bogyó bá' válasza CPT.Pirk (#680) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Csak a csöves rész - teljes - kapcsolási rajza, a végleges (legjobb) állapotról. :K
Anódtápfesz megjelölésével....

Most találtam: [link]

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#682) binatone válasza Bogyó bá' (#681) üzenetére


binatone
tag

Itt is nézelődhetsz. [link]
Többek közt annak idején én az optimalizált Morgan Jones-t építettem meg negatív visszacsatolással.

(#683) CPT.Pirk válasza Bogyó bá' (#681) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Közben rájöttem, hogy pár éve újraépítettem az egész erősítőt, ezúttal figyelve a részletekre. Feltettem ide az új fájlokat: [link]

A BOM-ban az andótáp szűrése nincs benne, ott egy CRCRC tag van kialakítva (CLCLC nem fért volna be a dobozba) 330uF kondik és valamekkora ellenállásokból... A végén azt hiszem 220V megy ki a csövekre. (eredetileg 280V-ról mentek mert nem figyeltem oda, de azt is bírták)

A digit részek a csőfűtésről mennek, a cső fűtés pedig AC, kiközepezéssel. Továbbá van 1-1 relé a kimeneti csatoló kondikon ami gondoskodik róla, hogy lekapcsolás után ne maradjon töltött kondi a szerkezetben. Ugyanígy van egy LED is az anódtápon, amíg világít, addig tilos belenyúlni a dobozban. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#684) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Érdekes nézni amiről írogattok, én egy 6N1P-6N6P kombót építettem meg, John Broskie féle Aikido az alapja (Tube Cad Journal).

26 Ohm-ost hajt (Takstar Pro 82), elég korán elfogy kraftban (persze jóval a "hangos"-on túl, szóval amúgysem hallgatnám őrült hangerőn). Mondhatjuk úgy is, hogy nagyon nem ideális neki, most szemezek egy DT-770-el (250 Ohm), azzal már jól fogja érezni magát, bár egy 600-assal lehet még klasszabb lenne, jön elő a power.

A hangja viszont így is pazar, imádom. Ez az elsőm. A kimeneti csatolókondik méretét növelnem kellett az alacsony impedancia miatt a jó mélyátvitelhez - ennyi. 600 Ohm-oshoz elég lenne 100uF is, azt meg már fóliából ki lehet rakni. Most egy marék elko + fólia rajtuk. Nem panaszkodom.

B+ 300V egyelőre, tápszűrést még erősítem egy (vagy dupla) LC-vel és beáll névlegesre kb, majd meglátjuk.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#685) Bogyó bá' válasza CPT.Pirk (#683) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Nagyon szépen köszönöm, elkezdtem az elmélkedést rajta. :R

820 (nyolcszázhúsz??!!!!!) mikrofarad a kicsatoló elkó?!!! Uristen!
Honnan a fenéből szedtél ilyet, és hová bírtad bepakolni? Az egy NESCAFE-s üveg lehet kb....

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#686) CPT.Pirk válasza Bogyó bá' (#685) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Áhh, csak 3x3 centis kondik azok! Azt hiszem a lehető legalacsonyabb alsó határfreki volt a cél. Mondjuk lehet, hogy kicsit overkill. :)

Közben nézve a képeket látom, hogy pár apró hibám itt is volt és persze nem dokumentáltam le őket a schemán... :D Egyrészt a két graetz után 150uF kondi kellett a schemán lévő 10uF helyett, valamint a relé polarizált relé lett és persze fordítva volt kötve, meg az R9 és az R18 750ohm-os smd ellenállások helyett azonos értékű de komolyabb lábas példányokat kellett tenni, hogy ne melegedjenek.

Közben megnézve az anódtáp szűrését, 470uF - 120ohm tagokból áll, az ellenállások 3x360 ohm párhuzamban.

*btw ilyen kialakítást ne csinálj, ahol a cső a tetőre van szerelve. Mechanikai instabilitás mikrofónia jellegű tüneteket tud okozni.
**valamint vannak szovjet rakétás E88CC csövek. Azok is működnek, de jellemző rájuk a mikrofónia. Érdemes minőségi, aranyozott lábú E88CC csövet venni, csak hát b. drágák. :)
***el lehetne gondolkodni rajta, hogy az 1000 és 2200uF Panasonic elkók helyett van-e más, amit érdemes odatenni. Ilyen ELNA RFS meg hasonlókra gondolok.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#687) Dißnäëß válasza CPT.Pirk (#686) üzenetére


Dißnäëß
veterán


:DDD

Nálam is ilyen cél volt, 600uF oldalanként most. Alig várom a magas impedanciás fejest, mehet be a 10 mikrós fólia blokk, elko-k huss.

Az első három csillagoddal nem tudok azonosulni ;) :B

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#688) Bogyó bá'


Bogyó bá'
nagyúr

Ali-n emberi áron árulnak 47uF/250V-os MKP kondit - 10-es csomagban.

Ezek "jobban néznek ki", de van 200uF-ig: [link] (Elég drága viszont).

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#689) Sanyaaa26


Sanyaaa26
senior tag

Sziasztok!

Hozzászólni nem nagyon szoktam csak olvasgatok, szökőévente én is összerakok valamit. Jelenleg eddig egy fejhallgató erősítővel rendelkezem, amiben összesen lakik egy e88cc és egy 6as7g uborka, egy shure 940-el hallgatom. Van egy phono fokozatom is, fejembe vettem hogy száműzök minden félvezetőt, az is teljesen csöves, kivéve az egyeniranyítást. Lemezjátszóról valami elképesztően szépen szól, gondolkodom egy ideje hogy 6c33c-el kellene erősítőt építeni... Viszont ezzel nincsenek tapasztalataim, nem tudom hogy fejhallgató erősítőnek kár lenne elhasználni? A csövet ismerem, eszméletlenül fűt, mérni is tudom, hallomásból tudom hogy jó erősítőnek nagyon de még megy az agyalás.. Itt van valakinek tapasztalata vele?

(#690) Dißnäëß válasza Bogyó bá' (#688) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Amíg nem ilyenek, addig ok !
(És köszi !!)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#691) Dißnäëß válasza Sanyaaa26 (#689) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Én most építek 6S33S-V-vel egy OTL-t, 25W@8R, fejhallgató erősítőre szerintem vétek elpazarolni, de "brahiból" jó, csak irdatlant fűtesz amúgyis vele + még amit kiveszel az anóddisszipációjához képest tényleges teljesítményt egy fejhallgató-cincogóba, szóval ....
szerintem tiszta pocsékolás, nem úgy mint egy klasszik A osztály, hanem még annál is sokkal jobban :D De persze próbálkozni lehet. Én klasszik "nagy", kimenethez használt csöveket mellőzném fejhallgatóból, pedig van nem egy 300B, 2A3 meg mindenféle egyéb megoldás is, ott is végtelen pazarlás van azért a pár effektív milliwattért. De ez csak saját vélemény ;) Meg lehet próbálni.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#692) Bogyó bá'


Bogyó bá'
nagyúr

Na, nálam elkezdődött a fűtési szezon: egyelőre még csak fűteni tudunk, de azt nagyon! :))

Aggodalomra semmi ok: nem az SE-t bombáztam szét. Ez egy másik (ugyanolyan) toroid trafó és NYÁK-lap mint abban van, csak más feszültségekre beállítva. Itt nem csak egyenirányítva, hanem stabilizálva is van a fűtőfeszültség.

[ Szerkesztve ]

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#693) Dißnäëß válasza Bogyó bá' (#692) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Itt is áll a bál :D


Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#694) Bogyó bá' válasza Dißnäëß (#693) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Gyönyörű lesz az a csöves erősítő a doboza alapján - de az a két marhanagy hűtőborda milyen célt fog szolgálni? :F

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#695) Dißnäëß válasza Bogyó bá' (#694) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Köszi, remélem, zenélni is jól fog.
A két nagy hűtőborda ? Hát bepasztázódik és megy fel a két oldalfalra hőt disszipálni.

Az egész sasszi alu, szépen felveszi a hőt és a fűtőtrafó is melegít. Gondoltam ugyan természetesen mozgó levegőre belül (elöl-alul szív és csövek körül ill. hátul-fent kiszellőzik), de lesz a falon a bordák belső oldalán még pár dióda (anódfeszek). Alapvetően hűvösebben tartja magát az erősítő így, remélem. A fedlapról sokat nemigen fog felvenni a ház, bár a nagy csövek fűtenek tényleg rendesen. Bent meg a fűtőtrafó toroid 42-44 fok környékén üzemmeleg - egyedül. Nem amikor tele van zsúfolva. Meglátjuk, elég lesz-e. B terv, hogy a fűtőtrafót kiviszem külön házba és úgy hozom be ebbe a 12V AC-t aztán annyi. De egyelőre megpróbálkozom a "kompakt" derékszaggató verzióval. :D

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#696) Bogyó bá' válasza Dißnäëß (#695) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Na, mexólalt az én vackom is - és tulajdonképpen nem is rossz. :C
Nem csillognak úgy a magasak mint hangszórón az SE-vel, a tere viszont jó, és a mélyek is egész dögösen jönnek le. Szerintem ez a fejhallgató ennyit tud, és kész.

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#697) Bogyó bá' válasza Bogyó bá' (#696) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Szóval nagyon ambivalens érzelmeim vannak ezzel a csöves fejhallgató erősítővel szemben: elkezdtem méregetni - 100 ohmos ellenállással terhelve a kimenetét - és lehangoló a végeredmény:

- a kimenő feszültség a szkópon látható torzítás nélkül: kb. 1,4 VRMS, ami 20 mW leadott teljesítményt jelent. E fölött elkezd durván torzulni a jelalak.
- 100 ohmos terhelés esetén az E88CC-vel megépített SRPP kapcsolás erősítése leesik kb. 1-re (ugyanakkora bemenő feszültség kell neki az alsó rácson, mint amekkora kimenő feszültség keletkezik a 100 ohmos terhelésen - visszacsatolás nincs, de pld. 10 kohmos terhelés esetén 10 feletti erősítésem van.)
- 10 khz-es négyszögjel még szép, teljes kivezérléssel is.

Szóval szerintem ez a kapcsolás csak egészen nagy ohmos fejhallgatóhoz, vagy egyszerűen vonali erősítőnek alkalmas - bár meghajtja, és nem is szól rosszul a 70 ohm körüli Sennheiser HD480-nal.

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#698) Dißnäëß válasza Bogyó bá' (#697) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Tipik OTL és a cső feszültségerősítésre alkalmasabb inkább, mint a mosfet (ami meg áramra - inkább). Nyilván ezek csak árnyalatok, de ja, ezekben ahol nincs kimenőtrafó, az alcsony impedancia nem a barátunk. Ezért nézek én is most magas impedanciás fejest, habár a 26 Ohm-ossal is elvagyok, hangja fenomenális, mérni nem mértem, de gyanítom, volna mit hegeszteni rajta (ezzel a fejessel). Úgyhogy illesztek hozzá valami normálisat, nem erőszakolom tovább :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#699) Bogyó bá' válasza Dißnäëß (#693) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Nekem az elektrós műhelyem sajnos csak egy befalazott ajtófülke (93x37 cm alapterületen), viszont csak hátra kell forduljak hozzá a dolgozós szobámban. :))

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#700) Bogyó bá' válasza Dißnäëß (#698) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Nem tudom hogy hogyan tudnám lecsökkenteni a kimenő impedanciát az SRPP-nél - a 100 ohmmal terhelt állapotban mért 1-körüli erősítési tényező semekkora visszacsatolást nem tesz lehetővé sajnos. A csövek anódárama 12mA, ez sem tesz lehetővé nagyobb kimenő teljesítményt (mondjuk szubjektíve éppen elégséges....)

Lehet simán vonalerősítőnek fogom használni a beszerzendő olcsó kínai DAC-panel után - a fejhallgató aljzat beépítése csupán egy kiegészítő szolgáltatása lesz. (Tulajdonképpen teljesen jól használható, és amúgyis ritkán fogok fülesre vetemedni az EL84 SE + hangszórók mellett: a lakás legtávolabbi pontján van a kis, 6 nm-es dolgozós szobám [távmunka, egész nap itt dekkolok], nem zavarok vele senkit sem pici hangerőn hallgatva a rádiótunert / akármit.)

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.