Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Valóra vált sci-fi

Hozzászólások

(#1) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Egy hwsw-n megjelent cikk kapcsán heteken át kerestem - persze nem csak ezzel foglalkozva - egy régi fórumot, ahol számítástechnikai rémtörténetekkel szórakoztatták az olvasókat. Itt olvastam a következőt (jó régen - Nov. 22, 2002 13:00 - de olyan vicces volt, hogy nem ment ki a fejemből):
"Fickó leül a gép elé, megnyitja a faxprogramot. Megnyomja a megnyitás gombot és megfog egy papírlapot a kezébe, majd a monitor!!! elé teszi. Én értetlenül állok a dolog előtt. (mi a **** csinál?) Erre közli: Látja uram? A gép nem olvassa be a papírt... Tudom, hogy ilyet nem szabad csinálni, de sajnos olyan hirtelen tört rám a felismerés, hogy éktelenül el kezdtem röhögni. "
Ez 1997-ben történt. A hwsw pont tíz évvel későbbi cikke után az ilyesmiken már nem lehetne jókat röhögni (fura, hogy itt nem jelent meg).
"A Sharp új, mobil eszközökbe szánt érintésérzékeny panelje 320x480 képpontból alkotja a rajta megjelenő képet és minden egyes képpontjához egy optikai szenzor is tartozik, így nem csak megjelenítésre alkalmas, hanem akár a képi adatok feldolgozására is. Az új panel segítségével külön célhardver nélkül valósítható meg a dokumentumok beolvasása, vagy akár az ujjlenyomat-azonosítás is."

Na, ennek kapcsán jó lenne itt összegyűjtögetni az olyan technológiákat, amik még néhány éve is sci-finek tűntek, de megvalósultak, vagy nemsokára meg fognak. Nem olyasmire gondolok, hogy "már 4 GHz-s procik vannak, 10 éve meg csak 0.2-esek", hanem a valóban újszerű, szokatlan megoldásokra.

[ Szerkesztve ]

(#2) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Ez ugyan valóban csak számítási kapacitás kérdése, de jó példa arra, hogy a mennyiségi változás minőségibe csap át:
Testszkennelés egyetlen perc alatt
A Philips által bemutatott Brilliance iCT nevű készülék lekörözi elődeit. A berendezés mindössze két művelettel készíti el az emberi szív térképét és az egész test beszkennelése is legfeljebb egyetlen percig tart. A hagyományos röntgenkészülékekkel ellentétben a CT-nél a beteget egy asztalra fektetik, amely becsúszik egy nagyméretű hengerbe, majd - a páciens számára láthatatlanul - az asztal körül körbefordul egy röntgensugarakat kibocsátó és vele szemben egy azokat felfogó egység. A Philips új CT-jénél ez a folyamat másodpercenként négyszer valósul meg. Az egységek gyakorlatilag minden szögből felvételt készítenek a testről és az így rögzített képeket a számítógép egy 3D-s felvétellé állítja össze. Ezzel a módszerrel bármely szervről 3D-s kép készíthető, amit az orvos különböző oldalakról nézhet meg és így pontosabb diagnózist készíthet.

(#3) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Megkezdődött a hajlékony kijelzős Readius sorozatgyártása
Ilyesmit a Mars, a Vörös Bolygó című scifiben láttam először, bár az IBM gyártmány volt :) talán ha felújítják a filmet, kicserélik Lenovo-ra a logót.
A filmbéli eszköznek ugyan átlátszó volt a képernyője, és persze többet tudott a kütyü, de ez már szinte csak részletkérdés. A képernyő segítségével a marsi táj alapján a hajótörött űrhasjósok beazonosították a tartózkodási helyüket - a Google Maps street view nézete ennek már elég komoly előfutára.
Ha a több feature megvalósul(orvosi képalkotás), frissítek. :)

(#4) Drizzt


Drizzt
nagyúr

Megnéztem nemrég a Total Recall-t, abban is van ugye egy jövőkép, s ha jól rémlik, 90-es a film. Ahhoz képest durva, hogy az ott elképzelt jövőhöz képest már a valóságban, 2007-ben is sokmindenben sokkal előbbre járunk. Rögtön kezdhetjük a lapos kijelzőkkel, mert a filmben még normál tv-kel volt tele a modern tömegközlekedés. Az automatikus taxi bár egyelőre fikció, s valószínűleg teljes ai-alapú megvalósítása nem is várható egyhamar, de pl.: műholdak adatait kombinálva érzékelő intelligenciával már nem is olyan elképzelhetetlen rövid távon belül se a megvalósítása. Elég pl: megnézni pl.: a mai gps-eket, minden adatot kiírnak, real-time utat terveznek, ezt kombinálva egy érzékelő kamerával elég szép dolgokat lehetne építeni.

I am having fun staying poor.

(#5) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Hát, régebben sokal kevésbé rugaszkodott el az írok fantáziája, a kütyük tekintetében (de nem az űrhajózással kapcsolatos dolgok terén). Lehet, hogy erről a mondatról is ez fog kiderülni, de szerintem a ma embere már jóval merészebb jövőképeket tud felvázolni.

(#6) Drizzt


Drizzt
nagyúr

Terminátor

I am having fun staying poor.

(#7) localhostadm válasza Drizzt (#6) üzenetére


localhostadm
tag

ez azért elég meredek cucc :Y

"I try to find in Google before I ask dumb questions!" --> Google a barátod!

(#8) Janoska26 válasza Drizzt (#6) üzenetére


Janoska26
addikt

beszarás :Y :C nekem is kell egy ilyen otthonra :DD

(#9) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Ezt csak azért, hogy ha 25 év múlva fellapozom ezt a topicot (gondolatirányítással, retinaprojektoron), akkor tudjam, hogy mikor kezdték tervezni:
Kevesebb, mint öt óra alatt Európából Ausztráliába
Brit mérnökök elkészítették annak a "hiperszonikus" repülőnek a tervét, amely kevesebb, mint öt óra alatt érné el Európából Ausztráliát - írja a Guardian című brit lap keddi száma. Az A2 gépet tervező Oxfordshire-i cég szerint a repülő 300 utast szállíthat majd és a hangsebesség ötszörösével, körülbelül 6400 kilométer per órás sebességgel lesz képes repülni, hidrogénhajtással.

[ Szerkesztve ]

(#10) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Na, közelítünk a Mátrix világához :)
http://prohardver.hu/hir/komoly_jatekszer_az_elso_kommersz_neuro-headset.html
Az agy által kibocsátott elektromos hullámokat érzékeli egy amerikai és ausztrál érdekeltségű vállalat, az Emotiv új neuro-headsetje, az Epoc, mely a cég vezetője szerint az első széles körben elterjed, agyhullámokkal működő számítógépes beviteli interfész lehet. A rendszer elsődleges felhasználási területét jellegéből adódóan a videojátékok jelenthetik majd, de az eszköz más, interaktív vezérlési feladatokhoz is segítséget nyújthat.

Kíváncsi vagyok, hogy miért csak most alkottak ilyet, hiszen az EEG és annak számítógépes analízise már elég régi történet. Nem baj persze, csak mondom.

(#11) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Nem vagyok ultrageek, de azért annyit látok, hogy a technika sok területen sokkal jobban fejlődik, mint hinnénk, legalábbis visszatekintve. (Sajnos nem az űrutazás egy hasonlók terén...)
Ez itt nem megvalósult, hanem megvalósuló non-sci-fi. Ebben a topikban szegény Horbal azt mondta, hogy "Amint megszülnek egy real time-ban raytrace-elő hardvert ami mindezt 60FPs-vel csinálja, lenyelem a 19"-os monitorom keresztben, tartólábbal együtt, és akkusavat iszom rá".
Ígéret szép szó... :DDD csak intő példaként :( ... csúnya halála lesz szegénynek.
A biztonság kedvéért van itt egy screenshot is, nehogy elfelejtődjön a dolog!

[ Szerkesztve ]

(#12) dekoninck


dekoninck
aktív tag

Dűne, ornitopter:
[link]
Emberi erővel hajtott gép már van, de a fenti az más lesz.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Valóra vált sci-fi
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.