Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Morbid


Morbid
tag

Üdv.

Lehet, hogy nem pontos a cím, de a probléma lényege a következő:
Adott egy 4 gépes hálózat, ahol routeren keresztül kapcsolódnak egymáshoz a gépek.
Adott egy ISDN csatlakozás, a hozzá való ''fali'' dobozzal.
Megoldható-e úgy az internethozzáférés az ISDN kapcsolaton keresztül, hogy a routert és az ISDN doboz között hozok létre fizikai kapcsolatot?
A másik kérdés pedig igen válasz esetén, hogy hogyan?

Előre is köszi mindenkinek a segítséget.

[Szerkesztve]

''Nincs olyan eszköz, melyhez az ember ne folyamodna, hogy megmeneküljön a gondolkodás fáradalmaitól!''

(#2) steve@prhw válasza Morbid (#1) üzenetére


steve@prhw
őstag

Most az egyik gépbe megy, az csatlakozik, és a másik hálókártyája van a routerre kötve?

A router-NT (ez az ISDN-doboz) összekötése attól függ, hogy milyen a routered.. Mert sajna a mostanában közkedvelt xDSL routerek nem kezelik az ISDN-kapcsolatot...
A d-link 304, cisco 1600, meg talán a 8xx-es sorozat pl. isdn router.

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#3) Morbid válasza steve@prhw (#2) üzenetére


Morbid
tag

Nem, hanem a négy gép routeren keresztül van összekötve egymással, és a routert szeretném az ISDN eszközzel. De nagyon úgy tűnik, hogy ez nem lehetséges (A routerünk típusa SMC7004VBR).
Akkor már csak az a kérdés, hogy ha az egyik gép soros porton keresztül csatlakozik az NT-hez, akkor hogyan tudom beállítani a többi gépen az internetkapcsolatot?

''Nincs olyan eszköz, melyhez az ember ne folyamodna, hogy megmeneküljön a gondolkodás fáradalmaitól!''

(#4) steve@prhw válasza Morbid (#3) üzenetére


steve@prhw
őstag

Milyen op.rendszerek vannak a gépeken?

Xp-nél alapban van netkapcsolat megosztása, azt hálózat beállítása varázslóval is végig tudod nyomni! Figyelj, hogy a 192.168.0.1-es IP kell a megosztó gépnek!

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#5) Morbid válasza steve@prhw (#4) üzenetére


Morbid
tag

WIN98SE

''Nincs olyan eszköz, melyhez az ember ne folyamodna, hogy megmeneküljön a gondolkodás fáradalmaitól!''

(#6) steve@prhw válasza Morbid (#5) üzenetére


steve@prhw
őstag

Találtam egy topicot, gondoltam, belinkelem:
Bővebben: link
de ez a hozzászólás megéri, hogy bemásoljam:

Internetmegosztást a következő oprendszerek tudnak: Win98SE, WinMe, Win2K és WinXP.

Nézzük most a legalapvetőbb Internet kapcsolatmegosztási lehetőséget, azaz a két gépen legyen Windows 98. Ez esetben az egyik 98-nak feltétlenül Windows 98 Second Edition oprendszernek kell lennie, mert csak ebbe van beleépítve az Internet kapcsolatmegosztás a sima 98-ban nincsen ilyen. Itt jegyezném meg, hogy most a rásegítő progi nélküli netmegosztásról írok, és ez persze nem jelenti azt, hogy segédprogikkal ne lehetne megosztani a netet. Meg lehet, természetesen, nagyon sok jó progit írtak már erre.

A netmegosztó gépben két hálókártya van (ha a net hálókártyán fut be), a másik gépbe elég egy is a helyi hálózathoz.

98 SE alatt a következőképp telepíthető az Internet kapcsolatmegosztás [ezt a továbbiakban lustaságom miatt úgy írom, hogy ICS (Internet Connection Sharing) ] :
Start \ Beállítások \ Vezérlőpult \ Programok hozzáadása \ Windows Telepítő fül, és itt a Kommunikáció-n belül van az Internet kapcsolatmegosztás. Ez elé rakjunk egy pipát, majd a rendszer szépen feltelepíti, végül egy újraindítás után válik használhatóvá az ICS.
Start \ Programok \ Kellékek \ Kommunikáció, itt kattintsunk az Internet kapcsolatmegosztásra. Elindul egy varázsló, ahol először ki kell választani azt a hálókártyát, amelyiken keresztül megy a net, utána pedig azt, amelyik hálókártyával a helyi hálózathoz kapcsolódunk. A varázsló fel fogja ajánlani, hogy készíthetünk hálózattelepítő lemezt, ez azonban azonos oprendszerek között nem szükséges, tehát mondjuk neki azt, hogy ilyen lemezt köszönjük, nem szeretnénk létrehozni. (Erre a lemezre később kitérek még.)

Ha a hálózat összetevőit megnézzük, megjelent ott az Internet kapcsolatmegosztás, ezen kívül a következő összetevőknek kellene ott szerepelniük: Microsoft Network ügyfél, Microsoft családi bejelentkezés, két hálózati csatoló (ugye ha hálókártyán jön be a net), Internet kapcsolatmegosztás protokoll, TCP/IP protokoll (ebből mindjárt három ), és Microsoft Networks fájl- és nyomtatómegosztás. Ezeken kívül IPX/SPX protokoll is fel lehet telepítve, ezt általában néhány hálózatos játék szokta igényelni. Keressük itt ki azt a hálókátyát, amelyik a helyi hálózathoz kapcsolódik, majd válasszuk ki az ehhez tartozó TCP/IP protokollt. Tulajdonságok gomb. Most fix adatokat fogunk megadni, az IP címet (sem semmi mást) nem hagyjuk automatikuson.

IP-cím: 192.168.x.y (az x értéke lehet 0, 10, 20, 30, stb., az y értéke 1 és 254 között lehet bármi, de mivel most a netmegosztó gépet állítjuk be, legyen ez a szám: 1).
Konkrétumot is írok, mert így nagyon zagyvává válhat az egész. Tehát legyen a netmegosztó gép IP-címe: 192.168.0.1
Alhálózati maszk: 255.255.255.0
Átjáró: (a netmegosztó gépen ez a szám egyezzen meg az IP-címmel), tehát most: 192.168.0.1
DNS: Itt három adatot kell megadnunk. Kattintsunk a DNS engedélyezésére. Gazda: (ide írjuk annak a gépnek a nevét, aminél éppen ülünk. Tehát ha pl. a netmegosztó gépnek az a neve, hogy PC01, akkor ide a Gazdához írjuk azt, hogy PC01 ), Tartomány: (ide a kis hálózatunk Munkacsoportjának nevét kell írni [98 alatt ez a Hálózat tulajdonságainál az Azonosítás fülön található meg.]), legyen ez mondjuk most Workgroup, a DNS kiszolgáló keresési sorrendjéhez pedig írjuk be ennek a gépnek az IP-címét, azaz jelen esetünkben: 192.168.0.1, majd kattintsunk a Hozzáadás gombra, ami által bejegyzésre került ez a szám. OK, OK, és a gép újraindítást fog kérni, amit tegyünk is meg. Közben átballagunk a másik géphez, amely bekapcsolva várja már, hogy bekonfigoljuk. A hálózati összetevők megegyeznek az előbbi 98-as gépével, kivéve ugye az Internet kapcsolatmegosztást, illetve az ehhez tartozó Internet kapcsolatmegosztás protokollt, amelyek kliens gépnél nem szükségesek, azon kívül a gépben valószínűleg csak egy hálókártya van, amely a helyi hálóé. Ennek a TCP/IP protokoll tulajdonságaiba menjünk is bele, és állítsunk be fix értékeket megint.
IP-cím: (a netmegosztó gép mintájára kell ezt megcsinálni, tehát az első három szám mindenképpen egyezzen meg az előbbi gép IP-címével, a negyedik szám viszont térjen el.) Legyen ez mondjuk most: 192.168.0.4
Alhálózati maszk: 255.255.255.0
Átjáró: (ez a netmegosztó gép IP-címe kell legyen, tehát esetünkben) 192.168.0.1
A DNS fülnél a Gazdához ennek a gépnek a nevét írjuk, tehát amelyiknél ülünk épp, Tartomány: ugyanaz ami a netmegosztó gépé, tehát ebben a példában: Workgroup, DNS kiszolgáló keresési sorrendje: (netmegosztó gép IP-címe, azaz) 192.168.0.1

Ha mindezzel megvagyunk, ezt az ablakot OK-zuk le, de még a Hálózat tulajdonságait ne csukjuk be. Kattintsunk az Azonosítás fülre, ahol nagyon fontos, hogy a Munkacsoport-nál megadott név megegyezzen a netmegosztó gép munkacsoportjával, tehát magyarul az, hogy a két gép egy munkacsoportban legyen. Ha ezen a kliens gépen ezt, ami ide van írva alapból, módosítanunk kell, akkor vissza kell menni a TCP/IP protokoll tulajdonságaiba a DNS fül-höz, és ott a Tartomány-t át kell írni arra, amivé módosult a Munkacsoport neve (ha módosult). Ha mindez megvan, OK-zuk le, és lehet újraindítani.

Még mindig a kliens gépen vagyunk. Újraindítás után a Start \ Futtatás-ba írjuk be, hogy command, nyomjunk OK-t. Megnyílt az MS-DOS parancssor. Ide írjuk be (most a fenti minta IP-cím alapján írom amit írok), hogy
ping 192.168.0.1

Erre egy olyasmit kell látnunk, hogy

Válasz 192.168.0.1: bájt=32 idő<10 ezredmp. TTL=128
Válasz 192.168.0.1: bájt=32 idő<10 ezredmp. TTL=128
Válasz 192.168.0.1: bájt=32 idő<10 ezredmp. TTL=128
Válasz 192.168.0.1: bájt=32 idő<10 ezredmp. TTL=128

Ez jelenti azt, hogy a netmegosztó gép válaszolt a pingelésünkre, tehát elérhető, és mindent jól csináltunk.

Most átmegyünk a netmegosztó géphez, ott pedig megpingeljük a kliens gépet, tehát:
ping 192.168.0.4

Szintén választ kell kapnunk.
A netmegosztó gépen menjünk el a Start \ Beállítások \ Vezérlőpult \ Internet beállítások \ Kapcsolatok fül-höz. Itt kattintsunk a Megosztás gombra, ahol ellenőrizzük le, hogy be van-e pipálva az Internet kapcsolatmegosztás engedélyezése, jól van-e kiválasztva az Internet eléréséhez használt kapcsolat, és a Saját hálózathoz való kapcsolódáshoz a hálókártya.
A kliens gépen ugyanitt a Kapcsolatok fülnél kattintsunk a Beállítás gombra, válasszuk ki, hogy a netmegosztó gépen, azaz helyi hálón keresztül kapcsolódunk az Internetre, majd miután a varázsló befejezte a beállítást, már lehet is netezni
Tehát ez volt a 98SE-98-féle Internet kapcsolatmegosztás, lássuk most röviden a leggyakoribb többit:

Ha a netmegosztó gépen Windows Millennium van, annak a beállításai megegyeznek a fentebbi Win98SE-jével, tehát ugyanazokon kell végigmenni, és hasonlóképpen beállítani a dolgokat.

Ha a netmegosztó gépen Win2000 van (a kliens gép lehet bármilyen Win), akkor adminisztrátori jogokkal jelentkezzünk be. Asztal \ Hálózatok-ra dupla katt, majd válasszuk ki azt a kapcsolatot, amit meg kívánunk osztani. Jobb gomb, Tulajdonságok. A Megosztás fülnél pipáljuk ki az Internet kapcsolatmegosztás engedélyezése ehhez a kapcsolathoz checkbox-ot. Meg fogja kérdezni ezután, hogy szeretnénk-e hogy beállítson fix IP-t. Mondjuk neki, hogy igen, ő erre be fogja állítani a megosztást. Ezután menjünk át a kliens géphez. A helyi hálózati TCP/IP protokolljának Tulajdonságainál hagyjunk minden értéket automatikusan, tehát DHCP-sen. Az Internet Explorer beállításainál a Kapcsolatok fülön a LAN-beállítások gombot megnyomva A beállítások automatikus észlelését ki kell kipipálni, OK, OK, böngésző becsuk, és megy a net.

Lássuk mi a teendő, ha XP van a netmegosztó gépen.
Asztal \ Hálózatok \ jobb klikk \ Tulajdonságok. Itt kiválasztjuk azt a kapcsolatot, amin keresztül a nethez kapcsolódunk. Jobb gomb \ Tulajdonságok \ Speciális fül. Az Internetkapcsolat megosztásánál rakjunk egy-egy pipát a ''Megengedem a hálózat más felhasználóinak...'' kezdetű két mondat előtti checkbox-ba. Ha ezt le-OK-zuk, a két hálózati kapcsolat közül az egyik meg lett osztva. Ezután menjünk vissza a megosztott hálózati kapcsolat tulajdonságaihoz, és a Speciális fülön a Hálózat beállítása varázslót futtassuk le. Egészen egyértelmű és követhető. Ezzel be lehet állítani, hogy azon a gépen keresztül megy ki a netre a másik gép is, itt lehet létrehozni hálózattelepítő lemezt is (az csak abban az esetben kell, ha a másik gép Win98 pl.). Ezt a lemezt utána átvisszük a Win98-as gépbe, lefuttatjuk az .exe-t, amit ráírt a floppy-ra, és ha a helyi hálózaton a TCP/IP beállítások jók, akkor lehet netezni mindkét gépen. Arra kell figyelni a Hálózat beállítása varázsló futása közben, hogy amikor megkérdezi a tartományt, akkor mindkét gép esetében a közös munkacsoport nevét írjuk ide be, ugyanis az XP hajlamos arra, hogy csalafinta módon alapértelmezettként odaírja, hogy MSHOME.
Ha XP van a kliens gépen is, akkor a Hálózatok tulajdonságánál a Speciális fülön itt is le kell futtatni a Hálózat beállítása varázslót, és segítségével állítsuk be, hogy a másik gépen keresztül netezik ez a kliens gép.

Az a fontos még, hogy mikor egy kétgépes hálózatot hozunk össze, akkor mielőtt a netmegosztást elkészítjük, előtte nem árt, ha a helyi háló klasszul megy már. Az ehhez szükséges TCP/IP beállítások (Win2000 és WinXP-s rendszerekre, mivel az másabb picivel, mint a 98 és a ME) a következők:

Netmegosztó gép:
IP: 192.168.0.1 (lásd feljebb a lehetséges IP-cím variációkat még)
Alhálózati maszk: 255.255.255.0
Átjáró: 192.168.0.1
DNS: 192.168.0.1

Kliens gép:
IP: 192.168.0.4
Alhálózati maszk: 255.255.255.0
Átjáró: 192.168.0.1
DNS: 192.168.0.1


És végül egy fontos tanács még. Ha két olyan gépet kötsz össze, aminél az egyik oprendszer pl. egy Win98, a másik pedig pl. egy Win2000, akkor a Win98 felhasználóját a Win2k-felhasználói közé fel kell venni azonos felhasználónévvel és jelszóval. Nem árt rendszergazdai jogokkal is felruházni, bár egy sima hálózati file-csereberéhez elegendő, ha csak sima User jogokat kap. Ezzel azt tudjuk elkerülni, hogy ha a 98-as gépről hozzá szeretnénk férni a 2k egyik megosztott könyvtárához, akkor egy $IPC felirat alatt mindenféle jelszavakat kérjen tőlünk Ez egyébként pontosan amiatt van, mert a Win2k felhasználói között a 98 felhasználója nincsen jelen, és ezért kéri, hogy a Win2k-s gép bárminemű hozzáféréséhez azonosítsa magát a kedves Win98-at használó emberke.

Néhány link, ahol bővebben is meg lehet tudni néhány dolgot mindezekkel kapcsolatban, ha valaki mélyebben érdeklődik az ICS iránt:

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb%3Ben-us%3B310563
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;325487
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;hu;238135
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;hu;237254
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;234815
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;319661
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;306126

Használjátok egészséggel ezt a kis doksit, remélem sokatoknak hasznára válik
by tsibe

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.