Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3101) schawo válasza m3ss (#3100) üzenetére


schawo
titán

pár nap múlva telik le, és csak azt az infót kapom, hogy még sehogy sem áll, majd valamikor év elején lesz. A szerződéskötéskor egyébként arról volt szó, hogy a 4 hónap az csak egy végső, biztonsági határidő. Szeptemberben kaptam egy október végi határidőt, októberben egy novemberit, novemberben egy szerződés szerinti határidővel már biztosan ígéretet, most hogy letelik a szerződés szerinti, most jött a "jövő év elején már tuti ziher".

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3102) cOxeR válasza m3ss (#3097) üzenetére


cOxeR
Ármester

Tök egyszerű, annyit kell beleírni, hogy fotózásra történő késés esetén az el nem készült képekért nem vagy felelős, a vállalt időintervallum alatt tudod teljesíteni az ígért képszámot. A fotózási idő csökkenésével arányosan az átadásra kerülő képszám is csökken.
Sima ügy. :)

(#3103) Teasüti válasza schawo (#3101) üzenetére


Teasüti
nagyúr

És mit fogsz tenni, ha nem szállít?
Name and shame, vagy jogi út?
Vagy elkapod egy keresetlen szóra oldschool stílusban? :D

Nem félti a pályafutását ezek szerint. Mai világban egy rossz hírverés simán derékbatörheti vki karrierjét. Pl egy 1 csillagos értékeléstől mi (én és akivel dolgozom) úgy félünk, mint a tűztől. :)

[ Szerkesztve ]

(#3104) cOxeR válasza schawo (#3101) üzenetére


cOxeR
Ármester

Tudod ilyenkor van az, hogy publikusan ki kell állni és kiírni, hogy xy, nem teljesítette a szerződés szerinti vállalását, hogy lássa a piac is, a leendő ügyfelek és maga a konkurencia is. :) Ebből lehet levonni következtetéseket... és lehet megítélni vállalkozói szavahihetőséget.
A felháborító nem is az átadási idő, ha ez a 4 hónap benne van a szerződésben... hanem a: "majd jövő év elején" válasz. Biztos tolja a karácsonyi fotózásokat, és túlvállalta magát...
Legtöbb esetben ez a piaci visszajelzés hiányzik, hogy mindenkinek tiszta legyen a kép, így legközelebb is megteszi. Sok vállalkozásnál van ez... és ezért csinálják meg újra és újra.
Én 9 hétre vállalom, soha egy esküvővel se késtem, sőt egy fotózási anyaggal se, pedig 200 átadott közelében járunk. (az átlag átadás amúgy nálunk is 3-4 hét, nem "várom" ki a 9-et, de azt tudom biztosan vállalni több éves tapasztalat alapján)

(#3105) cOxeR válasza Teasüti (#3103) üzenetére


cOxeR
Ármester

Baromság, simán lehet törölni/törölteti... nem egy nem két oldalon láttam erre már példát. :)

(#3106) Teasüti válasza cOxeR (#3105) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Hát nem tudom. Én az FB Page-emről nem tudok levetetni egy értékelést, amit haver rakott oda nekem jóhiszeműen. Support meg mintha nem is lenne. Ignorálnak minden bejelentést.
Ahogy nézem a Google Business oldalamon se tudom szerkeszteni ezeket.

(#3107) cOxeR válasza schawo (#3101) üzenetére


cOxeR
Ármester

Most már érdekel ki ez amúgy, ne csak 3-4 nevet pörgessek magamban. :D

(#3108) cOxeR válasza Teasüti (#3106) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nem azt mondtam, hogy egyszerű... de aki akarja, hidd el, megtalálja a megfelelő megoldást. :)

(#3109) schawo válasza cOxeR (#3107) üzenetére


schawo
titán

Egyelőre nem kívánom, szeretném, hogy korrekt módon megbeszéljük.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3110) *Ropi* válasza cOxeR (#3104) üzenetére


*Ropi*
félisten

Rólam van szó, nem csinálok belőle titkot. És azt is tudod, hogy miért lassultam le.

A többieknek: 60-120 naptári nap van a szerződésünkben, ami természetesen biztonsági ráhagyással lett tervezve, viszont vannak olyan, előre nem látható dolgok, amik ezt felülírják - de már jó úton vagyok, hogy behozzam a lemaradásokat.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3111) Roachy válasza *Ropi* (#3110) üzenetére


Roachy
senior tag

Bár nem tudom mi lehet a háttérben, de nehezen tudok elképzelni olyan problémát, hogy 4 hónapig ne lehessen rá valamilyen megoldást találni. Pl kiadni valakinek a retusálást, akinek a munkájában megbízol, vagy közel áll a te stílusodhoz.
Persze az is igaz, hogy még a határidő sem telt le, illet volna azt megvárni a nyilvános panaszkodással, még ha névtelenül is történt. Ugyanis a fotós addig még szolgálhatott volna mindkét fél számára megfelelő kompromisszumot.

(#3112) Roachy válasza *Ropi* (#3110) üzenetére


Roachy
senior tag

Egyébként a 60-120 napot úgy kell értelmezni, hogy minimum 60 nap a kidolgozás?

(#3113) *Ropi* válasza Roachy (#3112) üzenetére


*Ropi*
félisten

Igen.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3114) cOxeR válasza *Ropi* (#3110) üzenetére


cOxeR
Ármester

Tuti nem a karácsonyi fotózások miatt nem vagy még készen. :))

Viccet félretéve, többnyire nem egészségügyi oka van ezeknek a késéseknek és az időpont tologatásnak, hanem a nem akarás, sajnos ez a piaci tapasztalat, nem az ami itt áll fent...

Ezért nehéz (ezért is) ez a szakma, mert egyedül van az ember, nem igazán van alkalmas helyettesítő akinek lehet adni feladatot ilyen esetben, legalább is ritka. Illetve lehet de az nem a vállalás szerinti minőség lesz, itt azért erről van inkább szó úgy gondolom. Nekem szerencsém van, kettő ember is van aki tudja az utómunka menetem és ügyfél nem látna különbséget, ebből egy állandóan aktív... a másik meg ha nagy szarba lennék tudna segíteni (sajnos keveset beszélünk amit bánok is... - lehet olvasod ;) ).
Viszont a piac többsége nem ilyen szerencsés, átadja az más lesz. No persze a más és a megvan időre is jobb a nem átadottnál.
Tudok példát olyanra aki 7 hónapra kapta meg a képeit... és még szar is volt, láttam a teljes sorozatot nem volt mit fényezni/védeni, a legszanalmasabb az volt, hogy nyers képek voltak és még csak a dőlés vágás se volt korrigálva ehhez 7 perc is elég lett volna... persze ment a sajnálkozás hogy jobb lett volna minket kifizetni, még előbb is meg lettek volna a képek. :)

Lényeg a lényeg egyeztetés, pontos kommunikálás, itt eredményes lesz.

Nem ez lenne a helyzet, ha külföldi árszínvonal lenne a fotózásban is... mert kevesebbet kellene vállalni.

(#3115) Teasüti válasza cOxeR (#3114) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Lényeg a lényeg egyeztetés, pontos kommunikálás, itt eredményes lesz.
Én eddig mindig elébe mentem az ilyennek. Ha tudom, hogy késni fogok akkor előre szólok, hogy bocsi gyerekek nem fog menni időre. Még soha senki nem volt, aki ne értette volna meg. :K
Persze olyannal is találkoztam, aki már a vállalt határidő felétől elkezdett buzerálni, meg siettetni. Az egy egészen másféle kommunikáció volt. :D

(#3116) *Ropi*


*Ropi*
félisten

MAEF pályázat, lehet nevezni. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3117) bigaatis


bigaatis
csendes tag

[link] - tanuljatok esküvő ill. egyéb fotózást a möstertől :N

(#3118) ateszm válasza bigaatis (#3117) üzenetére


ateszm
senior tag

ez mi? még viccnek is rossz... (remélem annak szántad) :)

(#3119) JohnyBlue válasza ateszm (#3118) üzenetére


JohnyBlue
őstag

A facen azért már klaszisokkal jobb képek vannak :) A dátumokból kiindulva sztem ez a legelső próbálkozása volt ;)

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#3120) belovary válasza ateszm (#3118) üzenetére


belovary
senior tag

+1

(#3121) *Ropi* válasza bigaatis (#3117) üzenetére


*Ropi*
félisten

Inkább saját képeket hozzatok, amikből lehet tanulni! :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3122) bigaatis


bigaatis
csendes tag

azt hittem egyértelmű lesz az irónia :C pedig direkt még hangulatjelet is tettem

(#3123) ateszm válasza *Ropi* (#3121) üzenetére


ateszm
senior tag

nekem még évek múltán sem éri el a minimum szintet,így távol maradok s egyben megkímélem a topiklakókat is :D

bigaatis: ok,leesett :)

[ Szerkesztve ]

(#3124) *Ropi* válasza bigaatis (#3122) üzenetére


*Ropi*
félisten

Egyértelmű volt, attól függetlenül. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3125) schawo válasza *Ropi* (#3110) üzenetére


schawo
titán

A negyedmillió forintos szolgáltatás eredménye helyett még mindig csak kifogásokat kapok, még csak egy számonkérhető időpont ígéretet sem. Anatómiailag már mindened beteg volt az elmúlt 6 és fél hónapban (az első fotók július 31-én készültek). A türelmem végtelen, mert kellenek a fotók, és rád vagyok szorulva, de ezt már konkrétan szemétségnek érzem. Az biztos, hogy ajánlani nem foglak senkinek. :(((

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3126) schawo válasza schawo (#3125) üzenetére


schawo
titán

Az analóg korszakban pár hét alatt elkészültek az esküvői fotók. Az ember azt gondolná, hogy a digitális korszakban ezt sikerült felgyorsítani (igen, sikerült, amatőr fotósként én igenis gyorsabb lettem), ehelyett pixelszintű utómunka, tökéletesség hajszolása (6 hónap alatt legalábbis remélem, akkor már), és a végtelen várakozás a "digitális jólét" eredménye. Az esküvői fotók egyik fő célja, hogy a násznép megnézze hogyan festett az egész esemény külső szemlélő látószögéből. Csakhogy ennek 6 hónap után már semmi jelentősége. November-decemberig folyamatosan írogattak, hogy mikor lesznek már képek, de azóta már feledés homályába veszett az egész. Lesz egy kupac képünk, amit senki sem akar megnézni. Másik célja, hogy a távolmaradók kapjanak valami emléket. A feleségem keresztanyja, aki nem tudott eljönni, mert rákos, hamarosan elmehet anélkül, hogy egy képet látott volna. Szóval ennek a csomag képnek már csak két funkciója marad. Promózhatod velük magad, hogy milyen fantasztikus képeket tudsz csinálni. És én majd 25 év múlva elővehetem, hogy nézegessem magam fiatalabb koromban. Szóval számodra a siker 100% (2/2: pénz, promó, bár ezt most azért talán valamennyire lerontottam, 2/3: 67%), számomra 33%, bármennyire jól is sikerülnek a fotók (majd egyszer végre).

Én azt javaslom, hogy ha csak ilyen lassan tudsz dolgozni, akkor inkább foglalkozz mással, mert sokaknak okozol ezzel komoly kellemetlenséget a fentiek miatt.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3127) modulus válasza schawo (#3126) üzenetére


modulus
aktív tag

Igazad van.
Pár nap, vagy 1 hét után már illik csepegtetni képeket a megrendelő felé. Egyébként sem szabad sokáig rajta ülni, 2-3 hét után át kellene adni a teljes anyagot, mert az áll fenn amiről beszélsz.
Erősen függ a megállapodástól egyébként, de ennyi idő után elég rendes árcsökkentés ('kedvezmény') illetne meg. Gondolok itt már 80% körülire..

(#3128) Roachy válasza modulus (#3127) üzenetére


Roachy
senior tag

Azért így ez is túlzás. Átlag 4-6 hét szokott lenni a vállalási idő, de minimum 2-3 hét. Ez elfoglaltságtól függően változhat de leginkább fölfelé, az igényes munkához idő kell. Ahogy Ropi írta náluk pl. minimum 60 nap.
Ha tökéletes végeredményre vágysz, akkor meg kell adni az időt az utómunkára, ez nem az a 2-3 éjszaka lezavarom aztán jó lesz az úgy műfaj.
De ugyanakkor a több mint 6 hónap, az már bőven túl van minden vállalható határidőn és nehéz erre mentséget találni.
(#3126) schawo: Biztosan meg van az oka hogy Ropi miért húzza ennyire, de nem hinném hogy direkt kibaszásból.
Abszolút megértem és a te szemszögedből jogos is a felháborodás, de ezt nektek kéne lemeccselni egymást közt, nem gondolom, hogy ez a fórum a legmegfelelőbb talaj hozzá. Főleg, hogy mi itt csak az egyik oldalt látjuk, Ropi nem "coming outolt" egyelőre.
Amúgy szerződésben nincs erre valami kitétel, ha nem tudják tartani a határidőt, akkor visszajár x összeg?

(#3129) modulus válasza Roachy (#3128) üzenetére


modulus
aktív tag

A 2-3 héttől nem kellene sokkal többnek lennie semmiképp sem, nem lehet hivatkozni elfoglaltságra, anyagmennyiségtől függően nagyon max 1 hónap. DE már ez előtt is adagolni kell a képeket, ízelítő gyanánt.
Az olcsón - jól - gyorsan hármas itt is érvényes (kettő választható), a gyorsnak meg egy fotózás esetében fixnek kell legyen.
Aki ettől eltérően gondolkodik kidobja magából az ipar, de nemcsak ebben a műfajban. Legalábbis felénk aki ettől több időre vállal, nem lesz munkája, mert nem kell senkinek. Ami érthető is, a nemrég leírtak szerint

(#3130) Roachy válasza modulus (#3129) üzenetére


Roachy
senior tag

Az esküvő egy egészen más ipar.
Amikor van hogy egyetlen képen fél napokat lehet elszöszölni, hogy az olyan legyen amilyen. De maga az utómunka és annak milyensége is sokszor erősen ihlet, hangulat, kedv stb kérdése. Ott nem érvényesül a csukott szemmel is megcsinálom pikpak mert akkora a rutinom már. Nyilván azért ez stílus függő is.
És mindemellett benne van az is, hogy egy igazán elfoglalt esküvő fotós, ha minden hétvégén csinál pár ezer leválogatandó és megszerkesztendő lakodalom felvételt, és mellé pár száz komolyabban retusálandó kreatív páros képet, az mennyi időt emészt föl. A kreatívra ráadásul ma már egyre jellemzőbb , hogy plusz egy külön nap. És akkor még fotókönyv, slideshow, képek nagyítása, keretezése stb... Ne adj isten van még családja és magánélete is mellé. Szóval a nagyon max 1 hónap így már simán lesz átlag egy hónap. ;)
Az általad említett hármas egyáltalán nem igaz rá. A legjobb fotósoknál abból csak egy igaz valamelyest a jól. De az viszont nem csak jól, hanem a lehető legjobban.
Olcsó és jó fotós gyakorlatilag nincs, akármennyi idő alatt is csinálja meg a képeket. Esetleg egy pályakezdő, de igazán tehetséges fotós lehet ilyen.
Olcsó és gyors van, de az a fentebb viccből linkelt kategória.
Jó és gyors az még úgy ahogy lehetséges, ha pl nem az esküvőzés az elsődleges bevételi forrása, vagy ha nincsenek anyagi szükségletei csak szerelemből űzi.
A szakma legjobbjai, akik komolyan gondolják a hivatásuk, drágák, lassúak de kimagaslóan jók.

(#3131) modulus válasza Roachy (#3130) üzenetére


modulus
aktív tag

Annyira más világ amiről beszélsz, meg amit tapasztalok. Halistennek... :R
Miért vállal be annyit valaki, ha nem bírja? Ha sok a munka venni kell fel embert. Vagy dolgozni látástól Mikulásig, ha valaki annyira pénzéhes. Vannak ismeretségi körök, keretszerződések, mindenre megvan a külön ember. Ha beüt valami is mindig van B terv. Egyszerűen nem is értem, a szoros határidő meg a minőség az elsődleges, és ezt lehet is tartani, aki akarja.
Lehet olcsóbban dolgozni, ha kisebb az igény, de ott se a minőség rovására.
Annyi tehetséges ember van már, olyan jó technikák. Minden adott
Nekem mindegy, csak erősen csodálkozom :N
P.

[ Szerkesztve ]

(#3132) Roachy válasza modulus (#3131) üzenetére


Roachy
senior tag

Vagy inkább te élsz egy ideálisabb világban, ahol mondjuk egy esküvőért el lehet kérni 2500-3000 eurót. De itt a drágábbak is csak kb 1000 euróval számolhatnak egy munkáért.

(#3133) topikk válasza modulus (#3131) üzenetére


topikk
senior tag

Anélkül, hogy ismerném a részleteket, ennyi inffó alapján ez teljesen elfogadhatatlan, és amennyit elfórumozott itt Ropi az utóbbi időben az lenulláz bármilyen kifogást / hivatkozást külső problémákra.

(#3134) *Ropi*


*Ropi*
félisten

Megértem, hogy türelmetlen vagy, de azért megvárhattad volna, hogy válaszoljak (a tegnap délutáni 2 hívásod után pár perccel már ide írtál annak ellenére, hogy másnapra beszéltünk meg bármit is). Az, hogy nem veszem fel, nem meglepő azután (a Vasárnapi időponttól és a magánélettől eltekintve), hogy letoltam 72+ óra utómunkát egyben, amitől mindkét szemem begyulladt (vagy a friss kontaktlencsétől, nem tudom), ezért kényszerűségből aludtam, hogy pihentessem (eközben hívtál), mert annyira égett, hogy nem tudtam nyitva tartani (mint ahogy azt hajnali 5-kor meg is írtam Viberen, amikor keltem). Hiába szeretnék 96 órás munkanapokat, hogy gyorsabban pótoljam a lemaradást, ha vannak fizikai határok, amiket nem lehet átlépni.

Mindig a dolgok aktuális állása szerinti vállaltam - az adott helyzetben - tarthatónak látszó időpontot: elvileg bármikor meg lehetett volna csinálni pár hét alatt, ha minden terv szerint megy. Nem adtam ki az utómunkát a kezemből, ugyanis a legtöbben azt mondták, hogy megvárják, mert a mi képeink tetszenek nekik és ha más dolgozná ki őket, akkor már nem lennének ugyanolyanok. Hálás vagyok minden párnak a türelméért, amivel hozzájárulnak a nyugodt munkamenethez, mert ezzel nem csak a saját képeik gyorsabb és szebb kidolgozását segítik, hanem mindenki másét is: mindenképpen kompenzálva lesznek valamilyen formában. Addig is azt vállalom amit mindenkinek, hogy legjobb tudásom szerint, a lehető leghamarabb dolgozom ki az anyagokat (természetesen nem több hónapos, hanem heteken belüli határidőkkel számolva).

Háttérinfó, hátha valakinek hasznos: 2019-ben össz arányában 60+% olyan szerződésünk volt, amit évekkel korábban kötöttünk, és így a korábbi, max. 60 napos átadási határidő volt bennük (közben változtattuk a jelenlegi minimum 60, maximum 120 napra: ez a + 60 nap volt biztonsági tartaléknak arra szánva, hogy pont ilyen eset ne fordulhasson elő, azonban azt én sem tudtam előre tervezni, hogy a szervezetem halmozottan önállósítja magát, meg aztán pl. Ildi bokatörése sem gyorsított a dolgokon, mert rám hárult minden). Ami nekünk is újdonság volt, hogy januárban kezdtük a szezont, nem március-áprilisban mint a többség. Amikor nálunk voltatok elmondtuk hangsúlyozottan aláhúzva, hogy minimum 2 hónap lesz az átadási határidő - de a legtöbb ember azt jegyzi meg, amit hallani akar, és az egészből csak a 2 hónap marad meg (nem Ti vagytok az elsők, akik rosszul jegyezték meg). Az esküvőkor nagyjából még tarthatónak is tűnt a 2 hónapos intervallum, ezért mondtam, hogy akörül lesz - aztán akkoriban kezdtek rendesen becsavarodni a dolgok, mert alapból kb. 2.5 hónap kompletten kiesett a cukrom miatti orvosi vizsgálatok és a másik inzulinra való átállás miatt, amiről halványlila gondolatom sem volt, hogy mennyi ideig fog tartani. Egyébként a kérdésedre válaszolva igen: a diabétesz ilyen, hogy nem maga a cukor (ha kicsit magas, akkor csak a szokásosnál jobban pörögsz, ha nagyon magas akkor viszont bealszol / bekómálsz), hanem a minden szervre kiterjedő szövődményei okozzák a gondokat (jellemzőbbek a látás romlása akár teljes vakságig, a végtagok elvesztése, stb.). Nemrég egy hét alatt híztam 10 kilót, aztán következő héten visszafogytam, stb.: úgy néz ki a MiFit mérlegem grafikonja, hogy akár az EKG-m is lehetne (irónia). Ezek teljesen más kaliberű dolgok, mint pl. amikor egy esküvőt fogfájás miatt cipóra dagadt arccal, egy másikat és az utána következő Hétfői kreatív fotózást pedig erős gyomorrontással, plusz az előtte frissen szerzett lábsérülésem okozta fájdalom miatt Lopedium + Cataflam "koktéllal" csináltam végig...Ildivel arról beszélgettünk a 2019-es szezonkezdő esküvőnk után, hogy vajon mi gátol jobban, mert a saját fizikai fájdalom akaraterővel és gyógyszerrel leküzdhető, viszont ha egy szerettünkkel történik valami, vagy más, ami érzelmileg stresszel, az jóval fájdalmasabb és zavaróbb, még ha nem is fizikailag. Ugyanis az esküvő előtt pár órával tudtuk meg, hogy Ildi Édesanyja leesett a lépcsőn és több más sérülése mellett a gerince is megrepedt (nem hoztuk szóba a párnak, mert nem akartuk vele stresszelni őket: az az ő napjuk, érezzék jól egymást).

Egyfelől meglepett, másfelől örülök neki, hogy így egyben futott át rajtam kb. minden lehető és lehetetlen mizéria (előtte 20+ évig semmi a cukrot leszámítva, még egy nátha sem), mert ezzel remélhetőleg túl vagyok rajta és megint jó darabig nem kell velük foglalkoznom. Most amúgy is jó a kedvem: szivárványt látok minden fényforrás körül (irónia, a szemem miatt). :D

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat - Roachy-t kiemelném, mert ő jól összefoglalta a lényeget: pl. nemrég egy vőlegény hajában kb. 400 db képen pótoltam az egyik oldalt hiányzó foltot, ami nem 5 percesre automatizálható rutinmeló. És nem azért mert kérték, hanem mert így érzem kereknek az anyagot, ahogy pl. a polgárin az asztal terítőjéről a gyertyák igénytelen viaszpecsét foltjait (főleg, hogy ők nem is gyújtottak gyertyát), stb. Korábban nem hordtunk magunkkal asztalterítőt... :N

Mindenesetre szerintem ez nem a topik témája, bár vállalom a tetteim következményeit, szerintem folytassuk privátban.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3135) *Ropi* válasza topikk (#3133) üzenetére


*Ropi*
félisten

Ne felejtsd el, hogy hivatalból jelen kell lennem, és még így is sokszor csak reggel meg este léptem be (szerencsére nyugodt topikok és nincsenek feketeöves szájkaratézók, amiket folyamatosan követni kellene). :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3136) schawo válasza *Ropi* (#3134) üzenetére


schawo
titán

A második írásom szerintem mindentől függetlenül a témához tartozik, és szerintem egy fontos adalék ahhoz, hogy az esküvői fotósok megértsék a másik oldal igényeit is. Ami csak részben az, hogy a fotók "tökéletesek" legyenek.

Mindenesetre köszönöm a választ. (És emlékezz, először nem akkor panaszkodtam, amikor eltelt 2 hónap, hanem amikor eltelt a 4 hónapos szerződéses határidő is.)

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3137) *Ropi* válasza schawo (#3136) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az analóg korszakban azért készültek el olyan hamar a képek, mert nem volt elvárás esküvőnként az ~1000 db körüli átadott képszám, hanem ha már 5 tekercs 36-os filmet (ami ugye 180 db kép) elkövetett a fényképész, akkor habzsi-dőzsi volt.

Korábban anekdotázgattunk azzal a külföldi fényképész kollégával, akinek a vállalkozása az albumainkat készíti: az analóg korszakban ő maga is esküvőkre járt, és már másnap átadta a párnak az (akkor még igencsak kezdetleges, A4-es papírra nyomtatott) albumot.

Most, amikor egy nagyobb esküvőn nem ritka a 10.000 (tízezer)+ ellőtt expó sem, csak a képek leválogatása 2 napba csúszik át, ha 10 órában nonstop azt csinálja az ember.

Nálatok 5485 db képet készítettünk (Szerk.: ez válasz M. felvetésére, amit telefonban mondott).

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3138) ateszm


ateszm
senior tag

Az én meglátásom az, ha nem tudom vállalni határidőre, akkor nem vállalok rá még több melót. És igen, kell közben szünet mert annyi jár az embernek. Nem szabad éhesnek lenni ennyire, mert akkor így jár az ember... A többi csak duma... Szép napot!

(#3139) schawo válasza *Ropi* (#3137) üzenetére


schawo
titán

Nekem amúgy nem jön ki a matek. Ha egy esküvői fotózás 3 nap (jegyes, esemény, kreatív), és 2 nap a leválogatás, és még ha szabad nap nélkül is dolgozol, ha több, mint 2 napig tart a kidolgozás, akkor sosem éred utol magad, hanem egyre nagyobb hátrányba kerülsz a teljesítési listáddal. Ez csak akkor jönne ki, ha nem vállalnátok minden héten esküvőt, és a fennmaradó napokon is dolgoznátok a kidolgozáson. Akkor viszont a ~250000 forintos díj kétheti ciklusban mindössze 500000 forint bevételt jelentene, amiből nem lehet megélni költségek után. Magyarul valami nincs jól összerakva. Ez nem fotós kérdés, hanem matematikai. 3 nap + 2 nap + n > 5 nap, ahol n a kidolgozás ideje, és n > 0 (bármennyivel is)

Üzleti megoldási javaslatok (minden fotósnak). Ebben a sorrendben, valószínűleg több ponton is javítani kell az üzleti folyamaton, különben beüt a krach:
1. nem szabad hosszú munkákat vállalni (ahol a kattintgatós rész > 3 nap), csak szabad hét beiktatásával
2. globálisan kevesebb képet kell készíteni (1000 csak 20%-a az 5000-nek, 20 munkaóra helyett 4)
3. gyorsítani kell a leválogatásra szánt egységidőt (még a kevesebb kép ellenére is, a 4 órát is felezni kell)
4. hanyagolni kell a tömeges retusálást (üzletileg nem indokolható)
5. jobban kell támaszkodni az automatizált kidolgozó rendszerekre
6. kevesebb képet (max 5.) kell csúcsra kidolgozni (annyi is elég az önpromóhoz, a kucsaftok 95%-a meg amúgy is vak, nem látja a különbséget az automata és a kézi meló között, a maradék meg csak túlteszi rajta magát)

Másik lehetőség, hogy valaki lemond az életéről, a művészetnek adja át magát, és szép lassan éhenhal, mert nem lesz elég árbevétele. Ehhez elég csökkenteni az elvállalt események számát.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3140) *Ropi* válasza ateszm (#3138) üzenetére


*Ropi*
félisten

Bár Nostradamus lehetnék, hogy megjósoljam mi fog történni a jövőben, mivel ugye a foglalások többsége évekre előre történik. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3141) *Ropi* válasza schawo (#3139) üzenetére


*Ropi*
félisten

Pedig egyszerű a képlet: 10 párból 7 nem él a felajánlott külön napos lehetőségekkel, mi meg nem erőltetjük ha ők nem szeretnék. Pedig az ő érdekük lenne, hogy minél jobb fényviszonyok közt szülessenek a képeik, de az ő döntésük - nekünk pedig így marad időnk bármi másra is.

Kevesebb képpel senki sem örülne, ha bármi fontos kimaradna egy AF hiba miatt - és még így is becsúszik néha. 10+ éve, amikor még 40D-kkel dolgoztunk, 2000 db expó alatt megállt az esküvők 90%-a, nagyon max. 2500. Csak ugye akkor APS-C-n volt 2.8 a legtágabb rekesz, most meg full frame-en 1.4, és a papírvékony mélységélességben jobban meglátszik minden hiba. Egyébként nem mindegy, hogy egy 80 fős, vagy egy 280 fős lagzin lősz 10k képet, mert az utóbbin valószínűleg több marad meg hasznos anyagként belőle (ami nem típusképes ismétlés, hanem valódi történés más és más szereplőkkel).

Tömegesen retusálni csak akkor szoktam ha nagyon indokolt, mert én sem vagyok mazochista - egyébként csak az albumba kerülő képeket.

Sajnos legtöbb dolog csak minimálisan vagy semennyire sem automatizálható (kivéve a preseteket, ha használ valaki - de az már önmagában is automatizáció).

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3142) Roachy válasza schawo (#3139) üzenetére


Roachy
senior tag

Fentebb már írtam miért van nyomás kényszer alatt az a fotós aki itthon dolgozik, hazai pároknak és csak ebből él. #3132
Ez így sajnos elég sok mindent felülír. Nem olyan nehéz beleszaladni a túlvállalásba.
Be is vagyok tojva, mert én meg idén készülök föladni mindent ami biztos volt eddig és csak a fotózásra koncentrálni.
Az ilyen és ehhez hasonló esetek elsőre elbizonytalanítanak, de aztán inkább megpróbálom elraktározni és tanulni belőle a későbbiekben.
Ropi is ebből biztosan tanul majd és megpróbálja jobban beosztani az idejét, hiszen semelyikünk sem robot, és váratlan események mindig lesznek.
Én drukkolok a mindkettőtöknek megfelelő, békés probléma megoldásnak.
Ropi ha meg mégis úgy gondolnád van más is, aki képes a te stílusodban dolgozni, retusálni és kéne a segítség, írj rám. ;)

(#3143) belovary


belovary
senior tag

Nem akarok megnevezni egy fotóst sem, meg most egyik félnek sem adok igazat, egyszerűen csak hozzászólok. ;] Gondolom milyen rossz lehet ennyit várni, de itt a környékünkön van aki 2 év után sem kapta meg a képeit, és nem ő van egyedül. Ugye a helyi favorit fotósok elég kiváltágos helyzetben vannak, és bár nem is értem az egészet, mégis ilyet is megmernek csinálni. :D Nekem nagyon fordult a világ megint, és ausztriai fotóstúdió után, most a helyi TV, és városnak fotózom. Na, itt az első 1 hónapban, az agyamat dobtam el, hogy még ott vagyok az eseményen, de már hívnak, hogy küldjem a képeket. Át kellett kapcsolnom egy más dimenzióra. Bár nagyon harcokat folytattam a fejesekkel, hogy nem azért vettek fel, hogy mobillal kattintgassak, hanem mínőségi javulást akarnak, és ez úgy nem működik, hogy azonnal kell minden, rögtön. Persze ez fotóriporteri, de mégsem.
Ugyanis minden rendezvényen meglövöm a kötelezőt, de azon kívül elvárják, hogy szebb legyen mint a valóság. Kretívkodni, stb... Azt kaptam egy olyan laptopot munkára, hogy inkább hazasietek 10km-re, hogy az otthoni gépen dolgozzam fel villámgyorsan, mert amíg a laptopnál az LR elindul, addig itthon már le is válogattam. :D
Van, hogy 1 nap, 3 rendezvény is van, na, akkor aztán nincs idő szarakodni. Talán egy alkalommal volt, hogy másnapra hagytam, soha többet. Hozzácsapódott más is, és aztán már csúszás volt. Igaz, itt a helyi újságnak az online oldalát én szerkesztem, oda is töltök fel, közben városnak küldöm az anyagot, újságíróknak, képviselőknek, szóval sokfelé kell megfelelni. Most írhatnám azt hogy nincs idő szarakodni, és jó az úgy... De nem! Én megmondtam, hogy minimális képfeldolgozás muszáj. Nem fogok sima jpg eket kiadni a kezemből, ami kiesik a gépből. Hozzáteszem laikusoknak az is totál megfelel.
Szerencsém volt, ugyanis az egyik országgyűlési képviselőnek a fotósa is ott volt ugyanazon a rendezvényen, plusz valaki mobillal is fotózott. Összeraktam a képeket, de nem is kellett prezentálnom, mert megtették az illetékesek helyettem. Na, onnantól nem kellett vitatkoznom, hogy jó az mobillal is, vagy miért is kell nekem a képekkel foglalkoznom.
Volt már hogy komplett stúdió cuccot kelett bevinnem az időközi választás miatt, mert aki indult, annak csináltam a kampányra portrét. Persze mindig az utolsó utáni pillanatban kell rohanni. A lényeg, hogy amikor az üzletem volt, és stúdióban fotóztam, azért kicsit tágabb időkeret volt. Itt nem lehet szarozni, és fel is gyorsultam. Ráadásul az az igazság, hogy az emberek hatalmas százaléka nem az hogy észre sem venné a különbséget, hanem nem érdekli. A mai világban legyen kép, még az sem baj ha homályos. Azt csá.
A témához még annyit, hogy idén gondoltam folytatom itthon az esküvőt, de ilyen hónapok után elgondolkodtam. Pontosan amiatt, hogy nem akarnék így elúszni. Azt is megtanultam, hogy egy rendezvény lemegy, annál jobb minél előbb nekilát az ember, mert akkor még tudja melyik kép után mi van, képben van. Hetek múlva már nem olyan...
Sajnos az van, hogy az emberek nagy részének teljesen megfelel majdnem az is, ha csak valaki lefotózza az eseményt, azt átküldi a képeket. Nem egy olyan fotós volt amikor a sulit csináltuk, hogy jpg-ben tolta, és nulla kidolgozás. Ráaádsul csak esküvő, és nem 1-et tolt addig sem le. :D Lefotózza, majd pendrive, és csók. És 90%-ba agyon ajnározták a friss házasok. Szóval... még mindig jobb ha van kép, ami nem olyan művészi extra, mintha nincs. :D

(#3144) topikk válasza belovary (#3143) üzenetére


topikk
senior tag

Pedig nekem laikusként is úgy tűnik, hogy ebben a műfahban amit leírsz az az irány, hogy minél gyorsabban kell jó minőségű képet szállítani. Akár a helyszínről. És az új akciófotó vázak is erre lesznek kihegyezve, hogya vázról küldöd közvetlenül a fotót a hírszerkeztőnek. Ma már elkésettnek számít egy tegnapi eseményfotó, mert mindig lesz aki mait szállít. Szerintem te is jobban jársz ha kameráből kieső jpeg-et olyan szinten tudod hozni aminek a megrendelő is örül.

(#3145) *Ropi*


*Ropi*
félisten

Hátha valaki kedvet kap: még van 2 hely.

Ez a szűk körű workshop nem kezdőknek szól, hanem továbbfejlődni, új látásmódot kialakítani vágyóknak. Tündi az első Fearless díjas fotográfus Mo.-n, azóta számtalan más díjat is bezsebelt, Sergio és Matteo szintén Fearless díjazottak, mindhárman a világ 100 legjobb esküvőfotósa közt vannak számontartva: élmény lesz tőlük tanulni (én is egyike leszek a 10-nek).

Értelemszerűen angol nyelvtudás szükséges, mert angolul fog zajlani a kommunikáció.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3146) Freddy76


Freddy76
addikt

Követem ezt a topikot (értsd: havonta egyszer elolvasom a hozzászólásokat), és mint szakmabeli (értsd: ex-ceremóniamester) nem szólok semmit. Most olvasom Schawo és Ropi esetét, és néhány kérdés azért felmerül bennem:
- Ha nekem, mint ügyvédnek (mert az vagyok amúgy) van négy hónapos határidőm egy beadványra, de nem írom meg, ezért az ügyfél elveszít 2, 7, 30, vagy éppen 9734 millió forintot, nem tudnám kimenteni magamat, legfeljebb egy folyamatos kómával. Mert azt mondanák, hogy négy hónap alatt oldd meg, kiscsákó. Ha azt mondanám, hogy bocs, a cukrom, vagy azért b.sztam el a tiedet, mert másikakat jól meg akartam csinálni, akkor joggal akarna mindenki esernyőt dugni a s.ggembe, hogy kinyithassa aztán.
- Gyors világban élünk. Ahogy Schawo írta, események jönnek-mennek, most érdekes, holnap nem az. Az esküvő egy élmény, egyetlen a párnak (remélhetőleg). Fontos nekik. Fontos, hogy ők legyen a középpontban, ezért csinálják. Ők legyen a középpontban, amikor meghívják a népeket, ők legyen a középpontban, amikor van a nagy nap, és velük örüljön még egyszer mindenki, amikor megmutatják képeket. Ezért csinálják. És ti, fotósok, örüljetek ennek, mert ha nem így lenne, akkor mindenki elmenne meghitt titkos esküvőkre, nektek meg nem lenne munkátok. De a lényeg, hogy a párok akarnak örülni annak, amikor a képeiket nézik. De fél évvel később senkit sem érdekel. És a párt sem fogja érdekelni, hogy miért nem sikerült összehozni.
- Néha beköszön ebbe a topikba egy-egy, hogy is mondjam, amatőr, és jön a kérdéseivel: "van egy gépem, fotóznék esküvőt, hol hirdessem magam", vagy "van egy jó gépem, barátok megkértek, hogy fotózzak az esküvőn, hogy megy ez", vagy "lesz esküvőm, megkérném keriaput fotózni, mit csináljon". Ti meg jól leoltjátok, mondván elqrja, élete egyetlen eseménye, meg mit akarnak az amatőrök, ne legyen fillérbaszó, és jön sokszor a fölényes lekezelés. Ez bizonyos szempontból jogos, de ha hangoztatjuk, hogy esküvőre profi fotóst, bízz meg minket, profik vagyunk, akkor profinak is kellene lenni, nem csak mondani. És profi módon vállalni a következményeket. Ennek első lépése, az, hogy "elnézést kérek, hibáztam". A következő a probléma orvoslása, mindenképpen, akkor is, ha ez elviszi a hasznot, a megbízási díjat, vagy éppen veszteséget okoz. Vagyis megkérek egy másik ún. "profit", hogy segítsen a képek feldolgozásában, akkor is, ha ez nekem bukta, elviszi a díjat. Mert kötelességet vállalni és teljesíteni is kell, ha ráfizetünk, akkor is. Attól senki sem lesz profi, hogy annak mondja magát, az lósz@r. Attól lesz profi, ha úgy is viselkedik.

Ropi indokai számomra kb. azzal egyenértékűek, ha egy pár a képek leszállítása után azért nem fizeti ki a megbízási díjat, mert elfogyott a pénzük, mert a kaját előre kellett kifizetni,és a zenekar közölte éjfélkor, hogy akkor játszanak tovább, ha megkapják a pénzüket. Vagy a vőlegény berúgott, túl durván varrta le a koszorúslány, megsérült a pénisze, és mivel pornószínészként dolgozik, nem keresett pénzt. Bocs, nem kerestem pénzt, mert beteg vagyok, nem fizetlek ki.

Ami nekem lejön, az az, hogy van magyarázat, de nincs semmi alázat. És ez meglehetősen ellentmondásossá teszi Ropi sok-sok korábbi hozzászólását, mert éppen azt nem érzem rajta, amit ő számon kér sokakon.

"Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

(#3147) *Ropi* válasza Freddy76 (#3146) üzenetére


*Ropi*
félisten

Szerinted konkrétan mi hiányzik belőle, hogyan lehet ezt jobban kommunikálni? Vannak dolgok, amik nincsenek benne, mert telefonon lettek megbeszélve.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3148) belovary válasza topikk (#3144) üzenetére


belovary
senior tag

Igen! Azért vettek fel, mert nem csak képileg akarnak mínőségi ugrást a korábbi tendenciához, hanem más megközelítést is. Ugyanis egy fotós (ha nevezhetem magam így) teljesen más szemmel nézi a dolgokat, mint aki csak úgy csitt-csatt.
Én felgyorsultam, és még gyorsulok :D. Most volt ez a Giro d'Italia, rózsaszín színek éjszakája, meg e körül forog minden. Szóval ott 17 órakor kezdődött a sportgála, és 17 órakor kapcsolták fel a városban ezeket a fényeket! 18:30-ra legkésőbb az M1-nek, meg a rosebb tudja még kinek el kellett küldeni 4db képet a város nevezetességeiről, ahol ilyen fények voltak, de még a logót elhelyezve, feliratozva.
Tudtam, hogy ez kb esélytelen! Szóltam is jópár főnöknek, hogy figyelj, se technikai feltételek nem adottak, se nem vagyok klónozva. Szartak bele.
Na, akkor kimentem előtte este, belőttem a helyszínt, aztán itthon logó, feliratozás, stb...
Megfogtam a saját sz.gépemet, bevittem a TV-hez, mert amit ugye ott kaptam notebook-ot, még netezésre is alkalmatlan. Mielőtt kezdődött a gála, már be volt állítva minden a gépen, Lr, meg PS-ben megnyitva a cucc, hogy csak át kelljen húzni. Átmentem a gálára, 16:45-kor, majdnem 20 perces csúszással kezdték el. Már akkor tudtam, hogy ez kivitelezhetetlen. Mert ugye mindenféle nagyurak is voltak, és mindegyiknek a sajtósa adta az instrukciót, meg a névjegyét, hogy oda küldjek neki képet. Na és persze, a gála legvégén is beszéd van. Csoportkép, anyám valaga. 18 órakor odamentem a sajtóreferenshez, és mondtam neki, hogy már most esélytelen, azonnal futnom kell, vagy nem lesz kép az olaszoknak.
Az egyik csajnak aki az egyik képviselőhöz van felvéve mint fotós, meg mittudotomén minek, mondtam, innentől te vagy a fotós, minden legyen meg. Futás ki, és ami még a városháza előtt volt Fő tér, még oké. De akkor kitalálták (telefonon) hogy menjek el a kastélyhoz. :O
Mondtam, hogy gyerekek, 25 perc múlva küldeni kell az anyagot, én meg az utcán állok még. Mindegy, kabinetvezető ennyit írt, futás. Szó szerint állvánnyal, rohanás a kb 650m levő kastélyhoz. Ott piff két kép, rohanás vissza a gépemhez. De közben egyfolytában csörög a telefon, hogy elküldtem a képeket? Mondom miiiii van, az utcán rohanok géppel, és állvánnyal a kezemben. A gépemhez 18:27-kor estem be. 18:33-kor elküldtem az anyagot.
De kisebb agyhalál, és infarktus után, sietve vissza a gálára. ahol még pár kép és egyeztetés a csajjal a képekről. Utána zaba, pia, csak ugye nem nekem. :D Nekem rohanás vissza, és a gáláról készült képeket nyomatni. Rá kb 20 percre a polginak, meg egy-két fejesnek már átküldtem pár fontosabb képet, hogy fel is tudják tenni. Majd kb másfél órával ahogy eljöttem onnan, már mindenkinek át volt küldve az egész anyag, plusz a mádia oldalán is fent volt, szöveggel. Persze alap kidolgozás, de akkor is kell! Persze a csaj, aki azokat a képeket csinálta, amikor nem voltam ott.... hogy is mondjam.... kuka mind. Egy képépt tudtam szarrá élesíteni, meg megbabonázni, hogy egyáltalán publikálni lehessen, mert az az egy csoportkép volt a sok közül, ami még...
Ez egy elég egyedi eset volt amúgy, és meg is kaptam érte úgy néz ki a jutalmam, de tény, hogy az összes ilyen rendezvény, vagy akármin ez a futás van szinte. Utána a kidolgozással is, de azért nem ennyire vad szinten. Hozzáteszem az újságírók, fotóriportereknek mindig másnap jelennek meg, és ugye nekik elég 2-3 kép max. Nálam átlagosan az esemény nagyságától függően kb 30-40 kép. Van ahol több, van ahol csak valóban 10 kép.
Pl sajtótájékoztatón már azt csinálom, hogy telefonhoz csatlakozva, ahogy vége, törlöm a szarokat (ugye sok a grimasz, meg csukott szem), aztán amiket meghagyok, azonnal küldöm is onnan még a teremből. Múltkor azt mondják nekem, mi vagyok én varázsló? Még ott ültek a teremben, azt át volt küldve az anyag. :D Igaz, itt van idő arra, hogy rohadtúl odafigyeljen az ember arra, hogy vízszint, meg faszán ki legyen expózva, stb...
Azért egy nagyobb rendezvényen, ahol ótva fények, mindenféle szar világítás, csomó fellépő, na azt telefonnal már így eljátszani kuka...
Szóval van amikor így lehet hozni a jpg-et, de van amikor nem. Faramuci a helyzetem, mert a képeimet nem csak az újság, hanem már a franc sem tudja követni ki használja fel... így azért törekszem arra, hogy a lehetőségekhez képest ne a béna oldalamat mutassam... :D

[ Szerkesztve ]

(#3149) Roachy válasza belovary (#3148) üzenetére


Roachy
senior tag

Szerintem túl bonyolítod.
Egy jobb tablet is elég, hogy rögtön szerkeszteni és küldeni tudjad a képet. Sőt, a gépen belül is tudsz annyit szerkeszteni amennyit szükséges. A fotóriporteri munkánál, ma már minden a sebességnek van alárendelve, nem lehet rohangálni a számítógép és helyszínek között. És fölösleges végletekig retusálni. Csak az alapműveletek, vízszint, fehér egyensúly, kicsit több szín, élesség és kontraszt és kb ennyi. Ehhez nem kell számítógép, sem más erőmű, mert bőven elég a 6-8 megapixel is. Ezt tényleg mind akár a fényképezőgépen belül meglehet csinálni.
Meg ismeretlenül másra bízni a fotózást bátor dolog. Ő egyébként bevállalta neked puszira a plusz munkát?
Ez a sztori, pont hogy azt erősíti, hogy nem nehéz túl vállalni magad csak azért, hogy talpon maradhass. Bár szerencsés vége lett, megoldottad, de nem sokon múlott, hogy kudarc legyen belőle. ;)

(#3150) *Ropi* válasza *Ropi* (#3145) üzenetére


*Ropi*
félisten

A WS létszáma 24 óra alatt betelt, ha valakit érdekel, akkor iratkozzon fel a hírlevélre és megtudja mikor lesz a következő (de nem mostanában). :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.