Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Hiába kerestem, a "milyen kamerát vegyek" típusú topikokon kívül nem találtam a digitális videokamerák utóéletével foglalkozót. Nem tudom, mekkora igény volna rá, remélem, azért egy hardveres oldalon csak vannak néhányan, akik szeretnek videózni, mi több, megpróbálják minél jobban művelni azt.

___________

Azonban a téma nekem éppen kapóra jönne, mert jelenleg a filmművészetis rendezői felvételi kisfilmem esetében az egy stábra jutó operatőrök száma (megint) nulla. Ennek egyik oka, hogy pillanatnyilag nem állok anyagilag a helyzet magaslatán, így a bérelt profik kilőve, és a bérelt nem profik is. Az egyetem fórumán hirdettem magam agyba-főbe, elvégre több száz kameraman-jelölt jelentkezik, úgy kölcsönös érdek volna - de senki nem írt érdemben, csak egy hangmester. Persze neki is nagyon örülök, de kameraman nélkül mindhiába. Úgy tűnik, a magányos farkasok ideje van, hiába az internet és web2, meg a nehéz bejutás.

Ha esetleg valaki, akinek van hozzá érzéke, szereti is, és van egy napnyi ideje is a dologra (talán annyi sem lesz), kisegítene engem, végtelenül megkönnyebbülnék, és mihelyst tehetném, meg is hálálnám neki. Ha egy, normális videózásra alkalmas fényképezője van, már az nagy segítség volna, elvégre sok filmanyagot készítenek így.

Ami a kisfilmet illeti, 3 perces lesz, és a Harangszó c. novellám tetőpontját kívánom vászonra (monitorra) vinni. Forgatási helyszín Budapesttől egy órányi vonatútra, Őrbottyánban, a vácbottyáni katolikus templomnál.

Amúgy a topik persze nem ennek nyílt célzottan, szóval mehet itt mindenféléről a diskura. :)

(#2) ClintEastwoo válasza Crystalheart (#1) üzenetére


ClintEastwoo
tag

Jó ötlet a topik, videózásról szinte csak az 550D topicban lehetett olvasni.

(#3) ClintEastwoo


ClintEastwoo
tag

Olyan kérdésem lenne, hogyha csináltam egy slide-ot KÉZZEL, akkor az apró remegéseket, lehet utólag korrigálni ? Úgy mint itt 2:10-nél. Milyen progival és hogyan ? :B

(#4) Crystalheart válasza ClintEastwoo (#3) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hali! Hát ilyen mátrix-effektet maximum több tucat kamerával tudsz :D De a Vegas biztosan tudja valamennyire stabilizálni a remegő képet. Csodára ne számíts, a felvétel minősége sem mindegy, de azért tud rajta javítani valamit. A lényeg, hogy a képkivágás az kisebb legyen, mint a kép valódi szélessége (pl. 1080p-ben veszed föl, de a filmed 720p, és ebbe mondjuk az 1080p-s kép 90%-át teszed bele), majd ha jól emlékszem, a Tools menüben van a videó stabilizálása. De most nincs előttem. :)

Ha stabil képet akarsz fölvenni, akkor érdemes állványról, vagy mechanikus stabilizálóval (steadycam) kézzel operálni.

Egyébként érdemes ezt alkalmazni, mármint hogy fullHD-ben veszünk, de a filmünk 720p-s. A 720p már elég részletes, és így a programból akár szoftveresen is lehet zoomolni bizonyos határokon belül, amit egy fényképezővel nem feltétlen lehet normálisan, egyenletesen megoldani. Viszont slide-ra nem jó, ahhoz kocsizás vagy kamera-csúszka kell.

(#5) ClintEastwoo válasza Crystalheart (#4) üzenetére


ClintEastwoo
tag

tudom hoyg dollyval kellett volna, de egyszerűen nincs :D amúgy nem a mátrix efektre akartam utalni, hanem a stabilizálásra, amúgy kb 20-30 centit slidoltam kézből. Majd megnézem vegasba, csak nincs most kedvem a gépem összes memóriáját elbaszni :D

Amúgy camera cam építésben valakinek tapasztalat ? :)

(#6) Crystalheart válasza ClintEastwoo (#5) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mi az a camera cam? :D

(#7) ClintEastwoo válasza Crystalheart (#6) üzenetére


ClintEastwoo
tag

bocsi kicsit fáradt voltam :D Cable cam

(#8) Crystalheart válasza ClintEastwoo (#7) üzenetére


Crystalheart
senior tag

És mire szeretnéd ezt használni?

(#9) ClintEastwoo válasza Crystalheart (#8) üzenetére


ClintEastwoo
tag

Bringásokat videózni, egy kb 20 méter hosszú pályán

(#11) trialboj


trialboj
őstag

Azt szeretném kérdezni, hogy nincs valami házi megoldás, vagy nagyon olcsó praktika, hogy olyan áványt hozzak össze amivel enyhe kameramozgást tudok alkalmazni?

pl mint itt 13 mpnél

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#12) Crystalheart válasza trialboj (#11) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Daru (nem túl olcsó, de fabrikálható), azzal lehet hasonló effektet. Ez szerintem egy sokkal olcsóbban eszkábálható függőleges slider (vagy egy állítható kameraszögű slider függőlegesbe állítva). Alap vízszintes slidert elég olcsón ki lehet hozni, a 90 fokban függőlegesen elforgathatóhoz már némi gépészeti szakértelem szükséges. De vannak direkt függőlegesek is, ahhoz még inkább. YouTube-on keress rá a kamera (camera, camcorder) sliderre, meg kamera darura, esetleg a steadycam-re, tetszeni fog. Ha beírod mellé, hogy homemade, találsz sok hasznosat.

(#13) trialboj


trialboj
őstag

Idáig fejlődtem: KATT

Ezzel az álvánnyal készült: [link]

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#14) nmilan


nmilan
csendes tag

milyen programmal vágtok utómunkálatokkor?

(#15) Cancer


Cancer
senior tag

Adobe Premier-rel szeretném feldolgozni a felvételeket, de hogyan kezeli a DSLR által kiköpött H.264 .MOV file-okat?
Van valakinek ötlete valami konverterre? Amit eddig használtam, az csak 3 percet konvertál. :(

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#16) csakb válasza Cancer (#15) üzenetére


csakb
őstag

Avidemux? De én nem értek hozzá. :)

(#17) Crystalheart válasza Cancer (#15) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Vegas teljesen jól kezeli a DSLR-ek movját, premiere-t azóta nem használtam.

(#18) Cancer válasza Crystalheart (#17) üzenetére


Cancer
senior tag

A Vegas Trial az 30 napos full verzió?
Mert nekem a CS3 Premiere van otthon.

Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

(#19) Crystalheart válasza Cancer (#18) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azt hiszem, nem vagyok benne biztos, próbáld ki, nem kerül semmibe. :)

(#20) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Halihó! Vagytok még itt? :)

(#21) Crystalheart válasza sellerbuyer (#20) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én még kapom az értesítőt, ha új hsz érkezik... :)

(#22) sellerbuyer válasza Crystalheart (#21) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Szomorú, hogy kihalt itt a PH-n mindegyik függetlenfilmes topic. :(

Egy alkotótársammal most kezdünk bele a kreatív filmezésbe. Eddig is csináltunk játékfilmeket, de oktatófilm jelleggel és megrendelésre, ami nem ugyan az, mert lehetett ugyan kreatívkodni, de hát ugye...

Lesz egy nagyobb forgatókönyvünk, ami elég akár egy nagyjátékfilmhez is. Amíg ezen dolgozunk, addig ujjgyakorlat gyanánt szívesen megvalósítanánk olyan talonban lévő rövidfilmes forgatókönyveket, amiket megírtak és aztán forgatócsoport híján ott hagytak a fiók mélyén kallódni.

Kiírunk erre egy pályázatot is a közeljövőben, fent lesz a pafi.hu oldalon (és valószínűleg a többi nagyobb pályázatos honlapon is). Ha valakit érdekel a lehetőség és rendelkezik leforgatandó anyaggal, akkor nekem is írhat privátban. Rendelkezünk alapvető technikával, színészekkel és ami nincs, de kell a filmhez, azt előteremtjük, természetesen szinte nulla Ft-ból.

Ugyan alapvetően a filmezés öröméért csináljuk, de természetesen minden elkészült filmet tervezünk benevezni hazai és külföldi filmfesztiválokra (fordítás is megoldott). A forgatókönyv írója (is) referenciaként használhatja a filmet.

(#23) Crystalheart válasza sellerbuyer (#22) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ez nem hangzik rosszul. :) Engem akkor érdekelne, ha rendezőként vagy társrendezőként is részt tudnék venni a munkában, akkor volna nekem referencia. Igazából leginkább a technika hiányzik, és minden projekthez újra kell szervezni a ministábot.

Milyen színészekkel, körökkel vannak kapcsolataitok? Privátban is lehet...

Ami a Ph-t illeti, sosem ment itt nagyon a videózós élet, inkább fényképezésre megy rá mindenki. Érdekes, hogy a mozgókép keveseket mozgat itt meg. :)

(#24) sellerbuyer válasza Crystalheart (#23) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Igen, a mozgókép drága és melóigényes műfaj, a fotózáshoz meg alig kell valami, bárki tudja csinálni.

Igazából ketten készítjük a társammal a filmeket, így a rendezői, operatőri státuszok megvannak. Kifejezetten forgatókönyvírót keresünk, aki stábot keres a munkái megvalósításához.

A színészek ismeretségi körünkből kerülnek ki, pl. kollégák, akik mellékesen színészkednek is, ill. van még pantomimes is, aki nagyon jól jön, különösen azoknál a produkcióknál, amiknél nincs szöveg. Amatőrökkel is dolgozunk, akik nem színészek ugyan, de nagyon lelkesek és jól megy nekik a ripacskodás. Ez pedig fontos egy színésznél.

(#25) Crystalheart válasza sellerbuyer (#24) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hivatásos szinkronszínészek, színházi színészek, színművészetis diákok nem érdekelnének esetleg? :) Társrendezői státuszért cserébe... :D (Bár nyilván nem mindenki meggyőzhető szívességért, de vannak kapcsolataim.) Mondjuk amatőr filmeknél általában néhány fő csinálja, megy a brainstorming, alig különül el az egész.

Egyébként milyen technikával dolgoztok? Van például lehetőség slow motionre, van-e hangstúdió, utószinkron-lehetőség? Van-e zeneszerzővel kapcsolat? Milyen kameramozgató eszközök vannak? Csak azért kérdem, mert mindezek nagyban befolyásolják, milyen forgatókönyvben érdemes gondolkodni, vagy hogy milyen stábszervező munka kell még.

Referenciafilmet tudsz mutatni?

(#26) sellerbuyer válasza Crystalheart (#25) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Igazából első körben jóismerősöket kértünk fel szerepekre. A rendezői státuszok tényleg be vannak töltve. :) Szeretnénk ha a filmjeink a mi gyerekeink lennének, a mi látásmódunkat tükröznék. Ezt próbáltuk megértetni a szereplőnek szánt ismerőseinkkel is, mert hát ők persze azzal kezdték, hogy bele próbáltak szólni a sztoriba. :)

Canon DLSR a technika, van utószinkron, stúdiófelszerelés, van minden, ami kell. Zeneszerző nem kell, netről vesszük a zenét, millió meg egy forrásból lehet filmhez illő zenéket vásárolni pár dolcsiért (free is van), valamint rengeteg free effektet lehet tölteni, már sok van leszedve is. Meg persze veszünk fel atmoszférát, ami csak kell.

Kameramozgató egyelőre Flycam Nano steady van. Ez mondjuk elég is, nagyjából kiváltja a többit, bár limitáltan. Ha nagyon muszáj, csinálunk, veszünk, vagy bérlünk dollyt, darut meg ami kell, nem probléma. Fontosabb, hogy a forgatókönyv jó legyen, mint az, hogy behatárolja a technika. Ha látjuk, hogy tényleg érdemes, mert jó film lesz, akkor ilyesmi nem fog megállítani.

Referenciafilmet nem tudok mutatni, mert amiket négy éve csinálunk, az mind olyan megrendelésre ment, amit szigorúan csak belső használatra lehetett készíteni, meg sem mutathattam senkinek. Több film ezek közül biztonsági oktatófilm (beléptetések, stb.), ami különösen kényes ilyen szempontból. Nekem is kellemetlen, hogy nem használhatom ezeket referenciaként, de igazából nem vág nagyon a földhöz, mivel ezek feszes és a megrendelő igényei szerint készült filmek. Bár az "utolsó csavarig" mindent mi csináltunk, tehát a forgatókönyvet is meg kellett írni, szóval valamennyire azért mégis csak tükrözik a munkánkat. Ugyanakkor nem filmes körülmények között lettek leforgatva, tehát arra nem volt lehetőség, hogy annyiszor vegyünk fel egy jelenetet, ahányszor csak akarunk, meg kellene, mivel nem profikkal dolgoztunk, hanem egyszerű dolgozókkal és időre fizettek, ergo sürgettek folyton. Na hát épp ebből szeretnénk kitörni a kreatív munkával.

Sokan független filmeznek Mo-n és nagyon meglepő, hogy ennyire nincs egy normális, közös kommunikációs felület. Bár a halivud.hu és még egy-két oldal jó próbálkozás és tényleg rég óta fennállnak, de nem igazán pörögnek sajnos és nagyon kevés rajtuk az igazán jó alkotás. Amik viszont jók, azok nagyon jók, úgyhogy ígéretesnek tűnik a magyar film jövője. Halivúd vigyázz! Jövünk! :D

[ Szerkesztve ]

(#27) Crystalheart válasza sellerbuyer (#26) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát akkor sok sikert, a Halivudon elég sokan fent vannak, akik ezzel foglalkoznak, legföljebb nem nézik rendszeresen. Valóban kellene egy nagy adag modernizálás az oldalra. (Ugyanezen a nicken vagyok ott is amúgy.)

Mivel nem dramaturgnak felvételizek az egyetemre, hanem filmrendezőnek, így a forgatókönyv-ötleteimet kénytelen vagyok megtartani olyan projektre, amiből profitálok is, sajnálom. :) Javaslom egyébként, hogy esetleg a karcolat.hu-n nézzetek szét, rengeteg igazán tehetséges (kezdő, vagy akár sokkönyves) író és nagyon sok jól sikerült novella van ott, amiből gyerekjáték forgatókönyvet csinálni. Amúgy is nagyobb a valószínűsége, hogy írói oldalon találjatok írót, mint itt a Ph-n, vagy a Halivudon, ahol talán én vagyok az egyetlen aktív tag, aki prózai irodalommal is foglalkozik.

(#28) sellerbuyer válasza Crystalheart (#27) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Köszi a tippet, szétnézünk! :R

(#29) narumon válasza Crystalheart (#21) üzenetére


narumon
őstag

Én meg csak most láttam, hogy egyáltalán van ilyen topic is :D

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#30) sellerbuyer válasza narumon (#29) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Te is foglalkozol filmezéssel?

(#31) narumon válasza sellerbuyer (#30) üzenetére


narumon
őstag

Én "hobbi" szinten nyomkodtam eddig kamerákat. Mostanában kaptam felkéréseket modellek filmezésére, események megörökítésére. Konkrét filmeket még nem csináltam (mármint film-filmet :D), de mostanában intenzíven erre használom a kamerát, úgy néz ki váltok is. Mármint, hogy eddig hobbi volt, most viszont van annyi felkérés, hogy úgy néz ki meg is élek belőle.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#32) sellerbuyer válasza narumon (#31) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Wow. Akkor gondolom, vidéken élhetsz, mert itt Pesten adogatják el a kamerákat bagóért, annyira nincs meló.

Esküvő is egyre kevesebb van, érthető módon és hát oda is képtelenség bekerülni, hiszen már rég bejáratott emberkék vannak, akik hozzák a kuncsaftokat azoknak a videósoknak, akik kb. ezer éve már ezt csinálják. Meg hát esküvőzésnél referencia is kötelező.

Szóval mázlid van. :K

(#33) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Van egy FB csoport, a Filmimádók, csaknem 200 taggal. Ha van kedvetek, csatlakozzatok! :U

(#34) Crystalheart válasza sellerbuyer (#32) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Haha, vidéken gyakorlatilag majdnem bármelyik helyi TV-adót le lehet körözni kisujjból - kb. '92-es szinten nyomatják a műsorokat -, és akkor már jó eséllyel lehet pályázni önkormányzatok eseményvideózására, ami jó kis pénz kevés munkáért. És ez még Pest megye, Bp.-től pár tíz km-re. Ha volna legalább egy 550D-m, én bejátszanám.

[ Szerkesztve ]

(#35) sellerbuyer válasza Crystalheart (#34) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Most jön a 60D-m inglendből...köszi a tippet! :DD Csak viccelek, nem lenne időm rá meló mellett úgysem. :(

(#36) Crystalheart válasza sellerbuyer (#35) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Én középtávon valami ilyesmit szeretnék legalább. Kb. egymilláról indul majd, kíváncsi vagyok, meddig esik az ára.

(#37) sellerbuyer válasza Crystalheart (#36) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Hát ha nem filmezéshez kell, hanem profi rendezvény videózáshoz, akkor jó.

Mondjuk azt ne nagyon várd, hogy le fog menni az ára. És akkor még ott lesznek a méregdrága obik hozzá... :U

[ Szerkesztve ]

(#38) Crystalheart válasza sellerbuyer (#37) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Azt hiszem, ez lowbudgethez is volna annyira jó, mint egy hasonló árkategóriájú DSLR, csak jobban kézre áll. DSLR technológiát használ. Persze még meg kell várni a teszteket. Csak reménykedni lehet benne, hogy mérséklik a moire-t meg a svenkeléskori szaggatást, amik eddig DSLR-ek közül kb. csak az MkIII-ban nincsenek olyan hangsúlyosan.

Ha népszerű marad, - márpedig csak akkor érdemes beruházni rá, ha mások is szeretik -, attól még elvileg egy 15-20%-ot még eshet pár év alatt. Addig össze kellene szedni a pénzt rá egy olcsóbb DSLR segítségével, 600D-re gondoltam kezdésnek.

Mindjárt jön Csizmás, hogy mit tökölünk DSLR-rel, vegyünk MILC-et. :D

[ Szerkesztve ]

(#39) sellerbuyer válasza Crystalheart (#38) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Hát nem akarlak letörni, de ez először is egy Sony. A Sony pedig a négy betű megfizettetéséről híres. Ha ilyet veszel, a gatyád fog rámenni kb.

A DSLR-eknél eléggé túl van lihegve a moire probléma, hiszen csak extrém helyzetekben jön elő. Hacsak nem autóversenyt, vagy futókat veszel fel, akkor lényegtelen gyakorlatice. Ha filmezel, akkor meg pláne tökmindegy, hiszen ott te alakítod a szituációt úgy, hogy jó legyen a kamerának is.

A Canon D60 ára Mo-n 260e Ft, külföldről 210e Ft-ból meg van (kevésbé megbízható, de még mindig bolti forrásból 180e Ft külföldről és ott is van posta). Az üveg obik 5-20e Ft/db áron beszerezhetők, egy M42 adapter pedig megint csak fillérekből kivan. A chipes mondjuk 4-5k erős felindultsági állapotban, vadiúj, bolti chip nélkülit 620Ft-ért vettem ebay-ről. Így ugyan nincs autofocus, de DSLR-nél erről egyébként is le kell mondanod videó esetén. Ráadásul ha profi vagy, akkor eleve nem is használod, akkor sem, ha kamerád van...

A D60 videó része teljesen megegyezik a 7D-vel, ami egy százassal többe kerül (csak a fotós funkciók miatt, ami filmesként neked nem kell). Az 5D Mark II-től már vannak jobb tulajdonságai csak abból fakadóan is, hogy jóval újabb típus. Érzékenyebb szenzor, kihajtható LCD, estébé. Tehát ha a memkártyát nem számoljuk, ami egy kamerához is kellene (HDD-s veszélyes, csak a kártyás megbízható, kazis meg már kicsit idejétmúlt, bár profi még mindig), akkor max. bruttó (tehát számlás, saját cégre/vállalkozásra szóló!) áron kivagy 300e Ft-ból obikkal együtt. Megjegyzem, hogy az 5d Mark II-III sem valódi időjárás álló (csak az 1D), tehát még ez sem érv a milliós tétel mellett.

Ha nagyon sarkítom, akkor egy DSLR-t elbíró, tökjó minőségű kameramozgató kijön szintén bolti áron 50-60e Ft-ból, míg egy nagyobbacska kamerát is elbíró már százezres tétel és nem árt egy mellény, rugóskar sem hozzá. Képet nem tudsz jobbat csinálni vele (sőt), de többször annyinál jársz már árban.

Canonra ott a Magic Lantern, ami olyan kiváló videós funkciókat tartalmaz, hogy öröm nézni. Egyetlen kamera (vagy DSLR) gyári szoftvere sem tartalmaz ilyeneket.

Folytassam még? :DDD

(#40) Crystalheart válasza sellerbuyer (#39) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ha addig kijön kamera-kialakítású DSLR más gyártótól is, nyilván számba fogom venni. Egyelőre a Sonynak vannak ilyenjei, és az ez előttiek egyike sem éri meg, ez pedig még nincs. Amúgy külföldön 1M Ft-nyi pénzért fogják vesztegetni az elején, azt írják... hát nem olcsó, de azért még mindig nem egy RED, ami a hosszú távú cél. :) Persze az már egy más szint, amikor a kamera többet ér mint egy milliomos autója.

A moire 550D-nél elég jelentősen kijött, egyszerűen falun tetszőleges cseréptetőnél meg a közeli fakérgeknél, famintázatú padoknál. Bármerre fordul az ember az utcán, moire van. :D Eléggé untam, hogy a szemre ideálisnak tűnő helyszínek élesben használhatatlanok lettek, így azóta figyelem ezt a tulajdonságot.

(#41) sellerbuyer válasza Crystalheart (#40) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Nem értem, miért fontos neked a kamera kialakítás, hiszen az csak hátránnyal jár, de te tudod.
Én már felsoroltam az érveimet a DSLR vs. videokamera témában, a többit majd megtapasztalod magad. :)

Az 550D bazirégi konstrukció, az óta már egy kis előrelépés történt azért néhány téren.

Egyébként itt egy megoldásocska: [link]
és itt: [link]

[ Szerkesztve ]

(#42) Crystalheart válasza sellerbuyer (#41) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mi hátránya van szerinted a kamera-kialakításnak? Hiszen minden filmes kamera... kamerának néz ki, ennél még sokkal nagyobb is. Külön hasznos dolognak tartom rajta a motorikus manuális zoomot, amit DSLR-re legföljebb áttéttel ráeszkábált kis motorral lehetne megoldani - tudtommal. Egy WERK-stúdiós vizsgafilm szintű filmhez ugyan még bőven lehet DSLR-t használni, de azt is shoulder mounttal, meg köré épített nagy állvánnyal végzik, onnantól meg már mindegy, azon túl, hogy ez már eseményvideózásra is jó, nem hal éhen az ember, míg meglesz az első sikerfilmje. :)

Az adapterekkel csak az a gond, hogy azért látványosan rontja a képminőséget...

[ Szerkesztve ]

(#43) sellerbuyer válasza Crystalheart (#42) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Mozifilm hatású játékfilmet nem fogsz kamerával forgatni. :) Ahhoz 1 milka kevéske kicsit. Az ilyen kamerák CSAK rendezvényvideózásra jók, esetleg még dokura és ennyi. Lehet, hogy ennek még utána kéne nézned (a tanáraidnak is), picit nézz utána a DOF és egyéb DSLR vs videokamera filmezéshez témáknak.

Azt már értem, hogy te össz-vissz vizsgafilmekben gondolkodsz, hát arra meg jó egy 100 e Ft-os akármilyen consumer is (1 milkát kidobni elég laza).

Az én Canon HV-30-ammal készített két (még SD) oktatóvideómból tanítanak a fősulin, lehet, hogy épp téged is (Rák József). :) Az igaz, hogy az egyik része ennek az, hogy mindig használjatok statívot, ne úgy, ahogy a filmen látjátok, de az már egy másik történet. :DDD

Igen, az adapter valóban nem tökéletes megoldás.

Ja és ha profi filmes akarsz lenni, a motoros zoom-ot is el kell majd felejtened. :U

Hé! Életben tartjuk a topic-ot! :C

[ Szerkesztve ]

(#44) Crystalheart válasza sellerbuyer (#43) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem járok most iskolába, és amúgy nem is operatőrnek készülök, csak nehéz lenne mindig beszervezni szívességért meg referenciáért operatőrt, azért gondolkodom erősen saját kamerán. És igazság szerint az SZFE-re újabban fel sem vesznek rendezőire, amíg nincs egy. (Az első lépés nagyon valószínűleg egy Canon DSLR lesz.)

Szerinted mi a fő különbség a videokamera- és a fényképezőgép-kialakítás között, a filmezés szempontjából? Elvégre esetünkben a technológia nagyon hasonló, csak a kezelhetőség tér el. Mindkettő köré majdnem ugyanazokat az eszközöket lehet építeni, talán csak a kamerához stabilabbat kell csinálni. (Nem tudom, súlyban mennyi lesz, de gondolom, a fényképezőnél nehezebb.)

"Ja és ha profi filmes akarsz lenni, a motoros zoom-ot is el kell majd felejtened." - Pedig úgy rémlik, szokták filmekben használni... Bár most példát nem tudnék mondani. :) Tény, hogy a daru, a dolly és a slider általánosabb, az meg mind kamerafüggetlen.

[ Szerkesztve ]

(#45) sellerbuyer válasza Crystalheart (#44) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Persze, szokták használni, meg a suliban is engedik, de aztán az életben ha filmezel, akkor csakis a rendezvényeken, meg a dokunál jöhet szóba, a kreatív munkánál kizárt. Akkor meg mr mindegy, mert úgyis meg kell szoknia a kezednek és akkor már mindig manualozol.

A kamera és fényképező kialakításbeli különbséget nehéz lenne leírnom, tényleg az lenne az igazi, ha utánanéznél (ahogy látom, hogy már azért meg is tetted vmennyire) az összehasonlító írásoknak, videóknak, teszteknek és akkor számodra is világos lenne minden. Teljesen másképp filmezel egy DSLR-el és az élességállítás+zoom megoldásán kívül mindenben csak jól jön a fényképezőgép kialakítás, kivéve az amatőröket, akik kifejezetten a kamerás megoldásokat keresik. Az élességhez meg úgyis veszel pár ezresért egy tekerentyűt, vagy kicsivel többért egy komplett ilyet: [link] és még mindig csodálatosan kijössz pár százasból úgy, hogy már jóformán mindened meg van, ami kellhet. Felsorolnám neked ezeket a dolgokat, hogy Canonnal pl. hogy s mi kell és mennyiből ki lehet hozni ha külföldön veszed, nem ebben a méregdrága porfészekben, amit Mo-nak hívnak (de ebbe most ne menjünk bele), csak hát nagyon vasárnap vége van és még ki akarom használni a hátralévő kis időt... ;)

Na jó, csak gyorsan, a saját példám:
Canon 60D bolti áron, számlával, Angliából 210e (lett volna, ahogy írtam 180e-ért is, de nem bíztam abban a boltban)
Memkártya Sandisc Extreme 32GB SDHC class 10 45MB/s: 6-7e
Kéz alól vadonat új, fóliás(!) Flycam Nano steady: 40e
A fenti riget még nem vettem meg, de számoljuk jó bőven: 60e
M42 adapter: 620Ft
Pentacon 50mm 1.8 M42 obi (ez már meg volt az előző gépemhez is): 5e
Persze kelleni fog még több obi, de ezek közül a legdrágább is max. 25e-be kerül, de az már "falra vetít képet"! :D Ilyeneket nem teszel a Sony-ra, amit belinkeltél!
Kell még persze UV szűrő, meg ilyen apróságok (polárszűrő, stb.), de ezeket mindenképp meg kellene venni kamerához is.

Na adogasd össze és most gondold hozzá, hogy ezzel csaknem mozifilm minőségű filmet rittyentek egy fullHD TV-re pont úgy, mint aki megveszi az X milkás kamerát, plusz X milkáért obikkal! Független filmesként ez tökéletes úgy, ahogy van. Aztán ha már elérhető áron lesz, jöhet egy 5D Mark II-es, amibe aztán már tényleg nem lehet belekötni, mert ha hálivúdba jó (csomó "nagy" filmben vettek fel vele jeleneteket), akkor nehogy már független filmekhez, ill. kereskedelmi TV-knek eladható sorozatokhoz (távolabbi tervem), reklámfilmekhez, videoklipekhez ne legyen jó! Utóbbiakat simán 60D-vel, meg 7D-vel forgatják ma már szinte kivétel nélkül! :K TV műsorok közül a magazinok túlnyomó részét fényképezőkkel csinálják akár a kereskedelmi, akár a köztévéket nézed. :K

(#46) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Egyébként volt egy érdekes élményem a közelmúltban a TV2-vel. Tizenéves srácokkal foglalkozom, médiázgatunk és elvittem őket egy válogatásra a TV2-be, ahol egy új, fiataloknak induló műsorhoz kerestek műsorvezetőket. Persze átverés volt, mert valójában egy tehetségkutató műsort csináltak az egészből, de ez most nem tartozik ide. A lényeg, hogy hemzsegtek a DSLR-ek, mind Canon volt. :) Az egész műsort ezekkel vették fel.

Aztán feltűntek az ősi TV-sek a váróban és hát röpke másfél-két óra alatt beüzemeltek egy nagy bazi kamerát. Én meg ott röhögtem rajtuk, hogy hát sehol sincsenek a technikájukkal. Anno én is ilyenekkel dolgoztam még, de hát a technika olyan szinten elszaladt mellettünk, hogy az valami csuda. A broadcast minőség lassan már otthon elérhető simán. Japán videókon látom, hogy hülye gyerekek milyen cuccokkal szaladgálnak. Itthon az csúcstechnikának számítana, ha látnának egyáltalán olyasmit itt. :U

(#47) Crystalheart válasza sellerbuyer (#46) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát azért amivel néhány éve a Nagy Ferót vették föl a kertünkben az RTL-esek a Fókuszba, az egy elég kemény böhöm digitális kamera volt. Nem néztem meg jobban, de nagyon lazán kezelte az ember. Valószínűleg mondjuk lehet különbség a két csatorna technikai naprakészsége között. :D

Szó mi szó, a DSLR videózás valóban nagy technikai áttörést jelentett, és mostanra már ott tart, hogy 300-ból lehet beszerezni olyan minőséget, amilyet tíz éve a profi tévések sem használtak.

Ami az előző hsz-t illeti, elsőre úgyis egy Canon DSLR lesz - az aktuális anyagi lehetőségekhez mérten -, aztán úgyis meglátjuk, mit alakul a piac évek alatt. Ennyire előre nem is lehet rendesen tervezni, ha technológiáról van szó. :)

[ Szerkesztve ]

(#48) sellerbuyer válasza Crystalheart (#47) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Ez az, hogy akár egyetlen év alatt is eszméletlen fejlődés tapasztalható és mire feleszmél az ember, az eddigi ismeretei fabatkát sem érnek. Pl. mai napig van, aki állítja, hogy DSLR-el nem érdemes videót készíteni, mert rossz a minősége. Szegénykém még a pár évvel ez előtti időkben él és hát ugye nem csak nincs tapasztalata e téren, de még utána sem olvasott a friss infóknak. :) Igazi technikai robbanás korszakát éljük hála az égnek. :K

(#49) narumon válasza sellerbuyer (#32) üzenetére


narumon
őstag

jaja egyrészt vidék, másrészt fotósokhoz csapódtam hozzá mert tőlük mindig kérik a videóst is. Eskövő az valóban nem olyan sok van, ezért is mondtam, hogy inkább most a romantikus videoklipp / modellügynökségek által kért videózás stb. a menő. Meg jobban is tetszik ez nekem.

https://www.facebook.com/Naruvideo

(#50) narumon válasza sellerbuyer (#45) üzenetére


narumon
őstag

Szia!

Érdekelne, hogy felsorolásod alapján miért pont ezeket ajánlanád? Miért pont a Pentacon 50mm 1.8? Más obikat te miket használsz és melyik mire vált be?
Ez a Rig nagyon jól néz ki, én is pont most tartok egy ilyesmi beszerzésénél mert az újabb munkákhoz / fejlődéshez nagyon kell úgy látom. A follow focus nekem nem teljesen tiszta, hogy az most akkor hogy is működik. Tudsz erről pár szót mondani? Én most amit használok az gyak ugye vagy manuális vagy Magic Lantern, szépen fokozatosan tudja húzni a motort így nagyon szép átmenetes fokúsztávolságot lehet állítani.

https://www.facebook.com/Naruvideo

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.