Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#112051) axioma válasza tototos (#112050) üzenetére


axioma
veterán

Az enyem bement me'g a +0.75-osbe, de csak mikor bejelentettek akkor kezdtuk kisakkozni, talan 1 het volt ra, nincs ertelme kapkodni

(#112052) tototos válasza axioma (#112051) üzenetére


tototos
őstag

Mi all int nyomtunk a PMÁPra. Szinte az összes sorozatból van. A kamatokat még nem tudjuk mibe rakjuk. Egiyk lehetőség, hogy az összes vésztartalékot berakjuk a 9.9-be és a kamatokat meg elrakjuk vésztartaléknak.

(#112053) lokalisalj


lokalisalj
csendes újonc

szia, koszonom.

IBIS esetben akkor ertelmezzem ugy, hogy EZ:
(1)
[link]
Germany
tiered (en esetemben) dijai

PLUSZ EZ?:
(2)
https://www.interactivebrokers.hu/en/accounts/fees/IBIS_StkFees.php

Tehat (1) ugyanaz, csak a rarakodo koltsegben ternek el, s igy lesz IBIS dragabb? (a linked gettex eseten 0 EUR pluszkoltseget tartalmazott)

Masik: mi mondhato el IBIS vs GETTEX vs BVMErol? Melyiken legkisebb a spread, legnagyobb a likviditas?
Esetleg a GETTEX olcso, de kicsi tozsde, ha en mindenkep ahhoz kotom a tranzakciom, akkor lehet olcsobb a jutalek, de a spread nagyobb (kisebb forgalom), igy vegul tobbet bukok rajta, mintha SmartRoutingon hagytam volna?

(#112054) ngaba válasza lokalisalj (#112053) üzenetére


ngaba
aktív tag

Jól értelmezed.

Nyilván a xetrán nagyobb a forgalom, mint a gettex-en, ami egyedi részvények esetén nagyobb eséllyel eredményez kisebb spread-et, de az etf-ek többségénél a tapasztalatom szerint ugyanakkora a spread.

A figyelőlistába be tudod rakni mindhárom tőzsdéhez rögzítve az adott ISIN-t, aztán meglátod a spreadeket (késleltetve).

De a gettex.de-n fent van a realtime bid-ask is, a boerse-frankfurt.de pedig regisztráció után mutatja ingyen 3 ticker xetra bid-askjét realtime. De valamennyire mindig lottó, hogy SmartRoutinggal vagy kötött olcsó tőzsdével jársz jobban. Tapasztalataim szerint egy jpgl-nél jobban jársz egy gettex-szel. Egyedi részvény esetén lehet jobb a SmartRouting inkább szvsz, ahol nincs árjegyző.

[ Szerkesztve ]

(#112055) SzGee válasza lokalisalj (#112053) üzenetére


SzGee
aktív tag

Az esetek 99%-ban a market maker-ektől veszed az ETF-et azaz kb mindenhol ugyanannyiba kerül, max 0,005 eur eltérés szokott lenni
A gettex és az ibis között nagyon kicsi az eltérés, pár század eur, a bvme és az lse picit drágább, a legdrágább az amszerdami és a svájci, ott 3 eur is lehet, ami az előbbieknél 1,25
tapasztalatom szerint: gettex (1,25), ibis (1,31) bvme, lse (1,7 körül) és a végén EBS (3 eur)

én mindig gettex-ről vásárolok, nekem ez jött be, a real time adatok is onnan vannak egyébként

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#112056) lokalisalj


lokalisalj
csendes újonc

:C
a KBCnel meg a preferalt tozsde pl Amsterdam volt bizonyos instrumentumoknal... :)) mit mondjak...
de az mar mindegy is...beke poraira...

(#112057) lokalisalj válasza SzGee (#112055) üzenetére


lokalisalj
csendes újonc

koszonom a valaszaitokat!
pontos, preciz!
:R

(#112058) Horvi válasza PredatorZoli (#111955) üzenetére


Horvi
őstag

Köszi szépen a részletes választ/levezetést. Így azért már érthetőbb a dolog számomra.

Hello darkness, my old friend...

(#112059) Dare2Live válasza tototos (#112052) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

A 9.9% amikor az éves infla ha nem szál el gáz/olaj... lesz 5.9% az még mindig baromi jó 4%os reálhozam.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#112060) serious


serious
tag

Sziasztok!

Eddig csak passzívan követtem a csoportot, viszont ma reggel kaptam egy linket amit gondoltam megosztok itt hátha hasznos lehet másoknak is akik most kezdenek ismerkedni az IB TBSZ bejelentéssel.

NAV TBSZ jelentés:
https://www.youtube.com/watch?v=yEgL_lL8l7Q

[ Szerkesztve ]

(#112061) Oppenheimer válasza serious (#112060) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Szerintem ez a hsz egyszerubb es konnyebben kovetheto mint egy video

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#112062) peetie1 válasza ngaba (#112054) üzenetére


peetie1
aktív tag

Nekem a mobil appon így mutatja ha isin alapján felveszem a gettexrol a jpglt. Amit ír bid /ask az pont ugyanaz mint a bvme-s. Miért nincs permission vajon? Nem mintha nagyon zavarna mert látom az árat ugye a gettex.den, de mégis na.

[ Szerkesztve ]

(#112063) Paxker315 válasza SzGee (#112055) üzenetére


Paxker315
addikt

hja, ami megfogott: WVAL-t EUR-ban kizárólag EBS-en találtam. Na mindegy. :) a havi "lekereskedésbe" elmegy szódával.

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#112064) tototos válasza Dare2Live (#112059) üzenetére


tototos
őstag

Köszi a tippet. Tegnap óta kicsit átgondoltam a házvásárlás menetét és az itteni tanácsoknak megfelelően nem rakjuk be az összes pénzt önerőbe hanem kamatozzon szépen állampapírban aztán utána majd valami másba rakjuk át ami jobb mint a hitel kamata.

(#112065) Segal válasza Dare2Live (#112059) üzenetére


Segal
veterán

Az a 9.9% csak akkor lesz annyi, ha tartod is 2032-ig. Ha kiveszed hamarabb akkor jelenlegi büntivel számolva is kb 0.2-1% minusz.
A másik hogy azt azért tudjuk hogy a behazudott infla köszönőviszonyban sincs a valósággal :N
Ettől függetlenül az tény hogy jelenleg ez a 9.9%-os lehetősség a legjobb.
Tippre ki is vezetik a hónap végén nehogy a 2030-as pmap kamatkifizuk ide kerülhessenek.
Szerintem jön majd valami 7.5-7.9% közötti új pmap helyette, ami majd megint a lejárat végefelé ad picit több %-ot.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#112066) Drizzt válasza Segal (#112065) üzenetére


Drizzt
nagyúr

"Az a 9.9% csak akkor lesz annyi, ha tartod is 2032-ig."
Micsoda? Egyedul a fix 9.9%-os resze ismert eddig, az jovo aprilisig lesz. A tobbi meg a megszokott PMAP konstrukcio szerint, az inflacio alapjan.

I am having fun staying poor.

(#112067) Segal válasza Drizzt (#112066) üzenetére


Segal
veterán

Arra értettem hogy ha nem tartja lejáratig akkor a kivételi bünti miatt kevesebb lesz a %.
Tehát teszem azt kiszedi 2025 áprilisában akkor az már 9.9%-1% bünti.
Ha csak 2026 áprilisban venné ki akkor is még 0.5% bünti minusz a 9.9%-ból és így tovább...
Nem igazán hiszem hogy sokan fogják ezt 2032-ig tartani, ellenkező esetben a kivételi bünti mindenképp jelentkezik.
Az meg ugye nyilvánvaló hogy csak 2025 áprilisig van ez a 9.9%. Pont evégett fogják szerintem idővel kivenni az emberek.

[ Szerkesztve ]

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#112068) tototos válasza Segal (#112067) üzenetére


tototos
őstag

A visszaváltási bünti fix 1% nem? Ezt tudják változtatni de én nem hallottam arról, hogy lejárati idő közeledtével csökkenne.

[ Szerkesztve ]

(#112069) Segal válasza tototos (#112068) üzenetére


Segal
veterán

:(
Jelenleg 1%, de bármikor módosítható, de ebbe most bele ne menjünk részletesebben, mert milliószor ki lett már tárgyalva. Olvass kicsit vissza.
A lényeg ha marad az 1% akkor ugye évekre lebontva (2 évig tartod akkor már csak 0.5% bünti 1 évre lebontva, 3 évnél 0.33% és így tovább), de ez módosítható az ákk részéről.
Látom közben szerkesztettél. Szó sincs arról hogy csökkeenne. Én csak arra céloztam hogy ha 1 év után szeded ki akkor még az adott évre 1% a bünti, de ha tartod 2 évig akkor mivel ugyanúgy 1% a büntid, de 2 évre leosztva az nálam már 2x0,5%.
Magyarul a jelenlegi 9.9% 1 éves tartás esetén 8.9%, de 2 éves tartás esetén a kettéosztás végett már 9.4%.
Utána meg ugye nem tudjuk mennyi lesz az infla és ezáltal a kamat.

[ Szerkesztve ]

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#112070) TCr válasza Segal (#112067) üzenetére


TCr
veterán

"Ha csak 2026 áprilisban venné ki akkor is még 0.5% bünti minusz a 9.9%-ból és így tovább..."

Mivel a 2026 áprilisban aktuális kamat periódusának alapja (infláció) még nem ismert, ezért ez így nem helytálló. Az lehet akár 3-4% is a 9,9 helyett.

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#112071) ngaba válasza Segal (#112067) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ha csökkentik a kamatot, akkor már fixmáp inkább (vagy még inkább USA állampapír szvsz). Én már most is azt venném, de a régi PMÁP megszüntetése óta csak 8%-os 1MÁP-ot vettem egyelőre.

[ Szerkesztve ]

(#112072) section9


section9
őstag

Mielott elkezdek szamolgatni IBKR transzferhez inkabb kerdezek hatha valaki mar korbejarta. Kb mekkora ertek felett erdemes transzferelni vagy eladni ertekpapirokat? Ha van forint, dollar, euro is a szamlakon akkor erdemes mindent forintositani?

(#112073) Oppenheimer válasza section9 (#112072) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Minden forintnal erdemes mert egy gagyi brokertol atkerulsz egy megbizthato, nemzetkozi brokerhez. Eleted vegeig fogsz tozsdevel foglalkozni, akar megtakaritas, akar felelesrol legyen szo. Ez alatt egyreszt nem tudhatod elore mekkora lesz az osszeg a vegen, csak kalkulalgathatsz, masreszt meg akarhol elsz majd a foldon, szeretnel majd hozzajutni a penzedhez egyszeruen, nem pedig erste bankfiokokba maszkalni.

Ez egy tobb evtizedre szolo dontes, az IB valoszinuleg mindig jo feature-okkel es versenykepes arakkal fog szolgalni a piaci helyzetebol adodoan. Szerintem nem kerdes hogy mindenkinek transzferalni kell, akinek 1x is eszebe jut a lehetosege ennek.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#112074) UberMutant válasza section9 (#112072) üzenetére


UberMutant
őstag

egyszerű, az eladás és újravétel ára ha kevesebb, mint 5000 forint transzferdíj, akkor inkább add el. ha több, akkor transzferáld. nyilván a kockázat , hogy az ár elmozdul, de ez ilyen kis összegnél jelentéktetlen.

(#112075) Dare2Live válasza tototos (#112064) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"nem rakjuk be az összes pénzt önerőbe hanem kamatozzon szépen állampapírban"

Ennak a dolognak van még egy nem elhanyagolható előnye. Ha jön vmi válság és ne adj isten bezár a cég megszorultok akkor van hova nyúlni.

@Segal Természetesen a 9.9% csak idénre utána x.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#112076) tototos válasza ngaba (#112071) üzenetére


tototos
őstag

Úgy gondolod, hogy a fixmápot is kivezeti a kormány? Mert a 9,9-1 még jobban kamatozik és ha a KSH idénre 8% inlflációt kalkulál akkor lehetne átrakni fix-be.

(#112077) nort_on válasza UberMutant (#112074) üzenetére


nort_on
senior tag

Az eladás/újravétel és 5000 Ft transzfer háromszögben még az esetleges devizaváltás (1%) és cash utalás is van (minimum díjak és 0.45%).

Egyébként Oppenheimerrel értek egyet, én is ezt írtam korábban, tipli. Mindenkinek. Kivéve ezt.

[ Szerkesztve ]

(#112078) UberMutant válasza nort_on (#112077) üzenetére


UberMutant
őstag

magyarán szinte nincs olyan kis összeg, aminél az eladás újravétel éri meg a transzferrel szemben.

szerintem ő nem a tiplizésre kérdezett, hanem arra, hogy egy tiritarka portfólióban melyik elemet érdemes újravenni és melyiket transzferálni.

(#112079) Oppenheimer válasza UberMutant (#112078) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Igazad van, én se olvastam el ennyire alaposan amit írt :DDD

A tényleges kérdésre nem tudom a választ, vegye elő a díjjegyzéket

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#112080) Ixion77


Ixion77
őstag

IBCE az interest rate-t a TBSZ számlákra is fizeti?

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#112081) net91


net91
senior tag

Az miért van, hogy az s&p500 árfolyama emelkedik 1 %-ot ugyanabban az időben az s&p500 ETF pedig esik 1 %-ot.
Ugyanez bitcoinnal ma. A bitcoin árfolyama emelkedik 2,5 százalékot a bitcoin ETN árfolyama pedig csökken 2,5 százalékkal.

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#112082) nort_on válasza net91 (#112081) üzenetére


nort_on
senior tag

Bitcoin: gondolom Binance-en látod a +2.5%-ot. Itt 0-24 megy a tőzsde, és éjfélkor zárja a napi gyertyát (akkor "nullázódik"). ETF/ETN/ETP, mindegy minek nevezzük, meg tőzsdei alap, így előző tőzsdei zárástól (péntek délután, EU vagy USA, attól függ milyen ETF-et nézel) számítja.

Ez a "gond" a kriptó ETF-fel, hogy csak nyitvatartási időben kereskedhető, akkor természetesen le is követi az aktuális árfolyamot (arbitrázs miatt).

Gondolom S&P500-nál is valami hasonló indexhez nézed.

[ Szerkesztve ]

(#112083) section9 válasza UberMutant (#112074) üzenetére


section9
őstag

Koszi, igazabol akkora tetelekben vasaroltam, hogy ahogy nezem mindig a transzfer eri meg. Az atutalasi koltseget szamlankent kulon kell ertelmezni vagy egyben?

(#112084) Ixion77 válasza section9 (#112083) üzenetére


Ixion77
őstag

Hogy a legjobb a banknak? Természetesen úgy. Számlánként.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#112085) nort_on válasza section9 (#112083) üzenetére


nort_on
senior tag

Számlánként van minden, rv transzfer és deviza utalás is. Ha 2 TBSZ-en van ugyanaz, akkor 2x költség.

(#112086) net91 válasza nort_on (#112082) üzenetére


net91
senior tag

Köszönöm a választ.

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#112087) Tottu


Tottu
senior tag

Azt jól tapasztalom, hogy IB-n (IBIE) nincs automatikus deviza váltás, ha részvényt vagy ETF-et akarok venni?
HUF alapú a számlám és USD-n szerettem volna vásárolni részvényt, de a vétel gombra kattintva (és előnézet esetén is) azt mondta, hogy 0 az egyenlegem.

"Manuális váltást" követően már tudtam rendesen részvényt venni.

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#112088) TCr válasza Tottu (#112087) üzenetére


TCr
veterán

Jól tapasztalod.

IBKR - - Revolut - - Gránit Bank <--- ajánlói kódokért küldj privát üzenetet. ;-)

(#112089) Tottu válasza TCr (#112088) üzenetére


Tottu
senior tag

Akkor rendben, csak egy kicsit fura, mert pár youtube videós azt mondta, hogy van automatikus konverzió.

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#112090) Ixion77 válasza Tottu (#112089) üzenetére


Ixion77
őstag

Az az IBCE-n van.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#112091) tobias40


tobias40
veterán

Mobilkincstár app megy nálatok?
Engem nem enged be ,azt írja hogy lejárt a biometrikus azonosító.
Kértem jelszóemlékeztetőt,akkor se enged be az új jelszóval... :W
Weben is hibával elszáll a belépéskor.

(#112092) tobias40 válasza tobias40 (#112091) üzenetére


tobias40
veterán

Szerk:weben betudtam lépni...
Ha január 31.én lenne kamatfizetés akkor előtte hány nappal érdemes kitölteni ezt a dátumot?
Ennek a kiutalása szálára az díjtalan nekem,igaz?

[ Szerkesztve ]

(#112093) tomazin válasza tobias40 (#112092) üzenetére


tomazin
veterán

amikor akarod
maganszemely szamlajara ingyenes

(#112094) tobias40 válasza tomazin (#112093) üzenetére


tobias40
veterán

Köszi!
Tehát lejárat után is rendelkezhetek róla?
Ha jól tudom a kamat nem tehető hozzá a tőkéhez tehát vagy újra befektetjük vagy kiutaltatjuk.
Mi most a BB a 9,9%-os állampapírokkal szemben?
Tudom mindenkinek más,nem vagyok nagy befektető és nem szeretek kockáztatni,vszínű így marad az állampapír ha jól gondolom....

(#112095) donat_sz válasza donat_sz (#111846) üzenetére


donat_sz
senior tag

Ma megjött az ügyfélportálra a NAV válasza.
Hivatalunkhoz érkezett levelére válaszolva tájékoztatjuk, hogy a Tartós Befektetési
Számlájára vonatkozó bejelentése rögzítésre került, ezzel Önnek további teendője nincs.
:C
Vagyis a linkelt képen található dokumentumot bárki kitöltheti amint beutalt a TBSZ-re IBIE-nél és küldheti is a NAV-nak.

(#112096) ngaba válasza tototos (#112076) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nem gondolom, hogy kivezeti a kormány. Most vezette be. Annyit akartam mondani, hogy én már most is a fixmápot favorizálom a PMÁP-pal szemben, pláne ha még csökkenne is a PMÁP kamata.

Úgy vagyok vele, hogy nem tudjuk, hogy mennyire esik le az infláció 2024-2025-ben, és simán lehet, hogy nem lesz jobb a PMÁP a fixmápnál, vagy alig, pláne a visszaváltási büntetést is beleszámolva (a fixmápon kiülném). Emellett:
- Már van egy raklap PMÁP-om, ami az inflációt követi (magasabb kamatprémiummal).
- A Fixmáp negyedévete fizet kamatot (ami mellesleg javítja az évesített hozamot is).
- Akármit nyilatkoztak a visszaváltási büntetésről, a PMÁP mégiscsak egy 8,5 éves papír, a fixmáp meg 3 éves. Nekem ilyen kicsi extra hozam nem éri meg a beragadás kockáztatását (itt már nem +10 százalékokról beszélünk rövid távon, mint a régi PMÁP-nál.)

(#112097) AMD Power válasza ngaba (#112096) üzenetére


AMD Power
titán

Én most pont a 3 havonta való kamatkifizetés miatt vettem BMÁP -t.

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#112098) Llew válasza ngaba (#112096) üzenetére


Llew
senior tag

A kalkulátor alapján a Fixmáp futamidejére nézve (35,767 hónap) ~1000 Ft/millió előnye van a visszaváltott aktuális PMÁP-nak. Ennyiért tényleg nem éri meg.
Igaz ebben az is benne van, hogy a kamatot visszaforgatod új Fixmápba, aminek csökkenhet a kamata

[ Szerkesztve ]

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#112099) Brandynew válasza Llew (#112098) üzenetére


Brandynew
őstag

Lehet állítgatni a kalkulátorban azt is, hogy szerinted mennyivel csökkennek az új sorozatok kamatai, csak most találtam meg én is (útmutató és kamatok beállítása gomb).

Amúgy szerintem minden attól függ, hogy az infláció úgy alakul-e, ahogy most várjuk.

(#112100) Llew válasza Brandynew (#112099) üzenetére


Llew
senior tag

Tudom, néztem. Optimista, nem csökkenős verzióban jobb a fixmáp 3 éven, de pesszimista, legrosszabb csökkenésben sem rosszabb annyival szerintem, hogy megérje a 3 vs 8 évet a PMÁP.

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.