Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [zed01:] A Linux.

Hozzászólások

(#51) zed01


zed01
őstag

Az Ubuntu karbantartása:

Ha szeretnél megszabadulni azoktól a felesleges telepítő állományoktól, amiket letöltöttél valamelyik tárolóból, telepítetted is az alkalmazást, de a telepítő állomány ott maradt a merevlemezen? Nincs más dolgod csak írd be a terminalba:

sudo apt-get clean

Emlékszem évekkel ezelőtt amikor először használtam 8 GB szeméttől szabadított meg.

Szeretnél megszabadulni azoktól az alkalmazás maradványoktól, függőségektől amiket bent hagytak a rendszerben az uninstall után a letörölt programok? Nincs más dolgod mint beírni a terminalba:

sudo apt-get autoremove

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#52) frescho válasza zed01 (#48) üzenetére


frescho
addikt

Miert kellenekmindig a legujabb programok? miert nem hasznalod a default cuccokat?

https://frescho.hu

(#53) zed01 válasza frescho (#52) üzenetére


zed01
őstag

Gondolom én az újabb verzióban vannak a fejlesztések, mindig csak jobb lesz egy alkalmazás az újabb verzióval. Szvsz. Amíg nem volt a tárolóban a getdeb, kézzel szedtem le onnan a legújabb verziót, de most már hálistennek megoldódott a probléma. Mondom az Ubuntu egyre csak jobb lesz.

Én a 6.06 óta használom, és jól megfigyelhető a fejlődés.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#54) frescho válasza zed01 (#53) üzenetére


frescho
addikt

Lehet, hogy en vagyok tul konzervativ, de nem upgradelek, hacsak nincs benne valami sechole vagy valami olyan uj feature, amit kihasznalok. Magyaran most jo nem nyulunk hozza. :)

https://frescho.hu

(#55) zed01


zed01
őstag

Kicsit próbálgattam a játékokat Ubuntun. Ami sikerült:

A Crossover hibátlanul viszi a Call of Cthulhu Dark Corners-t.
A wine hibátlanul viszi a Star Wars Jedi Outcast-ot.

Állítólag a Call of Cthulhu nagyon paráztatós horror FPS. Pont nekem való. Mindkettőre sikerült telepíteni a pachokat is, és a honosításokat is.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#56) zed01


zed01
őstag

Erősen gondolkodom azon hogy megveszem a Cedegát, de akkor már két három évre, ugyanis ha több időre veszem, akkor időarányosan olcsóbb. És akkor búcsút mondanék a windowsnak örökre. Csak az tart vissza hogy akkor újra kellene particionálni az egész vinyót és búcsút kellene mondani a jól belakott Ubuntu rendszeremnek (sok munkám van benne) és helyére telepíteni az újat.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#57) dabadab válasza zed01 (#56) üzenetére


dabadab
titán

Miért kellen új partíció vagy bármit is újrarakni?

DRM is theft

(#58) brownus


brownus
veterán

zed1& dabadab dánke for sok infó!!

sok minden a helyére került olvasva a hozzászólásaitokat:)

lehet kipróbálom otthon ezt az ubuntut...

(#59) zed01


zed01
őstag

Az egyik legfontosabb tároló a medibuntu. Különféle multimédiás kodeket és a multimédiához való egyéb dolgok vannak hozzá.

Ezt kell beírnod a terminalba és automatikusan elrendez mindent:

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list \
--output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list &&
sudo apt-get -q update &&
sudo apt-get --yes -q --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring &&
sudo apt-get -q update

Majd ha kész van akkor a synapticból telepítsd a libdvdcss2-t és a w32 codecs-et. A libdvdcss2 ahhoz kell hogy le tudd játszani a másolásvédelemmel ellátott DVD-ket, a w32 codecs meg egy csomó winen megszokott kodeket telepít.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#60) PuMbA válasza zed01 (#59) üzenetére


PuMbA
titán

Ennél sokkal egyszerűbben is megy a médialejátszás: az Ubuntu szoftverközpontból felteszed a VLC-t és visz mindenfajta filmet,DVD-t (semmi nem kell hozzá).

[ Szerkesztve ]

(#61) zed01


zed01
őstag

A másik fontos dolog, a gstreamer kodekek telepítése. Rákeresel a szoftverközpontban arra hogy gstreamer és amit kiad, mindet telepíted.

Továbbá szükség van az Ubuntu korlátozott extrákra, ami flash plugint, javát és ilyen dolgokat telepít, amit szintén a szoftverközpontban érhetsz el.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#62) zed01 válasza PuMbA (#60) üzenetére


zed01
őstag

Tudom, de én jobban szeretem az SM Playert, mert abban van széles stereo és remekül szétdobja a hangot zenelejátszás közben.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#63) zed01 válasza dabadab (#57) üzenetére


zed01
őstag

Mert még a Windows particiót hozzá tudnám adni az Ubuntuhoz, de a rendszerindító GRUB-hoz nem értek, nem tudnám szerkeszteni, márpedig ha én egy operációs rendszert használok, akkor elvárom hogy a GRUB-ban is egy legyen.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#64) zed01


zed01
őstag

Ha szeretsz játszani az Ubuntun akkor add hozzá a tárolókhoz (szoftverforrások) ezt:

deb http://archive.getdeb.net/ubuntu karmic-getdeb games

Majd nyiss egy terminalt és írd be ezt:

wget -q -O- http://archive.getdeb.net/getdeb-archive.key | sudo apt-key add -

Ezzel egyrészt frissülnek az alap tárolóban lévő játékaid, másrészt rengeteg új játékból válogathatsz.

Itt van a játékok listája:

[link]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#65) dabadab válasza zed01 (#63) üzenetére


dabadab
titán

Windows particio? Grub?... Azt hittem, Cedegat akarsz, nem dualbootolni.
(Meg mondjuk amugy se tul nehez a Windowst hozzaadni, kb annyi, hogy "update-grub" :) )

DRM is theft

(#66) zed01 válasza dabadab (#65) üzenetére


zed01
őstag

Nem is dualbootról van szó, hanem formattálnám ext4-re a Windows particiót, majd hozzáadnám ezt a particiót a meglévő Ubuntuhoz. De hogy kiszedjem a GRUB-ból a Windowst, arra nem mernék vállalkozni. Egyszerűbb az újratelepítés.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#67) zed01


zed01
őstag

Van egy haverom aki megvette a Cedegát és írd és mond 35 játék fut neki hibátlanul, köztük a legújabbak is, például a FEAR 2. Jó lenne ha ingyenes lenne (linuxon az ingyenes dolgokhoz vagyok szokva), de ha ezért pénzt kérnek, meg tudom érteni, a minőséget meg kell tudni fizetni.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#68) zed01


zed01
őstag

Ha szeretnéd mindig a legfrissebb wine-t használni add hozzá a szoftverforrások tárolóihoz ezt:

ppa:ubuntu-wine/ppa

Majd nyiss egy terminalt és:

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 5A9A06AEF9CB8DB0

...utána frissíts:

sudo apt-get update

Elindítod a frissítéskezelőt és válaszd a részleges frissítést (nincs más választásod). Egy komoly disztribúció frissítés lesz, hozzáad meg kivesz alaprendszerből egy csomó dolgot. Elég hosszú ideig fog tartani, várj türelmesen. A frissítés végeztével a legújabb wine-t fogod használni, ami automatikusan frissülni fog ha kijön újabb verzió. Pl. az új wine-val már megy DX9-ben a Call of Duty 2, eddig csak DX7-ben ment.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#69) FixY67 válasza zed01 (#67) üzenetére


FixY67
senior tag

És mennyibe került ez a cedega? Performanciával vajon hogy áll a nativ windows-hoz képest?
Linuxon ingyenes cuccokhoz vagy szokva? Akkor mit akarsz a windows-os játékokkal? Azok is fizetősek, akkor is, ha linuxon futtatod mondjuk wine v. az említett cedega segítségével!
No, inkább nem minősítem azt ami itt folyik. :(

...

(#70) dabadab válasza zed01 (#66) üzenetére


dabadab
titán

A fent emlitett update-grub ezt is megcsinalja neked.

FixY67: megjott? :D

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#71) ZCoyote válasza FixY67 (#69) üzenetére


ZCoyote
őstag

Helyes, ne minősitsd.

Romani ite domum.

(#72) zed01


zed01
őstag

Érdemes telepíteni a legfrissebb zárt drivert a videokártyádhoz. Az ATI kártyákkal nincs gond, csak letöltöd a linuxos catalyst-et és a terminalból rendszergazdai jogokkal telepíted. Az NVIDIA kártyákkal már más a helyzet:

1. Töltsük le az architektúránknak és videokártyánknak megfelelő linuxos meghajtó-programot!

2. Mentsük el a /home mappába.

3. Nevezzük át nvidia.run-ra. A saját dolgunkat könnyítjük meg vele a későbbiekben. A fájl elérési útja így a következő lesz: "/home/felhasználóneved/nvidia.run" .

4. Lépjünk át karakteres felületre: Ctrl+ALT+F1 Jelentkezzünk be rendszergazdaként.

5. Váltsunk futási szintet: Init 3 Öljük meg a grafikus kiszolgálót: killall gdm/kdm (attól függ Gnome, vagy KDE az).

6. Telepítsük a driver-t: sh /home/felhasználóneved/nvidia.run

7. A telepítés végén rákérdez, hogy futtasa e az nvidia-xconfig parancsot. Engedjük meg neki.

8. A folyamat végeztével indítsuk újra gépet (a biztonság kedvéért, elvileg az X újraindítása is működhet): Init 6

Bár nem értem miért nem tudta megcsinálni az NVIDIA azt hogy mint az ATI, automatán települjön.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#73) zed01 válasza zed01 (#72) üzenetére


zed01
őstag

Persze, azt nem szeretném ha valakit az NVIDIA driver telepítése tántorítana el az Ubuntu használatától. Ugyanis az Ubi úgy működik, hogy rögtön az első boot után felteszi a kerdést hogy engedélyezed-e a zárt drivert a videokártyádhoz, ha igen akkor magától letölti és telepíti legyen az bármilyen videokártya. Az előző hozzászólást csak azért írtam le, hogyha netán mindig a legfrissebb drivert akarod használni.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#74) zed01


zed01
őstag

Szeretnéd az Ubuntut elkötelezettség nélkül, particionálás nélkül egyszerűen csak kipróbálni? A wubival megteheted.

Itt van a leírás:

WUBI

Ha nem tetszik, legfeljebb uninstallálod, mint bármelyik más Windowsos programot. Még kiírni sem kell az Ubuntu ISO-t, bemountolod a Deamon Toolsba és kész.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#75) zed01


zed01
őstag

Az egyik kedvenc média konverterem volt windowson a Mediacoder.

A fejlesztőcsapat úgy optimalizálta ezt a programot hogy hibátlanul működik a wine-n. Azt írják hogy a konvertálás sebessége eléri a natív windowsos környezetet.

Persze ha DVD-t konvertálsz avi-ba szvsz még mindig a linuxos AcidRip a legjobb.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#76) zed01 válasza zed01 (#72) üzenetére


zed01
őstag

Mindig tanul az ember valamit.

Van egy alkalmazás az Ubuntuhoz, az EnvyNG. Ez arra jó hogy felteszi mindig a legfrissebb drivert a videokártyához. A szoftverközpontban megtaláljátok. Az Ubuntuban ennyire egyszerű naprakészen tartani a rendszert.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#77) zed01


zed01
őstag

Felraktam a wine-ra a Soldier of Fortune 2-őt, hibátlanul fut. Nagyon régen játszottam ezzel a játékkal még amikor évekkel ezelőtt új volt windowsos környezetben. Egészen retro érzése van az embernek. :))

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#78) zed01


zed01
őstag

Megint próbálgattam a játékokat a wine-n. Ami hibátlanul fut:

Area 51
Serious Sam: 2nd Encounter

Az Area 51 egy sci-fi FPS, ami nagyon jó kis játék, de a Serious féle agyatlan lövöldözést nem szeretem.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#79) zed01


zed01
őstag

Van egy nagyon hasznos alkalmazás Ubuntura. Az Ubuntu Tweak, amit a vagy a getdebről, vagy a getdeb tárolóból tudsz letölteni, ha hozzáadtad a getdeb tárolóját a 3rd party tárolókhoz. Na most ezzel egy csomó külső tárolót engedélyezhetsz egyszerűen, csak bepipálod mi kell és magától elrendezi. Persze legelőször érdemes az Ubuntu Tweak tárolót engedélyezni, hogy saját magát frissítse, aztán a többit. Én engedélyeztem a VLC, a Compiz, az Exaile és az Avant Widow tárolóit, amiből a VLC és az Exaile frissült is. A VLC-t különösen ajánlott frissíteni, mert a 1.02 előtti verziók komoly biztonsági rést tartalmaznak.

Figyelem! A rendszerbeállításokhoz ezzel a programmal csak óvatosan nyúlj, végképp gallyra vághatod vele az operációs rendszert ha nem értesz hozzá!

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#80) zed01


zed01
őstag

Néhány gondolat a Windowsról, Linuxról, MacOs X-ről.

Az az iagzság hogy az első számítógépemen még 1998-ban win 98 futott és ha összehasonlítom a win 98-at a win 7-el, kétségtelen a fejlődés minden tekintetben. Akár biztonsági értelemben, akár multimédia tekintetében, szóval mindenhogyan. De! Én nem érzem magam biztonságban a neten ha Windows alól netezek. Csak egy példa:
Kellett egy okosság, valamiféle okosságossághoz. Lusta voltam újraindítani a gépet, mondom megteszi megteszi a Virtualbox operációs rendszere is, majd arról rákeresek a arra a valamire. A Virtualboxról (is) van biztonsági mentésem, ha bekapok valami kártevőt, legfeljebb két perc alatt visszaállítom. Keresek keresek, jelzett is a virtuális operációs rendszerre telepített vírusirtó hogy ez így nem lesz jó, egészen addig amíg elment a net. Komolyan. Bebootolok Ubuntu alól, ott működik net. Képzelhetitek... Még szerencse hogy van biztonsági mentésem a Windows 7 partíciójáról, így csak visszaállítottam és működött. Azért az durva, ha már az alap operációs rendszert megfertőzni nem tudják, mert virtuális gép alól neteztem, akkor tönkreteszik a hálózati kapcsolatokat. Az miért van hogy GNU/Linux alól ilyen egész egyszerűen nem fordulhat elő? Még azt sem mondhatjátok, hogy nem tettem meg mindent hogy elkerüljem a fertőzést, és mégis ha nincs biztonsági mentésem, akkor telepíthettem volna újra a Windowst. Persze a Windows játékra, multimédiára tökéletes, nem is kell jobb. Vannak rá különféle fizetős professzionális alkalmazások, fejlesztésre, programozásra, filmszerkesztésre, stb.

A MacOs X-ről. Mi a legfőbb bajom vele? Drága! Épp nézegettem az árakat a hivatalos kereskedőnél és azon a pénzen amiből Mac-ot csak egy közepes hardverrel kaphattam volna, normál PC tekintetében csúcstechnikát kapok. És az sem igaz hogy MacOs X-re nincsenek vírusok, nagyon is vannak, igaz sokkal kevesebb kártevő van rá, mint Windowsra, de van. Olvastam a múltkor egy cikket hogy a bűnözők a torrentről letölthető Mac-ra való Office-be rejtettek egy olyan kártevőt, ami zombit csinál a gépből. Egyekben szép operációs rendszer, nekem tetszik a kinézete, gondolkodtam is azon hogy átalakítom az Ubuntum MacOs X kinézetre, de aztán meggondoltam magam egy linux nézzen ki úgy mint egy linux. Multimédiára tökéletes, játékokra is jó akkor ha Windowsos dual bootos gépet csinálsz, amit nagyon egyszerűen megoldhatsz a Mac-on. Meg Mac-ra is van Crossover, ami egy csomó windowsos alkalmazást, játékot támogat.

A GNU/Linuxról. Rengeteg féle disztribúció van. A fapados alaptól a mindennel felszereltig. Szvsz az Ubuntu a legfelhasználóbarátabb disztró. Én, amikor először feltelepítettem, már aznap böngésztem, zenét hallgattam, filmet néztem, játszottam rajta. Még egy hülye is tudja kezelni. Multimédiára tökéletes, játékokra is többnyire (az ingyenes wine és társai), de akkor különösen akkor ha kicsengeted a Cedega árát. Nagyon biztonságos. Hogy miért az? Először is egyrészt windowsos kártevővel tízezerszer több PC fertőzhetnek meg a bűnözők, mivel a Windows sokkal jobban elterjedtebb, másrészt egy hagyományos pl. trójai típusú kártevő nem is tudna mit kezdeni a GNU/Linux jogkezelésével, ugyanis semmi nem fut rendszergazdai jogokkal (pl. ha valamit be akarok másolni a rendszerfájlok közé, a nautilust kell megnyitnom root jogokkal), arról nem is beszélve hogy ott van az AppArmor és a SeLinux ami további védelmet jelent. Egy linux desktopra vírusirtó sem kell. Még régen az Ubuntu 8.04-en használtam vírusirtót (Sophos), de csak és kizárólag windowsos kártevőkre jelzett, így rájöttem hogy semmi értelme, csak az erőforrásokat pazarolja feleslegesen. A GNU/Linuxra több ezer ingyenes alkalmazás van, a multimédia, a játékok, a rendszer programok mind mind ingyenesek, imádom a GPL licenszet.

Nagy vonalban ennyi a véleményem az operációs rendszerekről.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#81) zed01


zed01
őstag

Csaxólok, az Operation Flashpoint Cold War Crisis hibátlanul fut a wine-n. De nem tetszik, mert egy lövéstől meghalhatok, de hát ilyen az igazi harctéri szimuláció. :))

Pontosan ezért nem szerettem az Americas Army-t, aminek van natív linuxos portja (a 2.5-ös verzióig).

De nekem az örök klasszikus a CoD 2 ami szintén hibátlanul fut a wine-n, egész egyszerűen nem tudom megunni. Ezzel a játékkal az a furcsa helyzet állt elő, hogy pont Windowson nem tudok vele játszani, mert összeakad a MS Office-val és Windowsra nem tudom feltelepíteni. Azért furcsa, nem? Van olyan játék, ami Windowson nem fut, de GNU/Linuxon igen. És ugyanez a helyzet a Quake 4-el is, összeakad a MS Office-val.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#82) anulu


anulu
félisten

vegigolvastam. jot rohogtem. koszonom, hogy szebbe tetted a napom. mindezt Windows7-rol irom. legalisrol.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#83) anulu válasza zed01 (#80) üzenetére


anulu
félisten

az tortenesen eszedbe sem jutott, hogy virtualbox alatt hulladek a win7 networking-e es emiatt ment el a neted? :U

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#84) zed01 válasza anulu (#83) üzenetére


zed01
őstag

Örülök hogy jót röhögtél. Nem, ugyanis a Virtualbox nem a Windows 7 networkját használja, hanem a sajátját, saját driverrel és azóta sem ment el a net csak éppen akkor amikor nagyon húzós oldalakat nézegettem, pedig használtam azóta többször is a Virtualboxot.

Egyébként valószínű nem tudsz olvasni, ugyanis megkértem az összes windows hívőt ha nincs építő jellegű hozzászólásuk akkor kerüljék el a blogomat.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#85) zed01


zed01
őstag

Egyébként én Windowson használok/használtam Internet Security-t, meg Antispyware-t. Azon túl hogy ezek az alkalmazások sem két fillérek (bár én többnyire hozzájutottam ingyen az egy éves licenszhez promóció keretében), még meg sem védtek. Az miért van hogy a legváratlanabb helyről kerülnek elő a trójaiak? A múltkor három trójait vett észre a McAfee a játékok mappájából, persze crackkok voltak, amit sem az Avira, sem az A-Squared, sem az AVG nem vett észre? Fel is töltöttem a Virustotalra ezeket a crackokat és a vírusirtók fele kártevőként azonosította, csak én egészen addig pont olyan vírusirtókat használtam ami nem vette észre. Még most sem vagyok meggyőződve arról, hogy tiszta a Windows particióm, pl. bankolni nem mernék róla. Persze tudom, eredeti játékokat kell használni és akkor nincs ilyen probléma. Na ja.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#86) zed01


zed01
őstag

Kicsit a biztonsággal kapcsolatban.

Mivel linuxra vírusirtó nem kell, de én azért szeretném átnézni azokat a fájlokat amiket letöltöttem a netről és átmásolom a Windows particiójára, szvsz erre a célra a BitDefender Antivirus Scanner for Unices a legjobb. Ingyenes, egy regisztrációt igényel a használata és mailban küldik a kulcsot. Az a jó benne hogy nincs valós idejű védelme, így nem terheli az Ubuntut, de szkennelni lehet vele.

A másik fontos rész a tűzfal kérdése.

Az Ubuntu és az összes fejlettebb disztró kernel szinten tartalmazza a tűzfalat, ezért megkerülhetetlen és aminek a neve Iptables. Mivel az Iptablest be kell állítani, erre a célra van néhány linuxos tűzfal beállító eszköz. Szvsz a Firestarter a legjobb (de ezen kívül is van néhány ha nem tetszik), ezzel egyszerűen tudsz portokat nyitni és zárni. Persze ezek a tűzfal beállító eszközök ingyenesek, amit egyszerűen elérhetsz a szoftverközpontból, csak kipipálod mi kell és magától letölti és telepíti.

Egyébként ennyi linuxos malware van:

[link]

Ehhez képest olvastam a Sunbelt blogon, tavaly Windowsra naponta ötvenezer kártevő készült és ez a szám évről évre csak nő.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#87) zed01


zed01
őstag

Frissült a Virtualbox, most a 3.0.12-es verziónál tart. Persze ilyenkor fel kell tenni a vendég operációs rendszerre megint a guest additiont, mert ennek szinkronban kell lenni a Virtualbox verziójával.
Továbbá frissült az OpenGL driver, persze külső tárolóból, amit az Ubuntu Tweakban engedélyeztem.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#88) zed01 válasza zed01 (#87) üzenetére


zed01
őstag

Ja és az AppArmor is frissült, ez is külső tárolóból, amit szintén az Ubuntu Tweakban engedélyeztem. Kíváncsi lennék, hogy az új verzió mennyivel véd jobban, vagy mivel tud többet.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#89) zed01


zed01
őstag

Az Ubuntuban az AppArmor védelme van, hogy mi is ez?

Az Ubuntu alapértelmezés szerint tartalmazza az AppArmort, aminek az a működési lényege hogy az összes futó processz jogosultságát lekorlátozza annyira hogy még éppen jól fut és ellátja a feladatát, de extra jogosultságai nincsenek. Különböző biztonsági szintek vannak a különféle alkalmazásoknak, nyilván egy futó rendszerfolyamat nagyobb jogosultsággal rendelkezik, mint egy böngésző.

[ Szerkesztve ]

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#90) Sweet Lou 6 válasza zed01 (#86) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Én is Bitdefendert használok, eddig bevált. :K

sweetlou6.wordpress.com

(#91) zed01


zed01
őstag

Próbálgattam a wine-n a játékokat. A FEAR-al próbálkoztam. Települ is, el is indul, minden szép és jó de öt perc játék után lefagy sajnos és kilépni sem lehet belőle, csak az újraindítás segít. Próbálgattam win98, win2000, winXP, win Vista, win 7 módban de mindig ugyanaz az eredmény. Hiába, a wineHQ-n sem platinumos, hanem hanem csak gold besorolású, ami azt jelenti hogy még vannak benne hibák. Sajnálom, mert ez a CoD2 mellett a másik kedvenc játékom, örök klasszikus. :W

(A jövő héten fogom megvenni a FEAR 2 a HWSW-n, ami 5 rugó. Szvsz megéri, az új ára amikor megjelent 12 e ft volt. Pesze ez csak Windowson fut, vagy a linuxos Cedegán, amiért megint kellene fizetni.)

PS: De sebaj, ott van a Crossoveren a Call of Chtulhu, ami szintén egy horror FPS és ez hibátlanul fut.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#92) zed01 válasza Sweet Lou 6 (#90) üzenetére


zed01
őstag

Átnéztem a BitDefenderrel a wine könyvtárát. 2 kártevőt talált. Persze ez azért van, mert innen indítom az okosságos okosságosságokat, hogy ezzel is védjem a Windowst. Szegény kártevők, nem tudják hova kerültek, ugyanis a wine nem Windows. :C

Bár bajt többnyire nem tudnak okozni, de azért letöröltem őket hogy ne legyenek ott. Emlékszem, olvastam az ubuntu.hun hogy az embernek sikerült annyira megfertőzni a wine-t egy rouge álantivirussal, hogy egyszer csak kiírta a tálcán hogy fertőzött a gépe és fizessen X dollárt hogy megszabaduljon a kártevőktől. Szegény. Telepíthette újra a wine-t.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#93) anulu válasza zed01 (#84) üzenetére


anulu
félisten

azért voltam kénytelen beleírni az előzetes kérés ellenére, mert sajnos nyilvánvaló, hogy belülről nem tudod / látod, hogy hogy működik a virtualizáció, és a Win7-re kented azt, ami a VirtualBox hibája (VB-t amúgy én is használtam, otthoni dologra 5ös skálán 4-est adnék neki). bocs utólag is.

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#94) zed01


zed01
őstag

Viszont a wine-n hibátlanul fut a BitTorrent. Pont úgy mintha Windowson futtatnám, és annak ellenére hogy ez egy win32-es alkalmazás, szabályszerűen alapértelmezettnek lehet tenni, nálam a .torrent fájlok a windowsos BitTorrentet indítják. Nem semmi.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#95) zed01 válasza anulu (#93) üzenetére


zed01
őstag

Én megmondom őszintén nem értek annyira a windowshoz és azt is hozzátenném nem is nagyon érdekelnek. Úgy mondhatnám lesz@rom őket, csak azért használom mert muszáj, mert ezek a szemét játékfejlesztő cégek nem fejlesztenek linuxra, így sok esetben kénytelen vagyok windowst használni ha játszani akarok.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#96) zed01


zed01
őstag

Nem kell feladni. A wine-ra épülő PlayOnLinux-on hibátlanul fut a FEAR! Talán annyi a különbség a natív windowsos környezethez képest, hogy kicsit tovább tart a mentés. Úgy örülök.

:C :C :C :C

A két kedvenc játékom fut az Ubimon!

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#97) zed01


zed01
őstag

Akkor felsorolom azokat a játékokat amiket sikerült működésre bírni linuxon:

A wine:

1. Prey.
2. Call of Duty 2
3. Star Wars Jedi Outcast
4. Operation Flashpoint Cold War Crisis
5. Serious Sam: 2nd Encounter
6. Soldier of Fortune 2: Double Helix Gold
7. Area 51

PlayOnLinux:

1. FEAR.

CrossOver:

1. Call of Chtulhu Dark Corners

Akárhogy is számolom, ez 9 játék, vannak akiknek windowson nincs ennyi, és akkor nem számoltam a natív linuxos játékokat, mint például az Enemy Territory Quake Wars, vagy a Quake 4, vagy a DOOM 3, vagy Return to Castle Wolfenstein. És akkor még mondják hogy a linux nem jó játékplatform. Én igényes vagyok, és a wine tekintetében csak az felel meg ami legalább úgy fut mintha windowson futtatnám.

Azt hiszem abbahagyom a kísérletezgetést a játékokkal, ennyi game egyenlőre elég. Meg már amúgy sem nagyon fér, azt a 80 GB-ot amit a linuxnak tartok fenn, belaktam. Lehet hogy több helyet kellett volna hagynom, kb 10 GB van szabadon ami kell is ha torrentezni akarok.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#98) zed01


zed01
őstag

Gondolkodtam a windows vs linux dolgon. Szó ne érje ház elejét, a W7-et nagyon jó operációs rendszernek tartom. Szép, stabil, futnak rajta a játékok, a menüje és az elrendezése logikus. Csak van benne pár hiba, ami nem kellene. Ott van ugye a regisztrációs adatbázis (registry), minek kell ez? Többek között a registry a felelős a Windows lassulásáért, ugyanis az ahogy egyre több játékot, programot teszel fel azok mind írnak a registrybe és ha leszeded ezeket (mert mondjuk kijáccottad a játékot) akkor szinte mindig hagynak szemetet a registryben, ami az idők alatt nagyon felgyűlik és ez lassulást okoz. Persze, tudom vannak erre szakosodott uninstallerek, mint például a Revo Uninstaller, amivel kivédhető a probléma jó része, de ez sem megváltás. Én annak ellenére hogy használok Revo Uninstallert, amikor először futtattam a PC Tools Registry Mechanicot, több mint 1200 érvénytelen bejegyzést talált a registryben, ami nagyon sok. Örülnék ha a következő Windowsban megszabadulhatnánk a registrytől. Linuxon persze nincs ilyen probléma, linuxon többnyire az azok a függőségek tudnak lassulást okozni, amiket benne hagytak a rendszerben az uninstall után letörölt programok. De ezen egyszerűen segíthetsz a sudo apt-get autoremove paranccsal, ugyanis ez törli az összes pazarló függőségeket.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#99) zed01


zed01
őstag

Gondoltam szólok, a haverom Ubiján hibátlanul fut a PlayOnLinuxon a Wolfenstein. Úgyhogy nem csak a régi játékokkal lehet játszani linuxon.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

(#100) zed01 válasza zed01 (#94) üzenetére


zed01
őstag

A windowsos BitTorrent helyett hozzászoktam a linuxos Deluge-hez. Ugyanazt tudja mint az uTorrent, még a felülete is hasonló. Van benne IP blokkolás, ami nagyon hasznos, ha olyan torrentet töltesz, ahol sokan zavarják a protokolt.

“Amikor az emberek félnek a kormánytól, az önkényuralom. Amikor a kormány fél az emberektől, az szabadság.” Thomas Jefferson

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [zed01:] A Linux.
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.