Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) sellerbuyer válasza Crystalheart (#150) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Hát ha a filmed szerkezete erősen kötött, akkor megértem.

Nálunk a szinopszist(!) jóformán teljesen át kellett gondolni, mert a jó zene megtalálása után totálisan borult az eredetileg elképzelt koncepció. Persze nem a fő irányvonal, csak egyes főbb elemek. Egy unalmas, konvencionális kezdés helyett nagyon durván belevágunk a lecsóba és a néző tekintetét máris a képernyőre/vászonra szegezzük, az első mp-ben! Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a zenére!

Úgy történt, hogy keresgéltem a filmhez a zenéket Youtube-on és hát mivel eléggé specifikus a film témája, ezért nagyon egyszerű keresőszóval, szavakkal meg lehetett találni a megfelelő zenéket, aztán már csak hallgatni kellett. Na most kb. a második volt, amit elkezdtem hallgatni és szinte amint megszólalt, záporoztak előttem a képek, láttam a film első képsorait! Döbbenetes volt az élmény! Innentől nem volt kérdés, ez lett a zene. Aztán ahogy kicsit komolyabban "szemügyre vettem", megvizsgáltam minden egyéb szempontból, bele próbáltam kötni... nem sikerült, ez a tökéletes zene!

Csak azt akarom ezzel mondani, hogy mi már rögtön az első fázisokban kiválasztjuk a zenét és ha kell, akkor képesek vagyunk beáldozni egy kezdetektől dédelgetett koncepciót is, mert a zene a film egyik legfontosabb eleme. Sokkal többet ad a filmhez, mint amennyi kompromisszumot kell miatta kötni, én úgy gondolom. Már a szinopszis alakításának fázisában kiválasztjuk a zenéket, pontosan azért, hogy később, a forgatókönyvnél már ne legyen ezzel gondunk, legfeljebb kisebb finomításokat kelljen megoldani, de a zenén a tervek szerint már nem változtatunk. A zenék a filmünk szerves részei lesznek, így már ezzel együtt tervezzük a jeleneteket. Úgy értem, nem elképzeljük, hanem effektíve meg lesznek a zenék. Szerencsére jogi ügyekben van segítségünk, úgyhogy nem lesz gond a vásárlással, a pénzt meg összedobjuk, ezen már nem fog múlni.

Nagyon örülök, hogy ehhez az egész "őrültséghez" van egy nagyon jó alkotótársam, mert két embernél bizony már nem egyszerű egyeztetni az ilyen dolgokat. Amíg egyedül találod ki a sztorit, egyedül vitelezed ki teljesen a végéig, addig egyszerűbb a helyzet, mert bár melósabb, de sokkal-sokkal egyszerűbb, mivel az van, amit te akarsz és kész, ennyi. Két embernél már nagyon sok probléma jöhet elő, hogyha nem tudnak egyként gondolkodni a sztoriról. Nem tudok eléggé hálát adni a sorsnak az alkotótársamért. :R Befejezzük egymás mondatait, sokszor el sem kell mondanunk a másiknak, hogy mit gondolunk, mert tudjuk, hogy ő is pontosan ugyan azt gondolja. A gondolatvilágunk, a fantáziánk, ahogy látjuk az életet, a dolgokat, totálisan hasonló. Amiben ő esetleg kicsit elszalad lovilag, azt én lehozom a földre, teljesen jól kiegészítjük egymást és a másik tudása, tapasztalata, tehetsége iránti kölcsönös tisztelet jellemzi az egymáshoz való viszonyulásunkat. A türelme pedig végtelen! Ha nő lenne, esküszöm, hogy feleségül venném! :DD

(#152) narumon válasza Crystalheart (#148) üzenetére


narumon
őstag

Azért Csajkovszkijból szerintem megtalálod ugyanazt nem jogvédett módon is. Nem?

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#153) sellerbuyer válasza Crystalheart (#150) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Ja és nem feltétlenül royalty free, vagy fee zenékről beszélek, hanem akár a Youtube-on fellelhető videoklipes előadókról, legyenek külföldiek, vagy magyarok. Egy-egy számból pár mp felhasználása nem egy eget rengető összeg szvsz. és ha már komolyan gondolja az ember a filmkészítést, meg belefeccöli a rengeteg munkát, akkor bezony ennyit rá kell áldozni szvsz. :K

(#154) narumon válasza sellerbuyer (#151) üzenetére


narumon
őstag

Linkeljetek már valami ilyen kisfilmet amit ti csináltatok, nagyon kíváncsi vagyok. Nem csináltam még kisfilmet de játszom a gondolattal, de ahogy nagybátyám mondja mindig, ha nincs mit elmesélnem akkor ne meséljek :)
Szóval egyelőre még nincs mit elmesélnem. :)

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#155) sellerbuyer válasza narumon (#154) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Ahogy régebben is írtam, ez az első valódi független filmünk. Ez egy nagyjátékfilm lesz, most már biztos.

2008 nyara óta készítünk játékfilm jellegű oktatófilmeket megrendelésre együtt. Ő a forgatókönyvet írta és rendezte, én meg az összes többit... Ezeket nem mutathatom meg sajnos, mert aláírtam, hogy nem láthatja senki rajtam kívül. Még a vágásokat is úgy csináltam, amikor a párom nem volt itthon. Ez az egyik ok, amiért velem dolgoztatnak, szóval el is veszíteném őket, ha kiderülne, hogy megmutattam másnak. Üzembiztonság, ez van. Durva, mert ezek lennének a legjobb referenciák egy melóhoz is, ha úgy alakulna, hogy állást kellene keresnem, de hát így nem tudom felhasználni őket. Mondjuk megfizetik ezt is, szóval nem panaszkodom. :D

Annyit elmondhatok, hogy a "legdurvább" a filmjeink közül az volt, ami arról szólt, hogy kiküldetés esetén milyen biztonsági teendők vannak. Na ott már majdnem az volt, hogy külföldön, méghozzá vmilyen pálmafás országban forgattunk volna. Na ezt az egyet kihagytuk, de volt minden, reptér, luxushotel luxusszobával Mo-n, amit úgy kellett forgatni, mintha külföldön lenne, aztán luxustaxi, meg ilyenek. Eszméletlenül jó volt! Le nem tudom írni, mennyire élveztük és még jól is fizettek érte! :D

Tudom, hogy nagyon rossz úgy beszélni valamiről, hogy nem is látod, én magam is így érzem olykor, de hát egyelőre ez van. A filmre pedig még sokat kell várni, hogy elkészüljön. Jelenleg a szinopszisnál tartunk, ez szerintem néhány hónap múlva összeáll véglegesre. Dolgozunk mindketten sajnos, mégpedig sokat, így kevés időnk jut erre. Aztán jöhet a forgatókönyv, ami az alaposan kidolgozott szinopszis miatt remélhetőleg könnyen fog menni. Meg ott már fel tudjuk kicsit osztani egymás között akár a jeleneteket is, ki mit ír meg, stb., szóval ott már kicsit több lesz a munkamegosztás.

(#156) sellerbuyer válasza narumon (#154) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Szerintem mindig van mit mesélni. Elég ha az ember a saját életére gondol. A mi filmünk is ilyen lesz, pl. nagyrészt (persze a totál drámai részek kivételével) az én és családom életéből merítettünk fontosabb állomásokat hozzá.

Egyébként jó kezdet, hogyha először dokumentum, ill. riportfilmeket készítesz. Bár ezek is játékfilmek bizonyos tekintetben sajnos, de ezek azért jók, mert ehhez nem nagyon kell kitalálni sokmindent, nem kell azonnal nagy fantázia hozzájuk. Ha van nagyszülőd pl., aki járt vmelyik háborúban, vagy érdekes volt az élete valamilyen szempontból, akkor ültesd a kamera elé és kérdezgesd, aztán meg csak hagyd beszélni. A musztert aztán alaposan szkripteld fel, hogy egy nagyon érdekes anyag kerekedjen belőle és máris meg van az első filmes sikerélményed. Ha még semmit nem filmeztél, ez nagyon jó kezdet lehet. :K

(#157) Crystalheart válasza sellerbuyer (#151) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Amihez lehet, én is beletervezem a zenét. De ha egy saját novellámat viszem filmre, akkor van egy adott szerkezet. Eleve úgy írom meg, hogy minimális átalakítással (gyakorlatilag a leíró részek kommentté alakításával, meg talán egy-két dialógusrészlet elhagyásával) forgatókönyvként is megállják a helyüket, és nem véletlenül lett olyan szerkezetű, amilyen.

Vannak esetek, amikor maga a zene ad ihletet. Például Havasinak ez a száma, amihez egy népvándorlásos hosszú jelenetet vizionáltam, egy fiktív nép honfoglaláshoz hasonló bevonulását, amikor a jelenet végén leszáguldanak a lovasok a domboldalon. Ami természetesen mindenképp csak a jövőben valósulhat meg, lévén profi előadó és egy tömegjelenet sem élőképben, sem rajzfilmben nem olcsó. De ha az ötlet és az elképzelt hangulat a fontosabb, és egy fellelhető zene sem illik rá tökéletesen, akkor nincs mese, újat kell komponálni ahhoz az ötlethez. Ezért gondolkodom most könnyebben megvalósítható, maibb, esetleg '70-es, '80-as évek béli sztorikon. Kihívás, mert a régmúlt nosztalgiájára vagyok hangolva. :)

Ezek a pár másodpercek bevágva... az nem az én stílusom. Szeretem, ha a zene egységes egész.

narumon: Mi több, épp egy hegedűvel kísért zongora-verzióra vadászom. Mivel ennek a zenének az ívére írtam a novellának a megfilmesített kis részét, ez kézenfekvő is volna. Zongora-verzióm már van, de attól félek, hogy egy egyedüli zongora kissé művészfilmes beütést adna neki, amit mindenképp el akarok kerülni.

Esetemben épp a legelső kisfilmemről beszélünk, tehát egyelőre nincs mit mutogatnom. Ezen kívül csak egy játékintrókból összevágott prezentáció-intrót készítettem, egy noname játék zenéjére, hogy megmentsem az enyészettől (tehát szerzői jogilag nyilván megkérdőjelezhető :P), de azt is 7 évvel ezelőtt, középiskolásként, akkor láttam először vágószoftvert... :D

(#158) narumon válasza sellerbuyer (#155) üzenetére


narumon
őstag

Milyen oktatófilm az amit nem lehet bemutatni? :)
Maffia oktatófilm vagy mi? :P

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#159) Crystalheart válasza narumon (#158) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Gondolom saját dolgozók/beosztottak részére, technikai/technológiai titkokkal.

(#160) sellerbuyer válasza Crystalheart (#159) üzenetére


sellerbuyer
őstag

:K

(#161) sellerbuyer válasza Crystalheart (#157) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Mi több, épp egy hegedűvel kísért zongora-verzióra vadászom.

[link]

(#162) Crystalheart válasza sellerbuyer (#161) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Köszi, a kulcsszavakra rákeresve én is megtaláltam, most kotta kellene, mert anélkül nem lesz saját verzióm :D (Írtam a feltöltőnek, de nem válaszolt...)

[ Szerkesztve ]

(#163) sellerbuyer válasza Crystalheart (#162) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Elvileg ebben benne van: [link]

(#164) Crystalheart válasza sellerbuyer (#163) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Köszönöm, eltettem könyvjelzőkbe :) Kottakeresésben nem vagyok valami jó :D Mondjuk most nincs rá pénzem. Van egy verzió [link], ami zongora+ének, az éneket hegedűvel helyettesítve talán jó lenne. Csak nehéz értelmeznem a kottát :D

[ Szerkesztve ]

(#165) sellerbuyer válasza Crystalheart (#164) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Hát ehhez én nem értek sajnos. :(

Egyébként nagyon szép ez a mű. Magával ragadó, az biztos.

Legalább tutira benne van abban, amit linkeltem, mert itt felsorolják: [link]

[ Szerkesztve ]

(#166) sellerbuyer válasza sellerbuyer (#165) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Úgy értem, legalább nem adsz ki érte feleslegesen pénzt.

(#167) Crystalheart válasza sellerbuyer (#165) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Csajkovszkij zenéi közt érdemes szétnézni, egyrészt mert ugye a kotta nem jogdíjas, másrészt mondhatni megelőzte a korát, és zenéi közül számos nagyon jól illik vagy illene modern filmek betétzenéjének is. Általában nagyon jó az ívük, ihletadó, és képes volt elszakadni a bécsi klasszikusoktól, akik bár zseniálisak, de a műveik - általában - kevésbé illenek aláfestő zenének.

(#168) sellerbuyer válasza Crystalheart (#167) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Hát én ilyen szinten nem értek hozzá. Azt tudom, hogy mikor megtaláltam a videót, elindítottam, aztán meg már valahogy nem akartam kikapcsolni. :)

(#169) Crystalheart válasza sellerbuyer (#168) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ez ismerős lehet :)

(#170) sellerbuyer válasza Crystalheart (#169) üzenetére


sellerbuyer
őstag

:K

(#171) HollyBoni


HollyBoni
veterán

25p-nél mekkora záridővel érdemes filmezni?

[ Szerkesztve ]

(#172) sellerbuyer válasza HollyBoni (#171) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Na jó, ha más nem válaszol:

Záridőre nincs megkötés. Automatikusan következik az apertura értékekből, amik a linkelt videókon láthatóak.

Doksifilmhez, rendezvényekhez javasolnak természetesen f4-5-öt, ami a nagy mélységélesség miatt kell, filmhez meg f1.4-1.8-at a minél kisebb mélységélességhez és minél nagyobb fényerőhöz.

Értelemszerűen attól függően, mit videózol a fenti értékeken, lassabb, vagy gyorsabb záridőt használsz és ennyi kb.

A 25p-ből arra következtetek, hogy nem filmet forgatsz, hanem rendezvényeket veszel fel, vagy doksifilmet.

[ Szerkesztve ]

(#173) Crystalheart válasza sellerbuyer (#172) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az a rekeszérték, nem? :D Nem hiszem, hogy záridőn videó esetén gondolkodni kellene egyáltalán... Felteszem, ha 25p-ben vesz fel, akkor automatikusan 1/25, másnak nincs is nagyon értelme. De még nem volt a kezemben ilyen szinten fényképező...

[ Szerkesztve ]

(#174) sellerbuyer válasza Crystalheart (#173) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Az a rekeszérték, nem?

"Automatikusan következik az apertura értékekből"
"Doksifilmhez, rendezvényekhez javasolnak természetesen f4-5-öt..."

Én is ezt írtam. :U

(#175) #49553920


#49553920
törölt tag

Visszajottem, mert nem sikerult. Videokameraval felvettem 2 videot ket kulon lemezre. Lementettem gepre a VIDEO-TS mappat ez tartalmazz kulonbozo file-okat szerintem ti jobban tudjatok mik ezek. Ezt a ket videot kellene kiirnom 1 DVD-R lemezre. A 2. video az elso folytatasa tehat, csak ki szeretnem irni.

(#176) HollyBoni


HollyBoni
veterán

Köszi mindenkinek. Tesztelgettem, 1/50 záridővel néz ki legjobban a videó.

Ez az állítható ND filter mennyire jó dolog! :Y Nagyon precízen lehet vele állítani a fényerőt videó közben, és a kép is szebb lesz tőle. 2800ft-ért vettem postával egyet eBay-ről, nagyon jó kis cucc! :K

(#177) Crystalheart válasza HollyBoni (#176) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mondjuk nem mindegy milyen eszköz - tehát milyen eszköz? :D

(#178) HollyBoni válasza Crystalheart (#177) üzenetére


HollyBoni
veterán

Panasonic FZ150.

(#179) narumon válasza HollyBoni (#171) üzenetére


narumon
őstag

Mindig duplázni kell. Azaz 25 fps esetén 1/50 30fps esetén 1/60 24 fps esetén meg 1/48 már ahol ezt be lehet állítani!

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#180) HollyBoni válasza narumon (#179) üzenetére


HollyBoni
veterán

Értem, köszi! :R

(#181) sellerbuyer válasza narumon (#179) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Ez honnan jött? Ez érdekelne.

(#182) HollyBoni válasza sellerbuyer (#181) üzenetére


HollyBoni
veterán

Igaz ez digitalrev, de itt is ezt mondja a srác. [link]

(#183) #49553920 válasza #49553920 (#175) üzenetére


#49553920
törölt tag

Nagyon fontos lenne, valaki segitene.

(#184) narumon válasza sellerbuyer (#181) üzenetére


narumon
őstag

Még az analóg filmes gépekből. 180 fokot pörgött a shutter 1 frame alatt. Az összes film így készült, és a modern digitális filmes kamerákat is így állítják be. Tehát ezzel leszel a legközelebb a filmes hatáshoz. Persze átállíthatod, de úgy lesz egyre unrealisztikusabb (vagyis ahogy a nagyok mondják: CRAP!) a felvétel. 1/200 esetén pl már jól láthatóan megfagyasztja a képet, azaz minden képkocka éles a mozgásnál, ez lejátszásnál "darabos" eredményt ad. A Ryan közlegény megmentése a kivétel ami erősíti a szabályt, ott Spielberg szándékosan állította gyorsabbra a shuttert a dráma hatás elérése miatt, de ő is csak minimálisan tért el.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#185) narumon válasza #49553920 (#175) üzenetére


narumon
őstag

Ha jól értem akkor a kamera eleve DVD-re vett fel? Legalábbis a Video_TS mappa az már a DVD fájlszerkezet. Ebben az esetben bonyolódik a dolog mert vagy visszanyered belőle a nyers filmet, vagy keresel egy DVD másoló progit ami kettőből tud egyet csinálni, de akkor is külön menüben lesz elérhető (voltak régen ilyen progik az biztos de én már nem nagyon emlékszem rájuk évek óta nem láttam DVD-t közelről). DVD-Rebuilder szerintem biztos tud valami ilyesmit, de a CloneDVD-nek is volt valami ilyen funkciója. DVDShrink jut még eszembe, talán abban is lehet két lemezt egybe másolni, meg volt valami progi még ami ilyen nagyon elterjedt transcoder volt az istenért sem akar beugrani a neve, de annak biztos volt a főmenüjében ilyesmi.
Egyébként saját vélemény, hogy halál ha egy kamera közvetlen DVD formátumban rögzít, aki kicsit is ért hozzá az ilyet messzire kerüli, de annó a népeknek minden ilyet be lehetett pozitívumként adni. :(

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#186) #49553920 válasza narumon (#185) üzenetére


#49553920
törölt tag

A kamera a 2 filmet ilyen lemezekre vette fel es erre a lemezre kell felvennem.

Lemasoltam a gepemre a lemezek tartalmat: [link]

Nem problema ha ilyen formaban lesz elerheto a lemez tartalma csak rendben legyen :) : [link]

Hogyan tudnek rakeresni erre a masolasra, ahol reszletesen leirjak a lepeseket?

[ Szerkesztve ]

(#187) sellerbuyer válasza #49553920 (#186) üzenetére


sellerbuyer
őstag

A sima másolással nem mész semmire, mert nem fog működni amit átmásoltál.

DVD Decrypterrel (én anno ezt használtam) kell áttenni a vinyóra a DVD-k anyagát (le kell rippelni), mondjuk AVI formátumba. Innentől pedig már bármelyik videoeditorral tudod vágni, egymás után tudod illeszteni a darabokat.

Ha kevesebb minőségromlást akarsz, akkor DVD formátumba húzod át az anyagot a HDD-re, aztán keresel egy videoszerkesztőt, ami kezel DVD formátumot (anno Ulead-et használtam erre a célra) és azzal illeszted a darabokat egymás után.

[ Szerkesztve ]

(#188) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Magic Lantern-nél a shutter alapból 1/160-on van, aktuális apertura értéktől és fps-től teljesen függetlenül. Természetesen állítható és van lock funkció is hozzá.

(#189) #49553920


#49553920
törölt tag

Nem ertem en ezt. Mindenhol mast irnak, hogy hogyan kell megcsinalni...

[ Szerkesztve ]

(#190) Crystalheart válasza #49553920 (#189) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szerintem meg csak húzogasd be a VIDEO_TS mappában lévő nagyméretű .VOB fájlokat a videoszerkesztő idővonaljára egymás után oszt kész, lehet exportálni ahova akarod. Azok mpeg2 fájlok elvileg, tehát működnie kell.

(#191) HollyBoni


HollyBoni
veterán

Tudtok ajánlani videókat/csatornákat youtube-on amiben hasznos videós technikákat, ilyesmiket tanítanak? Filmriot-ot szoktam nézni, bár főleg a show miatt, de ott is van pár hasznos dolog.

[ Szerkesztve ]

(#192) narumon válasza #49553920 (#186) üzenetére


narumon
őstag

Nézted a DVDShrink nevezetű progit amit mondtam? Emlékeim szerint Re-Author módban össze tud 2 dvd-t másolni. Rég nem láttam, okosabbat nem tudok, de nézd meg.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#193) narumon válasza sellerbuyer (#188) üzenetére


narumon
őstag

Magic Lantern-nél a shutter alapból 1/160-on van, aktuális apertura értéktől és fps-től teljesen függetlenül

Mit nevezünk alapnak? Mert nekem a megfelelő AV menüben középen 180 fok van írva és OK gombra állítja automatikusan. 24 fps esetén 1/47-re (ez van a legközelebb a 48-hoz de azt valamiért nem tudták kihozni belőle), 25 fps esetén 1/50 és stb stb. Tehát ott is a megfelelőre állítja "alapbeállításként", de természetesen gombot kell hozzá nyomni. Az aperturától teljesen független természetesen annak semmi köze hozzá.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#194) narumon válasza HollyBoni (#191) üzenetére


narumon
őstag

Hmmm nem tudok jó ilyen youtube csatornát, de weboldalból a videós infók miatt, a nofilmschool.com-ot követem folyamatosan. Ott értesülni lehet újdonságokról, technikákról szoftverekről és mindig linkelnek videókat is, valamnt a hozzászólások is tele vannak okossággal.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#195) narumon válasza HollyBoni (#176) üzenetére


narumon
őstag

ND filter videóhoz szerintem kötelező! Máskülönben csak apertúra állítással tudsz fényerőt állítani az meg elbassza a mélységélességet.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#196) narumon válasza #49553920 (#186) üzenetére


narumon
őstag

Ha van nerod akkor meg itt egy video neroval hogyan kell:

http://www.youtube.com/watch?v=3134JZRtChw

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#197) HollyBoni válasza narumon (#194) üzenetére


HollyBoni
veterán

Köszi, meglesem az oldalt.

Főleg akkor jön jól az állítható ND filter, ha nem lehet videó közben állítani semmit a kamerán mint az én esetemben. :DDD A kicsit világosabb részek pl. nálam nagyon beégnek a képbe, ezen is sokat segít.

[ Szerkesztve ]

(#198) sellerbuyer válasza narumon (#193) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Az, hogy mi az alap érték, eltérhet, mivel az ML gépenként eltérő értékeket, szolgáltatásokat tartalmazhat természetesen. Arról már nem is beszélve, hogy eltérő obikat használunk. Az 1/160-at elnéztem, nem vettem észre, hogy fotó módban maradt a gép, mert előzőleg az akival bohóckodtam fotózásilag.

Addig nem is fogod érteni, miről regélek és nem is fogsz látni semmilyen változást az említett beállításokban, amíg automata módban dolgozol. Kapcsolj át kézi módba a ML-ben, hogy állítgathasd az ISO értéket és a shutter speed-et. Na, így most már talán érthetőbb lesz...

Az aperturától teljesen független természetesen annak semmi köze hozzá.

Ugye ezzel vicceltél? Nem, hogy nem független, de ez a két érték (az ISO-val együtt három!), pontosabban ezeknek a viszonya, ill. aránya a legfontosabb, ha azt akarod, hogy egyáltalán legyen valami a képen tök sötétségen kívül. És ez nem fotó, vagy videó függő, mindkettőnél teljesen természetesen ugyan úgy műxik ez a dolog. Ez fizika.

Nna akkor az alapok egész jól összeszedetten (forrás: [link]):

Fényérték (Fé)

A kép megvilágítottságát jelző szám. Az aktuális érték az expozíció két paraméterétől, a zársebességtől és a blendétől függ. A záridő felezésével -1 Fé lépést tehetünk, kétszerezésével +1 Fé (2 Fé-hez negyedelni vagy négyszerezni kell, és így tovább). Értelemszerűen negatív irányba sötétebb képet kapunk, pozitív irányba haladva világosabbat. A blendeértékek között lépkedve teljes Fé értékeket léphetünk. Ebből adódik, hogy egy blendét tágítva ugyanolyan expozícióhoz a záridőt feleznünk kell, és fordítva (értsd: f/5,6 1/1000 mp és f/4 1/2000 mp ugyanolyan megvilágítottságot eredményez, csak a mélységélesség lesz kisebb).

Gyengébb fényerejű obi csak nagyobb értékű, tehát "sötétebb" "fényerő" (én csak így szoktam hívni konyhanyelven, bár nem helyes), pontosabban rekesz beállítást engedélyez, így nem lehet komolyabb shutter speed-el dolgozni, mert az sötétedéssel jár. Ide tartozik még az ISO is, ennek a három értéknek a viszonya adja meg, hogy mit látunk a képen, pontosabban mit látunk a képből. Ennyi. Ezt nem nevezném úgy, hogy "természetesen annak semmi köze hozzá".

Az előzőleg pl. belinkelt videón látható 1/200-as shutter speed értéket cseszheti a faszikám, ha mondjuk beltéren, egy energiatakarékos fénycsővel bevilágított szobában csinálja a felvételt és nincs a géphez egy min. 1.8, or 1.4 fényerejű obija, mert tök sötétség honol majd a képen, aztán elugrálhat, ahogy akar magának. :D Elmondanám, hogy a jelzett helyen 1/50 shutterrel, f3.5-el és ISO 640-el már használhatatlanul sötét kép van a videjojón. :K

A fentiekben, amikor "képet" írok, akkor természetesen videofelvétel képére gondolok, ahogy a szakmában is szokás emlegetni és nem fotót értek alatta. Habár ugyan ez a jelenség természetesen fotózás esetén is, mégis írhattam olyat, ami videospecifikus, ezért láttam jónak jelezni.

[ Szerkesztve ]

(#199) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

(#200) HollyBoni


HollyBoni
veterán

Valaki használja az Adobe SpeedGrade-et? Nem erőmű a gépem, de a többi Adobe progihoz(AE,Premiere Pro) képest valami iszonyat lassú. Vajon csak egyéni probléma, vagy tényleg ekkora a hardverigénye?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.