Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:07:54

LOGOUT.hu

https://prohardver.hu/dl/upc/2016-01/30/491958_fdx7zyrlo9jvholz_banner2_3.png

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31451) Gyuri27 válasza b3Ro (#31450) üzenetére


Gyuri27
félisten

Van az aprón is. Küldtem neki pü-t.
Vásároltam már tőle. Korrekt gyors srác.

Am4 keret

[ Szerkesztve ]

Amd - Radeon - Ryzen

(#31452) todyor


todyor
tag

Sziasztok!
Adott egy Asrock Prime B350 Plus alaplap, egy R5 1600 proci, és egy G.Skill Aegis 16GB (2x8GB) 3000MHz memória kit.
A probléma a következő: csak egy memória modullal hajlandó működni.
Van ötlete valakinek, mi lehet ennek az oka?

[ Szerkesztve ]

(#31453) Sub-ZeRo válasza todyor (#31452) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

A másik rossz?!

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31454) todyor válasza Sub-ZeRo (#31453) üzenetére


todyor
tag

Mindkét RAM működik egymagában. De ha mindkettő bent van, nem indul a gép. Még a bios beállításokig sem. Egy hosszú, két rövid sippantás, és sötét monitor az eredmény.

(#31455) Pakmara válasza todyor (#31454) üzenetére


Pakmara
őstag

Mindkét slotban próbáltad mikor csak egy ram volt bent?

(#31456) updog válasza todyor (#31454) üzenetére


updog
senior tag

Nagyon érdekes egybeesés, nekem az Asus B350 Prime Plus (nem arra gondoltál? :) ) csinálta ugyanezekkel ( F4-3000C16D-16GISB? ugye ez ami nemrég 20 körülért lehetett kapni? :DDD) a RAM-okkal (csak nekem 1600X proci van) pontosan ugyanezt a sípolást a napokban (ami egyébként minden fórum és leírás szerint videókártya hiba), miután átraktam az új gépházba az egész konfigomat. Két napig szívtam a videókártyákat cserélgetve, mire végső elkeseredésben kiszedtem és visszaraktam a memóriamodulokat, és láss csodát, nincs már gond. A procitól számolva 2.-4. slotba raktad őket?

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#31457) 19ati93 válasza todyor (#31454) üzenetére


19ati93
senior tag

A2-B2 slotba van?

Vedd ki és cseréld meg őket, nyomd be rendesen. Tapasztaltam 1x ilyet, és jó lett valamiért ilyen csere-bere után.. Fogalmam nincs amúgy miért. :DD

(#31458) todyor válasza 19ati93 (#31457) üzenetére


todyor
tag

De, de Asus. (Miért írtam Asrock-ot? :F )
A2, B2 természetesen. De próbáltam A1, B1-et is, meg cserélve is őket, de nem.
Amúgy utánanéztem, és az egy hosszú, két rövid az Asus-nál (a többiektől eltérően) memória kompatibilitás hibát jelez. Elsőre én is kikaptam a GTX 750Ti-t, és beraktam egy régi PCIe-s kártyát, de nem segített persze. Azután néztem jobban utána. Amúgy ez logikus is, hiszen egy modullal és a 750Ti-vel ment minden, még a rendszert is fel tudtam telepíteni.
Nem tudom, mennyire merjem nyomni a memóriákat, hiszen alulról nincs távtartóval alátámasztva a lap.

[ Szerkesztve ]

(#31459) todyor


todyor
tag

Motherboard]Nothing shows on monitor after assembling a PC, the way of identification by connecting the buzzer...
3. "One long and two short beeps" from speaker
Abnormal detected in Memory, please confirm whether memory is correctly installed on motherboard.
Please refer to Motherboard manual for related instruction about memory.
Idézet Asus-tól

(#31460) updog válasza todyor (#31458) üzenetére


updog
senior tag

Akkor csókoltatom az Asust a saját kitaláció miatt, miért ne jelentsen mást a sípolás mint mindenhol máshol... ja és az említett alátámasztás hiánya miatt én is gratulálok nekik, nem tudom mit nyertek azon a 7 mm-en amivel ha szélesebb a lap, akkor a szabvány ATX távtartók pont alátámasztanák :((( Így meg lehet kínlódni a 24 pines táp bekötésekor hogy el ne törjön az alaplap...

Amúgy ezek a memóriák (legalábbis amit írtam, a tieidet nem írtad hogy konkrétan milyenek) rajta vannak a QVL-en tehát konkrét kompatibilitási baj nem lehetne, nekem is mentek mióta megvettem, ráadásul húzva, most valószínűleg tényleg kimozdultak, mert szereltem a gépet.

Azóta megint nincs gond, hogy megigazítottam őket (ja, ismét gratulálok az Asusnak hogy az alsó memóriarögzítő is fix, csak a felsőt lehet nyitni).

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#31461) Sub-ZeRo válasza todyor (#31459) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Akkor megnézném másik dual rammal is ami jó. Ha nálad a 2 ram nem megy, akkor vagy a ram foglalat döglik, esetleg a proci meóriavezérlője?! :U Nem tudom, lehet e ilyen hibája. Mindenképpen megnézém másik ramokkal is.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31462) todyor válasza updog (#31460) üzenetére


todyor
tag

Teljesen egyetértek! A memóriám ugyanez. Megpróbálom a "maszírozást", hátha beválik. Ha nem, viszem szervizbe, és bevizsgáltatom. Kicsi a valószínűsége, de lehet még akár processzor, vagy alaplap hiba is. Meglátjuk. Kösz a válaszokat.

(#31463) todyor válasza Sub-ZeRo (#31461) üzenetére


todyor
tag

Próbáltam másik RAM kittel is. Azzal is ez volt. Ezért lett gyanús a lap(foglalat), esetleg a proci.

(#31464) perfegor17


perfegor17
senior tag

Megérkezett a felfogató :) fel is került a vizecske :)
Teszt alatt de eddig egész jó igaz minden auto beállításokon van :)

(#31465) todyor


todyor
tag

Nos a szervíz bevizsgálta a konfigot, és megállapította, hogy a processzor jó, a memóriák jók. Ezeket kipróbálták másik alaplapban, és jól működtek. A következtetésük az, hogy az alaplap a hibás.
Még egy dolgot azért nem értek: ha egy memória modult egyedül, önmagában bedugom bármelyik "B" foglalatba (B1, B2 bármelyikébe), akkor így egyedül is, de nem kellene működnie? Csak A1, A2-ben működhet?

[ Szerkesztve ]

(#31466) 19ati93 válasza todyor (#31465) üzenetére


19ati93
senior tag

ha jó és nem hibás a ram vagy az alaplap akkor bármelyikben müködnie kéne 1 stickel is

(#31467) todyor


todyor
tag

Miután visszakerült a cucc a szervizből (ahol hibásnak ítélték a lapot), jelentve lett a webáruháznak a garanciális hiba. Ők jelezték, hogy futárt indítanak érte. Gondoltam amíg a futár ideér, teszek még egy próbát. És most megy. Terhelési tesztek futnak rajta.
Ahogy így öntudatra ébredt minden racionalitás ellenére, kezdek félni tőle.
Éljen az ellenállás!

(#31468) FatCutter válasza todyor (#31467) üzenetére


FatCutter
kezdő

Hol tart a sztori?
Csak szakmai kíváncsiság, bocs.

(#31469) kalozhun100


kalozhun100
őstag

Nincsen valakinek véletlenül kölcsönbe egy első generációs ryzenje? biost szeretnék frissíteni egy x370es lapon, még nem használtam. Győriek előnyben.

Samsung Galaxy S7 Edge

(#31470) todyor válasza FatCutter (#31468) üzenetére


todyor
tag

Tehát az alaplap egy Asrock Prime B350 Plus, R5 1600 procival, és egy G.Skill Aegis 16GB (2x8GB) 3000MHz (F4-3000C16D-16GISB) memória kittel.
Több napja hiba nélkül megy, miután magához tért. Nem tudom, elsőre miért nem akart elidulni. Egyszerűen csak annyi történt, hogy a szervízben kikapták a procit, és a memóriát. Ezeket kipróbálták egy másik alaplapban. Ott működtek. Ezek után visszaadták a konfigot megállapítva, hogy az alaplap hibás, vagy nem kompatibilis ezekkel a memóriákkal.
Úgy adták vissza, hogy a két modul a B1,B2-ben volt. A B1-ből kikaptam, és áttettem A2-be.
Bekapcsoltam, hátha... És azóta megy.
Tesztelve lett MEMTEST86-tal, AIDA-val, O.C.C.T-vel. Hibátlan. Most zajlik egy Corsair Vengeance LPX 8GB (2x4GB) DDR4 3000MHz CMK8GX4M2B3000C15 V5.20-as kit tesztje.
Eddig minden rendben. Ez is 2933MHz-en megy, mint a G.Skill.

(#31471) FatCutter válasza todyor (#31470) üzenetére


FatCutter
kezdő

Roppantul "okos" szervíz lehetett. :D
Használd nyugodtan. (Mégsem küldöd vissza?)

(#31472) Sz4bolcs


Sz4bolcs
senior tag

sry nemide

[ Szerkesztve ]

(#31473) todyor válasza FatCutter (#31471) üzenetére


todyor
tag

Nem bántanám a szervizt emiatt. Ők egy egyszerű számítógépes üzlet szerviz szolgáltatással. A feladatukat teljesítették azzal, hogy a processzort, és a memóriákat kipróbálva azokat jónak minősítették. Ebből, valljuk be, eléggé logikus a következtetésük, hogy az alaplap a gyanús, mert tényleg sérült, vagy a memóriákkal nem kompatibilis.
Akkor hogyhogy mégis elindult a gép?
Erről kétféle elképzelésem van.
Az első, hogy valamilyen szennyeződés (pl.porszem, processzor lábra kenődött, és a foglalatba bekerült hűtőpaszta maradvány), vagy egyéb mechanikus jellegű probléma (processzor, vagy memória foglalat deformáció) miatt érintkezési probléma volt. Ez a konfiguráció szétszedésével, és újraépítésével megszűnt.

A második (és ez akár önmagában, akár az előzővel együtt), hogy az UEFI a rendszer indításakor teljes körű, és alapos hardver ellenőrzést végez. Nem véletlen az UEFI frissítések nagy száma, mert az AGESA frissebb verziói főleg a rendszermemória kezelésének javítása miatt kerülnek kiadásra. A memóriák vizsgálata pedig különösen fontos, és igen bonyolult.
A lentebb megjelölt cikkben megemlítik, hogy viszonylag gyakran előfordul a kettős (néha hármas) rendszerindulás, amikor az elsőnél nem sikerül a memória (számunka nem, csak az UEFI által hozzáférhető) paramétereinek beállítása. Ilyenkor az UEFI újraindítja a gépet, és más beállításokkal már sikerül.
A sejtésem az, hogy egy olyan ágon akarta javítani a memóriakezelést az UEFI, amire nem készítették fel, és ez csak úgy oldódott meg, hogy az újraépítéssel az alapoktól indulva már jó ágra futott az UEFI.
Természetesen nem küldök semmit sehova. Végre összeállt egy nagyon jó, gyors, stabil kis rendszer.
Most éppen a sokak által kiátkozott Corsair Vengeance LPX 5.20 memóriákkal fut stabilan.

Itt egy nagyon jó cikk az AMD Ryzen memóriakezelésről és a tuningról.

(#31474) Darkylmx


Darkylmx
tag

Sziasztok.
Asus c6h hoz melyik biost rakjam fel ha r7 1700 és hyperx predator 3200MHz
van a gépben?
Jó régen frissítettem.

(#31475) Sub-ZeRo válasza Darkylmx (#31474) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

1002.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31476) Darkylmx válasza Sub-ZeRo (#31475) üzenetére


Darkylmx
tag

Köszönöm a választ.
Nekem a 1002 nem vált be.
A 3502 van fent, ez teljesen jól működik.
Csak gondoltam hátha van valami újabb amit a legtöbben használnak gond nélkül.

(#31477) gulupeti


gulupeti
senior tag

Ryzen 3 1200 procit, amit 3,7 ghz-en használok mire lenne érdemes lecserélni? Ryzen 5 1500x-re vagy esetleg Ryzen 5 1600-ra? Apróról elég jó áron be lehet már ezeket szerezni, ezért gondolkodom a váltáson. Most került a gépbe egy RX 570-es videókártya, 1080p-ben szoktam játszani. Vagy ekkora felbontáshoz elég ez proci is? Lenne érdemi előrelépés? Konfigom megtalálható az adatlapomon. Köszönöm.

(#31478) Sub-ZeRo válasza Darkylmx (#31476) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Te kérdezted melyik jó hozzá, hát az. :DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31479) hokuszpk válasza todyor (#31473) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

lehet, hogy a szervizben kapott egy bios resetet. nemelyik lapnal csodakra kepes.
nekem pl. a Tomahawkom most hetvegen csinalt olyat, hogy a 2700X -et kivancsisagbol beallitottam 65W cTdp -re. na utana mar az volt a teteje, nem engedte fel 105 -ig, ahogy elotte. 65W max vagy auto. mondjuk auton megvolt minden, de epp azert kezdtem el probalgatni, hogy lassam mikent reagal, ha piszkalom. bios reset utan megint lehetett 105W maxot allitani. // megjegyzem, 105W limitnel IBT/avx maxteszttel hajtva a hwinfo szerint 108 -bol meg is all a proci reszleg. es azt is erdekesnek talaltam, hogy 65W mellett is van amikor felugrik 4.3 -as csucsra friss levegot szivni. //
Memory training is tud erdekesen viselkedni, bios resettel az is meggyozheto, hogy eddig rossz iranyban tapogatozott.

ami a corsairt illeti, orulok ha neked megy, nalamis voltak pillanatok, amikor ugytunt tenyleg stabil, amikor meg mar kezdtem elhinni, akkor elhasalt az egesz.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#31480) hokuszpk válasza gulupeti (#31477) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

attol fugg, mivel jatszol. egyszalat ( PUBG ) hasznalo jatekok eseten nemsokkal leszel elorebb a tobb maggal/szallal, a BFV ( amivel mindenki peldalozik ) meg kifejezetten szereti. szvsz ha a penzugyi kerethez hozzatolsz egy picit, akkor 2600 vagy 2600X , azonos frekin is lehelletnyit gyorsabb, ha meg tuningolsz, akkor 4 - 4.1 -ig elmegy.
mondjuk az rx 570 melle gyak. barmelyik 4/8 -as Ryzen eleg lehet.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#31481) gulupeti válasza hokuszpk (#31480) üzenetére


gulupeti
senior tag

Az utóbbi 4 évben leginkább Heroes of the Stormmal játszottam, egy GTX950-nel. Ehhez ugye elég a kis 1200-as Ryzen is. :) De most, hogy lett egy "komolyabb" videókari, azért kipróbálnék újabb címeket is. Akkor inkább 2600 vagy 2600x felé nézelődök, gondolom azért egy ilyen időtállóbb is lenne, egy újabb videókártyát is kiszolgálna a későbbiekben kényelmesen.

(#31482) hokuszpk válasza gulupeti (#31481) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

majd a jatekosok mondjak a frankot, de tippre a 2600X olyan 2060 - 2060 super - 2070 tajat ki tudja hajtani.

lapod milyen van ? ha regebbi 3xx, csere elott ne felejts el biost frissiteni.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#31483) gulupeti válasza hokuszpk (#31482) üzenetére


gulupeti
senior tag

ASUS Rog Strix B350-F Gaming. Bios majdnem a legújabb van fent, így azzal nem lesz gond.

(#31484) palfitom válasza todyor (#31473) üzenetére


palfitom
félisten

"Nem bántanám a szervizt emiatt." - Pedig igazán lehetne!
Alapvető, hogy a helyes ram-slot kiosztást is ellenőrizni kell, márpedig a lapodban 2 modult az A2-B2 foglalatokba kell tenni, ott van a helyén.
Ennek ellenőrzése (internetes ellenőrzéssel együtt is) kb 1 perc lett volna... :(((

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#31485) hokuszpk válasza palfitom (#31484) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

de ezen mar szervizbeadas elott tulvolt. [link]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#31486) palfitom válasza hokuszpk (#31485) üzenetére


palfitom
félisten

Én erre reagáltam:
"Úgy adták vissza, hogy a két modul a B1,B2-ben volt. A B1-ből kikaptam, és áttettem A2-be.
Bekapcsoltam, hátha... És azóta megy."

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#31487) hektorka69


hektorka69
tag

Sziasztok!
egy kis segítséget szeretnék kérni.
adott egy ryzen 5 1600x
eddig egy gigabte ab350 gaming 3 lapban ment. üresjáratban 40 fok körül játék alatt max 60 volt.
most egy asrock b450 gaming k4 lapban alapjáraton 67 fok a proci, a venti süvít mint az állat és nagyon idegesítő.
tud esetleg valaki segíteni mit kellene tennem?

amúgy nem tudom mennyire hihető az érték mert szabályosan hideg a proci körül minden.

viszont az aida is 67 fokot mutat.
köszönöm a segítséget!
Üdv!

(#31488) Sub-ZeRo válasza hektorka69 (#31487) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Hali

Pasztázd újra hátha. Esetleg vegyél valami gyilkológép pasztát, ami frankó.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#31489) hektorka69 válasza Sub-ZeRo (#31488) üzenetére


hektorka69
tag

Szia!
2 szer pasztáztam újra. ugyanúgy mint eddig az előző lapban.
sztem valami beállítási probléma van de nem tudom mi.
:((( :((( :((( :(((

(#31490) todyor válasza hektorka69 (#31489) üzenetére


todyor
tag

Húzd le a proci hűtőventilátorát az alaplapról. Indítsd be amíg eljut a Bios-ig. Ennyi idő alatt nem tud túlmelegedni a proci, mert a hűtőborda elég hőt von el. Kapcsold ki, dugd vissza a ventilátort, indítsd újra a gépet. Ez visszaállítja a ventilátor szabályozását. Talán segít.

(#31491) perfegor17


perfegor17
senior tag

Erre tudna valaki valamit ajánlani hogy ne 3990mhz legyen mikor 4000-re van állítva biosban :(

(#31492) 19ati93 válasza perfegor17 (#31491) üzenetére


19ati93
senior tag

Elkell fogadni kb, sokat ellene nem tudsz tenni.
Én se poénból raktam 3591-re. :DDD

(#31493) todyor válasza perfegor17 (#31491) üzenetére


todyor
tag

A busz 100MHz-es sebessége csak elméleti érték. Pontosan nem lehet beállítani, és ráadásul ha igen kis mértékben is, de változik a hőmérséklet hatására. Kvarccal állítja elő a hardver, és mivel pontos kvarc előállítása nehéz, és nem is igazán fontos a számítógép esetében, ezért egy jó minőségű, de kissé pontatlan kvarcot használnak. A busz sebesség (Bus speed) és a szorzó (Multiplier) szorzata adja ki a Core Speed értékét. Ezért nem jön ki a 4000MHz pontosan.

[ Szerkesztve ]

(#31494) perfegor17 válasza todyor (#31493) üzenetére


perfegor17
senior tag

ja értem akkor jól van így :)

(#31495) BullKoxa válasza perfegor17 (#31491) üzenetére


BullKoxa
őstag

Helló milyen lapban megy neked 4GHz-t? Nekem a 3800Mhz eléréséhez 1.328v kér az 1700x . Lehet a kovi procim x nélküli lesz. De a 3xxx szériánál már lehet jobb az X-s . Már valaki írta, lehet a Biosokkal okoskodik az AMD az új szériánál.

(#31496) perfegor17 válasza BullKoxa (#31495) üzenetére


perfegor17
senior tag

asus prime x370 pro a lap :)

(#31497) hokuszpk válasza todyor (#31493) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Kvarccal állítja elő a hardver,"

regen igy volt, de ma mar nemnagyon fogsz kristalyt talalni a lapon.
hangolt rezgokor oszt csokolom.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#31498) todyor válasza hokuszpk (#31497) üzenetére


todyor
tag

Pedig a legtöbb RTC chip bizony quartz kristályt használ az órajel előállításhoz. Legalábbis azok, amelyeknél fontos a viszonylagos potosság, és hőmérséklet függetlenség. Ha nem találunk az alaplapon hagyományos kerek, lapos, hosszúkás fémburkolatú quartz-ot, attól még ott van, csak más gúnyában (pl. kis szürke SMD kerámia tokban).Van már úgynevezett „Chip-scale atomic clock” is, pl. a CSAC SA.45S, ami 50 picosekundumon (5x10^-11) belüli pontosságú. Sajnos az ára is elég borsos. Nagyjából 1000$ körül van. Nem hinném, hogy az alaplap gyártók ilyet használnának, még a csúcs alaplapok esetén sem. A quartz is hangolható egyébként. Nekem sikerült egy ócsó kínai qartz vekker frekvenciáját utólagosan beépített drótból tekert kapacitásokkal úgy behangolni, hogy a napi 15mp sietésből mindössze havi (!) 1mp lett. Természetesen ez csak állandó hőmérsékleten igaz.
A „hangolt rezgőkör” alatt pedig nem is tudom, mit értesz. Mert minden RC, LC rezgőkör, és a kristály is, ami tulajdonképpen egy RLC áramkör, azon a frekvencián rezeg, ami a paramétereiből következik. Így tehát hangolt a saját frekvenciájára.

(#31499) todyor


todyor
tag


Közben ezt találtam (bejelöltem a quartz-ot):

[ Szerkesztve ]

(#31500) korren válasza todyor (#31498) üzenetére


korren
aktív tag

Több évtized PC után sem voltam tisztában ezzel az infóval.
Köszönet érte!
:R :C

Esetleg egy logout-os cikkecske? ;)

-I like the misery. -I like this world!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.