Hirdetés

Belegondolva

Egy kicsit szemléltetném, hogy mit használunk nap mint nap számítógép címén... Elgondolkodtatásnak szánva.

Hirdetés

Ez egy tranzisztor :

Egy Pentium 1 processzorban volt kb. ~3,1 millió ebből. Persze sokkal kisebb.
Egy 8 magos Bulldozerben meg van ~1,2 milliárd.


Ez egy 4 bites léptetőregiszter rajza, párhuzamos beírási és kiolvasási lehetőségekkel. Minden kis dobozkában van vagy 10 tranzisztor.

(Update, ez meg egy egyszerű kis számítógép relékből. 8 bit, de ezt se látod át csak úgy.)

Ez 4 bitet tud tárolni, de műveleteket nem tud végezni az adatokkal (processzor regiszterei között ugye műveletek végezhetők, gyak. ez a CPU "lényege"). Egy modern processzor regiszterei 64 bitesek, persze nem ilyen egyszerűek. De azok is tranzisztorokból épülnek fel.

Fel tudnád rajzolni az egyes be- és kimenetek állapotdiagramját? Ilyesmi (nem ugyanahhoz tartozik) :

Ez itt lent egy Intel 4004-es, 4 bites CPU kapcsolási rajza. ~2300 tranzisztor volt benne. Ki látja át? Manapság egy USB vezérlő chip is bonyolultabb ennél.

És akkor kicsit gondoljunk már bele - miközben természetesnek vesszük, hogy az új VGA kártya simán működik a gépünkben, miután bedugtuk a PCIE buszba - hogy egy olyan valami előtt ülünk, aminek a voltaképpeni működéséről nem sok fogalmunk van, a bonyolultságát meg fel sem fogjuk...

(Persze, persze. Nem kapcsolódik a logikai áramkörök működése közvetlenül a számítógép használatához... Nem is erről van szó... Csak hogy attól még, hogy ma már Plug&Play van, még ugyanúgy tranzisztorok teszik a dolgukat a gépeinkben található integrált áramkörökben - a lényeg semmit nem változott, csak a windóz (már akinél ;) ) fedi el előlünk, és hajlamosak vagyunk ezt elfelejteni. Meg azt hinni, hogy "értünk hozzá".)

Még van hozzászólás! Tovább