Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#111951) torma99 válasza aAron_ (#111942) üzenetére


torma99
aktív tag

Simán "átmennek". Én fültanúja voltam egy idős néni 170 milliós befjegy vételének nemrégiben. 200 valahány milliót szeretett volna az elmondása alapján "újra lekötni". Persze értékpapírszámlája volt, tehát nem lekötés. Na, lényeg a lényeg 54 millióért azért tudott állampapírt venni, de 120-ért vetetett vele a hölgyike valami részvényalapot távol-keleti kitettséggel, meg valami csoda alapok alapjaszerűt a maradékból. Nénike már nem is igen hallott, szóval a fél fiók hallhatta mi folyik.

(#111952) HussarF válasza aAron_ (#111942) üzenetére


HussarF
addikt

Én is úgy tudom, hogy előre be kell jelenteniük bizonyos dolgokat, hisz szerződésmódosításnak minősül. De talán csak akkor, ha az ügyfélre nézve kedvezőtlen. Ha mondjuk meghosszabbítanak valami kedvezményt, ami semmiképp sem negatív a másik félre, akkor azt másnappal is kihirdethetik.

(#111953) axioma válasza torma99 (#111951) üzenetére


axioma
veterán

Ilyenkor nem lehet a tajekoztatasi kotelezettseg elmulasztasa miatt kozbelepni? Nyilvan nem lenne batorsagom, de ha a tokekockazatot se emliti, akkor jogos.

(#111954) kuntics válasza TCr (#111915) üzenetére


kuntics
aktív tag

Igen, a manuális váltás megoldotta.

(#111955) PredatorZoli válasza Horvi (#111950) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A teljes visszafizetett összeg önmagában egy teljesen értelmetlen szám. Mivel nem ma fizeted vissza, hanem egy jelentős részét a nem is túl közeli jövőben, ezért minden egyes törlesztőnek az inflációval a mai értékre való jelenértékszámításával fogod megkapni azt, hogy az amit vissza kell fizetni, az mennyit ér valójában.
Példa: Egy 10 Millió forintos hitel, 6,8%-os THM-el, 25 évre felvéve, itt a teljes visszafizetés 20,4M Ft.
Itt 68 ezer forintot fizetsz havonta, 300 hónapon keresztül.
Az első évben te 12*68ezer=816 ezret fizetsz vissza.
Viszont mivel van éves átlagos 4% infláció, ezért a második évben visszafizetett összeg jelenértéke csak 784 ezer, a 3. évben 754 ezer, a 10. évben már csak 573 ezer, a 20. évben 387 ezer, a 25. évben meg már csak 318 ezer.
Ha minden évre kiszámolt jelenértékeket összeadjuk, akkor kapunk egy olyan számot, hogy 13,2 Millió forint.
Magyarul ha te felveszel 10M-et 25 évre 6,8% kamatra, akkor arra te 13,2 M Ft-ot fizetsz vissza mai értékben kifejezve (feltéve hogy időközben nem váltod ki sokkal olcsóbbra...). a 20M az egy totálisan félrevezető semmitmondó szám.
Ha esetleg a hitelkamatok lemennek 4%-ra, akkor 25 év alatt ugyanerre a 10 Milliós hitelre 10,2 Millió forint jelenértéket fizetsz vissza, magyarul szinte ingyen van a pénz....
Jól látható, hogy miért teljes őrültség és amatőr dolog a hiteltől ótzkodni

(#111956) tototos válasza PredatorZoli (#111955) üzenetére


tototos
őstag

Nagyon sokan nincsenek tisztában szerintem az inflációval és annak hatásával. Szerintem ha most megkérdeznék 10 random embert, hogy mit jelent az hogy csökken az infláció akkor legtöbben azt mondanák, hogy olcsóbbak lesznek a dolgok.

(#111957) ngaba válasza axioma (#111953) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ja, általában nekem is kinyílik a bicska a zsebemben, amikor bankban járok... De az sem varható el a bankoktól, hogy mindenkinek az állampapírt ajanlják (megjegyzem, hogy amíg nagyobb forgalmazói jutalékot kaptak az AKK-tól, addig ajánlották maguktól is).

(#111958) Szuri90 válasza nort_on (#110288) üzenetére


Szuri90
csendes tag

A cost basis mező a teljes ár költséggel növelve?

100db 10EUR részvény + 6,5EUR vételi költség = 1006,5 Cost basis?

(#111959) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Na epapiron bejelentettem a TBSZ transzfereimet, beledobaltam minden szart a csatolmanyokba + egy masik epapir requesten a frissen nyitott 2024-es TBSZ-t.

Remelem ezzel letudtam idenre az adminisztracios remalmot.

Mentsetek el minden dokumentumot mindenrol a google driveba, mert ha jon az adovizsgalat kelleni fog!

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#111960) nort_on válasza Szuri90 (#111958) üzenetére


nort_on
senior tag

A leírás szerint is Gross Amount-ot kell megadni, szóval igen, a fee is benne van. :U

(#111961) axioma válasza PredatorZoli (#111955) üzenetére


axioma
veterán

Engem mindig lehurrognak h ne zavarjam ossze a hitelfelvevot olyan alapvetesekkel, mint nem adunk ossze kulonbozo idopontokban esedekes osszegeket jelenertekesites nelkul. Az allami [nemtom, regen talan pszaf oldalon volt] hitelosszehasonlito is megjelenitette, es mikor rajukirtam h nem kene, leraztak h ez is igeny... argh, kinek kene feladata legyen tajekoztatni, a kozigenyt formalni?
Azota nem szolok csak a kornyezetemben probalok segiteni, ha hagyjak.

(#111962) kovaax válasza nort_on (#111960) üzenetére


kovaax
őstag

A fee-t is átadja a transzferáló bróker?

-=- There's no place like /home -=-

(#111963) PredatorZoli válasza kovaax (#111962) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Semmit nem ad át, neked kell felvezetni mindent. (Ezért kell lementeni még transzfer előtt)

[ Szerkesztve ]

(#111964) donat_sz válasza PredatorZoli (#111963) üzenetére


donat_sz
senior tag

remek hétvégi program, pont ma csináltam a mentéseket :DDD :DDD :DDD
viszont az excel kimenet az legalább kódolás nélkül letölthető, a kódolt pdf-ek meg úgyis ott vannak a levelek közt

(#111965) Oppenheimer válasza PredatorZoli (#111963) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Én ezeket majd on demand csinálom meg ha esetleg fel kéne törni TBSZ-t mert úgy hozza az élet. Termesztésen ez nincs tervben, így ha minden jól megy simán lejárnak és megújítom őket és nem kell sose felvinni

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#111966) lmaresz válasza PredatorZoli (#111955) üzenetére


lmaresz
aktív tag

Itt a lényeges paraméter, amit nem ismerünk, hiszen nincs jósgömbünk az a jövőbeli infláció... Vajon ez a 4% megállja a helyét? Mivel számolnátok hosszútávon?

(#111967) Vesa válasza PredatorZoli (#111955) üzenetére


Vesa
veterán

"Jól látható, hogy miért teljes őrültség és amatőr dolog a hiteltől ótzkodni"

Van ok a hiteltől tartani, de valóban nem az amit leírtál.

A tudomány a valóság költészete!

(#111968) PredatorZoli válasza lmaresz (#111966) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A 4% szerintem egy konzervatív becslés. Ennél szerintem több lehet, kevesebb nem nagyon.

(#111969) PredatorZoli válasza Oppenheimer (#111965) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Feltörés esetén ezen nem múlik semmi (kivéve ha a feltörés után adsz majd el valamit, a TBSz megszűnése után). A TBSz transzfer során a küldő fél 1 számot ad át, mégpedig azt, hogy az adott TBSZ-nek mi volt a bekerülési értéke (magyarul a gyűjtőévben hány forintot fizettél be). Ebből ők ki fogják neked számolni a keletkezett nyereséget ha feltöröd, és megküldik róla az igazolást.
A tételes felvezetésnek csak statisztika meg kimutatás helyességében van szerepe, amit a felületen látsz.

[ Szerkesztve ]

(#111970) tototos válasza Vesa (#111967) üzenetére


tototos
őstag

Szted mi az ok tartani tőle?

(#111971) fecus válasza PredatorZoli (#111969) üzenetére


fecus
őstag

De, ha így számolják mi van a TBSZ maradék forintjaiból kifizetett transzferköltséggel? Az nem fog hiányozni a nyitáskor befizetett összegből?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#111972) PredatorZoli válasza fecus (#111971) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az egy minusz ami így egy költségként jelenik meg, csökkenti a TBSz eredményét ugyanúgy mintha egy minuszos tradet csinálnál vagy a kereskedés miatt levonnának jutalékot. A TBSz a olyan mint Vegas, ami ott történik ott is marad, csak az számít hogy mi ment be az elején és mi jött ki a végén.

[ Szerkesztve ]

(#111974) Oppenheimer válasza PredatorZoli (#111969) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ah remek! Akkor semmi dolgom :D

Statisztika ha nagyon kell, már próbáltam hogy investing.com-ról a kiexportált csv-t meg lehet etetni portfolio performancal.

Ez másnak is hasznos infó lehet

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#111976) bigdady válasza PredatorZoli (#111973) üzenetére


bigdady
nagyúr

+1

(#111977) PredatorZoli válasza Vesa (#111975) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A hozzászólásaid nagyon magas %-a politikai hiszti/ventillálás, ez nem előítélet, nem személyeskedés, hanem tapasztalat és többen megkerestek már privátban, hogy ez zavarja őket és ezzel egyet is értek velük, a többséget ez zavarja és nem is idevaló, csak rontja a topic színvonalát. Ha valaki az esetek döntő többségében mindent csak ugyanarra fűz fel, akkor én jobbnak látom ennek még a legelején elejét venni, mielőbb még belelendülnénk. Amíg én vagyok a TG, addig ez a topic nem lesz széttcseszve a politikai hisztikkel. Ha ez azt fogja eredményezni hogy valaki ezen megharagudik és felkeres egy modit, majd elveszik a TG-met, ebből akkor sem engedek.
Továbbra is szívesen fogadjuk a hozzászólásaid, de csak ha a befektetési témába vágnak és nincsenek hátsószándékai.

[ Szerkesztve ]

(#111978) kovaax válasza PredatorZoli (#111963) üzenetére


kovaax
őstag

Én a KBC-nél kezdtem, és ők átadták azt is a Randomnak, hogy mennyiért vettem (bár csak 2 tizedesig)...

-=- There's no place like /home -=-

(#111979) PredatorZoli válasza kovaax (#111978) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Akkor ezek szerint ezen a téren sem egységes a gyakorlat. Amikor a randomos cuccok kerültek át az Erstébe, ott is átvittek mindent.

(#111980) kovaax válasza PredatorZoli (#111979) üzenetére


kovaax
őstag

IB szerint is át kéne adják, csak nem rögtön: "The cost basis information associated with transferred positions (e.g., acquisition date and price) classified as covered is typically sent by the transferor sometime after the transfer has settled and, in certain cases, the transferor may be subject to IRS rules which require that this information be provided within 15 days of the transfer date."

Szerk.: Ezt kell klikolni: "How do I update cost basis information for transferred securities?"

Szerk.2: Mondjuk itt most FOP method van, nem? Mert akkor nem fogják átküldeni/beírni: "The cost basis information associated with transferred positions (e.g., acquisition date and price) will not be automatically provided from the delivering institution for assets sent via basic FOP method. Client will have to update the cost basis in Client Portal if required. Please reach out to the delivering institution in case confirmation of cost basis for the transferred positions is required. If the cost basis is not updated, then positions will be assigned with default cost basis values where the acquisition date is set to the date of transfer and the cost to the closing price of the security on the date of transfer." Itt: How do I update cost basis information for transferred securities via basic FOP method?

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#111981) kovaax válasza PredatorZoli (#111979) üzenetére


kovaax
őstag

Mellesleg mivel IBIE-nél vagyok, magamnak kell elkészíteni az adóbevallást, hol van ennek jelentősége?

-=- There's no place like /home -=-

(#111982) PredatorZoli válasza kovaax (#111981) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

TBSz feltörés esetén a szolgáltatónak kell kiállítania igazolást a TBSZ-en elért nyereség után, és te az igazolásban foglaltakat nem írhatod felül, szigorúan azt kell a bevallásba beírni. Tehát ha nem úgy van kiszámolva ahogy kéne, nem bírálhatod felül, hanem ki kell javíttatnod a szolgáltatóval az igazolást és csak akkor. Ezért fontos, hogy számolnak. Ebből a szempontból mind1 hogy IBIE vagy IBCE.

(#111983) kovaax válasza PredatorZoli (#111982) üzenetére


kovaax
őstag

Ez akkor jó hír, bár abban reménykedtem, hogy nem kell ezzel foglalkoznom, ha végigtartom a TBSZ-eimet...

Abban tudsz még segíteni, hogy miket lehet belevenni a cost basis-be? Ezt írják róla:
Cost Basis: Purchase cost + commission + transaction taxes and other charges
ETF ár * darab -ot írtam csak be, de akkor hozzá kell adni a vásárlás megbízási díját, transzfer díját? HUF-EUR váltás díját is hozzálehet (már ha van, és tudom)?

-=- There's no place like /home -=-

(#111984) bigbuda


bigbuda
aktív tag

Sziasztok, a különböző penzintezeteknel \ brokereknel lehet látni hogy milyen szintű befektetoi védelem és biztosíték van a különféle befektetésekre. (pl. OBA, BEVA)
Itt ugye általában látsz egy számot, pl. 20.000 EUR.
De ezt hogyan kell értelmezni, pontosan mire vonatkozik?
Pl ha van egy TBSZ-em bármelyik brokernel, ahol ez a 20.000 EUR (kB 8M Ft) a biztosítás, ez azt jelenti ha én befektetek mondjuk S&P500 ETF-be 20M Ft-ot, akkor ha beut a krach, akkor a papírjaim odalesznek és visszakapok összevissz 8M Ft-ot? Vagy a már meglevő papírjai egyáltalán nincsenek veszélyben korlátlan mennyiségben, mert az jogilag amúgy is az enyém és ez nem alapja a társaság vagyonának egy csőd esetén?
Köszi előre is a tisztazast a kockázatokkal kapcsolatban. :R

(#111985) PredatorZoli válasza kovaax (#111983) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ha végig megy a TBSz akkor nincs jelentősége...
vételár+comission, ennyi, mást nem. De még1x: Feltörés esetén az IB nem abból fog számolni amit itt megadsz....

(#111986) Csigusz23


Csigusz23
csendes újonc

IBIE TBSZ 2000 Ft-os havidíja kapcsán kérdés: csak a TBSZ-en történő devizaváltás csökkenti a havidíjat vagy a normál számlán történő is?

(#111987) nort_on válasza Csigusz23 (#111986) üzenetére


nort_on
senior tag

Igen, csak a TBSZ-en történt tranzakciók csökkentik.

(#111988) Dare2Live válasza Segal (#111878) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

~májusig kitart a bázishatás. Bemehet 4% alá. Onnan aztán elindulunk fölfelé amin a KSH trükközése se segít. Ettől még ha a forint/gáz... nem száll el az infla az év további részében megállhat 6% körül az éves így meglepően alacsony is lehet....
miközben a PMAP 9.9%on ketyeg.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#111989) nort_on válasza kovaax (#111983) üzenetére


nort_on
senior tag

Van külön Portfolio Performance topik, gyere át oda. Ott van minden könyveléssel, meg TBSZ-szel, töréssel, adózással kapcsolatos kérdés/válasz, mit, hova, hogyan érdemes beírni.

[ Szerkesztve ]

(#111990) kovaax válasza nort_on (#111989) üzenetére


kovaax
őstag

Köszi, megnézem.

-=- There's no place like /home -=-

(#111991) donat_sz válasza bigbuda (#111984) üzenetére


donat_sz
senior tag

(#111992) apszi


apszi
őstag

Sziasztok!
Egy olyan gyors kérdésem lenne, hogy mikor kerül a bankszámlára a pénz, ha most eladok X összeg diszkont kincstárjegyet? Csak hétfőn, vagy azonnal átutalásra kerül?
Előre is köszönöm! :R :R :R

(#111993) nort_on válasza apszi (#111992) üzenetére


nort_on
senior tag

Hétfő.

(#111994) apszi válasza nort_on (#111993) üzenetére


apszi
őstag

Köszönöm a gyors választ! :R

(#111995) RegElek válasza axioma (#111961) üzenetére


RegElek
csendes tag

Sajnos nekem is hasonló tapasztalataim vannak.
Hiába próbáltam pár ismerősnek segíteni, hogy

1. Jön a harmadik gyerek, vegyék fel a Babavárót, mert "ajándék", potya pénz.
Még a törlesztő miatt sem kell aggódni, mert a három év szüneteltetés alatt összejön annyi kamat állampapírból, hogy fedezi a következő időszak jelentős részét (ez még 1,5 éve volt, amikor már lehetett látni, hogy az akkori PEMÁP elég jól fog hozni).
"Á nem, hitel, az az ördögtől való", ha nem is szó szerint, de ez volt a lényege.

2. Másik ismerős 3,5-4%-on ketyegő hitelt mindenáron végtörleszteni akar.
Ugyanaz a szituáció: tedd félre, a kamatok többet hoznak. "Nem, így jobban alszok".
El tudom fogadni, de nem volt racionális döntés.

https://regelek.hu/

(#111996) axioma válasza RegElek (#111995) üzenetére


axioma
veterán

az elso betu szerint megvolt csak elso terhesseg es folyamatban levo hazvasarlas... inkabb nem, mert igy is bonyolult a hitel

(#111997) paulka válasza RegElek (#111995) üzenetére


paulka
tag

Az első eset pont kollégámnál is ugyanez volt, majd megszületett az első gyerek és kitalálták, hogy jön a második gyerek és felveszik a babavárót... 3 milliót spórolhattak volna...

Bónusz: Illetve egyik gyerek után se váltottak GYED extrára, ami ismét több milliót jelentett volna nekik.

[ Szerkesztve ]

Pyro reportin' MFhhh MFhhh

(#111998) robag93 válasza paulka (#111997) üzenetére


robag93
aktív tag

GYED extrával milliók :F

(#111999) tototos válasza RegElek (#111995) üzenetére


tototos
őstag

A legtöbb ember szerintem fél kockáztatni. A hitel is egy kockázat hiszen mi van ha nem tudom fizetni stb.
Plusz ugye még a csapból is az folyik, hogy a bankok mennyit nyerészkednek az embereken és milyen csúnyák. Tehát ha teheted kerüld őket. Ezért volt MÁP+-ban nagyon sok megtakarítás, mert ott volt állami garancia.

(#112000) korcsi válasza robag93 (#111998) üzenetére


korcsi
veterán

2024-es állapot:
"
A gyermekgondozási díj (gyed) maximálisan folyósítható összege bruttó 373 520 forintra,
"
18 hónapig, mínusz amit asszony kapna, illetve a TB (havi 11300)

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.