Hajdu ZEK bojler hőfokszabályzó csere...

Mivel nemrég meglehetőset szívtam egy, a címben említett villanybojlerrel, leírom az esetet, hogy másnak ne kelljen ennyit macerálnia egy ilyen egyszerű hibával... :) Ugyanis én is elég sokat kerestem a bojler szereléséről, de sehol semmilyen információt nem találtam róla.
(Ez a leírás Hajdu Z***EK boojlerekre vonatkozik, a 80-120-150L -es típusokra. Nekem konkrétan Z120EK van.)
Egyébként a hőfokszabályzó cseréjéről lesz szó...

Figyelem! A leírt dolgokat csak saját felelősségre szabad otthon kivitelezni, mivel a bojler közvetlen 220V-ról üzemel, ami megfelelő szakértelem, és odafigyelés hiányában halálos áramütést okozhat!

Mivel a villanybojlerem nappali áramról üzemel (hogy miért, az leginkább a Tékozló Homárra való lenne, az áramszolgáltató hozzáállásából kifolyólag), csak olyankor kapcsolom fel, amikor szükség van meleg vízre. Pl. esténként feltelkerem, így reggel tudok zuhanyozni, és nap közben nem fűt feleslegesen.
Azonban nemrég egy reggel lekapcsolás után is égve maradt a piros lámpa... Fűtött a dög magától...!
A parajelenségnek a biztosíték lekapcsolásával vetettem véget, majd hazaérve felboncoltam a renitens vízmelegítőt. Az biztos volt, hogy a hőfokszabályzó hibás, de általában az a hibajelenség, hogy nem fűt, nem az, hogy állandóan...
Szerencsére minden villanybojlerben van egy biztonsági kapcsoló, ami túlmelegedés esetén megszakítja az áramkört, ezzel megakadályozza, hogy a bojler felrobbanjon. Azt azért el akartam kerülni, hogy ez leműködjön... Tehát szabályzócsere.

A szerelés menete :
- Áramtalanítsuk a bjolert, lehetőleg a biztosíték lekapcsolásával!

- A Z120EK alján levő púp leszedése egyszerű : 3 csavar tartja a borítást, kettő a kábelt. Ezeket kicsavarva leesik a borítás...
...vagy nem, mert a középen levő kék gombot előbb le kell húzni. Nem kell félni tőle, nagyon nehezen jön le, egy csavarhúzót aláfeszítve kell lerángatni. Visszatenni csak egyféleképp lehet.

- A szabályzó aljára két rézhüvellyel csatlakozik a visszajelző lámpa. Ezeket egyszerűen ki kell húzni a helyükről.

- A borítást levéve láthatóvá válik a vezetékelés, és a szabályzó. A szabályzót két műanyag fül tartja, ezeket kiakasztva kicsit le lehet azt húzni, és hozzáférünk a 220V csatlakozóihoz.

- Ez két kábelsarus csatlakozó, a vezetékek kék színűek. Húzzuk le őket (én szigetelt nyelű fogót használtam, mert az ördög nem alszik).

- Ezen kívül még egy kék és egy barna vezeték csatlakozik a szabályzóra, ezek csavaros kötéssel. Csavarozzuk le őket, és jegyezzük meg mind a négy vezeték helyét.


Sajnos csak pár képet készítettem, azokat is sietve, szóval nem a legszebb... De látszik a szabályzó felfogatása, és a vezetékek is

- Ezután lefelé kihúzható a hőfokszabályzó, mind a 440mm rézcsővel a tetején. Ezzel a bojler víztere még mindig zárt marad, nem folyik sehol a víz.

- Szerezzük be az új szabályzót, konkrétan egy TSE 00179 jelzésűt (csak TSE és 00179 jelzéssel is hivatkoznak rá), ennek beszerelése a kiszerelés fordítottjaként történik. Beszerelésnél nagyon ügyeljünk a vezetékekre, oda kerüljenek vissza, ahonnan lehúztuk őket. A szabályzót az áram visszakapcsolása előtt tekerjük le, és fokozatosan felfele állítva figyeljük, kapcsol-e.

Látható, hogy igazából nem nagy művelet, aki otthon van villamos eszközök (nem számítógép!) szerelésében, az végig udja csinálni, anélkül, hogy vízvezeték-szerelőt kellene hívnia. A szabályzó ára egyébként kb. 3000Ft, Interneten is rendelhető (csak drágábban). Az egyetlen tudnivaló, hogy a Z80EK bojlerbe rövidebb szabályzó való, 270mm-es.

Én szétszedtem a hibás szabályzót is, hogy megtudjam, miért nem old. Nem egy nehéz művelet, mivel három műanyag fül tartja az alsó borítást.
A szabályzó igen egyszerű, a működési elve sok-sok éve változatlan. A legtöbb bojlerben, ahogy ebben is, egy bimetál kapcsolja ki az áramot, ha elég meleg a víz. Ebben a szabályzóban gyakorlatilag a bimetál előfeszítése változik, ahogy a szabályzógombot tekergetjük. Konkrétan a gomb egy kis rézcsavart teker, ami egy kerámiatömb segítségével a csavar állásától függően nyomja a bimetál egyik felét.
Nos, az én szabályzómban nemes egyszerűséggel összeégett a bimetál két érintkezője. Megpucoltam őket, azóta megint szépen kapcsol. Csak éppen nem azon a hőfokon, amire gyárilag kitalálták, mert eltekergettem a csavart :D De tartaléknak jó, mert nagyjából vissza tudtam állítani :)
Ettől függetlenül a szétszedett-összerakott szabályzót már nem akartam használni (és nem is javaslom senkinek), inkább cseréltem.

Remélem, hasznos lesz valakinek ez a kis leírás, buktatók elkerüléséhez :)

Még van hozzászólás! Tovább