Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8351) #68216320 válasza Siriusb (#8350) üzenetére


#68216320
törölt tag

Igen, hasonló ok miatt tiltottam le én is, bár teljesítményben ez erősebb (rtx 2060)
Uazásnál nem gond, ha le van tiltva, de minden külső monitor portot (DP, HDMI, USB-C) az Nvidia kezel, így otthon már nem tudom majd használni a 4k monitort.

Na, nem tudtam, hogy még létezik a Bumblebee. Valahogy el is feledtkeztem róla már jópár éve :)

Alapvetően nem is az volna a célom most, hogy 1-1 alkalmazást dVGA-n futtassak, míg másokat nem, hanem az, hogy ki-be tudjam kapcsolni az NVidia vga-t.
Nyugodtan belefér a dologba egy reboot is, hiszen a külső monitor miatt állandóan kell az nvidia vagy éppen utazás közben sohasem kell.

Szóval erre volna jó valami kényelmes on-off megoldást találnom.

Más:

Nem sikerül megoldanom, hogy a gnome felület indulása után, user-ként tudja script-et vagy egy command-ot indítani. Esetemben most az imwheel lenne aktuális.
Próbáltam már systemd service-ként, .xinitrc és .config/autostart script-ként is, de sehogy nem futott le. Manuálisan kell minden rebootkor beírnom a terminálba.
Kérhetnék ebben valami segítséget?
Lenne majd 1-2 bash script amit indítanék user joggal.

(#8352) Sonja válasza #68216320 (#8351) üzenetére


Sonja
veterán

How to automatically start programs in Gnome Shell

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#8353) Siriusb válasza #68216320 (#8351) üzenetére


Siriusb
veterán

Részemről pár dologra a systemctl-t használom user-rel, pl.:
systemctl --user enable baracklekvár.service
;]

A ~/.config/systemd/user/ könyvtárba készíted el service/timer fájlokat, amire éppen szükséged van, így ez csak az adott felhasználónál fog futni.
Mapping between SysV runlevels and systemd targets
Ez alapján a következő kell neked:
[Install]
WantedBy=graphical.target

Érdekes, amióta ez a gnome-shell megjelent, ki nem állhatom, pedig a korábbi változatot imádtam, kde-t utáltam. Most már hosszú ideje kde-t használok és utálom a gnome-shell-t. :D

[ Szerkesztve ]

(#8354) #68216320 válasza Siriusb (#8353) üzenetére


#68216320
törölt tag

Valamit elszúrhattam, mert ezeket a köröket megfutottam és nem indult az imwheel command (/usr/bin/imwheel)
Ahogy írtam, probáltam systemd service-ként is (root vagy user)
De akkor megpróbálom újra.

Én anno ubuntu vonalon amennyire az elején utáltam, a végére annyira megszerettem a Unity-t. Nekem az hiányzik. KDE valamiért sohasem jött be igazán.

Sonja:
Nekem ezzel a megoldással nem sikerül command-ot vagy script-et indítani, kizárólag alkalmazásokat.

[ Szerkesztve ]

(#8355) Siriusb válasza #68216320 (#8354) üzenetére


Siriusb
veterán

így próbáltad?

~/.config/systemd/user/imwheel.service

[Unit]
Description=IMWheel
Wants=display-manager.service
After=display-manager.service

[Service]
Type=simple
Environment=XAUTHORITY=%h/.Xauthority
ExecStart=/usr/bin/imwheel -d
ExecStop=/usr/bin/pkill imwheel
RemainAfterExit=yes

[Install]
WantedBy=graphical-session.target

[ Szerkesztve ]

(#8356) #68216320 válasza Siriusb (#8355) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem próbáltam, de megteszem.
Jelenleg ennyi a service:

[Unit]
Description=Autorun ImWheel

[Service]
ExecStart=/usr/bin/imwheel

[Install]
WantedBy=graphical.target

Update:
Sajnos így sem fut valamiért. Akkor lesz jó csak a browser görgetés, ha terminálba beírok egy "imwheel" commandot.

[ Szerkesztve ]

(#8357) Siriusb válasza #68216320 (#8356) üzenetére


Siriusb
veterán

Most már kénytelen leszel log-ot bogarászni. :P

(#8358) #68216320 válasza Siriusb (#8357) üzenetére


#68216320
törölt tag

Itt olyat említenek, hogy nem jó systemd-ként indítani.

(#8359) #68216320 válasza #68216320 (#8358) üzenetére


#68216320
törölt tag

Hát... elég béna megoldás, de csináltam egy desktop fájlt az imwheel-hez és beraktam a ~/.config/autostart könyvtárba. Így elindul.

(#8360) #68216320


#68216320
törölt tag

Újabb probléma :B
Lehet túl láma vagyok és win való csak nekem???

Csináltam egy pacman -Syu frissítést most a desktop gépemen és olyan helyzet adódott, hogy a Gnome frissült 42 verzióra, de a git-ből felrakott gnome-shell-extension-dash-to-dock természetesen nem és jelenleg a 71 verzió van felrakva, amire azt írja, hogy nem kompatibilis a Gnome verzióval.
Megpróbáltam letölteni és felrakni a jelenleg elérhető 72-es verziót, de sima "makepkg sri" nem elég hozzá, ugyanis nem frissül.
Hogyan tudnám felrakni a megfelelő verziót?

[ Szerkesztve ]

(#8361) #68216320 válasza #68216320 (#8360) üzenetére


#68216320
törölt tag

Közben megoldottam.
Manuálisan töröltem a /usr/share/gnome-shell/extensions alól a dash-to-dock könyvtárat.
Azután fordítottam a git-ből egy újat. Ez ubuntu-dock névvel jött létre. Bemásoltam az extensions könyvtárba és reboot után már ki lehetett választani.

(#8362) Siriusb válasza #68216320 (#8359) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha megy, jó az úgy. :)

(#8363) Siriusb válasza #68216320 (#8360) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha egyszerűsíteni akarod az életed, használd a pikaur-t. Ezzel egy lépésben nem csak a rendszert tudod frissíteni, hanem az AUR csomagokat is.

(#8364) #68216320


#68216320
törölt tag

Raspberry Pi 3 - ArchLinuxArm

Szeretnék egy saját Arch alapú rendszert csinálni, ahol Kodi lenne a media player.
Viszont valamit elszúrok, mert indításkor megjelenik a kezdőkép, majd elsőtétül a képernyő és kis idő múlva egy crashlog fogad.
Segítenétek kibogarászni, hogy mi a gondja?
[link]

(#8365) #68216320 válasza #68216320 (#8364) üzenetére


#68216320
törölt tag

Annyiban előre jutottam, hogy upoer-t kellett feltennem, mert azért panaszkodott.
Most van egy ilyen error:
ERROR <general>: DBus error: org.freedesktop.DBus.Error.InvalidArgs - No such property “CanSuspend”
 ERROR <general>: DBus error: org.freedesktop.DBus.Error.InvalidArgs - No such property “CanHibernate”

(#8366) #68216320 válasza #68216320 (#8365) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megoldva. Egy linux-rpi csomag kellett neki :B

(#8367) Sonja


Sonja
veterán

Egyelőre csak egy elméleti kérdésem lenne. XFCE-t használok, és lehet, hogy át fogok állni másik DE-re (Mate vagy KDE, vagy valami más :D ). Az átállás nem nehéz, ez eddig oké. Ellenben az eddigi programok meg fognak jelenni az új DE alatti menűben? :F Vagy ez a telepített programokkal hogy van?! :B

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#8368) Archttila válasza Sonja (#8367) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

ohhh no :( mar azt hittem hogy a palcika fele veszed az iranyt :D
Egyebkent emlekeim szerint igen, megmaradnak. (legalabbis egy resze biztosan) ;]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8369) Sonja válasza Archttila (#8368) üzenetére


Sonja
veterán

Az maximum egy OpenBox lenne. :D Utálom a tiling féle wm-eket. :U :))

Legfeljebb új indítóikont kell létrehoznom nekik. :o :)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#8370) Archttila válasza Sonja (#8369) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Nem sikerult megszokni, esetleg szimplan csak nem tetszik, vagy ki sem probaltad?
Nekem meg már az egerészés idegen... pedig még visszonylag newbie vagyon tiling fronton. :D mikor is kezdtem, 2020 nyar vege vagy szeptember kornyeke... nem emlekszem mar pontosan.

Monjuk amikor nagyon benne vagyok akkor azert bevillan, hogy ez most egerrel mennyivel tobb ido lett volna kivitelezni :D orul is neki a felesegem amikor este mecha billel megy a zuzda

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8371) Siriusb válasza Sonja (#8367) üzenetére


Siriusb
veterán

Persze, meg fog jelenni minden. Én régen utáltam a KDE-t, mára megszerettem, ezt használom. Openbox is nagyon jó, csak azt is meguntam.
KDE-ben mindent megkapok készen. Érdemes áttérni a qt-s alkalmazásokra, igazából gtk viszonylatban talán csak Meld-et és a gThumb-ot tudnám hirtelen mondani, ami jobb a qt-s párjuknál. Na jó, ott van még a Geany is, de lehet ez már csak megszokás kérdése.

(#8372) urandom0 válasza Sonja (#8367) üzenetére


urandom0
aktív tag

Mindegyik az /usr/share/applications és a ~/.local/share/applications mappából olvassa ki az indító ikonokat, úgyhogy megmaradnak.

(#8373) Shyciii válasza Siriusb (#8371) üzenetére


Shyciii
veterán

Én pont fordítva látom. Amióta nem Qt-s programokat használok, azóta kevesebb erőforrással is beári a linux, és azóta nem találkoztam eltürt, furán vislekedő programokkal, csomagokkal. KDE-t is addig használtam a legelején, míg ki nem derült hogy a frissítések sokszor elbaxák valamilyen funkcióit rejtélyes módon. Ha 1 éves távlatban nézem pl itt a fórumot, akkor itt is sokszor előjöttel hibák ami a KDE-re volt visszavezethető.
Elhiszem, hogy sok embernek ez a megoldás, mert készen kap mindent, hálistennek engem érdekelt a linux felépítése, működése, így megszabadulhattam tőle, és saját rendszert építhettem, és használom ugyanazt most már több éve gond, és probléma, patajelenségek nélkül.

(#8374) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

hálistennek engem érdekelt a linux felépítése, működése, így megszabadulhattam tőle, és saját rendszert építhettem, és használom ugyanazt most már több éve gond, és probléma, patajelenségek nélkül.

:K :K

Smooth, clean, fast... Leulok el es minden ugy mukodik ahogy azt a config fajlban beallitottam. :)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8375) Siriusb válasza Shyciii (#8373) üzenetére


Siriusb
veterán

Persze, akár openbox-ot, akár gnome2-t használtam, biztos, hogy kevesebb erőforrás kellett neki. Sőt, mondok jobbat, nekem jobban kézreáll a GTK, amikor python-ban UI-t készítek, mint a QT.
Amikor fiatal voltam, én sem haboztam mindent beállítani a saját számíze szerint pl. openbox-ban, de most már nem érdekel. Amennyire kell, testreszabom oszt' csókolom. Tudom, egyszer kell rászánni az időt, de régebben szerettem ezt meg azt kipróbálni, és végül maradt a kde. Például Dolphin-nál vagy SMplayer-nél jobbat én nem találtam és a Dolphin-t nem volt jó gtk környezetben használni. Viszont ezért (is) jó a linux, mindenki azt csinál, amit akar! :D

(#8376) Shyciii válasza Archttila (#8374) üzenetére


Shyciii
veterán

Archttila

Így van :)

Siriusb

Amikor fiatal voltál? Úgy mondod, hogy ez szöszmötölés, érdeklődás a fiatalok kiváltsága. Én 44 éves vagyok...Az más kérdés, hogy ezen összeszedett tudás, és egyéb tanulásnak hála most már nem Microsoft rendszermérnökként dolgozom, hanem kizűrólag Linuxokkal foglalkozom a mostani melóhelyemen, pedig mikor itt is elkezdtem fórumozni, akkor még nulla tapasztalatom volt, most meg...
Mondok neked jobbakat, gyorsabbakat: vifm és mpv. Mpv egyszrű, de nagyszerű. Nem kell semmi flanc, csak megy, és teszi faszán a dolgát. Persze configba betúrva elég sokmindenre képes, de ahhoz hogy filmet lejátszak vele (ami amúgy már ritka, mert tv-n van netflix, hbo max) tökéletes. Vifm-et meg úgy konfigolom be ahogy akarom, és pont is úgy viselkedik, nagyon sokat tud :)

(#8377) ztsoft


ztsoft
őstag

Sziasztok!

Nem tudom, hogy volt-e már szó róla vagy csak én siklottam át rajta. Az AUR csomagok egy részében a PKGBUILD fájlban van egy validpgpkeys bejegyzés, amiben a csomagot aláíró személy(ek) kulcs azonosítói (key-id) szerepelnek.

Nos, eddig nekem ez nem volt meg, sőt, még azt sem tudtam, hogy kézzel kell hozzáadni a saját tárolónkhoz, [link], a mostani frissítésnél szaladtam bele. Még jó, hogy a wikiben mindenre van megoldás (tudom, már megtanultam, hogy ott kell elsőnek keresni).

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#8378) Archttila válasza Shyciii (#8376) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Igy bizony. Delelott masfel orat konfigoltam az MPD-t, de vegul sikerult szinte mjnden kezdeti (nyavajgos) hibauzenetet eltuntetni a logbol. Velhetoleg a heten vegzek a finombeallitasokkal is, es akkor lesz vegre egy DSD es bitperfect kepes lightos kis lejatszocsokrom :D

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8379) Sonja válasza Archttila (#8378) üzenetére


Sonja
veterán

Évek óta mpd + ncmpcpp párost használok, bitperfect és DSD képes beállítással. Ha kell benne valami segítség, sikíts. :D

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#8380) Archttila válasza Sonja (#8379) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Majd talan ha a visualiser reszhez erek. :)
Koszi :R

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8381) Archttila válasza Archttila (#8380) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

ohhh yeah, vegre normalisan mukodik DACon a ledes format visszajelzes. Szep cian szinben pompaznak a DSD trackek. :K

pedig GUI-s playereken is minden faszan be volt love, ennek ellenere a LED csak a feher fenyt ismerte :C (na meg a sargat)

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8382) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Sonja!
Az MPD service resze nem teljesen vilagos. Ha csak siman sudo systemctl start mpd.service paranccsal inditom, akkor az /etc/mpd.conf fajlt olvassa ki, viszont nalam ~/.config/mpd/mpd.conf alatt van minden beallitva de ezt csak akkor veszi figyelembe, ha --user el inditom a daemont. sudo systemctl --user start mpd.service

Nalad hogy van megoldva?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8383) #68216320


#68216320
törölt tag

Sorry a buta kérdésért, de nem lehetne valahogy megoldani, hogy amikor felrakom a Gnome DE-t, akkor Wayland helyett XOrg-ot használjon?
Csak azért kérdem, mert egyelőre úgy tűnik, hogy wayland-el nem sikerül gamma értéket állítanom, míg x alatt sima ügy volt.

(#8384) Sonja válasza Archttila (#8382) üzenetére


Sonja
veterán

Ja, én az /etc/mpd.conf file-t használom.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#8385) Archttila válasza Sonja (#8384) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Csak ugye Arch Wiki meg azt mondja hogy:

MPD is configured in the file mpd.conf(5) which can be located in various paths depending on the setup chosen (system-wide or per-user). In short, the two common locations used are:

1.~/.config/mpd/mpd.conf in per-user configuration mode, this is the first location
2. searched,/etc/mpd.conf in system-wide configuration

Ebbol en arra kovetkeztetek, hogyha sudo systemctl start mpd.service paranccsal inditom a service-t, akkor eloszor a ~/.config/mpd alatt fogja keresni a konfigot, es csak utana az /etc/ -ben.

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8386) vargalex válasza #68216320 (#8383) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A GDM login képernyőn ott van a Gnome session választási lehetősége.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#8387) #68216320 válasza vargalex (#8386) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszönöm. Nálam nem hozza ezt valamiért, csak Gnome, Gnome-Classic és a Kodi van.
Viszont a /etc/gdm/custom.conf tartalmazott kikommentelve egy ilyet:
WaylandEnable=false
Ezzel már az öreg xorg van használatban és működik is az xrandr gamma állítása.
Vajon nálam miért nem jelent meg a lehetőségek között az x-org?

(#8388) vargalex válasza #68216320 (#8387) üzenetére


vargalex
félisten

Ez alapján akkor nem jelenik meg, ha X-en fut...

Alex

(#8389) #68216320 válasza vargalex (#8388) üzenetére


#68216320
törölt tag

Igazad lehet. Viszont fura, hogy most nem wayland indult el. Mindenképp xorg van, ami nem gond és így működik az xrandr.

Már csak ott akadok el, hogy hol tudnám automatikusan kiadni ezt a parancsot minden login alkalmával, hogy beállítsa a gamma értéket.
Próbáltam ~/.xinitrc fájlban, de nem csinálta meg.

(#8390) Sonja válasza Archttila (#8385) üzenetére


Sonja
veterán

Tudom, de nálam nem akart működni, ezért feladtam. :B Az /etc/mpd.conf meg működik, ahogy kell.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#8391) Archttila válasza Sonja (#8390) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Hat, ha --user -el inditod a service -t akkor mukodik [link]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8392) Sonja válasza Archttila (#8391) üzenetére


Sonja
veterán

Ezt írtam, hogy nálam nem. :D Kellene, de nálam nem akart. Ezért csak user nélkül indítva a service-t működik nálam, így ennél maradtam, és kész.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#8393) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Ezt csak úgy itt hagyom hátha később valakinek hasznos lesz

DSD audio natív bitperfect lejátszása MPD-vel Linuxon
*természetesen a device részt a saját hw értékeiddel helyettesíted

mpd.conf

audio_output {
type "alsa"
name "iFi ZEN DAC"
device "hw:2,0"
auto_resample "no"
auto_channels "no"
auto_format "no"
dop "no"

cat /proc/asound/card2/pcm0p/sub0/hw_params

access: RW_INTERLEAVED
format: DSD_U32_BE
subformat: STD
channels: 2
rate: 176400 (176400/1)
period_size: 22050
buffer_size: 88200

Enjoy! :)

#linux #ifi #zen #dac #bitperfect #playback #dsd #cyan #mpd #alsa

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8394) Archttila válasza Sonja (#8392) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Akkor nem szóltam :D

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8395) Archttila válasza Sonja (#8392) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog

Vegul igy oldottam meg :)

systemctl --global enable mpd

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#8396) Shyciii válasza #68216320 (#8389) üzenetére


Shyciii
veterán

Usered .bashrc -jébe rakd bele.

(#8397) #68216320 válasza Shyciii (#8396) üzenetére


#68216320
törölt tag

Azzal az lesz a gond, hogy addig nem fut majd le, amíg nem nyitok egy konzolt.

(#8398) Shyciii válasza #68216320 (#8397) üzenetére


Shyciii
veterán

Jah bocsi. Mindig magamból indulok ki, én meg mindig futtatok konzolt otthon, melóhelyen meg minden ssh, ahol meg így alapból fut. Szal te pontos milyen grafikus környezetet futtatsz? Mert attól függ hogy mit használhatsz, illetőleg a .bash_profile file is használható. Én utoljára azt Openbox alatt használtam, és rendben működött.

(#8399) #68216320 válasza Shyciii (#8398) üzenetére


#68216320
törölt tag

Gnome.
Én csak git használatkor nyitok most már konzolt, mert lassan összeáll a rendszer.
Ezért jó volna, ha akár system, akár user módban elindulna automatikusan.
Annyit gondolom mindenképpen kell neki várni, hogy a DE már fusson.

(#8400) Shyciii válasza #68216320 (#8399) üzenetére


Shyciii
veterán

Gnome? Jáááj :D
Szal Gnome esetén 2 lehetőséged biztos van. Az egyik, hogy régen volt (meg gondolom most is van) egy gnome tweaks csomag (közben megnéztem van: gnome-tweaks). Ezzel grafikus felületen lehet szabályozni az autostart funkciót. Aztán a Gnome kezeli az XDG féle autostartot is alapból mindennemű plusz program nélkül, úgyhogy azt is csinálhatod, hogy a /etc/xdg/autostart mappá alá létrehozhatod a saját filenév.desktop fájlodat. Egyébként ez ugyanúgy működik, mint Debian alatt. Ha csak egy bizonyos userre akarod ezt, akkor meg /home/user/.config/autostart mappa alá kell tenni).
A desktop fileok felépítéséről pedig itt találsz infót: https://wiki.archlinux.org/title/desktop_entries#File_example

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.