2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

MegaGány - Router táp protézis

Írta: | Kulcsszavak: router . tp-link . gányolás . javítás

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Kollegának behalt a TP-Link 740-e - igen, persze, elavult, fúj, kidobni, hozzá se nyúlni, ki foglalkozik ilyennel. Hát én. Ha okosba' megoldható, még mindig olcsóbb, mint egy új eszköz, amire használták (WDS kliens) meg elég. (Ja, meg Openwrt is van rá, amivel az egyik legolcsóbb router, ami biztonságossá tehető az outdated gyári firmware lecserélésével.)

A jelenség az volt, hogy meg se nyikkant a router. Azaz, néha igen, pár másodpercre. Nem tápcsatlakozó, nem kondenzátorok. A táp IC-n volt mérhető feszültség, csak olvasható felirat nem, hogy mi az, így azt sem tudtam, minek kéne rajta lennie..

Aztán a gazdája talált egy kis leírást a HUP-on, ugyanerről a 740v2-ről, amin rajta volt, pár pont, ahol 3,3V-nak kéne lennie. Na, ez nem annyi volt, hanem 0.
Minden mindegy alapon adtam neki 3,3V-ot a megfelelő helyre (egész véletlenül egy LM117-ADJ stabilizátor bemenete) egy PC tápról, és voilá :D Elindult.
Mivel az IC típusa is meglett közben, kiderült, hogy akármit is mértem rajta, az nem volt jó, a kimenete szög 0V volt.

Mivel ilyen IC-m nem volt, maradt a gányolt megoldás : ha 3,3V kell a boldogsághoz, kapjon 3,3V-t :DDD Volt még egy step-down konverterem az ebay-ről, ezeket elég sokoldalúan lehet használni. Beállítottam neki 3,3V kimenetet, a bemenete a tápcsatlakozó földjéről és a +-t megszakító kapcsolóról jön, a kimenete pedig az LM117 bemenetére.


A beépített step-down (1), a táp IC helye (2), az LM117-re kötött direkt 3,3V (3), és a hibás IC (4)

Próba, és süket az egész.
Hogy mi?
Aztán megfogtam a step-down-t, ami meg is égette az ujjam :D Valami még mindig nyelte az áramot, persze a PC tápot nem zavarta, az 300W :D .
Levettem az LM117-et, amire a router táp IC-je elkezdett melegedni. LM117 vissza, táp IC kidob, és így már szépen működött a step-down-ról a cucc, melegedés nélkül.

A step-down kb. 200Ft volt, egy használt TP 740-741 meg pár ezer lenne. Nem egy szép megoldás, de jelenleg ez volt az egyszerűbb.
A vicces, hogy valószínűleg ugyanaz az IC van a step-down-on, és a router tápjában is, és ez csak a dugasztáp 9V-jából csinál 3,3-at : valószínűleg az egész router 1,8V-ól működik, amit az LM117 állít elő :D Adódik, hogy akkor a 740/741 és a 841 is simán működhet 9V-nál alacsonyabb, és talán magasabb feszültségről is (7,5-ről már próbáltam, de az 740v4 volt, más a tápja).

Hozzászólások

(#1) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Gyönyörű! :C

"WDS kliens" alatt egyébként azt kell érteni, amikor a router kliensként csatlakozik egy létező WiFi hálózatra, hogy így hozzon létre egy alhálózatot a hozzá vezetékkel csatlakozó egyéb eszközöknek? Mert nekem is van egy 740N v4.23-am, amit így akartam volna DD-WRT-vel beüzemelni, de a jó égnek nem akarta az igazat (persze lehet, hogy csak a router rossz). De ha egyről beszélünk, lehet, hogy teszek egy próbát az OpenWRT-vel is.

(#2) hcl válasza cinemazealot (#1) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Erről van szó, bár az igazán jó WDS az, ha ugyanazt a hálót szórja, kiterjesztve a hatótávot.
Én csak próbálgattam, de különböző router fw-kkel rémálom. Azonosakkal vszont a DD-Wrt úgy csatlakozott, mint az álom!
TP saját firmware-ivel is könnyen felépül a WDS. Openwrt többet tud, viszont nekem macerásabb volt. Meg lehet csinálni amúgy. Az egyszerűbb eset meg, hogy más SSID-je van, de kapcsolódik a fő routeredhez, és az az átjáró a net felé.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#3) Uzsito


Uzsito
csendes tag

Végre valami kontent :D

Szép munka, annyira nem is gányolt :) Tök jó hogy ilyen olcsó volt, meg hogy könnyen megtaláltad a hibát. Jók ezek a routerek még sok mindenre, kár lett volna érte.

Arduino, vagy ESP8266 projekt nem lesz mostanában?

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#4) hcl válasza Uzsito (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi,
Reméljük, tartós is lesz :D

Lesz majd, csak idő nincs megírni, meg az még nagyobb gány lesz :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) sonar


sonar
addikt

Ha már tp-link meg táp a téma.
Anno valahol láttam egy leírást amivel az USB tápját lehetett combosítani.
Nekem az a bajom ha nagy írási művelet van az USB-n akkor néha letérdel (restartol) a router.
Nem futott bele vki még ilyen problémába? Vagy is hát inkább a megoldásba :)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6) hcl válasza sonar (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem futottam, de nem lehet, hogy inkább a SoC melegszik túl? Milyen router?
Próbáld meg egy küső tápos USB HUB-bal. Ha azzal jó, akkor érdemes lehet mókolni a routert.

Ha combosítani akarod, akkor első körben nézd meg a táp kondenzátorait, hátha csak elfáradtak, és nincs elég puffer. Nagyobb terhelhetőségű dugasztáp is mehet.
Ha tényleg erősebb tápot akarsz az USB-re, akkor lehet a router betápjáról venni egy tápfeszt, azt egy 7805-tel vagy egy ilyen step-down-nal lehúzni 5V-ra, és külön odaadni az USB csatlakozóra (pl. elvágni a routerről jövő 5V fóliáját, vagy felemelni a csatlakozó lábát). Persze így már kell az erősebb dugasztáp.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) sonar válasza hcl (#6) üzenetére


sonar
addikt

tp-link 1043nd 1.x-es hardver.
Nagyobb dugasztáp megvolt, külső tápos usb hubon már gondolkodtam, de az megint egy plusz eszköz, plusz táp... igazából nem nagy gond csak mondom hátha vki belefutott már abba leírásba.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#8) hcl válasza sonar (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Annak több gondja is tud lenni... Eddig kettő van itthon, mind a kettőnek behalt a wifije. Belassul, dobálja. USB-n mondjuk nem voltak használva.
Igazából a külső tápos hub az próbának lenne jó, felesleges addig macerálni, amíg ki nem szűröd, hogy tényleg a router tápja gyenge.

Mutogatni való hater díszpinty

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.