Hirdetés

Noname 1TB-os SATA SSD teszt

Egy ismerősöm megkért, hogy klónozzam a HDD-s laptopját egy SSD-re, mert ezzel jelentősen felgyorsulna a gépe. Valóban, ez az egyik leghatékonyabb módja egy régebbi notebook teljesítményének javítására – persze egy tiszta újratelepítés is szóba jöhetne. Mielőtt nekilátnék a klónozásnak, alaposan letesztelem azt SSD-t, hogy később ne érje kellemetlen meglepetés: például ha kiderülne, hogy mégsem sikerült veszteségmentesen átmásolni mindent, és használat közben problémák jelentkeznek.

A termék doboza egyszerű, márkát sehol nem látok rajta. 14.000 forint volt az Emagról (keresőszó: "SATA SSD meghajtó, 1 TB, 500 mb/s, Kék" , bár mondtam neki hogy az emag az inkább olyan mint az ebay azaz ez konkrétan az emag piactérről való és ott bőven van noname és minőségileg kifogásolható termék. Jó, persze garancia legalább van rá.)

H110 és 10gen i9.... meghalt a lap...

Szóval még februárban építettem egy érdekes coffeetime modos gépet. Ezt a gyermekeim használták kb 4 hónapig, rx570-es videókártyával 16gb rammal egy igazán jó játékgép lett belőle, azaz az ő igényeiknek megfelelt.
Aztán hétvégén szombaton egyszer csak fagyogatni kezdett. Egyből arra gyanakodtam hogy a videókártya lehet rossz hiszen bányát megjárt példányt vettem olcsón. Oké hát semmi gáz visszavettem a TDP-t és órajeleket majd másnapig teljesen stabil volt a gép. (furcsa hogy pont egy Z170 alaplap beszerzése után ami egy másik projekthez kellett)
Aztán egyszer csak power gombra sem reagált. Jólvan lement zárlatba a videókártya? Átrakom másik gépbe hogy teszteljem és annak bizony semmi baja. A gép viszont továbbra sem indul másik kártyával sem. Akkor táp? Másik táppal sem megy. Power gombot is kizártam úgy hogy resetre kötöttem át.
Aztán ramokat, másik videókártykat, procit stb... és végül arra jutottam hogy alaplap lesz a halott.

Szóval élt 4 hónapot a kis H110 az i9-essel. Okkal írta a kínai hogy Z lap kell neki erős VRM-el.
Nem minden projekt lesz sikeres, igazából buktam a lap árát, a proci esélyes hogy jó. Most pont van egy Z170-es lapom moddolni de a bios íróm csipeszeit nem tudom rendesen felrakni a bios chippre (lecsúsznak róla) így nagyon nehéz a moddolás. Szóval rá kell szánni az időt és forrasztani fogom.
Nekem tapasztalat hogy ilyet is tudtam és működött még ha rövid életű volt. Bár lehet hogy maga a lap simán csak megfáradt ebben a rohadt melegben. (30 fok volt a szobában)
Most a gyerekek visszakapták a korábbi gépüket. Dell T5810, Xeon 2678v3 (all core turbo hackkel), 58GB ram, RX570 aminek nincs semmi baja, 500GB SSD... Ez többet fogyaszt valamivel, de elegendő minecraftra meg sims4-re :DDD

Masterdeejay futó projektjei 2025

Ez egy lista magamnak meg akit esetleg érdekel hogy mi is az amikkel foglalkozom vagy éppen félreraktam és várom a csodát hogy idő, tudás, pénz stb legyen hozzá:

Közeljövőben megvalósítható:

LGA1151 - H110 lapban 6-7-8-9 gen xeon procikkal és 8-9gen asztalival Coffeetime mod.... (10.genes kész mai napig használatban betonstabil de most kisebben gondolkodom)
-lap, proci beszerzés alatt, ram/táp/ssd, bios író stb tesztkörnyezet készen.
3DFX voodoo1 gyorsító használata windows11 alatt modern gépben
- tesztkörnyezet kész, driver x64 2003 server alapokon nyugszik, jelenleg elindul és kockás képet ad ha kellően lassú a proci (1Ghz vagy alatti, ez felett meg se szólal) Drivert újra kell írni az alapoktól....chatgpt fizetős segít...erősen időigényes ugyanakkor nem lehetetlen megoldani. Pcie-pci adapter táprészét újraforrasztottam mert leszakadt.

SATA to SAS adapter

Korábban igen sok SAS vincsim is volt és azokat az unalmas, de mindent is kezelő LSI 9211-8i chipes vezérlőkkel hajtottam (dell H310/200 moddolva)

Aztán abbamaradt a SAS vincsik használata (azért is), mert ez miatt el kellett használnom egy PCIe 8x slotot. Ma meg már nem lenne kényelmes külön vezérlőt használni, főleg úgy, hogy már sima asztali alaplapom van amely eléggé szűkös PCIe sávokkal.

Ezért gondoltam, hogy veszek egy átalakítót. Ez nem olcsó, kb. 5-10.000 Ft körül kapható aliról, szóval igazából annak éri meg, akinek pl. van egy nagyon sok TB-os SAS HDD-je, amit szeretne használni. Nekem konkrétan pont van egy kukázott 6TB-os tesztre.

SAS vincsik legtöbbször olcsóbbak mint a hagyományos HDD-k, ennek oka az, hogy használt piacon szinte 0 rá a kereslet. Nem egyet adtam el pár óra használattal sima HDD-hez képest fél/negyed áron, mert egyszerűen nem volt rá igény.

ADPTSAS-L01 a típus, látható egy spi25-ös chip fw-hez meg maga a vezérlő, amelyen nincs olvasható azonosító.

Mindkét irányból bedugható USB-A?

Találtam egy eléggé érdekes kábelt amelyen az USB-A oldali rész mindkét irányból beugható. Lehet sokaknak nem újdonság ilyen kábel, én még csak most találkoztam vele először.
Ez vajon miért nem terjedt el?

HDD működési idő rekord 29766 nap :)

Backup hdd-nek használtam, több évig lógott ilyen olyan szervereken.
Az érték nyilvánvalóan nem fedi a valós használatot. Általánosan olyan 2000-2500 nap használat után szoktam nyugdíjaztatni hdd-ket akkor is ha nem produkálnak hibát.
Ott bukott ki hogy vettem aliról ilyen kijelzős rack-et akcióba aliról és igazából jó adatokat írt más hdd-kre csak erre nem. De úgy tűnik a smart-al lehet valami mivel minden progi ennyit ír használatra.

Az érték látványosan nő tehát valami számolási hiba okozza. Rádugom egy szerverre pár hétre és meglátjuk mit produkál, jó lenne megnézni mondjuk 65536-nál átfordul-e 0-ra

Kínai DDR5 második felvonás - Puskill PSK-D5M4800BH-16G

Felbátorodva az előző kínai ramos vásárláson, ismét belevetettem magam a keresése és találtam is igen kedvező árú akciós ramokat. Azonnal vettem pár jó árú kitet. (már sajna nincs olcsón ahogy néztem)

Külsőre megegyezik az előzőleg tesztelt kitjeimmel. Hűtőborda, PCB mind ugyan az.


Na akkor nézzük is milyen die lapul a borda alatt, persze csak szoftveresen nézem meg mert nem akarom szétszedni a totál új ramokat.


Kínai DDR5 ajánlható?- Puskill PSK-D5M6400BH-16G

Gépfejlesztés előtt voltam, gondoltam lecserélem az i9-est, mivel már nem dolgozom a fő gépemen, ezért teljesen fölösleges az extra tudása (sok mag, sok ram, sok PCIe).
Hosszas keresgélés után az AMD X3D prociknál álltam meg. Most nem írom le teljesen részletesen, de a lényeg, hogy megállapodtam egy 9800X3D procinál (ezzel nagyon túllőttem az igényeimen) és az egyik legolcsóbb ATX méretű lapnál, amely 4 RAM foglalatos (későbbi bővítés esetére).

Aztán nagy szörnyülködés következett a RAM árakon: a korábbi i9-eshez 6e Ft/db áron vettem a 16GB-os modulokat (Hynix DJR chipes 3200-as ECC REG). Persze, az használt volt, lehet mondani, de egy normálisabb 16GB modul DDR5-ből ennek a többszöröse, így nyomoztam, mik a lehetőségeim.
Szóba került a kínai vonal, persze nem volt kimondottan ajánlott, mivel nem lehet tudni milyen minőségű.

Nem vagyok az egyszerű megoldások embere, ha gépépítésről van szó, nekem az átlagos nem megfelelő. Nemrég kezdtem el játszani a Kingdom Come második részével, és ott ahogy Hans mondta "audentes Fortuna iuvat" ami lényegében annyit jelent hogy "bátraké a szerencse".

H110-es lapban 10.gen Comet Lake működhet?


Igen! Röviden ennyi. ;]

Hosszabban:
Kell hozzá mókolni, procitól függően sokat-keveset és elég sok buktató van. Gondoltam belekóstolok a coffeetime buherálásba. Ez arról szól hogy 6.gen procikhoz szánt alaplapban működésre lehet bírni 7-8-9 gen cpu-ket. Bios modal és némely esetben fizikailag is lábmodokkal.
Korábban már próbáltam de nem jártam sikerrel, igaz brand gépekkel próbálkoztam ott kissé nehezebb a móka.
Vettem aprón egy olcsó H110-es lapot, ezek ilyen 10eft körül mennek. MSI h110m pro-d lett a választás, 9eft+posta volt. DDR4 ramjaim már voltak innen onnan, tápom meg akad valami régi FSP....tesztnek jó lesz. (később kiderült hogy ehhez kevés a 300w-os 20 éves tápegység) Hűtésnek is eléggé egyszerűt kapott.

Kiindulási pont i3-6100-as volt, nem rossz proci netezni el lehet vele. A maga korában játékokra is megfelelő volt, bár 2 mag már lassan kevés. Hozzáteszem ésszerűbb megvenni egy olcsó i5-öst ilyen lapba de én nem vagyok sem ésszerű sem egyszerű. :DDD

AMD RX6300 kisteszt

Korábban már teszteltem az Intel legolcsóbb Iris XE kártyát, most az AMD megoldását nézem meg. Az Iris XE AV1 gyorsításával egészen tetszetős kártya volt de kompatibilitási problémák voltak vele. Most lássuk hasonló árkategóriában lévő AMD megfelelőjét.

Szóval maga a kártya Low profile, ezekből nem is igazán láttam más verziót. Valamiért ezt a kártyát AMD nagyon le szeretné tagadni annyira kevés az információ. Látható hogy x4 Pcie-t kapott a kártya, kár hogy nem egyből 1x-et vagy legalább a 4x-et úgy hogy az üres nem bekötött rész le lenne vágva. Teljesen felesleges volt 16x hosszúságúra meghagyni. Tápcsati nincs szerencsére. Kimenetek 2db DP port, ezt végülis átalakítóval akár mivé konverálhatjuk.

Na akkor mit is tudunk. AMD Navi 24 GPU ami igazából a 6500/6400-ason ismert, itt azért kapott még nyírbálást bár nem maga a feldolgozók hanem a kártya memória busza, konkrétan az amúgy is kevés 64bites buszt felezték meg. Egész egyszerűen a 4GB ramból csak 2GB került rá. TDP is limitálva lett, mindössze 32w (de a GPU max 25w-al gazdálkodhat).
Nézzük meg a NYÁK-ot. (paszta betonkemény volt a totál új kártyán...)

Ez pedig egy RX6400-as szintén low profile összehasonlításnak.